Fysiotherapeute Agaath van Beusekom maakte acupunctuur-studiereis naar China h ssssssksml- rr* Natuur O Nabij «SstiwasgassAa^SïssR Al 10.000 gulden voor Rwanda-project Gastouderprojekt Soest zoekt ruilouders voor kinderopvang SPLINTER EEMLAND B.V. 'Je geneert je als je het vergelijkt' Weer plaats in zelfhulpgroepen Met elkaar over je problemen praten in een gToep Al 51 JAAR official dealer BAARN-SOEST Wat is acupunctuur'. Zondagmiddag in de Lage Vuursche Natuurwandeling IVN-Eemland GASTOUDER PROJEKT-SOEST WOENSDAG 6 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 10 "Het eerste dat me in China opviel was dat het er ongeveer net zo uitzag als Nederland direct na de oorlog. Je zag weinig auto's, maar wel ontzettend veel fietsen. De indruk was niet zozeer 'oosters', al wonen de mensen in de steden inderdaad allemaal op elkaar. Maar als westerling word je ongeloof lijk aangegaapt. Het is heel ongewoon als je daar als toerist zomaar op straat loopt, en je voelt je min of meer deca dent. Met een plakboek vol foto's, een com plete diaserie en een ongelooflijke hoe veelheid indrukken is Agaath van Beusekom tink. fysiotherapeute er. acupur.cturiste in Soest, onlangs terug gekeerd van een studiereis door China. Met een kleine groep andere fysiothe rapeuten. die zich naast hun "gewone vak ook hebben bekwaamd in de r»g altijd met een waas van geheim zinnigheid omgeven acupunctuur, rapeuten. die zien naast hun "gewone" vak ook hebben bekwaamd in de nog altijd met een waas van geheimzin nigheid omgeven acupunctuur, was zij een maand lang in de unieke gelegenheid rond te reizen door China: de bakermat van deze oos terse geneeswijze, waarvan de ge middelde westerling niet veel meer weet dan dat er naaldjes aan te pas komen die de acupuncturist op plekken in het lichaam steekt waarvan de io- katie op z'n minst enigszins raadsel achtig is. Agaath er. haar reisgenoten maakten de tocht - een wetenschappelijke uit wisseling' - op uitnodiging van de Chinese Vereniging voor Wetenschap en Techniek CAST in samenwerking met de Chinese Vereniging voor Acu punctuur. Het idee was al enige tijd geleden ontstaan bij het opleidings instituut "Pa Kua in Baarn. waar artsen en fysiotherapeuten zich be kwaamheid verwerven in de toepas sing van de acupunctuur. Op de achter grond stond de gedachte dat het op z n minst boeiend moest zijn om een kijkje te nemen in China, waar de acupunctuur al sinds minstens 2500 jaar voor Christus wordt bedreven. Programma Aan de reis ging trouwens een gedegen voorbereiding vooraf. "We hebben al lerlei brieven geschreven, want zo ge makkelijk kom je China niet binnen. We hebben uitgelegd wat wij zo al te bieden' hadden, wat fysiothera pie inhield - want dat kennen ze in China helemaal niet - en wat we graag wilden zien. Tenslotte hebben ze voor ons een heel programma opgezet, met bezoeken aan ziekenhuizen, universi teiten. een sportinstituut, een kinder ziekenhuis en zelfs een dierenkliniek. Zodoende bezochten we plaatsen als Hongkong. Kanton. Hangzhou. Sjang hai. Xian en ook Peking. Voor het vertrek uit Nederland moes ten er allerlei formaliteiten worden vervuld. Het kontakt kwam tot stand door bemiddeling van de Vereniging Nederiand-ChinaIn China hebben zich de laatste jaren nogal wat ver anderingen voltrokken rondom de acu punctuur ontdekten Agaath en haar zes reisgenoten. "Aan het begin van deze eeuw was het min of meer ver boden. maar toen Mao in 1949 aan het bewind kwam werd het wel weer op grote schaal toegepast. In de hogere kringen bestond echter meer interesse voor de westerse geneeskunst, maar bij het volk bleef de acupunctuur po pulairder. De laatste jaren kunnen de Chinezen in het algemeen kiezen uit een westerse of een oosterse behan delwijze. maar dikwijls ook uit een combinatie van beide. In het Westen is de acupunctuur ongeveer in de loop van de jaren zestig geïntrodu ceerd. en de 