Soest en Baarn voeren 'laatste actie' voor realisering van De Oelte DB MEDE n B KIPPEBOUTEN v»n/i7*- 1 o oo WOWSt Soester jongens bekennen reeks van inbraken en diefstallen lÉ^zo gezien Peters bv Makelaardij o.g. 2 kilo 63e JAARGANG NO. 26 WOENSDAG 20 FEBRUAR11985 Gezamenlijke raadsvergadering en handtekeningenactie om staatssecretaris te overtuigen Openbaar D'66 fractieberaad Sauna GLAS HANDEL WITLOF Kilo voor Honsbergen BOEREN- LEVERWORST Honsbergen WESTBERGER GATENKAAS voor slechts JL Vr Honsbergen HONSBERGEN fC. K door Gerard Paul Madame sans gêne Groen en Recreatie aktief in de wijk Excuses Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- j Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Een laatste actie van de gemeente besturen van Soest en Baarn en het bestuur van de stichting Maarschalks bos-Zonnegloren, om het plan voor een nieuw ziekenhuis ("De Oelte") nog eens nadrukkelijk onder de aandacht van de staatssecretaris te brengen." Zo omschrijft burgemeester P. Schol- te van Soest het initiatief van een "demonstratieve" gezamenlijke ver gadering van de gemeenteraden van Baarn en Soest, die op donderdag 28 februari (aanvang 20.00 uur) gaat plaatsvinden, en de handtekeningen actie onder de bevoling van beide ge meenten. Op de achtergrond van deze actie staat het feit dat de staatssecretaris van Volksgezondheid, J. van der Reijden, naar algemeen wordt verwacht op kor te termijn (begin maart) een defini tieve beslissing zal nemen op het ver zoek van de Stichting Maarschalks bos-Zonnegloren om een vergunning voor de bouw van een nieuw fusie ziekenhuis op de grens van Baarn en Soest, met een capaciteit van 150 bed den en 10 "dagbehandelings-eenhe- den". Met de bouw is een bedrag van 53 miljoen gulden gemoeid, welke soms op de kapitaalmarkt geleend zal moe ten worden. Echter voor de uitvoering van nieuwbouwplannen die een gunsti ger exploitatie-resultaat hebben (voor De Oelte wordt dat voordeel geschat op 6,4 miljoen gulden op jaarbasis (20%) - heeft het ministerie van Finan ciën een bedrag van 500 miljoen be schikbaar. Uit deze "Ruding-dot", zo als hij meestal wordt aangeduid, zou De Oelte een bedrag van 16 miljoen gulden moeten krijgen. Omdat het voor beide gemeenten van eminent belang is, zowel om redenen van volksgezondheid als van werkge legenheid, zijn de beide Colleges van Burgemeester en Wethouders van oor deel dat het een positieve beslissing neemt, omdat voor de bevolking van Baarn en Soest grote belangen op het spel staan. In de gezamenlijke raadsvergadering van 28 februari, die gehouden zal wor den in de aula van het Griftland Colle ge aan de Noorderweg in Soest, komt dan ook een voorstel van die strekking ter tafel (zie het kader). Daarna wordt de "gewone" raadsagenda van Soest behandeld. Unicum De raadsvergadering is een unicum in de Nederlandse politieke geschiedenis. De beide burgemeesters, mr. P. Schol ten van Soest en mr. J. P. Miedema van Baarn, zullen de vergadering bei den voorzitten. De Baarnse en Soester fracties van een en dezelfde politieke kleur zullen door één gezamenlijke woordvoerder in de discussie vertegen woordigd worden. Naast deze actie van de beide gemeen tebesturen start binnenkort ook een nieuwe handtekeningenactie voor De Oelte. Op elk adres in beide gemeenten wordt een brochure bezorgd, waarin de overwegingen die'pleiten voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis nog eens worden uiteengezet. In de brochu re is een antwoordkaart opgenomen, die men eventueel rechtstreeks aan de staatssecretaris kan richten (maar dan wel met een postzegel), of die men op een aantal adressen - die nog bekend worden gemaakt - kan deponeren, waarna verzending gebundeld zal plaatsvinden. Een handtekeningen actie die enkele jaren geleden werden gehouden leverde zo'n 25.000 onderte keningen op, en de beide gemeente besturen en het ziekenhuisbestuur hopen uiteraard op