i t Zwaantje Januari Journaal Geslaagd 'Open Huis' van Amnesty International 'Een microcomputer neerzetten kan iedereen. Wij leveren oplossingen! Meningen van lezers TU1N-ADVIESCENTRUM 't vaanieriwocjt PAGINA 16 B WOENSDAG 6 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 17 'SOES^ Grote hoeveelheid kleding voor Uruguay Inbraak Ereprijsstraat Karnaval in de Molensoos Amnesty schrijfmiddag voor gevangenen in Korea en Jemen DE KORTE DUINEN Loek Bart van Advisie Computer Consultants Soest: De Oelte (3) VMtlbVJ i*vb: voor doe-het-zelvers Nu... plannen maken (deel 4) ■J n door Arie Wandelaar Naarmate de maand vordert wordt de puinhoop in Arie's werkkamer steeds zichtbaarder. Dat zit zo. Arie maakt er een gewoonte van, volgens Marie een zeer kwalijke, de door hem bestel de dagelijkse en wekelijkse kranten tot aan het eind van de maand te be waren. Het laatste weekend van iedere maand wordt dan gereserveerd om de gehele oogst kommer en kwel nog eens door te nemen en vervolgens, na een scherpe selectie, in de daarvoor be stemde plastic-zakken te deponeren. Toegegeven, een vreemde gewoonte, maar je bouwt er een nuttig archiefje mee op, en dat is, voor wie er oog voor heeft, nooit weg. Zo is Arie nog in het bezit van een krant waarin op 19 mei 1982 de politieke partijen, met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, doelstellingen, voornemens, plannen en beloften publiceerden. Een mens blijft, afhankelijk van zijn gevoel voor humor, lachen of huilen als je een en ander bijna drie jaar later nog eens naleest. Arie zal er niet verder op in gaan. Het is nog geen 1986. "Zij die geloven haasten niet", pleegt Marie in dit soort zaken verstandig op te mer ken. In dit Rondje Soest, een beetje zoet zuur gekruid, terugkijken op wat in de eerste maand van het nieuwe jaar Arie's aandacht trok. Om te beginnen de discussie die zich in de rubriek "Meningen van Lezers" (Soester Cou rant) voltrok. De heren Holtrop en Hilhorst willen van DE OELTE af. Het ziekenhuis moet er wel komen, maar de naamgeving deugt volgens de briefschrijvers niet. Arie vraagt zich af waar beide heren het nu eigen lijk over hebben. De kans dat De OEL TE, of laten wij liever spreken over het nieuwe ziekenhuis, er komt is te vergelijken met het winnen van een van de hoofdprijzen in de staatslo terij. Dat is geen wijsheid van Arie, je hoeft de kranten er slechts op na te lezen. Wie zich druk maakt over de naam van een eventueel nieuw zieken huis lijkt op ouders die de naam van een kind vaststellen, terwijl de huis arts doorlopende twijfels heeft of 't er ooit van zal komen. En dan is er de verdrietige mevrouw Ans Mann-Voortman, hoofd van de openbare lagere Ingenhofschool. In brekers vertrokken deze maand met een video-recorder en een kleurentele visietoestel. Attributen die voor een school, waar veel buitenlandse kinde ren onderwijs volgen, onmisbaar zijn. De Soester politie zal de schavuiten die dit geleverd hebben nog wel eens op het spoor komen. Of de gestolen waar daarmee boven water komt lijkt Arie twijfelachtig. Namens mevrouw Ans Mann-Voortman durft Arie aan zijn lezers te vragen of er iemand is die een oplossing weet. Recorder en/of televisie tegen een zeer zacht prijsje, of misschien wel helemaal gratis. Voor niks dus. Laten sprookjes nog eens bestaan. Opmerkelijk deze maand de oproep van burgemeester mr. Paul Scholten. "In winterse kou koffie schenken voor Üe vuilnisman", riep de eerste burger zijn dorpsgenoten toe. Arie is 't daar van harte mee eens. Een gebaar dat zich wat hem betreft niet hoeft te be perken tot de wintermaanden. Tenslotte de afdeling financiën. Frac tievoorzitter van de plaatselijke P.v.d.A., Raymond van Gelder, heeft de burge meester laten weten dat hij verhinderd is het "topoverleg", bij te wonen over de regeling betreffende de onkosten vergoeding voor de wethouders. De man uit