ingen van lezers Bauers t Zwaantje Purper 3 bij 't Nut in Soest -D Restaurant ^Qjekmiesl Een blauwe tuin SPLINTER EEMLAND B.V. TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaardêriwoQt WOENSDAG 13 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT De humor ligt op straat Bisschop Bar en de brandstapels De Oelte (4) Vragen P.S.P. over vredesdemonstratie Overleving! op een oude fiets Agenda 'De Borg' Regionale Computerclub Soest 9.50 17.50 8.75 *39.50 *62.50 PAGINA 13 voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Broodbakker Faas aan de Birkstraat is niet alleen een warme, maar ook een sociaal bewogen bakker. Marle en Arie waren daarvan al jaren op de hoogte en kregen dit verheugende feit afgelopen vrijdag nog eens bevestigd. Zijn baksels zijn inderdaad oven vers. Wanneer één of meer broden dezelfde dag niet van eigenaar verwis selen, dan berekent de warme bakker voor het overgebleven oudbakken brood een zeer zacht prijsje. Ook Marie had van dit voordeeltje op de een of andere manier lucht gekre gen en waagde, prijsbewust als ze is, een poging voor slechts één piek een bejaard melkwit in bezit te krijgen. De brood en banket verkopende ver koopster moest haar echter teleurstel len. Een kinderrijke moeder, of wel licht was het de directrice van een noodlijdend weeshuis, kocht in één koop het restant van de vorige dag, zes broden, en investeerde met zeer veel o- verieg de gemaakte winst in een hoe veelheid zeer smakelijke slagroomge bakjes. De met brood gevulde plastic-zakken wiebelden aan haar linkerarm, de bin nenkant van haar rechterhand torste de vierkante doos slagroom met toebe horen. Jonglerend verliet ze het am bachtelijke broodpandje, in stilte nage- staart door een aantal wachtenden. "Dat redt ze nooit", mompelde een op klompen geschoeide Soester. Vreesde hij met de voorspelling waarop hij hoopte, of hoopte hij op hetgeen hij vreesde? Het antwoord op deze vraag liet slechts zeer kort op zich wachten. Geheel ontredderd keerde de grootbroodver- bruikster in de zaak terug. "Kijk eens wat er is gebeurd", luidde de uitnodi ging. Alle aanwezige producenten en consumenten zochten en vonden de plek des onheils. Buiten hadden de uit de doos gegleden slagroomgebakjes zich tot een ski-piste met hobbels ontwikkeld. Bij de vrouwelijke jong leur stond het huilen nader dan het lachen. "Hoe is 't gekomen?", wilde Marie van de ongelukkige weten. Met windkracht p]ègerj, natuurlijkeep vraag naar de bekende weg, maar Marie heeft er af en toe een handje van haar oprecht medeleven op een niet altijd logische wijze te verwoorden. "Het was de wind", luidde de toellch- ting. Kort beraad binnen de firma Faas leidde tot een oplossing, die zich het best als een happy-end laat omschrij< ven. Er werden nieuwe lekkernijen in een witte kartonnen doos geschoven. Betaling mocht, als dikke pleister op de wonde, bij wijze van uitzondering, achterwege blijven. Een zakelijke beslissing die van de aanwezige getuigen veel mondeling ap plaus kreeg. Het leven in bakkersland leek weer in rustig vaarwater terecht te komen, tot het moment dat een Marie en Arie geheel onbekend vrouws persoon kraaide: "Kijk nou eens wat die aan het doen is." Opnieuw de scène buiten de bakkers- Opnieuw trok de scène buiten de bak kerswinkel grote publieke belangstel ling. Het Soester boertje op klompen met een heel bruin onder de arm op weg naar huis vertrokken, speelde dit keer de hoofdrol. De uit slagroom samengestelde piste was hem niet ontgaan. Zich zelf op dracht gevend te redden wat er te red den viel, schuurden klompen en knieën van de Soester