^Meldingen van lezers t Zwaantje ?Bloem- denk- dag' Vakantiewerk voor minder-validen Hydrocultuur...planten zonder aarde TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderkooqt WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 SOESTER COURANT PAGINA»! 1 ^OES^ De Oelte Bisschop Bar en de brandstapels (2) Bisschop Bar en de brandstapels (3) Bisschop Bar over de vrede Overtreffende trap WD vrouw-vijand? Agenda 'De Borg' Epilepsiebestrijding vraagt aandacht WV-Nieuws effirienty nüiidïiimi voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar 14 februari Volgens Arie is de jaarlijkse Valentijn- dag ooit eens uitgevonden om de mens heid er aan te herinneren op 14 februari eens aan een ander te denken. We danken de "bloem-denk-dag" aan het bestaan van ene Valentinus, een priester die in het jaar 306 de martel dood stierf en door zijn kerk later heilig werd verklaard. Op zijn kerkelijke feestdag wordt Valentijnsdag gevierd. Doemdenkers in het huidige "Ik-tijd- perk" zullen Valentijnsdag als een commerciel opzetje van de verenigde Nederlandse handelaren in bloemen beschouwen. Daar kan wat Arie betreft best een waarheid in schuilen. Wie uit sluitend slechts die kant van de medaille bekijkt zal er ook op de avond van 5 december de Kerstdagen de voorkeur aan geven slapend door te brengen. Toch wil Arie een poging wagen dit snurken te onderbreken door ook op de andere kant van de medaille te wijzen. Woensdag de 13e februari j.1. ging Arie op onderzoek uit. Enige bloemisten in en net buiten Soest bloembestellers naar aanleiding en oorzaak van de be stellingen gevraagd. Vrijpostig, misschien wel brutaal, van daar dat Arie een aantal keren te ver staan kreeg dat 'm dat geen barst aan ging. Het werd wel vriendelijker ge zegd, 't kwam er toch op neer. Desondanks toch voldoende reacties gekregen om in deze kolom wat warmte te laten. De maatschappij waarin wij leven mag er aan de buitenkant dan niet zo florissant uitzien. Valentijnsdag maakte Arie duidelijk dat er nog altijd mensen zijn die zichzelf geheel ten bate van minder bedeelde, zieke of invalide me demensen wegcijferen. Zonder opsmuk, zonder aan de weg te timme ren. Voor die stille werkers is het "bloemdenken" iets wezenlijks anders dan een commercieel handigheidje. Arie's bloemlezing zou vele kolommen kunnen vullen, hij beperkt zich echter tot wat schijnbaar kleinschalig lief en leed. In een bloemenwinkel in Soest-Zuid kreeg de bestelling voor een dag later deze toelichting: "Het bloemetje is bestemd voor een vrouw die ontzettend veel doet voor de opvang ep. verzorging-varrrbicitenlandse. vrouwenfin de weekends heeft ze een geestelijk gehandicapt kind geadopteerd. De rest van haar vrije tijd stopt ze in het gratis onderricht geven in handwerken. In Soest-Midden vertrouwde een af-' zendster Arie toe: "Ik stuur een bloemetje naar iemand die de spil is in een moederloos gezin. Nadat ze van de Mavo is gekomen overleed haar moeder. Vader is overdag aan het werk, zij doet het volledige huishouden in een opgroeiend gezin. Daarmee ver wijst ze, misschien wel zonder het zelf te weten, haar eigen toekomst naar het tweede plan. ïn Soesterberg deze toelichting: "Zelf heeft degene aan wie ik dit bloemetje stuur niet zo'n leuk leven gehad, maar voor anderen staat ze altijd klaar. Of ze oud zijn, of ziek, ze is altijd even aardig. Ik spreek uit ervaring. Ik heb zelf een tijd gehad waarin ik dacht nooit over mijn scheiding heen te zul len komen. Zij was het die mij overal mee naar toe nam, ik kon altijd bij haar terecht en nog steeds. Aan haar steun is het te danken geweest dat ik weer een beetje in het leven en de men sen geloof. Van een bedankje wil ze niets weten, dus doe ik het zo