Grootscheepse actie van WNF voor redding drie soorten apen Help de natuur. Steun het Wereld Natuur Fonds! Streefbedrag „Red de apen": 750.000.- Dierentuinen, Safariparken, aquaria en dolfinaria Een heel bijzonder premieboek WOENSDAG 20 FEBRUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 16 Bestel een verzilverde chimpansee Gorilla's in de mist" b=r Muriqui of Spmaap. Geweldig, vertederend, fascinerend, pot sierlijk, allemaal termen die worden ge bruikt door bezoekers, wanneer ze in de die rentuin aan het „apies kijken" zijn. Maar ook het tegenovergestelde kun je horen, ze ker wanneer het over vrouwelijke dieren gaat van soorten, die in de vruchtbare perio de een reusachtig opgezwollen achterwerk krijgen. Maar toch doen apen ons allemaal wat, is er bij en aan hen iets, dat ons allemaal aan spreekt. Orang oetan De rood gekleurde mensapen van Bor- neo en Sumatra worden door de lokale bevolking niet voor niets 'bosmens', Orang oetan genoemd. In Zuid-Azië hebben een aantal soor ten, mede door het geloof ter plekke in de reïncarnatie, zelfs de status van hei ligheid verworven. Niet verwonderlijk, dat ook de weten schap belangstelling kreeg voor deze dieren. Aanvankelijk voor hun lichamelijke bouw en functioneren. Daarna begon het zoeken naar overeenkomsten en dat leidde uiteindelijk tot de ontdek king, dan een aantal soorten apen voor het verkrijgen van voor de mens belangrijke stoffen uitermate geschikt was. Maar ook in velerlei opzichten als testdier kwamen enkele apensoorten hoog op de belangstellingslijst van ve le wetenschappers en instituten naar voren. „Breng een apie mee" Begrip voor de dieren en protest tegen het vaak onnodige gebruik ervan, waarbij het soms om honderdduizend exemplaren per jaar ging, leidde tot een bezinning en ook herwaardering van deze dieren. Tegelijkertijd was het in de praktijk brengen van een beroemde zinsmede uit ,,De Jantjes": „Breng ook een apie voor me mee" door wettelijke re gelingen reeds verboden. Bedreigingen Daardoor zijn we gekomen in een situ atie, waarin we vanuit de „ontwikkel de westerse wereld" nagenoeg alles ge daan hebben, wat we aan het thuis front konden doen, om het voort bestaan van deze dieren veilig te stel len. Wat nu hoofdzakelijk nog resteert zijn de bedreigingen die hen in de landen van herkomst boven het hoofd han gen. De in steeds sneller tempo voort gaande ontbossing en het gebruik van deze dieren als voedsel door de bevol king ter plaatse. Allebei factoren, die wij slechts indi rect kunnen beïnvloeden en waarbij we bovendien met de grootste omzich tigheid te werk moeten gaan. De tijd immers, dat wij in die landen iets dwingend konden voorschrijven is reeds lang voorbij. En terecht. Maar daardoor blijven ons als enige mogelijkheden om de apen van de we reld en via hen grote stukken natuur te redden: - het geven van voorlichting; - het kweken van begrip; - het aanzetten tot en het adviseren bij een doordachter en verantwoord ge bruik van de natuurlijke rijkdom men en. - het bieden van alternatieven (voed sel) „Red de apen wereldwijd", een slo gan, die onze bezorgdheid voor hun voortbestaan tot uitdrukking brengt, maar die tevens staat voor de bittere noodzaak om mondiaal de natuurbe scherming nog grootser aan te pakken en te steunen. Een terechte zaak, voor de apen en op den duur