jutter de stenen van de Birkstraat. Met twee handen als ge reedschap stapelde hij de slagroom op de verminkte, kale taartjes, daarbij af en toe de vingers aflikkend om er zeker van te zijn slagroom niet met sneeuw te verwarren. Verbaasde blikken en giechelende opmerkingen vanuit de Faas-Side ontgingen hem volledig. Na vijf minuten noeste arbeid had hij de slagroom-haché in de verpakking van zijn bruinbrood ondergebracht, en verdween uit beeld. "Zou zo'n man dat nou thuis opeten?" wilde Marie weten. "Dacht U dat hij 't aan z'n koeien zou teruggeven?", luid de het antwoord van iemand die gees tig wilde zijn. ARIE WANDELAAR Nu de koude dagen weer voor de deur staan: Gourmetten in het weekend voor slechts f22.75 p.p Zeer uitgebreid met slechts de beste kwaliteit vlees. Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg Met stijgende verbazing en ongerust heid heb ik uit de Soester Courant van 30 januari j.1. kennis genomen van de toespraak die bisschop Bar voor het ICTO in Soest heeft gehouden. Bij op pervlakkige lezing zou je denken: ach, zo'n bisschop, wat zou zo'n man nu voor belangwekkends te zeggen heb ben. Bisschoppen in Nederland zijn de laatste tijd druk bezig ervoor te zorgen dat niemand hen nog ernstig neemt. Maar als men goed tot zich laat door dringen wat de zieleherder heeft gezegd, lopen een normaal democra tisch denkend mens de rillingen over de rug. Dat geldt eigenlijk voor de hele toespraak, zoals die in de krant stond, maar een paar voorbeelden zijn al verbijsterend genoeg. De kerk heeft het recht om over de harten van de gelovigen te heersen, zei de bisschop. Dat houd je in 1985 toch niet voor mogelijk! Hij koppelde daar de opmerking aan dat de christelijke leer (lees: de katholieke) altijd zo rea listisch is geweest. Hoe komt de man erbij? Honderden, duizenden slacht offers van het realisme van de r.k.- kerk getuigen van het tegendeel, van Galileï en zijn geestverwanten tot en met de vrouwen in deze tijd. Allemaal zijn ze door pausen en prelaten de eeu wen door de mond gesnoerd. Je kunt deze ideeën nog met schouder ophalen afdoen, maar verontrustender nog zijn de denkbeelden van de bis schop over het begrip waarheid. De waarheidsvraag gaat dieper dan de vraag of iets geoorloofd of rechtvaar dig is, moet hij gezegd hebben. Over welke waarheid spreekt de bisschop dan wel? Uit de context is af te leiden dat hij het heeft over de waarheid van de r.k.-kerk. Dat op zichzelf zet een mens al aan het piekeren, maar nog bonter maakt bisschop Bar het als hij beweert dat je het geweten wel moet respecteren, maar dat je dat ook weer niet moet overdrijven, omdat het gewe ten ook wel fouten kan maken. Ieder een weet dat de Sovjet-leiders de ge wetensvrijheid van de burgers aan hun laars lappen, maar je krijgt de indruk dat de bisschop er ook wat van kan, als het hem uitkomt. Hij heeft er blijkbaar niet al teveel problemen mee om de r.k. waarheid boven het geweten van elk mens te stellen. Dat is pas echt iets om bang van te worden, dunkt mij. De geschiedenis is doordrenkt van het bloed van mensen die hun geweten volgden tegen wat als de officiële waarheid naar voren werd geschoven. In de Tweede Wereldoorlog hebben honderden, duizenden mensen hun leven in de waagschaal gelegd om de vrijheid van het geweten te bescher men, en het is absoluut niet te verteren dat de eerste de beste bisschop dit soort voorbehouden maakt als hij over het geweten spreekt. Niemand, ook een bisschop niet, mag tornen aan,de gewe tensvrijheid. Als we dat van een bis schop wel accepteren, dan hebben we tegenover de Russen inderdaad geen recht van spreken meer (al schijnt zo'n gemis gemakkelijk opvulbaar te zijn met een stuk of wat kernwapens Uit de onverteerbare waarheidspreten tie van bisschop Bar blijkt dat het ka tholicisme op de keper beschouwd nog net zo intolerant is als vroeger, terwijl we dachten dat die tijd voorgoed voor bij was. Wat een zelfvoldaanheid, wat een paapse zelfoverschatting! Je vraagt je af of de bescherming van de vrijheid van het geweten - het hoogste goed is een echte democratie - bij de r.k.