*7' mpt MEDE 0.98 0.89 8?8 Kilo TV BOUTJES 5 SLAVINKEN Werkgroep Vandalisme doet aanbevelingen 'Vandalisme? Hou het gaaf Baarn wil Bremeentje doortrekken r%\ Ywr* in Wijkvereniging Overhees kiest voor 'De Vijverhof' Erelijst van Soester Elfstedenrijders 1985 Peters bv Makelaardij o.g. zogezien Huurders woningbouwvereniging 'Soest' betaalden dubbel 'Stuur staatssecretaris briefkaart over behoud ziekenhuis' Schade in één jaar meer dan verdubbeld LICHT en LUCHTIG is de NIEUWE COLLECTIE van SHIRTS PANTALONS - JACKS MODE LIGHTond EASY FOR MEN ZUIDPROMENADE 12 TEL02155-23530 3768 EM SOEST-ZUID GLAS HANDEL Morgenavond in Griftland-College, 20.00 uur: Gezamenlijke raadsvergadering Soest en Baarn over 'De Oelte' 'Geen zekerheid over zaalruimte in de Borg' Sauna Soest Vliespinda's Honsbergen GELE GRAPEFRUITS Honsbergen ARDENNER BOTERHAM WORST Honsbergen Super reclame samen van 11.98 voor HONSBERGEN ïf" Van een ooggetuige Door een fout bij de Bankgirocentrale heeft een groot aantal huurders van de Woningbouwvereniging "Soest" vorige week de onaangename ontdek king gedaan dat de huur over de maand februari tweemaal van hun bank rekening werd afgeschreven. Het betreft hier die huurders die via hun bank de huur automatisch laten afschrijven, in totaal zo'n 800 a 900, volgens een woordvoerster van de woningbouwvereniging. Bij de Bankgirocentrale heeft men de computerband met de incasso-ge- gevens tweemaal verwerkt. De woningbouwvereniging zelf staat dan ook geheel buiten deze fout. Sinds vorige week maandag - de "misser" werd in het weekeinde al ontdekt - hebben medewerkers van de woningbouwver eniging zich intensief beziggehouden met het terugdraaien van de gemaak te fout. In allerijl moesten enkele honderden betalingsopdrachten worden uitge schreven. zodat de huurders niet te lang met een tekort op hun rekening geconfronteerd zouden worden. De telefoon stond vanaf maandag bij de woningbouwvereniging "roodgloeiend", maar een en ander is thans vol ledig hersteld. De teveel betaalde bedragen zijn waarschijnlijk vorige week al teruggestort, of anders zal dat zeker begin deze week hebben plaats gevonden. Ieder inwoner van Baarn en Soest krijgt vandaag in zijn brievenbus een folder, waarin men wordt opgeroepen een briefkaart te sturen aan staats secretaris drs. J. P. van der Reijden van het ministerie van WVC. De staats secretaris staat namelijk op het punt een beslissing te nemen over het nieuwe ziekenhuis De Oelte. In de folder zijn twee briefkaarten afge drukt; één met een voorbedrukte tekst en één waarop zelf een tekst ge schreven kan worden. Iedereen wordt verzocht één kaart op te sturen naar de staatssecretaris, maar men mag ook beide kaarten versturen. Er zijn twee manieren om de kaart(en) te verzenden: Plak er een postzegel van 50 cent op en doe de kaart in de brievenbus. Men kan de kaart(en) ook zonder postzegel verzenden, maar dan moe ten ze gedaan worden in de speciale bussen die staan in Soest in het ge meentehuis, ziekenhuis Zonnegloren, bibliotheek Albert Cuyplaan, De Borg en informatiecentrum. In Soesterberg in het Dorpshuis (bibliotheek) en hulpsecretarie en in Baarn in het gemeentehuis, ziekenhuis Maarschalks bos, bibliotheek en dorpshuis Lage Vuursche. De bussen staan er tot en met donderdagmorgen 7 maart. Dan worden ze geleegd en gaat de inhoud naar de staatssecretaris. In een jaar tijd is de schade aan ge meente-eigendommen in Soest