Stichting Wormencultuur Nederland in Soest opgericht De Minolta 7000: De meest geavanceerde reflex camera ter wereld PVS.B.)' WOENSDAG 6 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 19 Wormencultuur heeft zonnige toekomst AMAC organiseert 'Winterrit' BADMINTON Badso sluit seizoen met zege Bromfiets uit verkeer genomen Nieuw bij Foto Van Essen: Eemvogels 3-DOS 86-6 KORFBAL DAMMEN ONI met twee koplopers in bridgecompetitie BRIDGE Om de belangen van de circa 50 Neder landse wormenkwekers te behartigen en te coördineren is onlangs de Stich ting Wormencultuur Nederland opge richt. Het initiatief om een stichting in het leven te roepen is genomen door de heer L. Cavazanna, wormenkweker te Soest, en de Amsterdamse zakenman F. Horst. Het stichtingsbestuur wordt gevormd door leden afkomstig uit de landbouw en uit het bedrijfsleven. Zo zijn er leden met biologische-, bedrijfs kundige juridische en economische capaciteiten. De reden om een stichting in het leven te roepen is gelegen in het feit, dat met een dergelijk orgaan de wormencul tuur in zijn geheel aanspreekbaar is. Met name voor het voeren van overleg met vertegenwoordigers uit de land- en tuinbouw, het bedrijfsleven, de consu ment en de overheid biedt een stich tingsvorm vele mogelijkheden. Het is de wormenkweker er alles aan gelegen om door het genoemde overleg de vele toepassingsmogelijkheden van wor- menmest duidelijk te maken. De voedingsbodem voor het kweken van wormen is de mest van de veeteelt bedrijven. Deze mest wordt door de wormen volledig benut voor de produk- tie van wormenmest. Het uiteindelijke produkt is een volkomen reukloze- en korrelige massa. Wormenmest is der halve enerzijds het resultaat van een natuurlijke kringloop en anderzijds is het gebruik van wormenmest beslist milieu-vriendelijk. Hoewel de stichting een groot voorstander is van uitbreiding van de onderzoekingen op het gebied van het produceren van- en de handel in wormenmest hebben de verrichte on derzoekingen een positieve uitkomst voor de wormen-cultuur in Nederland aangetoond. De toepassingsmogelijk heden van wormenmest zijn bijzonder gevarieerd. Zo zal het mogelijk zijn om door het gebruik van wormenmest een schoner natuurlijk milieu tot stand te brengen. Met name het voor het grond water zo schadelijke gebruik van gier (vloeibare mest) kan door wormen mest worden vervangen. Het drink- en leidingwater zal daardoor een veel minder hoog nitraat-gehalte gaan be vatten. De heer L. Cavazanna uit Soest is één van de oprichters. Momenteel is zijn bedrijf nog gevestigd aan de Nieuwe- weg. Als alles volgens schema verloopt kan de heer Cavazanna over enkele we ken zijn bedrijf verplaatsen naar de Dorresteinweg, waar hij de beschik king krijgt over een veel groter perceel grond. Het bedrijf aan de Dorrestein weg zal een voorbeeld worden van een goed geoutilleerd "koud bedrijf". Wormenkwekers Vraag je aan een aantal willekeurige mensen of ze weten, wat een wormen- kwekerij is, dan zullen de meesten het goede antwoord schuldig blijven. Om aan die onbekendheid met de wormen kwekerij een einde te maken is dus in Soest de Stichting Wormen Cultuur Ne derland opgericht. Het is de bedoeling van de stichting om de belangen van de ruim vijftig commerciële wormenkwe kers in Nederland.te gaan, behartigen bij zowel de overheid als het bedrijfs leven. Gezien de talloze mogelijkheden van wormen om afval af te breken - de worm is vermoedelijk de meest milieu vriendelijke chemische fabriek - geeft deze vorm als agrarische bedrijfstak mogelijk een positieve wending aan het afvalprobleem van organisch materi aal. Organisch materiaal De grondstof voor het kweken van wor men is organisch materiaal. Verreweg de meeste bedrijven kweken de wor men in de buitenlucht. Deze "koude" kwekerijen gebruiken over het alge meen rundermest. Omdat de chemi sche samenstelling van verse mest niet geschikt is voor het kweken van wor men, moet de mest eerst worden voor- gecomposteerd. Dot proces van