Opruiming "Deze week EXTRA laag in prijs! r BROEKEN 100.- BROEKEN 120.- Winter- Vz Spijker jacks 25.- KINDER BROEKEN 80.- Vz prijs IJ0 odidos efa/ranefeen V2 VERBOUWINGS OPRUIMING DE LAATSTE WEKEN KORTINGEN 10-50% i 'De raad is het laagste politieke echelon; daar past geen politiek geweld, maar een nuchtere benadering' e. g. kerkhof b.v. Koud buffet Fijne keuken b.v. TRUIEN BLOUSES JEANS MODE SPECIALIST Diverse KINDER- SWEAT- SHIRTS NIEUWEWEG 60A - SOEST Culinaire cursussen WOENSDAG 30 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 12 Diverse Levi's - Brittania cord - denim Strak model Maten 28 t/m 40 2 voor Diverse Levi's - Brittania cord - denim Wijd model Maten 28 t/m 38 2 voor DE LAATSTE Diverse Diverse Levi's cord-twill Maten 104 t/m 176 2 voor Diverse Jan Jacobs, ex-gemeenteraadslid (VVD): HARTJE-ZUID GEVULDE KOEKEN van 1.30 voor OUDWATER, Uw banketbakker loodgieters- en dakdekkersbedrijf Moawsh SDESt 'Lid zijn van een gemeenteraad is een se- riueze zaak, die als je het serieus opvat relatief veel tijd vergt. Ik mocht 3Vz jaar deel uitmaken van deze raad en heb dat met plezier gedaan, tot het moment dat ik moest constateren dat het raadswerk ten koste gaat van andere, belanrijker zaken. Dan is er nog maar één beslissing mogelijk, tenzij je van mening bent dat je met een minimum van tijd jezelf in de raad optimaal kunt profileren. Persoon lijkheid en politiek gedrag hebben daar om naar mijn mening niets met elkaar te maken. Voor mij stond in elk geval het belang van Soest voorop. Ik heb in de afgelopen periode kunnen vaststellen dat op sommige momenten politieke motieven prevaleren boven de zakelijke belangen van de gemeente en haar burgers. Ik ben van oordeel dat dat nu juist het proces van financieel herstel binnen onze ge meente kan verstoren. De huidige finan-- ciële positie van onze gemeente is zodanig, dat alleen politieke samenwer king kan leiden tot een financieel her stel op langere termijn.' Deze woorden, die Jan Jacobs (38) vori ge week donderdagavond aan het einde van zijn laatste raadsvergadering sprak, markeerden het einde van zijn kortston dige maar niet onopgemerkte politieke loopbaan in Soest. Misschien hebben niet alle raadsleden begrepen wat hij bedoel de, maar het moment waarop hij de woorden uitsprak leek even gevuld te zijn met een bijna gewijde stilte. Gereageerd werd er nauwelijks. Toch vragen zijn woorden om een toelichting, of ze wekken in elk geval nieuwsgierigheid naar de denkbeelden van de jonge WD- er die het na nét iets meer van een halve raadsperiode voor gezien houdt. Een interview dus. Voor zijn komst naar Soest heeft Jan Ja cobs ook al te maken gehad met de poli tiek, met de landelijke zelfs. Dat was in de tijd van het kabinet Biesheuvel (begin van de jaren zeventig) toen hij als fractiemedewerker voor de 'sociaal-fi- nancieel-economische driehoek' van het inmiddels meer dan morsdode DS'70 (de partij van Drees-junior en de onlangs o- verleden jonkheer De Brauw, u weet wel) vrijwel alle dagen in de Tweede Kamer te vinden was. Bloed Na de teloorgang van DS'70 belandde hij in een politiek vacuüm, vertelt hij. 'Ik werd ouder en wijzer, en richtte me meer op m'n gezin en m'n werk. Maar toch ging het bloed na verloop van tijd weer borrelen. Je wist: de politiek beslist over jouje ontkomt er niet aan. En toen werd ik weer actief, in de VVD. De liberale doelstellingen spreken me toch het meeste aan. De VVD is geen ideologische partij, het is een levenswijze, een verza- melpot van mensen uit allerlei nesten, met één leusvrijheid-in-beperktheid. Sinds begin '74 wonend in Soest keek hij eerst afstandelijk naar de plaatselijke politieke verhoudingen. Hij meldde zich aan bij de afdeling, werd actief in de propagandacommissie en bekleedde al gauw een bestuursfunctie: vice- voorzitter. In 1978 werd hij gevraagd voor de kandidatenlijst voor de raad, maar hij vond zichzelf nog te groen. In 1982 stelde hij zich 'in principe' beschik baar. 