als ge volg van het jeugdvandalisme geste gen van ca. 60.000 gulden in 1983 tot ruim 135.000 gulden in 1984. De schade had vooral betrekking op zaken als bouwkundige en sportvoorzieningen, maar ook aan recreatieve en groen voorzieningen en straatmeubilair. Dit blijkt uit gegevens van de dienst Ge meentewerken. De schade die aan par ticuliere eigendommen is toegebracht is onbekend. Om de schadecijfers naar beneden te brengen, evenals het aantal aangiften van vernielingen bij de politie (176 in 1983 en 196 vorig jaaren om de over last voor de burgers/slachtoffers te beperken, willen burgemeester en wethouders maatregelen treffen. Ze hebben daarvoor een werkgroep in gesteld met als opdracht voorstellen te doen voor een structurele aanpak. De groep heeft nu haar rapport aan geboden onder de titel: 'Vandalisme? Hou het gaaf!'. Het zal worden be sproken in de commissie Welzijn. Het aantal aangiften van vernielingen aan auto's en fietsen zijn teruggelopen. Daartegenover staat een relatief ster ke stijging van vernielingen aan ge bouwen en scholen. Die zijn het gevolg van vandalisme, waaronder wordt verstaan het ge drag, gericht op het opzettelijk be schadigen of vernielen van goederen zonder dat dit in het algemeen aan wijsbaar voordeel voor de dader op levert. Er zijn verschillende soorten vandalisme: als spel; uit prestige binnen een groep; uit frustratie (af reageren van gevoelens of wraak uit verveling; tactisch vandalisme, en instrumenteel vandalisme ten be hoeve van materieel gewin. Brede aanpak Vandalisme wordt door de jeugd uit alle milieus bedreven, aldus de sa menstellers van het rapport. Zij ko men tot de conclusie dat een brede aanpak van het probleem op basis van een plan gewenst is. Dit is overigens een meerjarige zaak, waarvoor een voorzichtige start nodig is en die ge faseerd moet worden uitgebouwd. Dit om zo goed mogelijk te kunnen inspelen op alle facetten. De werkgroep doet een aantal aanbe velingen en denkt bijvoorbeeld aan het versneld afdoen van zaken en toe passing van alternatieve straffen. Hiertoe zal overleg worden gevoerd met de officier van justitie. Verder moet aangerichte schade zo snel mo gelijk worden hersteld ter voorkoming of beperking van verdere schade en vernieling. Lesbrieven Ten behoeve van de voorlichting op de lagere scholen zijn lesbrieven ontwik keld voor het onderwijzend personeel. Het streven is deze voorlichting groot ser op te zetten, bijvoorbeeld door pogingen hiervoor een werk loze onderwijskracht beschikbaar te krijgen. Met name het jeugd- en jongerenwerk zal gevraagd worden zoveeel mogelijk op de voorlichting op school in te spelen. Met het wel- zijnsveld zal overleg gevoerd worden over mogelijkheden voor specifieke activiteiten, niet alleen vóór, maar ook mét de jeugd. organisaties Jjf-doeling ook de sport organisatie Jr.n Verenigingen in schakelen ter voorkoming dan wei beperking van vandalisme. Ook van de burgerij wordt een actieve bijdra ge gevraagd in de strijd tegen het van dalisme. De politie zal trachten voor een meer (wijk)gerichte surveillance te zorgen. Gemeentewerken zal wor den verzocht alert te reageren op ge constateerde en gemelde schade gevallen. De werkgroep wil verder een goede registratie van aangifte en constatering. Bij dit alles is men ervan uitgegaan dat de kosten van uitvoering van het werkplan tot een minimum beperkt VANDALISME? HOU HET GAAF! moeten blijven. De werkgroep