een nog massalere adhesiebetuiging dan destijds. Burgemeester Scholten lichtte de actie vorige week toe tijdens een perscon ferentie, waaraan ook werd deelgeno men door mevrouw mr. F. D. Sedee wethouder van Volksgezondheid in Baarn, en drie leden van directie en bestuur van de Stichting Maarschalks bos-Zonnegloren, te weten dr. C. H. Willemse, directeur patiëntenzorg, drs. G. Bol, economisch directeur en stichtingsvoorzitter J. H. W. Haber- mehl. Essentieel Burgemeester Scholten gaf een kort overzicht van de voorgeschiedenis. Hij onderstreepte dat het essentieel is dat in het nieuwe ziekenhuisplan wordt voorzien dat de exploitatiekosten 20 Maandag 25 februari a.s. houdt de werkgroep gemeentepolitiek van D'66 weer haar maandelijks fractieberaad in Gebouw Gemeentewerken, Lange Brinkweg 77, Soest. Aanvang 20.00 uur. De punten van de raadsagenda van donderdag 28 februari a.s. zullen onderwerp van gesprek zijn. U bent van harte welkom op deze bij eenkomst. Indien u een onderwerp hebt dat u na aan het hart ligt en dat u met D'66 zoudt willen bespreken, dan graag vooraf even een telefoontje naar Adri- aan Pothuizen, tel. 19628 of naar Piet Kort, tel. 10243. Met 4 naar de SAUNA voor de prijs van 3 Geldig t/m 1 maart Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 procent lager zullen zijn, waardoor een bevolking van zo'n 60.000 mensen toch op efficiënte wijze bediend kan worden. "In grote steden verrijzen wel enorme ziekenhuizen", aldus de heer Scholten, "maar daar geloven wij niet in. Wij geloven dat er in een bevol kingsconcentratie van 60.000 inwoners terecht een ziekenhuis wordt gebouwd, waarin eerste en tweedelijns-gezond heidszorg uitmunten in goede samen werking en waar een goede 'basis zorg' wordt geboden. Voor 'superspe cialisten' kunnen de mensen altijd nog naar Utrecht of Amsterdam", aldus de burgemeester. Hij onderstreepte verder dat het plan voor De Oelte van nationale betekenis is. "Het sluit volledig aan bij de in de Tweede Kamer met algemene stem men aanvaarde motie-Lansink, waarin de Kamer heeft uitgesproken dat het gewenst is dat ziekenhuizen die een bijdrage leveren aan de daling van de kosten van de gezondheidszorg min stens een kans moeten hebben. Dsit is hier zeker het geval", aldus de heer Scholten. "Want het plan voldoet aan alle normen door de staatssecretaris Ook wees hij op de voorbeeldfunctie van het plan. "Het is een uitstekend voorbeeld voor zeer veel plaatsen in Nederland om de problemen waarmee de gezondheidszorg kampt te helpen oplossen." Delegatie Het is verder de bedoeling dat zo spoe dig mogelijk na de gezamenlijke raads vergadering, waarin het voorstel van de beide Colleges naar verwachting algemene steun zal krijgen, er een de legatie van de beide gemeentebestu ren en het ziekenhuisbestuur naar Den Haag afreist, om er bij de staatssecre taris nog eens persoonlijk op aan te dringen de gevraagde vergunning te verlenen. In een verdere toelichting merkte burgemeester Scholten op dat de vrees gewettigd is dat ook als Zonnegloren gesloten z^l worden Maarschalksbos te weinig draagvlak zal hebben om zelfstandig, te kunnen voortbestaan. Burgemeester Scholten tijdens de persconferentie. Links van hem dr. C. H. Willemse en dhr. J. H. W. Haber- mehl; rechts mevrouw mr. F. D. Sedee en drs. G. Bol. Foto: Herman van Dam. In het provinciale verpleeghuizenplan staat Maarschalksbos overigens al opgenomen als toekomstig verpleeg huis. Voor wat betreft het werkgelegen heidsaspect wees hij erop dat het even tuele verlies aan arbeidsplaatsen als het plan niet doorgaat "niet gering" zal zijn: "Er is een grote kans dat Zonnegloren dichtgaat, en daarbij zijn direct al 275 arbeidsplaatsen betrok ken." De burgemeester stelde ten slotte met nadruk vast dat het nieuw- bouwplan gesteund wordt door de pro vinciale raad voor de volksgezond heid, het provinciebestuur en de pro vinciale commissie