*299 EN 299 149 T~ Dames SVV/Stam 1 herstelt zich 'Zoeken naar de waarheid is de eerste stap naar de vrede' Edwin Groeneveld 7e bij Ned. Kampioenschap D-junioren aterdag vanaf 26.- Monturen SCHAATSEN Griftland-B districtskampioen; A-team verrassend tweede SCHAKEN Verlies voor Dames 2 en Heren 1 VOLLEYBAL STRAK EN STRALEND P. Stalenhoef autoschade BADMINTON PAGINA 14 WOENSDAG 30 JANUAR11985 SPORT Selby komt goed weg <omen kennismaken ente en vlees voor waliteit te beknib- Ikoop! Dus? rinkel. Bisschop Bar voor ICTO-Baarn/Soest: SOESTER COURANT SPORT PAGINA 15 Tijdens het zaterdag j.1 gehouden Ned. Kampioenschap voor D-junioren in Den Haag, heeft Eemlandschaatser Edwin Groeneveld in een veld van 30 deelnemers een keurige 7e plaats we ten te behalen. De 500 meter begon voor hem teleur stellend, doordat zijn tegenstander door 2 valse starts gediskwalificeerd werd en Edwin alleen moest rijden en finishte in 47.1 sec., waarmee hij toch een 12e plaats behaalde. De 1500 meter ging beter en eindigde in 2.27.8 min., wat goed was voor een 8e plaats. Uitgaande van het feit, dat dit voor hem het eerste grote kampioenschap was, belooft het voor de toekomst veel goeds. In het weekeinde van 19 en 20 januari was Hans Kaats, gezien zijn goede seizoen geselekteerd voor het Ned. B- kampioenschap in Heerenveen. Verreden werden een 500, 5000, 1500 en 3000 meter. Het begon goed met een bronzen plak op de 500 meter. 3e in 40.6 sec. De 5000 meter ging in 7.36.2 en daarmee was hij 7e. Na een redelijke 1500 meter werd hij 5e op 2.07.1 min. De 3000 meter werd wat tegenvallend, maar toch eindigde hij in het algemeen klassement op een 7e plaats. Door dit goede resultaat heeft hij zich geplaatst voor het Ned. Kampioen schap op 2 en 3 febrauri in Alkmaar. Als lid van de Ned. B-ploeg heeft hij in het weekeinde van 26 en 27 januari in Eindhoven een interland tegen West- Duitsland-b gereden. Bij inlevering van de kopij, waren de tijden nog niet bekend. Op 20 januari was er een wedstrijd over 500 en 1500 meter, meetellend voor het clubkampioenschap van de baan Utrecht. Per vereniging mocht deelgenomen worden door maximaal 6 heren en 2 dames. De tijden van de 4 snelste heren de snelste van de dames telden mee voor de punten. Eemland kwam uit met 6 heren en l dame. Het goede weer, erg koud maar wind stil en het goed glijdende keiharde ijs stonden borg voor goede resultaten: Jan van Maanen reed de 500 meter in 49.3 sec. en de 1500 meter in 2.48.0 min. Hans Dijk reed de 500 meter in een eve naring van zijn pers. rekord in 44.0 sec. De 1500 meter ging voor hem in de snel ste seizoentijd van 2.26.6 min. Igor Zweers zorgde voor sensatie, na een opening van de le 100 meter in 10.8 sec., werd hij in de bocht, door zijn te genstander die viel, onderuit gegleden. Daar dit hinderen was, mocht hij over rijden. Wederom een snelle opening in 11.0 sec. en eindigde in 44.0 sec. een pers. rekord voor hem. De 1500 meter ging in 2.23.1 min. Voor Erik Walgreen een snelste sei zoentijd van 46.4 sec. op de 500 meter en de 1500 meter in 2.36.1 min. Edwin Groeneveld kwam na een val op de 500 meter tót 70.0 sec. De 1500 meter ging in 2.27.7 min. André Bosboom noteerde op de 500 me ter ook een pers. rekord in 47.0 sec. en eindigde de 1500 meter in 2.30.8 min. Voor Jolanda Los ook een pers. rekord op de 500 meter in 48.5 sec. terwijl de 1500 meter ging in 2.37.8 min. Op 22 januari reden Peter van Marle en Michel Bosboom een wedstrijd voor D- junioren. Peter van Marle reed de 500 meter in 62.3 sec. en de 1000 meter in 2.07.0 min. Michel Bosboom reed een pers. rekord van 72.0 sec. op de 500 meter. De 1000 meter