d^v$rt>tter-" KORTE DUINEN f re* Q//0H De Soester Duinen 22?o 14?5 Snackbar Steenhoffstraat toegestaan Vragen in Tweede Kamer n.a.v. Vredesdemonstratie vorig jaar scltociiialccr Vrouwenorganisaties gaan gemeentelijk emancipatiebeleid kritisch volgen Heeft u BACCHUS al ontmoet? 975 lbrilmode K Mobil WOENSDAG 6 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 vl.V' Mag ik even het woord, ik weet een plekje voor de ^volgende vergadering, centraal gelegen, midden in de bossen, goeie accommodatie en prima koffie! S0E3TTRBERGSE^8AAn8^^^55^273^^0ESTÜUINEN Maaltijdvoorziening ouderen Schoemaker onderdelen- winkel Discussie over concept-emancipatienota PU j -'v KETTING FORMULIEREN TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Oudheidkamer Soest Fotoexpositie 'Kerkebuurt' De dichtstbijzijnde Mobil Mini Mart vindt u bij: Stam Soestdijk B.V., Soest Nieuwerhoekplein 1 RESTAURA N T Naar gebleken is kunnen uit ons ver slag met betrekking tot de maaltijd auto bij Molenschot (zie onze editie van vorige week) enkele onjuiste con clusies worden getrokken, die wij gaar ne rechtzetten. De maaltijdauto is niet het eigendom van Molenschot, doch van de Federa tieve Raad Welzijnswerk Ouderen, die ook het initiatief heeft genomen tot het uitzenden van de maaltijden en daarbij gebruik kan maken van de keuken capaciteit van Molenschot; deze fa ciliteiten hebben eveneens geleid tot de mogelijkheid van 7 (inplaats van, zoals voorheen, 5) dagen uitzenden van maaltijden. Hieruit blijkt dat Mo lenschot niet de bedoeling heeft gehad de keuken-overcapaciteit rendabel te maken, doch de (zeer gewaardeerde) medewerking heeft verleend aan de door genoemde raad aan de dag ge legde initiatieven. Met betrekking tot de financiering van het project wordt opgemerkt dat de auto kon worden aangeschaft dankzij giften uit particulier initiatief, waar onder de Hervormde diaconie en Ambo Soest; voorts wordt verwacht dat nog van andere zijden bijdragen zullen ko men; de vermelde 700,- investering per deelnemer heeft betrekking op de maaltijdcassettes (2 per deelnemer) en is met toestemming van de gemeente gedaan uit eigen middelen van de fe deratieve raad. Dat Molenschot uit commerciële over wegingen op uitbreiding van het aan tal maaltijden uit zou zijn is een niet gewettigde conclusie. Indien uitbrei ding noodzakelijk zou blijken (zulks ter beoordeling van de F.R.W.O.) is de keukencapaciteit van Molenschot voldoende om zo'n uitbreiding op- te vangen. Waarvan gaarne acte en me dedeling. Ondanks bezwaren van omwonenden kunnen Burgemeester en Wethouders de heer A. J. Jansen formeel niet een vergunning weigeren om aan de Steen hoffstraat 45 een cafetaria te beginnen. Het college heeft de raad daarom voor gesteld de gevraagde ontheffing van de Zoneverordening Hinderwet te verle- In het pand was jarenlang een zuivel handel gevestigd. Het heeft de bestem ming "boven- en benedenwoningen, winkels en cafés toegestaan". Op grond hiervan hebben B. en W. al in 1982 de heer Jansen laten weten dat er geen bezwaren bestaan tegen vestiging van een snackbar. Omwonenden hebben hier echter ernstige bezwaren tegen, zoals bleek tijdens de hinderwetzitting en in de brief aan de raad. De bezwaren betref fen de te verwachten geluid- en stanko verlast, vervuiling van de omgeving, onvoldoende parkeermogelijkheden en als gevolg daarvan problemen voor in- en uitrit. r De grootste grief van de omwohenden is echter het feit, dat het geldende be stemmingsplan "Rijksweg" sterk is verouderd, waardoor het pand geen woonbestemming heeft gekregen. Verder zijn ze van oordeel, dat nu al een verzadigingsniveau is bereikt