voor- compostering geschiedt op natuurlijke wijze, n.1. door de mest enkele maan den op te slaan. Zodra de mest geschikt is om als voedingsbodem voor de mest- wormen te dienen, kan de mest op bed den in de kwekerij worden uitgspreid. Ieder bed is een meter breed en meest al 10 tot 20 meter lang. In Nederland wordt de rode Califor- nische mestworm voor de kweek ge bruikt. Dit diertje is ongeveer 7 cm lang en weegt 1 gram. In tegenstelling tot een aantal andere wormsoorten blijft de rode Californische regenworm in zijn natuurlijke "habitat", zolang er voldoende voedsel is heeft het dier geen enkele behoefte om te vluchten. Deze eigenschap maakt deze worm bij uitstek geschikt voor de wormenkwekerij. Per dag eet het dier minimaal zijn eigen lichaamsgewicht op, 60% hiervan wordt in de vorm van uitwerpselen gebruikt voor de produktie van het zeer voedingrijke eindprodukt: wormenhumus. Dit eind- produkt wordt verkregen door de hu mus te verzamelen, dit vervolgens te drogen en de gedroogde wormenmest te zeven. Uiteindelijk wordt het gezeef de materiaal - dat eruit ziet als gema len koffie en volkomen reukloos is - verpakt in potjes van een liter of in plastic zakken met een grotere inhoud. Het kweken yan wormen is een niet erg arbeidsintensief gebeuren. De wormenkwekér moet natuurlijk zorgen voor voldoende voedsel. Om de paar weken brengt hij daartoe een nieuwe laag mest op de bedden aan. Om de paar maanden moeten de bedden worden gesplitst. Door de hoge verme- Het bedrijf van de heer Cavazanna, nu nog gevestigd aan de Nieuioeweg. nigvuldigingscapaciteit van wormen zouden er - indien de bedden niet ge- splits werden - teveel wormen in de bedden komen, hetgeen niet bevorder lijk is voor een optimale bedrijfsvoe ring. Per eenheid van l bij 2 meter moeten er ongeveer 50.000 wormen zijn. De bedden moeten geheel omgeven zijn door speciale kuilnetten. Deze net ten worden meestal vanuit Italië in gevoerd, in dat land immers is men al veel verder gevorderd met het feno meen wormenkwekerij. Voordat de voorgecomposteerde mest op de grond wordt uitgespreid is het zaak om eerst het kuilnet op de grond te leggen opdat de gevaarlijkste vijand van de wormde mol, niet in het bed kan door dringen. De mol is in staat om binnen enkele uren alle wormen uit een kwekerij te roven, dus het is zaak dat de kweker zijn bezit adequaat be schermt. Kwekerij Voor de start van een eigen wormen kwekerij is in principe niet veel inves tering nodig. Indien men de beschik king over een stukje grond heeft, is dat in feite al voldoende. De aanschaf van wormen is een vertrouwenszaak waarbij men niet over één nacht ijs moet gaan. Het is verstandig om in lichtingen in te winnen bij reeds be staande kwekerijen. Afhankelijk van de beschikbare financiële middelen kan men een hoeveelheid wormen aan schaffen. De prijzen lopen nogal uit een, evenals de leveringscondities. De Stichting Wormen Cultuur Nederland heeft met betrekking tot dit facet nog heel wat werk voor de boeg. Globaal kan worden gesteld, dat voor een kwe kerij van enige omvang toch zeker een tiental eenheden noodzakelijk zullen zijn. Dit betekent, uitgaande van 50.000 wormen per eenheid, de aanschaf van 500.00p.wornren. De gemiddelde markt prijs is circa vijf cepkfter stuk, dus dat 'koïirit-hé'er'djï f 'éS.ÖÖO;-. 'Na ongeveer een jaar kan men de eerste hoeveelheid hunus op de markt gaan brengen. Er zijn toeleveringsbedrijven van wormen, die middels een contract de afname van de humus garanderen tegen een bepaald percentage van de geldende marktprijs. Mogelijkheden De mogelijkheden van wormenmest zijn nogal voor de hand liggend: men kan er de meeste planten, bomen en heesters op een meer dan uitstekende en zeer milieu-vriendelijke wijze mee bemesten. Onderzoek heeft overduide lijk reeds de kracht van het artikel aangetoond. Niet gunstig is de prijs, die nog hoger ligt dan de prijs van de chemisch geproduceerde bemestings middelen. Als het aantal wormen- kwekerijen blijft groeien