HAMLAPPEN w Kilo6?8 INLIJSTEN zogezien ^otoshop 'tjtartje f ZONWERING VIAL CVV) 998 Brandweer, EHBO en Rode Kruis werkten eendrachtig samen bij oefening Toch hinderwet-ontheffing voor viswinkel Van Weedestraat Commando-wisseling bij 334 - (Friendship) squadron e£«obby GOLDEN DELICIOUS 1 89 NOORD- HOLLANDSE BELEGEN KAAS LOMBARTS Alleen donderdag met klein beentje Honsbergen Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN &>.K door Gerard Paul Overplaatsing Welzijnsprogramma voor minderheden: 25.100,- B. en W. akkoord met standplaats Kaashandelaar mag blijven staan Sauna Soest Met 4 naar de SAUNA voor de prijs van 3 Auto gestolen y Strumpel mag voorlopig blijven 63e JAARGANG NO. 24 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Alleen donderdag 2 KILO Alleen donderdag KILO Alleen donderdag 2 KILO Het vriest soms nog aardigjes buiten en U heeft nog geen DUBBELE RUITEN?' Dan mist U heel veel en is koude uw deel. Bel ons om uw wensen te uiten! Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, voor wonen in de groene zone. Omdat het pand volgens het geldende bestemmingsplan Soestdijk een woon winkelbestemming heeft, staat plano-i logisch gezien niets verder het ver-t lenen van een ontheffing van de zo neverordening hinderwet aan de heer H. de Graaf voor zijn Viswinkel aan de Van Weedestraat, in de weg. Burgemester en Wethouders stellen de raad voor de door hem gevraagde ont-. heffing te verlenen. Tegen de vestiging van de viswinkel hebben omwonenden bezwaren inge diend. Die zijn voornamelijk gericht tegen de situering van de afvoerpijp en de daaruit voortvloeiende visuele- en stankhinder. De afvoerpijp is be vestigd aan het flatgebouwen naast de viswinkelbeide flatgebouwen zijn van elkaar gescheiden door een doorgang naar de erachter gelegen parkeer plaatsen. B. en W. kunnen in het kader van de hinderwetprocedure echter niets doen aan de plaats van de afvoer pijp. Hiervoor moet(en) de belangheb bende^) eventueel naar de burger rechter stappen. Behalve de verkoop van vis wordt ook (in bescheiden mate) vis schoonge maakt en gebakken. Ook is het moge lijk in de eethoek in de winkel vis te eten. Volgens burgemeester en wethouders kan aan een aantal klachten van omwonenden tegemoet gekomen worden. De bakdampen zullen bij gebruik van goede actieve fil ters en bij voldoende afvoerhoogte wei nig overlast geven. Toch kunnen die dampen, afhankelijk van de windrich ting, niet geheel worden geweerd. De aanvrager kan in het kader van de hin derwetprocedure niet worden gedwon gen de afvoerpijp te verwijderen, die momenteel aan het eigendom van één van de bezwaarden is bevestigd. Burgemeester en wethouders komen tot de konklusie dat ondanks de bezwa ren de gevraagde ontheffing zonever ordening hinderwet niet kan worden geweigerd. De vestiging van de winkel is geheel in overeenstemming met het bestemmingsplan. B. en W. zeggen overigens toe dat zij zullen trachten met behulp van daartoe geëigende voorschriften en een goede controle op de naleving daarvan aan de bezwaren van de omwonenden tegemoet te ko men. l,v< y' Op 27 oktober 1983 ging mijn toen 10-ja- rige zoon naar buiten om een kilo sui ker te halen. Nauwelijks was hij de tuin uit of hij werd in een surveillancewa gen geduwd. Buren zagen dat hij door politieagenten geboeid en geblinddoekt werd. Nog dezelfde dag hebben wij zijn ar restatie gemeld bij de plaatselijke politie, maar daar wisten ze van niks. Ze ontkenden dat zij mijn zoontje in hechtenis genomen hadden. Er viel dus niets te protesteren. Daar lieten we het niet bij zitten, want zoals gezegd er waren getuigen bij die de agenten ken den. We schakelden de burgemeester als hoofd van de