CQJ9 vereniging i.. "e on torture: Filippijnen offieconcert in De Borg id'Oude Enghel Bij ons op Soest Vrijwilligers Vakature Bank 'OENSDAG 30 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 9 mnesty International Informatiemiddag VIDO Werkmans welvaart Vrouwenraad organiseert discussie over gemeentelijk emancipatiebeleid 'Een kern waar pit in zit' Leefbaarheidswedstrijd Agenda 'De Borg' Jazz-cursus Filmhuis: 'Eijanaika' vanImamura Muziek: Herbie White Band Literaire Salon met Remco Campert Open Huis' Amnesty Centrum -inesty International ontvangt regel- _atig berichten over stelselmatige rteling op de Filippijnen, sinds de voering van de staat van beleg in ptember 1972. Hoewel deze staat van leg in januari 1981 is opgeheven, heb- n de strijdkrachten uitgebreide be- ■oegdheden voor arrestatie en detentie -houden in die gevallen waarbij ver- ïoedelijke "subversieven" en andere schenners van de openbare orde" ijn betrokken. Vooral gevangenen die ■orden verdacht van betrokkenheid ij "het Nieuwe Volksleger" (NPA), Ie gewapende vleugel van de Com- ïunistische Partij van de Filippijnen i potentiële slachtoffers van marte- ing en mishandeling. loewel er een uitgebreid wettelijk ka lei' bestaat met waarborgen voor ar restaties, zijn verdachten gewoonlijk bntvoerd zonder bevel tot inhechtenis neming. Vaak zijn de "gevangenen" n communicado opgesloten, terwijl pok op andere procedurele waarborgen nbreuk wordt gedaan. De Filippijnse •egering is overigens actief betrokken geweest bij het veroordelen van marte len. In vele gevallen zijn gevangen meege nomen naar besloten en illegale onder vragingscentra, die bekend staan als "safe-houses". De ondervraging door leden van de veiligheidsdienst van de krijgsmacht gaat doorgaans gepaard met martelingen. Het martelen va rieert van intimidatie tijdens de ver horen tot het toedienen van elektrische schokken, verbranding met sigaretten, het bijna laten stikken in water of plas tic tassen, sexuele vernederingen en verkrachting, lange tijd moeten staan of hurken en bedreiging met executie. Amnesty International heeft er bij de Filippijnse regering voortdurend op aangedrongen, stappen te ondernemen om martelingen te voorkomen. Am nesty International heeft gevraagd om strikte naleving van de bestaande waarborgen en het nemen van strenge disciplinaire maatregelen tegen men sen die verantwoordelijk zijn bevonden voor dergelijke praktijken. De Filip pijnse regering heeft afwijzend op deze aanbevelingen gereageerd. ondag 3 februari, 12.00 uur: Tijdens het koffieconcert op zondag -3 februari a.s. in De Borg, treedt het duo Robert Bakker en Vaughan Schlepp op. Robert Bakker, blokfluitist, en Vaughan Schlepp, clavecinist en pia nist, streven naar een tweeledig doel. Ten eersteauthentieke uitvoering van Barokmuziek, zoals geleerd in de ge volgde conservatoriumopleidingen bij resp. Frans Bruggen en Gustav Leon- hardt, ten tweede: het spelen van stukken uit allerlei stijlperioden, inclusief 20e eeuwse werken voor blo- fluit en piano, zowel als jazz en pop songs, gearrangeerd door het duo zelf. Dit resulteert in zeer afwisselende pro gramma's, ondersteund door een aan trekkelijke vorm van presentatie. Robert Bakker werd geboren in 1957. Hij ontving zijn eerste muzieklessen van zijn moeder en trad op 5-jarige leeftitós voor heteerst in het openbaar on. S$pdsdien heeft hij Véle concerten gegeven, zowel als solist, als in ensem ble-verband. Hij studeerde aan het Sweelinck Concervatorium Amsterdam, waar hij cupi laude slaagde voor het blokfluitexamen. Op dit moment is hij werkzaam als docent op een Pedagogische Academie en geeft concerten in Nederland en het buitenland. Vaughan Schlepp werd geboren in Tokyo, Japan. Hij kreeg zijn eerste muzieklessen in Londen en