van eetgelegenheden in de naaste omge ving. Ze ondervinden nu al overlast van bezoekers van die gelegenheden en hun wijze van parkeren. Burgemeester en Wethouders erkennen dat het bestaande bestemmingsplan moet worden aange past. Destijds, bij de behandeling van het ontwerp-bestemmingsplan Soest- Midden, ging men er al van uit, dat voor een aantal panden de woon-win- kelbestemming gewijzigd zou moeten worden in uitsluitend woonbestemming. De bezwaren die toen uit de hoek van winkeliers tegen de voorgenomen wijziging naar voren werden gebracht, waren er mede aan leiding toe dat dit plan in het voorover leg bleef steken. Nu zal het waarschijn lijk nog geruime tijd duren voordat het opnieuw ter hand wordt genomen. Over de opmerking in het bezwaar schrift dat een nieuwe cafetaria niet past in het winkelbeleid voor dit gebied het beleid is gericht op het weren van extra groeimogelijkheden) merken B. en W. op, dat een cafetaria niet gelijk gesteld kan worden met een winkel. Daarom vinden ze niet dat er sprake is van strijdigheid met het winkelbeleid. De gevreesde overlast van verkeer- technische aard en verdere aan tasting van het toch al beperkte woon genot zijn beide aspecten die voortvloeien uit het huidige woon-win- kelbestemmihg. Ze kunnen niet de aanvrager van de toekomstige cafeta ria worden aangerekend, aldus B. en W. Zij stellen, dat door middel van voorschriften in de hinderwetvergun ning aan bezwaren van stank- en ge luidsoverlast tegemoet gekomen kan worden. Ook kunnen voorschriften worden opgenomen om buiten een af valbak en een fietsenrek te plaatsen. De nalezing van het beoogde doel kan evenwel niet worden voorgeschreven. Hooguit kan de bezoekers door middel van een bord worden verzocht daar naar te handelen, aldus B. en W. Het Tweede Kamerlid Willems van de PSP wil van de ministers De Ruiter (defensie) en Korthals Altes (justitie) nadere inlichtingen over de vredesde monstratie in de nacht van 13 op 14 juni vorig jaar. Hij wil men name geïnfor- maard worden over de gebeurtenissen op de vliegbasis, nadat daar de 23 de monstranten waren opgepakt. Ze waren op de vliegbasis gekomen door over het hek van de Batenburgweg te klimmen. Willems wil weten of strafvervolging tegen de aangehouden demonstranten is ingesteld. Als dat niet het geval is, wil hij weten waarom niet. Een andere schriftelijke vraag heeft betrekking op de omheinde ruimte waar de demon stranten zijn bijeengebracht voordat ze werden verhoord. Minister De Rui ter moet er een precieze omschrijving van geven. Willems vraagt verder óf er tussen drie Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* en vijf uur 's morgens een piasverbod bestond, zodat men noodgedwongen aan de rand van een greppel moest plassen. Ook moet de uitslag van het onderzoek naar sexistische opmerkin gen van bewakingspersoneel op tafel komen. Daarnaast moet een opgave worden verstrekt van in beslag geno men voorwerpen. Tenslotte vraagt Wil lems of het niet overdreven was om de aangehouden demonstranten geboeid en in de open lucht onder strenge be waking te stellen, hoewel het ging om een vreedzame, geweldloze aktie. Kabinetsbesluit De demonstratie speelde zich af in de nacht van woensdag 13 op donderdag 14 juni vorig jaar, direct nadat de Tweede Kamer in meerderheid het be sluit van het kabinet Lubbers had ge steund over de plaatsing op termijn van kernwapens in Nederland. Voor leden van de uit Amersfoort afkomsti ge groep Narrewar was dit aanleiding tot het voeren van aktie bij de vlieg basis Soesterberg uit protest tegen het regeringsbesluit. De 23 demonstranten klommen bij de Batenburgweg over het