-kerk wel in goede handen zal zijn; als het er ooit nog eens op aan komt. En dat moet je je blijkbaar nu ook gaan afvragen bij het ICTO, dat de bisschop kritiekloos aanhoorde, getuige het feit dat de voorzitter liet weten dat de toe hoorders van de heer Bar het beste maar "amen" konden zeggen. Je zult als democraat en protestant namens jou maar zoiets horen beweren! Door de keuze van deze spreker heeft het ICTO zich ook behoorlijk in de kaart laten kijken. Of konden ze geen andere spreker vinden? Of is het ICTO mis schien ook een soort mantelorganisatie geworden, maar dan van het reactio naire katholicisme van Gijsen, Simonis, Bomers, Bar en recente lijk nog Ter Schure? Onthullend is ook wat bischop Bar zei over onderhandelingen met totalitaire systemen. Hij vindt het voeren van ge sprekken blijkbaar alleen nuttig om de waarheid uit te dragen, niet om iets in te leveren. Op die manier zal er inder daad wel heel veel van onderhandelin gen terecht komen, maar niet heus. Ook hier komt die angstaanjagende pretentie weer om de hoek kijken, en dan ga je maar voorbij aan het feit dat de r.k.-kerk zelf een schoolvoorbeeld is van een totalitair systeem, dat in de loop der eeuwen al duizenden onschul dige slechtoffers heeft gemaakt. Het heersen over de harten en de gewe tens van de gelovigen is de r.k.-kerk in het verleden nooit erg goed afgegaan, weet ik uit mijn geschiedenisboek. Toch lijkt bisschop Bar naar dat verle den terug te verlangen, en in zijn kielzog het ICTO, dat tot dusver ge woon een fossiele club van conservatieve protestanten leek te zijn. Dat verleden ligt al ver achter ons, en gelukkig maar. Want het instrument waarvan de r.k.-kerk zich de in die tijd bediende heette: de Inquisitie. Ik krijg er per soonlijk onaangename gewaarwordin gen van: de geur van de brandstapels. Soest, J. A. Spaarn Ik ben het helemaal eens met de schrij vers van eerdere ingezonden stukken. De Oelte dat is toch geen naam. Als je er over nadenkt roept het meer associaties op met een vieze zweer of een venerische ziekte, dan met een ziekenhuis. Waarom noemen ze het nieuwe ziekenhuis niet Zonnegloren. Dat is toch een mooie naam en dan blijft die ook bewaard. Of ziekenhuis Soestdijk. Dat kan ook voor Baam geen bezwaar zijn. Het gaat in Soest altijd gek met het verzinnen van namen. Ook met de straatnamen, ;zoals de Hommel. Wie wil er nu wonen in een straat die zo heet? Of krijgen we straks ook een straat die Kakkerlak heet? Het zou me niksyerbazen. W. Dieleman Naar aanleiding van het artikel van het Tweede Kamerlid de heer Willems van de PSP-fraktie in die Kamer over vragen n.a.v. vredesdemonstratie vorig jaar op Soesterberg in uw Cou rant van 6 februari j.1 wil ik wel ant woorden als beroepsmilitair B.D., want ik hoop en denk dat de ministers De Ruiter (defensie) en Korthals Altes (justitie) wel wat anders te doen heb ben dan antwoord te geven op al deze onzinnige, drammerige vragen. Nee heer Willems, dit is geen vreedza- me-geweldloze aktie meer te noemen als men zich midden in de nacht op illegale wijze toegang verschaft op een vliegbasis. Dan