ging in 2.25.6 min., eveneens een pers. rekord. Vrijdagavond 25 januari j.1. was er een seniorenwedstrijd. Doordat een aantal senioren in Inzeil verbleven, en de an dere senioren i.v.m. hun werk niet konden komen, werden 3 junioren inge schreven. Ondanks het zachte ijs, de wind en re gen, zorgden zij voor een daverende verrassing. Jolanda Los reed de 500 mtr. in 47.7 sec. een pers. rekord met 0.8 sec. Op de 3000 meter werd haar pers. rekord met 13.4 sec. verbeterd en kwam zij op 5.23.5 min. Dit betekende voor haar tevens een verbetering van het clubrekord. Arie v. d. Berg wist ook zijn pers. re kord op beide afstanden te verbeteren n.1. de 500 meter in 48.0 sec. met 1 sec. en de 3000 meter met 7.2 sec. in 5.26.7 min. Voor Arnoud Donker ook een pers. re kord op de 500 meter met 1.1 sec. in 50.7 sec. Döor een val op de 3000 meter kwam hij niet verder dan 5.57.2 min. Zondagmorgen j.1. hebben een aantal junioren, onder haast ideale omstandigheden, een goede generale gereden voor het clubkampioenschap van a.s. vrijdagavond. 6 pers. rekords werden weer scherper gesteld. Het was een junioren A-B-C-wedstrijd over 500 en 1500 meter. André Bosboom reed de 500 meter in een evenaring van zijn pers. rekord in 47.0 sec. De 1500 meter ook een pers. rekord ging in 2.26.6 min. Igor Zweers reed de 500 meter in 44.7 sec. en een pers. rekord op de 1500 meter van 2.18.8 min. Voor Edwin v. d. Heijden ging de 500 meter in de pers. rekordtijd van 47.2 sec., terwijl de 1500 meter eindigde in 2.37.7 min. Henk Hagen noteerde 49.5 sec. op de 500 meter en een pers. re kord op de 1500 meter van 2.35.6 min. Gerard v. Huiten reed op beide afstan den een pers. rekord n.1. 500 meter in 50.7 sec. en de 1500 meter in 2.49.9 min. Jan van Maanen reed beide afstanden in resp. 51.0 sec. en 2.46.2 min. Het onderbouwteam van het Chr. Col lege Griftland is zaterdag jl. kam pioen geworden bij het districtskam pioenschap schoolschaak 1985 van de Stichts-Gooise Schaakbond. Werd vo rige week nog aangenomen dat het A- team kampioen in zijn groep zou wor den en dat het B-team hoogstens als tweede in zijn groep zou eindigen, het pakte net anders uit: het B-team ver sloeg het Gem, Gymnasium uit Hil versum met 4-1 terwijl het A-team, eveneens tegen het Gem. Gymnasium, met een 2-3 nederlaag genoegen moest nemen. De eindscore was evenwel positief voor het Griftland, nl. 6-4. Het B-team (leerlingen voortgezet on derwijs t/m de 3e klas) wist al vroeg een punt te scoren aan bord 4 waar de Baarnse jeugdspeler Bob Galesloot met Zwart vanuit een vierpaardenspel- opening zijn tegenstander een lesje gaf in resoluut aanvalsspel; op de 18e zet werd de partij bekroond met ondek- baar mat. Daarna wist aan bord 5 één van de meest jeugdige Griftland- spelers, Hobert van Logtenstein, die na een partij, die menig toeschouwer bij tijd en wijle het bloed deed stollen, aan het langste eind trok. De eerste bordspeler Patrick Reumerman moest na een moeizame partij zijn meerdere erkennen in René Scheffer. Aan bord 3 kreeg Christian Vonk te maken met een weerbarstige tegen stander; lange tijd leek het zelfs dat hij zou gaan verliezen maar door goed doorzetten kwam hij stapje voor stapje terug en verdiende de winst. De beste partij en het beste toernooi werd ge speeld door Bron Vos. In een Italiaan se opening, door Wit (Oele Koornwin- in) zeker niet feilloos behandeld, kon Bron een goede greep op het spel krij gen en de partij naar zich toe trekken. Bron kon zo 3 uit 3 spelen en was daar mee één van de individuele prijswin naars van het toernooi. Door dit resul taat mag het Griftland College mee schap dat vanaf 23 maart