en als de be drijfsvoering efficiënter kan worden uitgevoerd, heeft dat zeker een gunsti ge invloed op de kostprijs. De concur- rentie-positie van wormenmest kan daardoor zeker in belangrijke mate toenemen. Naast de afbraak van gewone mest kunnen wormen ook worden ingezet bij de problematiek rondom de drijfmest of gier. Als aan deze drijfmest ander organisch afval wordt toegevoegd, bij voorbeeld stro, kan deze substantie na voorcompostering ook heel goed als voedingsbodem voor mestwormen gaan dienen. Een ander afvalprobleem-kan met be hulp van mestwormen ook een erg ple zierige oplossing krijgen, namelijk het afval van de aardappelmeel-industrie. Momenteel is men bij deze industrie tak al ver gevorderd met het composte- ren van het organische afval. Met be hulp van mestwormen kan dit proces erg versneld worden. Nu nog duurt het gehele composteringsproces zonder wormen ongeveer twee jaar en als men er toe besluit om wormen in te zetten kan het proces tot zeker de helft van die tijd worden teruggebracht. Tevens levert een dergelijke oplossing een steentje bij aan de werkgelegenheid. Als het de Stichting Wormen Cultuur Nederland lukt om de overheid en het bedrijfsleven te overtuigen van het belang van verdergaande research met betrekking tot de toepassingsmo gelijkheden van zowel mestwormen als wormenmest zou dat weieens een zeer zonnige toekomst voor de wormenkwe kerijen in Nederland kunnen gaan be tekenen. De Amersfoortse Motor- en Automobiel club (AMAC) organiseert op woensdag 13 februari de "Winterrit": een kaartleesrit. De deelnemers in de A- en B-klasse kunnen een "pijlenrit" van hoog niveau verwachten voor de C-klassers is een een voudige "ingetekende lijn" uitgezet. De rit wordt verreden in de gemeente Amersfoort en heeft een lengte van 40 km. Inschrijving is mogelijk vanaf 19.30 uur in Café-Restaurant "De Faam", Hamseweg 9 te Hoogland. De start vindt plaats vanaf 20.00 uur vanuit dezelfde gelegenheid. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden 8,- en voor niet-leden (ook van harte welkom 12,- per équipe. Voor meer informatie: W.J. Schol, tel. 03420-16613. Voor de laatste wedstrijd van deze kompetitie moest Badso op bezoek bij B.C. Hilversum. Ofschoon er geen kans meer op promotie of degradatie was, ging Badso er nog eens flink te genaan. De 4 single-partijen werden alle winnend afgesloten. Rob Stomp en Claudine Schüsster deden dat in 2 sets, terwijl Roy v. Gestel en Leonie Welting daar 3 sets voor nodig hadden. Vooral de winst van Roy had veel glans, want thuis had hij verloren. ^mdat de le mix partij ook p> wonnen werd, was de winst al zeker en dus de rest van de wedstrijd een formaliteit. Dat had zeker zijn uitwerking, want zowel de 2e mixed als de herendubbel gingen in 3 sets verloren. De dames tenslotte toonden in hun dubbel karakter en bepaalden met hun 3 sets-winst de eindstand op 2-6. Door deze uitslag eindigde Badso op een net te 3e plaats in de 3e klasse landelijk. Overigens zullen het komend seizoen nogal wat mutaties plaatsvinden. Daarom roept Badso dames kompe titie speelsters op bij Badso te komen spelen. Inlichtingen bij Leonie Wel- ting; tel. 02155-24073. Inbraak bouwkeet Turfstreek In het weekeinde werd ingebroken in de bouwkeet van aannemer V, d. G. uit Soest aan de Turfstreek. De dader for ceerde het raampje van het toilet en nam o.a. een aantal isolatiemessen en kantoor benodigdheden mee. Aangifte werd namens het bedrijf gedaan door A.K. uit Soest. Dief in auto betrapt Toen de heer B.R., wonende aan de Oran jelaan, in het afgelopen weekeinde 's nachts min of meer toevallig uit het raam keek, zag hij iemand in zijn voor het huis geparkeerde auto zitten. Toen hij naar be neden ging om polshoogte te nemen bleek de onbekende indringer te zijn verdwe nen. De wagen was opengebroken en de ingebouwde stereotoren - waarom het de dief blijkbaar te doen was geweest - bleek zwaar beschadigd te zijn. De heer R. deed aangifte wegens vernieling. Scheerapparaat gestolen