kan ik alleen maar zeggen dat de deelnemers hieraan veel geluk hebben gehad! De bewakingshonden zijn ge traind om indringers op te eten of zo iets en het bewakingspersoneel loopt met geladen wapens rond om dit soort belangrijke objekten te bewaken en be schermen en dat is vandaag de dag heel hard nodig met de bekende "5e co lonne" in ons midden. Misschien wordt het in de toekomst al lemaal nog eens anders als we deel uit maken van de "Sowjet Heilstaat" (want onze democratie is toch uw de mocratie niet?maar zover is het nog niet. Dan zult u eerst een Kamermeer derheid moeten zien te krijgen met de CPN en PPR, waar u zo nauw mee sa menwerkt. Zolang dat niet lukt (en ik geef u weinig kans, want in Nederland houden we niet van extremen) zal ook de PSP zich moeten schikken in democratisch genomen besluiten en stoppen met haar anti-democratische akties. Zo simpel is dat mijnheer Willems Soest M. Mosk Ik voelde nog jouw warmte, rijdend in de trein. Ik voelde nog jouw warmte, waarom zou ik eenzaam zijn? Waarvoor zouden wij beven, alles heeft begin en eind. Waarvoor zouden wij beven? Alleen een tempel is verfijnd. We reden naar het station op twee wielen, Ik zag de mensen, arme zielen. We reden naar het station op twee wielen. Terwijl de bladeren vielen. Het was te gek om waar te zijn, De dagen waren bijna zonder pijn. Hét'was té gëk'óm waar te zijn, Straks zal het weer lente zijn A. de Ridder Woensdag 13 februari 9.00 uur Radio opname R.V.U. 10.00 uur Damesbowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Verg. dhr. Brand 14.00 uur Soos Veenbes 19.30 uur Bedrijfs Bowlen Donderdag 14 februari 9.00 uur Verga. Mavo direkteuren 10.00 uur Senioren Bowlen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaars 20.00 uur Bridge Eemland 21.00 uur Bedrijfs Bowlen Vrijdag 15 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 15.00 uur Sleuteluitr. Woningb. "St. Joseph" 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen Wijkver. Zaterdag 16 februari 12.30 uur Soester Bowling kampioen schappen 20.00 uur Nutavond met "Purper" Zondag 17 februari 11.00 uur Vervolg Soester Bowling kampioenschappen Maandag 18 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Verg. Ver. v. Appartementen 19.00 uur Bridge wedstrijden 19.00 uur S.B.B. Dinsdag 19 februari 14.00 uur Bridge 19.00 uur Bowlen S.B.B. Woensdag 20 februari 9.00 uur Damesbowlen Wijkver. 14.00 uur Soos Veenbes Donderdag 21 februari 10.00 uur Seniorenbowlen 12.00 uur Rotary 14.00 uur Verg. ABVA/KABO 14.00 uur Kindermiddag wijkver. 20.00 uur Rijschool Ruyssenaars 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur bowlen Wijkver. Vrijdag 22 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 20.00 uur Klaverjassen Mercurius Zaterdag 23 fabruari 14.00 Reisver. Selamat-Jalan 20.00 uur Bingo-avond Wijkver. Maandag 25 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen SBB 20.00 uur Verg. Rooie Vrouwen 20.00 uur Verg. Filmclub Dinsdag 26 februari 14.00 uur Reünie V.D.K.H. 16.00 uur Typecursus Scheidegger 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Verg. Vrije Vogels Op uitnodiging van 't Nut Soest zal Purper 3 op zaterdag 16 februari a.s. optreden in De Borg, Willaertstraat 49. Aanvang 20.15 uur. Niemand weet nog waar de naam van daan komt: Purper. Maar na twee theaterseizoenen twijfelt niemand meer aan de kleur die purper aan het theater heeft gegeven. "Purper 3", het nieuwe programma, verduidelijkt dat verder. Het is geen cabaret, het is thea tersensatie. Vier mannen en een vrouw op het po dium, keurig in neruveus gesneden rokkostuums. De muziek