maar. Wat Arie na de inventaris van gesprek jes opviel was het toch wel opmerkelijke feit dat het uitsluitend vrouwen waren die voor een bos bloemen zo groot als een boom op Valentijnsdag in aanmer king kwamen. Op de avond van de 14e februari heeft hij daarover met Marie van gedachten gewisseld. Hij had,achteraf bezien, het onderwerp beter niet er sprake kunnen brengen. Nadat ze Arie's visie over een eenzijdi ge bestelling had beluisterd merkt ze toch wel ietwat verdrietig op: "Zolang wij getrouwd zijn heb ik op Valentijns dag nog nooit een bloemetje van je gehad." Arie trachtte met de opmer king: "En iedere zaterdag dan", het leed te verzachten, maar daarmee werd de misser niet goedgemaakt. Donderdag 21 februari, een week later, zal hij 't verzuim goedmaken. Wie weet brengt dit late gebaar andere achterblijvers ook op een idee. ARIE WANDELAAR Automobilist door rood licht Bij een verkeerscontrole op het kruis punt Ossendamweg/Soesterbergse- straat noteerde de politie vorige week tijdens het ochtendspitsuur 13 auto mobilisten die door het rode verkeers licht reden. Zij werden geverbaliseerd. Dronken carnevalvierder met 'geleende' auto aangehouden Op de Beetzlaan hield de politie zater dagavond de 18-jarige P. van H. uit Soest aan, die met een auto die 's mid dags had deelgenomen aan de carna valsoptocht zo slingerend over.de weg reed, dat de politie de indruk had dat hij aan het trainen was voor de'Elfste dentocht. De jongeman bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn en vertelde dat hij de wagen had wegge nomen bij de carnavalstent op het In dustrieterrein, overigens zonder mede weten van de eigenaar. Van H. ver klaarde dat hij de wagen had geleend om een meisje naar nuis te brengen. Hij onderging de blaastest en de bloed proef en kreeg een proces-verbaal. Uit de reeds ingezonden reacties op de naamgeving van het nieuwe ziekenhuis voor Soest, Baarn en Bunschoten/Spa kenburg blijkt wel, dat de naam De Oelte weinig waardering krijgt. Helaas legt het ingezonden artikel van de heer Dieleman in de Soester Cou rant van 13 februari j.1 niet veel ge wicht in de schaal. Hij zegt, dat de naam voor zowel de Soesters als de Baarnaar acceptabel moet zijn, doch noemt dan twee namen, die niet in aanmerking komen. De naam Zonnegloren heeft betrekking op Soest en de naam Soestdijk op Baarn. Daar het een samenwerkingsverband is tussen de ziekenhuizen te Soest en Baarn moet de naam voor de inwoners van zowel Soest als Baarn acceptabel zijn. Hoewel het nieuwe ziekenhuis in Soest gebouwd zal worden, kun je het ook niet Ziekenhuis Soest noemen. Dit komt niet overeen met bovenstaande voorwaarde. Als we bedenken, dat ook veel patiën ten uit Bunschoten/Spakenburg van de Soester/Baarnse ziekenhuis voorzie - ning gebruik maken, dan is slechts één naam de juisteZiekenhuis Eemland. Het is te hopen, dat het nieuwe ziekenhuis spoedig gerealiseerd wordt, want het is geheel gepland volgens de huidige wet op de ziekenhuisvoorzie ningen. En als de wetgever zo'n wet maakt via een bepaald beleid zal ze het ook waar moeten maken. J. H. R. van 't Land Het schijnt nodig te zijn om mijnheer Spaarn eens even aan de oren te trek ken over zijn doordraverige ingezon den stuk m.b.t. de toespraak van bis schop Bar. Vooropgesteld diene dat ik geen bepaalde godsdienst ben toege daan en zeker niet de Rooms-Katholie ke. De vergelijking die S. trekt met het Russisch communisme is dom en zelfs belachelijk. Immers, het communisme in Rusland wordt de burger - zo nodig met geweld - opgelegd en wie zich daartegen verzet, wordt van onder mijning van de Russische heilstaat be schuldigd en verdwijnt derhalve uit de circulatie. Wie het in Nederland niet eens is met de r.k..