hek van de vliegbasis, gingen op een rolbaan zitten en lieten in het licht van meege brachte fakkels een aantal vredesdui ven los. De aktivisten werden aange houden door personeel van het lucht machtbewakingskorps. In afwachting van de komst van de inmiddels ge waarschuwde koninklijke ma rechaussee werden de aangehouden demonstranten in de leeftijd van 20 tot 35 jaar) geboeid en overgebracht naar een met prikkeldraad omheinde kuil. Hier moesten ze wachten tot het mo ment waarop ze voor de hulpofficier van justitie werden geleid. Iedereen werd afzonderlijk gefouilleerd en gehoord. Na verhoor werd men te ruggebracht naar de kuil. 's Morgens omstreeks half elf, ruim zeven uur na hun aanhouding omstreeks kwart over drie in de nacht, werden de vredes- aktivisten na overleg met de officier van justitie in Utrecht door de konink lijke marechaussee buiten het hek van de vliegbasis gezet. Naar aanleiding van de gebeurtenissen op de vliegbasis hebben de vredesakti- visten zich beklaagd. Ze namen een advocaat in de arm, die de zaak aan hangig maakte. Mede naar aanleiding hiervan heeft de PSP-er Willems nu kamervragen gesteld. Ongeveer 50 vrouwen - vertegenwoordig sters van de bij de Vrouwenraad Soest aangesloten vrouwenorganisaties - heb ben zich maandagmorgen j.1. in de dat na een kort welkomstwoord van Vrouwenraadvoorzitter Neks Blommers dat na een kort welkomstwoord van Vrou wenraadvoorzitter Neks Blommers (raadslid van de WD) en na een inleiding van Ans Holleman, Statenlid voor de PvdA en oud-bestuurslid van de Vrouwen raad. Neks Blommers gaf uiting aan haar vreugde over het feit dat zoveel vrouwen organisaties na het overleg met de ge meente over de besteding van de subsidie gelden uit de zgn. "emancipatiepot" met elkaar van gedachten wilden wisselen. "Een verkenning van wat emancipatie wel en niet kan zijn," noemde zij de bij eenkomst. Ze legde er de nadruk op dat het vooral aankomt op goed naar elkaar luisteren, omdat het jammer zou zijn als er door onderling gekrakeel misverstan den zouden ontstaan. Een brede gedach- tenwisseling moet het mogelijk maken dat de vrouwenorganisaties met een geza menlijke genuanceerde reactie komen op de concept-nota van het gemeentebe stuur. Ans Holleman stond in eerste instanties stil in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Voetganger gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op de Steenhoff straat raakte de 54-jarige F. M. uit Soest vorige week gewond. Het ongeluk gebeurde toen hij de weg overstak op het moment dat een auto, bestuurd door de 20-jarige S. ten B. uit Leid- schendam kwam aanrijden. De Soester moest met een gebroken been naar Zonnegloren worden overgebracht. Diefstal uit auto De heer H.L. van de Wilhelminalaan deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van een radiocassette recorder. Het toestel was uit de auto van de heer L. weggenomen. De dader had daartoe een van de ramen opengebroken. De schade bedraagt ca. 1500 gulden. Speciale kursussen: English in management English in marketing English in computing English in banking English tor secretaries Wirtschaftsdeutsch Francais économique et commercial Jotian Wagenaarstraat 12a, Amersfoort Inl. 033-729097 De gehele maand februari kunt u met hem kennismaken. Dan kunt u vleesfondueën in witte wijn met als extra verrassing ijsfondue. VTeesfondue 22,50 p.p. RESTAURANT DE w Birkstraat 108 Soest 02155- 13720 bij de geschiedenis van de emancipatiebe weging, zoals zich die met name in de vorige eeuw in Nederland heeft voltrok ken. Zij gebruikte daarbij de voorbeelden van de katholieke en de gereformeerde bevolkingsgroepen, evenals