gaf even eens op 5-jarige leeftijd zijn eerste recital. Hij vervolgde zijn opleiding in Amerika, waar hij tevens concerten gaf, zowel solo als met orkest, en won veel lokale en nationale prijzen. Hij kreeg een 'Honor Scholarship' aange boden voor verdere studie op de 'East man School of Music', alwaar hij met 'magna cum laude' slaagde voor het clavecimbel en piano examen. Daarna ging hij naar Nederland voor verdere studie bij Gustav Leonhardt en nu wordt hij veel gevraagd voor solo- en kamermuziek concerten. -Het -' -duo Robert Bakker/Vaughan Schlepp heeft in de twee jaar van zijn bestaan talloze concerten gegeven, waarop zij enthousiaste reakties ont vingen van zowel het publiek als van de BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 van 30 jan. t/m 5 febr. Gebonden ossestaartsoep Biefstuk Stroganoff Diverse groenten Diverse aardappelen Dame Blanche Iedere woensdagavond LIVE MUSIC De Werkgroep Emancipatorische Akti- viteiten voor Vrouwen - E.V.A. organi seert een Informatiemiddag Vido - Vrouwen in de Overgang. Deze middag wordt gehouden op don derdag 7 februari a.s. om half twee in Gebouw Vrouwen voor Vrouwen aan de Parallelweg 7, Soest. Aansluitend op deze informatiemiddag zal een kursus van 12 keer worden gestart. Doel van deze cursus isinformatie en gesprekken over specifieke lichamelij ke en geestelijke klachten rond de overgangsjaren; herkenning van pro blemen; inzicht krijgen in de oorzaak van eigen problemen en daardoor nieu we mogelijkheden ontdekken in het op lossen ervan of het omgaan er mee. Op de informatiemiddag kunt u vrij blijvend vragen stellen over de Vido kursus. Er zal foldermateriaal aanwe zig zijn en de begeleidsters zullen u verdere informatie verschaffen. Voor inlichtingen kunt u bellen naar 02155-20790. pers. De uitvoeringen varieerden van informele koffieconcerten tot grote a- vondvullende concerten. Van het duo zijn voorts verschillende radio opna mes gemaakt. Vele concerten worden door het duo zelf georganiseerd, doch er zijn ook regelmatig uitnodigingen om te komen spelen in theaters, gebou wen, musea en kerken^ waarvan som mige -kontrakten een Serie concerten- bevatten. Hét koffieconcert begint om 12.00 uur. Toegang: 6.50; CJP en 65+ 5.50; kin deren gratis. Zondag is in Amsterdam "Auschwitz" herdacht. Dit jaar gaan wij de oorlog massaal herdenken. Professor Bas- tiaans schreefhervoelen, herbeleven, het zo herhalen dat alle ellende een rustig plaatsje in je kop krijgt. En niet meer doelloos door je heen daast. I)e tuinman: "Ik was in dienst bij het zestiende regiment infanterie. In 1939 werkte mijn aanstaande vrouw in "Klein Weltevreden" tegenover het Oranjehotel en haar mevrouw zei: U moet niet trouwen, we krijgen oorlog. Na vijf jaar verkering ben ik toch ge trouwd met Thea Arpink uit Laren (NH). Soesters kennen haar allemaal. Na veertien dagen wittebroodsweken brak de mobilisatie uit. Wet negen man hadden wij in 1940 de bewaking van de waterlinie in Achter veld. Maar in plaats dat het water om hoog kwam, zakte het geheel weg. V erraad, mijnheer. De mitrailleurs in de kazematten stonden op elkaar ge richt. Ik was mitrailleurschutter en 's nachts zagen we lichtkogels in de lucht. Wij moesten op onderzoek over prikkeldraad en sloten en zo trof ik een hollandse majoor, die de lichtko gels voor de vijand had afgeschoten. Waar ik mocht hem niet fouilleren. \Ilemaal verraad. Ze hebben hier gewoon zitten slapen. De Duitsers hadden het modernste materiaal, maar de Hollanders wisten van niks. Toen de Duitse vliegtuigen naar Rotterdam overvlogen, zei men: dat is een oefening. Niets aan de hand. Van Achterveld moesten wij naar de Grebbelinie, maar Goddank konden wij er niet meer komen. Het leger moest terugtrekken. Terug in Soest moest iedereen werken