de rode burcht vraagt zich af waarom fractievoorzitters hierover met spoed en buiten de normale proce dures om met de voorzitter van het college (de burgemeester) zouden moeten overleggen. "Alles te weten maakt een mens niet gelukkig", luidt de toelichting van Marie. Over financiën gesproken, de nieuwe gasrekening al eens bekeken? Een mens wordt niet alleen met winterse kou gestraft, de gemeente doet er nog eens een financieel turfje op. Om te voorkomen dat gasverbruikers vol gend jaar een eindafrekening krijgen die hoger uitvalt dan waarop ze ge rekend hadden heeft het gasbedrijf de voorschotbedragen voor 1985 met 5% verhoogd. Dit is gebeurd naar aan leiding van de koude januari-maand en het als gevolg daarvan toegenomen gasverbruik. Een verhoging die moet voorkomen dat de mensen straks voor verrassingen komen te staan als ze begin 1986 de eindafrekening over 1985 krijgen. Een bericht, wereldkundig gemaakt door de gemeentelijke voor lichter de heer Ben J. van Os. Als Arie voorlichter was, wat God verhoe de, dan zou hij de burgemeester ad viseren zelf eens de meterstand te gaan opnemen. Zorgen voor 1986, het merendeel van de Soestenaren zit be gin 1985 al in de problemen. Een aan vullende mededeling van de gemeen telijke voorlichter luidt dat er enkele verzoeken zijn binnengekomen van gasverbruikers die graag iets extra's willen betalen om begin 1986 bij de eindafrekening geen al te hoog bedrag te moeten bijbetalen. De teneur van zo'n mededeling komt bij Arie over als: Verstandige mensen, die er om vragen. Jammer alleen dat Soest zo weinig mensen kent die zich de weelde kun nen veroorloven financieel verstandig te denken! ARIE WANDELAAR SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227. telefoon 14152 De werkgroep Soest van Amnesty In ternational kan met grote tevreden heid terugkijken op het "open huis" dat zaterdagmorgen j.1. in het Am- nesty-centrum aan de Duinweg werd gehouden. De bedoeling van deze vorm van nadere kennismaking was niet alleen het publiek te informeren over de verschillende activiteiten van Am nesty, maar er was ook een heel con crete mogelijkheid om iets te doen aan het lot van de gewetensgevangenen, waarvoor de mensenrechtenorgani satie zich inzet. Veel inwoners hadden gehoor gegeven aan de oproep van de werkgroep Soest om hun overtollige kleding in te leve ren, bestemd voor gevangenen en hun familieleden in Uruquay. In totaal werden er zo'n 70 zakken met oude kleding aan de Duinweg afgeleverd, waarvan zaterdag al een groot deel naar het verzamelpunt in Amsterdam werd gebracht. Uit het hele land heb ben Amnesty-groepen aan de actie meegedaan. Onder de "leveranciers" van de kle ding waren er ook heel wat die van de gelegenheid gebruik maakten om zich verder te verdiepen in het werk van Amnesty. Dat gebeurde o.m. aan de hand van een informatiepakket. De be zoekers konden verder op hun gemak kennis nemen van allerlei Amnesty- publikaties of onder het genot van een kopje koffie van gedachten wisselen met de leden van de werkgroep. Programma Voor de komende tijd heeft de werk groep Soest een aantal opmerkelijke activiteiten op het programma staan. Nu de koude dagen weer voor de deur staan: Gourmetten in het weekend voor slechts f 19,50 p.p. zeer uitgebreid met slechts de beste kwaliteit vlees. Rademakerstraat 2 •03463 -1423 3769 BD Soesterberq In het weekeinde werd ingebroken in de woning van mevrouw A. van B. aan de Ereprijsstraat. De dader moet het pand op klaarlichte dag zijn binnengedrongen door de tuindeur te forceren. Hij verdWeen met een aantal malachietste- nen. Het is weer zover! Prins Karnaval zal op vrijdagavond 8 februari ook een be zoek brengen bij jongerencentrum de Molensoos aan de Molenstraat 142. Samen met zijn Narre Knollen zal hij het feestgedruis opluisteren met zijn toespraak om daarna iedereen, die trouwens verplicht verkleed