v Terre des Hommes op de bres voor Poolse hartpatiëntjes Inschrijving A.V. Pijnenburg startpunt 3e leef baarheids wedstrijd Expositie van nieuw werk van Jan de Kok in 'De Bereklauw' WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 14 Video reportages R. WESTRA Uw RADIO of TV defect? 'Een kern waar pit in zit' 1 J usty v.af t3.995, - De nieuwe L-serie van Subaru. Voorwiel aangedreven, snel en fraai gelijnd en met al 't comfort, dat men van een superieure limousine verwachten mag. En toegerust met de modernste autotechniek. Met ge avanceerde licht metaal motoren. Onafhankelijke wielophanging rondom. McPherson voorwielophan ging. Diagonaal gescheiden remsysteem. Kortom, ideale reiswagens. En tóch verbluffend laag geprijsd! In vele varianten: van een zuinige 1.3 tot een ongeëvenaarde 1.8 "4-wheel-drive-turbo". Kom kijken en vergelijkenOok de populaire Mini Jumbo en de vliegensvlugge Justy staan voor uw proefvlucht klaar! VUEGTUIGTECHNiEK ®P Dl GEBR. V.D. POUW KRAAN B.V. MIDDELWIJKSTRAAT 40-42, SOEST 02155-14289 Wasiel Steitner, de grootste TAPIJTZAAK van Soest, 140 rollen in voorraad. Lange Brinkweg 38 t.o. Gasbedrijf, tel 02155-19600. Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-17552 Nieuweweg59 - Soest Telefoon 13288 koopt lompen, ijzer, PAPIER en METALEN Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. De aankomst op 25 februari van de de legatie van het Cardiologisch Instituut in Warschau, die in het kader van het project van de hartoperaties bij de Poolse kinderen met aangeboren hart afwijkingen naar Utrecht komt, valt op de eerste verjaardag van de suc cesvolle samenwerking van het Wil- helmina-Kinderziekenhuis en Terre des Hommes, de Stichting voor directe hulp aan kinderen in nood. De delegatie, bezoekt Nederland voor een bespreking van de ervaringen van de afgelopen twaalf maanden. Vernieling en diefstal van redddingsboeien Overhees-vijvers Ondanks de mededeling dat de red dingsboeien in kasten langs de verschillende vijvers in Overhees van levensbelang kunnen zijn, zijn er toch altijd nog mensen in Soest die het niet kunnen laten er hun lage lusten op bot te vieren. In de afge lopen winterperiode verdwenen er maar liefst 6 boeien uit de kasten. Al 14 maal .werden verschillende vernielingen geconstateerd. Nu de dooi is ingetreden mag men hopen dat de vernielzucht inmiddels ook tot het verleden behoort. De politie en de dienst Gemeentewerken drin gend er nog eens met klem op aan de boeien ongemoeid in de kasten te laten. Ze mochten nog eens echt nodig zijn... Siervelgen gestolen De heer J. H. van de Generaal Spoor straat in Soesterberg deed in het week einde bij de politie aangifte van de dief stal van de vier siervelgen van zijn wa gen, die bij zijn woning stond gepar keerd. De schade bedraagt ca. 450 gul den. Vernieling in kelderbox Mevrouw M.R. van de Weegbreestraat meldde de politie dat een onbekende dader het slot van de toegangsdeur van de berging van haar flatwoning had vernield. Deze zijn zeer positief. Beide partners zijn tevreden over de organisatie, het verloop en de resultaten van de on dernomen hulpverlening. Reeds twee entachtig Poolse kinderen met aange boren hartafwijkingen hebben in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht operaties ondergaan. De drieënveertig jongens en negenendertig meisjes tus sen zes maanden en zeventien jaar oud, waren vaak kinderen uit zeer ar me gezinnen en kwamen uit alle delen van hun vaderland. Drie kinderen zijn overleden. Door de gecompliceerde aard