Uit een winkel aan de Zuidpromenade werden vorige week drie elektrische scheerapparaten met een gezamenlijke waarde van ruim 500 gulden gestolen. De heer J.K.W. deed aangifte wegens dief stal. Vernielingen aan auto De heer M.W. uit Soest deed bij de politie aangifte wegens vernielingen aan zijn auto. Onbekende hadden de wagen, die geparkeerd stond bij het Soester Hoogt, duchtig bewerkt. Zo werd de voorruit ingeslagen en werden er twee banden stuk gesneden. Op de Steenhoffstraat hield de politie in het weekeinde de 18-jarige H. W. uit Amersfoort aan. De jongeman bleek op een onverzekerde bromfiets te rijden. Het voertuig werd in beslag genomen. Het kloppend hart van Minolta's nieuwe doorbraak in het reflex camera-systeem, is de 7000. De snelste autofocus reflex- camera ter wereld. Dankzij een directe digitale computer-sturing, stelt de ca mera in combinatie met een Minolta AF-objectief, in een fractie van een seconde scherp. Het unieke, in de ca mera-body geïntegreerde AF-systeem, compleet met de motor, maakt dit het lichtste en meest compacte autofocus reflex-systeem dat ooit het daglicht heeft gezien. Dankzij de twee 8-bit micro-processors, beschikt de Minolta 7000 over tal van innovatieve eigenschappen. Bijvoor beeld de eerste volledig automatische multi-programma selectie ter wereld (met een snelle Programma-shift instelling)tip-toetsenbediening; een LCD beeldscherm boven op de came ra; automatische DX-filmgevoelig- heids instelling; ingebouwde motor drive; automatische belichtingsrege ling met zowel sluiter- als diafragma- voorkeuze en een handinstelling met zoekerinformatie, voor grote creatieve flexibiliteit. De belangrijkste CPU (Centraal Pro cessing Unit) van de 7000, communi ceert direct met de grote serie acces soires die het systeem completeren. Juist doordat het nieuwe Minolta systeem zo geavanceerd is voor wat betreft ontwerp en technologie, is het uiterst snel en eenvoudig te bedienen. De Minolta 7000 is de meest geavanveerde reflexcamera ter wereld. De nieuwe A-bajonet van de Minolta 7000 heeft een aantal electronische contacten. Via de contacten van het objectief en de camera worden honder den digitale gegevens doorgeseind van de ROM IC in het objectief, naar de camera-computer. Het is voor het eerst in de geschiedenis, dat er een ROM IC (Read Only Memory Integrated Cir cuit) in een objectief-ontwerp is toege past. Foto Van Essen levert meteen al twaalf verschillende autofocus objectieven, variërend van 24 mm groothoek, tot 300 m f/2.8 APO. De serie bestaat ver der uit vijf zoom-objectieven en een schitterend 50mm macro objectief dat 1:1 opnamen mogelijk maakt zonder verdere adaptors. Deze objectieven zijn dankzij moderne technologische technie ken zelfs kleiner en lichter van uitvoering dan de bestande serie objectieven. Automatische selectie met shift-mogelijkheid De hoofd 8-bit CPU van de Minolta 7000 is zodanig ontworpen, dat het exacte brandpunt van het gebruikte objectief onmiddellijk wordt afgelezen, zelfs bij zoomobjectieven, en de camera selec teert meteen één van de drie speciale belichtingsprogramma's, voor een op timale belichting. Het Groothoek-pro gramma wordt automatisch ingesteld bij gebruik van objectieven met een brandpunt tot 35 mm. Voor een zo groot mogelijke scherptediepte, kiest de ca mera een zo klein mogelijke diafrag ma-opening. Het standaard-programma wordt auto matisch ingesteld bij gebruik van ob jectieven met een brandpunt tussen 35 en 105 mm, en resulteert in ideale sluitertijd-diafragma combinaties voor "richt en schiet" fotografie. In deze stand is de camera dus eigenlijk voor praktisch alle omstandigheden paraat. Het Tele-programma is van toepassing bij objectieven langer dan 105 mm en legt het accent op snelle sluitertijden, om de kans op bewe- gingsonscherpte tot een minimum te reduceren. De Minolta 7000 beschikt ook over een zogenoemde Programma Shift instel ling. Daarmee kan de fotograaf, zon der de camera uit de Programma stand te