op vliegveld Soesterberg: startbanen aanleggen met grind. Graszoden in de Lage Vuursche halen, die naast dé start banen werden gelegd. Ik werd tuinman bij een Duitse offi cier aan de Dolderseweg. Maar mijn ausweis deugde niet en als ex-militair werd ik in Amersfoort gevangen gezet en met een veewagen naar Duitsland afgevoerd. Mijn zoontje Ben was toen in 1943 drie jaar en mijn vrouw was zwanger van onze tweede zoon. Hij kreeg op 12 september 1943 mijn voor naam Steef. Mocht ik niet terugkomen Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een béjaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er precies in Soesthoe zat dat eigenlijk? In "Bij ons op Soestpubliceert de Soêster Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Steef van den Deijssel (70). Varens Ik ben geboren aan de Ferdinand Huycklaan nummer negen naast de boerderij van Toon van 't Klooster. Voor de Soesters: Toon van Mart. Ik heb vier broers en twee zusters. Vader had een melkwijk in de Kerke- buurt. Hij had twee koetjes. Dat was niet genoeg en daarom moesten mijn broer Piet en ik 's morgens vroeg, vóór schooltijd, melk halen bij A.P. Hilhorst, de wethouder aan de Hooi- weg. Die melk brachten we naar bak ker van Brummelen, bakker van de Breemer en bij een bakkerij op de Mo lenstraat: de coöperatie "Werkmans Welvaart". Melk voor het wittebrood. Op 1 april 1925 had ik op de Sint Boni- faciusschool zes klassen doorlopen en ging ik bij buurman A. Marks werken voor 2,50 in de week. Onderhoud van tuinen van 7 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Als er 's winters geen werk was, nam hij (slim mannetje) graaf werk aan voor putten. In die tijd was er nog geen riolering, alleen stapel- putten die gauw verzadigd waren en voor die nieuwe puttpn metselde hij ook de kluizen. Marks was een goede leermeester. Als je koude handen had, sloeg hij ze op je schop warm en gingen ze gloeien. Of we gingen in de Birkt eiken en fruit bomen spuiten. Of paardenboxen bou wen in Amersfoort voor de ritmeester van de cavalerie. Wij hadden altijd werk en daar ben ik dankbaar voor. Na vier jaar ben ik bij Henk van de Baan gaan werken in de broeikassen aan de Kerkstraat: varens, hortensia's, cyclamen, enz. Zaaien en stekken voor de groothandel in Utrecht. Die kassen hebben ze afgebroken voor die rot weg over de Eng. Maar dat is gelukkig niet doorgegaan. Na de oorlog heb ik 33 jaar gewerkt bij ziekenhuis "Berg Bos" in Bilt- hoven. Van kinds af aan wou ik tuin man worden. Ik heb de avondschool gevolgd in Baarn en de tuintekenschool in Hilversum. Al mijn diploma's heb ik in mijn vrije tijd gehaald. Ons gezin breidde zich uit tot zeven zonen en één dochter. Ze hebben ge lukkig allemaal werk. Hier aan de Koekoekweg woon ik nu 24 jaar. "Moes" en ik waren bijna 45 jaar getrouwd. Een zeer gelukkig huwelijk. Vorig jaar is ze op 29 mei op 69-jarige leeftijd na een ernstige ziekte overleden JAN VISSER Foto:.Goos van der Wil(. dan had zij toch een Steef: een schrale troost. Zij is in die moeilijke jaren vele malen in Overijssel voedsel gaan halen en hout uit het bos. In de Duitse kamp van Mülberg zaten Russen, Polen, Amerikanen, Engelsen, Fransen, Belgen en Hollanders. We kregen net te veel eten om dood te gaan en te weinig om te leven. Na tweeënhalf jaar moesten we wer ken in Duitse en Tsjechoslowaakse fabrieken. Ik had geluk, dat ik tuinman werd op een boerderij in het Saksi sche dorp Grimbach, veertig kilometer van Dresden. Ik moest zestig koeien melken met een Poolse en een Rus sische vrouw. Op de boerderij van Erich Starke, een goeie boer, geen nazi. Pri ma eten en goeie behandeling. Om de andere zondag was ik vrij en kreeg dan een ausweis en een fiets. Zo heb ik de stad Dresden en de pro vincie verkend. Op 16 februari 1945 