van hun hartafwijkingen bestond in Polen voor deze kinderen geen kans op genezing. Verreweg de meeste ge opereerde kinderen konden na twee weken naar huis terug. Gelijktijdig vond in het Wilhelmina Kinderziekenhuis het opleidingspro gramma van het eerste Poolse hart- team plaats. De Stichting Terre des Hommes en het Wilhelmina Kinderziekenhuis hebben het voorspoedige verloop van dit pro- jekt te danken aan de brede weer klank die hun hulp aan Polen bij de Nederlandse bevolking heeft gevonden. De financiële ondersteuning van het projekt is van verschillende maat schappelijke groeperingen uit het hele land gekomen. In het bijzonder hebben scholen, ziekenhuizen en kerken op een actieve en vindingrijke manier ge reageerd. In heel Nederland worden kermissen, rommelmarkten, sponsor wedstrijden en collectes ten bate van de Poolse hartpatiëntjes op touw gezet. De televisie gala-show van Ivo Niehe, uitgezonden in oktober j.1. heeft een bedrag binnengebracht dat de opera ties van ruim vijftig Poolse kinderen mogelijk heeft gemaakt. Een niet te onderschatten bijdrage is gekomen van het Nederlandse bedrijfsleven en van particuliere donateurs. Het door de werkgroep op gang gezette adoptieprojekt (de financiële hulp voor de operatie van één bepaald kind) geniet een bijzondere voorkeur, om dat er een persoonlijke band tot stand kan komen tussen de donateur en het geholpen kind en zijn ouders. Voor de kleine patiëntjes en de hen be geleidende moeders is de reis naar Nederland een unieke ervaring. Afge zien van de belevenissen die deze zware operaties opwekken en de blijd schap om de gevonden gezondheid, maken ze tijdens hun verblijf in het Westen kennis met een andere vorm van maatschappelijk leven dan ze in Polen kennen. De afgelopen maanden hebben bewe zen, dat er in Nederland genoeg be langstelling en goede wil bestaat om het ambitieuze programma - vijfhon derd hartoperaties en de opleiding van vijf hartteams - in zijn geheel tot stand te kunnen brengen. Hiervoor is echter nog veel geld nodig. Giften op giro 66370 van Terre des Hommes Den Haag zijn dan ook zeer welkom,. Bromfietser aangehouden Op de Kerkstraat hield de politie vori ge week de 18-jarige R.K. uit Soest aan, nadat hij was opgevallen door de hoge snelheid waarmee hij reed. De jonge man stribbelde nogal tegen en werd daarom naar het bureau overgebracht. Hij kreeg een proces-verbaal, ook al omdat zijn voertuig niet verzekerd bleek te zijn. TV-monitor uit auto gestolen De Soester S.H. deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een tv-monitor uit zijn auto, die aan de Hartmanlaan geparkeerd stond. De dief bleek een raampje van de wagen te hebben opengebroken om het toestel weg te nemen. De schade bedraagt ca. 1500 gulden. Auto-embleem gestolen De heer J.N. van de Johannes Post- straat meldde de politie vorige week dat onbekenden het Rover-embleem van zijn auto hadden gestolen. Er is de laatste weken een duidelijke opleving te constateren van de belangstelling voor dit soort auto-onderdelen. Dronken automobilist aangehouden Op de Noorderweghield.de politie vori ge week dë S5-jarige M.I". uit $oèst aan,: die met teveel alcohol aan het verkeer deelnam. Hij onderging blaas- en bloedproef en kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Inbraak Gallenkamp Pelsweg Bij een handelsonderneming aan de Gallenkamp Pelsweg werd vorige week een inbraak gepleegd. De dader moet het pand zijn binnengedrongen door het forceren van een toiletraam pje. Uit een kast in de kantoorruimte