(Pj^gt) 'Flame Control' in een nieuw jasje i'Met het oog op Hartje-ZuidJ Anja's wol-speciaalzaak: 'niet alleen maar een leuk bolletje wol verkopen' j d'OudeEnghe* WOENSDAG 13 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 9 irSÖffield FHimVR DENKT Al AA1M HET VOORJAAR! PH1LREAL f 2,50 per bol Soester brandbeveiligingsbedrijf maakt spectaculaire groei door 15e rommelmarkt Stichting Jeugdzorg op 20 april 1985 INBRAAK PREVENTIE HARTJE-ZUID 'Foto: Goos van der Wilt. .FLAME CONTROL V UtodoLW nu tijdelijk een zacht glanzend garen in 7 modieuze voorjaarskleuren Winkelcentrum Hartje Zuid Soest - Tel. 02155 - 10421 Rood hangen Toch gaat het in het algemeen om rela tief kleine bedragen om te voorkomen dat er voor veel grotere bedragen schade wordt geleden. Dat geldt zowel voor de brand- als voor de inbraak be veiliging. "De mensen aarzelen wel eens teveel. Dat is ook wel een beetje te begrijpen, want ze moeten dan iets kopen dat ze hopelijk nooit hoeven te gebruiken. Maar ja, ik zeg wel eens, als er ergens een brandje is geweest kun je de buurt er rood hangen" (doe lend op de doorgaans rood geschilder de blusapparaten). "Bedrijven moeten altijd wel, die moeten aan alle voor schriften voldoen. Maar bij particu lieren moet dat nog doordringen. Het spreekt vanzelf dat het goed ge outilleerde bedrijf aan de Molenstraat in Soest nog altijd als onderhouds dienst optreedt. "We kunnen alles vul len, ook de apparatuur van andere merken. Op dit gebied moet je alles kunnen aanpakken i®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®@®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®® Na de feestelijke opening van het nieuwe winkelcentrum, eind vorig jaar, in Soest-Zuid is er aan de "zuidpool" van Soest een betrekkelijke rust in getreden. De winkeliers hebben zich intussen ingewerkt en ook de con sumenten hebben de tijd gehad om aan de nieuwe situatie te wennen. Dat is vanuit beider gezichtspunt naar grote tevredenheid verlopen, zoals uit de positieve verhalen kan worden opgemaakt. In wekelijkse afleveringen zal de Soester Courant de winkeliers van "Hartje- Zuid" - onder welke vlag zich zowel de "oude" als de "nieuwe" winkeliers van Soest-Zuid gezamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek intro duceren. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oog op Hartje-Zuid". "Uniek in Nederland." Dat mag zonder enige terughoudend heid worden gezegd van een op-en-top Soesters bedrijf, dat sinds de oprichting in 1974 (nog maar iets meer dan zo'n tien jaar ge leden dus) een spectaculaire groei heeft doorgemaakt. Begon nen in een garage achter een woonhuis aan de Nieuweweg, is het in die betrekkelijk korte tijdsspanne uitgegroeid tot een uiterst modern bedrijf, gevestigd in een onlangs geheel aan de eisen van de tijd aangepast pand op de hoek van de Molenstraat en de Beukenlaan/Nieuweweg. "Flame Contrl" - de goed geïnformeer de Soester zal al begrepen hebben dat het verhaal daarover gaat - houdt zich intussen ook met heel wat meer bezig dan waarmee destijds in die garage werd begonnen: een onderhoudsdienst voor brandblusapparatuur. Tegen woordig fabriceert en verkoopt "Fla me Control" niet alleen eenvoudige blustoestellen voor min of meer huis houdelijk gebruik, maar levert het complete brandbeveiligingsinstalla ties, zowel voor kleine en middelgrote bedrijven en instellingen als voor gro te klanten, zoals de luchthaven Schip hol, de Nederlandse Omroep Stichting, en nog een heel rijtje klinkende na men op industrieel gebied. Het werkterrein is in die jaren eveneens sterk verbreed: na de blustoestellen kwamen ook de vulinstallaties - be stemd voor brandweerkorpsen en be- drijfsbrandweergroepen - en allerlei andere ingenieuze apparatuur op het gebied van brandmelding en brandbe strijding. In de laatste jaren heeft het werkterrein van Flame Control boven dien een sterke uitbreiding ondergaan doordat het bedrijf zich ook is gaan be wegen op de (groeiende) markt van de inbraakbeveiliging, waarin de laatste technische snufjes worden toegepast. waren konden zij zich uitgebreid laten voorlichten over het stukje hoogstaan de technologie, dat "Flame Control" te bieden heeft: de blusapparatuur (ook poeder- en Halongasblussers), de brand- meldinstallaties en de laatste snufjes op het gebied van inbraakpreventie. Ook kregen ze een blik op wat er ach ter al die apparatuur verscholen gaat de uitgebreide werkplaatsen en na tuurlijk de rijdende servicestations van "Flame Control", die volgens een uitgekiend schema dagelijks in het hele land onderweg zijn. "Flame Con trol" heeft momenteel vier van deze wagens in gebruik, alsmede een vul- wagen, die op elke gewenste plaats Het nieuwe 'front' van Flame Con trol aan de Molenstraat. Op de voor grond een van de servicewagens. Foto: Herman van Dam. der tot het welvaren van het bedrijf heeft bijgedragen is ook dat men moet openstaan voor nieuwe inzichten. "Als een klant een nieuw idee heeft, moet je niet te beroerd zijn om het uit te voeren. Dat willen we best. In feite leveren we dan ook maatwerk, als dat gewenst is." Snelle service. Mevrouw De Vries merkt daarover op: "Er wordt zo snel gewerkt. We staan altijd al de volgende dag op de stoep. Soms heb je wel eens de indruk dat de klanten denken dat we er misschien een beetje op zitten te wachten, maar we hebben het echt heel druk. Het is simpel een kwestie van goede organisatie. Wie opbelt heeft voorrang boven de gewone controle- beurten." Het controlesysteem dat "Flame Con trol" heeft opgebouwd is efficiënt en waterdicht. "Iedere maand wordt het systeem 'uitgeprikt' en worden' de routes uitgezet, zodat de klant exact weet wanneer wij komen." 'Knaller van '85' Eén van de zaken waarnaar tijdens het "open huis" zeer veel belangstel ling uitging is een nieuwe vinding van de heer De Vries. "Dat is de HAL 84, die we vorig jaar hebben ontwikkeld en die we binnen afzienbare tijd op de markt gaan brengen. Het is een instal latie die speciaal bestemd is om in computers en andere schakelruimtes te worden ingebouwd, bestaande uit twee melders, een centrale en een blus- unit. Wanneer de eerste melder in wer king wordt gesteld door rook ontstaat een voor-alarm. Als de tweede in wer king wordt gesteld door nog meer rook, volgt de blussing. Bij de eerste melding is het mogelijk het blusprogramma te ontbreken. "Door dit systeem voorkom je dat er geblust wordt terwijl het niet nodig is." De HAL 84 wordt volgens de heer De Vries "de knaller van 85". "Ga maar na. Voor computers en schakelkasten is er tot dusver geen ander alterna tief dan de gehele ruimte waarin ze zijn opgesteld tegen brand te beveili gen. Maar het is in het algemeen niet nodig, omdat de brand alleen in die kast kan uitbreken. Daarom hebben we dit systeem ontwikkeld, dat bovendien stukken goedkoper is dan een instal latie die de hele ruimte beveiligt. Dat Slagvaardig De man achter "Flame Control" en eerstverantwoordelijke voor déze res pect afdwingende groei is de heer R. de Vries, directeur-eigenaar die (sa men met zijn vrouw - die eveneens intensief bij de zaak betrokken is - en inmiddels twaalf medewerkers) met niet aflatend enthousiasme aan het hoofd staat van deze slagvaardige on derneming, die van de economische neergang geenszins te lijden heeft ge had; een omstandigheid die in niet geringe mate te danken is aan de eigen schap van de