8?° KORTE DUINEN De Soester Duinen uon G//GHI Huur een paar uur romantiek Van Dam Super gestart met nieuw kassa-systeem Gooi- en Eemland naar Griekenland? sclMiciiiaker Minolta Camerasysteem met autofocus Heeft u BACCHUS al ontmoet? tfa WOENSDAG 30 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Met streepjescode kan bij het afrekenen niets meer fout gaan l mi. Rabobank Reizen kreeg de Flint in Amersfoort bomvol: Schoemaker onderdelen- winkel Vervoer Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY MOCCA- STUKJES Jaaroverzicht Soest 1984 Rijden onder invloed neemt af Jaaroverzicht Soest 1984 Inbraken fors toegenomen Jaaroverzicht Soest 1984: Turken grootste groep buitenlanders Jaaroverzicht Soest 1984: Bezoek Soester Natuurbad drastisch gedaald Binnenkort bij Foto Swager: RESTAURANT DE wel wat te vieren. Daarvoor heb je toch de Soester Duinen of niet soms? SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN Jaaroverzicht Soest 1984: Bevolking iets afgenomen Jaaroverzicht Soest 1984: Soest telt nu ruim 15.000 woningen Jaaroverzicht Soest 1984: Brandweer rukte 173 maal uit Zuid Winkelcenttam BETAMAX OTTO IS EEN NEUSHOORN BREATHLESS LOVE STORY VIDEOTHEEK— i SOORTCH Maandag j.1. maakten de klanten van Van Dam Super aan de Wiardi Beck- manstraat (Honsbergen) voor het eerst kennis met het fonkelnieuwe kas sa-systeem. Wat de meeste klanten niet of nauwelijks hebben gezien zijn de bergen werk. die moesten worden verzet om ervoor te zorgen dat het systeem maandagmiddag om 13.00 uur, toen de winkel openging en de eer ste bezoekers binnenstroomden, ook feilloos zou werken. Met man en macht is er in het week einde gewerkt om de kassa-batterij (7 op een min of meer rechte rijplus die van de sigaren-afdeling gereed te ma ken. En het is gelukt. 'Zaterdagmiddag om 3.00 uur, direct na de sluitingstijd, zijn we begonnen. Maandagmorgen om 10.00 uur draaide alles zoals het draaien moest, en kon den we de rest van de tijd gebruiken om het hele gebeuren uit te testen,' aldus de heer W. van Dam. In de afgelopen twee maanden zijn trouwens - vooral in de nachtelijke uren - al heel wat voorbereidende werkzaamheden verricht, in harmo nische samenwerking met de leveran ciers, waarbij vooral de mensen van Unigro genoemd moeten worden. Voor de klanten zal het in het begin nog wel even wennen zijn. Zij krijgen bij de kassa een duidelijke folder, waarin wordt uitgelegd hoe het systeem werkt. Bovendien is in de zaak (ter hoogte van de diepvries-afdeling) een permanente dia-presentatie ingericht, waarop de informatie met beeld en geluid wordt gegeven. De nadruk wordt vooral gelegd op de streepjescode, die een uiterst belangrijke rol speelt in het nieuwe systeem. De gegevens die daarin zijn opgeslagen worden verwerkt in de computer, die achter het postkantoor tje in de supermarkt staat opgesteld. De Van Dam-medewerksters aan de kassa laten alle artikelen met de code sticker over een elektronisch oog glij den, dat de code registreert en omzet in leesbare tekst, waarvan zowel de cassière als de klant kennis kunnen ne men. Elk artikel wordt met 'Naam en toenaam' plus de prijs vermeld. Dat gebeurt trouwens ook op de kassabon. Met de invoering van de streepjescode (of liever gezegdde toepassing ervan, want op heel veel artikelen is de code al jarenlang aan te treffenworden de ar tikelen niet meer apart geprijsd. De klant ziet de prijs wél op de sticker, die op de rail onderaan het betreffende schap is bevestigd. De computer regi streert voortaan de nummers van de code, zodat vergissingen in feite zijn uitgesloten. Die code wordt vergeleken (dat gaat in fracties van een seconde) met het geheugen van de computer, en terstond verschijnt de prijs van het ar tikel op het schermpje bij de kassa. De klant hoort een pieptoon en er gaat een groen lampje branden. Het