werd een bedrag van ca. 2000 gulden weggenomen. De heer L.G. uit Soest deed van een en ander aangifte bij de politie. Tuinhek vernield De heer F. S. van het Tromslagerpad deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de vernieling van een deel van zijn tuinhek. Vermoedelijk heeft een tot dusver onbekende dader het hek met een auto platgereden. Politie start overmorgen met controle deel IH en verzekeringsplaatjes De chef surveillancediénst van'de Soester politie heeft .dezie, week be kend gemaakt da met ingang Van overmorgen, vrijdag 1 maart, ge start wordt met de controle op de aanwezigheid van het kentekenbe wijs deel III bij auto's en van de juiste verzekeringsplaatjes bij bromfietsen. Nep-collectant voor Leger des Heils Via het Leger des Heils in Amersfoort werd, de politie vorige week op de hoog te gesteld van het feit dat zich mogelijk ook in Soest een man uitgeeft voor col lectant van het Leger des Heils. De on bekende beschikt niet over een legiti matie. De politie verzoekt inwoners van Soest attent te zijn en collectanten te vragen naar de juiste papieren. Het signalement van de man luidt als volgt leeftijd ca. 35 jaar, lengte ca. 1.75 me ter, donker haar. gekleed in een kort jack en een spijkerbroek. Mevr. A. G. van der Lugt- Bijlsma Het begin van een nieuw voorjaar Inspirerende ideeën voor uw interieur Een nieuw voorjaar, dan is er altijd wel iets te veranderen aan ons interieur. Dat kan zijn een nieuwe stoei of een nieuw ge bloemd bakje of een mooie tafel of zomaar even een nieuwe kap op een speciale lamp waar we zo aan gehecht zijn. Suggesties te over in de boutiques waar U een aantal prachtige banken en stoelen aantreft van klasse, o.a. Zweedse bank, gebloemd, met allemaal losse kussentjes, afgebiesd met rose leer, of dat beeldige gebloemde bankje met zwanen in zacht groen uit Engeland. Zéér exclusieve tafels; noten met rieten onderblad - tafels met glasplaat - tafels met zijkleppen in eiken - grote schrijftafels voor achter een bank - servieskasten en hoekkasten. Gespecialiseerd in tafel- en vloerlampen, verstelbare leeslam- pen, wandlichten, plafonniers, losse kappen in alle maten van klein tot groot, ook voor wandlichten, kappen in thaizijde en gebloemd. Honderden zijden kussentjes in effen en dessins - prenten in vogels en bloemen, fraaie bloemstukken van zijden bloemen en bessen. SOEST KERKSTRAAT7A, 9 en 9A KERKPAD Z.Z. 160 TELEFOON 15758 De gehele week geopend tot half 6, zaterdags tot 5 uur. Maandags gesloten. De ingang is op Kerkstraat 9 Winkeldief vlucht onder bedreiging van zelfmoord Een merkwaardig geval van winkel diefstal deed zich zaterdagmiddag voor in een supermarkt aan de Paral lelweg in Soest. De bedrijfsleider be trapte een man op het wegnemen van vier diepvriesmaaltijden. Toen hij de dader aansprak bracht deze een meta len prikpen te voorschijn, plaatste deze op zijn (eigen) keel en zei: "Als je iets onderneemt prik ik door." Nogal ver bouwereerd liet de bedrijfsleider de man daarom gaan. Het signalement van de dader luidt: leeftijd ca. 30 jaar, lang en mager, iets kalend, gekleed in een grijze jas en bedekt met een rood/wit/blauw Pepsi-Cola-petje. De grote zaal van café Bos en Duin aan de Bosstraat in Soest was maandag middag j.1. het decor voor de start van de (3e) "leefbaarheidswedstrijd" onder het motto "Een kern waar pit in zit", die de Vereniging Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij heeft georganiseerd. Die start werd gemar keerd door de officiële inschrijving