politie in, maar ook die ontkende in alle toonaarden. Op onze tocht langs politie en justitie ont moetten we tientallen ouders die op zoek waren naar hun kinderen, waar van sommigen nog jonger waren dan onze zoon. Een van hen vertelde dat Nauwelijks van echt te onderscheiden. Dat kan gezegd worden van de grootscheepse oefening die een aantal hulpverleningsinstanties Brandweer, EHBO en Rode Kruis) vorige week dinsdagavond in Soest hadden georga niseerd. De omstandigheden waarmee zij werden geconfronteerd moeten een getrouwe nabootsing zijn geweest van de situatie zoals die zich zou voordoen als de "ramp" - in dit geval een enorm en gecompliceerd verkeersongeluk - werkelijkheid zou zijn geweest. Dat was het gelukkig niet. Het ongeval was als volgt in scène ge zet: Op rijksweg (voor deze gelegen- ehdi gelokaliseerd op het terrein ach ter de brandweerkazerne aan de Lange Brinkwegkomt een autobus in botsing met een tankwagen, geladen met die selolie. De inzittenden van de bus raken daarbij gewond. De tankwagen raakt in brand. Het aantal gewonden stijgt doordat een aantal personenau to's inrijdt op de ontstane situatie, en het risico van een echte ramp wordt sterk verhoogt! door de aanwezigheid v.an eeh tweede tankwagen, geladen met benzine. Tot overmaat van ramp raakt een platte wagen, die een groep kinderen van de ijsbaan terugbrengt naar huis, in een greppel langs de parallelweg, omdat de bestuurder van de trekker zijn aandacht niet bij het stuur, maar bij het ongeluk op de hoofdweg houdt. Van de kinderen raakt een groot aantal gewond. In totaal kregen de hulpverleners te maken met 58 min of meer ernstig ge wonden. Als eerste arriveerde de brandweer ter plaatse, die onmiddellijk begon met blussen en het redden van de slachtoffers, van wie er enkele bekneld waren geraakt. Om de passagiers uit de bus te halen moest .een gat worden gemaakt. De benzinewagen moest constant onder water worden gehouden om een eventueel in brand raken te voorkomen. In het voetspoor van de brandweerlie den was het de EHBO die zich over de slachtoffers ontfermde. "De "lopende'" gewonden werden ter plaatse behan deld, de ernstiger gevallen werden on verwijld per Rode kruis-wagen afge voerd naar Molenschot, waar de Verzamelplaats Gewonden was inge richt. Vandaar af vond verder* transport plaats naar ziekenhuizen in de opmgeving. Lugubere aanblik Het eerste alarm bereikte de brand weer om 19.20 uur. Vanaf dat moment kwam een grootse hulpverleningsope- ratie op gang, die in Soest tot dusver haar weerga niet kende. De "echtheid" van het geheel werd nog versterkt door het uiterst overtuigende spel van de lo tus-deelnemers, mensen met een speciale opleiding om voor slachtoffers door te kunnen gaan. In de avondlijke duisternis en te midden van de ravage op het breandweerterrein gaf het geheel dan ook een min of meer lugube re aanblik, al bleek bij de meeste deel nemers - hoe bekwaam zij zich ook van hun taken kweten - toch heel duidelijk het besef aanwezig dat het om en "spel" ging. Men kan dan ook niet kreten vernemen als: "Hee slechtoffer, niet weglopen! Zo'n 200 hulpverleners namen aan de reddingsaktie deel. Ook burgemeester Scholten woonde de oefening bij. Na af loop sprak hij in de kantine, waar de deelnemers werden onthaald op erw tensoep en koffie, een kort dankwoord. "Ik kan die verleiding niet weer staan," aldus de burgemeester. Hij prees de samenwerking tussen de ver schillende instanties en richtte zich in het bijzonder tot de jeugd, die massaal aan de oefening had meegewerkt. Hij veronderstelde dat zij allemaal wel bij de brandweer zouden willen en noemde de jongelui dan ook de brandweerlie den-van-morgen, in de hoop