gehele artikelenbestand is met de prijs opgeslagen in de computer. Voor een heel klein aantal artikelen die niet zijn 'uitgerust' met de streepjescode moet de cassière het codenummer zelf intikken, waarna de computer automa tisch de prijs geeft. Alle afdelingschefs van Van Dam Super zijn geïnstrueerd om de per dag verschillende prijzen (denk bijvoorbeld aan de groentein het com putergeheugen te kunnen invoeren. De computer maakt geen fouten, dus er kan menselijkerwijs gesproken nooit meer iets fout gaan met het afrekenen. Betrouwbaarheid, dat is dan ook het sleutelwoord voor de hele operatie. Daarom betekent het nieuwe scanning- systeem niet alleen een hele stap voorwaarts voor Van Dam Super zelf, maar ook voor de klanten. Donderdagavond 34 januari 1985buiten sneeuwde het nat en vies. De parkeerter reinen rondom 'de Flint' waren afgela den. Het was koud en kledderig. Binnen scheen de Griekse zon. Daarvoor hadden de Rabobanken in Gooi- en Eemland ge zorgd. Meer dan 1000 belangstellenden waren erop af gekomen. Die wilden allemaal lekker warm op vakantie. Samen -mét- Holland* International, de KJLM, Olympie Airways en de reisafde lingen van de Rabobanken, kom je inder daad ver. Dat bleek wel uit de verhalen, de diaseries en de uitgebreide informa tie, die je overal kon krijgen aan de stalletjes en bij de talloze informateurs en informatrices die 'de Flint' in bezit hadden genomen. Zon en Cultuur Waar denk je aan als je Griekenland zegt? Wie willen daar graag heen? Zijn dat de Spanjegangers van vorig jaar, of de Oostenrijk- en Zwitserlandreizigers? De Scandinaviëliefhebbers misschien of zij die tot nu toe liever lekker in eigen land bleven? Moeilijk te zeggen, want Griekenland kan ze allemaal herbergen. Een land dat Hx de oppervlakte meet van Nederland heeft zo'n enorme ver scheidenheid aan interesse-gebieden dat er werkelijk voor 'elk wat wils' schijnt te zijn. Daar is in de eerste plaats die heerlijke zon. Je mag gerust zeggen dat die een vakantiebondgenoot is waar je zonder meer op mag rekenen. Helemaal garan deren kan natuurlijk niemand dat, maar als u twee of drie weken naar Grieken land gaat moet het toch wel gek lopen als de zon u niet voor een langere periode aangenaam gezelschap bezorgt. Pratende met Gabriëlle van den Heuvel, de reisspecialiste van de Rabobank Soest, kom je al snel tot drie grote groepen reizigers die volop aan hun Griekse trekken kunnen komen: de 'trekkers' die van eiland naar eiland zwalken, gebruik makend van het prima georganiseerde frequent rijdend, varende en vliegende openbaar vervoer, de 'strandgenieters', die een vaste stek uitzoeken en op een aangename manier van kleur willen veranderen, en de 'cul tuurmensen'. De laatste categorie houdt van Griekenland zoals het meestentijds in boekjes voorkomt. Een land met een welhaast overdadige rijkdom aan kunst en cultuur, waar we allemaal het onze voor een deel wel van weten. In èén reis is Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen, kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* ue hoeveelheid schoons niet te overzien en dat is logisch want de geschiedenis van Griekenland begon al tussen 6000 en 3000 v. Chr. te schrijven. Worstelt u zich door de tijd dan komt u tot in de negen tiende eeuw louter bekenden tegen. Griekenland biedt vooral mogelijkheden tot variatie. Want wie van trekken houdt hoeft het strand niet te mijden, evenals andersom. Ook de cultuurgenieter zal een lui dagje op een terrasje met een ge zellig drankje in de hand niet schuwen en waarom zou de pure strandgenieter niet zo af en toe van al dat kunstig schoons gaan genieten? Niemand hoeft zien ook maar een ogenblik te vervelen in het land van de Veerman, die u overigens wel steeds moet betalen. Stad en eilanden Griekenland telt op 131.944 km2 ruim 9 miljoen