halen, zelf aanpassingen op de gekozen sluitertijd of het diafrag ma maken. Op deze manier kan in een handomdraai een creatieve aanpas sing op het programma gemaakt wor den. Nadat de opname is gemaakt, kiest de camera automatisch weer de normale programma-instelling. roets-bèdiening en LCD-beeld- scherm In plaats van de conventionele dia fragma-ring op het objectief, sluiter tijden-instelling, de filmgevoeligheid en de belichtingscorrectieknoppen op de camera-body, heeft de Minolta 7000 handige tip-toetsen voor alle camera instellingen. Basisgegevens als film- gevoeligheid (indien nodig), belich ting- en motordrivestand, kunnen ra zendsnel ingesteld worden met een dubbele toetsfunctie. Het diafragma, de sluitertijd en de Programma-shift instellingen kunnen met één druk op de toets worden gewijzigd. Alle belangrijke informatie is continu af te lezen op het LCD beeldscherm op de camera en in de heldere zoeker. De zoeker wordt automatischverlicht bij slechte lichtomstandigheden. Autofocus-systeem Het direct-digitale autofocus systeem van de Minolta 7000, stelt sneller en accurater scherp dan de meest door gewinterde fotograaf. De scherpstel- tijd is doorgaans minder dan een seconde over het gehele instelbereik (van oneindig tot de minimum afstand). De 50mm f/1.4 bijvoorbeeld, gaat van oneindig naar 45cm in slechts 0,6 sec Nu kunnen zowel beginners, als profes sionele fotografen, de allersnelste acties bij sport en modefotografie haarscherp vastleggen. Acties die vaak te snel zijn voor handmatig scherp- stellen. Met één druk op de ontspanknop, wordt het totale autofocus-systeem geacti veerd. Het licht van het onderwerp (deel) in het AF kader passeert de hoofdspiegel en wordt met behulp van een tweede spiegel gereflecteerd naar de CCD sensors (Charged Coupled De- vice). Deze CCD's zetten de lichtsig nalen om in electrische impulsen, die vervolgens worden geanalyseerd door de AF-CPU. De CPU steld dan vast hoe ver en in welke richting het objectief moet worden verdraaid, met behulp van het ROM IC, dat in elk objectief is gemonteerd. Dit is een van de meest innovatieve p' eigenschappen van de 7000. Geen enke le andere reflexcamera biedt de voor delen van een in de camera geïn tegreerd autofocus-systeem. Zodra het onderwerp scherp is, licht een groene LED in de zoeker op, des gewenst vergezeld van een piep-toont je. Wanneer u de ontspanknop nu volledig indrukt, wordt er een opname gemaakt. Als de 7000 in de autofocus-stand staat, zal de sluiter alleen dan ontspan nen, wanneer het onderwerp scherp in beeld is. De camera heeft bovendien een zogenoemde scherpstel-vergrende ling waarmee het mogelijk is om op nieuw een compositie te maken, terwijl u het hoofdonderwerp op een andere positie in de zoeker plaatst, voordat u de sluiter ontspant. Door dit Hi-Tech systeem, kan de Mi nolta 7000, onder praktische alle om standigheden automatisch scherpstel- len. Zowel binnen als buiten, tot licht omstandigheden van LW 3 (b.v. 2 bij 1/2 sec, met ISO 100 film). Bovendien kan het systeem in combinatie met de Programma Flitsers 2800 AF of 4000 AF, in volledige duisternis scherp- stellen, dankzij het AF-hulplicht op de flitser. Met een schuif-schakelaar kunt u de camera ook op handmatige scherpstel- ling zetten, waarbij LED signalen in de zoeker aangeven in welke richting u moet draaien om het objectief zo snel mogelijk scherp te stellen. Het inleggen van de film gaat super snel bij de Minolta 7000. Wanneer een DX-film wordt gebruikt, stelt de came ra bovendien automatisch de juiste filmgevoeligheid in. U kunt desge wenst correcties aanbrengen met de ISO-toets. De ingestelde ISO-waarde is op het beeldscherm af te lezen. Zodra de film correct is ingelegd en de achterwand wordt gesloten, spoelt de camera de film automatisch door naar het eerste beeldje. De motordrive kan tot twee beeldjes per seconde op namen maken. Aan het eind van de film, hoort u een piep-toontje. De film kan dan automatisch teruggespoeld worden. Nog