9 9 9 9 De Moerbei: een erg oude fruitsoort 1 TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderhoogt PAGlNA 10 WOENSDAG 27 FEBRU/ '^OES't' Balans van een maand voor doe-het-zelvers M:l UiUiï-JiH 1) io Maart .W iï ,naiioi*z*% voloin oh door Ane Wandelaar Februari '85 is op één dag na gecon sumeerd en dus in dit "Rondje Soest" een beetje terugblikken en nabeschou- wen. Februari '85 had nog maar nauwelijks de ogen geopend, of bij kaashandelaar G. W. Schreur ging symbolisch de vlag uit. Hij heeft er vele maanden voor geknokt om de kaas niet van zijn boter ham te laten eten. Dat zou namelijk zijn gebeurd wanneer hij zijn stand plaats aan de F.C: Kuyperstraat, in opdracht van B. en W., had moeten opgeven. De commissie ruimtelijke or dening kwam met iets dat je een be middelingsvoorstel zou kunnen noe men en daarmee werd zonder gezichts verlies een oplossing gevonden. Soest kreeg er deze maand dus een te vreden mens bij. Dezelfde commissie die zich met boter, kaas en eieren bezig hield stortte zich vervolgens in de frites, fricadellen en ballen gehakt. Plek des onheils: Steen- hoffstraat 45, waar in een voormalige zuivelzaak een cafetaria zou worden gevestigd. Vele omwonenden zien de komst van de cafetaria niet zitten en maakten tijdens een hoorzitting van de gelegenheid gebruik daarover hun mis noegen te ventileren. Dat er straks kroketten in het frituurvet zullen sis sen lijkt Arie hoogst onwaarschijnlijk. Zelden was politiek Soest, zij het met verschillende argumenten, zo eensge zind in de twijfels en bezwaren. Slechts, U zou 't kunnen raden, Jan Visser ging nog een stapje verder. Als 't aan hem ligt krijgt de eigenaar van de eventueel te vestigen cafetaria in de Steenhoff- straat geen been om op te staan. Hij was namelijk op voorhand tegen het verlenen van een ontheffing van de zóneverordening hinderwet. Zo'n standpunt smaakt naar een broodje Progressief Soest, alleen niet gesmeerd met een vleugje democratie. B. en W. van Soest vrezen evenwel op formele gronden de fricadellen en andere etens waar toch toegang te moeten verlenen. Wat Arie geruime tijd terug logischer wijs al veronderstelde is realiteit ge worden. Vishandel H. de Graaf zit met zijn tong, lekkerbekjes, hom en kuit ge bakken in de Van Weedestraat. Leek 't er op dat de vis na Heijermans "Op hoop van Zegen" opnieuw duur be taald zou worden, het college van B. en W. heeft er terecht een graatje voor gestoken. De jGraaf magblijven zitten, de protesterende omwonenden hebben de zekerheid gekregen dat een pas sende controle op gedane toezeggingen zal plaatsvinden. Een vroege vlag getjesdag dus in de Van Weedestraat. Gekrakeel binnen de commissie Wel zijnsplanning. De volledig uit burgers bestaande commissie dreigde op te stappen, omdat ze van mening zijn door de Soester gemeenteraad niet serieus te worden genomen. Zover is het (nog) niet. Achter gesloten deu ren schijnt zo ongeveer iedereen beter schap te hebben beloofd, slechts de gemaakte werk- en procedure-afspra ken zijn en blijven vaag. Omdat daar nu juist alles om draaide vreest Arie dat de beloofde beterschap geen vol ledig herstel te zien zal geven. Pappen en nathouden, je komt er niet ver mee. Toen 1984 nog bestond heeft Arie in deze rubriek ook zijn zegje gedaan over de 10.000 gulden subsidie die het College van B. en W., heeft toegezegd aan de organisatoren van enkele Bach- concerten in Soest. Hij was en is van mening dat men daarmee precedenten schept. En jaar hoor, in februari sloeg de vlam in de pan. Het bestuur van de muziek vereniging Odeon is verbijsterd en ont zet over die tien mille. Meten met ver schillende maten, waarom zij wel en wij niet; dat is ongeveer de inhoud van de zeer boze brief die voor B. en W. werd gecomponeerd. Desondanks toch een compositie met hier en daar een rammelende toonzetting. Dissonanten Het geld zou beschikbaar gesteld wor den voor iets dat in de Soester gemeen schap niet leeft en ten goede komt aan een kleine elitaire groep. B. en W. moeten bedenken dat ook Odeon in staat is Bach prima te vertolken. Zonder het gelijk helemaal naar B. en W. toe te schuiven, de subsidie schept onverkort precedenten, is het onjuist te stellen dat dit soort concerten in Soest niet zou aanspreken. Relatief gezien bestaat er wel degelijk belangstelling voor en is de kwalificatie „elitaire groep" volstrekt onbewijsbaar en dus uit de lucht gegrepen. Een wanneer Odeon in ernst meent qua uitvoering 't een met 't ander te kunnen verge lijken dan is 't verschil tussen hout en koper nog niet in Soesterberg door gedrongen. Dat men met een kater blijft zitten akkoord, alleen anders miauwen om in deze moeilijk verteer bare zaak te overtuigen. En dan was