inwoners. Daarbij zijn de inwo ners van de 2000 eilanden meegerekend. Die eilanden kent u vast en zeker: de Ionische eilanden, de eilanden in de E- geïsche zee, waartoe Kreta behoort, de Cycladen, de Sporaden, de Dodekanesen met o.a. Rhodos, en de Saronische eilan dengroep, met als bekende eilanden Aegina, Poros en Hydra. Athene als stad is eigenlijk een reis apart. Wie van dit soort stedenschoon houdt is er niet meer weg te slaan. Ver bazingwekkend mooi is de Acropolis, ge zellig en kunstig de marktplaats Agora in het oude Athene. De Tempel van Zeus met de 16 Korintische zuilen (er waren er ooit 104) maakt grote indruk, het Olympisch Stadion is er natuurlijk en er zijn prachti ge musea. Wie van uitgaan houdt, kan te recht in de Plaka in de buurt van de A- cropolis. Griekenland lijkt een kwestie van kiezen. De stad, óf het land, óf de eilanden. Ga briëlle van den Heuvel heeft een uitste kend advies. Het beste en het meeste zie je als je niet één, maar twee of drie bestem mingen in je vakantie opneemt. Dat geeft je dan steeds drie of vier dagen de gelegenheid goed op onderzoek uit te gaan. Het geeft ook meteen antwoord op de vraag of je alleen de stad of alleen het land zelf moet bezoeken. Het is reistech- nisch uitstekend zo in te kleden dat eigen lijk alles kan zonder oververmoeid te raken. Aan te bevelen zijn dan wel drie weken, maar ook als u twee weken wilt, zou u eens kunnen denken aan twee vaste bestemmingen. Het meest ideale vervoermiddel naar Griekenland is zondermeer het vliegtuig. In drie uur bent u in Athene. U kunt uiter aard per boot, maar dan bent u een paar uurtjes meer kwijt. Afvaarten vinden plaats vanuit Italië en Joegoslavië. Diverse bootmaatschappijen hebben vertegenwoordigingen in Nederland. Met de auto naar Griekenland is minder aan te raden. Het wordt een ommelandse reis via de snelwegen door Duitsland, oosten rijk en Joegoslavië, maar wie ervan houdt kan een vakantie uitdokteren waarin de landen onderweg een belang rijke rol meespelen. Het openbaar vervoer is Griekenland is goed geregeld en goedkoop te noemen. In Athene rijden duizenden taxi's, die u o- veral snel en vakkundig heenbrengen. De busverbindingen zijn zeer uitgebreid, de spoorwegen kennen twee hoofdlijnen: Athene-Thessaloniki en Athene-Pelopon- nesos. Per bóót kunt u alle kanten uit. Er varen zeer frequent zgn. ferry's. Ze zijn goed koop en gemakkelijk en u kunt kiezen uit le, 2e, toeristen en 3e klasse tickets. Wilt u Griekenland met de auto ontdek ken dan huurt u er een bij een van de vele autoverhuurbedrijven. U kunt onderweg rekenen op de Griekse Wegenwacht, die 'Elpa' heet en telefonisch gealarmeerd kan worden. Wie Griekenland al vliegend wil ontdek ken rekent op Olympie Airways, die een uitstekend net van binnenlandse luchtlij nen verzorgt. Bevolking, eten en drinken Het avondje in 'de Flint' verhaalde ons niet alleen van zon, zee en prachtige landschappen. Roland van Gooien van Holland International, gestoken in een zonnig rood jasje, maakte ons lekker met vooruitzichten op overheerlijke Griekse specialiteiten met name die niet op etep lijken: 'Kotopoulo' is kip, Griekse kip dan, en gestoofd konijn heet heel zielig 'Stiphado'. Gekruide* gehaktballetjes zijn Keftethes en Tarama-Salata is een rode viskuit met brood, olijfolie en citroensap. We hebben begrepen dat boerenkool met worst onbestelbaar is, maar dat, wan neer u wat minder exotisch aan tafel wilt, daarvoor ook vele mogelijkheden zijn. Laat u derhalve niet afschrikken door al te culinaire Griekse kunsten. Maar wél een keer proberen, op zijn minst... Als aperitief je de bekende 'Ouze' en in dien u een cognacje op prijs stelt pro beert u eerst de 'Metaxa'. En verder een overvloed aan heerlijke wijnen. Vast en zaker. De vriendelijke Griekse bevolking zal u goed bevallen. Griekenland