geeft er de voorkeur aan dat er een budget beschikbaar komt waar men op terug kan vallen. Dit zou vijf procent moeten bedragen van het laatste bekende schadegeval. Voor Soést was dat in 1984 een bedrag van 135.664 gulden, zodat het budget op jaarbasis 7.000 gulden zou moeten bedragen. Wethouder komt in Soest pleidooi houden De Baarnse wethouder van Ruimtelij ke Ordening, S. Teeling, komt dinsdag 5 maart hoogstpersoonlijk naar de ver gadering van de commissie Ruimtelij ke Ordening van Soest. Hij komt dan ge-, bruik maken van het spreekrecht om te pleiten voor het doortrekken van het Bremeentje, een pad dat nu nog dood loopt in de weilanden tussen Baarn en Soest. De gemeente Baarn zou graag zien dat het pad wordt getransfor meerd tot een serieuze verbindingsweg voor voetgangers en (brom)fietsers. Het plan voor de doortrekking van het Bremeentje bestaat al sedert 1973. Het gemeentebestuur van Baarn vindt nu dat er eindelijk, na zoveel jaren, eens ernst gemaakt moet worden met dat plan. De verbinding is uitsluitend bestemd voor voetgangers en bromfietsen. De route is met name voordelig voor scho lieren uit Baarn met bestemming Soest en Amersfoort, alsmede voor het woon- werk-verkeer. De verbinding is niet al leen korter en veiliger, maar zal ook een functié hebben voor het rekreatie- ve verkeer. In 1974 ging de gemeenteraad akkoord met de kredietaanvraag voor de aan leg van de weg en het voorstel tot aan koop van grond. Daarbij werd wel uit-, drukkelijk geëist dat het aan te leggen bruggetje over de Praamgracht niet door motorvoertuigen bereden zou kunnen worden. Hierover werd met B. en W. van Baarn overeenstemming be reikt. Er kwamen bezwaren tegen het plan van het Landbouwschap en milieu-or ganisaties. Ze werden tot in laatste in stantie (de Kroon in 1979) ongegrond verklaard. De Kroon overwoog hierbij onder meer dat de betrokken gronden als weidevogelgebied niet van zeer gro te betekenis zijn en dat het Bremeen-, tje niet van groot belang voor het agra risch verkeer moet worden geacht. Dek bezwaren wogen niet op tegen de voor delen van uitbreiding van het (toeris tisch) rijwielpadennet. Onteigening De bezwaren kwamen opneuw aan de orde, toen een begin werd gemaakt met de grondaankopen. De koningin verkocht een stuk grond, maar de eige naren van de overige grond waren niet bereid om te verkopen, ondanks een aantal toezeggingen van het gemeente bestuur met name over tegengaan van sluipverkeer. In 1977 ;werd besloten over te gaan tot onteigening van de res terende gronden. Sindsdien is er echter geen enkele voortgang geboekt. Wel werden hernieuwde onderzoeken gedaan naar het te verwachten gebruik van de nieuwe verbinding. In 1978 en 1979 bleek dat 75 resp. 143 (bromfiet sers van de verbinding gebruik zouden maken, hoofdzakelijk in verband met schoolbezoek in Amersfoort. In 1983 be zochten 232 kinderen uit Baarn scholen in Amersfoort. Voor sluipverkeer zoals in de beginja ren van de A. P. Hilhorstweg (in het verlengde van het Bremeentje richting Amersfoort) behoeft volgens B. en Wj van Soest niet te worden gevreesd Immers, een gedeelte van A. P. Hil horstweg is voor snelverkeer afgeslo ten, met uitzondering van bestem mingsverkeer. Afgezien hiervan kan de breedte van de grind-asfaltbeton- verharding van het doorgetrokken Bremeentje niet meer bedragen dan 2.50 meter. In een notitie over de doortrekking van het Bremeentje vragen B.enW. advies van de commissie Ruimtelijke Orde ning. Afgezien van de kosten van aan koop van de 450 vierkante meter grond die voor de doortrekking nodig is, kost de doortrekking zelf 167.450 gulden. Isolatie met DUBBELE RUITEN is tegenwoordig niet meer te stuiten thermostaatje omlaag gasmetertje traag uw "piet" gaat van vreugde weer fluiten. Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest Morgen, donderdag 28 februari, wordt in de aula van het Chr. College Grift- land aan de Noorderweg 79 in Soest een in de geschiedenis van de gemeen teraden unieke vergadering gehouden: een gezamenlijke vergadering van de raden van Soest en Baarn, onder voorzitterschap van de beide bur gemeesters: mr. P. Scholten van Soest en mr. J. P. Miedema van Baarn. De "dubbel-raad", zoals hij al genoemd is, begint om 20.00 uur. Na de bij eenkomst, waarin het voorstel wordt behandeld om staatssecretaris J. P. van der Reijden van Volksgezondheid "zeer dringend te verzoeken op de kortst mogelijke termijn positief te besluiten op de bouw van het nieuwe fusieziekenhuis Baarn/Soest", wordt de "gewone" vergadering van de gemeenteraad van Soest gehouden. In de "dubbel-raad" zullen de diverse fracties uit beide gemeenteraden partij bij partij worden gecombineerd. Elke "dubbele" fractie wordt ver tegenwoordigd door een woordvoerder. Ten overvloede wordt erop gewezen dat - evenals de gebruikelijke gemeen teraadsvergaderingen - ook deze bijzondere raadsvergadering openbaar is. Publiek is dus van harte welkom op de tribune De Wijkvereniging Overhees heeft het contract over de huur van zaalruimte met het dorpshuis "De Borg" aan de WLUaertstraat per 1 maart opgezegd en in het nieuwe dienstencentrum "De Vijverhof" aan de Klarinet in Over hees een nieuw onderkomen gevonden. Achtergrond van deze beslissing is de onzekerheid over de beschikbaarheid van zaalruimte in het dorpshuis. "U zult zich natuurlijk afvragen waar om dat zo plotseling is gebeurd", aldus het bestuur van de wijkvereniging in de vorige week verschenen "Wijkdiri- gent", het orgaan van de wijkvereni ging. "Welnu, het is natuurlijk bekend dat Artishock na de zomermaanden zijn intrek zal gaan nemen in de Borg. Artishock zal dan veelvuldig gebruik gaan maken van de diverse zalen. Wij konden op dit moment - het tijdstip waarop we de contracten voor het komende winterseizoen moeten af sluiten - zoals dat in het verleden altijd gebeurde, geen enkele zekerheid krij gen dat we het komende seizoen zaal ruimte op door ons gewenste avonden en middagen zouden kunen huren Het bestuur vervolgt: "Om nu het doorgaan van alle evenementen voor onze leden niet in gevaar te brengen hebben we besloten andere zaalruim te te zoeken. Door zeer snel te hande len zijn wij erin geslaagd, voordat an dere verenigingen ons voor zouden zijn, een contract af te sluiten met het bestuur van de Vijverhof. Het bestuur merkt verder op enthou siast te zijn over de accommodatie in het dienstencentrum. Per 1 maart zijn overigens alle bewoners van de Vijver hof als lid tot de vereniging toegetre den. Van de verhuizing van de activiteiten naar de Vijverhof is er één uitgezon derd: het bowlen. Voor zover bekend hebben onderstaande inwoners van Soest vorige week donderdag deelgenomen aan de 13e Elfstedentocht. Het is mogelijk dat nog meer Soesters op deze lijst een plaats verdienden. De redaktie heeft hun namen echter niet kunnen achterhalen. De lijst luidt