Chaise-longue. Inschrijving Kledingwerkplaats sluit 15 februari 't Kaashuis Soestnieuwe speciaalzaak aan de Koninginnelaan U.K.E. in Soest brengt veiligheid voor achteruitrijdende bestel en vrachtauto's Jubileumfeest bij 'De Wiekslag m. Het konijn - vriend èn vijand KOM NOU WIJ ZIJN NIET PLAT. WIJ STAAN BOL VAN DE NIEUWE FILMS!!! WOENSDAG 6 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 14 ïbiiNNENkjis Unieke oplossing voor verbetering oude plafonds Zijn schoonmoeders jaloers? Het Baarnsch Lyceum winnaar van Artistieke Interlyceale KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. WOf TITELNUMMERS OPLOPEND TOT2200! Verbluffend groot aanbod I eder genre vertegenwoordigd A Itijd de nieuwste films VIAL (VV) VIDEO VERHUUR SERVICE b age prijzen BEL VOOR INFORMATIE: 02155-22339 Nol te Riele 12Va jaar onderwijzer IJferv Lezingenserie Moderne Cosmologie op Het Baarnsch Lyceum mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baarn Een royale bank voor twee of drie. Nodigt uit om behaaglijk neer te vlijen. Ademt de sfeer van komfort en gezelligheid in modem of klassiek interieur. En vele banken hebben het gemak van afneembare bekleding. Laat u zich eens breeduit informeren in één van onze zaken. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Sinds enige tijd is er een economisch en esthetisch verantwoorde oplossing voor verbetering van uw plafond (nieuwbouw, renovatie en interieur- verbetering) op de markt. Na zeer positieve gebruikservaring wordt het Plameco plafond sinds 1983 ook in Ne derland toegepast. Het Plameco-span-plafond is geba seerd op een eenvoudig systeem. Tus sen vooraf aan de wand bevestigde klemprofielen wordt een sterk elas tische kunststof aangebracht. Deze kunststof heeft veel voordelen. Het ver oudert niet. Intensieve proeven hebben bewezen dat het plafond permanent strak blijft. Plameco-span-plafond is gemakkelijk en snel te monteren. Zonodig weer snel te demonteren en opnieuw aan te bren gen waarna het even strak is als voor heen. Dit maakt het ideaal voor ver- nieuwling of verlaging van oude pla fonds. Garantie Het Plameco-plafond is-gemakkelijk te reinigen. Doordat het bovendien in di verse kleuren geleverd kan worden, is het onderhoud dat u er aan heeft tot een minimum beperkt. De eigenschappen en kleuren zijn ongevoelig voor vocht en het is vlamdovend. Aan het plafond kunnen zonder beperking lampen, spots, rails, ventilatieroosters enz. worden aangebracht. Bovendien krijgt u de garantie dat u geen barsten en af schilferingen meer aan zult treffen. Vooral bij renovatie en verbouwpro- jekten biedt dit systeem unieke moge lijkheden. Zo kunt u onder andere elek triciteitsleidingen, verwarming en ventilatie verbergen terwijl deze toch gemakkelijk bereikbaar blijven. In kombinatie met geluid- en warmte iso lerende materialen zijn uitstekende re sultaten bereikt. Kombinatie van al deze voordelerj maakt dat Plamerrco- plafonds veelvuldig worden toegepast. Het plafond wordt op maat geleverd, bij onderstaand adres kunt u meer te weten komen over de verkrijgbare oppervlakte uit één stuk. Materiaal-monsters, de vele kleuren, bijzondere uitvoeringen en prijzen worden na schriftelijke of telefonische aanvraag gaarne verstrekt. Voor informatie over dit unieke pla fond bel of schrijf haar: Ameco bv, de plafondspecialist, Dijnselburgerlaan 5a, Zeist, tel. 03404-60020/58500. Hun showroom is dagelijks geopend. U bent van harte welkom op de show op 7, 8 en 9 februari a.s. in gebouw Eltheto, Driftje 