zorgt met zijn land, zijn volk, het eten en drinken en niet te ver geten de muziek voor een stuk sfeer die bijna niet zal zijn te evenaren. Als u in het voor- of naseizoen gaat kunt u er al terecht voor zo'n kleine duizend gulden per persoon. Dan hebt u veertien dagen plezier op basis van halfpension. Doet u datzelfde in het hoogseizoen, telt u er dan een paar honderd gulden bij. Zomaar een voorbeeldje om u een ideetje te geven. Maar er zijn natuurlijk legio mogelijkhe den. Loop er voor naar de Rabobank of bel even nummer 12568 en vraag het aan Gabriëlle van den Heuvel. Zij weet wat reizen is. Griekenland is misschien best een voortreffelijk idee voor 1985. van 9.50 VAN WEEDESTRAAT 76 Het aantal gevallen van rijden onder invloed, althans voor zover ter ken nis van de politie gekomen, is in het afgelopen jaar gedaald van 114 naar 75. Wel weigerden iets meer automobilisten de bloedproef: 23 (16). Het aantal doorrijdingen na een on geval bleef nagenoeg gelijk: 64 62). Het aantal verkeersongevallen steeg van 583 naar 780. In 6 gevallen ging het om ongevallen met dodelijke af loop in '83 1) en in 144 gevallen om ongevallen met gewonden (in '83: 138). De criminaliteit is in Soest in het afgelopen jaar duidelijk toegenomen. Vorig jaar werden er 1862 misdrijven (volgens het Wetboek van Strafrecht) geteld. In 1983 waren dat er nog 1649. Verreweg het grootste aantal daar van wordt als "diefstal" aangemeld: maar liefst 1517. Daarvan betrof het 760 keer "eenvoudige diefstal", en 757 keer een inbraak ("gekwalificeerde diefstal"). Dat laatste aantal nam toe van 485 naar 757 maal. Het aantal seksuele misdrijven daalde van 28 naar 21, het aantal misdrij ven tegen het leven steeg van 2 naar 4, het aantal mishandelingen daalde van 19 naar 17 en het aantal vernielingen daalde van 250 naar 235. Bedrog kwam 16 maal voor in '8314 maal Het aantal diefstallen had betrekking op: fietsen, bromfietsen, motoren, personenauto's, onderdelen van voertuigen, uit voertuigen, vaartuigen, zakkenrollerij, winkeldiefstal, diefstal uit woningen, diefstal uit automaten. Van het totaal aantal misdrijven (inclusief die tegen de wegenverkeers wet) van 2039 werden er 499 opgelost (24,5%). Van de in 1983 geregistreerde misdrijven werden er 317 opgelost (17%). Een stijging dus van 7.5%! De Turkse inwoners vormden vorig jaar de grootste groep buitenlanders in de gemeente Soest. Hun aantal bedroeg per 31 december j.1. 784. Op de tweede plaats komen de Amerikanen met 714. De derde plaats wordt in genomen door de Marokkanen met 194. Daarna volgen in volgorde van omvang de Britten (137), de Westduitsers (84), de Italianen (59), de Belgen (22) en de Chinezen evenals de Spanjaarden 19. Uit Australië kwamen evenals uit Denemarken 12 inwoners en uit Canada 11. Frankrijk scoort met 10 inwoners. Uit de overige landen kwamen telkens minder dan 10 inwoners. Overigens zijn er 13 inwoners van Soest zonder nationaliteit Staatloos' In 1983 vestigden zich in Soest 445 vreemdelingen en vertrokken er 423. Het aantal bezoekers van het Soester Natuurbad is in 1984 fors afgeno men. Vorig jaar kwamen er 89.572 mensen naar het bad; in 1983 waren dat er nog 133.339. Ook het aantal bezoekers van de Turf, althans voor het recreatief zwem men, daalde Vrij sterk. Van 14.098 in 1983 naar 11.166 in 1984. Het aantal zwemdiploma's (exclusief het schoolzwemmen) dat werd uit gereikt bedrag vorig jaar 217. In 1983 warén dat ër 226, fi v Hel aantal leden van sportverenigingen, aangesloten bij de Sportstichting, steeg vorig jaar van 10.977 naar 11.014. Het géniëeritèlijkvlNFO-centrum kreeg vorig jaar weer meer bèfeoekers te verwerken: 8.847 (in '83: 8.133). Ook het aantal telefonische informaties van 3.270 naar 4.527. Met de splinternieuwe 7000 fotocame ra, introducért Foto Swager in de Win kelkring Van