'naaldjesgeneeskunde wordt ook hier steeds populairder, al wordt het pas de laatste jaren echt een beetje serieus genomen. Combineren In China keek men aanvankelijk nogal vreemd aan tegen het beroep van fysiotherapeut- "Daar doen de artsen alles zelf. Ze combineren de westerse geneeskunst met acupunctuur en dik wijls ook met kruidentherapieën. Wat we ervan hebben geleerd is dat acu punctuur zich inderdaad gemakkelijk laat combineren met fysiotherapie Als fysiotherapie niet helpt kan het een goed hulpmiddel zijn. al moet je er ook weer geen wonderen van ver wachten." Ook voor Agaath van Beusekom is acupunctuur geen "wondermiddel". Welnee, ik zie het als een goed hulp middel. Het kan soms een doorbraak bewerkstelligen, vooral bij mensen die niet goed op massage reageren." Agaath oefent het beroep van fysio therapeute overigens al een jaar of twintig uit. waarvan al zo n dertien jaar in Soest, in haar praktijk aan de Lindenlaan. Sinds drie jaar is zij be ëdigd acupuncturiste. na een inten sieve opleiding van vier jaar. Over fysiotherapie hebben de Neder landse deelnemers aan de reis hun Chinese gastheren en -dames heel wat kunnen vertellen. "Dat was ook èèn van de doelen. We hebben hen ingelicht over onze specialisaties, zoals manuele therapie, elektrotherapie en bind- weefselmassageZelf heb ik een lezing gehouden over de behandeling van spastische kinderen, een onderwerp waarvoor ik een speciale opleiding heb gevolgd. Secuurder De verschillen tussen de manier waarop de acupunctuur in het oosten en in het westen wordt toegepast waren nogal opvallend, vertelt Agaath. "Ik had ver wacht dat we veel meer over de filoso fische achtergrond te toren zouden krijgen, maar dat was niet zo. Integen deel. het lijkt wel dat wij ons daarmee hier veel meer bezighouden- Er wordt nogal symptomatisch gewerkt. In een polikliniek die we bezochten lagen de patiënten allemaal op banken met bamboematjes op een rijtje, en dan kwam de arts langs en zette de naalden en na een tijdje werden de naalden er weer uitgehaald en moesten de patiënten plaats maken voor een nieuwe groep. Ik heb me er wel over verbaasd dat er vrij weinig aan de diagnose wordt gedaan die wij zo uitgebreid ge leerd hebben. Er wordt overigens wel veel aan we tenschappelijke research gedaan in China. Ze zijn driftig op zoek naar de exacte werking van de naaldjes, waar schijnlijk ook onder invloed van kri tische vragen uit het westen. En ze schijnen intussen ook een soort stof te hebben ontdekt, die vrijkomt als ae naaldjes in de energiebanen worden gestoken. Die stof heeft een pijn dem pende werking. Het programma dat de Nederlandse fysiotherapeuten acupuncturisten in China afwerkten was nauwkeurig voorbereid. 'Zelf iets ondernemer, w-as er niet bij. Je had die vrijheid wel. maar dan zeiden ze'Dat hoeft toch he lemaal niet?'" Vies Opvallende verschillen tussen China en het westen zijn er zeker, ook op het gebied van de acupunctuur. "Ze steken daar veel dieper en dat is soms best pijnlijk, al vertrekken de patiënten nauwelijks een spier. Bovendien wor den de patiënten er doorgaans iedere dag behandeld, terwijl wij dat hier juist liever niet te vaak achter elkaar doen. Verder lijkt de gezondheidszorg ai China vrij primitief. De ziekenhui zen zijn kaal en nogal armoedig, maar oovendien erg onhygiënisch, zeg maar gerust vies. Dat geldt trouw ens wel voor China in het algemeen, met uit zondering van de straten. Die zijn wer kelijk brandschoon. Zo worden de hele iag aangeveegd, en omdat het er dik wijls nogal droog is zie je door de op waaiende stofwolken nauwelijks iets." Voor westerse toeristen - want dat waren de Nederlandse bezoekers na tuurlijk evenzeer - blijkt de Chinese samenleving ook behoorlijk commer cieel ingesteld te zijn. "Als we niet op pasten werden we van de ene 'friend- shipstore' naar de andere gebracht, waar ze heel wat aan je kunnen ver