dat zij zich daarvoor te gelegener tijd massaal zouden aanmelden. Inzet De burgemeester stelde tevens vast dat er met groot enthousiasme aan de oefening was deelgenomen en bedank te allen namens het gemeentebestuur voor de getoonde inzet. Brandweercommandant J. Th. Bakker gaf voor de verzamelde deelnemers nog een korte schets van de "feitelij ke" toedracht, omdat die niet iedereen vanaf de plaats waar hij of zij opereer de duidelijk kon zijn geweest. Men beeld van de enorme ravage, die met veel inventiteit in scène was gezet. Zwaargewonde autopassagiers wor den door EHBO-ers gereedmaakt voor vervoer naar veiliger oorden. Foto: Goos van der Wilt. Mevrouw C. Beens-Maas, die als coör dinator van de oefening was opgetre den, meldde dat de jongste deelnemer aan de oefening 11 jaar, en de oudste ver boven de 65 jaar was. Ook zij sprak woorden van waardering. Zowel de heer Bakker als mevrouw Beens, Rode-Kruiscommandant R. von Bartheld en EHBO-voorzitter H. E. J. Smit betuigden hun erkentelijkheid voor de uitstekende samenwerking van de verschillende disciplines. Op de on getwijfeld gemaakte fouten zou later zowel intern als in overleg met de andere instanties nog worden terugge komen, al stelde brandweercomman dant Bakker dat men het er, als de ramp "echt" zou zijn geweest, het er zeker niet slecht had afgebracht.". Alle sprekers waren het er over eens dat de oefening buitengewoon leer zaam was geweest, èn dat het van be lang is ook in de toekomst van tijd tot tijd met elkaar te oefenen. Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering (i 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737 Voor al uw naar Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Tijdens een informele maar druk be zochte bijeenkomst in het vluchtge- bouw van het 334-squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg heeft het squadron vorige week afscheid genomen van zijn com mandant, majoor F.C. v.d. Brink. Ma joor V.d. Brink is wegens het bereiken van de leeftijd van 55 jaar met functio neel leeftijdsontslag gegaan en wordt opgevolgd door majoor R. Hop. Het 334-squadron is één. van de bekend ste onderdelen van de Nederlandse Luchtmacht. Het bestaat uit 12 Fokker Friendships, die niet alleen veelvuldig worden ingezet voor allerlei transport doeleinden van diverse krijgsmacht onderdelen, maar ook tot taak hebben het vervoer van de regering en de koninklijke familie mogelijk te maken. Majoor V.d. Brink: "Het zegt wel iets over de kwaliteit van het squadron als je bedenkt dat het nog altijd dezelfde twaalf toestellen zijn als waarmee het squadron 25 jaar geleden begon. En verder zegt het natuurlijk ook iets over de kwaliteit van onze nationale vlieg tuig industrie. Al moet je in zulke ge vallen altijd afkloppen. Op advies van de commissie Ruimte- telijke Ordening hebben Burgemeester en Wethouders het voorstel geaccep teerd van kaashandelaar G. W. Schreur, waardoor deze zijn standplaats aan de F.C. Kuyperstraat kan behouden. Wel hebben zij bepaald, dat één van de twee plaatsen hier vervalt zodra de heer Schreur besluit er niet langer gebruik van te maken, of indien de vergunninghouder van de andere plek, een vishandelaar, vertrekt. In dat ge val kan de heer Schreur, met uitslui ting van ieder ander, de standplaats innemen. De gemeente wil de twee standplaat sen op de F.C. Kuyperstraat naast Albert Heijn tot .