4a, Soest-Zuid. Na het enorme succes van het project Kledingwerkplaats heeft de provincia le overheid van Utrecht besloten om dit unieke initiatief van het kreativiteits- centrum Artishoek en de gemeente Soest ook in 1985 te honoreren met een financiële ondersteuning, In de eerste week van maart gaat een nieuwe groep jonge mensen van start in de K.W.P. '85. Wat is een kledingwerkplaats? De kledingwerkplaats is een project dat zich richt op jonge mensen, die van het modevak hun beroep zouden willen maken. In een jaar krijgen zij geduren de 20 uur per week les in allerlei vak ken die met het bedenken, maken en verkopen van kleding te maken hebben. Het programma is er op gericht dat de deelnemers na afloop van het project in staat zijn met de verworven kennis en ervaring zelfstandig verder te werken. In de loop van het jaar zullen daartoe contacten met mogelijke afne mers gelegd worden. Voor wie is de Kledingwerkplaats? Iedere jongere tot en met 23 jaar die af finiteit heeft met het bedenken en maken van kleding kan zich voor deel name aanmelden. Voorwaarde is echter dat hij of zij aantoonbaar moei te heeft met het vinden van betaald werk. Ieder die zich aanmeldt wordt uitgeno digd voor een persoonlijk gesprek met de cursusleiding. Naar aanleiding van dat gesprek wordt beslist over de toela ting. want er kunnen slechts 15 deelne mers geplaatst worden. De opzet van het project De lessen worden verzorgd door docenten van het Creatief Centrum Ar tishoek in Soest, waar de Kledingwerk plaats ook gehuisvest is. Deze docenten zijn allen opgeleid voor de vakken die op het programma staan. In een enkel geval worden docenten van buiten aan getrokken. Er wordt gedurende 40 weken gewerkt, 20 uur per week. De volgende lessen zullen worden gegeven patroontekenen, ontwerpen, uitvoe ring mode/styling, mode tekenen, stoffen bedrukken en verven, textiel- warenkennis en bedrijfskennis. De verantwoordelijkheid voor het pro ject ligt bij het bestuur en de directie van de S.K.V. Artishoek. De dagelijkse gang van zaken is in handen van de be geleidende docenten en de directeur. Gegadigden dien zich schriftelijk aan te melden bij Creatief Centrum Ar tishoek, Steenhoffstraat 46, 3764 BM Soest. In de begeleidende brief dienen gege vens als naam, adres, vooropleiding en motivatie te worden vermeld. De mo gelijkheid tot aanmelding sluit op 15 fe bruari a.s. "Ik wilde al jaren iets voor mezelf gaan doen. Ik ben er al een tijd mee bezig geweest. Niet dat het speciaal kaas zou moeten zijn; dat is min ol meer vanzelf zo gegroeid." Aldus me vrouw E. van Rouwendaal, die vorige week begon met 't Kaashuis Soest aan de Koninginnelaan 31. Dat het kaashuis daar gevestigd is wordt de voorbijganger duidelijk gemaakt met een groot rond bord op de zijmuur van het pand, waarin eerder een winkel in tenniskleding de "Snuf fel doos" en een platenzaak gevestigd waren. Het idee kreeg gestalte doordat de zwa ger van mevrouw Van Rouwendaal, echtgenote van een bekende aannemer in Soest, zelf kaas maakt op een boer derij in Leusden. 