meer creatieve belichtings- standen Naast de geavanceerde Programma stand, heeft de Minolta 7000 ook nog een automatische belichtingsregeling met zowel sluitertijd - als diafragma- voorkeuze. De fotograaf die in speciale situaties volledig zelfstandig een slui tertijd en diafragma combinatie wil instellen, kan de camera op handinstel ling zetten. In elke van deze belichtingsstanden, kan er een belichtingscorrectie van plus of min vier stop-waarden worden ingesteld. Overige eigenschappen en functies De hoofdschakelaar van de camera kan niet alleen op "Lock" en "On" gezet worden, maar ook op een instel ling waarbij de camera audio- signaaltje geeft in bepaalde situaties. Bijvoorbeeld wanneer de camera op het onderwerp is scherpgesteld, wan neer de zelfontspanner in werking is, aan het eind van het filmpje en als waarschuwing voor te langzame slui tertijden voor opnamen uit de hand (in de Programma- en A-stand. Naast de al eerder genoemde scherp- stel-vergrendeling, beschikt de 7000 ook over een zogenoemde belichtings- geheugenschakelaar, waarmee u een belichtingswaarde kunt vasthouden en vervolgens vanuit een andere positie de opname maakt. Een zeer handige functie is de zogenaamde toets voor een Basis Programma instelling. Eén druk op deze toets, zorgt ervoor dat de ca mera automatisch op de Programma stand wordt ingesteld, de motordrive op enkelbeeldopnamen, terwijl even tuele belichtingscorrecties worden opgeheven. Het heldere standaard instelglas (Acute- Matte type) kan door de fotograaf zelf vervangen worden door één van de drie overige instelglazen die door Mi nolta worden geleverd. Deze als ac cessoire leverbare instelglazen zijn voor specifieke doeleinden bestemd. De Minolta 7000 is bij foto Van Essen, in winkelcentrum "Hartje-Zuid, te be kijken en leverbaar. Deskundige foto vakmensen kunnen direkt demonstre ren en alle informatie geven. Geïnteresseerd...? Ga naar foto Van Essen en vraag eens naar de prijzen. Duur is de Minolta 7000 zeker niet. Met 1.7-50 mm standaard lens kost deze slecht 1299,-, en dat is niet veel geld voor een "elk wat wils'-camera van deze kwaliteit. Bij Foto Van Essen. De Soester korfballers gingen niet al te best van start. De eerste helft verliep wat rommelig en over het algemeen werd er slecht geplaatst. Binnen de kortste keren stonden de Eemvogels dan ook met 0-3 achter. Op dat moment werden ze pas wakker geschud en René Verschuren maakte het le doel punt aan de Soester kant doch gelijk wist ook DOS te scoren en zo werd de rust met drie punten achterstand inge gaan. De tweede helft verliep beduidend be ter. De vechtlust straalde er van af en daar kwamen dan ook de punten. Kees van den Hoed scoorde, 2-5; daarna volgden René Verschuren 3-5 en Anne ke Boom 4-5. Nog maar een punt ach terstand, helaas was het toen toch DOS dat 6-4 aantekende. Opnieuw kwam de vechtlust boven. Ria Wijnen en Kees van den Hoed wis ten de laatste twee punten van de ach terstand weg te werken en zo werd uit eindelijk een gelijkspel behaald op knappe wijze. Van een zo grote achter stand toch helemaal terugkomen ver dient applaus, maar had men de hele wedstrijd zo gespeeld dan was er ver moedelijk winst behaald. Eemvogels 2-RDZ 69-6 Eemvogels 2 speelde afgelopen zater dag tegen de Zeister ploeg "Recht door Zee". Deze ploeg is samengesteld uit bijna allemaal wat oudere spelers. In snelheid heeft dit z'n voordelen, maar in routine bepaald niet. De Zeisters hadden over het algemeen een erg zui ver schot en wisten de bal vaak op zeer taktische en technisch goede manier uit te spelen. RDZ was dan ook de eer ste die scoorde. Tot en met een 4-4 stand vielen de doelpunten om en om en bleef de wedstrijd erg spannend. De doelpuntenmakers in de le helft waren Anneke Boom, Netty Friebel uit straf- worp en van afstand en Tini Martens. In de rust werden de nodige tactische gegevens uitgewisseld en zo ging men met een nieuwe opdracht het veld weer in. Er werd enorm hard geknokt. Vele ballen werden in