één terugbrengen ten behoeve van het aanbrengen van een stalling voor fietsen. B. en W. besloten dat de heer Schreur moest vertrekken. Ze boden hem twee alter natieve standplaatsen aan. De heer Schreur weigerde evenwel deze te ac cepteren. De kwestie sleepte zich maanden voort, totdat de kaashande laar de commissie Ruimtelijke Orde ning een plan voorlegde. Dit houdt on der meer in, dat door een andere op stelling van de kramen en verplaatsing van hun bestelauto's ruimte wordt gemaakt voor het stallen van fietsen. Hiervoor zou 35 vierkante meter vrij gemaakt kunnen worden. De commissie adviseerde B. en W. dit plan te accepteren, waardoor een even tueel aanpassingsplan voor het gebied je zo simpel mogelijk kan blijven. Als uitdrukkelijke voorwaarde stelde de commissie, dat de standplaats gereser veerd blijft voor kaashandelaar Schreur. Als hij niet langer van de standplaats gebruik wil maken, vervalt deze zon der meer en blijft slechts één stand plaats op de F.C. Kuyperstraat over, overeenkomstig het standplaatsenplan. B. en W. zijn hiermee akkoord gegaan onder de uitdrukkelijke restrictie dat de vergunning voor de verkoop van kaas op zaterdag persoonsgebonden is. Ze wordt slechts verstrekt, aldus het College, omdat in de gegeven om standigheden de heer Schreur een ze ker recht heeft opgebouwd, dat nu door een duidelijke verandering in de situatie kan worden gehonoreerd. Overigens zijn B. en W. van mening, dat de situatie uit een oogpunt van verkeersveiligheid weliswaar enigs zins wordt verbeterd, maar dat deze toch nog verre van ideaal blijft. Ze staan daarom een wijziging van het standplaatsenplan, in die zin dat op de F.C. Kuyperstraat twee plaatsen worden aangewezen, niet voor. Als de vishandelaar zou vertrekken, kan de heer Schreur de enig over gebleven standplaats innemen. In dat geval draagt de aan hem te verstrekken toestemming niet langer een persoonlijk karakter. Geldig t/m 1 maart Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 184 49 of 18319 Zeg man, ik begrijp het niet. Die laatste advertentie was kosteloos!! Hoe VAAK moet ik je DAT nou nog zeggen XX" DAT WAS GEEN ADVERTENTIE!!! Ohhh VIDEO VERHUUR SERVICE De heer M.L. uit Soest meldde de politie in het weekeinde dat zijn auto, een Merce des, was gestolen. Het voertuig had ge parkeerd gestaan aan de Beckeringh- straat. Cp grond van het door de gemeente raad vast te stellen programma voor minderheden, stelt het rijk hiervoor een bedrag van 25.100 gulden beschik baar voor 1985. Het door B. en W. aan de raad voorgelegde programma is o- vereenkomstig de wensen van het Turks en Marokkaans Comité Soest op gesteld en door het samenwerkingsver band buitenlandse werknemers ge toetst. Het programma voor de inwo ners van Surinaamse afkomst is met een vertegenwoordiging van deze groe pering besproken. gulden voor koffie- en themaochten den, videofilms en kindercrèche. De Stichting Werkgroep Buitenlandse Werknemers krijgt een bedrag van 1.080 gulden, hoofdzakelijk voor bege leidend werk. Voor het Turks comité is een bedrag van 11.295 gulden beschik baar voor het zes keer per jaar uitge ven van een eigen krant; aktiviteiten in het kader van het Jongerenjaar; volleybal; de deelname muziekschool; een folkloristische dansgroep; toneel, een kinderfeest en een culturele manifesta tie. De Surinaamse inwoners van Soest kunnen rekenen op een bijdrage van 2.000 gulden in de kosten van door hen te organiseren aktiviteiten. Tenslotte is voor de woonwagenbewoners een be drag van 4.800 gulden beschikbaar voor het houden van een naaicursus; aktiviteiten voor jongeren vanaf veer tien jaar, alsmede aktiviteiten voor ou deren. vorig jaar een groep mariniers een paar honderd inwoners van Soester berg het gat van Tammer heeft inge jaagd. Daar hebben ze van 's morgens tien tot 's middags vier uur met hun gezicht naar de grond in de zand- afgraving gelegen. Toen mochten vrouwen en kinderen gaan, maar op grond van een verklaring van een inge huurde agent van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst werden er 54 mannen ge selecteerd en ter plaatse doodge schoten. Een bulldozer schoof daar een laag puin overheen en er kraai de geen haan naar. Darna zijn mijn vrouw en ik er heenge gaan om te kijken of onze zoon daar wellicht ook begraven was. We ontdek ten vijf lichamen, de honden en de var kens vraten er van. Hij was er niet bij. Net op dat moment kwam de rijkspoli tie het terrein op. Ze wilden weten of ik voor de krant werkte. Als ze een van ons daar weer zien schieten ze ons dood. 