van de atletiekvereniging Pijnenburg als eerst deelnemer aan de wedstrijd. Bij deze inschrijving, die werd verricht door Pijnenburgvoorzitter René van Zee ten overstaan van de voorzitter van de hoofdjury, prof. dr. G. D. Saai, warn niet alleen de pers, maar ook een aantal coryfeeën uitgenodigd. Burgemeester Scholten verwelkomde de genodigden namens het gemeente bestuur van Soest, dat hij "vanzelfsprekend een kern met pit" noemde. De Heidemij spreekt Soest zeer aan, aldus de burgemeester, omdat de gemeente in het verleden zeer veel heidevlakken bezat, waar veel werk verricht is. Al bleek uit de wedstrijdvoorwaarden dat een kern maximaal 4000 inwoners mag omvat ten, toch meende hij dat Soest met tien maal zoveel ingezetenen geen beletsel voor de atletiekvereniging zou zijn om in de prijzen te kunnen vallen. "Op het gebied van privatisering is Soest druk aan de gang," aldus de heer Scholten. Hij noemde in dat verband o.m. het Soester Natuurbad en de actie tot redding van het ziekenhuis. "Er gebeurt hier wel een en ander. Soest lijkt zo'n rustige, landelijke gemeente, maar dat valt wel mee." Moed Mr. W. J. Geertsema sprak een woord namens de inmiddels 97-jarige vereniging Heidemij, waarvan hij voorzitter is. De vereniging kon terugkijken op een rijke historie ten al gemene nutte, aldus de heer Geertsema. "In de loop der jaren heeft zij altijd weer de moed getoond om nieuwe projekten op touw te zetten en die later een eigen leven te laten lei den. "In dat verband noemde hij instel lingen als Staatsbosbeheer, de Cultuur Technische Dienst, de Middelbare en Hogere Bosbouwschool, de Fruittelers organisatie en de combinatie van Bin- nenvissers. Als laatste in deze reeks noemde hij het initiatief, samen met het IVN tot oprichting van de Stichting School in Bos en Landschap. De zuiver op ideële basis werkende vereniging bewoog zich op gevarieerd terrein. "Het voornaamste doel was al tijd het leveren van een bijdrage aan de kwaliteit van de menselijke leefom geving. Daarbij is gekozen voor een niet polariserende aanpak, want die is er in onze samenleving al genoeg," aldus de heer Geertsema. De vereni ging richt zich dan ook op voorlichting, onderlinge samenwerking en het bevorderen van een gedachtenwisse- ling tussen de bevolking. De eerste (1978) en de tweede (1981) leefbaarheidswedstrijd waren grote successen. "Ik heb toen al het rotsvaste vertrouwen uitgesproken in de sluime rende krachten in ons volk, en volko men terecht, zoals later bleek. Er is in Nederland teveel aandacht voor de mensen die 't liefst niet zouden werken, de Jantjes van Leiden die bij tante Truus thuis zitten, maar de feiten wijzen uit dat er in ons land duizenden zijn die niets liever doen dan zich op volstrekt vriwillige basis inzetten voor de buurt en de buurtbewoners." Hij concludeerde dat er in de Neder landse bevolking een enorme creativi teit, inventiviteit en solidariteit schuil gaan. Over het atletiekbaan-project van Pij nenburg merkte hij op te hopen dat hier de victorie zou beginnen en dat nog veel andere deelnemers zich zouden inschrijven. Hij wenste de vereniging dan ook van harte geluk met het ambi tieuze project. "Ik hoop in elk geval dat u het predikaat "kern met pit" deel achtig zult worden, en wie weet ook nog een trofee." Keus Pijnenburg-voorzitter René van Zee ging in op de 15-jarige voorgeschie denis van de aanleg van de atletiek baan. Doordat de gemeenteraad van Soest er weliswaar hoge prio riteit aan gaf, maar als het erop aankwam nimmer geld beschikbaar