't Kaashuis Soest legt zich dan ook toe op de verkoop van produkten die "vers van de boerderij" komen, zoals boerenboter, boerenkwark en boeren kaas, waarbij binnenkort ook de boe- renkarnemelk wordt gevoegd. Op de schappen in de keurig aangekle de winkel liggen dan ook heel wat soor ten zelfgemaakte kaas. "Wel zo'n stuk of 35 verschillende," schat mevrouw Van Rouwendaal. Een opmerkelijke plaats wordt ingenomen door de zgn. Moermankaas, speciaal ontwikkeld volgens de ideeën van de bekende arts Moerman. "Dat is kaas waaraan geen conserveringsmiddelen en andere kunstmatige toevoegingen te pas ko men", aldus mevrouw Van Rouwen daal. Ook de buitenlandse kazen, met een flink assortiment vertegenwoordigd, nemen een belangrijke plaats in bij de kaasspeciaalzaak. "We verkopen vooral kaas, geen melk, maar wel eie ren, toastjes en salades. De mensen kunnen hier voor heel wat zaken te recht." Mevrouw Van Rouwendaal, die van tijd tot tijd wordt geassisteerd door haar dochter Ingrid, is zeer ingenomen met haar nieuwe werkkring. "Ik voel me niet zo aangetrokken tot huishoude lijk werk, en op deze manier kom je ook veel meer onder de mensen." Een druk leven is ze in haar gezin met vijf kinderen altijd al gewend geweest, dus dat is geen bezwaar. 't Kaashuis Soest is - behalve op maandag - elke dag geopend van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur. Vrijdagavond ook van 19.00 tot 21.00 uur. Op zaterdagmiddag sluit de kaas speciaalzaak zijn deuren om 17.00 uur. Volgens óns niet altijd Maar als uw a.s. schoonmoeder straks uw trouwkaart uit onze Kennemer Kaarten Kollektie ontvangt, dan zal zij zeker zeggen tegen uw a s schoonvader 'Tóch hebben wij iets gemist bijt begin van ons huwelijk' Drukkerij Smit Van Weedestraat \Telefoon 14152 "Hoog niveau, verrassend, bijna pro fessioneel", zo luidden enkele kwalifi caties van juryleden op de Artistieke Interlyceale, die op vrijdag 1 februari j.I. op Het Baarnsch Lyceum werd ge houden. Deze Interlyceale is een jaar lijkse artistieke en denksport-wedstrijd tussen de vijf oudste lycea van Neder land. Vele leerlingen van die scholen "bevechten" elkaar in goede sfeer op ht gebied van toneel, muziek, opstel, fotografie, tekenen, schaken enz. Het is een soort mini-festival, dat dit keer door leerlingen, ouders en medewer kers van Het Baarnsch Lyceum was voorbereid. Uit de voorronde bleek al dat Het Baarnsch Lyceum dit jaar over zeer getalenteerde en enthousiaste leerlin gen beschikt; er waren bijvoorbeeld zeven, door leerlingen zelf geschreven en geregisseerde toneelstukken, dat wil toch wel wat zeggen. Het beste van die zeven had ook het meeste succes op de interlyceade, want juryleden regisseur Karst van de Meulen en acteur Erik Meijer prezen het hemelhoog. Ook een topper was wat Het Baarnsch Lyceum op dansgebied presteerde, tot grote vreugde van niet alleen de eigen aan hang; al viel dit nieuwe onderdeel jury lid Milly Odufré tegen. Met een schitterende show won één van de schoolbands van Het Baarnsch Lyceumook hier reageerde het publiek geestdriftig, Het was kennelijk zo goed, dat iemand uit de platenwe- reld belangstelling voor het nummer toonde Ook met tekenen en schaken eindigde Baarn op de eerste plaatsjurylid teke naar/schrijver Jaap ter Haar vond de resultaten heel aardig. Het Amster dams Lyceum won overtuigend met opstel en welsprekendheidhet Kenne mer met muziek (solo); het Lorentz Lyceum uit Eindhoven onder andere met bridge en vrije voordracht (een prachtig optreden) en het Nederlands Lyceum uit Den Haag met dammen. Er was veel waardering van uitgever Thomas Rap en journalist Herman Kuiphof (opsteljury) voor onder andere een verhaal van acht(!) kantjes van een jongeman uit Eindho ven. Uit de vele reacties van juryleden is gebleken, dat op de vijf lycea, en zeker Het Baarnsch, de laatste tijd een klimaat is ontwikkeld, waardoor leer lingen tot zeer goede artistieke en spor tieve prestaties komen. Het lyceum is meer dan een op leidingsinstituut: de grote animo en het hoge peil van de prestaties van haar leerlingen op dit scholenfestival laten dat overduidelijk,zien. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 De Raad voor de Verkeersveiligheid, onder voorzitterschap van mr. Pieter van Vollenhoven, heeft staatssecretaris J. Scherpenhuizen een advies uitge bracht, waarin erop wordt aangedron gen bij het achteruit rijden van winkelwagens, bestelauto's en vracht- wagens een electronisch waarschu wingssysteem te gebruiken. Aanleiding tot dit advies is een doden tal van minimaal van 15 personen per jaar als gevolg van ongelukken bij achteruit rijden. "Terwijl er elektro nische systemen op de markt zijn, waarmee tegen relatief geringe in vestering van vijfhonderd gulden voor een bestelwagen en nog geen duizend gulden voor een winkelwagen of vracht auto, dit soort ongevallen in alle ge vallen hadden kunnen worden voor komen", stellen de deskundigen. De alarmeringssystemen voor veiliger achteruitrijden als de "Parkmaster", met twee sensoren aan de achterkant van de wagen, werken via een ul- trasonre geluidsgolf. Als de achteruitrijdende auto te dicht bij een hindernis komt gaat bij de be stuurder' op het dashboard een rood lichtje knipperen. Het systeem, ook ge test door de EVO Algemene Verladers en Eigen Vervoer Organisatie, wordt door het bedrijfsleven inmiddels op de vracht- en bestelwagens gemon teerd als middel om de kosten terug te dringen, die gemoeid zijn met de nu nog jaarlijkse 50.000 schadegevallen bij achteruit rijden. Importeur U.K.E. gevestigd aan de Koninginnelaan 60 in Soest (tel. 02155- 23750) heeft forse vervolgorders ge plaatst om aan de onverwachte vraag te kunnen blijven voldoen. "Op dit mo ment is de apparatuur nog uit voorraad leverbaar. De inmiddels geplaatste or ders moeten echter wel vóór de komen de RAI in Amsterdam binnen zijn, want anders houden we het niet. Ook veel bestuurders van personenwagens laten het hulpsysteem voor achteruit rijden nu aan hun wagen monteren", aldus U.K.E.-directeur J. Bosman. Vernielingen Ludgerusschool ruim 3000 schade In de afgelopen weken zijn aan de Ludge russchool aan de Vosseveldlaan een groot aantal vernielingen aangericht. M. van D. deed bij de politie daarvan aangifte. In to taal gaat het om een schadebedrag van ƒ3.111,85. f Kinderen verdienen het om vaak te worden gefotografeerd want ze veranderen snel! UW FILMS WORDEN GRATIS GEBRACHT EN GEHAALD. Volgende week donderdag wordt er aan de r.k. lagere school "De Wiek slag" aan de Smits weg een groot feest gevierd. Hoe het precies zal gaan is nog een verrassing, althans voor dege ne om wie het allemaal begonnen is: Nol te Riele (42), die per 1 februari maar liefst 12% jaar aan de school ver bonden is. Na e'en aantal jaren onderwijzer te zijn geweest aan de Titus Brandsmaschool in Soesterberg "en een blauwe maan dag in het middelbaar onderwijs, maar daar vond ik niets aan") kwam hij begin september 1974 "De Wiekslag" in Soest binnen. In die tijd werd het Soesterveen bewoond door een aan zienlijk kinderrijker bevolking dan nu nog het geval is. "De Wiekslag" is dan ook een drie-klassige school geworden, waar Nol te Riele de gecombineerde derde en vierde klas voor zijn reke ning neemt. "Het is inderdaad schrikbarend ge daald, het aantal leerlingen. Er wonen niet meer zoveel kinderen in de buurt, en er zijn ook nogal wat katholieke scholen in de directe omgeving. Als je een iets groter team hebt is dat natuur lijk wel leuker." Met