hebben de Ameri kanen de stad twee keer twee uur ge bombardeerd. Daarna ben ik nog twee maal wezen kijken: het was één grote puinhoop. Op 8 mei werden we bevrijd door de Russen en heb ik mij gemeld bij de Amerikanen. Drie weken later arri veerde ik met de trein in Maastricht. Vrouw en kinderen trof ik in Soest nog gezond aan. De Borg, 1, februari, 9.15 uur: Het gaat goed mét de vrouwenorganisaties in Soest. De activiteiten zijn de laatste jaren zo toegenomen dat het de hoogste tijd werd om meer te bunde len en te overleggen, om overlappingen te voorkomen. De plaatselijke Vrouwenraad, waarbinnen 21 aangesloten organisaties elkaar regelmatig ontmoeten, gaat dan ook steeds meer een platformfunctie vervullen. De onderlinge sfeer is er goed en open en het blijkt steeds weer dat er veel punten van verwantschap zijn tussen de verschillende groeperingen. Kort om, vrouwen van Soest komen steeds meer tot samenwerking en staan open voor eikaars ideeën. De Vrouwenraad is dan ook zeer verheugd dat de gemeente nu ook haar e- mancipatiebeleid' ter discussie stelt door te komen met een concept emancipatienota, die voor ieder ter inzage ligt bij het gemeentelijk informatiecentrum aan de Steenhofstraat. Daarom heeft de Vrouwenraad, in overleg met de gemeente, zich beschik baar gesteld de organisatie op zich te nemen van een discussieochtend over deze nota. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden op maandagochtend 4 februari, van 9.15 uur tot 11.30 uur, in de Borg, Willaertstraat. De bedoeling van deze ochtend is vooral elkaar te informeren over wat men zoal onder emancipatie ver staat. Het moet een uitwisseling van gedachten worden en het feit dat de meningen over emancipatie zo verschillen zal de discussie hopelijk zeer le vendig maken. Mevrouw Ans Hojleman (lid Provinciale Staten en oud-bestuurslid van de Vrouwenraad) zal met een korte uiteenzetting de discussie inleiden, waar na in kleine groepjes met elkaar verder kan worden gepraat. De Vrouwenraad hoopt dat deze ochtend voldoende stof tot nadenken zal geven, zodat de gemeente straks overspoeld zal worden met reacties op het door haar voorgestelde beleid. Verwacht wordt op deze ochtend dan ook zeer veel Soester vrouwen te mogen begroeten. Emancipatie gaat u allen aan! Om de sleur van droge informatie verschaffing eens te doorbreken leek het ons een goede gedachte, in dicht vorm, de mening weer te geven van een gemotiveerde Soester vrijwillig ster over het werk van de Vrijwil ligers Vakature Bank in het algemeen en het vrijwilligerswerk in het bij zonder. Lezers met ervaring in onbetaald vrij willigerswerk verzoeken wij ook hun mening eens op papier te zetten. Ook negatieve ervaringen zijn welkom en zullen zeker niet onbesproken blij ven. Elk huis heeft kans op een kruisje "Wat doe ik met deze dag? Is vissen in de Eem wat ik dan mag? Maar er is toch een Wat doe je daar dan mee? "Die is voor ander werk." En dan voel je je weer sterk. De VVB is georganiseerd Dit hebben ze gelèerd Zonder strakke lijn1 Blijf je immers altijd klein? Ze willen voor eeij ieder zorgen Vandaag en ook \yel morgen Waar moet je kijken? Dat zal wel blijkeh. Er is een vakature Voor jou en voor jé buret n Jij zonder werk en met problemen ga daar dan toqh henen Je ziet het meteen tefEfijfi er maar éeni raat je staat. wEiysermaaréjènl ]|lihfhj,e Steenhotlsjri Daar waar het bordje Bij Hockey-viereniging is plaats voor groundsman. De werkzaamheden bestaan uit het trekken van lijnen op de velden en kleine karweitjes. Welke vrijwilliger m/v wil assisten tie verlenen bij wielerwedstrijden? Voor het trainen/ begeleiden van fietscrossende leden is bij vereniging plaats voor een aantal vrijwilligers m/v. Ook voor andere werkzaamheden kunnen vrijwilligers zich opgeven. In