in een knock- out systeem gespeeld gaat worden. De nederlaag van het A-team was niet verwacht; immers een gelijkspel was voldoende voor het kampioenschap omdat het Griftland meer bordpunten had. Met een gelijkspel eindigde Frits Steenmeijer aan bord 3 zijn partij die gekenmerkt was door een gelijkmatig karakter. Daarna duurde het een hele tijd voordat zich opnieuw beslissingen voordeden. Eric de Haan aan bod 4 had een redelijke stelling opgebouwd vanuit de opening maar gaf in de loop van de partij zijn tegenstander Robert- Jan Kok iets te veel ruimte waardoor die met een toren via de c-lijn kon binnendringen om vernietigend werk te gaan doen. Inmiddels was aan bord 5 ook Jacques Rijstenbil aardig in de nesten geko men. In een Weense opening kwam hij al spoedig een stuk tegen pion achter en hoewel hij in een eindspel belandde met slechts 1 pion achter bleek dat toch fataal toen hij zijn loper tegen het vijandelijke paard liet afruilen. De partij Jan-Jette Blangé (Gem. Gymna sium) tegen Jan-Gijs van Steenis aan bord 1 vertoonde weinig spanning en werd geruisloos remise. Het Griftland had op dat moment een 1-3 achterstand en kon het kampioenschap wel verge ten. Ivar Chavannes (bord 2) stoorde zich daar nauwelijks aan en speelde zijn eigen spel. In zijn partij tegen Jan- Christiaan Delmaar - die in de afg lopen twee jaar ook Ivars tegenstander was geweest in dit toernooi en twee keer had verloren - met de Rubinstein- variant van het Frans in de opening bouwde Ivar een hechte centrumstel ling op die na dameruil toch niet het gewenste effect sorteerde. Pas in een late fase met een lastige toreneindspel wist Ivar dank zij een dubbelpion op de g-lijn de winst binnen te halen. Een schrale troost bij dit gemiste kam pioenschap was de mededeling van wedstrijdleider Verweij dat de moge lijkheid bestond dat het Griftland Col lege alsnog werd uitgenodigd voor de nationale kampioenschappen ter com pletering van. het aantal van 16 scholen. Na het verlies van vorige week heeft het eerste damesteam van SW/Stam zich weer hersteld door in de uitwed strijd tegen Abcoude met 3-0 te winnen (setstanden 13-15, 11-15 en 12-15). Dames 2 en Heren l moesten beide de eer aan de tegenstander laten. Dames 3e divisie Waterlanders-SVV 2 3-2 In de wedstrijd tegen de op de ranglijst net onder hen staande tegenstander wisten de dames uit Soest niet meer dan 1 punt te halen. In de twee uur du rende westrijd hebben beide teams ge vochten voor wat ze waard waren. De eerste set ging vrij makkelijk naar SVV 2; de tegenpartij liet over zich heen lopen; 6-15. De tweede set verliep echter omgekeerd. SW dacht wellicht iets te licht over na de eerste set en in een rommelige partij wist het team van de Waterlanders met 15-9 te winnen. Ook de derde set verliep slecht bij SVV. Voornamelijk dooreen slechte pas kon SVV niet tot goed aanvallen komen en verloor wederom met 15-11. In de vierde set wist SVV een achter stand in te lopen en beide teams schoorden in deze gelijkopgaande set regelmatig. SVV won tenslotte met 14- 16. In de vijfde set ging het tot 7-7 gelijk op, doch toen lieten de dames de tegen stander makkelijk uitlopen en Water landers won met 15-7. Een 3-2 overwin ning voor de tegenpartij, hetgeen één punt voor SVV 2 betekende. Dames derde klasse SVV 7-Vollkei 8 3-0 De eerste set verliep heel voorspoedig voor dames SVV 7. In 10 minuten wist SVV de set te winnen met 15-0 Nog ge heel fris startten de dames met de tweede set. De coach had hen 'een rondje' beloofd als ze de tegenstander niet meer dan 5 punten zouden laten scoren. Met dit vooruitzicht in het ach terhoofd deed SVV 7 er dus