ook voor... onszelf! A. van Hooff Van het roodstuitleeuwaapje zijn er nog maar hon derd op deze aardbol, van de spinaap nog geen drie honderd en van de berggorilla naar schatting onge veer 350. Drie apensoorten, die zeer ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Het Wereld Natuur Fonds heeft zich over deze apen ontfermd en voert nu actie voor hun behoud. Actie voeren betekent niet alleen geld inzamelen, maar ook directe hulpverlening. Steeds meer dieren raken in hun bestaan bedreigd. Dat komt onder andere door de ontbossing en door de eetlust van mensen. Er zijn ongeveer 220 soorten apen en halfapen bekend. Daarvan wordt op het ogenblik ongeveer éénderde bedreigd. De berggorilla, voor zover die nog voorkomt, woont hoofdzakelijk op de berghellingen van de Virunga-vulka- nen in Afrika. Het grootste stuk van deze bergen ligt op Zaïrees gebied, de andere delen lig gen in Rwanda en Oeganda. De Ame rikaanse biologe dr. Dian Fossey heeft hier jarenlang onderzoek gedaan. Haar ervaringen staan in het boek „Gorilla's in de mist", dat het Wereld Natuur Fonds als premieboek aan biedt aan ieder, die de actie steunt met een gift van tenminste 50.-. Het aantal berggorilla's in de Virunga- bergen is sinds 1960 bijna gehalveerd. In de jaren zeventig ontstond een le vendige, maar illegale handel in sche dels van deze aap en in levende baby- gorilla's. Veel volwassen dieren wer den in die jaren doodgeschoten. In 1981 werden nieuwe tellingen ge houden. Dat ging heel precies. Met steun van de regeringen van de drie lan'den liep een aantal mensen syste matisch alle hellingen af waar een go- rillaspoor van minder dan een week oud werd gevonden. Uit de uitwerpse len in en rondom de verlaten nesten kon dan een beeld worden opgemaakt van de samenstelling van de groep. Overlevingskansen Want gorilla's leven in groepen: zil verruggen (mannetjes van vijftien jaar en ouder), zwartruggen (jongere, vol wassen mannetjes), wijfjes, onvolwas sen dieren, jeugd en baby's. De tellers kwamen uit op 242 berggorilla's: een achteruitgang in aantal van twintig procent, vergeleken met 1973. Daar entegen werd in Rwanda een toene ming van jonge dieren waargenomen met 34 procent. Daaruit concluderen de onderzoekers dat zowel het aantal geboorten als de overlevingskansen door betere bewaking van de dieren beginnen toe te nemen. Zuigelingensterfte Niet alleen stropers bedreigen de goril la's. In het drielandengebied in Cen traal Afrika zijn op grote schaal bos sen gekapt. De apen worden daardoor gedwongen zich steeds verder terug te trekken op de berghellingen. Veel dieren leven bo ven de drieduizend meter hoogte. Het klimaat is daar grillig; koud en mistig. Daardoor is de zuigelingensterfte vrij groot. Bovendien is er op die hoogte veel minder voedsel beschikbaar dan in de vochtige, tropische wouden. Het Wereld Natuur Fonds wil de aan val tegen de verdwijning van de berg gorilla op drie fronten inzetten: nog betere bescherming en bewaking van Berggorilla. de bestaande groepen dieren in Zaïre, Oeganda en Rwanda. Daarnaast een goed begeleide ontwikkeling van het toerisme, zodat de gorilla's een bron van inkomsten worden voor de bevol king. Het derde front is de natuurbe schermingseducatie. Leeuwaapjes De toestand van de (roodstuit) leeuw aapjes is nog veel benarder dan die van