-leer, - zelfs al is hij r.k. gedoopt - kan geheel vrijwillig daarvan afstand nemen en zich straffeloos binnen de re gels van de wet en het fatsoen daarte gen verzetten. Dit argument wordt door S. gemakshalve over het hoofd ge zien, waardoor zijn ellen-lange betoog de drukinkt niet waard is. Ook de vele Rooms katholieken, voor wie de pauselijke rechtzinnigheid in de leer een doorn in het oog schijnt te 'Zijn, diehén te beseffen dat niemand hen .weerhoudt die leer de rug toe te draaien en een eigen weg in te slaan. Voor mij is het volstrekt duidelijk dat de R.K.-kerk loyale vertegenwoordi gers op belangrijke posten benoemt, die de regels van de kerk volgen en daarmee de hand niet lichten. Wat zou men ervan denken als de K.N.V.B. scheidsrechters het veld instuurde, die er een eigen interpretatie van de spel regels op nahielden en b.v. "hands" zouden toelaten? Het spel zou onmoge lijk worden. In dit opzicht verschilt de R.K.-kerk niets in vergelijking met de K.N.V.B. De heer Spaans, die kennelijk voor pro gressief wil doorgaan, loopt in feite met zijn inquisitie en zijn brandstapel vele eeuwen achter. Maar niemand is te oud om te leren. J. H. van Doorne De heer Spaarn vernam uit een verslag in dit blad dat bisschop Bar in een bijeenkomst, georganiseerd door het ICTO, de nadruk had gelegd op waar heidsgehalte als beslissende faktor bij het beoordelen van o.a. verschijnselen als bewapening en vrede. Blijkbaar niet weerhouden door zo'n kennismaking "uit de tweede hand" gaat dhr. Spaarn in zijn ingezonden brief (Soester Courant 13-2-'85) nu zelf onder bovengestelde titel een inter pretatie geven van wat de bisschop met die waarheid wel bedoeld zal heb ben. Aldus voortdravend komt hij bij boven genoemde brandstapels terecht. Waar bisschop Bar de opmerking had ge plaatst dat een geweten iets anders be hoort te zijn als persoonlijke voorin genomenheid gevoed door gebrekkige of ronduit misleidende informatie, nl. een geweten dat gebaseerd is op ana lyse van de werkelijkheid en op be trouwbare bronnen, ziet onze briefschrijver de inquisitie al op zich aankomen. Een discussie van dit gehalte moet bij voorbaat al onvruchtbaar heten. ICTO, Afd. Baarn/Soest De heer Spaarn geeft wel een spaans resumé van de bijeenkomst van 28 januari jl. van het ICTO met Mgr. Bar over het vraagstuk van de vrede, welke vergadering door hem zelf niet eens is bijgewoond. De schrijver vertrouwt er blijkbaar op, dat de bezoekers van deze vergadering massaal aan geheugenverlies lijden, of wel het grotendeels zeer juiste ver slag er van niet meer bij de hand heb ben. Wie nog wél even terugbladert in zijn memorie, zal al gauw tot de ontdek king komen, dat de heer Spaarn zijn pen in gal of misschien wel in gif heeft gedoopt, en dat het daardoor komt, dat hij in welhaast iedere volzin strui kelt over de waarheid én over zijn eigen haatgevoelens. Niet best voor de vrede. Om kort te gaan, één voorbeeld: het geweten was al bij de Grieken iets, wat niet zonder normering en toetsing kon, wild^het vermoeden van achtbaarheid bewaard (kunnen) blijven. En wat is er verder te zeggen van de kwetsende en laatdunkende opmerking van de heer Spaarn: "Wat zou zo'n bisschop nu wel te "zeggen kunnen hebben?... Het was die avond en filosofisch en theologisch hoogstaand betoog en de beantwoording deed er niet (veel) voor onder. Laat verder maar. Spaar mij voor de heer Spaarn. Jac. K. Bal Discussie hiermede gesloten. Redactie Soester Courant. Extreme More extrme Mosk extreme Gerrit Leeflang Voor de PSP is de stellingname van de WD in Soest over de tweehoofdige leiding in de nieuwe basisschool rond uit teleurstellend. Niet omdat de PSP gewend is dat de ideeën van de WD die van de PSP zouden