de verdediging goed onderschept en zo werden de Zeisters langzaamaan weggespeeld tot een eindstand van 9-6 voor de Eemvogels. De doelpunten in de 2e helft werden ge maakt door Wim Oldewarris (2x), Tini Martens en Netty Friebel 2x Een knappe overwinning. De Eemvogels Ql hadden afgelopen za terdag tegen de Amersfoortse ploeg Soesterkwartier Ql zullen spelen. He laas kwam deze tegenstander niet op dagen en werd er geen wedstrijd ge speeld. De Amersfoorters krijgen nu 2 punten in mindering en de wedstrijd moet dan nog worden ingehaald. Eemvogels Dl-EKVA Dl3-0 Onze jongste adspiranten speelden weer op z'n best. Danny Aneina en Ro nald Luytelaar scoorden beide in de le helft. Een 2-0 voorstand en deze voorstand moesten ze in de 2e helft zien vast te houden. Dat lukte, niet alleen het behouden van deze voorstand, maar Pascal Koopman wist deze zelfs te vergroten tot 3-0 voor de Soesters. Dit werd tevens de eindstand. Eemvogels Jl-Excelsior J3 Een enorm spannende wedstrijd, doch een ietwat zwakke le helft aan Eemvo- gelszijde, zodat Excelsior tot de rust nog met 2 punten voorstond. In de 2e helft wisten de Soesters echter terug te komen door Iris Boom met een fraai genomen doorloopbal en Ad Middel koop met een schitterend afstandsschot. De eindstand derhalve een 2-2 gelijk spel. Sparta C3-Eemvogels Cl: 1-4 Ook dit werd een goede wedstrijd voor de Eemvogels. Reijk Muller scoorde een doorloopbal en Eileen van Dijk wist in de laatste seconden van de le helft 0-2 aan te tekenen. De 2e helft was nog maar 2 minuten oud of Maarten Hereijgers scoorde eerst 0-3 en vlak daarna van afstand 0- 4. Voor het eindsignaal wist de tegen stander dan nog l punt te bemachtigen. Een verdiende 1-4 overwinning. Eemvogels 4-SMS 8:4-10 In de le helft werd er prima gespeeld. De doelpunten van de tegenstander werden steeds beantwoord door tegen te scoren en zo kon de tegenstan der in de le helft de voorsprong van 1 punt maar niet verder vergroten. Na deze goede le helft volgde een voor de Eemvogels helaas veel slechtere 2e helft. Er werd rommelig gespeeld en zo liep SMS uit in punten. De Eemvogels wisten slechts nog l maal de korf te vinden. Doelpuntenma kers waren Frans Wisse, Alex Patihu- han en Angela v. d. Boom (2x). Helaas een 4-10 nederlaag. Nu de bondswedstrijden weer achter ons liggen komt de onderlinge kompe titie (het rondspel) weer op gang. Het aantal gespeelde partijen loopt onder ling nogal uiteen, hetgeen ook wel veroorzaakt werd door de slechte weersomstandigheden van de afgelo pen maand. Ook werden enkele spelers door ziekte tijdelijk verhinderd aan de wedstrijden deel te nemen. De stand geeft toch wel een beeld van de sterkte van de spelers. In groep A gaat R. Entken met acht gewonnen partijen (hij was vorig jaar clubkampioen) weer onbedreigd op kop. Hoewel J. J. den Os en Chr. Bakker nog goed volgen wordt het toch uitkijken geblazen dat de afstand niet te groot wordt. Of heeft H. Schouten, wat laat gestart met drie gewonnen partijen, nog snode plannen? We wach ten het verdere verloop met spanning af. In groep B komt ook al wat tekening in de kracht verhouding naar voren. De eerste vier houden elkaar aardig in evenwicht, maar E. Davelaar en M. van Heiningen met veel minder gespeelde partijen, zijn een ernstige bedreiging voor de koplopers. Ook ge zien de kwaliteit van deze beide heren zijn verrassingen niet uitgesloten. G. P. Kwakernaat, met één punt uit 12 partijen, heeft het juiste ritme nog niet gevonden. Voorlopig zit hij wel met die rode lantaarn in de verkeerde hoek. In groep C is de strijd nog geheel open, hoewel A. M. Witte met 23 punten uit 13 partijen er wel heel goed voor staat. Maar H. Versluis, D. Mahabir en de routenier J. Dassen laten het hier ze ker niet bij zitten, vooral laatstge noemde is (wegens ziekte tijdelijk uit geschakeld) gezien zijn zeer grote kennis zeker in staat het de koplopers zeer moeilijk te maken. We wachten het verdere verloop van de competitie met spanning af. De wedstrijden