alles aan om ruim te winnen. Het is ze vrij mak kelijk gelukt, want de set werd met 15-4 afgesloten. In de derde set kregen de dames van 7 iets meer moeite met Vollkei. Toch kon deze tegenstander ook nu niet echt gevaarlijk worden en SVV won weer overtuigend met 15-7. Overige uitslagen Heren: SVV 1-Spirit 2:0-3; setstanden: 6-15; 6-15; 6-15. SVV 3-Salvo 2:3-1, setstanden13-1515- 9; 15-12; 15-8. SVV 5-Unicornus 7: 3-1, setstanden: 15- 9; 15-7; 14-16; 15-5. Voleem-SVV 2:3-0. DamesSportcentrum 2-SVV 4:3-0, set standen 15-715-1215-13. Almere Haven-SVV 5: 3-0, setstanden: 15-7; 15-8; 15-3. Almere Haven 4-SVV 6:3-0, setstanden: 15-9; 15-11,15-7. Meisjes GVC/Paloma Al-SWal: 0-3, setstanden7-1511-153-15. Jongens VollkeiiAl-SVVal3-0, setstanden15-815-315-7. Programma voor de komende week donderdag 31 januari 1985 Beukendal Dames SVV 3-Woudenberg 20.00 uur Dames SVV 6- Almere Haven 3 21.30 uur Dames SVV 9-Wilhelmina 619.00 uur Heren SVV 2-Limvio 21.30 uur Jongens SVV 3-Sportcentrum 2 20.15 uur Jongens SWal-NederhorstAl 19.00 uur vrijdag 1 februari 1985: Heren SH'71 3-SVV 5, 20.15 uur Hoog landerveen zaterdag 2 februari 1985: Dames SVV 1- Thornax 15.00 uur De Bunt Dames SVV 2-Thor 17.00 uur De Bunt Dames Leos 8-SVV 713.15 uur Leusden Dames SVH 3-SVV 8 13.15 uur Hoog land Heren SVH-Svv 116.15 uur Hoogland Meisjes SVVal LeosAl 13.00 uur De Bunt Meisjes SVVbl-Vollkeib2 09.00 uur Beukendal Meisjes SVVbb2-SVHbl 11.00 uur Beu kendal Meisjes SVVb3-Leosb3 10.00 uur Beu kendal Meisjes SVVcl-LeósCl 12.00 uur Beu kendal Meisjes SVVc2-SVHcl 09.00 uur beu kendal Jongens SVVcl-SurfCl 11.00 uur Beu kendal Zaterdag spelen de dames van SVV/Stam 1 in de Bunt tegen het net boven hen op de 2e plaats van de rang lijst staande Thornax. Bij winst kan SVV 1 gelijk komen met Thornax (SVV heeft 29 punten uit 13 wedstrijden en Thornax 32 punten uit 13 wedstrijden). Dames SVV 2 moet spelen tegen de koploper. Wij geven Uw auto nieuwe kleuren glans! te Heeserlaantje2 het kenmerk voor vakwerk Vrouw aangereden bij oversteken Doordat de 75-jarige mevrouw H. H. uit Soest niet voldoende oplette, werd zij vorige week op de Soesterbergsestraat aangereden door een auto, toen zij met de fiets aan de hand wilde oversteken. De automobiliste, mevrouw I. G. (24) uit Soest, die in de richting Soesterberg reed, kon de vrouw niet ontwijken. Het slachtoffer werd naar Zonnegloren ge bracht met letsel in het gezicht en aan een been. Na behandeling kon de vrouw naar huis. Door rood licht: 10 x proces verbaal De Soester politie heeft vorige week woensdag een roodlichtcontrole gehouden op de Amersfoortsestraat in Soesterberg ter hoogte van de Richelle- weg. Tien automobilisten die het rode verkeerslicht negeerden, kregen een (deling Prijzen 2 februari a.s. nageleefd, maar voorlopig moet wor den volstaan met deel-verbanden. "Zonder bondgenootschappen kwamen we in deze wereld niet verder. Dat ver eist trouw, omdat kleine deel-oplos- singen die het grotere geheel in gevaar brengen niet aanvaardbaar zijn." De van sommige kanten bepleite voor beeldfunctie van Nederland bestem pelde de bisschop dan ook als on-ethisch. Stappen naar vrede die betrekking hebben op de bewapening zijn te tech nisch voor de kerken om er kerkelijke uitspraken over te doen. "Dat betekent niet dat alle wapens even goed of even slecht zijn. De kerk doet geen keuze en kan alleen tegen de overheid zeggen: weet wél wat u doet." Openbare acties als stappen naar de vrede - met name demonstraties - kun nen door hun ordeverstorend karakter moeilijk door de kerk worden aanbe volen, stelde mgr. Bar ten slotte. Na het uitgebreide betoog van mgr. Bar