Kroegentocht en sluiting ALAAF! De dames in het zonnetje Jan Beijer: 'Ook een feest moet je op een serieuze manier aanpakken' De Hof auto van Prins Jan de Tweede Dinsdagavond: Karnaval 1985 op de gevoelige plaat Garderobe-perikelen in de Knollenburcht WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 KNOLLENKRANT PAGINA 15 21.10-21.45 uur: d'Oude Enghe 21.55-22.20 uur: De Knollentuin 22.30-23.00 uur: Bos en Duin 23.10-24.00 uur: De Kuil 24.00 uur sluiting op het Kerkplein, alwaar Knelis begraven wordt. Foto Swager hoffotograaf Evenals vorige jaren zal Foto Swager als hoffotograaf van Prins Jan de Tweede, op alle evenementen aanwezig zijn in de Knol- lenburcht. Er zullen tijdens zo'n weekendje Knollendam ettelijke rolletjes film "volge schoten" worden. Vanaf zaterdag 23 februari zullen de karna- valsfoto's te bezichtigen zijn in de winkel van Foto Swager. Iedereen heeft dan ge legenheid om uit deze kollektie foto's te be stellen als aandenken aan het karnaval 1985. Al gedurende een lange reeks van jaren "tobt" de karnavalsvereniging de Narre Knollen met een garderobe-probleem. Sinds zij als feestzaal uitweken naar het industrie terrein is de garderobe-ruimte weliswaar meer dan voldoende, maar het blijft echter een vervelende constatering dat na afloop van de feestavonden altijd wel mensen een verkeerde jas of jack aantrekken en dat de volgende dag(en) bemerken. Op deze wijze wisselde in de afgelopen ja ren al menig kledingstuk van eigenaar, die overigens volstrekt te goeder trouw handelde. Hiertoe een praktische tip: laat uw jas of mantel thuis of, als het daarvoor te koud mocht zijn, in de auto om genoem de problemen te voorkomen. Mocht u des ondanks met een verkeerd kledingstuk thuiskomen dan is er op maandagmiddag tussen 14.00 en 14.30 uur de mogelijkheid om dit bij de Knollenburcht te ruilen en eventueel een vergeten jas of mantel op te halen. is de plaats waar hij zich helemaal in zijn element voelt. Als een vorst bestuurt hij het gevaarte met vaste hand, en het is dan ook geen wonder dat de Raad van Elf hem ook dit jaar weer de hoogste eer waardig keurde. Een man die zo'n brullend monster" kan beteugelen moet als geen ander in staat worden geacht ook de hossende me nigte in de Knollenburcht met vast hand te leiden. Gelukkig weet hij zich daarin ge steund door zijn adjudanten, de Raad van Elf en uiteraard het Bestuur van de Kar- navalsvereniging "De Narre Knollen" on der het voorzitterschap van Hans van Breu- kelen, die die functie dit jaar ook al twee jaar bekleedt. Toch zou Prins Jan niet opnieuw aan het "avontuur" zijn begonnen zonder de onmis bare steun van zijn echtgenote Gerda, die als zijn gade "lekker op de achtergrond" blijft. Zij is zijn steun en toeverlaat en vindt 't heerlijk om het allemaal mee te beleven, al betreurt ze het niet dat de schijn werpers niet voortdurend op haar gericht zijn. De Narre Knollen hebben zich tijdens het Kielenbai op 18 januari al een beetje Kun nen voorbereiden op de komende gebeurte nissen, die hun schaduw inderdaad al voor uit werpen. Al geruime tijd (vanaf decem ber) is de Raad van Elf achter de scher men druk in de weer geweest met de voor bereidingen voor het grote teest. Heel wat energie en ijver is gestoken in de bouw van de Prinsenwagen, die door de raadsheren zelf - zij het met de onontbeerlijke assi stentie van een groot aantal medewerkers, onder wie vooral de jeugd uit het Karna- valsgebeuren een belangrijke plaats in neemt - wordt gebouwd, naar het ontwerp van W. van Asch uit Baarn, die ook nu weer belangeloos zijn talenten en medewerking ter beschikking heeft gesteld. Met zoveel inzet van zoveel direct en in direct betrokkenen kan Karnaval 1985 in Knollendam dan ook ongetwijfeld een groots feest worden. Alaaf! Als het Karnaval straks weer in alle hevig heid losbarst zal het licht van de schijn werpers voor een groot deel gericht zijn op de prins en zijn raadsheren. Hoe terecht dat ook is, er is een groepje mensen die zeer nauw bij het "gebeuren" betrokken