die van de arbeiders en de vrouwen. Voor wat de vrouwenemancipatie betreft wees zij erop dat er omstreeks de eeuwwisseling sprake was van een golf. De beweging was toen gericht op de deelneming van vrouwen aan het hoger onderwijs en de toekenning van het algemeen kiesrecht. Beperkingen "Toen dat alles in orde leek sliep de bewe ging in. De emancipatie was in de jaren twintig tot vijftig zo goed als weg, en de vrouwen kregen het ook niet beter", aldus Ans Holleman. "In de jaren zestig deed zich een nieuwe golf voor, die met ups en downs ook nu nog doorwerkt.Emancipa tie omschreef zij als de poging van wille keurig welke minderheidsgroep om aan de haar opgelegde beperkingen te ontkomen. mannen nog altijd veel meer mogelijkheden hebben om hun leven in te richten naar hun eigen wensen en talenten. 'Tot voor kort heerste de opvat ting dat vrouwen allemaal gelijk waren: ze waren allemaal geschikt voor de huis houding,aldus Ans Holleman. De vrouwenbeweging heeft de verruiming van het aantal keuzemogelijkheden voor vrouwen moeizaam bevochten. Eén van de grootste problemen is dat in de huis houding onbetaalde arbeid wordt verricht, waardoor de vrouw volledig afhankelijk is van de man. "Er zijn helaas veel gezin nen waarin de vrouw haar hand moet op houden, vooral als de onderlinge relatie slecht is," aldus Ans Holleman. "Aan de andere kant is de afhankelijkheid van vrouwen ook.gevaarlijk voor de relatie." Doordat veel huwelijken in deze tijd stuk lopen blijft de vrouw in een slechte financiële positie. Om die reden legt de vrouwenbeweging veel nadruk op de financiële onafhankelijkheid van de vrouw. Daarnaast is hét'ook altijd bijzonder pret tig om een eigen inkomen te hebben, aldus Ans Holleman. "Dat* is niet alleen góed voor je gevoel van eigenwaarde, maar ook omdat je leert voor jezelf te zorgen. De bijstand is tenslotte een uiterst verve lende situatie, omdat je daarbij een groot deel van je vrijheid kwijt bent. Ans Holleman vond dat dit laatste niet ge noeg onder de aandacht van opgroeiende meisjes kon worden gebracht. Zij wees erop dat met name de werkgroep EVA zich inzet voor een eigen inkomen van de vrouw en betaald werk. "Ik heb veel sym pathie voor die opvatting, al teken ik er bij aan dat er in de wereld ontzettend veel nuttig werk wordt gedaan dat eenvoudig onbetaalbaar is. In elke maatschappij wordt dan ook een groot stuk vrijwilligers werk verricht. Als dat niet zou geoeu- ren zou de samenleving sterk ver armen n" Waarschuwende geluiden Ans Holleman merkte verder op dat het vrijwilligerswerk nog altijd veel te laag wordt aangeslagen. Zij constateerde een zekere verschuiving van vrijwilligers werk naar betaalde arbeid, maar ook een ontwikkeling in tegengestelde richting. In dat verband liet zij ook waarschuwende geluiden horen over de toeneming van het werken met behoud van uitkering. "Nu doet zich de droevige situatie voor dat vrijwilligers worden vervangen door vrouwen die werken met behoud van hun uitkering, onder wie veel werkloze be roepskrachten. Dat gebeurt in bibliothe ken, in de gezondheidszorg, in het onder wijs en op andere terreinen." Zij vond dit een betreurenswaardige ontwikkeling, die goed in de gaten moest worden gehouden. Voor wat betreft het gemeentelijk emancipatiebeleid sloot zij zich aan bij de oproep van Neks Blommers om te komen tot een zoveel mogelijk gezamenlijke opstelling. Zij toonde zich ingenomen met de gemeentelijke notitie, die ze een aardig opsomming noem de, al onderstreepte zij dat net nier siecnts een aanzet betrof. Belangrijk is het vol gens haar wel dat in de notitie uitsluitend gesproken wordt over