0 SD 79 99 99 89 55 D9 25 li TE De Soester Duinen SSÜi1 De Soester Duinen te De Koning gevraagd bij Van der Reijden aan te dringen op gunstige beslissing Stichting Jeugdzorg in beroep tegen subsidie verlaging schoemaker Oosten^* De komende collecte voor de epilepsiebestrijding st Belgische T.V. afhankelijk van Belgische P.T.T. Bij autobedrijf Van Doorn nu eenheidsgarantie van een jaar 'Positie vrouw in gezondheidszorg weinig rooskleurig' iS„„ i i lbrilmodef PAGINA? WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Foto-Video •rman van Dam 47 51B 5-14071 pend - - 1 9- 'Provinciale SER'pleit voor realisering De Oelte De Oelte is het; de Oelte blijft het Revolutionair: B&0"Red Line"speakers Firma Schoemaker 'Wethouder heeft gemeenteraad in strijd met werkelijkheid geïnformeerd' Schoemaker onderdelen- winkel rss Man gewond bij val van steiger Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Moor koppen Soester wegens 'flessentrekkerij aangehouden In de Herberg sfeer gezelligheid rustige muziek prima cocktails grill gerechten gastvrijheid Toch eens doen! Tapperij de Herberg Tuinhek gestolen SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN Ina Muller te gaat bij Rooie Vrouwen Soest Dronken automobilist aangehouden nieuwste in montuurmode. Praamgracht 5 Soestdijk 1.02155-17552 A, één van de Poolse antjes, nu gezond terug in Polen! DEN HAAG éfoon 070-637940 T IT De Regionale Raad voor de Arbeids markt in de provincie Utrecht heeft er bij minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid sterk op aangedrongen dat hij bij staatssecre taris Van der Reijden (Volksgezond heid) zal pleiten voor een gunstige be slissing over het nieuwe ziekenhuis "De Oelte". De raad heeft de minister een brief geschreven (waarvan een af schrift naar de staatssecretaris is ge zonden) waarin het behoud van de werkgelegenheid in de regio Soest- Baarn voorop wordt gesteld. De raad (vaak aangeduid als de "pro vinciale SER"wijst erop dat een beslis sing van de staatssecretaris in negatieve zin zal betekenen dat er door de sluiting van het ziekenhuis Zonne gloren in Soest ongeveer 400 volledige arbeidsplaatsen verloren gaan. Het ziekenhuis heeft momenteel 385 werk nemers op de loonlijst staan, wat neer komt op 270 full-time arbeidsplaatsen. In de praktijk wordt bij sluiting van Zonnegloren het aantal arbeidsplaat sen dat verloren gaat met 100 verhoogd door praktijkverval van daar gevestig de specialisten alsmede door het weg vallen van werkgelegenheid bij onder houdsdiensten. Dii verlies aan werkge legenheid kan echter grotendeels wor den gecompenseerd als tot de voorge stelde bouw van het fusieziekenhuis wordt besloten en mede daardoor in het Baarnse ziekenhuis Maarschalks bos een verpleeghuis kan worden ge vestigd. Binnen afzienbare tijd zal staatssecre taris Van der Reijden van WVC een be slissing nemen over het plan tot nieuw bouw van het fusieziekenhuis voor Soest en Baarn samen ter vervanging van Zonnegloren in Soest en Maar schalksbos in Baarn. Voor de ruim 60.000 inwoners van beide gemeenten komen in de nieuwbouw 150 klinische- en 10 dagverplegingsbedden beschik baar in plaats van de 150 bedden nu in Zonnegloren en de 120 in Maarschalks bos. Verlies Zonnegloren werd in 1982 in het kader van het beddenreductieplan door de minister van WVC op de lijst van te sluiten ziekenhuizen geplaatst. Weliswaar komt Maarschalksbos niet op die lijst voor, maar de ligging van dit ziekenhuis ten opzichte van Soest is zo excentrisch, dat bij sluiting van Zon negloren een aanzienlijk deel van de Soester bevolking zich op ziekenhuizen elders zal oriënteren. Naar het zich laat aanzien, zal dan het resterende draagvlak (geschat op 35.000 inwo ners) vöor Maarschalksbos te klein zijn om economisch gezien te overle ven. In dat geval wordt het verlies aan arbeidsplaatsen in de regio Soest/Baarn nog groter dan alleen bij de sluiting van Zonnegloren het geval is. De door voorzitter professor dr. W. Hessel en secretaris drs. H. Roelfsema van de Regionale Raad voor de Ar beidsmarkt in de provincie Utrecht on dertekende brief aan de minister geeft vervolgens aan dat het nieuwe fusiezie kenhuis inmiddels veler instemming heeft. De ziekenfondsen en de besturen van de Amersfoortse ziekenhuizen gaan akkoord met de bouw van "De Oelte". Ook de provinciale Raad van de Volksgezondheid in Utrecht heeft het provinciaal bestuur van Utrecht het advies gegeven om te streven naar realisatie van "De Oelte". Het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft de staatssecretaris verzocht het fusieziekenhuis