zijn, en die wat minder op de voorgrond treden. Dat zijn de dames. Niet minder dan hun echtgenoten verdienen zij het om een keer in het zonnetje te wor den gezet. Ook zij verzetten bergen werk en spelen op belangrijke punten een voor name rol. Zo luisteren zij ook dit jaar het 60 -Karnaval op met een fraai stukje ca baret, waarvoor zij de kostuums zelf ma ken. Ieder jaar treden de dames in een an dere entourage op. Tijdens het Karnavals- feest voor'oud-Soest'maar wat heet oud? zetten de dames dan ook telkens weer hun beste beentje voor. Zo helpen ze tijdens deze Karnavalsmiddag ook bij de bedie ning, en zijn ze ook bij andere activiteiten ten nauwste betrokken. De verkoop van de consumptiebonnen bijvoorbeeld is geheel in hun vertrouwde handen gelegd. Denk niet dat hun werkzaamheden alleen bestaan in hard werken op de achtergrond. De dames zoeken met elkaar ook hun ver tier, door gezamenlijk een avondje te gaan "stappen". Dat Prins Jan de Tweede van de Narre Knollen tijdens het karna- valsweekend van 15 t.e.m. 19 fe bruari een druk programma heeft, behoeft geen nadere verklaring. Dat zijn doorluchtige hoogheid in zo'n tijd op sjiek moet gaan, zal ook iedereen duidelijk zijn. Bij autobedrijf Henri Nefkens 'Het is me vorig jaar zo goed bevallen dat ik me graag voor de tweede keer ter be schikking heb gesteld. De raad van Elf heeft me deze grote eer ook dit jaar weer bewe zen en me met algemene stemmen herko zen. Het zal me nu, denk ik, nog een stukje gemakkelijker afgaan dan vorig jaar." Aldus Prins Jan II, in het dagelijkse leven Jan Beijer, die als tijdelijk regerend vorst van het voor de gelegenheid in Knollendam omgedoopte Soest straks zijn intrek neemt in de Knollenburcht, van waaruit hij ge durende een reeks van dagen de Soesters zal voorgaan in hossen, zingen en feest vieren. Het is zeker niet voor het eerst dat een Soester prins zijn regeerperiode langer laat duren dan een jaar, en dat is een goede zaak. "Continuïteit in het bestuur" wordt ook in de "gewone" wereld nagestreefd, dus waarom zou dat voor het Karnaval niet gelden? Het regeringsprogramma van Prins Jan II, zoals dat ook voor de komende feestdagen - van vrijdag 15 februari tot en met dinsdag 19 februari - is vastgesteld, wordt geken merkt door één groot streven: van Karna val één groots en geweldig feest maken. Toch is het een serieuze zaak, vindt de Prins. Want ook een feest moet je op een serieuze manier aanpakken. Er wordt dan ook heel wat van de vorst van Knollendam gevergd. Niet alleen moet hij uiteraard voortdurend "acte de présence" geven in zijn eigen tijdelijke vorstendom Knollen dam, - in dit verband spreekt hij over "thuis wedstrijden", zodat blijkt dat we met een zeer sportieve prins te maken hebben - maar zijn vorstelijke aanwezigheid wordt ook op andere plaatsen verlangd. Wat doet Prins Jan II om in vorm te blij ven? "Ach, een beetje zwemmen", ant woordt de geboren en getogen Soester Jan Beijer (48) bescheiden. Wat voor hem zelf het leukste is omschrijft hij zo: "Het is heerlijk om mee te feesten met al die mensen uit Soest, vooral met 'oud-Soest', als ik het zo even mag uitdruk ken. Aan de andere kant is het ook heel ple zierig dat de jeugd van Soest de laatste ja ren in steeds groter getale meedoet. Je kunt zeggen dat de jeugd echt in opkomst is." Hij heeft er het volste vertrouwen in dat Karnaval ook dit jaar op plezierige wijze zal verlopen. Wel onderstreept hij nog eens dat het er niet om gaat in een paar dagen zoveel mogelijk sterke drank naar binnen te werken. "Zoals ik vorig jaar al heb opge merkt: Het gaat niet om Zatheid maar om Zotheid, om een paar dagen vol plezier. In het dagelijks leven verdient Jan Beijer de kost als expediteur. Zijn vrachtwagen (voorheen Houdijk) aan de Birk- straat voelde men dit erg goed aan en bood men hem een van hun "raspaardjes" aan voor het ver voer door Knollendam. Prijs Jan de Tweede kan op zeker gaan Autobedrijf Nefkens verdient lof voor deze traditionele "geste

Soester Courant | 1985 | | pagina 15