de berggorilla. Ze komen alleen voor in enkele verspreid liggende gebieden in Zuidoost Brazilië. Het leefgebied van deze aapjes, die leeuwapen wor den genoemd vanwege hun glanzende manen op hun schouders en hals, zijn de Atlantische bossen in Brazilië. Gro te bosgebieden zijn echter ontgonnen ten behoeve van de suiker-, koffie-, cacao-, rubber- en bananenplantages. Bovendien is het leefgebied van de leeuwaapjes sterk verstedelijkt. Van de drie soorten leeuwaapjes is de roodstuitleeuwaap het zeldzaamst. In het begin van deze eeuw dacht men dat het diertje was uitgestorven. Totdat hij in 1970 werd 'herontdekt' bij de Morro do Diabo, de berg van de dui vel: een staatsnatuurreservaat. Een paar jaar geleden huisde hier het grootste deel van de hele wereldbevol king van de roodstuitleeuwaap: zo'n zestig van de honderd. De Internationale Unie tot behoud van de natuur en de natuurlijke hulp bronnen (IUCN) heeft geopperd dat het voortbestaan van dit kleine aapje vooral afhangt van het effectief behe ren van het genoemde reservaat Morro do Diabo. Met geld van het Wereld Natuur Fonds kan een dergelijk be heersplan worden opgesteld en uitge voerd. Niet alleen het roodstuitleeuw- aapje profiteert er dan van, maar ook andere in dit unieke bosreservaat le vende dieren zoals de jaguar, tapir en rode ara. Spinaap De spinaap of muriqui is de derde apen-soort, waarover het Wereld Na tuur Fonds zich met haar actie in het bijzonder ontfermt. Er leven nog maximaal driehonderd van deze dieren in het Atlantisch re genwoud in Zuidoost Brazilië. De be langrijkste bedreiging van de spinaap is net als bij de roodstuitleeuwaap de ontbossing ten behoeve van de teelt Het Wereld Natuur Fonds is de Nederlandse afdeling van het World Wildlife Fund, de internationale stichting, die zich ten doel stelt om zo veel mogelijk natuurgebieden met alle planten en dieren te behouden en mensen bewust te maken, dat zij veel verstandiger met de levende natuur moeten omgaan. Het hoofdkantoor van het WNF in Nederland staat in Zeist. Het WNF wordt gesteund' door ongeveer 100.000 volwassen donateurs, die het fonds steunen met een jaarlijkse dona tie van minstens 27,50. Er zijn ook zo'n 17.000 jeugdleden, de World Wildlife Rangers. leder jaar worden voor deze jeugdleden Ranger-kampen en Ranger-natuurwerken georgani seerd. Het WNF geeft twee maandbladen uit, PANDA voor donateurs en Tam- Tam voor de Rangers. De huidige inzamelingscampagne van het WNF heeft als motto: „Red de apen wereldwijd". Het streefbedrag is 750.000.-. Met dat geld moeten twee dingen wor den bereikt. Allereerst wil men de nog ontbrekende gelden bijeenbrengen voor de realisering van het tweede vijf jarenplan voor het natuurbehoud in Indonesië. In zeer nauwe samenwer king met de Indonesische autoriteiten is het WNF in 1982 gestart met een plan om de instelling en het beheer van omvangrijke oerwoudreservaten, waarin o.a. veel soorten apen le en, mogelijk te maken. De rest van het geld gaat naar drie apenprojecten in andere landen nl. de redding van de berggorilla in Centraal Afrika, het be houd van de spinaap en het roodstuit- leeuwaapje in Zuidoost Brazilë, en on derzoek dat een samenhangende educatie- en coördinatiestrategie op het gebied van de bescherming van apen over de hele wereld moet opleve ren. Reuzenpanda Het symbool