Weedestraat, een revolu tionaire Minolta kleinbeeld reflex- De gehele maand februari kunt u met hem kennismaken. Dan kunt u vleesfondueën in witte wijn met als extra verrassing ijsfondue. Vleesfondue 22,50 p.p. W Birkstraat 108 Soest 02155-13720 ff systeem. Voorzien van ultra-moderne technologie kan de fotograaf met dit systeem niet alleen beter, maar vooral ook eenvoudiger fotograferen. De basis van dit nieuwe systeem is de compacta Minolta 7000. Een camera met de langste lijst van geautomati seerde functies die ooit in één camera zijn toegepast. Een camera bovendien, waarvoor wereldwijd meer dan 300 pa tenten zijn aangevraagd. De absolute wereldprimeur is het Hi-Tech autofo- cus-systeem, dat bij de 7000 volledig in de camera body is geïntegreerd. Het automatisch scherpstellen gaat zó snel, dat zelfs de meest doorgewinter de professionele fotograaf het tegen de 7000 zal afleggen. Gelijk met de introductie van de 7000 camere, brengt Foto Swager een serie van 12 uiterst compacte verwisselbare Minolta autofocus-objèctieven op de markt. De Minolta 7000 is voorzien van twee door Minolta zelf ontwikkelde micro computers, die alle functies van de ca mera-body, de objectieven en accessoi res, coördineren. Bij het ontwikkelen van het systeem hebben de ingenieurs van Minolta steeds één uitgangspunt voor ogen gehad: de 7000 moet niet alleen over de meest geavanceerde ca mera-eigenschappen die maar denkbaar zijn beschikken, maar vooral ook de meest eenvoudig te bedienen spiegelrefelxcamera ter wereld worden. En dat is wonderwel gelukt. Alle functies als scherpstellen, filmre- geling, filminleg, filmtransport, be lichting, sluiter- en diafragma-voor keuze worden automatisch uitgevoerd. Levering bij Foto Swager vanaf 1 fe bruari 1985. De globale verkoopprijs van de Minolta 7000 met 50 mm/1,7 ob jectief is 1350,-. RESTAURANT De bevolking van Soest is in het afgelopen jaar iets afgenomen. Per 31 december 1984 telde de gemeente 40.298 inwonersin 1983 was dat 40.355. Het aantal geboorten steeg overigens van 400 naar 424, en het aan tal sterfgevallen van 294 naar 296. In 1983 vertrokken er 1.889 inwoners naar andere plaatsen, terwijl er 1.704 zich in Soest vestigden. De Soester bevolking was iets trouwlustiger dan vorig jaar: er werden 207 huwelijken voltrokken ('83: 186). Het aantal echtscheidingen steeg ge ring: van 72 naar 74. Er werden 4.419 paspoorten aangevraagd en 4.375 rijbewijzen; in beide gevallen een lichte stijging. Het aantal woningen in Soest is in het afgelopen jaar toegenomen van 14.798 tot 15.113. Het verschil werd veroorzaakt doordat er maar liefst 260 ongesubsidieerde woningen bijkwamen (in '83 waren dat er 45). Het aan tal nieuwe woningwetwoningen daalde van 68 naar 28, bij de gesubsidieer de woningen van 34 naar 30. Het aantal woningen dat werd afgebroken be droeg 5 (in 1983: 9). Het aantal woningzoekenden zakte van 2.958 naar 2.818. Aan ingeschreven woningzoekenden, werden 678 woonvergunningen uitgereikt. Daarvan wa ren er 444 bestemd voor een huurflat en 61 voor een huur-eengezinswoning. Aan niet-ingeschreven woningzoekenden werden 398 woonvergunningen verstrekt. Daarvan 132 voor huurflats en 21 voor een huur-eengezinswoning. De Soester brandweer ging er vorig jaar 173 keer op uit. In de meeste ge vallen werd zij niet voor niets gealarmeerd (128 keer). In 45 gevallen be trof het loos of vals alarm. De totale schade als gevolg van brand bedroeg in 1984 maar liefst 884.600 gulden. In de meeste gevallen betrof de uitruk een geval van hulpverlening (80). Uitslaande branden waren er vorig jaar 3 (in 1983: 6) binnenbrandjes 18 (27), schoorsteenbrandjes 22 (20), autobranden 12 (6). Het aantal vuilnis- en afvalbrandjes bedroeg 10 11 Dg allernieuwste kinderspeelfilm Met: Richard Gere - Valerie Kaprisky

Soester Courant | 1985 | | pagina 3