heer De Vries om telkens weer nieuwe wegen in te slaan en voort te bouwen op een vast fundament. "Toen we nog aan de Nieuweweg za ten was het op den duur wel behelpen. We moesten de klanten soms op de ta fel ontvangen. Toen het echt de spui gaten begon uit te lopen zijn we hier naar toe gegaan: Molenstraat 148-150. De oudere Soesters kennen het pand waarschijnlijk nog het beste als de oude maalderij van De Bruin. Beschikte de heer De Vries aan de Nieuweweg over nauwelijks 100 vier kante meter bedrijfsruimte, na de verhuizing naar de Molenstraat was dat al zo'n 500 vierkante meter, waar van ongeveer de helft voor magazijn ruimte. Na de recente verbouwing, vorig jaar uitgevoerd door de firma Higler uit Soest, waarbij ook de voor gevel een duidelijke "face lift" heeft ondergaan, kan "Flame Control" voorlopig uit de voeten met maar liefst 850 vierkante meter. Een belangrijk deel daarvan is inge richt als showroom, een aanwinst waarmee de heer De Vries zeer inge nomen is. "Je kunt de klanten hier uitgebreid laten zien wat we zoal in huis hebben, zonder dat je ze even op een vuilnisbak hoeft neer te zetten. Bovendien is de showroom afgeschei den van de rest van het bedrijf, zodat er rust is om de bezoekers op de juiste wijze te ontvangen." 'Open huis' Heel wat relaties van Flame Control' hebben zich onlangs op twee opeenvol gende dagen van de grootscheepse veranderingen kunnen overtuigen. Dat gebeurde tijdens een feestelijk "open huis". Voorzover ze dat nog niet De 'brandmeldings- en blushoek' inde showroom. Foto: Herman van Dam. gulden op zodat het derde klubhuis ge realiseerd kon worden het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan. Waren er 15 jaar geleden zo'n 40 vrij- Bromfietser gewond bij aanrijding Op de Kerkstraat deed zich vorige week een aanrijding voor tussen een auto en twee bromfietsen. De bestuur der van de auto, de 58-jarige N. v. d. B. uit Soest, sloeg rechtsaf een inrit in, juist toen over het fietspad twee bromfiet sers naderden. Een van hen, de 16-jari- ge R. K. uit Soest, kon een botsing niet ontwijken en werd door de klap in een tuin geslingerd. Hij moest met een ge broken enkel naar Zonnegloren worden overgebracht. De eveneens 16-jarige G. W. uit Soest, die de andere brom fiets bereed, wist op tijd uit te wijken. Sleutel aan touw aan NS-bovenleiding Vorige week dindagmiddag meldde de bestuurder van de trein op het trajekt Soest-Soestdijk de politie dat hij plotse ling geconfronteerd was met een sleu tel, die op gezichtshoogte aan de boven leiding was bevestigd. Bij onderzoek bleek de sleutel aan een touwtje over de bovenleiding te hangen. In de omge ving werd de 16-jarige H. B. uit Soest aangetroffen. Hij verklaarde de sleutel per ongeluk over de bovenleiding te hebben gegooid. De trein liep gelukkig geen schade op. De jongeman werd met een ernstige schobbering wegge zonden. willigers aktief, dit jaar zijn er over de 100 mensen nauw betrokken bij de rom melmarkt. We gaan het derde lustrum tegemoet en hopen op een opbrengst van 40.000,-. Helpt u mee dit te reali seren? Bewaar die overtollige boe ken, meubels, kleren en andere spullet jes nog even. Binnenkort verschijnen de gele raambiljetten en op de inlever- adressen kunt u uw spulletjes kwijt. De rommelmarktkommissie De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Deze week: Anja's wol-speciaalzaak (Phildar) aan de Zuid promenade 2. "Ik liep al jaren rond met het plan om een keer voor mezelf te beginnen. Toen het nieuwe winkelcentrum er zou gaan komen heb ik gedacht: nu moet ik het doen, anders krijg ik misschien de kans niet meer. Maar het is wel een grote stap. Je neemt zo'n besluit na tuurlijk niet