van het WNF (World Wildlife Fund) is de reuzenpanda. Bij de oprichting van de stichting in 1961 stond Chi-Chi in de wereldwijde be langstelling. Chi-Chi was de enige reu zenpanda in de westerse wereld. Hij leefde in de Londense dierentuin. De reuzenpanda komt alleen voor in de bergwouden van Sichuan, Kansu en Chensi in de binnenlanden van China. Wetenschappers zijn het er niet over eens, of de reuzenpanda bij de beren familie hoort, of bij de wasberen. Maar er is ook een stroming, die meent dat zij een aparte, eigen familie vormen. Bijzonder aan het dier is een soort zesde teen aan beide voorpoten. Daarmee kan hij bamboestengels, zijn hoofdvoedsel, vasthouden. Naar schatting leven er nog ongeveer duizend panda's op de wereld. Sinds de oprichting in 1961 heeft het WNF al 250 miljoen bijgedragen aan meer dan drieduizend natuurpro jecten in honderddertig landen. Daardoor zijn talrijke diersoorten voor uitsterven behoed en zijn hun na tuurlijke leefgebieden over de gehele wereld veilig gesteld. De tijger, wolf, Aziatische Leeuw, Ja vaanse neushoorn, Flamingo, Arabi sche oryx, Zuid Amerikaanse vicuna, Hawaï-gans, olifant, zeeschildpadden en krokodillen behoren tot de soorten die een nieuwe overlevingskans heb ben gekregen dankzij het Wereld Na tuur Fonds. Met geldelijke steun van het WNF zijn over de hele wereld meer dan driehon derd nationale parken en andere be schermde gebieden ingericht. Die steun bestond uit het leveren van uitrusting, zoals vliegtuigen, auto's, verrekijkers, kampeerbenodigdheden, wetenschappelijke en technische in strumenten, alsmede uit financiële middelen, onderzoeken, voorberei ding van beleidsplannen en technische hulp. Provincie Groningen DELFZIJL Zee-aquarium, Kustweg 7, in het Zeepark Medio mei tot medio september ma. t/m vr. 7.00-19.00 uur, za. 8.00-19.00 uur, zo. en feestdagen 10.00-18.00 uur, medio sept. tot medio mei ma. t/mwr. 13.00-17.00 uur, za. 13.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 10.00-18.00 uur. Provincie Drente EMMEN Noorder Dierenpark, Hoofdstraat 18 (NS-dagtocht 46). Ma. t/m zo. 9.00-17.00 uur, juni 9.00-18.00 uur, juli en aug. 9.00- 18.30 uur, nov. t/m febr. 9.00- 16.30 uur. Provincie Gelderland APELDOORN Apenheul, J.C. Wilslaan 31. Ma. t/m zo. 10.00-17.00 uur. (NS- dagtocht 12). ARNHEM Burgers Dierenpark, Schelmseweg 85 en Safaripark, Deelenseweg (NS-dagtocht 10). Ma. t/m zo. 9.00-17.30 uur, safari park tot zonsondergang, laatste sa- faritrein 17.00 uur. HARDERWIJK Zeedierenpark Harderwijk, Strandboulevard 1 (NS-dagtocht 27). Maart t/m okt. ca. 2 uur durende dolfijnen-, zeeleeuwen-, en walrus- senshows. Aanvang 10.00 uur laatste programma 16.15 uur, voor medio april en vanaf sept. vervallen le en laatste voorstelling. Provincie Utrecht AMERSFOORT Dierenpark Amersfoort, Barch- man Wuytierslaan 224 (NS-dag tocht 41) Ma. t/m zo. 9.00-17.00 uur. Medio mei t/m okt. 8.00-18.00 uur. RHENEN Ouwehand's dierenpark, Grebbe- weg 109 (NS-dagtocht 14). Ma. t/m zo. 8.30 uur tot zonson dergang. Met aquarium, dolfina rium en zwembad. Provincie Noord-Holland AMSTERDAM Dierenpark Artis, Plantage Kerk- Iaan 38-40 (NS-dagtocht 21). Ma. t/m zo. 9.00-17.00 uur. Met grootste aquarium van Nederland. BERGEN AAN ZEE Zee-aquarium, Van der Wijckplein 16. April t/m sept. ma. t/m zo. 10.00- 18.00 uur, okt. t/m