stelde de voorzitter deemoedig vast dat op veel van zijn opmerkingen slechts "amen" kon worden gezegd, maar de bisschop kreeg toch nog een aantal vragen voorgelegd. In de beantwoording daarvan merkte hij o.m. op dat er geen eenduidig ant woord is te geven op de vraag tot welke prijs de vrede gehandhaafd moet worden. Over het onderhandelen met totalitaire systemen, waardoor moge lijk een stuk van "de waarheid" zou moeten worden prijsgegeven, zoals een vragensteller vreesde, merkte hij op dat men het gesprek kon aangaan om de ander naar de waarheid terug te brengen. "Onderhandelen is altijd geboden, niet om in te Leveren maar om de waarheid uit te dragen. Begeerd artikel De bisschop stemde wel in met de op merking dat de nood van de Derde Wereld een hogere prioriteit zou moe ten hebben dan de bewapening. "Overi gens heeft de westelijke beschaving niet alleen onheil gebracht; het is het meest begeerde artikel in de wereld." Een antwoord op de disproportie tus sen bewapening en ontwikkelingshulp is volgens hem vanuit de kerken nauwe lijks te geven. Dat het episcopaat verdeeld is over het vredesvraagstuk zit niet in ver schil van mening over de waarheid, maar over de aanpak. Mgr. Bar be aamde dat de verwarring in de hand wordt gewerkt doordat het IKV soms wat te snel als 'de" kerkelijke vredes beweging wordt gezien. "Binnen de rooms-katholieke kerk liggen de scha keringen anders. Het is zeker niet zo dat alle bemoeienis met het ICTO is uitgesloten." Op de vraag of de waarheid niet het beste wordt gediend door in het Oost blok te infiltreren met de Heilige Schrift en materiële hulp, antwoordde mgr. Bar dat het staan voor de waarheid het beste is. "Liever door allerlei ver schrikkelijke verhalen." Over de zelfstandige rol die kleine landen binnen bondgenootschappen kunnen spelen merkte hij op daar niet zo voor te zijn. "Het is ethisch om je Foto: Goos van der Wilt. aan afspraken te houden. Het grotere verband moet beoordelen wat al dan niet schadelijk is." De kerk aanvaardt zowel de optie van de afwijzing van massavernietigings wapens als de optie die ervan uit gaat dat de wapens tot het uiterste beperkt moeten worden. Beide hebben bestaansrecht, aldus de bisschop. Over burgelijke ongehoorzaamheid - door haar ordeverstorend karakter bijna niet hanteerbaar volgens mgr. Bar - merkte hij op zoveel vertrouwen in de democratie te hebben dat er ook alle ruimte komt voor gewetensbezwa ren tegen abortus en euthanasie. Dat het recht op demonstratie een wette lijke zaak is erkende hij wel, "maar er zijn er waarvan ik denk die zou ik niet gehouden hebben. Het criterium is de vraag of de waarheid wordt ge diend' Behoefte Het begrip gerechtigheid, dat door een vragenstelster in zijn betoog was ge mist, omschreef hij als "een manier van omgaan met elkaar die voor God kan bestaan, die dus alles met de waar heid te maken heeft." Burgerlijke on gehoorzaamheid kwalificeerde hij als "de behoefte die mensen hebben om dingen die op een democratische ma nier overeengekomen zijn op een ande re wijze tegemoet te treden dan via on derhandelingen Hij riep het ICTO op om, in navolging van het IKV, ook relaties aan te gaan met Oosteuropese bewegingen als "Solidariteit" en "Charta 77" en oor- deeld het feit dat zowel IKV als ICTO binnen de kerken opereren nog niet zo betreurenswaardig als wanneer ze allebei buiten de kerken zouden werken. Tenslotte merkte hij op dat men als individu zich beter kan bezighouden met de vraag naar de waarheid dan met macht. "Dat is maar frustrerend. Zet u in voor de waarheid dan komt de macht vanzelf waar de waarheid is." Politie-uniformen gestolen