ijs! V2 rijs l.10 ssss tij EN D°/o 7bv. ffet ken Feestelijke prijsuitreiking bij 'Hilvis' Meningen van lezers De Oelte (2) 'Arnie's Club' leert kinderen van 6 tot 10 spelenderwijs Engelse taal Inval in videotheek: 380 illegale videobanden in beslag genomen 4DER- /EAT- IIRTS SILVER STAR VIDEO LEGALE en KWALITEITSBANDEN gehannes TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwogt PAGINA 1? WOENSDAG 30 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 13 edrijf ^OESt' j Mosselen en wortelen HET WITTE HUIS nïlTRÏt VLEUGELS-PIANO'S-ORGELS Twee Engelsen aangenouüen wegens diefstal 'Cursus' start volgende week in Soest Wij verhuren uitsluitend VHS - BETAMAX - VCC Geslaagde zangavond in Molenschot effirientv voor doe-het-zclvers Nu,plannen maken (deei s) ketbakker TEL. 11365 ANSTRAAT 38 plaatsing OMENDE UMHEDEN (-garantie n SHELL utaan voor c.v. In- 37a (02155h t 1 43 32 !*4*in <ort te: SOEST in de Talmalaan 42. gen van samengestelde ocktails. aspics (gelei- r de cursisten zelf osibare)ingredienterten zorgd e keuken aanvullende e. Parijse flensjes, aven igredienten en het ren en be voegde leer 30 uur tot 2130 uur ieerlijke en fraaie (aart te zenden aan ■enen(SBOV), loten. ats vermelden. J2155-1Z749 door Arie Wandelaar De eerste kater in het nieuwe jaar is er. Niet direct aan een te groot verbruik van alcoholische versnaperingen den ken, want die hebben er, toevallig, niets mee te maken, 't Zit dieper. Arie had aan het eind van 1984 met zichzelf de afspraak gemaakt dat er in 1985 een definitief einde moest ko men aan het nicotine-tijdperk. Geen si garetten, geen shag, geen sigaren, zelfs het edele pruimen zou geen alter natief bieden. Z'n omgeving reageerde op de goede voornemens nogal ver schillend. De reacties varieerden van: fantastisch dat je er aan gaat begin nen, tot dat lukt je nooit van je levens dagen. De pessimisten hebben, voorlo pig, gelijk gekregen. Veertien dagen heeft Arie z'n „heldhaftige strijd" ge streden. Een periode waarin Marie als belangstellende en vooral meelevende supporter langs de lijn stond. Arie kan zich natuurlijk vergissen, maar soms leek 't er op alsof ze na een hoest en kuchvrije ochtend iets van bewonde ring op Arie uitstraalde. Zeker is dat ze tijdens het nicotineloze-tijdperk er alles aan heeft gedaan ook een aantal andere leefgewoonten van Arie te ver anderen, zoals daar zijn het eten van mosselen, het drinken van koffie en thee zonder zonder, het eten van rauwe winterkost. Mogelijk dat 't allemaal net iets te veel van het goede is ge weest, waardoor het goede voorne men in scherven is gevallen. Niet roken, en daarvoor mosselen in de plaats. Dat is zoiets als een eenmaal opgelegde twee keer moeten betalen. Ze sleepte Arie mee naar Helvis in de Van Weedestraat, waar onder het motto: „Wij maken er vandaag een visdag van", weinig garnalen en veel mosselen werden besteld. Geen woord kwaad over garnalen, maar mosselen krijgt Arie zelfs met het mes op de keel nog niet door de strot. Arie vindt 't enge wezentjes in een uitzonderlijk rare verpakking. Ze zijn er dan ook niet in gekomen, aangezien Arie tijdig in de medische encyclopedie had ont dekt dat de zwarte monsters die zijn leven terroriseren wanneer de R in de maand is, tweed-derde deel van het jaar dus, stampvol met cholesterol schijnen te zitten. Een constatering die zoden aan de dijk zette, waardoor Marie Zeelands glorie geheel voor haar rekening nam, hetgeen, toen de laatste rakkers zich lieten ontleden, gepaard ging met iets