moet ver schijnen, weer verder te laten hossen. De organisatie van het jongerencen trum is al weer druk bezig met de voor bereiding van het elk jaar terugkerend karnavalsfeest. De soos zal omgebouwd worden met slingers, pos ters, ballonnen en nog veel meer. Alles om het haar bezoekers zo gezellig mo gelijk te maken. Op 8 februari is de zaal van het jonge rencentrum open vanaf 20.00 uur. Zoals al gezegd: de bezoekers zijn verplicht om verkleed te verschijnen des te leu ker wordt de sfeer. Iedereen is van har te welkom. Vóór die karnavalsavond draait de soos op woensdagavond 6 februari een dolkomisqhe film over het leven van een tiener. Entree voor die avond is voor leden 2.50 en voor niet-leden 5,-. Voorts kan ook al vermeld worden dat er op 20 februari een spannende film gedraaid wordt mei in ue nuuiuiU, uj.- vester Stallone. Entree idem. Tijdens de traditionele karnavalsoptocht zal de Molensoos ook weer van de partij zijn zoals vanouds. Voor verdere akliviteiten die op stapel staan zullen wij spoedig de jongeren van Soest daarover berio. - *Vn op treden van een popgroep zal c. i vast en zeker wel weer bijzitten! Een deel van de zakken met kleding die zaterdag bij Amnesty werden bin nengebracht. Foto: Goos van der Wilt. Zo wordt op 26 februari in het centrum aan de Duinweg een informatie-avond gehouden over de campagne tegen de doodstraf, zoals Amnesty die al gerui me tijd voert. Er zullen bij die gelegen heid ook medewerkers van het Neder landse hoofdkwartier van Amnesty (in Amsterdam) aanwezig zijn. Uit de regio worden andere Amnesty-groepen uitgenodigd, terwijl uiteraard ook bur gers die het werk van Amnesty steunen welkom zijn. De subgroep die zich met deze campagne bezighoudt is trouwens ook op zoek naar nieuwe leden. De opzet van de informatie-avond is meer aandacht te krijgen voor de cam pagne tegen de doodstraf. Met name een aantal Amerikaanse staten, zoals Illinois en Florida, staan daarbij in het middelpunt. Op 27 maart wordt in de Borg een grote Amnesty-avond gehouden die geheel in het teken zal staan van de door de Am- nesty-adoptiegroep Soest geadopteer de Marokkaanse gevangene. Nadere berichten daarover volgen nog. Scholen Onlangs verspreidde de scholengroep van Amnesty-Soest ook een nieuw scholenbulletin, alweer het 16e. Het bulletin is ditmaal gewijd aan de cam pagne tegen het martelen. Het bulletin wordt aan scholen ter beschikking ge steld. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met Jac. Martens, tel. 14045. Overigens heeft men bij Amnesty met tevredenheid vastgesteld dat leer lingen in het voortgezet onderwijs steeds vaker gebruik maken van infor matiemateriaal, dat gebruikt wordt bij werkstukken etc. over "Amnesty-on- derwerpen". Met name is er veel vraag naar diaseries, waaruit leerlin gen vaak eigen series samenstellen. Elke tweede woensdag van de maand houdt Amnesty International groep Soest haar schrijfmiddag in het Am nesty Centrum, Duinweg 21 te Soest. Op woensdag 13 februari wordt er be gonnen om 13.30 uur. Tijdens deze schrijfmiddag kan iedereen een per soonlijk protest schrijven tegen gevan genneming en marteling van mensen om hun geloofsovertuiging, huids kleur en/of ras. Ditmaal wordt er geschreven voor ge vangenen in: Republiek Korea: Kang Jong-Kon, een voormalig student in de rechten, thans 33 jaar oud, wordt al sinds 1985 ge vangen gehouden en zit momenteel in preventieve hechtenis... Amnesty heeft hem geadopteerd als gewetensgevan gene die wordt vastgehouden wegens het op niet-gewelddadige wijze uit oefenen van zijn recht op vrije me ningsuiting... Jemen: Tawfiq Az' azi, is een voorma lig rechter uit de Democratische Volks republiek Jemen, die naar verluidt in maart 1982 "verdwenen" is, nadat hij geweigerd had een aantal politieke gevangenen te veroordelen. Amnesty vreest dat hij wellicht niet meer in leven is. Aan de autoriteiten