de vrouwen emancipatie. Het gevaar is namelijk niet denkbeeldig dat wanneer de vrouwen worden "meegenomen" met andere groe pen, zoals jongeren, gehandicapten en minderheden, zij algauw achter de hori zon zullen verdwijnen. Dat de gemeente zich uitspreekt over e- mancipatiebeleid als factebeleid waar deerde zij zeer positief. "Tenslotte moet het beleid in het hele ambtelijke apparaat neerslag krijgen en moet binnen elke afde ling van de gemeente worden gekeken naar de uitwerking van de maatregelen." Zij stelde overigens vast dat de emancipa tie-gedachte binnen het gemeentelijk ap- paraat van Soest nog niet erg leefde. De De deelneemster discussieerden aan de hand van stellingen die aan de wand waren opgehangen. Foto: Herman van Dam. gemeente heeft tot dit jaar voornamelijk geld uit de rijkskas doorgesluisd, maar zelf weinig gedaan, wat toch de bedoeling was. "De provincie deed het wel, al is daar ook jaren voor geknokt," aldus Ans Holleman. Potten Dat de gemeente Soest als eerste stap en bedrag van 5000 gulden in de emancipa tiepot heeft gestopt is te waarderen, maar het is wenselijk dat bepaalde activiteiten uit andere potten worden gefinancierd. In dit verband noemde zij voorbeelden als de Vrouwenadviescommissie, die uit de Huisvestingspot moet worden betaald, de opzet van een milieu-cursus, die door Ge meentewerken betaald zou kunnen worden, en het Gastouderprojekt, dat uit de soci aal-culturele sector gesubsidieerd zou kunnen worden. "Vlug gaat er nooit iets," waarschuwde zij. "Dat is vervelend, mar op den duur lukt het wel." Zij riep de vrouwen in de gemeenteraad van Soest tenslotte op zoveel mogelijk een eenheid te vormen en wekte de verzamelde vrouwen in de zaal op ervoor te zorgen dat het aantal vrouwe lijke raadsleden bij de volgende verkie zingen tot minstens acht wordt uitgebreid. In zeven discussiegroepjes werd vervol gens verder gesproken aan de hand van een aantal stellingen. In het algemeen bleek dat de meeste vrouwen zeer wel te vreden zijn over het vrijwilligerswerk in hun .organisaties, vooral ook met het oog op hun eigen functioneren en ontplooiings mogelijkheden. Het verschil in waarde ring tussen betaald werk en vrijwilli gerswerk was een punt dat dikwijls ter sprak kwam. Heel concreet werd dat ge maakt met een opmerking van één van de deelneemsters, die erop wees dat de vrou wen hier over een notitie spraken die door een man was opgesteld, die daar boven dien voor was betaald, namelijk voor vier -uur. per week. "Gun die- uren aan een vrouw," zo klonk het. Overigens werd er in dit verband wel voor gewaarschuwd dat een vrouw op de post van ambtenaar belast met emancipatiezaken niet impli ceert dat er dan van een andere aanpak sprake zou zijn. In de discussie klonk tevens door dat veel vrouwenorganisaties hun eigen verant woordelijkheid willen houden voor wat er tenslotte in de nota komt te staan en bo vendien kritisch willen kijken naar wat er gebeurt op gemeentelijk gebied, met name of de sleutelposities voor het beleid door vrouwen worden ingenomen. Ruimere normen Ook werd de wens geuit tot de verruiming van de normen die gelden tot het toeken nen van rijkssubsidies. Nu de gemeente zelf een emancipatiepot in het leven heeft geroepen zouden de voorwaarden wat minder streng moeten zijn. In de concept nota wordt gesignaleerd dat de subsidies tot dusver uitsluitend ten goede zijn geko men aan de bestaande, traditionele vrou- geroepen zouden de voorwaarden wat min der streng moeten zijn. In de conceptnota- wordt gesignaleerd dat de subsidies tot voor subsidie in aanmerking komen. De gemeente Soest zou dat anders moeten aanpakken. Bij