dat zich 't best als uit puttingsverschijnselen laat omschrij ven. Met de suikerloze thee en koffie oogstte Arie's diëtiste aanvankelijk meer^ sukses.' Marie zelf leeft reeds ja ren in goede gezondheid met dit recept en dwong daarmee tot voor zeer kort Arie's bewondering af. Beste lotgeno ten laat je niet uit je evenwicht bren gen door mensen die beweren dat er met kopjes koffie en thee zonder suiker best smakelijk te leven valt. Voor wij naar woorden zoeken om daarmee ons respect tot uitdrukking te brengen, eerst maar eens informeren of het ge mis van suiker eventueel nog met iets wordt gecompenseerd. Marie heeft er in ieder geval wat op gevonden. In roomboter gebakken koekjes bij Dogterom of Verkley en een regelma tige hoeveelheid Leonidas-bonbons afkomstig van Jan Mets. Thee en koffie zonder suiker, jawel, maar zo is een mens nog in staat straatstenen voor consumptiedoeleinden gereed te ma ken. Het experiment heeft nog geen dag standgehouden, waarna beide partijen de oude toestand, eentje met en eentje zonder suiker, in ere herstel den. Evenmin heeft de niet aangekon digde rauwkost de juiste plaats van bestemming gekregen. Arie zat met een half oog naar iets op de televisie te loeren, toen hij een groot bord gerasp te rauwe wortelen onder zijn neus ge duwd kreeg. "Vanmiddag vers bij Van Dam gehaald. Is goed voor je "luidde de toelichting. Los van het feit dat Arie iets tegen de kleur van sommig voedsel heeft, verdween de niet geplaatste be stelling van tafel. Arie schijnt iets ge mompeld te hebben als zou het me nu van de dag uit "konijnenvoer" bestaan, hetgeen hem op een ernstige berisping kwam te staan. Beste men sen, het zal U intussen duidelijk zijn geworden dat Arie in culinair opzicht een slecht begin van het nieuwe jaar heeft meegemaakt. Wat het roken be treft denkt hij ernstig aan uithuilen en opnieuw beginnen, zonder aankon diging vooraf en dus ook zonder verde re begeleiding. Als 't opnieuw niet zou lukken dan maar eens aan de bel trekken bij een yoga-juffrouw. Alles beter dan mosselen en rauwe wortelen. ARIE WANDELAAR Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Blrkstraat 138 - 3708 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Na aanrijding doorgereden De heer A. van O uit Soest zag in de nacht van zondag op maandag toen hij naar zijn auto liep, die aan de Steenhoff- straat geparkeerd stond, dat een ande re auto achteruit tegen de zijne aan reed, waardoor de wagen werd be schadigd. De bestuurder reed echter direct door. De politie onderzoekt de zaak. Vrijdagmiddag j.1. vond bij de nieuwe vis-speciaalzaak van de firma 'Hilvis' aan de Van Weedestraat een feestelij ke gebeurtenis plaats. Het was de uit reiking van de fraaie hoofdprijzen van de grote kleurwedstrijd die Hilvis had georganiseerd ter gelegenheid van de opening, enige weken geleden. De heer R. de Graaf van Hilvis had de drie prijswinnaars uitgenodigd in de winkel. Hun kleurplaten waren de allermooiste van een groot aantal in zendingen. Femkje Tjallinks (11) uit Baarn ging strijken met de eerste prijs, een prach tige 'walkman'-radio, waarmee ze zeer in haar nopjes was. Tinja Verkleij (10) uit Soest won de tweede prijs, een schitterend Monopoly-spel, en de derde prijs ('Schuif 's op') ging naar Saskia Baltus (5) uit Soest. De heer De Graaf overhandigde de jongedames de prij zen met een vriendelijk woord. Voor de meegekomen moeders was er een leuk boeket. Niet alleen de jeugd, ook de 'grote mensen' van Soest hebben intussen de