bij inbraak in school De daders van een inbraak die vorige week werd gepleegd in de openbare school 'De Schakel' aan de Klaarwa- terweg hebben daar twee complete po litie-uniformen weggenomen. Die hin gen in een kast en waren geleend van een oud-politieman, om te worden ge bruikt bij een toneelstukje door de scholieren. De inbraak kwam aan het licht toen enige leden van het Mannen koor Apollo er hun spullen, die het koor daar heeft opgeslagen, weer in de school kwamen terugbrengen. Zij za gen dat het gebouw was doorzocht. De politie trof in de sneeuw sporen aan, die leidden naar een flatgebouw aan de Weegbreestraat. Daar staakte het on derzoek. Behalve de uniformen ver dween ook een groot aantal cassette bandjes. Doordat de als eerste keer spelende Henk van Woerkom niet opgesteld stond wegens een blessure, trad de Selby hoofdmacht enigszins verzwakt in Amersfoort aan tegen ABCA. Winnen was niet alleen sportief gezien belang rijk, maar er was nog een kleine kans op een tweede plaats op de ranglijst en dat levert een fel begeerde promo tie op. Johan Veltman opende met een 3 ga mes overwinning, terwijl invaller Henk de Boer de eer aan zijn te sterke tegenstander moest laten. Gerdie van Kooten en Maria Riupassa wonnen beiden op simpele wijze hun dames enkelspel. Het eerste gemengddubbel- spel zou in theorie door Johan Veltman en Maria Riupassa gewonnen kunnen worden, maar in de praktijk verloren zij in drie games. Het gelegenheids- dubbel Henk de Boer en Gerdie van Kooten deden het bijzonder goed en sleepten het vierde wedstrijdpunt voor Selby binnen. In het herendubbelspel kreeg Henk de Boer last van een pols- blessure en dat was mede de oorzaak van een onverwacht verlies. De Soes ter dames wistten de einduitslag op 3-5 in het voordeel van Selby te bren gen, waardoor de kans op promotie behouden blijft. Succes voor de jeugd Nadat vorige week het tweede jeugd- team kampioen was geworden, kon dit weekend het eerste jeugdteam ook kampioen worden, maar dan moest er wel eerst gewonnen worden. Het team bestaande uit Frits Visscher, Rob Gruyters, Laurette van Haelen, Louise Stavast en leider Frits Visscher Sr. wonnen negen competitiewedstrijden op rij. Daarna ging het via twee keer verlies en twee keer gelijk een stuk minder. De laatste wedstrijd leverde weer een overtuigende 6-2 winst op en kon een gelukkig team de dik ver diende bloemen in ontvangst nemen. Het Baamse Inside 3, dat met 2-6 van Selby 3 won werd ook kampioen. Uitslagen senioren ABCA 5 - Selby 1 Selby 2 - Arena 4 Leusden 5 - Selby 4 Selby 5 - Eemnes 4 Selby 6 - Inside 8 Selby 7 - Reflex 4 Selby I: Frits Visscher Jr. Laurette van Halen, Louise Stavast Rob Gruy ters, Frits Visscher Sr. Foto:Goos van der Wilt. 3-5 Uitslagen junioren 1-7 Selby 1 - Maarn 1 6-2 4-4 KB VA 3 - Selby 2 2-6 3-5 Selby 3 - Inside 3 2-6 6-2 Leusden 5 - Selby 4 8-0 6-2 Selby 5 - Houten 6 4-4 Selby 2: Inge Gruyters, Henk Gruyters. Voor een goed gevulde zaal van de Borg heeft mgr. drs. R. Ph. Bftr, bisschop van Rotterdam, maandagavond een lering gehouden over het onderwerp "Vrede, tot iedere prijs?" voor de af deling Baarn/Soest van het ICTO, waarvan de leden in grote getalen wa ren opgekomen. De bisschop schetste het kerkelijk, met name het rooms- katholiek denken over het vredesvraag stuk. Hij stelde in de eerste plaats dat de vredesproblematiek inderdaad tot de competentie van de kerk behoort. "De kerk heeft een morele leer en gaat de gelovigen voor in morele oordelen, omdat de kwestie betrekking heeft op hart en mentaliteit. Over de verhouding kerk en overheid merkte hij op dat overheid de taak heeft te zorgen voor