barst los, een belangrijk onderdeel. Bach in close harmony, Vondel verdacht gemaakt, een Chinese musical, het strottehoofd van Charles Aznavour, de stalen glim lach van Eddy jChristiani, de knappe dokter Maurice'én de sadistische zus ter Silvie. Zo achter elkaar gezet: geen touw aan vast te knopen, maar het is Leuk. Absurditeiten volgen elkaar in snel tempo op, tot in de perfectie uitgevoerd door de vijf. Purper is Erik Brey, de re- incarnatie van een zigeunergeige Haye van der Heyden, luisterchancon- vertolkster; Toine van Benthem, de man met de ijzeren glimlach; Adelheid Roosen, de paniekerige Groucho Marx voorbij en Willem Gulcher, de permanent verkouden Hollandse regenhater. "Purper 3" slaat nieuwe theaterpaden in, geholpen door adviezen van de vak bekwame toneelregisseurs Lex de Regt, Peter Oosthoek en Gerard Thoo- len. "Purper 3" is een theater-waterval vol oorspronkelijkheid met verrassende muziekale wendingen. "Purper 3" vertelt vooral niet hoe de wereld her vormd moet worden. "Purper 3" laat wel lachten. "Purper 3" is dodelijk vrolijk. "Purper 3" is perfect uitgelicht door Swani Bodhi Bhagat. Eventuele kaarten voor niet-leden zijn a 15.- p.p. verkrijgbaar bij boekhan del Van de Ven, Zuid-promonade; De Stadhouder, Van Weedestraat en De Borg, Willaertstraat 49. Al 51 JAAR official dealer BAARN-SOEST EEMNESSERWEG16-22 - SOEST - BAARN - TEL 02155-12643 TEL 02154-15555 Enige leden van de BBC-Computerclub starten in Soest de regio-afdeling "Eemland". Hoewel er al in diverse plaatsen in Nederland regelmatig bijeenkomsten worden georganiseerd voor hen die ge- interresseerd zijn in "computer", blijken de afstanden voor velen een te grote hindernis te zijn. Met de oprichting van de "Regio-Eem- land" van de BBC-Computer Club hopen de organisatoren in de groeiende vraag naar informatie-uitwisseling in deze regio te voorzien. De opzet van deze bijeenkomsten is het uitwisselen van ideeën en het laten zien van toepassingsmogelijkheden van met name de BBC-computer. Op de eerste bijeenkomst zal b.v. informatie gegeven worden over sideways ram/rom, viditel c.q. locale viewdata en is er de mogelijkheid voor BBC-be- zitters, die niet in het bezit zijn van een printer, hun programma-listings geprint te krijgen. De organisatoren hopen tevens op de belangstelling van leerkrachten van de diverse scholen om zo een steentje te kunnen bijdragen aan een duidelijker inzicht in toepassingsmogelijkheden. Ook wordt, indien gewenst, aan toe komstige computerbezitters informa tie en advies gegeven en zijn eigenaren van andere computermerken van har te welkom. De eerste bijeenkomst vindt plaats op zaterdag 16 februari a.s. in het school gebouw van de K.B.S. "Soestdijk", St. Therasiatstraat 16 te Soest. Aanvang 13.30 uur. Einde 17.00 ur. Bezitters van BBC, die hun systeem meenemen kunnen al om 13.00 uur terecht, zodat ze ruim de gelegenheid hebben om het te plaatsen. Deze bijeenkomsten zijn uiteraard gra tis toegankelijk voor BBC-leden en van niet leden wordt een kleine vergoeding gevraagd. Voor inlichtingen kunt u kontakt opnemen met A. C. Hagman, tel. 02155-19302, H. Hoitingh, tel. 02155- 14687 of E. G. v. Beek, tel. 02155-19752. Onze specialiteiten gedurende de maand februari TERRINE DE VOLAILLE Eigengemaakte kippeleverpaté of CHAMPIGNONS AUX CRUSTACÉS Met crab en garnalen gevulde champignons 4 A Cft in witte wijnsaus I4SUU of BOMBAY BISQUE Gebonden kerriesoep met ananas en garnalen SUPREME DE VOLAILLE „NORMANDE" 'Kipfilet in e^n ss^us (qet appelen t\A f)A Calvados £4.1111 of FILET DE PORC „WELLINGTON" Varkenshaasje in rn bladerdeeg £1 .OU DERBY-APPLE Warme appel met rozijnen en kaneel in o vanille saus D OU of CRÊPE „DIANA" Flensje gevuld met ijs en geserveerd met geflambeerde framboosjes MENU KEUZEMENU Zie ook onze hernieuwde menukaart. BURG. GROTHESTRAAT15 SOEST Reserveringen: 02155-12516 DAGELIJKS GEOPEND We kriege d'r weer un snaakbaar bie. Gelukkig moar, waant ik waas aal baang daattut niet deur zouw goan, vaan we- ge de bezwoare vaan de bure teuge de baakdebutaant. Moar d'r is niks an de haangd. Ze maagge d'r gaang goan met de fritures. Ak ut zo bekiekt, kuw- we nog maakkeluk zaat veul meer vaan die snaakbaarre op Soest hebbe. Ik snaak noar meer vaan die baarre. D'r ben d'r nog niet genogt. D'r stoan overaal vaan die winkelpaandjes leeg, die d'r haarstikke mooi veur zouwe weze. Met Kaarnevaal bewwe aaltied Knolled aam. Petaatteburg zouw ok niet gek weze, waant vrogger haawwe eer pels zaat op de Neng. Je hoef bie ongs geejn honger te lieje, waant voortemee ken iedere Soesder in ze eigen stroat un boaltje 'ebaakke eerpels anschaaffe, En as 't daan nog niet zaat is, kuwwe aaltied nog petaat- kroame deur 't daarp loate rieje. Je vroagt ut gewoon an bie de gemeengte. Je betoalt stoangeld en daat zaal de ge meengte groag vaan je ontvaange, en daan kaajje zo anvaange of opstaarte met die haangdel. Daan bejje zo ong- derdaak of beter 'ezeid: ongder zeil, waant je ziet aalsmoar meer maart- kroame op Soest. Ik doch aaltied daawwe aallenig moar maart haadde op de Weegbreestroat, moar je ken voortemee overaal un doal- der kriege veur je gulde. Ik zaag aal un kroam met snoep en ok aal eejn met groengte. Vis en blomme en gebaak, vaan aallus komt 'r op stroat. Gelukkig is de koashaangdel noeng ok verzekerd vaan ze vaaste stekkie. Doar is de road op un end mee uut de probleme 'ekom- me. Doar zitte ze niet laanger meej in de moag. Je ken d'r beter koas in hebbe, daat vaalt niet zo zwoar. Op de boterhaam of uut ut vuusje: Haap zeitie! En daan ken ik hohouwe met de koas. 't Wordt tied ok, aangders krieg ik nog laast met minister Brinkmaan omdaa'k teveul rekloame in 't Gehannes stopt. "Piep-piep", zeej de muus in ut veur- huus. Daat doch ik toeng 'k us over de Verlengde Taalmoaloan reej. Doar heb be ze in un poar doage tied toch un poar mooie huze uut de grongd 'estaampt! Heul baar, je weet niet waat of daajje ziet. Ut lieke verdeed wel echte huze, moar ajje effe goed kiekt, daan kom je d'r aachter daattut moar haalve huze benne. Ik doch nog eve an nieuwe snaak baarre, waant die hewwe doaro nog niet, moar ik waas t'r noast. Ut ben huze veur filmopnoames. Waajje op Soest aallemoal niet meej ken moake Ik weet niet waanneer of ze an 't speule goan en ok niet welke filmsterre of t'r bie komme, moar d'r is vaan eiges nog wel ploats veur un petaatwoage, waant d'r zaal wel volk op aafkomme as ze an 't filme goan. Ajje 't mingt vroagt, daan mok zeige, daa'k wel weet waat ovve ze goan op- neme, moar ik weet weer niet of ik daat maag verklaappe. Je het zo nu boete vaan un poar ton. "Piep-piep" zeit Hannes v.d. Neng SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227. telefoon 14152 EffxieiKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Autobrandje Vermoedelijk als gevolg van kortslui ting raakte aan het Vedelaarpad de auto van P.K. uit Soest in brand. Er ontstond lichte schade. De brandweer wist de vlammen te doven. Dronken automobilist aangehouden in bezit van gestolen cheques Bij een routinecontrole op de Burge meester Grothestraat_hield de politie in de nacht van maandag op dinsdag de 32-jarige automobilist T.E. uit A- mersfoort aan. Hij onderging de blaas- test en de bloedproef en kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. In de au to trof de politie bovendien een hoe veelheid gestolen eurocheques aan. Het onderzoek naar de herkomst daar van wordt voortgezet. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 70479 nl Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Een tuin in één kleur heeft een eigen sfeer, het heeft iets heel geraffineerds. Veel tuinbezittërs zoeken naar iets aparts en proberen dit te bereiken door vormgeving, het gebruik van niet alledaagse hout en steenmaterialen en weinig voorkomende gewas sen. Een tuin, een border of een gedeelte van de tuin met planten die één hoofdkleur bezitten, is een erg boeiende bezigheid en levert vaak een unieke com positie op. Als voorbeeld bespreek ik een "blauwe" tuin, niet direkt de eenvoudigste opgave, omdat er in verhouding niet zoveel blauwe tuinbloemen zijn. Toch is het zeker de moeite waard het te proberen. Blauw is eigenlijk een vrij "koele" kleur, maar door alle kleurnuances van het blauw te gebruiken zien we in een blauwe tuin ook violet en purperkleuren. Het effect is zeker niet koel. Zeker niet als we het blauw combineren met grote vlekken grijs. Grijze ezelsoren (Stachys olympicus) of het grijsbladige Siberisch edelweiss (Anaphalis triplinervisen Cerastium (of hoornbloem) zijn hiervoor bij uitstek geschikt. De bloeiwijze van deze planten is welis waar niet blauw, maar stoort in geen geval. Santolina of heiligenbloem is daarentegen ge vaarlijker, want als deze plant bloeit is die geel, het geen in een overheersende blauwe tuin zal misstaan. Om ook het gewenste effect te krijgen is het erg be langrijk dat we eerst een beplantingsschema ma ken. Als we zo maar in het wilde weg aan de slag gaan zal het resultaat gegarandeerd tegenvallen. Voor bezitters van een kleine tuin is het aan te raden, achterin een blauwe hoek te creëren. Dit doet de tuin groter lijken omdat blauw ruimtelijk werkt. Voordat we een schema gaan maken, kiezen "we eerst alle blauwbloeiende en grijsbladige planten uit die we willen gebruiken. In het voorjaar zijn er de blauwbloeiende bolgewas- jes, zoals blauwe druifjes, boshyacinten, Scilla's en Irisjes. Deze worden gevolgd door de viooltjes. Ook in het voorjaar, maar tot diep in de zomer doorbloeiend is de bergkorenbloem met fraai grijs groen blad. Tegelijkertijd staan dan achterin de border de hoge monnikskappen te bloeien (Aconi- tum). Als de monnikskappen uitgebloeid zijn kun nen bijvoorbeeld riddersporen weer voor het hoge accent zorgen. Bij de campanula familie vinden we tal van blauwe bloeiers van hoog tot laag en van vroeg tot laat. In de voorzomer zorgen diverse iris soorten voor de blauwe tinten. Gedurende de zomer vinden we onze kleur terug in talloze Veronica of E- reprijssoorten en in de Salviafamilie. La vandel en komkommerkruid (Borage) zijn ook dankbare mo gelijkheden. We hoeven het natuurlijk niet alleen in vaste planten te zoeken bij ons ontwerp. Er zijn ook enkele erg mooie blauwbloeiende heesters die we goed in kun nen passen. De blauwe Hibiscus "Oiseau Blue", Caryopteris "Kew Blue" en de lichtblauw bloeiende herfstsering "Glorie de Veersailles" zijn hier goede voorbeelden van. Verder kunnen er voor extra kleur vanzelfsprekend éénjarigen worden gebruikt die de hiaten in bloeitijd kunnen opvangen. Als we eten welke planten we graag willen gebruiken, rangschikken we deze rekening houdend met kleur- vakken, hoogtes en bloeitijden. Geen eenvoudige klus, maar wel zeer de moeite waard.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13