weg naar de fraaie viswinkel waar de lekkernijen uit de zee dagelijks vers worden aangevoerd, uitstekend weten te vinden. De heer R. de Graaf van Hilvis met de glunderende prijswinnaars van de kleurwedstrijd. Foto: Herman van Dam. In onze toonzalen staan o.a.: Stemway Sons, Bösendorfer, Bechstein.Grotrian-Steinweg, Seiler, Schimmel, Yamaha, Förster. JU viilJ Amersfoort - Arnhemsestraat8-10- Tel. 033 - 630144. Nadat twee weken geleden twee Engelsen in Soest werden aangehouden, die zich in het oosten van het land aan tal van inbraken bleken te hebben schuldig gemaakt, heeft de Soester politie vorige week opnieuw twee Engelsen aangehouden. Zij waren door een bewoner van de Pieter de Hooghlaan betrapt bij een inbraak in zijn woning. Hoewel hij één van de mannen nog een klap op het hoofd gal met een fles, zagen ze kans de benen te nemen. Direct nadat de politie was gewaar schuwd, stelde deze een onderzoek in de omgeving in aan de hand van het signalement dat de betrokken bewoner had verstrekt. Hij had de mannen bij thuiskomst overlopen. Toen ze merk ten dat ze waren ontdekt, vluchtten ze via de achterkant van de woning, waarbij één van de daders een klap op liep. De zoekactie had succes, want op de Verlengde Talmalaan liepen twee mannen. Engelsen, die voldeden aan het signalement. Ze hingen volgens de poli tie een verward verhaal op over hun aanwezigheid en werden daarom voor verhoor meegenomen naar het politie bureau. Bij controle van de surveillanceauto waarin de verdachten hadden gezeten, vond de politie op de achterbank een horloge, dat uit de woning aan de Pieter de Hooghlaan afkomstig bleek te zijn, een schroevedraaier, hand schoenen en een bedelarmband je. De verdachten hadden dit willen verstoppen. Eén van hen, 40 jaar oud, die in Amsterdam op een woonboot verblijft, staat bij de politie bekend als vuurwapengevaarlijk. De andere heeft tot nu toe geweigerd zijn naam op te geven. Beide verdachten zijn opgeslo ten. Gaarne wil ik hierbij reageren op het in gezonden stuk van Hans Holtrop in de Soester courant van 23 januari j.1. met als onderwerp 'de Oelte'. Eindelijk eens iemand die zich uitspreekt tegen de keu ze van die betreffende commissie, die in dertijd uit de ingezonden namen die van 'de Oelte' als beste heeft gekwalificeerd. Ik denk dat velen mét de heer Holtrop zich geërgerd hebben aan die naam. Bij mij bestaat die ergenis er in ieder geval al een hele tijd en zoals het spreekwoord luidt: als er één schaap over de dam is volgen er meer. De reacties van de heer Holtrop is voor mij aanleiding om mijn hart ook eens te luchten. Ik ben het met de heer Holtrop volkomen eens dat de naam 'de Oelte' iets onbenul ligs in zich heeft. Een naam waarin iets hoopgevends opgesloten zit moet de voorkeur hebben. Ergo: weg met de naam 'de Oelte'. Ik wil hem niet meer horen Laat de namencommissie haar huiswerk maar overmaken. Wij willen iets anders! J. W. Hilhorst van Lenneplaan 65 Soest FotoHerman van Dam. In de loop van februari start in Soest een unieke en opmerkelijke "cursus" in d£ Engelse taal, waarbij het erom iggat dat de, deelnemers zich het Engelsj spelenderwijs eigen maken. Van een "cursus" is eigenlijk geen sprake, om dat de deelnemers kinderen zijn in de leeftijd van 6 tot 10 jaar. Er wordt ge bruik gemaakt van een audio-visuele methode die de kinderen aanspreekt en waardoor zij vooral de uitspraak van het Engels uitstekend leren beheersen, zoals op latere leeftijd niet of nauwe lijks meer mogelijk is. De cursus is