vin den iedere maandagavond plaats in het Duivenzaaltje aan de Schrikslaan, t.o. de Tennishal. Heeft u interesse in het damspel, kom dan gerust een kijkje nemen. De aanvang van de speelavonden is half acht. Er zijn altijd deskundige mensen die u graag te woord staan, en u de beginselen van het mooie damspel willen leren. De koffie staat voor u klaar en tot ziens. Nadere informatie wordt u gaar ne verstrekt door: W. E. Meijerink, v. Burenlaan 7, Soest, tel. 13694. A. van Oosterom, Irisstraat 10, Baarn, tel. 02154-11182. Stand in de onderlinge kompetitie per 14 januari 1985. M| Groep A Speler: gesp, gew. rem, verl. pnt. 1. R. M. Entken 2. J. J. den Os 3. Chr. Bakker 4. R. Damen 5. H. Oostenrijk 6. J. Riewald 7. A. van Oosterom 8. H. Schouten 9. C. van Oosterom 10. M. Bakker 11. M. Lambrechts 12. E. Veerman Groep B 1. Y. Luttik 2. Th. Schimmel 3. B. van Brummelen 4. E. van Klooster 5. E. Davelaar 6. K. Hammacher 7. Mw. C.M.van Beek 8. M. van Heiningen 9. W. E. Meijerink 10. J. C. van der Leen 11. H. Hageman 12. T. van der Meer 13. C.T. de Bruyn 14. A. Sweeney 15. G. P. Kwakernaat Groep C 1. A. M. Witte 2. H. Versluis 3. D. Mahabir 4. H. Hulshof 5. M. Veldhuizen 6. Mevr. Vendrig 7. J. Dassen 8. A. Breukel 9. G. van de Brink 10. Mej. Beusekom 11. W. van Egdom 12. H. v.d. Heiden 13. G. P. Espeet 14. W. v.d. Mey 15. P. Verwoerd 16. S. Kloeth 17. A. G. N. Beusekom 18. E. Buuning 19. A. J. Bon 20. E. van Brummelen 21. Mw.T. Leewenkamp 22. Mw. de Wit 23. Mej. de Wit 8 8 0 0 16 7 5 1 1 11 8 5 1 2 11 11 4 2 5 10 11 3 3 5 9 9 1 4 4 6 10 1 4 5 6 3 3 0 0 6 7 2 0 5 4 4 0 3 1 3 1 0 1 0 1 6 0 0 6 0 11 8 1 2 17 11 5 3 3 15 9 5 2 2 12 10 5 1 4 11 6 4 2 0 10 9 4 2 3 10 5 3 4 0 1 8 8 3 2 3 8 10 2 2 6 6 12 2 2 8 6 3 1 1 1 3 7 0 3 4 3 2 1 0 1 2 12 0 1 11 1 13 11 1 1 23 11 7 3 1 17 8 6 1 1 13 11 6 1 4 13 9 6 0 3 12 9 6 0 3 12 5 4 1 0 9 12 4 1 7 9 5 2 2 1 6 7 3 0 4 6 7 3 0 4 6 8 3 0 5 6 4 2 0 2 4 2 1 1 0 3 6 1 1 4 3 1 1 0 0 2 4 1 0 3 2 9 1 0 8 2 1 0 0 1 0 2 0 0 2 0 3 0 0 3 0 4 0 0 4 0 5 0 0 5 0 De ONI-viertallen hebben het in de af gelopen competitie-ronden in het alge meen goed gedaan. ONI l won in de hoofdklasse en staat nu fraai boven aan: 50 punten, met het Bussumse GBC 4 op drie punten achterstand. De overwinning was te fraaier omdat het 3-17 werd tegen BBV 2, dat tot dusver de kop had. Helaas verspeelde ONI 2 in de andere hoofdklasse-groep door een smadelijke 20 tegen min 2 nederlaag tegen BBV 1 de leiding. Hier zakten de Soesters terug naar een met Groen Wit 3 (Hilversum) te delen zesde en zevende plaats. ONI 3 (eerste klasse B) won met 6-14 van BBV 5 en nam daardoor de leiding over van GBC 5. In de tweede klasse ging het met ONI 4 weer minder goed: met 19-1 werd verloren van Slem 1. Maar men bleef tweede op de rang lijst. Tenslotte de drie derde klasse viertallen daarvan staan ONI 5 ,en 6 na overwinningen op resp. GSG 2 en Vrien denkring 6 nu beide op de tweede plaats. Alleen ONI 7 staat in zijn groep hele maal onderaan, ondanks een niet on verdienstelijk 10-10 gelijkspel tegen GSG 1. Eemland 1 verloor met 16-4 van BBV 7, maar staat nog op kop: 10 punten voor op Zuidvogels 1. Ook Eemland 2, dat met 0-20 van Slem 3 won, gaat aan de leiding, maar Eemland 3 en 4 verloren resp. van BBV 11 en Baarn 2. Eemland 3 is nog wel derde op de rang lijst, maar staat ver achter de kop loper (68 punten verschil!). Eemland 4 is hekkesluiter. Tenslotte Soest. Soest 1 speelde 10-10 gelijk tegen Slem 1 en raakte daar door tenminste niet verder achterop. Maar het blijft een derde plaats in de tweede klasse C. Soest 2 verloor met 19-1 van de koploper Baarn 3 en bleef zesde. Sigaretten-automaat gekraakt De heer L. P. de B. van de Tamboerijn deed bij de politie vorige week aangifte van het feit dat de sigaretten-automaat bij zijn zaak door onbekenden was ge forceerd. Met een tang was het plexi glas van het apparaat kapot gemaakt. De dief verdween met sigaretten ter waarde van zo'n 800 gulden.

Soester Courant | 1985 | | pagina 39