'Maar dat kennen we niet in de WDhet is ja of nee.Het werd dus ja en zo kwam hij terecht op de 8e en zeer ver kiesbare plaats, 'als eerste van de nieu welingen', verduidelijkt hij. Namens de fractie nam hij zitting in de commissies Financiën (logisch vanwege zijn economische achtergrondde Sport stichting en de commissie Welzijn. Als e- conoom - afgestudeerd aan de VU in zijn geboorteplaats Amsterdam ('ik woonde nog geen 200 meter bij Raymond van Gelder vandaan, maar we kenden elkaar niet') - lag zijn betrokkenheid bij Financiën voor de hand. Blessure Datzelfde gold ook voor de Sportstich ting: 'Ik deed vroeger aan atletiek. Op topniveau. Boven de 7 meter vérsprin- gen, dat was in die tijd wat. Ik heb nog in de selectie gezeten voor de Olympische Spelen van Tokio, maar die miste ik door een blessure.' Met Welzijn had hij minder affiniteit: 'Dat was meer een kwestie van taakver deling in de fractie.' Al een half jaar geleden gaf hij de commissie Welzijn er dan ook aan. Het was toen al duidelijk dat hij in tijdnood kwam. Sinds vorige week heeft hij daarom tenslotte ook het raadslidmaatschap beëindigd. Dat bleek vooral na twee onlangs gemaakte buiten landse reizen onvermijdelijk. 'Dan komje terug, en dan ligt er een stapel op je te wachten Zijn werk vraagt veel van zijn tijd. Jan Jacobs is Hoofd Beheer Geld- en Kapi taalmarkt bij het Pensioenbureau van VMF-Stork in Amersfoort. 'Ik moet een Jan Jacobs. solide bestemming geven aan de pensioenpremies van de werknemers.' Hij noemt zichzelf het tegendeel van een carrièreplanher, maar constateert dat er wel eën bepaaldé groei in heeft gézéten^ 'Je hebt kennis en ervaring, eh die probeer je dan uit te dragen. Als HBS-er was hij intensief betrokken bij schoolavonden en cabaret. Dat leidde o.m. tot een optreden op 5 mei, op uitno diging van de Anne Frankstichting (waarover zijn partijgenoot Ploeg pas nog zulke lelijke dingen beweerde). Later is hij nog een korte periode be stuurslid van de Anne Frankstichting ge weest. Goede herinneringen bewaart hij aan het cabaret 'Frank en Vrij', dat een paar jaar heeft gedraaid. 'Ik kan aan de ene kant bloedserieus zijn, maar aan de andere kant me ook volkomen laten gaan en lak hebben aan alles. Even jezelf zijn, dat vind ik heerlijk. Dat is trouwens ook een WD- motto. In positieve zin kun je me een gespleten persoonlijkheid noemen. Het botst niet, maar vult elkaar aan. Muziek speelt een belangrijke rol in zijn leven. 'Als ik thuis kom kruip ik achter de piano, en dan ga ik zingen. Als ik dan aan m'n vrouw vraag of ze 't mooi vindt en geen antwoord krijg, dan weet ik pre cies wat ze bedoelt... Vroeger wilde ik brandweerman worden, of clown. Een gevoel van bevrijding en van wee moed, zo kenschetst hij zijn gemoedsge steldheid bij het afscheid van de raad. 'Het sprak me aanmeedenken en mee praten over zaken die in Soest spelen en concreet invloed uitoefenen, niet alleen in de fractie maar ook in de raad. Hij noemt een voorbeeld: 'De tribune in Beukendal. Iedereen vond dat-ie er moest komen, maar ik had het idee dat- ie er niet zou komen als de beslissing werd uitgesteld. Ik stelde voor het besluit naar voren te halen, en dat is met een krappe meerderheid gelukt. Het is leuk als je ziet dat jouw argumenten het zwaarste wegen. Koetjes Een ander voorbeeld: 'De flatschilderin gen. Ik noemde ze horizonvervuiling, en dat schoot nogal verkeerd. Ik werd zelfs uitgemaakt voor cultuurbarbaar, maai dat ben ik niet, integendeel. Ik ben er nvt wel aan gewend. Ik zag de flatmuren van de week in de mist, en het effect was wel aardig. Over kunst valt niet te twisten, maar de argumentatie van iemand in de raad die de cultuur zo'n warm hart toedraagt: 'daar hangt kunst van 50 gul den de vierkante meter', die deel ik niet. Als je aan de andere kant hoort dat de schilders zeggenwat ons betreft schilde ren we heel Soest vol, dan wringt er iets. Die flats hadden ze