mrt. za. en zo. 13.00-17.00 uur, schoolvakanties ma. t/m zo. 13.00-17.00 uur. DE KOOG/TEXEL Zee-aquarium en zeehondencrèche van Natuur Recreatie Centrum Texel, Ruyslaan 92. Ma. t/m za. 9.00-17.00 uur. Zee honden worden om 15.30 uur ge voerd. ZANDVOORT Dolfinarium Zandvoord Burg. m. Fenemaplein. Voorstellingen: 10.30, 12.30, 14.00 en 16.00 uur. Met aquarium. Provincie Zuid-Holland ROTTERDAM Dierengaarde Blijdorp, Van Aers- senlaan 49. (NS-dagtocht 20). Ma. t/m zo. 9.00-17.00 uur, mrt. t/m okt. 9.00-18.00 uur. Met aqua- terra, open t/m 10 april. SCHEVENINGEN Zee-aquarium in Zeebiologisch Mu seum, Dr. Lelykade 39 (NS-dag tocht 49). Ma. t/m za. 10.00-17.00 uur, zo. 13.00-17.00 uur. WASSENAAR Dierenpark Wassenaar, Rijks straatweg 667. Ma. t/m zo. 8.30-17.30 uur. Provincie Zeeland SCHARENDIJKE Zee-aquarium Aquadoom Haven West-Repard. Week voor Pasen tot eind okt. ma. t/m zo. 10.00-20.00 uur. Aquarium ligt half onder water, door glazen kooien kan men rondom de natuur lijke flora en fauna van Grevelin- gen en Noordzee zien. Provincie Noord-Brabant EINDHOVEN Vogel en Apenpark Animali, Roostenlaan 303 (NS-dagtocht 65). Apr. t/m okt. ma. t/m zo. 8.30- 19.00 uur, nov. t/m mrt. 9.00- 16.00 uur. HILVARENBEEK Safaripark van Recreatiepark De Beekse Bergen, Beekse Bergen 1 (NS-dagtocht 13). Ma. t/m zo. v.a. 10.00 uur; jan. febr. okt. en nov. tot 16.00 uur; mrt. tot 16.30 uur, apr. en sept. tot 17.30 uur, mei t/m aug. tot 18.00 uur; dec. tot 15.30 uur. Met safari bus (doorlopend vertrek) Provincie Limburg STEIN Dolfirado, Dieterenstraat (naast re creatieoord Steinerbos). Medio apr. tot begin sept. voorstel lingen: ma. t/m za. 10.30, 12.00, 14.00, 16.00 uur, zo. 12.00, 14.00, 16.00 uur. VALKENBURG Valkenburgs Grottenaquarium, Trichtergrubbe 2. Pasen t/m okt. ma. t/m zo. 10.00- 18.00 uur. van koffie, cacao, suiker, rubber en bananen. Dit soort apen plant zich in gevangen schap niet voort. Door de vele slinger ruimte die zij nodig hebben, zijn ze nauwelijks in dierentuinen te houden. Op dit moment leeft er één spinaap in een dierentuin: in de Sao Paulo Zoo. Een belangrijk gebied, waar de spi naap in het wild nog veilig is, is het bos op de fazenda Montes Claros; een gro te koffieplantage in Zuidoost Brazilië. De 75-jarige grootgrondbezitter Feli- ciano Abdala wil het grote bos - bijna duizend hectaren - voor het nageslacht bewaren. Het Wereld Natuur Fonds in Amerika is nu samen met de Brazi liaanse Stichting voor Natuurbescher ming een fondswervingscampagne be gonnen. Hoofddoel is het bos op de fazenda Montes Claros te kopen om er een beschermd natuureservaat van te maken. Ook is er ruimte voor een we tenschappelijk opleidingscentrum. Alle leven op aarde is afhankelijk van de naluur. Ook het voorlbestaran van de mens. Zonder een levende natuur is leven voor de mens onmoge lijk. De relatie mens/natuur is in deze eeuw ernstig verstoord. Berichten over lucht-, bodem- en watervervuiling, grootschalige vernietiging van bossen en oerwouden, erosie en woestijnvorming zijn problemen, die da gelijks op ons afkomen. Het tempo waarin dier- en plantesoorten deze eeuw zijn uitgestorven, is angstwekkend. Als dat zo doorgaat, wat is er dan straks nog over voor onze kinderen en kleinkinderen? o.a. om gibbons in Indonesië, berggo rilla's - waarvan er nog slechts enkele honderden