zomaar even; daar groei je in de loop der jaren naar toe". Aan het woord is Anja van Heerde, de vouw achter "Anja's wol-speciaal zaak" aan de Zuidpromenade 2, één van de écht helemaal nieuwe winkels in het nieuwe winkelcentrum in Soest- Zuid. Anja mag dan onlangs als zelf standig ondrneemster aan het werk zijn gegaan, ze kent "Hartje-Zuid" op haar duimpje. Jarenlang werkte ze in een drogisterij/parfumerie in de direc te omgeving. "Ik wilde graag in deze buurt blijven. Je kent de mensen, en de mensen kennen jou Het is nog wel even een punt van over weging geweest of ze niet zou kiezen voor de branche waarin ze al die tijd werkzaam is geweest, maar de beslis sing was uiteindelijk niet moeilijk. "Breien is altijd m'n grote hobby ge weest, en daar is het dus allemaal uit gegroeid. Het is trouwens niet alleen maar een kwestie van leuk bolletjes wol verkopen. Er komt nog heel wat meer bij kijken. Eerlijk gezegd is het een kwestie van keihard werken, en er komt veel op de avonduren aan. Maar het loopt zó goed, dat ik het er graag voor overheb". Anja - ongetwijfeld één van de jongste zelfstandige ondernemers in SoestZuid - verkoopt inderdaad bolletjes wol en breigaren, maar daar blijft 't niet bij. 'Ik heb ook allerlei accessoires en ver koop ook breiboeken. Verder is er een groot assortiment sokken, zowel voor de dames als de heren, en natuurlijk ook voor de kinderen. In deze tijd maillots, en van de zomer weer een complete verzameling fantasiesok ken." Dat Anja's wol-speciaalzaak vooral ge richt is op breien en haken, en niet op borduren behoeft enige uitleg. De zaak voert uitsluitend materiaal van "Phil dar", een organisatie waarbij Anja van Heerde als zelfstandig onderneem ster is aangesloten. "Borduurmateri- aal hoort er meestal wel bij, maar Phildar heeft het niet meer. En boven dien ik zou ook niet weten waar ik er de ruimte voor moest maken. Als je zo iets doet, moet je het ook echt goed aanpakken." Pronkstukken De verkoop beperkt zich overigens niet uitsluitend tot de "grondstoffen". De gebreide truien die in de etalage en in de winkel als fraaie pronkstukken de aandacht trekken zijn ook te koop. Ze zijn grotendeel door Anja zelf ge maakt, al doet ze de laatste tijd ook wel eens een beroep op vrienden en be kenden van wie zij weet dat ze de brei- kunst uitstekend beheersen. "Ik kom er zelf door tijdgebrek niet zoveel meer aan toe. Dat zijn ook van die dingen die alleen maar 's avonds kunnen, maar dan heb ik meestal nog heel wat administratief werk te doen." Hoe het is om nu als zelfstandig onder neemster aan het werk te zijn noemt ze "een uitdaging". "Het is fijn, maar wel heel anders. Je zegt nu niet: ik ga naar m'n baas om half negen en om zes uur ga ik weer naar huis. Je gaat door tot het af is. Je werkt eigenlijk door zonder dat je 't merkt. Maar dat is misschien vooral nu, in de beginfase zo. Op den duur krijg ik hopelijk wel wat meer ruimte voor mezelf. Haar klanten zijn in het algemeen al leen maar vrouwen. Anja: "Als er een man binnenkomt, dan is hij meestal door zijn vrouw gestuurd. Maar er komen ook wel eens mannen mee om een kleur te kiezen. En verder zit ik hier natuurlijk ideaaldirect tegenover boekhandel Van de Ven. Als de dames hier een boodschap komen doen gaan de heren dikwijls daar even snuffe len." Het zal niemand verbazen dat Anja zelf heel dikwijls gekleed gaat in haar ei gen "produkten". "Natuurlijk," zegt ze. "Het is min of meer je visitekaartje, en je krijgt er ook veel reacties op. Anja van Heerde adviseert haar klanten over de juiste breiwol. Van jongsaf heeft Anja zich met breien beziggehouden. "Mijn moeder was ook altjjd bezig. Ik heb het niet zozeer van heer geleerd, maar je gaat het bijna vanzelf ook doen. 