Volksgezondheid. Bovendien heeft een aantal belang stellende Kamerleden zich al persoon lijk van de situatie op de hoogte ge steld. De burgemeester verwachtte van die zijde dan ook de nodige steun. De raden van de gemeenten Baarn en Soest; overwegende, dat: - De Stichting Maarschalksbos-Zonnegloren, mede in het licht van de voor genomen beddenreduktie in ziekenhuizen, een aanvraag heeft ingediend voor de nieuwbouw van een fusieziekenhuis met 150 bedden en 10 dagbe handelingsplaatsen ter vervanging van de ziekenhuizen "Maarschalks bos" (120bedden) en "Zonnegloren" (150bedden): - dit voorstel door het bestuur van de provincie Utrecht is overgenomen en opgenomen in het door hem opgestelde "regioadvies Amersfoort" d.d. 19 oktober 1983 - het fusieziekenhuis door het provinciaal bestuur eveneens ter realisering is voorgedragen in het kader van de zogenaamde Ruding-dot omdat het voldoet aan de daartoe gestelde criteria namelijk: a. het voordelig exploitatieverschil bedraagt 6,4 miljoen en b. de 3°/°° norm - de aanvrage bij herhaling is ondersteund door onder meer het Algemeen Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken en het Overlegorgaan der Alge mene Ziekenhuizen Utrecht-Oost/Noord-West Veluwe - tijdens de UCV van de Vaste Commissie voor de Volksgezondheid op 26 maart 1984 de fusie van ziekenhuizen in Baarn en Soest als illustratie is genoemd om te komen tot een nieuw, samenhangend stelsel van voor zieningen voor gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening; - de basisfilosofie van het gevraagde fusieziekenhuis luidt: "het zieken huis dient te liggen in het verlengde van de behoefte van de eerstelijns werkers" - in dit verband een intentieverklaring is ondertekend tussen alle eerste en tweedelijnswerkers in de gezondheidszorg van de regio Baarn en Soest, welke intentieverklaring momenteel, mede op grond van een onderzoek van het Nederlands Huisartsen Instituut, wordt uitgewerkt en gereali seerd; Voorts overwegende, dat: - in het plan om te komen tot een nieuw, samenhangend stelstel van ge zondheidszorg is begrepen de transformatie van 'Maarschalksbos" tot verpleeghuis - dit verpleeghuis is opgenomen in het voorontwerpplan verpleeghuizen gezondheidsregio Amersfoort, opgesteld door Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. december 1984; - het niet-overnemen resp. goedkeuren van de aanvraag voor een fusie ziekenhuis inhoudt, dat de realisatie van het gewenste stelstel onmoge lijk zal worden; - het ziekenhuis "Zonnegloren", wanneer de zogenaamde reduktievoor stellen - Gardeniers gevolgd worden, op korte termijn gesloten zal moe ten worden en dat het ziekenhuis "Maarschalksbos" dan het grote ge vaar loopt op iets langere termijn eveneens te zullen worden gesloten, omdat te verwachten valt, dat een belangrijk deel van de Soester be volking zich in die situatie waarin "Maarschalksbos" het enige zieken huis voor Baarn en Soest zou zijn, zal gaan richten op de Amersfoortse ziekenhuizen, omdat deze voor de betrokken inwoners gemakkelijker te bereiken zijn - het onaanvaardbaar is dat een belangrijke gezondheidsvoorzieningen voor Baarn en Soest (verzorgingsgebied ruim 60.000 inwoners), welke in toenemende mate ook een funktie vervult voor inwoners van de gemeen te Bunschoten, komt te vervallen; zulks nog los van het verlies aan sa menhang; - een dergelijke ontwikkeling haaks staat op het beleid, dat door de over heid de laatste jaren terzake is ontwikkeld en wordt voorgestaan - een dergelijke ontwikkeling voorts diepe sporen binnen Soest en Baarn zal achterlaten, omdat direkt 275 arbeidsplaatsen komen te vervallen resp. 394 mensen werkloos zullen worden. En op termijn zullen inklusief Baarn 472 arbeidsplaatsen vervallen en 651 mensen werkloos worden. Ook bij toeleverende bedrijven zal schade worden ondervonden besluiten de Staatssecretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur zeer drin gend te verzoeken op de kortst mogelijke termijn positief te besluiten op de bouw van het nieuwe fusiéziekenhuis Baarn/Soest. Aldus vastgesteld in de gezamenlijke openbare vergadering d.d. 28 februari 1985. De raad van Baarn, De secretaris, De Voorzitter De raad van Soest, De secretaris, De Voorzitter In maart opnieuw van start: Wie het gevoel heeft hoe langer hoe verder van huis te raken bij woningtransakties krijgt nu de kans alle voet angels en klemmen te leren kennen en vermijden. Op drie achtereenvolgende dinsdagavonden reiken vijf deskun dige docenten kennis aan over bouwtechnische aspecten, hypotheekvormen, taxatie, premieregelingen etc. Prijs van de complete cursus, inclusief handboek: f 30,- Maximum aantal deelnemers: 30. Aanmeldingen en nadere informatie Birkstraat 87, Soest. Tel. 02155-16251 f De kou belaagt U vari buiten. Wasem of bloem op de ruiten sluit af spleet en kier vraag VAN EDE alhier DUBBEL GLAS bespaart U veel duiten. Nieuweweg 37 iwerkpiaais) - Soest De politie heeft vorige week 43 inbra ken opgelost. Zes jongens uit Soest in de leeftijd van zestien tot en met twin tig jaar, hebben bekend in de periode van juni vorig jaar tot januari onder andere in achttien scholen te hebben ingebroken. Naar een zevende ver dachte wordt nog gezocht. Het is niet de eerste keer dat de Soester politie in de afgelopen tijd een reeks van diefstallen heeft opgehelderd. De zaak kwam aan het rollen, nadat de politie vorige week maandag twee jongens van zestien jaar had aange houden, die zich eerder vreemd had den gedragen in de omgeving van een school in Soest. Later kon de politie aan de hand van de verklaringen van de twee jeugdige inbrekers nog eens vier jongelui aanhouden. De zes jongens bekenden ook zes fiet sen en drie bromfietsen te hebben gestolen. Verder ontvreemdden zij goederen uit een sporthal, negen ber gingen en wisten zij vier keer gratis" benzine mee te nemen. In een vijver in Overhees werden vermiste politie- uniformen teruggevonden. Hier was het zestal eveneens voor verantwoor delijk. Alle gestolen goederen, voorna melijk stereo-apparatuur, videorecor ders en gereedschap, werden door de politie bij de jongelui thuis in beslag genomen. Twee jongens, H. H. en M. B.,' bei den zestien jaar, zijn voorgeleid. De anderen, E. G. (16), Q. A. (17), J. S. (16.) en M. A. (20), werden na verhoor naar huis gestuurd. Een woordvoerder van de Soester politie zei dat men niet te maken heeft met een professionele bende. "De jongens zijn amateuristisch te werk gegaan. Dat blijkt wel uit het feit dat alles bij de jongens thuis is teruggevonden", aldus de woordvoer der. Vrijwel de complete buit van de stelende jongelui uit Soest, uitgestald op het politiebureau. BINNENKORT GEOPEND VIDEOTHEEK SMITSHOF! Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag 500 gram van 4.98 voor Alleen donderdag Kilo nu van 14.90 voor 1 1 90 slechts JL JL Dit weekend speciale hamlappenreklame! Let op advertentie!! Mink van Rijsdijk, columniste in Trouw, zag eens een tweetal keurig in het pak gestoken heren, attachékoffertjes in de hand, door de hal van Schiphol benen. Zonder opzet bracht een van hen haar danig van haar stuk. Wat was het geval? Een van beiden had zich kennelijk kort tevoren teruggetrokken en daarna de zaak niet goed afgesloten, zodat het leek alsof het lefzakdoekje in de gulp in plaats van in zijn colbertjasje ge stoken was. Zelfs nadat ze hem voor de tweede keer ontwaarde - met zo'n vlag getje herken je iemand gemakkelijk - bleef ze handelingsonbekwaam en wist ze met haar eigen figuur geen raad. Nu ken ik Miep Quelle, zoals sommige Soesters haar nog kennen, niet per soonlijk, maar het komt me voor dat ze doorgaans haar mannetje wel kan staan. Ze is zogezegd niet voor een gat te vangen. Maar nu moet ze zelfs vriendinnen gevraagd hebben hoe te handelen in zo'n pijnlijk geval van on opzettelijk