gebaseerd op het uitgangs punt dat kinderen in de genoemde leef tijdsgroep bij uitstek over de vaardig heden beschikken om zich een vreem de taal eigen te maken. Zijn ze jonger, dan ontbreekt het aan voldoende be vattingsvermogen, zijn ze ouder, dan is hun "gave" om het gesproken woord op de juiste manier over te nemen aan zienlijk minder. De nadruk in het "lespakket" valt vooral op het aanleren van de juiste uitspraak, vertellen Diane van den Berg uit Baarn en Irene van 't Eind uit Amersfoort, die in hun woonplaatsen betrokken zijn bij de cursus, die uit- k- Dillenburglaan 2 bij Jac Hermans Prijsslag tel. 02155-12340 gaat van de Stichting Talen Spelen derwijs uit Den Haag. De methode is porsprpnkelijk iri^rapjtrijk ontwikkeld ei) wprdt .rpet, zoveel $ucpes toegepast, dat in èen groot aantaf plaatsen al een "club" - zoals de beide "spelleidsters" de cursus bij voorkeur noemen - bestaat. Vanaf volgende maand is dat dus ook in Soest het geval. Dat gebeurt bij één van de kinderen thuis. De eerste groep is Soest is al volgeboekt, maar er is nog ruimte voor, een tweede, waarvan het de bedoeling is dat die ook in febru ari nog wordt gestart. Diane van den Berg, die zowel in Baarn als in Hilver sum al actief is met de club, neemt in eerste instantie ook Soest voor haar rekening. Mocht het aantal aanmel dingen zover oplopen dat uitbreiding nodig is, dan wordt ook Irene van 't Eind ingeschakeld. Tekenfilm De 30 wekelijkse bijeenkomsten spelen zich voor een belangrijk deel af rondom de video-tekenfilmserie "Arnie's Club". Arnie is een ruimtevaardertje dat op aarde is geland, en van zijn Engelse vriendjes hun t§a1 leert. Bij de audio visuele methode valt de nadruk vooral op de uitspraak, door de kinderen het gehoorde te laten napraten. Er wordt uitsluitend Engels gesproken, zodat de kinderen in het gebruik van de vreem de taal worden gestimuleerd. Dat ge beurt ook tijdens het tweede half uur, als de kinderen allerlei spelletjes doen, waarin het vooral aankomt op "con versatie". Het enige Nederlands dat de kinderen te horen krijgen is aan het begin van de eerste "les", waarin uiteraard een aantal dingen moeten worden uitgelegd. De methode is wetenschappelijk be proefd. Men heeft ontdekt dat kinde ren in de leeftijdsgroep van 6 tot 10 jaar de "gave" frebben om een vreem de taal zonder gebruik te maken van het geschreven woord te leren. "Een blaadje en een pen komen er dan ook niet aan te pas", verzekeren Diane van den Berg en Irene van 't Eind. Dat gebeurt overigens wel in het 3e cursusjaar, als schrijven en lezen aan de orde komen. De beide eerste jaren krijgen de kinderen uitsluitend via het gesproken woord een flinke woorden schat mee: in hét eerste jaar ca. 650 woorden, in het tweede nog eens 850 woorden. Perfect Bij de spelletjes wordt wel gebruik ge maakt van kleur)platen en kaartjes met afbeeldingen van verschillende voorwerpen, etc. De "Spelleidsters" hebben een korte opleiding gekregen, waarbij vooral gelet is op hun eigen uitspraak. Die moet perfect zijn. In de audio-visuele methode worden de woorden gesproken door "native spea kers", en het is van groot belang dat de spelleidsters de intonatie daarvan volgt. "Het is eigenlijk een kwestie van goed imiteren. Als je 't anders uit spreekt raken de kinderen in verwar ring." Verder stelt de stichting hoge eisen op het gebied van omgang met kinde ren en wordt er ook gekeken naar de creatieve vermogens van de spel leidsters. "Je moet als het nodig is je handen, je voeten en