de opstelling van de voor de gemeentelijke pot geldende normen willen de vrouwenorganisaties graag be trokken worden. Als voorbeeld werd het verschijnsel "kof- fie-ochtenden" genoemd, waarbij de vraag aan de orde kwam of deze al dan niet een emanciperend karakter dragen. Uit de discussie kwam naar voren dat de vrouwenorganisaties van mening zijn dat het doorbreken van het isolement van vrouwen niet exact gelijk is te stellen aan emancipatie. Een kenmerkend verschil is het criterium of er sprake is van een ver anderingsproces. Daarom zullen ook niet alle vrouwenorganisaties in aanmerking kunnen komen voor een subsidie uit de e- mancipatiepot. Opmerkelijk was ook de vaststelling door de wat oudere vrouwen dat de jongere vrouwen de problematiek heel wat zake lijker aanpakken. Illustratief voor de nood zaak van een goed emanicaptiebeleid was de opmerking van een deelneemster, die naar voren bracht dat de bijeenkomst heel belangrijk was, maar dat zij, zolang de gemeente geen kinderopvang heeft geregeld, haar eerste taak van verzorg ster weer had op te nemen en dus vroeg tijdig de bijeenkomst moest verlaten. Afgesproken wera dat de organisaties af zonderlijk zullen reageren op de concept nota, maar dat de Vrouwenraad de eventuele gemeenschappelijke punten zal bundelen. Er zal dan ook binnen afzienba re tijd nog wel een discussiebijeenkomst in deze trant worden belegd. Oude onderdelen van een schaapskooi herinneren ons aan de vele schaaps kooien, die hier vroeger rond de Eng stonden. Slechts enkele, echter niet meer in de oorspronkelijke staat, zijn er overge bleven. Vele schapen liepen er op de heide, die in een groot gedeelte van Soest voor kwam. De mest uit de schaapskooien werd verspreid en hierdoor ontstond er in de omgeving vruchtbare grond. Hieruit is de Eng ontstaan, waar vele boeren jarenlang hun gewassen teelden, biraainamen, zoals Ue Schapendntt en een beeldje van een schaapskudde met herder herinneren aan die tijd. Voor de geïnteresseerde, het beeldje staat bij de tunnel onder de Dalweg. Een schaapskooi kent geen rechte hoe ken, om te voorkomen, dat schapen, die in een hoek terecht komen door de anderen doodgedrukt worden. Praktisch en afdoend opgelost. Dit vindt men ook terug in de vele oude gereedschappen en voorwerpen, die te zien zijn in de Oudheidkamer, Ferdi- nand Huychlaan 18. Openingstijden: zaterdag en zondag van 13.30-17.00 uur. De fotoexpositie "Kerkebuurt" duurt nog enkele weken. t'«'V-T Ruitfolie. Deze unieke, zelfhechtende folie kan u goed van pas komen. Gewoon 's avonds op de ruit aanbrengen, en 's ochtends ver wijdert u zonder moeizaam gekrab in één beweging alle ijs! 3 vellen van 100 bij 130 cm, van 14,95 voor Gaat een heel seizoen mee! 1 kg Engelse drop. De echte Engelse drop, heerlijk vol en zacht van smaak! Eén hele kilo slechts Set startkabels. Een uitkomst als u erom verlegen zit: een set professionele startkabels met forse klemmen en maar liefst 16 mm2 dik koperdraad. Met gebruiksaanwijzing Reserve lampenset. Veilig, en u loopt gegarandeerd een bekeuring mis met deze komplete reserve lampenset incl. een halogeen koplamp. Van 17,50 voor Mobil 1 Rally Formula. De Wonderolie van Mobil, die autorijdend Nederland stormenderhand verovert. Overbrugt probleemloos de lange, soms verdubbelde Verver singstermijnen en trekt zich niets aan van extreme temperaturen! Per liter Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Hoeveel denkt <te. ditijfe service. Nee m vakopticiens kost mets! En bij derc v koopt u volmaak geholpen. serviceklant wordt prettig gc ZUIDPROMENADE O TELEFOON 12874

Soester Courant | 1985 | | pagina 23