exhibitionisme, maar die wisten er ook geen raad mee. Als de heer in kwestie niet zo'n keurig uitgestreken smoel had gehad zou je natuurlijk gewoon kunnen zeggen dat z'n gulp open staat of informeren of hij wellicht in de kerk geboren is. Ik kan me voorstellen dat zoiets voor mensen met wat innerlijke beschaving niet eenvoudig is. De heer gaat door de grond en doodt de boodschapper van slechte tijding met een snelle, ve nijnige blik. Op haar eigen lichaam de plaats aanwijzen waar de heer in kwestie zijn mannelijkheid al te zeer aan de openbaarheid bloot geeft, kan ook licht verkeerd opgevat worden. In haar plaats zou ik koersvast en met uitgestoken hand op de naaktloper af gestapt zijn. Als je dat min of meer on verwachts doet, zal de man die uitge stoken hand zeker niet weigeren. Zijn geheugen laat hem immers wel eens vaker in de steek en je weet maar nooit wie je voor je hebt. "Ik zie dat u haast heeft, maar mis schien heeft u één ogenblikje voor mij?". Met vastberaden hand, waar de zijne nog in ligt, maakt ze van het overvaleffekt gebruik en leidt hem enige passen uit de koers van de ande re heer. Nu fluistert ze hem toe: "U loopt voor paal, meneer. Uw gulp staat open. Kijk niet naar beneden en sluit de zaak rustig af. Zo warm is het hier nou ook weer niet. Geen paniek, dan merkt niemand iets". Om tijd te winnen zou ze nog iets over tochtige stationshallen kunnen zeggen of dat je het soms te pakken hebt voor je het weet. Ik kan me indenken dat de man van narigheid dan nog niet direkt weet hoe hij het aan moet pak ken met in zijn ene hand dat koffertje en in zijn andere hand de hand van een volkomen vreemde vrouw die in zijn oor staat te tetteren, maar het kan 'onder ons' blijven en daar ging het om. De afdeling Groen en Recreatie van de dienst Gemeentewerken is de komende weken aktief in de wijken Klaarwater en Smitsveen. Verschillende bomen, zoals populier en wilg, zullen het veld gaan ruimen. Tijdens de aanleg van het groen in de wijken Smitsveen en Klaarwater zijn twee hoofdgroepen bomen aangeplant, namelijk de zogenaamde "blijvende" houtsoorten als eik, iep, es en esdoorn, en de zogenaamde "wijkende" hout soorten als populier en wilg. De laatst genoemde soorten zijn vooral geplant om de eerste jaren snel een aange naam "groen" woonklimaat te creë ren. In de loop der jaren is die funktie overgenomen door de "blijvende" houtsoorten. De komende tijd zal een aantal van die "wijkende" bomen gekapt worden om een goede doorgroei van de "blijven de" mogelijk te maken. Door hun snel le groei nemen vooral de populier en de wilg veel voedsel en licht weg voor de andere bomen. Verder zullen bij het nieuwe winkelcentrum in Soest-Zuid de reste rende oude exemplaren van de Ameri kaanse eik aan de Soesterbergsestraat vervangen worden door jonge moeras eiken. Dit wordt dan een aansluiting op de bij de opening van het winkelcen trum (najaar 1984) geplante bomen. De vervanging aan de Soesterbergse straat zal zoveel mogelijk op de maandag plaatsvindén in verband met de winkelsluiting op die dag. Diefstal uit auto Uit de auto van de heer C. de G. uit Ermelo, die vorige week geparkeerd stond aan de Vliegtuiglaan in Soester- berg, hebben onbekenden de radio- cassetterecorder gestolen. Zij forceer den een van de tochtraampjes. De schade bedraagt ca. 1000 gulden. In het artikel over de bestuursverga dering van de Federatieve Raad Wel zijnswerk Ouderen te Soest in onze editie van 12 februari schreven wij dat de oorzaak van het conflict tussen be stuur en projectleidster volgens de kantonrechter gelegen is in de houding van het bestuur. Deze zin kan aanlei ding geven tot misverstand, omdat er een woord aan ontbreekt. De kanton rechter heeft uitgesproken dat de oor zaak van het conflict wellicht gelegen is in de houding van het bestuur. Onze excuses voor deze onzorgvuldigheid.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1