je mimiek kun nen gebruiken, vooral ook omdat er absoluut geen Nederlands wordt ge sproken." De beide spelleidsters onderstrepen overigens dat de methode uitstekend aansluit op de Engelse lessen die op de basisschool worden gegeven. "Het is een heel eenvoudig systeem, ongeveer zoals een kind zijn moedertaal leert. Maar het is wel heel degelijk en uitge- De uitvoering die het bejaardenkoor "Zanggenot Molenschot" en het Soester mannenkoor "Apollo" vorige week donderdagavond in Molenschot gaven is uitstekend geslaagd. Beide koren stonden onder leiding van dirigent Gerard van de Schepop. De pianobe geleiding werd verzorgd door mevrouw Van der Sloot en Emile Simonis. De be- kende Soester tenor Charles Ga'briei zong enkele Italiaanse liederen en - samen met het mannenkoor - het be roemde Wolgalied uit "Der Zarewitsj" van Franz Léhar. Het bejaardenkoor zong voornamelijk Nederlands werk, zowel oorspronke lijk als vertaald. Het mannenkoor zong dat stemmiger liederen en gaf alvast een voorproefje van hetgeen straks tijdens het grote voorjaarsconcert zal worden uitgevoerd, o.m. "De Parel vissers" en "Spanish Eyes" De solist Charles Gabriël ontkwam niet aan het geven van een toegift. Bloemen en kleine geschenken ver tolkten de dank van bewoners en per soneel van Molenschot. C.K. Inbreker geeft gestolen schilderijen terug Een nog onbekende inbreker heeft vorige week aan een getuige die hem had betrapt, de buit teruggegeven van de inbraak die hij had gepleegd in een pand aan de Birkstraat. Hij ontvreemdde er drie moderne schilde rijen. De dader werd bij het verlaten van het pand in de tuin overlopen door een ge tuige. Deze maakte een praatje met de ongeveer 35-jarige ipbrekpr, wat ertoe leidde dat deze hem de schilderijen teruggaf die hij had willen meenemen. De dader vertelde nog dat hij de in braak had gepleegd om aan geld te ko men omdat hij teveel aan alimentatie moest betalen. Hij verdween daarna op de fiets. Mevrouw A. P.-E. deed bij de politie aangifte van de inbraak. kiend opgezet. Je moet je ook aan het programma houden, al is er bij de spel letjes natuurlijk heel veel ruimte voor improvisatie. Diane van den Berg is geboren Engelse en woont al bijna 15 jaar in Nederland. Het Nederlands beheerst zij uitste kend, maar voor haar moedertaal geldt dat uiteraard nog sterker. Ook Irene van 't Eind heeft heel veel er varing opgedaan in de Engelse taal. De kosten van de cursus zijn niet zo laag: 350 per jaar, d.w.z. 11,50 per les. Voor het tweede of het derde kind uit een gezin gelden overigens lagere be dragen: resp. 210 en 175 gulden. Ouders verbinden zich voor een geheel jaar. De Stichting Talen Spelenderwijs coör dineert en controleert de verschillende clubs in het land en beschikt ook over deskundige begeleiding bij eventuele problemen op pedagogisch gebied. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met Diane van den Berg (02154-14548) of met Irene van 't Eind (033-622379). Ak dit zit te schrieve, bewwe de kouw weer oardig kwiet. Heul baar, zo gauw as de sneeuw vurt waas. Omtrent in eejn naacht ut heule witte paak ver- trokke. Toch hek d'r nog zo heul veul vertrouwe in daattut zo blieft. We ben d'r nog niet! Je het best kaangs daaw- we weer vorst hebbe ajje dit leest. As ut zo'n kaalme dooi is, daan zeeje vrogger de boere op Soest: "Ut weer leg te luustere". En doar bedoelde ze denk' mee daattut weer nog niet wist waat of ut zouw doeng. Gemeentewaarke mos t'r weer haard teuge an met aal die glaadigheid. Vaan 's