dienen. We moesten ook gebruik ma ken van speciaal geld. dat alleen voor toeristen bestemd is." Banketten Castvrijheid hebben de Chinezen overigens hoog in het vaandel staan. "Waar je ook komt. overal staat er thee voor je klaar. En we hebben aan diverse zeer officiële banketten moe ten aanzitten. Dan krijg je trouwens ook een bepaalde kijk op de Chinese eetgewoonten." Agaath vertelt met ge voel voor ironie hoe ze nogal verrast was door de Chinese gepreoccupeerd heid met eten. "Ze eten werkelijk vies. Ze vallen onmiddellijk na de toe spraken. die uiteraard met veel ap plaus worden onderbroken, op de ta fels aan en beginnen zich vol te prop pen. Er wordt gesmakt en geboerd dat het een lieve lust is. Met die stok jes wordt er vreselijk in het voedsel gefrunnikt." Wat haar opviel is ook het Chinese menu. "Eerst krijg je groente en vlees, en pas als je dat op- hebt komt de rijst. De soep wordt het laatst opgediend. De Chinezen eten al les: een kip of een vis worden met kop en staart geserveerd. Hoe groot de Grote Chinese Muur is wordt duidelijk op deze foto. Agaath van Beusekom staat op de voorgrond. Onder het eten is er ook geen sprake *.-an conversatie. Als je eens wat zei. dan lachten ze even en stortten zich vervolgens op nieuwe hoeveelheden voedsel Na de uiterst formele plicht plegingen aan het begin van zo ri ban- ket raken de Chinezen alle goede ma nieren - zoals wij er tenminste tegen aankijken - volkomen kwijt. Natafelen. dat kennen ze ook absoluut niet. Ook het straatbeeld in China is opval lend. Door al die fietsers is het een chaos. Zij hebben de macht, en de be trekkelijk weinige auto's die er zijn - meestal van die na-oorlogse types - moeten voortdurend uitwijken. Er gé- beuren weinig ongelukken, maar je wordt er wel gek van." Kwispedoors Kinderen zijn in China ook heel be langrijk vertelt Agaath. 'Maar je ziet zelden ouders met meer dan één kind. En aikwijks zijn liet dan ook nog opa's of oma's, ornaat de ouders wer ken. De woningen zijn doorgaans nogal armoedig: de mensen wonen en slapen meestal in hetzelfde vertrek. Kinderen dragen er ook geen luiers, maar een soort broek met een spleet. En dan hebben de Chinezen nog een merk waardige gewoonte: ze spugen en rochelen naar hartelust. De straten zijn brandschoon, maar er staan overal kwispedoors waarin de Chinezen zonder enig bezwaar de in houd van hun mondholte deponeren. 's Avonds is er in China weinig te be leven. "Er zijn natuurlijk allerlei eet huizen. maar die hebben aparte afde lingen voor toeristen, en je kunt wel naar ballet of naar acrobatiek-uitvoe- ringen gaan. maar een gezellig terrasje dat hebben ze er niet. Behalve eigen winkels en eigen geld hebben toeristen in China nog veel meer privileges, zoals aparte wagons en wachtkamers bij de trein. De mensen staren hun ogen uit als ze een westerling zien. Als je een Chinese winkel binnenstapt staan er in een minimum van tijd 50 mensen om je heen. die je met ver bazing aangapen. Je bent echt een be zienswaardigheid. en soms raken ze je kleren aan om de stof te voelen. Als toerist maakte Agaath uiteraard ook uitstapjes naar grote Chinese trekpleisters: pagodes. boeddhis tische tempels, een bezoekje aan de Grote Chinese Muur. een tochtje op de Gele Rivier, een kijkje in de "Verbo den Stad" en bij de opgravingen, waar bij o.m. een geheel uit terra cotta op getrokken leger te zien is uit 250 voor Christus. "Het is allemaal ongeloof lijk boeiend en ook heel leerzaam. Chinezen zijn erg vriendelijk, ze lij ken ook allemaal blij en tevreden, maar wekken toch de indruk enigszins 'voorgeprogrammeerd' te zijn. Er is ook een grote sociale controle. De hele Chinese samenleving -is min of meer opgedeeld in communes, waarin de leden verantwoordelijkheid dragen voor eikaars doen «fnteten. We hebben wel gezien dat er inmiddels een andere politieke wind is gaan waaien. Onder de nieuwe machthebbers is het