in Midden Afrika bestaan, en spinapen en het roodstuitleeuwaap- je in Brazilië. Alle giften zijn heel erg welkom. En voor wie een blijvend aandenken wil hebben aan deze actie en het werk van het Wereld Natuur Fonds is er een ver zilverde chimpansee. Voor 49,50 te bestellen op: giro 44466 Wereld Natuur Fonds Postbus 7, 3700 AA Zeist A.u.b. duidelijk vermelden: „voor een verzilverde chimpansee". Het Wereld Natuur Fonds doet er wat aan! Het Wereld Natuur Fonds brengt fondsen bijeen om daarmee over de hele wereld duizenden projecten te fi nancieren voor natuurbehoud en natuurbeschermings-educatie en voor lichting. Ook in Nederland worden jaarlijks honderdduizenden guldens aan steun voor projecten uitgekeerd. Om op die manier een bijdrage te leve ren aan het voortbestaan van leven in de toekomst. Het Wereld Natuur Fonds heeft ook uw hulp nodig. Op dit ogenblik is dringend geld nodig voor projecten in de actie „Red de apen wereldwijd" voor het veilig stellen van leefgebieden van apen in Indonesië, Centraal Afri ka en Zuid Amerika. Het gaat daarbij HELP DE NATUUR, STEUN HET WERELD NATUUR FONDS! Voor de actie „Red de apen wereldwijd" zijn uiteraard alle giften zeer welkom. Dankzij de medewerking van de uitgever is er een premieboek met een bijzonder toepasselijke inhoud voor ieder, die deze actie steunt met een gift van tenminste 50.-. Dat is:het boek „Gorilla's in de Mist" van mevrouw Dian Fossey, vertaald uit het Engels. Het is het ongelofelijke verhaal van 13 jaar onderzoek van zeer nabij van de berggorilla's in Cen traal Afrika. Van deze uiterst boeien de, zachtmoedige dieren, levend op de regenrijke vulkaanhellingen op de grenzen tussen Zaïre. Uganda en Rwanda bestaan er nu nog maar zo'n 350, rondtrekkend in familiegroepjes van meestal 10 tot 20 dieren. Dat tota le aantal is nog maar de helft van 20 jaar geleden. Als iets de noodzaak van actie door het Wereld Natuur Fonds aantoont, dan zijn het dergelijke cij fers! De schrijfster, Dian Fossey, brengt met een enorme persoonlijke betrok kenheid, o.m. blijkend uit haar soms geslaagde pogingen om stroperij tegen te gaan en haar strijd om te voorko men dat nog meer land van de gorilla's wordt afgenomen, verslag uit. ^Het boek,rih-gebonden uitvoering met stofomslag, bevat 340 pagina's en bo vendien unieke fotobladzijden. Wie de actie „Red de apen wereld wijd" steunt door een gift van 50.- of meer, te storten op gironummer 44466 t.n.v. WNF te Zeist onder ver melding van „Red de apen", krijgt dit interessante boek toegezonden. U hebt dan niet alleen een uniek ver slag over het leven van de berggorilla in handen, maar bovendien de weten schap dat de netto-opbrengst geheel ten goede komt van de campagne. In het kader van de nieuwe actie „Red de apen wereldwijd" heeft het Wereld Natuur honds het boek „Gorilla's in de mist" uit gebracht. De auteur vun hei boek, Dr. Dian hossey overhandigt hier het eerste exem plaar aan ZKH Prins Bernhard, president van het Wereld Naluur Fonds-Nederland. De prins schreef een voorwoord in het boek. Wie de juiste oplossing van deze rebus op een briefkaart vóór 15 maart 1985 stuurt aan: J nwctri het Wereld Natuur Fonds, Postbus 284, 3700 AG Zeist maakt kans op het fantastische Rangerhandboek. Vergeet ie niet ie ad vermelden! «cijcaareste

Soester Courant | 1985 | | pagina 16