maarreges vrog tot 's oaves loat hek ze zein rieje, en daa's un heul end op Soest om overaal te stroje en te schuve. Ajje daat moar weet! Wullie doeng thuus moar vaast zunig an met- tuf zout. Je ken nooit wete. Ik doch daawwe vaan de pliesie de sneeuw veur ongs eige huus moste op- rume, moar doar zie je op Soest niet veul vaan. Op de stroat waas 't oardig schoon, moar op de trottwaars kojje un beste schuver moake. Moar daat kaajje zongder sneeuw ok wel. Over de hongdedrolle daan. Wullie hebbe zelluf ok zo'n beest, moar die mikt ut aaltied in de goot. Daat hettie 'eleerd. Vrogger zaag je nog wellus stroatvegers, moar die worde niet meer op'eleid, vaandoag de daag. Ongze baarregemeester zee ongder- lest daawwe met de kouw us un baak- kie koffie an de vullusmaanne moste geve. Daat wil de vrouw met gemaak best groag anbieje, moar die miljeu- aamtenoare komme bie ongs aaltied zo verrekte vrog. Voak hewwe de gor- diene nog dicht zitte. En 's maarreges hewwe thee. Daat kaajje die zaakkc- droagers toch niet prezetere? Je zouw die maanne vaan eiges netuurluk wel un kejaakkie kenne verschaaffe, moar ik denk daat de baarregemeester doar teuge zaal weze. Zo as ik aal zee: Soest is zo groot en daan loopt ut zo gauw uut de haangd. Ik het zelluf wel aaf en toe un gloasie aaf 'etaapt. Je mot toch zien daajje dooi blieft. Laangest de weg kaajje bie ongs kof fie zaat kriege. Ut baarst vaan dc snaakbaarre op Soest: Chineze eet- huze, Indische en Itaaljoanse en Sloa- vische keukes - vaan aallus hejje hiero. Tennispaarke wille ok best greuje op Soest. An de eejne kaangt heur je daazze leje te kort komme en aargus aangders motte ze un waachtliest an- houwe. Daat hek veurige week in de Soesder 'eleze. En de tennisluu en de hokkiespeulers zeige daat de camping op Soestdune mot blieve. Komme ze dan toch speulers te kort? Ik kaan d'r geej touw meer an vaast knuppe. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daajje ut aallemoal moar met un kor reltje zout mot neme. En strooit daat daan ok us op je stoep, as 't weer goat sneeuwe. En houw de vulluszaakke waarm, aangders vriezc ze an de stoep vaast. 'k Het voak vaan aallus te zeige over de gemeengte, moar ik doch daa'k ze noeng us un bietje mos helpe. Hannes van de Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Automobilist gewond bij aanrijding Op de kruising Vondellaan Soesterbergsestraat deed zich in het weekeinde een aanrijding voor. De 22- jarige M. de G. uit Muiderberg ver zuimde voorrand te verlenen aan de auto van mevrouw A.de B. 40uit Kor- tenhoef, die uit de tegenovergestelde richting kwam aanrijden toen de G. de hoek om wilde. Bij de aanrijding wer den beide auto's beschadigd. De G. liep bovendien een hersenschudding en di verse hoofdwonden op, waarmee hij naar Zonnegloren werd overgebracht. Hij verklaarde te weinig zicht te heb ben gehad, omdat de ruiten van zijn auto beslagen en bevroren waren. Met assistentie van de Soester politie hebben opsporingsambtenaren van de Buma/Stemra vorige week beslag ge legd op in totaal 380 illegale video banden. Dat gebeurde bij een in een woonhuis aan de Stationsweg gevestig de videotheek, geleid door een 35- jarige Soester, en bij een videotheek in Soesterberg. Overigens werd ook bij andere video theken in de gemeente een onderzoek ingesteld, maar daar bleken de zaken geheel in orde te zijn. De 350 in Soest en 30 in Soesterberg in beslag genomen banden bleken tamelijk gemakkelijk te herkennen, omdat de hoezen (incl. de officiële stic