vrije ondernemerschap weer ingevoerd, en je ziet langs de straat dan ook weer allerlei mensen die hun waren te koop aanbieden." Ezel Eén van de voorvallen die op haar de meeste indruk hebben gemaakt is de operatie van een ezel. met gebruik van acupunctuur, zoals die in Peking voor de bezoekers werd uitgevoerd. "We hadden nog steeds geen echte operatie gezien toen we daar kwamen. We moesten het dus doen met die ezel. Het was allemaal heel interessant, maar toen de ezel weer werd dicht- Agaath van Beusekom. genaaid vroegen we wat het beest eigen lijk mankeerde. Niets, was het ant woord. Ze hadden hem speciaal voor ons maar opengemaakt. In de ziekenhuizen gaat het doorgaans nogal primitief toe. heeft ze met eigen ogen kunnen aanschouwen. "Er zijn zelfs geen liften. Dan zie je mensen de patiënten op hun rug dragen, en als ambulances die er trouwens heus wel zijn worden dikwijls bakfietsen gebruikt. Bloot, dat kennen ze in China ook niet. Alleen op het stukje lichaam waar de naald wordt gezet, wordt het lichaam ontbloot- En masseren doen ze er over de kleren heer.. Ondanks dat alles functioneert de ge- zendheidszorg er redelijk, vindt Agaath "Het blijkt dat je toch met heel wat minder toe kunt dan wij hier krijgen. Je geneert je als je het vergelijkt. Maar aar. de andere kar.t zo persoon lijk en individueel als hier in het wes ten wordt behandeld, dat kennen ze daar absoluut niet. Er is geen sprake van enig persoonlijk kontakt. Blauwe pakken Haar oordeel over China valt in veel opzichten toch gunstig uit. en ze heeft veel geleerd. "Je ziet dat ze bezig zijn met enorme inspanningen het land op te bouwen. De mensen gaan er steeds meer Europees gekleed, al zie je in sommige steden nog wel bijna uitslui tend die blauwe pakken uit de tijd van Mao." Voor wat de acupunctuur betreft heeft de reis niet helemaal aan de verwach tingen voldaan. Agaath: "'t Is eigen lijk wei gek. Wij gingen naar dë bron van de acupunctuur, en we ontdekten dat die geneeswijze daar veel meer dan hier met de westerse geneeskunst is geïntegreerd. Over de filosofie ach ter de acupunctuur kregen we niet veel nieuws te horen. Ze waren wel heel erg geïnteresseerd in onze vaar digheden. Zo heb ik laten zien hoe wij hier kinderen met hersenbeschadigin gen behandelen. Daar doen ze in China niet veel aan. alleen wat massage. Ik wil graag nog eens terug. Vooral nu ik weet wat me te wachten staat en ontdekt heb waar de goeie oplei dingsinstituten zitten. Agaath (r.) in gesprek met een Chinese arts en een patiënte. Voor de arts een acupunctuurpop Het gaat goed met het Rwanda-project van de Derde Wereld groep Soest. De stand van de actie voor het bijeenbren gen van fondsen voor de bouw en de inrichting van een "gemeenschaps huis" in Kurusumo in Rwanda heeft inmiddels de 10.000 gulden-grens be reikt. Belangrijke bijdragen tijdens de af gelopen periode waren o.m. afkomstig van de leerkrachten van de Van der Huchtscholen in Soest, die de waarde van hun kerstpakket beschikbaar stel den. Dat bracht alleen al zo'n 1400 gulden op. Daarbij kwam nog de forse opbrengst van de verkoop van kerst stukjes door de jongerengroep van de Oude Kerk: zo'n 630 gulden, plus een gift van Vrouwen voor Vrede Soest van/ 333,33. In een eerder stadium is aan Lucie de Zeeuw, medewerkster van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers SNV. die het project in Rwanda begeleidt, een be drag van 7.800 gulden overgemaakt. Dat bedrag was o.m. bijeengebracht door jeugdwerk, kerken, vrouwengroe pen, scholen, donateurs en verschillen de politieke partijen. De Derde Wereldgroep Soest is zeer ingenomen met de tot nu toe bereikte resultaten. Voorzitter Leidje Tomas- sen-Holsheimer: "Het is heel bemoedi gend om te zien dat een flink deel van de Soester bevolking bereid is zich fi nancieel en daadwerkelijk voor het project in te zetten." Er staat nog wei een en ander aan