natuurlijk nooit moeten bouwen; Soest moet laagbouw hebben! Maar goed, als je er iets opschil dert, neem dan iets karakteristieks voor Soest. Geen potloden, stekkers of zo'n malle zaag, maar maïsvelden, of koe tjes..." Over Jan Visser (want daarover ging het) merkt hij op: 'Zo'n idee voor de overkapping van het openluchttheater is op zich niet zo gek, maar ik stemde tegen omdat ik het eens was met de argumen ten van het college, over de exploitatie. De raad heeft trouwens al eerder beslo ten niets meer aan het theater te doen. Zijn grootste teleurstelling in zijn raads werk noemt hij het feit dat burgemeester Scholten hem een keer het woord ontnam bij de discussie over het winkelcentrum Soest-Zuid. 'Ik stemde als enige tegen. Het plan was wel goed, maar het bevatte juridische onvolkomendheden, en daar ging ik volgens Schol ten te gedetaileerd op in. Nou, zo lust ik er nog wel een paar. Neem nou dat gezeur in de laatste raad over die straatnamen...' Het probleem met de burgemeester is in tussen uit de wereld, vult hij aan. Een andere teleurstelling was dat de raadsle den elkaar soms op een nette manier be schuldigingen naar het hoofd gooien. De raad is het laagste politieke echelon. Daar past geen politiek geweld, maar een nuchtere benadering van de dingen. En altijd op de eerste plaats de financiële afweging. Je moet overheidsgeld pas weggeven als blijkt dat iets levensvat baar is, en niet andersom.. Wegproppen Sprekend over de Borg: "Het blijkt in de praktijk te groot opgezet, met een onlogische indeling en lokatie. En een gigantisch exploitatietekort. Een com merciële aanpak is de enige manier om de zaak zonder verlies te laten draaien. Dat Artishock erin trekt is niet de oplossing. Artishock moet zijn eigen identiteit behouden. Die club moet her kenbaar zijn. Die moet je niet weg proppen in de Borg, en je helpt er de Borg ook niet mee uit de financiële nood." Hij beaamt dat geen dorpshuis in Ne derland met een batig saldo te vinden is. "Ik heb er geen probleem mee dat er geld bij moet, maar als het tot in lengte van jaren gigantische kapitalen gaat kosten, waarvoor de gemeente de reserves moet aanspreken, dan zeg ik nee." In één moeite dóór gaat hét over de be zuinigingen van 1982: "Die hebben con sequenties. De financiële situatie van Soest is nog niet royaal. Efficiëncy is ook 'binnen de gemeente een absolute voorwaarde voor een goede bedrijfs voering, volgens Jan Jacobs. "En daarom moet er een nieuw gemeente huis komen!" Hij licht dat toe: "Gegeven de verspreid heid van het gemeentelijk apparaat moet je, zelfs zonder financiële toet sing, al tot de voorzichtige conclusie komen dat verantwoorde nieuwbouw altijd goedkoper moet zijn. De kunst is nu om aan te geven hoeveel goedko per, per vierkante meter op jaarbasis. Het gaat niet om wat het gebouw moet kosten, maar om de vraag of een nieuw gebouw tijdens de technische levens duur de kosten goedmaakt: het inver- dien-effect. De lasten voor de gemeen te liggen nu hoger dan bij een nieuw functioneel gemeentehuis, en dan praat ik nog maar even niet over de bereikbaarheid voor de burger. Het mooist zou zijn als alles in één honk wordt ondergebracht, en dan met een apart hokkie voor de raadsleden om zich tijdens een schorsing even te rug te trekken. Als men om politie ke redenen geen nieuw gemeentehuis wil, dan moet de raad overwegen voor taan in de toneelzaal van de Borg te vergaderen." Zendingsopdracht De VVD steunt zijn denkbeelden in elk geval in zoverre dat de mening is uit gesproken dat er op grond van Jacobs kostenberekeningen en andere aspec ten in elk geval bereidheid is om de ge dachte verder uit te werken, zegt hij voorzichtig. Op de vraag waarop het djin wacht klinkt het: "Dat is een ge wetensvraag. Ik ben niet de geeste lijke vader van het nieuwe gemeente huis, maar ik voel wel een soort zen dingsopdracht. Ik wil me er nog sterk voor maken, al heb ik nu geen instru menten meer. Dus