het tijdelijk alge meen welzijn van de burgers, op welk gebied zij autonoom is, althans voor zover zij de "christelijke orde" niet schaadt. Als de kerk het recht heeft om te heersen over de harten van de ge lovigen moet zij ook voorgaan op de juiste wijze, aldus de bisschop, en zich bezighouden met de roep om vrede die uit het evangelie klinkt. "We zullen daarbij de schijn moeten vermijden dat we alleen de vrede van het hart op het oog hebben. De christelijke leer is altijd bij uitstek realistisch geweest", aldus mgr. Bar, die zijn betoog door spekte met verwijzingen naar Thomas van Aquino en veelvuldig refereerde aan uitspraken van pausen en conci lies. Hij bouwde zijn betoog uit rondom de kernbegrippen "mens" en "vrede". De mens is geroepen tot navolging en vol strekte heiligheid. Dat geldt zonder uit zondering voor ieder schepsel. "Chris tenen kunnen dat ook best", aldus mgr. Bar. "Dat klinkt wel optimistisch, maar de Heer legt ons niet iets op dat boven onze krachten gaat. De Heer zelf is vrede, maar wij mensen kunnen vrede maken, al moeten we de ogen niet sluiten voor 'attitudes van zondig heid' Het kwaad is er, het is niet een soort fictie die door de kerken in stand wordt gehouden." Hiernamaals Over de vrede merkte hij op dat die allereerst de vrede van het hart is: de mens is gehouden in vrede met God en medemens te leven. De vrede moet voor alles nagestreefd; de mens is in staat in deze tijd van chaos goede din gen tot stand te brengen. Dat geldt ook voor de maatschappelijke of politieke vrede, die in de eerste plaats een taak van de overheid is. "Die moet de vei ligheid van de burgers garanderen en verdedigen." Dat dat geweldloos of op een niet adequate manier zou moe ten gebeuren noemde mgr. Bar niet realistisch. "Dat kan pas in het hierna maals. De ware vrede is niet van deze bedeling en het is naïef om haar al hier en nu te willen realiseren. Er zijn echter stappen nodig om de vre de steeds meer zichtbaar te maken. Daarbij moeten geloof en realiteitszin hand in hand gaan. Zulke stappen zijn bijvoorbeeld het voornemen om niet in emoties te leven maar in de eerste plaats in het zoeken naar de waarheid. "Waarheid is wat voor God en de eeuwig heid kan bestaan, los van wat wij er zelf van vinden. De waarheidsvraag gaat dieper dan de vraag of iets geoor loofd of rechtvaardig is." Ook gewetensvorming is een stap. "Het geweten is weliswaar te respecte ren als de laatste oordeelsmogelijkheid van de mens, maar het wordt alleen ge vormd door informatie van buitenaf. Het kan schuldig en zelfs onherstel baar dwalen. Het kan dan ook best zo zijn dat gewetensbezwaren niet op de juiste wijze tot stand zijn gekomen; geweten en waarheid zijn verschillen de dingen en men moet niet denken dat het geweten spontaan aangeeft wat goed is", aldus mgr. Bar. Niet aanbevolen In de leer van de gerechtvaardigde oorlog blijkt dat het antwoord op een gewapende aanval een door de kerk be grepen handeling is. Het pacifisme is nooit erkent als een overtuiging die verplicht is. "Het geldt niet als door de Heer aanbevolen. Vandaar ook dat de bisschoppen het afschrikkingseven- wicht als stap naar een betere oplos sing aanvaardbaar achten. Samenwerking en onderhandeling vor men ook stappen naar de vrede, aldus mgr. Bar. Pausen hebben geijverd voor internationale instanties die con troleren of overeenkomsten worden Wilfred Barlo, Barbara Klerks, Milo Godschalk, m "»r WiP Inside 4: Judith de Vries, Mariska Kuyer, Fred Sybolts, Anja Wallet, Ruud Wensink. Foto: Goos van der Wilt. F. C. Kuijperstraat 26 Het straatje naast A.H. Tel. 24827

Soester Courant | 1985 | | pagina 15