van bovengenoem de landen worden brieven geschreven met het verzoek om vrijlating of in lichtingen over zijn lot. Er zijn voor beeldbrieven beschikbaar. Nadere informatie verstrekt mevr. J. de Oude, tel. 14622. Automobilisten onder invloed In de nacht van maandag op dinsdag hield de politie op twee plaatsen in Soest auto mobilisten aan, die door hun rijgedrag op vielen. Het eerste geval betrof C. de r. uti Soest 41die op de Dalweg werd staande gehouden. Op de Steenhoffstraat was het enige tijd later M.M. (25) uit Baarn. In beide gevallen bleken de bestuurders in derdaad teveel alcohol te hebben gedron ken. Zij kregen een rijverbod en een pro ces-verbaal. TECTYL ML-SPECIAAL STATION Birkstraat 108 - Soest Tel.: 02155-1 7224 Bel voor inlichtingen of kom eens langs. Restaurant ^Qarthufoen Prlnc IVnnJ Allround in alles! Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 'Computers? In de media zie je steeds maar weer die kastjes. Ik ken schrijnen de voorbeelden van mensen die zo'n mooi kastje hadden gekocht, maar er niks mee konden beginnen. Je moet het maar ver gelijken met een auto. De man die je een auto verkoopt kan je ook niet vertellen hoe je naar een door jezelf gekozen plek in Finland moet rijden. Misschien verkoopt hij je er een landkaart bij'. Zo'n kastje is niet zo belangrijk, maar de vraag watje ermee wilt gaan doen.' Aan het woord is Loek Bart, directeur van Advisie Computer Consultants te Soest, gevestigd in een fraai pand aan de Vredehofstraat 13. Advisie omschrijft hij als 'adviseurs en begeleiders op het ge bied van de kantoororganisatie en de micro-computer in het bijzonder. Advisie richt zich vooral op het midden- en kleinbedrijf, maar doet dat op een heel speciale manier. 'Wij kijken vanuit de oplossingrensfeer naar de problemen," aldus Loek Bart. "Een kastje (zijn geliefde aanduiding voor de micro-computer) leveren kan ie dereen. Wij leveren oplossingen! m onze opstelling is alles gericht op het vinden van de juiste oplossingen voor de proble men waarmee het midden- en kleinbe drijf, met name op boekhoudkundig ge bied, wordt geconfronteerd. Pas in het laatste stadium kan ik bepalen welk kastje daar bij hoort. Wij draaien de rol len compleet om.' Niet overdonderen In dat opzicht onderscheidt Advisie zich van de 'grote' computerleveranciers, die erin de eerste plaats op ingesteld zijn zoveel mogelijk 'kastjes' te verkopen. 'Maar je moet een klant niet overdonde ren met al die mooie apparatuur, waar hij absoluut geen raad mee weet. Veel computerfirma's zetten het apparaat neer, en dan leveren ze er een stapel boekwerken bij en dan zeggen ze: Veel succes. Als je dan in de problemen zit, dan betaal je gigantische bedragen om er uit te komen.' Mensen in het midden- en kleinbedrijf hebben doorgaans geen tijd om avonden te studeren. Maar de gemiddelde aanbie der vraagt niet of je 't beheerst, net zoals je stomverbaasd zou zijn als een autover koper zou vragen of je je rijbewijs wel hebt. Veel aanbiedingen lijken aantrekkelijk, maar al gauw kom je erachter dat je ontzetttend veel moet le ren, ten ksote van veel geld.' Advisie benadert de klanten vanuit een andere optiek. 'We nemen de klant als het ware bij de hand en gidsen hem door compu terland, maar we spelen een open spel. We gaan eerst op zoek naar de oplossin gen, en dan zoeken we daar later de ge schikte apparatuur bij. In de eerste plaats levert Advisie dus programma's. Daarbij wordt uitgegaan van een standaardprogramma dat speci aal ontwikkeld is in samenwerking met een accountantsbureau, zodat alle boek houdkundige know-how erin verwerkt is. 'We zijn heel flexibel. Als het moet kun nen we zelfs programma's op maat leveren, al doen we dat natuurlijk liever niet, omdat dat een kostbare aangelegen heid wordtaldus Loek Bart. 