er donderdag de 21e fe bruari: De Elfstedentocht. Soestena- ren verschenen niet of te laat op het werk, de piepers kwamen aangebrand op tafel, Gijs van Aardenne en bis schop J. ter Schure kregen wat nieuws betreft een snipperdag. Evert van Benthem werd zonder een stem tegen "heilig" verklaard. Vandaag is alles weer als vanouds. Jammer dat het niet meer vriest, want dan hadden we 't misschien nog een keertje kunnen overdoen. ARIE WANDELAAR Inbraak tennis-kantine De heer W. de B. uit Soest deed in het weekeinde aangifte van een inbraak in de kantine van de Tennisvereniging Soest-Zuid aan de Bosstraat. De dader moet zich via een bovenraam toegang tot het gebouw hebben verschaft. Hij ontzette verder een deur en vernielde ook een ruit. Hij nam een bedrag van 400 gulden weg en bleek ook een hoe veelheid drank te hebben gebruikt. ONZE SPECIALITEITEN GEDURENDE DE MAAND MAART Bouchée au Salpicon deveau f9,75 Pasteitje met kalfsvlees-ragoüt. Scampi's l'lndienne f14,50 Grote garnalen in kerriesaus. Consommé Minestrone f 6,75 Italiaanse tomaten-groentesoep. LadyCurzon f 7,75 Gegratineerde schildpadsoep. Lotte de mer etuvé en sauce moutarde f29,50 Zeeduivel met zachte mosterd-dillesaus. Brochette de Viande f 26,50 Spies met verschillende soorten gegrilled vlees en sausjes. Fondue au chocolat f 8,50 Vruchtjes en koekjes in warme chocoladesaus met een bolletje ijs. Fruits frais ausabayonne f 12,50 Verse vruchten met een luchtige saus. Menuaf 39,50 Keuzemenua f62,50 Zie ook onze hernieuwde menukaart. BURG. GROTHESTRAAT 55 SOEST Reserveringen: 02155-12516 DAGELIJKS GEOPEND Erik van Dorrestcyn medewerker't Vaarderhoogt De Moerbei is een reeds vele eeuwen oude boomsoort en wordt ook wel moerbes of moerbezie genoemd. De witte moerbei (Morus alba) heeft als vruchtboom nauwelijks waarde. De boom is weinig winterhard en de vruchten blijven klein en smakeloos. De zwarte moerbei (Morus nigra) ech ter levert als boom met regelmaat behoorlijke oog sten van op bramen lijkende zwarte vruchten. De teelt ervan is mogelijk als struik, half of hoogstam, treurvorm of leiboom. Een ruime standplaats is ge wenst, problemen met ziekten en plagen komen zel den voor. De moerbei is afkomstig uit West-Azië en werd al in de zeventiende eeuw voor het eerst aangeplant in Nederland, voornamelijk bij grote boerderijen en statige herenhuizen. Op een lichte vruchtbare zand grond blijkt de boom prima te gedijen, zelfs beter dan op een lichte kleigrond. De boom houdt erg van kalk en als bemesting blijkt stalmest erg goed te vol doen. Bomen die eenmaal volgroeid zijn hebben geen jaarlijkse bemesting meer nodig. Eens in de 2 a 3 jaar is dan zeker voldoende. De moerbei is niet ge heel winterhard, waardoor de boom gedurende kou de winters zoals de huidige wel iets in kan vriezen. Na het uitlopen in het voorjaar kunnen de afgestor ven delen worden uitgesnoeid. Een moerbeiboom is zelffertiel, zodat de aanplant van een boom voldoen de is. Er komen op één boom zowel mannelijke als vrouwelijke bloemen voor. De bloei vindt pas eind mei plaats, waardoor er nauwelijks gevaar voor nacnivorst meer bestaat. Planten doen we bij voorkeur op een warme zonnige plek, het liefst voor een zuidmuur. Hier oogsten we de lekkerste vruchten. Dan is er het probleem van de keuze van groeiwijze. Vrijstaande struiken wor den zo'n 3-4 meter hoog. Half en hoogstamvormen worden op den duur wel tot circa 8 meter hoog. De geënte treurvormen worden op 1.50 en 2.00 m geleverd en worden natuurlijk niet hoger; alleen de stam wordt dikker en de kroon wordt veel voller. Het zal overigens lang niet altijd meevallen om de moerbei van onze keuze aan te schaffen, aangezien ze meestal vrij schaars zijn en dus niet volop op de tuincentra in voorraad. Om scheefgroeien te voorko men plaatsen we een boompaal, omdat de boom erg oppervlakkig wortelt. Ook is het in de eerste paar groeiseizoenen erg belangrijk om de wortels goed vochtig te houden. Als de boom enkele jaren staat gaat deze flink dragen. De vruchten hangen ver deeld over de boom en kleuren als ze rijp zijn prachtig paarsrood. Rijpe vruchten zijn sappig en hebben een frisse flauwzoete smaak. De vruchten schijnen smakelijker te worden naarmate de boom ouder wordt. De vruchten zijn erg teer zodat ze voor zichtig geplukt moeten worden, omdat rijpe vruchten erg snel afvallen. Om deze reden is het ook aan te raden de boom in het gazon te planten. De rij ping van de vruchten is ongelijk, zodat doorplukken noodzakelijk is. De oogst valt van midden augustus tot ver in september. kantaDr ^nhoffs,raa.13 effiriency Telefoon 02155-1 0115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels

Soester Courant | 1985 | | pagina 11