in alfabetische volgorde Rob Admiraal Piet Bakker Nico v.d. Berg dhr. Born Wim v.d. Breemer Henk van Dijk Hans Dijs Sr. Harrie Dorrestein Jos van Dorresteijn J. Douma Nol Hagen Henk van Hal Bert Hilhorst Max Jansen Ruud Jansen Hans Kaats Eb. Kareisen Jaap Kareisen Jaap Kreuger Ben v.d. Kuit Otto 't Lam Ad Logtenstein Wout Logtenstein René Loohuizen Jan van Maanen Lia Maas dhr. Mosterd BenNijhuis Henk Pronk Bart Rademaker Jurrie Reiding Wim Schimmel H. Smink Kees Smid Piet Smid Fred van Tol dhr. De Vries Paul Walter Bert v.d. Weerd In maart opnieuw van start: Wie het gevoel heeft hoe langer hoe verder van huis te raken bij woningtransakties krijgt nu de kans alle voet angels en klemmen te leren kennen en vermijden. Op drie achtereenvolgende dinsdagavonden reiken vijf deskun dige docenten kennis aan over bouwtechnische aspecten, hypotheekvormen, taxatie, premieregelingen etc. Prijs van de complete cursus, inclusief handboek: f 30, Maximum aantal deelnemers: 30. Aanmeldingen en nadere informatie Birkstraat 87, Soest. Tel. 02155-16251 9 Meisje verkracht bij Dalweg-tunnei In de nacht van vrijdag op zaterdag deed een 20-jarige inwoonster van Soest bij de politie aangifte van het feit dat zij door twee onbekende mannen ter hoogte van het tunneltje onder de Dalweg was beetgepakt. Na een felle worsteling had een van de mannen haar verkracht, terwijl zij door de ander was vastgehouden. Het meisje liep bovendien een aantal snijwonden op, vermoedelijk als gevolg van een scheermesje, alsmede een groot aan tal striemsporen. Ze heeft zich onder doktersbehandeling gesteld. De politie stelde ter plaatse een onderzoek in, maar trof van de daders geen sporen aan. Evenmin werd een jas, die het meisje op de plaats des onheils had achtergelaten, nog aangetroffen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Met 4 naar de SAUNA voor de prijs van 3 Geldig t/m 1 maart Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 184 49 of 18319 Alleen donderdag Alleen donderdag 250 gram Alleen donderdag 10 stuks voor Alleen donderdag 100 gram van 1.29 voor i&./K door Gerard Paul "Jij bent zeker naar de wintersport ge weest" gokte ik bij het zien van zijn ge bruinde gezicht. "Nee, hoor" lachte hij "dat heeft de zon in Nicaragua gedaan. Ik ben net, terug en loop hier nog een beetje we zenloos rond." Onwennig knipperde hij met zijn ogen. Alsof hij nog steeds niet goed wist waar hij was. Ondertussen zat ik koortsach tig te bedenken: Nicaragua, wat was daar ook al weer aan de hand? Hoe zat dat in elkaar? De versplinterde informatie over die streken is zo ver warrend dat ik er soms geen touw meer aan vast kan knopen. Voorzichtig probeerde ik: "Daar zitten toch die Sandinisten?" Tot mijn opluchting beaamde hij het, maar het was tegelijkertijd wel duide lijk dat ik er niet het fijne van wist. Niet gestoord door mijn gebrek aan feitenkennis vertelde hij dat de Sandi nisten inderdaad sinds 1979 aan het be wind zijn. "Zij verdreven toen Somoza die al een pure dictator regeerde en met zijn familie zo'n 40% van de totale produk- tie van Nicaragua in handen had. Toen hij zag dat hij voor een verloren zaak vocht heeft hij zijn hele handel zelf no vocht hij zijn hele handel zelf nog even gebombardeerd. Ik niks, jullie niks, moet hij gedacht hebben. De revolutie kostte 50.000 men senlevens. Je begrijpt dat die 3 miljoen Nicaraguanen de situatie van toen voor geen prijs terug