dat laatste wil hij overigens niets ten nadele van de Telkens weer is het konijnenvolk het haasje. Als het niet geplaagd wordt door jagers of konijneziekte, dan is het wel de vos die toeslaat. Het konijn heeft het, ondanks zijn vele, vooral jeugdige, vrienden niet gemakkelijk met z'n talrijke vijanden. Maar wie zijn die vijanden? Deze en vele andere vragen over het konijn komen aan de orde in een door Marjolein Bastin geïl lustreerd artikel in het februari nummer van Grasduinen over het wel en wee van de konijnenkolonie in ons duingebied. Het duingebied een konijnendorado Konijnen zijn "vreetzame" diertjes die schade kunnen aanrichten in de be groeiing van het leefgebied. Reden genoeg dus dat boeren, bosbouwers en duinbeheerders geen grote vrienden van deze knagertjes zijn. In het duingebied, een konijnendorado bij uitstek, moeten vooral helmaan- plant, waarvan de wortels worden gegeten, boomaanplant en de singels rond waterwingebouwtjes het bij tijd en wijle ontgelden. Zo goed en zo kwaad als het gaat, worden daar wel maatregelen tegen genomen. Kleine stukken terrein worden "ingegraasd terwijl bejaging wordt toegepast als het om grotere stukken land gaat. Hoewel men van het konijn een aantal direct in het oog lopende gewoonten en gedragingen kent, heeft men nog nooit zijn door de natuur ingegeven beweeg redenen kunnen achterhalen. Een van onze meest verbreide zoogdie ren is tot op heden een raadselachtige verschijning gebleven. Biologen zouden dolgraag willen weten wat een konijn precies aanricht in de planten groei. En waarom het dier de laatste tijd sterk in aantal achteruitgaat en hier en daar zelfs verdwenen is. En hoe het precies zit met de emigratie van deze honkvaste knager. Duizenden konijnen slachtoffer van myxomatose In de jaren vijftig werden er duizen den konijnen afgeschoten. Vanwege de myxomatose, de gevreesde dodelijke konijneziekte, die in 1954 uitbrak, zakte dit aantal in de jaren die volgden terug tot 2000 a 3000. rna steeg dit cijfer opeens weer tot 8000 stuks en leek het erop dat de konij nenbevolking weer toenam. De laatste twee jaar schommelt het af- schot tussen de tien- en elfduizend. De afschuwelijke ziekte heeft in de eer ste besmettingsjaren ontzettend huisge-. houden onder het Europese konijnen volk. Momenteel heerst de myxomatose nog steeds maar in mindere mate. Dé vijf procent die de eerste klap pverleefde, konijnde er lus tig op los. Broer konijn niet klein te krijgen De nieuwe generatie had voorlopig voedsel genoeg en geen last van concurrentie. Bovendien werden het sterke dieren die een betere weerstand hadden. En zo heeft zich langzamer hand een konijn ontwikkeld dat beter tegen de ziekte is opgewassen. Nu zijn het alleen nog de zwakkere exempla ren die door de myxomatose worden weggereguleerd" Konijnen zijn knagers èn grazers Een typisch konijnenlandschap in de duinen vormt een mozaïek van gladge schoren plekken en lage kruipwilgbos jes. Konijnen zijn namelijk niet alleen knagers, maar ook grazers. Ze houden van jonge plantjes die net uit de grond komen. Ze houden niet van lang, oud gras. Is er overbevolking, dus voedsel schaarste, dan beginnen ze te eten aan de randen van de ruigte, waar jonge plantjes het eerst en het gemakkelijkst opschieten. Konijnen houden de vegetatie dus voor zichzelf goed. Door te grazen, dwingen ze als het ware de planten tot nieuwe groei. Vooral in de winter is het voedsel echter schaars en dan moeten bast of schors van bomen eraan geloven. Maar