'Het barst ook in Soest van de kleine on dernemers. Die hebben dikwijls geen boekhouder in vaste dienst. Ze doen het zelf of ze huren er een in. Maar met een boekhouder ben je helemaal afhankelijk van diens informatie. Met een beetje geluk heb je in juni of zo de balans over Naar aanleiding van de naamgeving van het in Soest Noord te bouwen zie kenhuis, hebben reeds enkele Soesters blijk gegeven van hun ergernis. We kunnen wel met zekerheid stellen, dat zij niet de enigen zijn die de naam De Oelte niet zien zitten. Voor een Prins Carnaval zou de naam De Oelte beslist niet misstaan, maar voor een zieken huis is er toch wel wat beters te beden ken. Wat dacht u van Ziekenhuis Eemland, Ziekenhuis Zonnebos, Prinses Juliana Ziekenhuis, Prins Bernhard Zieken huis? Dit zijn namen die voor zowel de inwo ners van Soest als Baarn acceptabel zijn. En niet te vergeten de velen uit Bunschoten/Spakenburg. Ook zij wil len gebruik maken van het nieuwe zie kenhuis. Dit heeft men kunnen merken, toen ook uit Bunschoten/Spa kenburg in slechts heel korte tijd vele handtekeningen ten gunste van het nieuwe ziekenhuis Soest/Baarn wer den ingeleverd. Het zoq een goede zaak zijn als de keu ze-commissie zich nog eens gaat bera den over de naamgeving van het nieu we ziekenhuis. Als het eenmaal gerealiseerd is, moet er toch een passende naam op de gevel staan waar iedereen naar wil kijken. Mag ik dan als late nieuwjaarswens, de beslissende instanties, die verantwoor delijk zijn voor de realisatie van het nieuwe ziekenhuis, vragen om de meest belangrijke voorziening voor de bevolking van Soest, Baarn en Bun schoten/Spakenburg n.1. het Fusie-zie kenhuis, een feit te doen worden J. H. R. van 't Land i Weegbreestraat 635 Soest het vorig jaar. Met een computer weet je op elk moment hoe je zaken ervoor staan. Zo'n boekhouder wordt overspoeld met documenten - bank- en giro-afschrif ten en noem maar op - en hij is dagen in de weer om die allemaal te verwerken.' Het geautomatiseerde boekhoudsysteem van Advisie ('Aviplan') maakt de boekhouder overigens niet overbodig. 'Nee, zeker niet. Maar hij hoeft niet het hele proces meer te doen. Hij verricht het voorwerk en komt dan misschien ein delijk ook èens toe aan zijn echte vakhet leiden en adviseren van zijn opdrachtge ver door het boekhoudkundig landschap met al die gecompliceerde regeltjes. Hij hoeft niet meer te boeken, zodat je een geweldige kostenbesparing krijgt. Links of rechts Het boekhoudsysteem van Advisie werkt 'document-georiënteerd', legt hij uit, en niet 'journaalpost-georiënteerd'. 'De dag afschriften verschijnen letterlijk op het scherm, en je hoeft alleen te zeggen: links of rechts. We gaan uit van het dag afschrift dat de bank levert, dus er kan geen verwarring meer ontstaan over de bet en credit. Op die manier leer je spe lenderwijs boekhouden.' Naast het boekhoudkundige pakket on der de overkoepelende naam 'Adviplan' levert Advisie een compleet tekstver werkingspakket, ook een cursus tekstverwerking, calculatieprogram ma's etc. 'We stoeien met soft-ware,' aldus Loek Bart. Voor de verschillende deelgebieden beschikt Advisie over een aantal specialisten, onder wie ook twee programmeurs, en een specialiste op het gebied van de tekstverwerking, Marieke Laaper. Uiteraard zorgt Advisie ook voor een uit stekende instructie voor het gebruik van de apparatuur. 'We zijn er hier in ge slaagd de gemiddelde opleidingstijd met 300 procent te bekorten. Het kan nu in een dag, en die dag krijgt de klant van mij cadeau, zónder dat daarbij een grote hoeveelheid boeken te pas komt. Geheugen Eén van de problemen bij de aanschaf van computers is dat heel wat gebruikers zich verkijken op de opslagcapaciteit van het geheugen dat zij voor hun doeleinden nodig hebben. Soms is dat geheugen veel te klein, in andere gevallen veel te groot. Advisie maakt er een sport van om voor elke klant juist die apparatuur met de Loek Bart. vereiste eigenschappen te kiezen die hij het beste gebruiken kan. Advisie is dan ook niet gebonden aan één bepaald merk op computergebied. Loek Bart: 'Wij zijn dealers voor drie bekende computermer- ken; Hewlett Packard, Rank Xerox en Bullet (de laaste wordt geproduceerd door de firma Manorex in Soesterberg In beginsel is alle apparatuur uit voor raad leverbaar en Advisie beschikt over een fraaie showroom waar de klant op zijn gemak naar de apparatuur kan komen kijken en die ook gedemonstreerd krijgen. 