voor Soest en Baarn in te passen in de ziekenhuis structuur in de regio Amersfoort, na uitvoering van het beddenreductie plan. Verder heeft het provinciaal be stuur de staatssecretaris aansluitend geadviseerd de financiering van het nieuwe ziekenhuis "De Oelte" (samen met de vervangende nieuwbouw van het Diaconessen-ziekenhuis in U- trecht) toe te staan in het kader van de zogenaamde Ruding-dot: het bedrag van 500 miljoen dat minister Ruding van financiën beschikbaar heeft voor (vervangendeziekenhuisnieuwbouw. Er is in de afgelopen weken heel wat discussie ontstaan over het nieuwe fusie-ziekenhuis voor Baarn en Soest, dat in de toekomst de functie van de beide ziekenhuizen Maarschalksbos en Zonnegloren moet gaan overnemen, als tenminste staatssecretaris J. van der Reijden binnenkort gunstig be slist op de bouwaanvraag van het bestuur van de stichting Maarschalks bos/Zonnegloren. Merkwaardig genoeg ontstond tegelijkertijd - met name in ingezonden brieven in de Soester Courant - opnieuw een discussie over de naam van het nieuwe ziekenhuis: De Oelte. Nogal wat inzenders bleken niet erg geluk kig te zijn met de gekozen naam, en deden andere suggesties aan de hand. Voor een goed begrip is het misschien nuttig nog eens te wijzigen op de manier waarop de naamgeving van het nieuwe ziekenhuis tot stand is ge komen. Dat gebeurde door middel van een prijsvraag, die in de eerste maanden van 1982 werd gehouden en waaraan iedere inwoner van Baarn en Soest kon meedoen. Op 23 maart 1982 werd door een jury uit niet minder dan 364 inzendingen de naam De Oelte gekozen. De naam herinnert aan een boerderij, die ongeveer ter hoogte van de voor het nieuwe ziekenhuis gekozen locatie heeft gestaan en die in 1881 werd afgebroken. De boerderij droeg de naam de Eult, en stamde uit de 13 eeuw. In de stukken is de naam nog terug te vinden als "De Oelte'. De jury kwam destijds eenparig tot haar oordeel. Het is op dit moment niet meer zinvol om de kwestie van de naamgeving weer op te rakelen. Iedereen heeft destijds de gelegenheid gehad zelf met suggesties te komen hebben gemeld is het op dit moment de allereerste vraag of het zieken huis er al dan niet zal komen SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 De Stichting Jeugdzorg Soest (Vang rail, Praatpaal en 't Kruispunt) is van mening dat wethouder Frans Kingma (PvdA) op 17 december 1984 de ge meenteraad "ih strijd met' de werke lijkheid" heeft-meegedeeld dat; de Stichting het voorstel van de"' commis sie Welzijn heeft afgewezen. Op 4 december bracht deze commissie een advies uit dat vrijwel overeen kwam met het voorstel van de Stich ting, die toen bereid was een bezuini ging in te voeren van 40.000 gulden zo als het gemeentebestuur verlangde, maar over de invulling van dit wilde de organisatie zelf beslissen. Een en ander hield in een aantal effi- ciëncymaatregelen ten aanzien van 't Kruispunt en een aantal extra-bezuini gingen tot een totaal bedrag van 40.000 gulden. De afdeling Welzijn van de secretarie adviseerde hierover posi tief, maar het College van B. W. aanvaardde het plan van de Stichting niet. Het College eist één beroepskracht per accommodatie, wat betekent dat de hoofdleider als zodanig niet meer mag functioneren. Als compensatie krijgt Jeugdzorg van B. W. nu 15.000 gulden extra voor coördinatiewerk zaamheden toebedeeld. Bij de Stichting zijn voor drie clubhui zen drie uitvoerende beroepskrachten in dienst plus een hoofdleider. De sub sidie bedraagt net drie ton. "De Stich ting erkent dat de gemeente het recht heeft het subsidiebedrag te verminde ren of te verhogen. De Stichting is van mening dat, vooi zover zijn eigen beleid past binnen de beleidslijnen van de gemeente betreffende de te ver richten activiteiten, de gemeente de eigen verantwoordelijkheid van het bestuur van de Stichting dient te res pecteren. In dit verband zij o.a. ver meld dat vanaf 1969 een goedgekeurde formatieplaats hoofdleider subsidiabel is. De ontstane vacature per 1 oktober 1983 behelst niet die van de hoofdleider. De taakstelling van de hoofdleider om vat voornamelijk coördinatiewerk zaamheden, beleidsbepaling uitvoe rend werk en begeleiding van de overi ge beroepskrachten, vrijwilligers en stagiaires. De CAO-bepalingen en de met de hoofdleider afgesloten arbeids overeenkomst laten niet toe dat de Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* hoofdleider zich nagenoeg of geheel be zighoudt met zuiver uitvoerend club- huiswerk. Door de Stichting is duide lijk aan de gemeente bij herhaling ge vraagd of de positie van de hoofdlei