kers) vrij simpel waren gekopieerd. De buit vertegenwoordigt een waarde van vele duizenden guldens. De inval was het gevolg van het feit dat de legale videotheekhouders in Soest de laatste tijd nogal wat last ondervon den van de praktijken van de illegale bandenverhuurders, die tegen aanzien lijk lagere prijzen kunnen opereren. De banden gingen op het politiebureau achter slot en grendel, in afwachting van de beslissing van de officier van justitie. Waarschijnljk zullen ze wor den vernietigd. Foto: Herman van Dam. De in beslag genomen videobanden vulden een aantal dozen en een behoor lijk stuk van een bureau. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In deze winterse serie waarbij we ons vanwege het weer, hoofdzakelijk beperken tot het maken van plan nen deze week wat extra aandacht voor de vele moge lijkheden in bestrating. In veel tuinen is de bestrating niet méér dan functioneel: de uitvoering van het plavei sel is helaas veelal fantasieloos aangelegd in goedkoop rechttoe-rechtaan-materiaal zoals grond- en betonte- gels. Ook bij oplevering van nieuwbouwhuizen geldt een standaard betontegelbestrating die veel tuinen nog jarenlang 'siert'. Enerzijds is dit een onbegrijpelijke zaak als je ziet dat er doorgaans vrij veel aandacht en geld besteed wordt aan het vloeroppervlak binnens huis. We kunnen namelijk de tuin en dan in het bijzon der het terras of zitkuil gedurende de zomermaanden zien als een verlengstuk van de huiskamer, omdat we er bij mooi weer vaak vertoeven. Een plaats waar veel tijd wordt doorgebracht moet ge zellig zijndaarom moeten we onze creatieviteit eens botvieren op onze tuinverharding. Als er in een tuin reeds een bestaand stuk straatwerk aanwezig is, staan we bij herbestating voor de keuze of we al dan niet ge bruik maken van het reeds aanwezige steenmateriaal. Dikwijls is het mogelijk een gedeelte of bij vergroting van het te bestraten oppervlak zelfs alle materialen weer te verwerken. Een terras van enkel grindtegels krijgt een veel vriendelijker gezicht als we de tegels in een losverband leggen met hier en daar een grillig open vak. Door enkele willekeurige bijeenliggende tegels weg te laten en de ontstane ruimte met bijvoor beeld oude of nieuwe klinkers op te vullen, gaat het terras meer leven. De contrastwerking in kleur en afmeting van de grindtegels en de klinkers, maakt dat het plezierig is naar de bestrating te kijken. Een ander leuk alternatief is het gebruik van platte zwerfkeien en grind in de ontstane openingen. Dit schept een heel eigen sfeertje en valt dus lang niet in iedere tuin te rea liseren. Klinkers kunnen op ondenkbaar veel manieren gecombineerd worden met tegels. Door bijvoorbeeld om en om een grind- of betontegel van 50 x 50 cm af te wisselen met een vakje klinkers ontstaat een prachtig dam- of schaakbord. Wel wat druk om naar te kijken maar in sommige tuinen toch heel leuk toepasbaar. De klinkers kunnen ook baansgewijs het tegelplateau doorkruisen in de lengte of breedterichting, maar ook diagonaal. Mogelijkheden zijn er zoveel als onze fanta sie voort kan brengen. Als er in de tuin totaal geen plaveisel aanwezig is, hebben we bij de aanleg de vrije hand. We hoeven geen rekening te houden met reeds aanwezig materiaal, en kunnen dus echt de bestrating naar wens uitzoeken. Volgende week bespreek ik uitgebreid welke materia len er zoal te koop zijn en hoe we ze in onze tuin op een fraaie manier kunnen gebruiken.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13