activiteiten op het programma, vertelt ze. Zo wordt op zaterdag 9 maart a.s. bij Spullenhulp aan de Veldweg een spe ciale Spullenhulpmarkt georganiseerd. De Derde Wereldgroep Soest zal daar bij ook aanwezig zijn met voorlich- tingsmate riaal Scholen Inmiddels is een aantal leden uit de Derde Wereldgroep hard aan de slag gegaan om lesmateriaal samen te stel len ten behoeve van het lager en het voortgezet onderwijs in Soest. Aan de Insingerschool is onlangs al een dag besteed aan de ontwikkelingsproble matiek in het algemeen en aan het Rwanda-project in het bijzonder. Ook daarbij was de Derde Wereldgroep betrokken, met een tentoonstelling over het land en dia's over het project. De Derde Wereldgroep hoopt dat dit voorbeeld veel navolging zal krijgen en doet een beroep op de scholen om zich eveneens in te spannen voor het project, vooral omdat naast het wer ven van geld één van de hoofddoel stellingen van het project is. minstens zo belangrijk als daadwerkelijke financiële steun, de bewustwording van de bevolking in Soest. "De scholen kunnen daarin een grote rol spelen", aldus Leidje Tomassen. "Het is van belang om te laten zien wat de oorza ken van de problemen zijn, van de honger en de armoede daar en van de relatie met onze welvaart hier. en hoe we daarop heel direct invloed kunnen uitoefenen." Wie belangstelling heeft voor een voorlichtingsbijeenkomst kan kontakt opnemen met Ton Elderenbosch. tel. 17001. of Jan Uit den Boogaard, tel. 17692. Zonnegloren-bezoeker wordt patiënt De 89-jarige P. S. uit Soest kwam vori ge week. toen hij te voet op weg was naar het ziekenhuis Zonnegloren, op de Soesterbergsestraat ten val. Daarbij liep bij verwondingen in het gezicht op. Hij werd met een ambulance naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij zijn echtgenote wilde gaan bezoeken. Er zijn mensen die rondlopen met pro blemen waar ze alleen niet uitkomen en waarover ze graag met anderen zouden willen praten. Maar met wie doe je dat dan in zo'n geval? Voor velen is dat een grote vraag. De Stichting Gooise Zelfhulp Groepen (GZG) een vrijwilligersorganisatie, biedt mensen in deze situatie de moge lijkheid om elkaar wekelijks te ontmoeten. In een groep van 10 a 12 mensen kun je dan met elkaar over je BEUKENLAAN 80 i&gffi" - SOEST - TEL. 02155-12643 EEMNESSERWEG16-22 - BAARN - TEL 02154-15555 problemen praten, ledereen in zo'n groep heeft zo zijn eigen moeilijkhe den. maar gemeenschappelijk is de be hoefte aan een luisterend oor en ook de bereidheid dat aan de anderen te bie den. Op deze manier kun je dan je ei gen kracht en mogelijkheden ontdek ken om de problemen zelf weer aan te kunnen pakken. Elke groep wordt begeleid door twee medewerkers van de GZG. Dit zijn geen hulpverleners, maar zij zorgen ervoor dat in de groep bepaalde spelre gels in acht worden genomen. Verder regelen zij nog wat organisatorische kanten ervan. De groepen komen meestal bijeen in ruimtes zo dicht mogelijk in de buurt van de deelnemers. Op dit ogenblik is er plaats bij groepen in Huizen en Bus- sum en binnenkort ook in andere plaat sen in het Gooi. Dit laatste afhankelijk van de aanmeldingen. Voor informatie of voor aanmelding als deelnemer aan een groep kunt u kontakt opnemen met het sekretariaat van de GZG. Een van de medewerkers staat u dan te woord. Buiten kantoor tijd kunt u inspreken op het ant woord - appatraat en u wordt dan zo snel moge lijk teruggebeld. Sekretariaat Gooise Zelfhulp Groepen, tel. 035-12345 ma t/m vr van 10.00-16.00 uur). Acupunctuur is een zeer oude geneeswijze, die afkomstig is uit China. Lnniinohnir dateren van 2500 v. Chr. en men kan festatie en bijzondere mutatie van energie. Alles is energie ui Devveging en de materie zelf is een concentratie van energie. Ooklnhefhchaam van de mens kom een vorm van energie voor. die door CWnÏÏen CT?Tenergie genoemd wordt. Dit is onze levensenergie SSÏÏ-?nergie stroomt