'Modisch' Breien is weer erg in zwang, de laatste jaren. "Vroeger was het misschien meer een noodzaak dan nu. Tegenwoordig is een gebreide trui echt een "modisch" artikel. En er zijn te genwoordig veel meer garens dan vroeger, vooral omdat er veel meer kunststoffen beschikbaar zijn, die ge deeltelijk met de wol worden verwerkt. Echt zuivere wol wordt niet zoveel meer gebruikt, ook al omdat dat wat minder sterk is. Deze zomer zijn er bij voorbeeld veel glansdraden, dat is ook heel modern. Er zijn zoveel verschillende garens, daarmee kun je echt je fantasie uitleven..." Hoezeer het buiten nog wintert, het voorjaar is bij Anja's wol-speciaalzaak al volop aanwezig. "De nieuwe voor jaarskleuren zijn inmiddels binnen: veel pasteltinten, zoals abrikoos en mint," aldus Anja van Heerde. Anja's wol-speciaalzaak is alle dagen vanaf 9.00 uur geopend, behalve op maandag. Dan gaat de winkeldeur om 13.00 uur open. neerde soda met een aantal toevoe gingen"), C02 ("koolzuursneeuw") en het blusmiddel "Halon", een gas met de chemische aanduiding BCF. Naast alles wat "Flame Control" aan materiaal in huis heeft ("Jazeker", al dus de heer De Vries, "ook voor de gewone particulier"), die voor een redelijke prijs wordt geleverd, staat de firma uiteraard ook klaar voor vrijblijvende adviezen. Ook de voor lichting voor particulieren is van niet te onderschatten belang. "Je kunt immers nooit stellen dat er ergens geen brand kan uitbreken. Er zijn zo veel mogelijkheden, wat dat betreft." Voor particuliere huishoudens beveelt de heer De Vries in het algemeen de Halon-blusser aan. "Dat is een schoon produkt, waarmee een begin van brand goed geblust kan worden zonder dat je later al te erg in de rommel zit." Naast blusapparaten van de bekende merken voert "Flame Control" intussen na tuurlijk ook een eigen merk, onder de goedgekozen naam "Flacon". Als de krokussen weer bloeien en de schoonmaak achter de rug is, dan is-ie er weer: de "Rommelmarkt" van Stichting Jeugdzorg aan de Beetzlaan. Een kijkje in het verleden vertelt ons dat het de 15e rommelmarkt wordt; een derde lustrum dus. Op 9, 10 en 11 mei 1967 werd er een ba- zar gehouden die als doel had een jeugdhuis in het hart van Soestdijk. De vangrail kwam er en staat er nog. Op 24 april 1971 werd i.p.v. een bazar de rommelmarkt georganiseerd op het terrein van de Vangrail aan de Beetz laan. Het eerste klubhuis funktioneerde zo goed dat er behoefte was aan een tweede, en dank zij de jaarljks terug kerende rommelmarkt verrees de "Praatpaal" aan de Molenstraat in 1973. Na de verbouwing van de Vangrail, die dankzij de opbrengst van de rommel markt kon plaatsvinden vierden we in 1975 het eerste lustrum. Men haalde een rekordopbrengst van maar liefst 12% mille. In de jaren die volgden kreeg de rom melmarkt steeds meer bekendheid en de opbrengst verdubbelde zich. De ne gende rommelmarkt bracht 22.000 Gat in de markt In een terugblik op de afgelopen jaren merkt hij op dat hij destijds inderdaad in een gat-in-de-markt is gesprongen. "De grote blusjongens, zoals ik ze nu maar even noem, waren in feite vooral geïntereseerd in de verkoop. Onder houd, daar voelden ze niet veel voor. Ik ben daar toen mee begonnen en heb in korte tijd een goede naam kunnen opbouwen. Afspraak is afspraak, dat is m'n devies. En snelle service. Als je je daaraan houdt, en dat doe ik, ontstaat er al snel een soort mond- op-mond reclame." Van belang is ook, aldus de heer De Vries, dat hij al die jaren, ook terwijl het bedrijf zelf al maar groter en gro ter werd, de kleine klanten niet heeft verwaarloosd. "Ik ben altijd uitgegaan van het standpunt dat je beter 100 kleine klanten kunt hebben dan één grote, maar het aardige is dat die grote klanten er de laatste jaren ook zijn bij gekomen." Een andere eigenschap die niet min- Uiteraard heeft de heer De Vries in de loop der jaren een unieke kennis van de brandbestrijding vergaard. Zelf is hij nooit actief betrokken geweest bij enig brandweerkorps, al heeft hij in de loop der jaren daarmee uitstekende kontakten opgebouwd, ook in Soest. 