'We leveren overigens ook andere computermerken (o.a. IBM), via een samenwerkingsverband met andere leveranciers. Een niet onbelangrijk onderdeel van de activiteiten van Advisie neemt ook de le vering van rand-apparatuur in, alsmede die van de 'supplies' (papier, disc, linten, etc.). 'We kunnen zelfs een laserprinter leveren,' aldus Loek Bart, 'een kopieer machine die rechtstreeks door de micro computer wordt gevoed. Het zal duidelijk zijn dat Advisie Computer Consultants op computergebied 'voor niets staat'. Er komt natuurlijk wel het nodige bij kijken 'Niets gaat automatisch, ook automatise ren niet, aldus Loek Bart. Voor de toe komstige klanten van Advisie heeft hij kort en bondig het volgende advies 'Koop geen micro-computer, maar koop een oplossing! Tekstverwerkings-specialiste Ma rieke Laaper van Advisie demonstreert de apparatuur. Foto: Herman van Dam.^1 "What's in a name?" zee d'r us un be roemd Engelsmaan. Ak daat effe veur jullie vertoalt, daan wordt daat in 't Soesders: "Waat zeit un noam?. En daan zeig ik weer: Heul veul of niks, waant waat heije soms an un noam? Voak word je nog uut 'elaache ok, ajje un roare het. Zo zoate ze ongderlest in de road te vergoadere over un stroatnoam. Ze wouwe un nieuwe stroat voortemee "Jeneverbes" neume. Of Jeneverbes- stroat of -loan, moar d'r waas un roads- Lid die daat moar niks von. Ik vin ut best un oardige noam. As 'tnoeng nog "Jeneverfles" waas, daan zouw ik t'r ok niks an vinde, moar daan mos ik eerst wete of ut om un volle of un lege gong. De road is wel bezig met ongze con- sumpsies. Eerst sting d'r koas op de oagendoa, en noeng weer de draank. Toch beurt ut wel bie mekoar, daa's ok weer woar. Vrogger kreje aallenig moar un gloassie as ter eejn joarig waas of zo, moar vaandoag de daag motte d'r heule schoale met haartige haappies bie weze. Soms krieje meer haappies daan slokkies. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k liever in un slokkie haapt daan daa'k un haappie slikt. Ik krieg genogt te ete thuus. Affing, moar us aafwaachte waat of t'r voortemee uut de fles komt, moar ik blief bie "Jeneverbes". Die greuje toch ommers bie ongs in de dune. Loawe blie weze daawwe zo nog hebbe op Soest. Zunig op weze! Geejn zure rege d'r op, aangders verdunne ze en daan is t'r paas echt niks meer an. D'r kwoame opeejns ok bezwoare teuge de noam "Oelte" veur 't nieuwe ziekehuus. Hier mok effe zeige daa'k vin daattut omtrent net goat as met de huud verkope veurdaat de beer 'eschote is, waant ut is nog laang niet zeker of daawwe un ziekehuus maagge houwe, aal is 't daan ok veur Boare en Soest soame. Moar "Oelte" liek naargus op, daat vin ik ok. Loawe ut daan bevobbeld "Kroam- graacht" neume, waant ut zouw dicht bie de Proam komme te legge as 't deur goat. Doar ken Boare volges ming heul geejn bezwoar teuge hebbe, waant doar kenne ze ok plaat proate as ze wille. Je blieft laache met de noame. Un tied eleje waas t'r un gTaapjurk op Soest, die wouw un daak bove ut Netuurbaad an loate legge, en noeng hewwe weer iemaangd die un daak op ut Opelucht- tejoater wil hebbe. Ik zee aal: Waat zeit un noam? Un opeluchttejoater met daak! Laawwe eerst moar us zien daawwe un overdekt zwembaad zongder daak in staangd kenne blieve houwe, Trou wens, un echt binnebaad het Soest toch nodig. Un ploats met veertig du- zend inwoonders! Ik weet zeker daat- ter 's wingters un