zijn, maar op een enkel onderdeeltje, als het gaat om zaken die de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt betreffen, wil er nog wel eens een consensus zijn. Als er centen mee gemoeid waren en er moest geko zen worden voor een strukturele oplos sing, dan werd het licht door de WD in Den Haag wel snel uitgedaan, maar toch: het voordeel van de twijfel blijft bestaan. Het is dan ook merkwaardig en jam mer tegelijk, dat mevr. Nolen - er even vanuit gaande dat zij de mening van haar fraktie verkondigde - in de onder havige budgettair volkomen neutrale niet een vrouw-vriendelijker standpunt innam toen zij in de onderwijscom missie een oordeel gaf over het ver zoek van de hoofdleidster van de open bare kleuterschool Kleuterwereld en het hoofd van de openbare lagere school Wethouder de Haan in Soesterberg, om gezamenlijk de leiding van de nieu we basisschool per 1 augustus te gaan runnen. Wat is er allemaal gebeurd? In de commissie Onderwijs kwam naar aanleiding van eerder genoemd ver zoek opnieuw de kwestie rond het feno meen tweehoofdige leiding aan de or de. Het College had in een eerder sta dium - wellicht geruggesteund door het beleid van minister Deetman - dit verzoek afgewezen, maar nu enkele weken geleden de minister onder druk van de 2e kamer, alle vakorganisaties en ook van eigen "vakorganisatie", de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, besloot niet langer afwijzend te staan tegenover tweehoofdige leiding, zagen schoolteam, ouders en mede zeggenschapsraad - zij ondersteunden het verzoek van het hoofd en de hoofd leidster - weer alle aanleiding voor hun zaak te pleiten. Er was immers nu een wettelijke basis gecreeërd die het mogelijk maakt dat zowel de hoofdleid ster van de kleuterschool als het hoofd van de lagere school tot direkteur van de nieuwe basisschool benoemd worden. Mogelijk maakt! Uiteraard geen verplichting! Naar de mening van de PSP dient de afweging om tot tweehoofdige leiding over te gaan gebaseerd te zijn op in stemming (m.r., ouders, schoolteam), goede afspraken (tussen de twee direk- teuren) en op argumenten(onderwijs- kundige, democratische en emanci perende). Van afwijzing op grond van zakelijke argumenten is van de kant van B. en W. niets gebleken. De kracht van de afwijzing bleef steken in clichés en betuttelende uitspraken naar vol wassen mensen, die middenin de on derwijspraktijk staan. Bij het vormgeven van de nieuwe schoolleiding in de basisschool kan juist op heel adekwate wijze rekening wor den gehouden met de verworvenheden die beide direkteuren in hun vorige funktie hebben opgedaan als schoolleid (st)er. Diverse geluiden geven n.1. aan dat men zich ernstige zorgen maakt over de mogelijkheden om de verwor venheden van de voormalige kleuter school in de nieuwe basisschool tot hun recht te laten komen. Door zowel het ex-hoofd als de ex-hoofdleidster in een direkteursfunktie te benoemen krijgen beiden de mogelijkheid vanuit een ge lijkwaardige positie hun verworven heden te integreren in die nieuwe basisschool. Een tweede punt is dat beiden feite lijk recht hebben om hun ervaringen uit hun vorige funktie, waarin zij een bepaalde kwaliteit hebben opgebouwd, in de nieuwe funktie verder te ontwik kelen. Als derde punt moet zeker genoemd U u/oont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon Ó2155-13807 worden een emanciperende overwe ging- Zo geeft een aantal resultaten van het Cebeon (Centrum voor Beleids- adviserend Onderzoek)-onderzoek bij voorbeeld aan - slechts 15% van de hoofdleidsters is van plan om te solliciteren naar de funktie van direkteur van de basis school, tegen 60% van de lagere school hoofden - Een groot deel van die lagere school hoofden verwacht "ambtshalve" be noemd te worden; - Ook bij gelijke leeftijd en bij formeel gelijkwaardig opleidingsniveau zijn hoofdleidsters beduidend minder be reid te solliciteren; - De meeste hoofdleidsters schatten de funktie-inhoud van het direkteurschap in als een onaantrekkelijke taakver- ruiming en -verzwaring. Vooral de be grippen als "grootschaligheid" en "management'spelen hier een rol. Ook voor het ministerie van Onde-wijs blijken deze resultaten aanleiding te zijn geweest zich te bezinnen op het feit dat straks per l augustus 1985 de vrouwelijke schoolleiding (t.w. de ex-hoofdleidsters) in een zeer gering aantal situaties hun schoolleidings positie zullen kunnen voortzetten. De PSP meent dat B. en W. zowel uit emancipatorisch oogpunt als uit het oogpunt van versterking van het kleu teronderwijs op de toekomstige basis school, de mogelijkheid van een twee hoofdige leiding zou moeten overwe gen. Juist bij de benoeming van de direkteur van de basisschool doet zich een uitstekende mogelijkheid voor om tweehoofdige schoolleiding te realise ren. Het argument van wethouder Menne, als zou voor een goede integra tie van de lagere school met de kleuter school een éénhoofdige leiding onont beerlijk zijn, is gewoon onjuist. Dat één direkteur de overzichtelijkheid en de duidelijkheid naar buiten toe be vordert getuigt van een onderschatting van de ouders, die nota benen zelf het verzoek ondersteunden. Het is in de ogen van de PSP zeker niet de bedoeling dat er ten koste van alles op alle openbare scholen een tweehoof dig leiderschap moet komen. Ook heeft de PSP zeker niet de bedoeling de tweehoofdige leiding er op deze ene school "door te drukken"; ze zou dat overigens ook nooit kunnen. Wél vindt het bestuur van de PSP dat een juiste beslissing over deze vorm van gedemo cratiseerd leiderschap pas genomen kan worden op grond van weloverwo gen, zakelijke argumenten, nadat met alle partijen afspraken zijn gemaakt omtrent werkverdeling en gang van zaken in de school. Afgezien van terechte opmerkingen van de zijde van de oppositie, leverde het voorstel van een man uit het CDA (dhr. van Brummelen) wellicht de grootste bijdrage aan een oplossing in deze voor de positie van vrouwen op de arbeids markt zo belangrijke zaak. En dat moet mevr. Nolen toch zeker dwars zitten... PSP Soest/Soesterberg Woensdag 20 februari 9.00 uur Damesbowlen Wijkver. 14.00 uur Soos Veenbesstraat Donderdag 21 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 12.00 uur Rotary 14.00 uur Kindermiddag Wijkver. 14.00 uur Verg. ABVA/KABO 20.00 uur Rijschool Ruyssenaars 20.00 uur Bridge 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 22 februari 10.00 uur Senioeren Bowlen 20.00 uur Klaverjassen Mercusius Zaterdag 23 februari 14.00 uur Reisver. Salamat-Jalan 20.00 uur Bingo Wijkver. Maandag 25 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Verg. Rooie Vrouwen 20.00 uur Verg. Filmclub Dinsdag 26 februari 14.00 uur Bijeenkomst V.D.H.K. 16.00 uur Typecursus Scheidekker 19.00 uur Bowlen S.B.B. Woensdag 27 februari 9.00 uur Dames Bowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes 19.30 uur Bedrijfsbowlen Donderdag 28 februari 10.00 uur Senioren Bowlen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaars 20.00 uur Bridge 21.00 uur Bedrijfsbowlen Vrijdag 1 maart 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. Zaterdag 2 maart 13.00 uur Volksdansen Artishock Zondag 3 maart 12.00 uur Koffieconcert Maandag 4 maart 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. Dinsdag 5 maart 14.00 uur Bridge 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Verg. gemeente De Commissie Recreatie Minder-Validen (MIVA), die uitgaat van de Ned. Hervormde diaconiën van