zal ik me daarmee op de achtergrond, in m'n eigen werk kamertje, mee gaan bezighouden, om het plannetje verder uit te broeden." We horen dus nog wat van hem? "Nou ja, ik kan niet zeggen wanneer het ei is uitgebroed, maar ik denk dat we nog in deze raadsperiode moeten zeggen: Ram die paal er maar in, en dat de voorzitter van de nieuwe raad begin 1987 de eerste steen mag leggen... Dat is mijn persoonlijke wens", haast hij zich eraan toe te voegen. Er wordt te weinig gelachen in Soest, vindt hij. In de hele samenleving trou wens. "Nou wil ik wel toegeven dat er ook niet véél te lachten valt, maar de mensen worden zo bits, zo gedepri meerd. En daarom denk ik dat de cul tuur de belangrijke functie heeft om de samenleving in deze jaren van econo mische recessie wat draaglijker te maken. Om het met Toon Hermans te zeggen: 'Heb lak aan je kalender, als je maar zeggen kunt: ik ben d'r', ci teert hij staande in de deuropening van de WC, waar deze spreuk een plaats heeft gevonden. Op de vraag welke Soester politicus hij het meest bewondert antwoordt hij zonder aarzeling: "Raymond van Gelder! Tenminste, als je even buiten de VVD-fractie omrekent. Omdat hij zijn zaken technisch goed voorbereidt en probeert rechtstreeks op zijn poli tieke doel af te stevenen, en omdat hij daarbij beschikt over een gave discussietechniek." Zijn antwoord op de vraag welke Soester politicus hij het minst waardeert leent zich niet voor publikatie. Wel spreekt hij woor den van lof aan het adres van Jan Vis ser Je kunt met hem lachen'en van Jan van Garderen ("Daar heb ik res pect voor' 'Fris en fijn' Teleurgesteld is hij ook in de belang stelling van het publiek voor de politiek. "Maar de politiek heeft nooit het imago gehad van ,,'t is fris en fijn". Er is altijd iets van ,,'t gebeurt en we kunnen er toch niks aan doen." De politiek zou aantrekkelijk moeten zijn, de partijen moeten streven naar een goeie binding met hun leden. De gemeente heeft trou wens ook een voorlichtende taak. Er komt wel ieder jaar zo'n groen-geel gidsje in de bus, maar dat verdwijnt meestal meteen bij het oud papier." In dat verband wijst hij op het 'vragen- halfuurtje', dat elke raadsvergadering weer op de agenda prijkt. "Ik heb nooit goed begrepen voor wie dat nou was. Voor het college? Voor de raad? Voor het publiek? Ik heb nog nooit meege maakt dat er gebruik van werd ge maakt! Politiek, verzucht hij, is een noodzake lijk kwaad. "Een beperkte groep mensen moet de rechtsorde scheppen en handhaven." Maar Soest is een ple zierige gemeente, vindt hij. "Ik ga ook niet weg. Ik ben wel blij dat Soest geen groeigemeente is. Laten we 't maar op die 40.000 zien te houden, da's 't mooi ste." In de raad zien we hem voorlopig niet terug. "Tenminste... misschien gaat het bloed wel weer borrelen. Maar ik ga niet bij de volgende verkiezing met m'n vingertje omhoog staan of ik weer op de lijst mag. Binnen de afdeling zijn er mogelijkheden genoeg om goed be zig te zijn, bijvoorbeeld met de onder linge banden tussen fractie, bestuur en leden. Dat is toch de basis; de fractie bestaat bij dé'gratie V&n'h&ar'póïitiëfce aanhang. En als zé me alleen maar vragen om foldertjes rond te brengen, dan zeg ik nooit nee. Ik laat me meestal toch weer meeslepen. Ik blijf lid van die club, en als ik kan helpen doe ik dat." SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227t telefoon 14152 Privé: A. C. Post JohPoststraat 352 telefoon 21297 Inbraak Ingenhofschool J. V. uit Soest deed 'na het weekeinde bij de politie aangifte van een inbraak in de openbare lagere Ingenhofschool aan de Molenstraat. De daders moe ten het gebouw zijn binnengedrongen door het openbreken van een raam. Zij maakten een kleurentelevisie en een video-recorder buit. De school is zeer gedupeerd, omdat de apparatuur eigendom van de Ingenhof school is. Inbraak Achtbaanschool Inbrekers hebben in het weekeinde ook een bezoek gebracht aan de school "De Achtbaan" aan