'En loop niet zo te janken' zei een van die hufters nog. Dit verhaal is zo ongeloofwaardig dat ik het niet voor onmogelijk houd dat ie mand verondersteld dat mijn fantasie met mijn pen op de loop is gegaan. Niets is minder waar. De feitelijke ge gevens heb ik overgenomen uit het ja nuarinummer van "Wordt vervolgd", het maandblad van Amnesty Interna tional. De beschreven taferelen hebben zich afgespeeld in Peru. Er staan nog veel meer verhalen in. Elke maand. Jaar in jaar uit. Een gevoel van mach teloosheid maakt zich van me meester. Alleen Amnesty International doet er wat aan. Wie er meer van wil weten zou eens kunnen bellen naar de kontaktpersoon voor Soest, tel. 14045. Het grondbedrijf van B. Strumpel aan de Eigendomweg 105 te Soest kan open blijven. De voorzitter van de geschillenafdeling van de Raad van State, dr. M. Veringa, heeft het bevel tot siuting vorige week ge schorst. Dr. Veringa heeft er rekening mee gehouden dat het bedrijf er al ongeveer dertig jaar zit en al die ja ren is gedoogd. EDr is geen spoed eisend belang bij sluiting. De uit spraak van de Kroon kan worden afgewacht. Wel heeft dr. Veringa bepaald dat de inmiddels opgeschoonde terrein gedeelten in afwachting van de Kroonuitspraak niet meer voor opsiag mogen worden gebruikt. j Er wonen ruim 800 Turken in Soest, on geveer 180 Marokkanen en 65 Suri naamse gezinnen. Daarnaast vallen ook de bewoners van het woonwagen centrum aan de De Meent onder de welzijnsaktiviteiten voor minderhe den. De Stichting Projekt Vrouwen voor Vrouwen krijgt volgens het programma de beschikking over 3.000 m Wïfto/Mte uc yuunue ouni- mandant: majoor Hop (l.) en majoor V.d. Brink, geflankeerd door hun echt- Foto Herman van Dam. Majoor V.d. Brink heeft voor zijn komst bij het squadron gevlogen op alle straaljagers van Amerikaanse her komst die er zijn. Op 42-jarigë leef tijd maakte hij de overstap naar de "rustiger" F-27's. Zijn laatste vlucht was een rondje in de buurt van de vliegbasis. "Dat was meer voor de ceremonie", aldus de scheidende com mandant. Van zijn 35-jarige loopbaan bij de Koninklijke Luchtmacht heeft hij 32 jaar actief gevlogen. "Dat heb ik ook altijd gewild, en je kunt zéggen dat ik van de luchtmacht dus altijd m'n zin heb gekregen. Na een periode als hoofd operatiën werd majoor V.d. Brink in september 1983 commandant van het squadron, in wel ke functie hij nu is opgevolgd door majoor Hop, die al eerder een aantal jaren bij het squadron betrokken was als vlieger. De laatste jaren was ma joor Hop op de Nederlandse Antillen bij het 336-squadron (de martieme Friendships van de Marine Luchtvaart dienst). In afwachting van de opvol ging van majoor v.d. Brink was hij de laatste maanden toegevoegd aan het Commando Tactische Luchtstrijd krachten. Na de officiële commando-overdracht in de hangar vond in het pas gereno veerde vluchtgebouw van het squadron het afscheid op informele wijze plaats. Talrijke relaties onder wie ook de commandant van de vliegbasis kolonel Hilbrink, vrienden, familieleden en be kenden drukten zowel de gaande als de komende commandant de hand.

Soester Courant | 1985 | | pagina 21