Amersfoort, Hoogland en Soest, organiseert dit jaar twee vakantieweken voor minder-validen en gehandicapten van alle gezindten. De weken worden gehouden in "De Lichthoeve" te Garderen, die speciaal voor het verblijf van minder-validen is ingericht. Deelnemers hebben de keuze uit twee mogelijkhedena. de week van zater dag 18 t/m zaterdag 25 mei; b. de week van zaterdag 17 augustus t/m zaterdag 24 augustus. De kosten bedragen 650,- per persoon per week. Verder is in het programma ook een reünie (in oktober) opgenomen, als mede een kerstfeestviering in december. Bij aanmelding (via een aanmeldingsformulier dat verkrijgbaar is bij het secretariaat van de MIVA: Hamseweg 66 B, 3828 AG Hoogland), is een in schrijfgeld van 50,- per persoon verschuldigd. Aanmelding dient voor 1 maart plaats te vinden. De aanmeldingen worden genoteerd in volgorde van binnenkomst. Aange zien het aantal plaatsen beperkt is, verdient het aanbeveling zich zo spoe dig mogelijk aan te melden. Na aanmelding ontvangt men bericht of men meekan. Nadere inlichtingenR. Hopster, tel. 033-; Collectanten ook in Soest actief In de week van 4 tot 10 maart a.s. wordt opnieuw in honderden gemeenten - ook in Soest - de grote collecte voor de epilepsiebestrijding gehouden. De opbrengst van deze jaarlijkse collecte maakt wetenschappelijk onderzoek en vele activiteiten voor epilepsiepatiën- ten mogelijk, die op een andere wijze niet te financieren zijn. De epilepsiebestrijding wordt dit jaar ook toegelicht in een informatieve col lectekrant. Deze - gratis - krant kan men aanvragen bij het collectebureau Nationaal Epilepsie Fonds/De Macht van het Kleine, Achterweg 5, 2103 SW, Heemstede. Tel. 023-339060. Thema Het thema van de collecte en de collec tekrant is: Uw steun is voor ons "Hoofd"-zaak. Zo'n 90.000 Nederlanders hebben epilepsie. Dat is ruwweg 1 op de 150. Een extra en zeer groot probleem voor de patiënten zijn de vele verhaaltjes rondom epilepsie. De meeste mensen die epilepsie hebben - men vindt ze in alle lagen van onze bevolking - willen daarom voor hun omgeving vaak niet weten, dat zijn epilepsie hebben. Het is een verzwegen ziekte. Epilepsie wordt te vaak gezien als een vreemd soort ziekte, met angstaanja gende aanvallen. Mensen met epilepsie zijn daarom - zo denkt men - "een beet je vreemd". Dat is volstrekt onjuist. Via een goed medicijngebruik leiden de meesten een normaal leven. Voorlichting Juist om de verkeerde ideeën - waar mensen met epilepsie het erg moeilijk mee kunnen hebben - de wereld uit te krijgen, is voorlichting erg belangrijk. Echter: behalve aan voorlichting worden collectegelden ook aan weten schappelijk onderzoek en individuele, financiële steun, enz. besteed. Ondanks de geboekte vooruitgang is b.v. de vraag nog altijd niet beantwoord waaróm bij sommige mensen de herse nen zó overgevoelig zijn, dat daardoor het normale elektrisch-chemische e- venwicht soms in de war raakt, waar door er onverwachts een aanval op treedt. Daarom vraagt tussen 4 en 10 maart de epilepsiebestrijding aan iedereen Steun ons werk. Uw steun is voor ons letterlijk "Hoofd"-zaak. Om ook in Soest de collecte goed te la ten verlopen zijn nog een aantal collec tanten nodig. Opgave hiervoor is moge lijk op onderstaande adressen Braamweg 85, tel. 16500 ©Buntweg 37, tel. 14236 Valeriaanstraat 169, tel. 14278 Veenbesstraat 690, tel. 13756. VW Soest is theaterbespreekburo voor bijna alle theaters in Nederland. Van 7 maart t/m 6 april (beh. maandag en dinsdag) is André van Duin in theater CarréPrijzen 15,- tot 35,- - Zondag 10 en maandag li maart eveneens in Carré "Urbanus". Prijzen 25,-, 22,50, 20,-en 15,-. Op 12 maart in Carré "John Hiatt". Prijzen ƒ30,-, 25,-en 