de jeugd- en gehandicapten zorg kunnen nog een groot aantal vrij willigers geplaatst worden. In samenwerking met stagaires kan vrijwilliger m/v in de jeugdher berg meehelpen met het voorbereiden van maaltijden en het verrichten van keukenwerkzaamheden. Binnen de jeugdherberg-centrale zijn tevens een groot aantal vakatures te vervullen op administratief ge bied. bij rekreatie-aktiviteiten, balie- werk, bai'beheer en informatie. Bij projektgroep jongerenwerk is behoefte aan een redelijk aantal vrij willigers m/v voor het toezicht aan de bar, administratieve ondersteuning van drie stafmedewerkers en het doen van diverse klusjes. Verschillende padvindersgroepen hebben dringend behoefte aan leidsters en leidei'S van welpen en verkenners. Welke vrijwilligers willen opgeno men worden in toneelgroep? Liefst mensen met enige toneelervaring, die openstaan voor nieuwe ideeën, zoals improvisatie, intensieve karakter'in- leving enz. Zij die belangstelling hebben voor vrij- vvilligerswerk .kunnenkontakt opne- jijen', met de Vrijwilligers Vakature Bank, Steenhoffstraat 46. Openingstij den: maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Tel. 12630. De vereniging Koninklijke Nederland- sche Heide Maatschappij heeft het Soester gemeentebestuur verzocht de leefbaarheids wedstrijd "Een kern waar pit in zit" onder de aandacht van groepen uit de bevolking, buurten en wijken te brengen. Het is voor de derde maal dat de Ver eniging een leefbaarheidswedstrijd houdt. In de beide vorige wedstrijden zijn de deelnemers rechtstreeks door de Vereniging benaderd, maar er zul len in elke genje^nte ongetwijfeld meerdere aktieve groeperingen zijn die aan hun eigen leefomgeving iets willen verbeteren. Vandaar de oproep om iedereen te attenderen op de wed strijd. Bij de Rabobanken liggen infor matiefolders. Woensdag 30 januari 9.00 uur Damesbowlen Wijkver. 9.00 uur Radio opname R.V.U. 10.00 uur Bewegingsleer. 14.00 uur Soos Veenbes. 19.30 uur Bedrijfsbówling. 20.00 uur Verg. Knickebockers. Donderdag 31 januari 10.00 uur Senioren ^owlen. 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar. 20.00 uur Bridge. 21.00 uur Bedrijfs Bowlen. Vrijdag l februari 10.00 uur Senioren Bowlen. 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen Wijkver. Zondag 3 februari 12.00 uur Koffieconcert Trio Mauve. Maandag 4 februari 10.00 uur Senioren Bowlen. 19.00 uur Bowlen S.B.B. Dinsdag 5 februari 14.00 uur Bridge. 19.00 uur Bowlen S.B.B. Woensdag 6 februari 9.00 uur Damesbowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes Donderdag 7 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 8 februari 20.00 uur Klaverjassen Mercurius Maandag 11 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. Dinsdag 12 februari 16.00 uur Type cursus Scheidekker 19.00 uur Bowlen S.B.B. De wedstrijd is in feite een aktie van en voor mensen die hun eigen omge ving durven te verbeteren en daarmee een geldprijs kunnen winnen. Iedereen woont aan een weg en doet daar van alles: gaat naar school, doet bood schappen, voetbalt er of springt touw tje, crosst en maakt muziek, gaat naar haar/zijn werk; dit alles en nog meer speelt zich af in de woonomgeving, de kern waar misschien pit in zit. Wie over deze (zijn) omgeving durft na te denken en er wat aan wil doen, kan zich als groep inschrijven voor de aktie. Met de inschrijving is het nog niet afgelopen; praatjes vullen geen gaatjes. De groep die zijn goede voor nemens uit weet te voeren komt in aan merking voor de prijs; iedere groep, want er zijn veel prijzen. Voorbeelden van in de prijzen gevallen akties tij dens de vorige rondes van "Een kern waar pit in zit'zijnuitzetten van een natuurpad, verbouw van een oude school tot dorpshuis, publikatie van boeken over de plaatselijke