door het lichaam via kanalen, die meridianen ^oemd wórten en die hun begin hebben in de interne oiganen. Deze energiestroming kan vergeleken worden met de elektrische stoom l maar ïïrtltiSSude"., Op de meridianen, meestai aan de oppervlakte van het hchaam gejegen. ufgen de acupunctuurpunten, waar de naalden worden ïSuXam vloeit de energie op harmonische wijze door de 12 meridia an met een correct evenwicht tussen Yin en Yang (negatoef - posmef Men deze stroom geblokkeerd wordt is ziekte het gevolg Door het mbren- Sn van naalden hirstelt de acupuncturist het evenwicht Pissen Yin en Yang en de harmonische stroming van de energie door het lichaam. He: meridiaanstelstel is niet hetzelfde als het Knuwstelstel of bloedlat- stelsel- hoewel er tussen deze stelstels wei verband bestaat De acupunctuur- punten zijn niet gelegen op zenuwcentra. De voornaamste diagnosemetho de in de acupunctuur is het z.g. voelen van de pois. ar.aêre diagnosemethoden zijn observatie van de kleur van de fKitient. zijn gezichtstrekken en lichamelijke bijzonderheden als de nagels de tong en verschillen in temperatuur op verschillende plaatsen van het lichaam. Het is zeer belangrijk te begrijpen dat men in de acupimctuur dePkOent behandelt als een totaliteit en niet als een uit losse delen bestaandlichaam lichaam en geest worden beschouwd als een geïntegreerde eenhe.cL Oog wordt iedere persoon beschouwd als een uniek individu, verschillend van ieder ander. Daardoor kan het voorkomen dat bij twee mensen met de zelfde svmDtomen toch de oorzaak van de ziekte i en daarmee de behande ling i verschillend kan zijn. Zoals de acupunctuur hier wordt uitgeoefend, is het doel er steeds op gericht de oorzaak van de ziekte te verwijderen en niet alleen de svmptomen. De acupunctuurnaalden worden gemaakt van solide roestvrij staal en er wordt niets mee in het lichaam gespoten. Op de televisie en in de pers is de iaatste jaren veel aandacht besteed aan dé acupunctuur, voornamelijk wegens het gebruik ervan als verdoving bij operaties. Dit is een zeer spectaculair aspect van de acupunctuur en nood zakelijk in veel van die gevallen, waarbij operaties onvermijdelijk zijn. De acupunctuur-verdoving is een recente ontwikkeling en in wezen niet in overeenstemming met het ware karakter van de acupunctuur. In het verleden werd de acupunctuur voornamelijk gebruikt als een preventieve geneeswijze, omdat - dankzij de polsdiagnose - een ziekte kan worden ont dekt en genezen, lang voordat deze aanleiding geeft tot een klinisch symp toom. Om deze reden verdient het altijd de voorkeur zich regelmatig door een acupuncturist te laten controleren. GLASHANDFI FM Gt A'VFTTFRI I voor GLASREPARATIES j en levering van o.a. THERMOPANE. SANCO ISOLATIEGLAS, W VOORZETRAMEN Varenstraat 7A - Soest - Telefoon: 02155-10731 IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Zondag 10 februari a.s. start om 14.00 uur vanaf het Koos Vorrinkhuis aan het einde van de Koudelaan in de Lage Vuursche. een door ervaren natuurgid- sen begeleide wandeling door het z.g. Maartendijkse bos. De IVN-borden wijzen u de weg naar het startpunt. Funkties van het bos De wisselende weersomstandigheden in ons land zorgen er voor dat wij in het zelfde bos steeds andere facetten van het bos te zien krijgen. Daarom zal tij dens de wandeling één van deze aspek- ten bijzondere aandacht krijgen. Er wordt gekeken naar de vele funkties die een bos heeft. Het zal iedereen be kend zijn dat bossen de grote zuurstof- leveranciers zijn. Zij zijn daardoor voor ons van levensbelang. Bedreigingen die onze bossen aantas ten of verloren laten gaan. bedreigen dus ook onze levensvoorwaarden. 