'Waterman' "Er is wel een beetje verschil in be nadering", beaamt hij. "Ik noem een brandweerman soms een 'waterman'. De brandweer heeft in het algemeen wel eens de neiging de zaken wat theo retisch te benaderen. Maar we heb ben een prima relatie Blussen gebeurt al lang niet meer alleen met water legt de heer De Vries uit. Voor sommige branden is dat zelfs ongeschikt. Daarom zijn er in de loop der jaren ook andere blusmiddelen ont wikkeld, zoals poeder ("dat is geraffi- In de showroom een overzicht van de inbraakpreventie-installaties die Flame Control levert. Foto: Herman van Dam. kost je minstens 10.000 gulden, maar met dit systeem ben je voor nog geen 2000 gulden klaar, en dan heb je iets goeds ook." Vooral van de zijde van de verzekeringsmaatschappijen is al veel belangstelling voor de nieuw ontwik kelde apparatuur getoond. De heer De Vries heeft overigens ge constateerd dat het publiek langzamer hand wel iets "brandbewuster" is ge worden. "Al is het toch nog vaak zo dat de mensen pas naar je toe komen als er bijvoorbeeld bij de buren net een brandje is geweest." In elk gezin moet een minimum aan blusapparatuur voorhanden zijn, is zijn overtuiging. "Het gaat niet alleen om spullen, maar ook om mensen, en dat is nog belang rijker, zeker als je wel eens iets hebt gezien van brandwonden... Als er op de televisie iets gezegd isover brand- slachtoffers kun je dat de volgende dag direct merken." Voor een bedrag van 300 gulden (een goede brandmelder, die centraal in huis moet worden opge hangen en een vreselijk geluid voort brengt, en een behoorlijk Halon-blus- ser) is de gemiddelde particulier welis waar niet "uit de brand", aldus de heer De Vries. "Maar hij kan er een begin van brand in het algemeen best mee uitkrijgen." Over de jongste poot van het bedrijf - de inbraakpreventie - merkt de heer De Vries op dat deze snel in betekenis toeneemt. "Daar is een sterk groeien de belangstelling voor, en dat heeft ongetwijfeld te maken met de toene mende criminaliteit. "Je moet als particulier datgene in huis nemen wat verantwoord is en effectief, zonder dat je van je huis een fort maakt, want dan kun je ook niet prettig leven. En bo vendien: echt voor de volle honderd procent kan niemand zich indekken. BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 o 3764 CG Soest 3 g Tel. 02155-13331 J o WEEKMENU t voor ƒ26,50 van 13 t/m 19 februari Champignonsoep 3 Slibtong Diverse groenten Diverse aardappelen Verse ananas met slagroom Iedere woensdagavond LIVE MUSIC zorgt voor het vullen van de blusap paratuur. Daarnaast rijden er nog twee kleinere wagens, die speciaal zijn uitgerust voor "brandblusinstructie". Een aan hanger met alle voor die instructie be nodigde materialen wordt momenteel nog ingericht. Dat "Flame Control" een bedrijf is waar hoge normen van degelijkheid, betrouwbaarheid en bedrijfsveiligheid worden gehanteerd ligt voor de hand. Het bedrijf is uit de aarde van de zaak erkend door UNETO, de unie van elek- tro-technische ondernemers, en de TBBS, de organisatie die zich bezig houdt met brandpreventie. "Die stel len hoge eisen", aldus de heer De Vries, "waardoor een hoop beunhazen wel zullen moeten afvallen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9