heule zooi Soesders in Boare, Oamersfoort en zellufs in Bussum goat zwemme. Aawwe nog us ut nieuwe Pliesiebero goan bouwe, kuwwe d'r daan niet un baad bie moake? We goan toch an 't voorfinaanciere. Un zwembaad tusse ut bero en de Turf - gewoon an mekoar plaakke, waant d'r komt toch un tied daat de boeve in de celle ok un zwem baad eise. Ajje 't ming vroagt, daan mok nog us zeige: Waat zeit un noam? Pliesie bero, zwembaad, sporthaat, aallus bie mekoar: "Pliebeukbaad". Hannes van de Neng effHBKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Horloge gestolen Uit de kleedruimte van het zwembad de Turf aan de Waaldeck Pyrmontlaan werd vorige week ten nadele van de 17- jarige A. de Z. uit Soest een horloge weggenomen. De schade bedraagt zo'n 400 gulden. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Afgelopen keer zagen we wat er zoal mogelijk is als de in onze tuin aanwezige bestrating verlevendigd moet worden. We gaan uit van handhaving van een deel van de steenmaterialen en creëren met behulp van andere beton -of steenprodukten en een dosis fantasie een fris nieuw terras of looppad. Bij uitbreiding van het areaal kan zelfs vaak al het oude materiaal weer worden inge past. Ditmaal echter gaan we eens bekijken welke rich ting we zoal op kunnen met het gebruik van enkel "nieuw" materiaal. De laatste 20 jaar heeft het assorti ment bestratingsmateriaal een zeer onstuimige groei doorgemaakt, zodat het aanbod op dit gebied enorm ruim is. Het is daarom voor tuinbezitters die van plan zijn een gedeelte van de tuin te verharden niet onver standig zich eerste goed te oriënteren op steengebied. In goed gesorteerde tuincentra vinden we dikwijls een groot keuzeaanbod, overzichtelijk opgesteld. Wat ons daarbij op zal vallen is dat in de afgelopen jaren de 50x50 cm en de 40x60 cm grindtegels geleidelijk aan steeds meer vervangen zijn door 40x40 cm en 30x30 cm exem plaren. De tegels zijn veel lichter en dus handzamer te verwerken voor een amateur. Ook de kleuren van de aangeboden tegels zijn een stuk frisser. De 40x40 cm tegel is ook erg gemakkelijk te leggen in combinatie met de stripton, een moderne betonklinker van 5x20 cm, die in diverse kleuren worden geleverd. Een heel opmerkelijke straatsteen is de genuanceerde stripton. De klinkers zijn enigszins gemeleerd van kleur en gaan langzaam van steen tot steen over in andere hoofdtinten. Hierdoor is bijvoorbeeld de eerste klinker die we instraten overwegend bruin-geel en het laatste exemplaar donker-rood. Alle tussenliggende klinkers vormen de overgang hiertussen. Een erg leuk materiaal blijft toch altijd de oude gebruikte straatklinker, die de laatste jaren echter wat moeilijker te verkrijgen is. De oude waalformaat zoals de steen ook wel genoemd wordt, laat zich erg goed tezamen verwerken met aller lei tegels en laat zich eenvoudig in allerlei verbanden leggen zoals het halfsteensverband, keperverband, blok- kenverband enz. enz. Een grote oppervlakte in klinker bestrating krijgt een speels accent door het leggen van een aantal vierkante of ronde stapstenen in een contrasterende kleur. Met gevoel gelegd ontstaat er nu als het ware een "doorwaadbare plaats" in een grote plas. De ronde tegel is overigens een artikel dat naast de gebruikelijke flagstones heel goed dienst kan doen als "losse" stapstenen door de beplanting. Ze zijn in diverse diameters in de handel en in meerdere tinten leverbaar. Een natuursteenartiklel dat in de tuin velerlei toepassin gen kent is de kinderkop. Zowel voor bestrating als voor muurtjes, bakken en randen is het fraai materiaal, dat gegarandeerd onverwoestbaar is. Voor stratenmakers in spé is het tenslotte zeker aan te raden eens een kijkje te nemen in de voorbeeldentuinen op de tuincentra. Hier vinden zij de genoemde materialen en nog veel meer in de praktijk gebracht.

Soester Courant | 1985 | | pagina 37