langzamerhand begint het door te dringen dat konijnen op hun omgeving een gunstige invloed kunnen hebben. Bij een matige begrazing handhaaft zien een open, soortenrijke begroeiing en wordt op veel plaatsen verruiging van het terrein voorkomen. Aanhanger van de weg gehaald De politie werd vorige week een auto met aanhanger gewaar, waarvan de technische staat veel te wensen over liet. Bij onderzoek bleken onder meer de remmen defect te zijn. Het voertuig, eigendom van J. de J. uit Raamsdonk- veer, werd voor nader technisch onder zoek aan het bureau geplaatst. beide collega's, de heer Bakker en me vrouw Duifhuis zeggen. "Als de school kleiner wordt heb je ook minder moge lijkheden, en er is minder geld beschik baar. Sommige dingen zijn net zo duur, of je ze nu voor veel of weinig kinderen doet." Door de samenvoeging met de kleuterschool 't Hummelhonk, onder leiding van Trees van de Pal, wordt het Wiekslag-team met-ingang, yan vol gend jaar overigens toch' weer iets groter. Verknocht Nol te Riele is niet alleen verknocht geraakt aan "De Wiekslag", maar aan het lager onderwijs in het algemeen. Zijn "uitstapje" naar het middelbaar onderwijs beviel hem destijds niet. "Hoe gaat dat, je haalt een middel bare akte, in mijn geval Engels, zoals iedereen dat destijds deed. Maar ik vond het toch veel fijner op de lagere school." Terugkijkend op de afgelopen 12% jaar concludeert hij dat het een ontzettend leuke tijd is geweest. "We hebben hier altijd een leuk team gehad, dat afge zien van het natuurlijk verloop heel hecht was. Ik heb heel wat kinderen onder m'n hoede gehad. De eerste lich ting is inmiddels een jaar of 24. Som migen hebben al kinderen. En je komt ze ook nog wel eens tegen. Dan hoor je 'Dag meester', maar soms herken je ze niet meer." Bij "De"Wiekslag" neemt Nol te Riele vooral een speciale plaats in omdat hij als geen ander betrokken is bij allerlei activiteiten op het gebied van muziek en toneel. Enige faam bouwde hij op met musicals, waarachter hij de stuwende kracht was. Ook zijn bemoeienissen met het toneel hadden succes. Bij het tienjarig bestaan van de school, enige jaren geleden, nam hij het initiatief tot het opvoeren van een toneelstuk waaruit een heuse to neelclub (met de onvermijdelijke naam "De Wiekslag") is ontstaan, die nog regelmatig optreedt op de school maar ook op andere scholen in de om geving van Soest. Hij speelt overigens liever dan dat hij regisseert, merkt hii op. In het begin was het aantal leerlingen nog groot genoeg om een eigen or kestje op school te vormen, waarin uiteraard veel blokfluiters aanwezig waren. Dat vormde de basis voor de musicals, waartoe Nol te Riele ook Meester Nol ter Riele met zijn klas. Foto: Herman van Dam. het initiatief nam. Tegenwoordig moet hij voor de muziek wel gebruik maken van grammofoonplaten. Ook buiten de school wijdt hij zich trouwens aan zijn hobby. Bij het Soester Muziek Gezel schap speelde hij aanvankelijk dwars fluit, tegenwoordig bas. En thuis staat literaard een piano. Leuker In de 12% jaar van zijn loopbaan bij de Wiekslag is er in het onderwijs wel het nodige veranderd, constateert hij. "In elk geval vergeleken met de tijd dat ik zelf op school zat. Maar het is leuker geworden. Je trekt kameraad- schappelijker met de kinderen op, die ook heel wat meer durven te zeggen dan vroeger." De "dubbele" klas van 25 kinderen die hij nu onder zijn hoede heeft ziet hij niet als ideaal. "Maar ja, dat is een klas met 30 kinderen van hetzelfde leerjaar ook niet. En het