willen. Dat zou trou wens een soort verraad zijn aan de gevallenen tijdens de revolutie. "Die Sandinisten zijn toch communis ten, is het niet?" vroeg ik om het beeld nog wat duidelijker te krijgen. "Ja, wat heet communisten? In de ogen van Amerika wel. Met als gevolg dat ze Nicaragua isoleren en blokke ren. Op die manier drijven ze het land echter helemaal in de armen van Rus land. In El Salvador ligt dat anders. "Ho nou even" riep ik verschrikt. "Laten we het nou even alleen bij Ni caragua houden, anders haal ik straks weer alles door elkaar." "Nou, goed dan. De Verenigde Staten zijn dus helemaal niet blij met de ont wikkeling in Nicaragua. Zij doen er dan ook van alles aan om de zaak daar de kop in te drukken. Via Honduras steunen ze de tegenstanders van het bewind, bombarderen zo nu en dan een stadje en leggen mijnen in de haven van een rustig vissersdorpje. Het is echt te gek om over te praten. Ik hoop nu maar dat ze het niet nog bonter maken en Nicaragua binnenvallen, want dan moet vrijwel het hele volk uitgeroeid worden. Iedereen heeft wel een mes, een pistool of een oude kara bijn waarmee hij zich zal verdedigen. Het wordt je reinste volkerenmoord." Met een tikkeltje heimwee vertelde hij verder over het zonovergoten Nicara gua, de rum en de vrolijke onbezorgd heid van gewone .vriendelijke mensen die in vrede willen genieten van het leven dat zo eenvoudig zou kunnen zijn. Vanaf vandaag is Nicaragua voor mij meer dan een aardrijkskundige naam ergens in Latijns-Amerika. VRIJDAG A.S. GEOPEND VIDEOTHEEK SMITSHOF! We hebben nog lang niet alle Soestenaren in onze huiskamer gezien. TAPPERIJ DE HERBERG Geld uit slaapkamer gestolen Omdat de achterdeur niet op slot was heeft een dief maandagmorgen kun nen binnendringen in het huis van de heer E. B. aan de Korte Brinkweg. Uit de slaapkamer verdween een be drag van 380 gulden, deels uit een potje, deels uit een geldkistje. De achter deur was niet afgesloten omdat een medebewoonster de sleutel kwijt was. Illegale zenders in beslag genomen In samenwerking met de radio-contro ledienst heeft de politie vrijdag j.1. op drie plaatsen in Soest illegale zendap paratuur in beslag genomen. Het eer ste geval betrof de zender "Radio Be nelux" (vroeger ook "Mon Ami" gehe ten). Deze werd aangetroffen op de bo venverdieping van een huis aan de Jan Steenlaan, ofschoon de bewoner W.V. (34) de politie aanvankelijk weigerde op die verdieping toe te laten. Later trof de politie er een complete studio aan waarvan T. T. (18) uit Soest de eigenaar bleek te zijn. Ook aan de Sint Theresiastraat greep de politie in. De bewoonster bleek van niets te weten, maar de zoon, de 20-jarige L.H., des te meer. Hier werden drie zenders plus de nodige apparatuur in beslag genomen. Tenslotte werd ook een inval gedaan in en woning aan het Roggeveld. Daar stond de apparatuur gebruiksgereed, hoewel de eigenares, de 34-jarigé me vrouw H. van M., opmerkte dat ze al twee jaar niet had uitgezonden. Het ille- gele station bediende zich hier van de naam Lady Hotel Whisky. Tegen de be trokken zend-amateurs werd proces verbaal opgemaakt. Inbraak Eigendomweg De heer J. van D. van de Eigendomweg deed vorige week bij de politie aangifte van een inbraak in zijn woning. De da der bleek het keukenraam aan de ach- terzide van het huis te hebben gefor ceerd en was verdwenen met een aan tal sieraden.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1