11 miljoen ha bos verloren Door de wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties is 1985 uitgeroe pen tot "het jaar van het bos". Dit omdat er jaarlijks 11 miljoen hectare bos verloren gaat. De grote oorzaken hiervan zijn - de oprukkende woestijnen - ontbossing voor de houtindustrie - zure regen - luchtverontreiniging - bosbranden. Met de toenemende wereldbevolking en de vermindering van het bosbestand kunnen problemen niet uitblijven. Op kleine schaal hebben we recent kunnen zien, dat in het Duitse Roergebied door de zogenaamde "smog" het degelijkse leven gedeeltelijk kwam stil te liggen. Dat deze smog daarna door oostelijke wind afdreef naar ons land heeft hier geen problemen opgeleverd, maar onze bossen moesten deze vervuiling oplossen. Gezonde bomen zullen met een incidentele katastrofe geen moeite hebben, maar de konstante aantasting van de bomen door zure regen en lucht vervuiling kunnen onze bossen zodanig verzwakken, dat een volgende ramp veel ernstiger gevolgen kan hebben. Naast de voordeur Wij leven in een omgeving waarin zeer uiteenlopende natuurgebieden op elkaar aansluiten. Dit geeft ons de ge legenheid om deze van zeer nabij te leren kennen en daardoor er meer van te genieten. Dat legt ook de verant woordelijkheid op onze schouders om er voor te zorgen. Tijdens de wandeling kunt u leren hoe nauw de samenhang is tussen alles wat in het tos leeft en groeit en hoe gemak kelijk het evenwicht verstoord wordt. Een grotere kennis van de natuur geeft een ieder de mogelijkheid om beter voor de natuur en daardoor ook weer voor zichzelf te zorgen. De stormramp van 1973 heeft ook in het Maartensdijkse bos open plekken ge maakt. die daarna weer zijn ingeplant met andere boomsoorten, om zo meer variatie te krijgen in het oorspron kelijke naaldbos. Daardoor is ook de mossen en paddestoelenflora uitge breid. Natuurlijk zullen de gidsen u wijzen op de rijkgeschakeerde vogelbevolking van dit bos, die er over enkele maan den voor zorgt, dat dit bos weer een grote kraamkamer van jong vogelle ven zal zijn. De IVN-gidsen staan zondag voor u klaar om u te laten ge nieten van het bos en zullen grag uw vragen beantwoorden. Er is op dit mo ment meer te beleven en te zien dan u misschien denkt. Sinds 1983 is een aantal vrijwilligers binnen het Gastouder Projekt Soest werkzaam. Zij proberen de opvangmo gelijkheden voor kinderen tussen 0 en 12 jaar te verruimen door gastouders te werven die bereid zijn tegen vergoe ding kinderen op te vangen van vraag iouders die werken, studeren of om andere redenen kinderopvang zoe ken. Omdat de werkzaamheden van het GOP zich steeds meer uitbreiden is het projekt eind 1984 een zelfstandige stichting geworden. Door de gemeente Soest is een klein subsidiebedrag toegekend, waardoor het mogelijk is de werkzaamheden voort te zetten en uit te bouwen. Het GOP richt zich ook op het werven van ruilouders. Wat zijn ruilouders? Ouders met kinderen van 0-2^ jaar. die op eikaars kinderen passen voor één of meer ochtenden en/of middagen per week. De reden kan heel verschillend zijn: werk. studie of het volgen van een kursus, het fijn vinden een dag voor uzelf te hebben zonder de zorg voor kin deren, of omdat u het belangrijk vindt dt uw kind met leeftijdgenootjes kan spelen. Er zijn ouders wier familie in de buurt woont, andere ouders hebben goede buren die graag het kind opvan gen. Maar vaak woont familie ver weg en w-onen in de buurt toevallig geen leeftijdgenootjes. Wanneer u zelf ook tijd over hebt om een kind van iemand anders op te van gen. dan is ruilouderschap misschien voor u een oplossing. In deze situatie kunt u een beroep op het GOP doen. Het projekt probeert vraag en aanbod op elkaar af te stem men en mensen met elkaar in kontakt te brengen. Een groot voordeel van rutlouderschap is dat deze vorm van kinderopvang geen geld kost. U bewijst elkaar een dienst. Mocht u voor ruilouderschap voelen, dan kimt u voor nadere informatie kontakt opnemen met onderstaande personen. Rina Brinkman. Schoutenkampweg 73. tel 23605; Maria Mariens. Da Costalaan 17. tel. 14045.

Soester Courant | 1985 | | pagina 30