de Van Hamelstraat. Zij maakten daar een cassetterecorder buit, alsmede een graveerset die van de gemeente Soest was geleend, waar schijnlijk met het oog om eigendom men van diefstal te vrijwaren. De da der kwam de school binnen door het uitnemen van een ruit. Automobiliste aangehou den voor rijden onder invloed Op de Vermeerlaan ontstond in de nacht van vrijdag op zaterdag enige verwarring toen twee bewoonsters daar elkaar een parkeerplaats betwist ten. Juist op het moment dat mevrouw H. kwam aanrijden dreigde de plek te worden ingenomen door een andere dame. Een en ander liep uit op een woordenwisseling, waarna mevrouw H. in de auto stapte en vervolgens tegen de andere auto aanreed. Toen zich een andere bewoonster van de Vermeerlaan in de ruzie mengde werd mevrouw H. zo woest, dat zij terstond naar het politiebureau reed. Daar rees het vermoeden dat zij alcohpl had ge bruikt, hetgeen werd bevestigd door de blaas- en de bloedproef. Mevrouw H. moest haar optreden aldus bekopen met een rijverbod en een proces-ver baal. Kinderen verdienen het om vaak te worden gefotografeerd want ze veranderen snel! Aanhangwagen gestolen De heer H. van Z. deed vo rige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn zelfgebouwde aan hangwagen. Het voertuig was weggehaald van het erf van zijn woning aan de Eigendomweg. Koperen bekken gestolen M. de R. 18uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een koperen bekken - onderdeel van een drumstel - ter waarde van ca. 600 gulden. Hij ver klaarde dat een plaatsge noot, de 24-jarige M. H., de dader moest zijn. Deze werd door de politie op het bureau ontboden en onder vraagd, waarop hij toegaf hét instrument te" hébben weggenomen. Het bekken werd aan de rechtmatige eigenaar teruggegeven. De dief kreeg een proces-ver- baal. Dit weekend SOEST N1EUWERHOEKPLEIN 8 TEL. 11365 BAARN OOSTERSTRAAT 36 en LAANSTRAAT 38 Bij ons bent u aan het juiste adres voor: bekwaam en vakkundige levering - plaatsing en onderhoud van: SANITAIR LOODGIETERS- WERK GASTOESTELLEN CAMPINGGAS ALLE VOORKOMENDE DAKWERKZAAMHEDEN met VEBIDAK-garantle VERKOOP van SHELL propaan en butaan gasflessen Verkrijgbaar onderhoudsabonnementen voor c.v. In stallaties en alle gasverbrulkstoestellen. Tevens lid STEGAS gasonderhoud 3761 EC soest 1 43 32 mfii. i '}hc: korte brinkweg 37a '''jÊTyW Automobielbedrijf GEBR. VAN DER POUW KRAAN b. Middelwijkstr. 4042 - 3764 CG Soest - Tel. 02155-14239 Dealer voor Soest, Baarn e.o. AUTOMOBILES De nieuwe cursussen starten binnenkort te: SOEST in de Scholengemeenschap "Eemland", Talmalaan 42. Tevens te HUIZEN. In deze cursus koud buffet worden de bereidingen van samengestelde salades, visgerechten, begeleidende sauzen, cocktails, aspics (gelei- vormen), paté en garnituren besproken en door de cursisten zelf gemaakt Het cursusgeld bedraagt 498.- inclusief de (kostbare) ingrediënten en hel cursusboekje De cursus is dus volledig verzorgd Naast complete menu's wordt in de cursus fijne keuken aanvullende receptuur behandeld, zoals Quiche la Lorraine, Parijse flensjes, bittergarnituur en er worden wijnadviezen gegeven Het cursusgeld bedraagt 168,inclusief de ingrediënten en het cursusboekje De cursus is dus volledig verzorgd De cursussen staan onder leiding, van een ervaren en bevoegde leer kracht en bestaan uit acht lesavonden van 19.30 uur tot 2130 uur. Na iedere lesavond nemen de cursisten hun heerlijke en fraaie resultaten mee naar huis Opgave binnen 10 dagen door een (brief)kaart te zenden aan Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV) Sir Winston Churchillweg 2. 2251 CX Voorschoten. Gaarne duidelijk uw naam. adres en cursusplaats vermelden Na opgave ontvangt u een bevestiging. Voor informatie en/of opgave: Bel 01717-2010* Ookop de"MERKEN" sportschoenen, trainingspakken, winterjacks ski s, skischoenen, snowboots etc. etc. Soesterbergsestraat 3 - Tel. 02155-12749

Soester Courant | 1985 | | pagina 12