voordeel is dat de kinderen een stuk zelfstandiger worden." Het vooruitzicht om bij "De Wiekslag" te blijven vindt hij niet onplezierig. "Je raakt er mee vergroeid, en je krijgt op die manier een leuke band met de ouders. "Ik denk dat ik hier wel tot m'n zestigste blijf, al kan ik me niet zo goed voorstellen hoe zich dat gaat ontwikkelen. Maar dat ik onderwijzer in Soest blijf, dat lijkt me wel. Als hij eventueel de mogelijkheid zou krijgen ooit hoofd van de school te wor den, dan zal hij daarvan afzien. "Daar zit zoveel aan vast. Ik houd niet van vergaderen en ik ben bang dat ik dan te weinig tijd overhoud voor mezelf." Muziek en toneel nemen een behoorlijk stuk van zijn vrije tijd in, maar daar naast wijdt hij zich van tijd tot tijd aan het trimmen. "Een mooi-weer- hardloper", zo omschrijft hij zichzelf. Het jubileumfeest wordt op 14 februari gevierd, "'s morgens is er feest voor de kinderen. Er komt een film en er wordt nog veel meer gedaan. Tenmin ste, er wordt driftig geoefend en dan mag ik m'n eigen klas niet in." s Avonds wordt meester te Riele een receptie aangeboden waarvoor o.m. ouders, oud-leerlingen en collega's zijn uitgenodigd. De receptie begint om 19-30 uur. In samenwerking met prof. E. P. j. van den Heuvel uit Baarn, hoogleraar sterrenkunde aan de Universiteit van Amsterdam, organiseert Het Baarnsch Lyceum in de maanden februari en maart en lezingenserie over Moderne Cosmologie. In een vijftal lezingen zal aandacht worden besteed aan de moderne inzichten (vanaf ongeveer 1925) over de bouw en evolutie van het heelal. Deze lezingen vormen een on derdeel van het Studium Generale Sterenkunde, zoals dat eind vorig jaar aan de Universiteit van Utrecht is gegeven. Met name is deze serie bestemd voor leerlingen van de hogere klassen van Het Baarnsch Lyceum daar de te behandelen onderwerpen en de theorieën zeker niet gemakkelijk zijn. Anderszijds zal getracht worden zo weinig mogelijk formules e.d. in de lezing op te nemen, zodat ze, zoals ook in Utrecht bleek, voor een breed dU- bliek geschikt zijn Deze unieke serie lezingen verdierit een ruimere belangstelling dan alleen van Het Baarnsch Lyceum. Vandaar dat de bijeenkomsten gratis en vrij toe genkelijk zijn voor iedere belangstel lende. Zo vaak gebeurt het niet dat bui ten de Universiteiten de mogelijkheid bestaat om topwetenschappers ov^r hun studiegebied te horen praten. De lezingen vinden plaats in de kantine van Het Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77 3742 CS Baarn en beginnen om 20.00 uur precies. De eerste lezing is reeds vanavond, woensdag 6 februari, en wordt gegeven door prof. E. P. J- van den Heuvel met als titel "Vroege Cos mologie van Hubble en Gamov". Op woensdag 13 februari spreekt dr. V. 7.yJe Xan Sterrewacht Leiden over De invloeden van sterren op het heelal" dezelfde spreker is er ook op woensdag 27 februari met een lezing over 'Herleving van de Big-Bang hy pothese". Donderdag 7 maart komt dr. R. Katgert van de Sterrewacht Leiden praten over "Het ontstaan van struktu- ren in het uitdijende heelal" en de serie wordt besloten door drs. G. G. A. Bauerle (theoretisch fisicus van de U- mversiteit van Amsterdam) met erknal en elementaire deeltjes" op woensdag 13 maart. Een ieder wiens belangstelling doorho lt!!?"?6 is gewekt, is van harte wei- Kom op degenoemde avonden op Het Baarnsch Lyceum. Aanvuiiende informatie kunt u verkrij- gen bij drs. Ch. Wolf (Het Baarnsch Lyceum), tel. 02154-16041. 1

Soester Courant | 1985 | | pagina 34