geschiede nis, bouw van een sterrenwacht en en bouw van een speeltuin. Een projekt kiezen, een plan daarvoor maken, uitvoeren, steun zoeken ook geldelijke, en het resultaat in stand houden - dat is ongeveer de inhoud van elk uit te voeren projekt. Voor 31 maart moet een projekt aange meld zijn bij de Vereniging Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, Arnhem. Daarna beslist een jury over de toelating tot de wedstrijd. Vervol gens komt de jury op bezoek om de uit gangssituatie te bekijken. En dan is het werken geblazen. Tot 31 augustus 1986 heeft men dan de tijd om het plan uit te voeren, waarna de jury het resultaat komt bekijken. Tegen Kerstmis 1986 worden de prijzen uitgereikt. De RMA, Regionale Muziekschool voor Amersfoort, Soest en Hoevelaken, organiseert wederom een cursus jazz/- improvisatie op 12 woensdagavonden. Cursusleider is Jan Ament, docent lich te muziek aan de RMA. Introductie- avond: woensdag 6 febrauri, 20.15 uur in de regionale muziekschool, ingang Zuidsingel, t.o. nr. 15. Op deze cursus maakt u allereerst kennis met enige stijlen uit de jazz aan de hand van voor beelden: blues, swing, latin, main- stream, bebop, jazzrock. Vervolgens wordt uitgebreid behan deld wat akkoorden en de typische jazzakkoorden zijn en hoe ze op ieder instrument gespeeld kunnen worden; aan de hand van jazz-nummers worden de gangbare akkoordenschema's of ty pische loopjes bekeken; er wordt onderscheid gemaakt tussen ritme in swing, latin of rock. Kortom, het is een behandeling van de theorie van jazz en improvisatie. Tenslotte kunnen enige deelnemers proberen de theorie in praktijk te bren gen: door een opgegeven jazznummer op piano, gitaar of een blaasinstrument te spelen. Cursusgeld: 50,- (t/m 20 jaar), 80,- (v/a 21 jaar). mm Donderdag 31 januari, 21.00 uur: "Narayama", het laatste werkstuk van de Japanse regisseur Shohei Imamura die hiervoor een gedeelde Gouden Palm Cannes 1983 ontving, was vorig jaar een van de meest bezochte films in het filmhuis. Een goede reden om ook zijn voorlaatste film "Eijanaika" uit 1981 in het filmhuis te vertonen. Ook deze film zit vol met levende en kleurrijke beelden, maar in tegenstel ling tot "Narayama" is het verhaal gebaseerd op een merkwaardige ge beurtenis, die het midden hield tussen een revolutionaire opstand en een uit de hand gelopen carnavalsviering. "Eijanaika", wat zoiets betekent als "Waarom niet?", speelt zich af tegen de achtergrond van de turbulente maat schappelijke veranderingen in het Ja pan van 1866. Het tijdperk van de heer schappij van de "shogoen", de feite lijke heerser van het land, loopt ten einde: hij moet wijken voor de keizer die zijn verloren macht weer in ere hersteld. Het gevolg voor Japan van deze wisseling is, dat ze tot enorme economische bloei komt. Maar onder het nieuwe regime blijven de rijken en machtigen echter even onaantastbaar en voor de armen (voor Imamura het "echte" Japan) gloort geen hoop. Drie armen staan in de film centraal: de sullige boer Genji, die na een schip breuk zes jaar in Amerika woonde, terugkeert en ontdekt dat zijn vrouw Iné als prostituée haar brood verdient in Edo (het huidige Tokio) èn Okina- wa die zijn familie door toedoen van de shogoen verloren heeft en nu zweert op wraak. Tegenover dit trio staan de rijke clans die bang zijn hun positie te verliezen en listen en intriges be ramen om de monarchie te herstellen. Schitterende scènes wisselen elkaar in hoog tempo af. In de apotheose van de film komt het, hoe kan het anders, tot een confrontatie tussen het ge peupel, het volk, en de wapenknechten van de autoriteiten. Daarbij nemen de vrouwen, zoals gebruikelijk bij Ima mura, het voortouw. Ondanks de wreedheid, cynisme en dood is de film niet pessimistisch Imamura gelooft in de kracht van het volk en idealiseert dit niet. Door het barokke en overdadig karakter van de film, is de logica in de handelingen weieens zoek. Sfeer is voor Imamura belangrijker. Deze kleurenfilm duurt in totaal tweeëneenhalf uur! Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,-. Agenda: do. 7 februari: "Rotterdam" (Ned. 1984) een lichtvoetige drieluik over de stadsontwikkeling in Rotter dam. Do. 14 februari: "Un Dimanche a la Campagne" van Bertrand Taver- nier (Fr. 1984). Do. 21 februari: "La Commare Secca" van Bernardo Berto- lucci(Ita. 1962). Zaterdag 2 februari, 21.30 uur: Na vele jaren te hebben opgetreden als leider van het international vermaarde Herbie White Combo, presenteert Her man de Wit - bekend als één van de bes te saxofonisten van Nederland - nu zijn nieuwe orkest: De Herbie White Band. De Herbie White Band zet de Amster damse traditie voort van grote groepen die uit veel blazers bestaan, zoals bij voorbeeld de Instant Composers Pool en De Volharding, waarbinnen Her man de Wit belangrijk werk deed. In de Herbie White Band treden musici op die naam gemaakt hebben in diver se jazz- en improvisatiegroepen en als „Swingmasters", ^.w.z. leiders van workshops. Het repertoire van de Herbie White Band bestaat uit eigen stukken van Her man de Wit en andere leden van het or kest: dit wordt aangevuld met stukken uit jazz- en strijdkultuur. Er is veel varia tie in het muzikale materiaal. Als uit gangspunt voor improvisaties worden zowel uitgewerkte, meerstemmige komposities als eenvoudige thema's gebruikt, zowel snelle stukken met ver rassende overgangen als bedachtzame ballades. Er wordt ook veelvuldig kol- lektief geïmproviseerd, waarbij de mu zikanten elkaar meedogenloos de bal toespelen. Het kaliber van het orkest, het vak kundige spel en fantasierijke impro visaties staan garant voor een muzi kaal programma van grote klasse. Aanvang: 21.30uur. Entree: 7,50/cjp leden/6,-. Zaterdag 9 februari, 20.20 uur: Na jaren niet te hebben opgetreden voor publiek zal de schrijver/dichter Remco Campert op zaterdagavond 9 februari lezen uit eigen werk in Artis- hocks Literaire Salon. Campert, die geboren werd in 1929, is de zoon van de in 1943 in een duits con centratiekamp omgekomen journalist/- dichter Jan Th. Campert. Remco Campert behoort tot de literai re stroming 'De Vijftigers'. Zij speelse poëzie is lyrisch, van een grote eenvoud, vol ironie en melancholie. Daarnaast werd Campert vooral bekend als schrijver van boeken die werden verfilmd, zoals 'Het ganster- meisje', 'Tjeempie' en 'Het leven is verrukkulluk'. Vanaf 20.00 uur zal de Soester dichter Jan Visser een inleiding geven op het werk van Campert. Aansluitend om 20.30 uur zal Remco Campert lezen uit eigen werk, muzikaal afgewisseld door een jazz-kwartet. De avond zal worden gepresenteerd door Nelleke Streef kerk. Entree ƒ5,-; leden, CJP en 65 ƒ4.-. Amnesty International richt zich in haar werk uitsluitend op gevangenen; zij bepleit de vrijlating van gewetensgevangenen, mensen die louter om wille van hun overtuiging of geweldloze activiteiten zijn gedetineerd, voor opgesteld dat zij geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd. Amnesty streeft naar eerlijke processen voor alle politieke gevangenen en bestrijdt onvoorwaardelijk martelingen en de doodstraf. Om kennis te maken met het werk van de basisgroep Soest van Amnesty bestaat voor iedereen de gelegenheid op zaterdag 2 februari tussen 10.00 en 12.00 in het Amnesty Centrum, Duinweg 21, langs te komen. Tevens is dit voor iedereen de gelegenheid om oude kleding in te leveren voor gevangenen uit Uruguay, waarvoor Amnesty thans aktie voert. Voor verdere informatie kunt u zich wenden tot J. Mariens, tel. 14045.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9