20,-. In Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht op 19 maart "Peter Hamill solo". Prijs 22,50. Zaterdag 23 maart in Vredenburg te U- trecht "The Stranglers". Prijs 25,-. In sportpaleis "Ahoy" op 29 maart "Joan Ar- mantrading". De vakantiegidsen 1985 zijn binnen. In deze gidsen kunt u allé informatie vinden omtrent hotels, bungalows, pensions, cam pings en de bezienswaardigheden van de streek. U kunt voor toeristische tips uit eigen land ook even "Uit met Pas 65" halen. Tenslotte maken wij u er nog eens op attent dat wij de Landelijke Kadobon hebben. De bon is verkrijgbaar in waarden van 10,-, 12,50, 15,-, 20,-, 25,-en 50,-. Het VW-kantoor aan de SteenhoffStraat 9a is geopend elke werkdag van 11.00 tot 15.00 uur. Het telefoonnummer is 12075. Ongze gemeengtebestuurders maagge toch wellus goed bekjeke waat ovve ze mettut overdebultse gebiedsdeel vaan plaan benne. Un tied 'eleje hek aallus ezeid daattur nog us traammelaant vaan komt as Soest zo an de gaang blieft aachter 't Hoogt. Eeerluk woar, ut droait doaro nog us op zellufbestuur uut! D'r hoeve moar un poar aaksievoerders op toere te roake en je het de poppe an ut daan- se. In Zwitserlaand loate ze de burgers veur aalle belaangrieke beslute noar de stembus skieje. Op Soesterbaarg kaajje aaltied skieje moar nooit ap- paart stemme, en as daat wel us zouw beure, daan kong de uutslaag wellus niet best weze veur ut moederdaarp, ak daat zo moar us zaal neume. 'k Denk daatter heul wat mingse waarm liepe veur un eige bestuur. Ze hebbe aallaang un eige luchtmaacht en ze kriege zó hullup vaan de Ammerikoane, dus loawe moar uut- kieke en oppaasse hiero! Waant ze ben noeng toch weer kwoad over de bult, jongesHoechtum nog us an toe We kriege op Soest tienduzend guldes subsidie om meziek vaan ene meneer Baach te loate speule. En de meziek- vereniging op Soesterbaarg vindt daat hullie daat ok best kenne moake. As ze moar subsidie genogt kriege, moar doar hejje ut noeng: deur de bezunigin- ge komt 'r de leste tied steeds mingder geld in ut baakkie en daan gooie de me- ziekaante de toeters d'r bie neer. Ik hetter heul geejn weet vaan of die maanne doaro Baach-meziek strieke of bloaze, moar awwe ze zo behaangdele, daan steke ze voortemee de striekstok- ke in de skiboan of ze bloaze de staart- boan op en ze trommele de rute vaan ut gemeengtehuus te baarste. Vrogger haawwe op Soest nog un Beehoveloan en de noam Mendelssohn kojje ok op un bordje vingde moar die muzikaante ben aallaang bie ongs de loan uut. Daat ben noeng de vaan Looyloan en de vaan Go- yenloan. Ik ben moar blie daawwe geejn Baachloan hebbe hiero, aang- ders wier die nog bezet deur de Soesderbaargers. Ik het Odeon wellus zien en heure optreje op de Roademoakerstroat, en ik vin daazze best mouit haard en zaacht kenne speule met haarstikke mooie stukkies. Woarom houwe we'niet us un uutwisselingsconcert met P.V.O.? We goan wel helemoal noar Soest Duutslaand om te rule met sport en kungst, moar we kenne niet over de bultkomme! Zo ben 'k d'r ok aachter 'ekomme daat de jeugd uut Soesderbaarg in Hoog- laand zwemles kriegt. Zie je wel, doar hejje ut aalrepresajjes Voortemee maagge wullie heul niet meer op 't Soesder Hoogt komme. Hoe moewwe daan noar 't vliege kieke? Zeker vaanaaf de Loazerusbaarg, moar doar zieje geejn baarst, aallenig moarhuze. Ajje 't ming vroagt, daan mog zeige: Gemeengte Soest, striek nog us over je haart en kiek us of t'r nog waat an de striekstok ken blieve haange veur ut Soesderbaarger kungst- en vlieg- waark. Hannes van den Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt De meeste planten staan in hun natuurlijke omge ving en ook bij ons in de huiskamer met hun wortels in de aarde verankerd. Aarde is nodig om de