stelde, stond de vereniging op een goede of kwade dag voor de keus: óf er alleen een lopersver eniging van maken, óf zelf aan de slag gaan voor de aanleg van de baan. Dat laatste gebeurde. Uitvoerig belichtte Van Zee de diverse acties (soms misschien wel eens te veel) waarmee voor de aanleg van de baan geld bij elkaar is gebracht. Hij wees er verder op dat de aanleg grotendeels in zelfwerkzaamheid wordt uitgevoerd, en dat er nog een heleboel moet gebeu ren. Hij hoopte dat de jury de inschrij ving van Pijnenburg wilde accepteren. Dat bleek wel goed te zitten, zoals uit de woorden van prof. Saai was op te merken. Deze onderscheidde in een nogal "sociologisch" betoog kernen in "territoriale" en "categorale". Ook merkte hij op dat de tijden sterk veranderd zijn: mocht de vereniging zo'n tien jaar geleden misschien nog wel in aanmerking zijn gekomen voor subsidie, dan lag diit nu wel anders, omdat het denken over de rol van over heid en particulier initiatief inmiddels een belangrijke wijziging had onder gaan. "Zelfwerkzaamheid is belangrijk voor de samenleving. De overheid is geen "Deus ex machina". Hij wenste de atletiekvereniging veel succes. Sportwethouder Plomp van Soest sloot de toespraken ten slotte af met een ver gelijking van de leefbaarheidswed strijd met een atletiekwedstrijd, waar bij het niet alleen aankomt op een goe de start, maar ook een goed verloop Na de inschrijving werd het ter rein van de komende atletiekbaan be zichtigd. V.l.n.r. prof. dr. Saai, Nelleke Boissevain, burgemeester Scholten, René van Zee, mr. Geertsema en wet houder Plomp. van de wedstrijd en tenslotte ook een goede finish. Verder is enig geluk uiter aard onontbeerlijk. "Het gemeentebe stuur van Soest heeft alle vertrouwen in een goede afloop. De pit zit erin, en wij hopen dat die te zijner tijd vrucht zal afwerpen." Skelter gestolen Uit de garage van de familie van L. aan de Titus Brandsmastraat werd in het weekeinde op klaarlichte dag een skelter weggenomen. De schade bedraagt 270 gulden. 'Een schilderij is een schilderij, maar wel doodeng' "Alles om mij heen is een groot on eindig schilderij. Dat ik dat wil vangen op een stuk papier, is eigenlijk dood eng". Het zijn de woorden van de schil der Jan de Kok uit Almére, die zeer intens met zijn vak bezig is. Op vrijdag 1 maart, wordt in het kunst winkeltje "De Bereklauw", Steenhoff- straat 63 in Soest om 20.00 uur een ten toonstelling geopend van recent werk van Jan de Kok. Het is bijna twee jaar geleden dat in hetzelfde kunstwinkeltje een tentoon stelling van hem werd gehouden van aquarellen in uiterst fraaie, fijnzinnige kleuren die in elkaar overvloeiden en een bijzondere sfeer hadden. "Er is in die twee jaar voor mij erg veel veranderd", vertelt Jan de Kok. "Ik was toen nog werkzaam met ande re kunstenaars in atelier "De Zon" in Almére. Het is nu mijn volledige werk geworden. Ik leef er nu van en mijn werk is nu dat van een zelfstandig kunstenaar." Kleuren en vormen zijn alles voor Jan de Kok. Geïnspireerd door de kleuren leer van Goethe en het werk van Rudolf Steiner is hij op zoek naar de ontwikke lingsmogelijkheden die kleuren de mens te bieden hebben. Met kleuren probeert Jan de Kok in zijn schilderijen stemmingen aan te geven en op die manier een extra dimensie toe te voegen. Hij maakt dan ook zijn eigen verf uit planten en mine ralen. "In die twee jaar is mijn werk erg veranderd. Vroeger schilderde ik veel meer in vage contouren. Die contouren zijn nu meer zichtbaar geworden. Wel is het 