plant de nodige steun te geven en om de plant van voedsel te voorzien. Planten die in potten leven hebben na tuurlijk aan de grond alleen niet voldoende. We houden ze in leven door ze regelmatig water en ex tra voedsel te verschaffen. Bovendien gaat de be perkte hoeveelheid aarde in zo'n pot natuurlijk snel in kwaliteit achteruit. De aarde verzuurt en moet worden ververst. Heel lang hebben de kwekers met deze gang van zaken genoegen genomen in de veron derstelling dat er geen alternatieven mogelijk wa ren. Sinds echter ontdekt werd dat de plant geen aarde "eet" maar alleen zijn voedingsstoffen in wa terige oplossing aan de aarde onttrekt is men gaan experimenteren met hydrocultuur. Wat is hydrocultuur eigenlijk precies? Welnu het is niets meer of minder dan het laten groeien van planten op water. Met de meest simpele vorm hier van het stekje dat in een potje met water bewortelt, hebben we haast allen wel eens te maken gehad. Het is duidelijk dat in een potje met alleen water zich nooit een volwassen plant ontwikkelt. De plant heeft voedsel en steun nodig. Als vervangend steunmiddel voor de plant is de kleikorrel als meest ideaal produkt uit de bus gekomen. De korrels zijn veel lichter dan grond en kunnen water opzuigen, dit lang vasthouden en geleidelijk aan de plant afgeven, naar mate van de behoefte. Bovendien hechten de wortels zich goed aan de ruwe korrel. De kleikorrels zijn schoon, hierdoor krijgen bodemparasieten en insekten geen kans zich te ontwikkelen. Wat de voeding betreft is het erg eenvoudig. Twee keer per jaar wordt al het water uit de pot genomen en vervangen door schoon leidingwater waarin voeding wordt opgelost. Hoe komen we aan hydro- planten en hoe is de verdere verzorging. Het is duidelijk dat we niet zo maar onze kamerplanten uit de aarde kunnen trekken en overzetten in kleikor rels. Een plant in potgrond heeft heel andere wortels dan een hydroplant. De meest eenvoudige manier om aan hydroplanten te komen is ze kant en klaar te koepen bij een goede plantenwinkel of tuincentrum. Voor iemand die begint is dit de mooiste manier omdat zo de kennis making met hydrocultuur niet uitdraait op een te leurstelling. Naderhand kunnen we altijd nog gaan proberen om eventueel zelf te kweken. Hiervoor laten we dus stekken bewortelen op water, de waterkorrels zijn direkt geschikt voor hydrocultuur. Het is ook wel mogelijk om planten uit de aarde over te zetten op hydrocultuur maar het is niet makkelijk en alleen als alle omstandigheden meewerken, hebben we een redelijke kans van slagen. Hoe ziet een hydropot eruit. In principe kan iedere buitenpot of bak worden gebruikt, als deze maar wa terdicht is. Hierin komt een grofmazige binnenpot te staan met een waterniveaumetertje waarin de plant met behulp van kleikorrels wordt geplant. Verder is een vulpijpje dat op de bodem van de bak staat, erg handig. Hiervoor zijn speciale kunststof pijpjes in de handel die van boven met een dop afgesloten kunnen wordenonderin zitten sleufjes om het water door te laten. Het vulpijpje wordt gebruikt om water bij te vullen zodra de waterniveaumeter "min" aangeeft en om 2x per jaar het gehele water uit te zuigen en te verversen. Wat zijn de voordelen van hydrocultuur? Het be langrijkste voordeel is natuurlijk het geringe onder houd en het feit dat er bij de verzorging weinig mis kan gaan. Iedere plant neemt naar eigen behoefte voedsel en water op. Tn 'e'ën'bak" kunnen dus planten worden gecombineerd met heel verschillende ver- zorgingseisen. Bijvoorbeeld een cactus en een para pluplantje in één bak. Voor hen die eens wat meer willen weten over hydrocultuur en de mogelijkheden, loop eens binnen bij de vakman!

Soester Courant | 1985 | | pagina 11