'sluieren' van de kleuren geble ven. Ik probeer dat nu ook in andere technieken uit te drukken" Op de expositie in "De Bereklauw" laat Jan de Kok deze technieken ook zien. Er zijn enkele panelen in tempra- verf, olieverfschilderijen, aquarellen en pentekeningen te zien. "Tempraverf is eigenlijk de soort verf die in de Middeleeuwen werd gebruikt. Het is een ei-emulsie op olie- en water basis met toevoegingen van kleurpig- menten. Je kunt er schitterende din gen mee doen. Kleuren en vormen wor den intensiever. Het werk wordt meer uitgekristalliseerd. "Wat ik probeer uit te drukken is het vier-dimensionaie. In het hele oude werk van de Grieken en tijdens de Middeleeuwen zag je in de schilder kunst het twee-dimensionale. Later werden door schilders als Rafaël en Michel Angelo perspectivistische ele menten toegevoegd. Het hoogtepunt van de drie-dimensionale kunst was in de Renaissance. Kunstenaars in de nieuwe tijd verkeren in een fase dat zij het spoor kwijt zijn. Het nieuwe ele ment is om de kijker een spiegel voor te houden. Je laat iemand schrikken. Daarbij komt dat een spiegel alleen weergeeft wat er al is. Je "bent dan niet meer scheppend bezig. Ik probeer toe te voegen de dingen achter de din gen. Bijvoorbeeld je kunt een zieke boom schilderen, de zure regen, de hele zieke wereld. Maar je kunt ook het negatieve minder sterk benadrukken en het goddelijke element er doorheen laten schijnen. Je komt dan in het rijk van de kleurnuances en de muziek- tonen. Kunst moet ook genezend wer ken. Je kunt iets van die andere wereld laten zien door kleuren en vormen in een bepaalde symboliek. Dat is persé geen surrealisme omdat surrealisme fotografeert wat er in die andere we reld leeft' Op de tentoonstelling in "De Bere klauw" laat Jan de Kok deze extra di mensie ook zien in zijn landschappen, portretten en situaties van mensen om zich heen. De opening van dit diep aangrijpende werk wordt verricht door de bekende s'tiiisn,im~Boühuis Hehalve zijn passie voor het schilderen geeft de 38-jarige kunstenaar Jan de Kok cursussen, kleuradviezen voor woningen en scholen en werkt hij veel aan opdrachten voor muurschilderin gen in diverse openbare gebouwen. Op dit moment heeft Jan de Kok even eens een tentoonstelling in Almére. De expositie in "De Bereklauw" duurt tot en met 22 maart en is geopend van dinsdag t/m. zaterdag van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 -18.00 uur. Schoorsteenbrandje De brandweer moest vorige week uit rukken voor een schoorsteenbrandje biji de familie van B. aan de Inspecteur öchreuderlaan. Zij wist het vuur te oven en maakte vervolgens de schoor steen schoon. Inbraak Korte Ossendam Mevrouw E. van D. van de Korte Os sendam meldde de politie vorige week h6!! 1"b.raak in haar woning. De dader had het slot van de achterdeur gefor ceerd en was ervandoor gegaan met een geldbedrag van ca. 500 gulden, een gouden ketting, een gouden hanger en een zilveren ketting. Auto-embleem gestolen De heer M.T. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van het GL-embleem van zijn auto, aie geparkeerd stond aan de Theo Dob- den °e Schade bedraagt ca. 250 gul- Schutting vernield De heer p. I. meldde de politie vo- nge week dat onbekenden de erfafscheiding van zijn tuin aan de SjS"®8 Poststraat hadden vernield. De schade bedraagt zo'n 500 gulden. Jet 13.45 uur 1 13.45 uur 11.45 uur D-pupille: 11.00 uur 11.00 uur E-pupille 10.00 uur 10.00 uur1 F-pupille 10.00 uur 10.00 uur Zondag 3 Dames

Soester Courant | 1985 | | pagina 14