der terj discussie is"in verband'inef'net" ontstaan Van' vacature, waarop door de gemeente1 niet of ontwijkend is geantwoord", aldus de briefschrij vers op 11 februari, die melden de he le gang van zaken aan het Ministerie van WVC te hebben voorgelegd om zijn mening te horen over het gevoerde beleid. Ontoereikend De Stichting Jeugdzorg schrijft verder dat het College van B W heeft ge handeld in strijd met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. De motivering van het gemeentebestuur is ontoereikend en men heeft geen redenen aangegeven waarom is afge weken van het advies van de commis sie Welzijn en van het alternatieve be zuinigingsplan van de Stichting. "Voorts is gehandeld in strijd met het zorgvuldigheidsbeginsel. Bij de be handeling in de raad heeft de wethou der de raad op een foutieve wijze in gelicht over het standpunt der Stich ting over het advies van de commissie Welzijn. Naar het oordeel van de Stich ting is het genomen besluit niet met de daartoe vereiste zorgvuldigheid voor bereid. Dit klemt des te meer nu het alternatieve plan van de Stichting, waarvan de wethouder wist dat dit werd opgesteld, niet of althans onvol doende bij de totstandkoming van het besluit is betrokken", aldus het be roepschrift van Jeugdzorg. Overleg In een brief aan de gemeenteraad heeft de Werkgeversvereniging voor Sociaal - Cultureel Werk (WSCW) te Rijswijk bezwaar aangetekend tegen het besluit van het gemeentebestuur om de Stichting Jeugdzorg één forma tieplaats te laten inleveren. De WSCW is de representieve werkgeversorga nisatie voor het sociaal-cultureel werk in Nederland. "Tot onze verbazing heeft de wethou der verzuimd hierover overleg te voe ren. Deze verbazing is des te groter, omdat op 9 april 1984 het driepartijen- overleg wel heeft plaatsgevonden over de toen aan de orde zijnde beleids wijzigingen. Het driepartijenoverleg is dus niet nieuw voor de gemeente Soest", aldus de heer J. R. Nienhuis, ambte lijk secretaris van de Werkgeversor ganisatie voor Sociaal-culturele wer kers in de door hem ondertekende brief van 18 februari. De WSCW meent dat op grond van ar tikel 16 lid 2 van de Rijksbijdrage regeling Sociaal-Cultureel Werk het «CJIsl Wethouder Frans Kingma. welzijnprogramma niet vastgesteld of gewijzigd mag worden dan nadat over de personele gevolgen overleg is ge voerd met de representatieve organi saties, van de betrokken werkgevers en werknemers. Op grond hiervan stelt de WSCW nu voor het driepar tijenoverleg alsnog te houden. De con clusies van dit overleg moeten dan aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Daarna wil de WSCW dat het bezui- nigingsbesluit van 17 december 1984 wordt heroverwogen op grond van de conclusies van het driepartijenoverleg. De WSCW vertrouwt erop dat wethou der Kingma (PvdA) dit voorstel zal aanvaarden en dat het overleg spoedig zal volgen. Aan de Amersfoortsestraat deed zich vorige week een arbeidsongeval voor, waarbij de 19-jarige J. B. uit Cothen met een aantal gekneusde ribben moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Het ongeval ontstond toen de man en twee collega's bezig waren met werkzaamheden aan het dak van een handelsonderneming al daar. Daartoe stonden zij op een stei ger, die op de aanvankelijk nog be vroren grond was geplaatst. In de loop van de dag ontdooide de grond, met als gevolg dat de steiger begon te ver zakken en overhelde. De mannen kwamen daardoor met een klap op het dak terecht, waar ze vervolgens van afvielen. De arbeids inspectie stelde een onderzoek in, maar constateerde geen strafbare feiten. Gezellig dansen, een gemoedelijk glas wijn en ontspannen geniéten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken. Om het geheel op te luisteren treedt voor u op-het Tiroler duo Hans Wiljon een avond vol jodelen en dansen. Kent u ze nog, die Tiroler Holzhacker Bubn Iedere zaterdagavond in januari, februari en maart vanaf 19.00 uur. Mogelijkheden van een Oostenrijks 4-gangen menu of een fondue buffet. Prijzen vanaf f 32,50 p.p. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 van 1.80 VAN WEEDESTRAAT 76 De politie werd vorige week door de Amsterdamse taxichauffeur P. van H. op de hoogte gesteld van het feit dat hij een inwoner van Soest, J.V., naar huis had gebracht, maar dat deze bij thuis komst had geweigerd het bedrag van de meter (100 gulden) te betalen. De Soester was zijn huis binnengegaan en weer tevoorschijn gekomen met 50 gul den en de mededeling dat de taxichauf feur het daarmee maar moest doen. De Soester blijkt zich al diverse malen op deze manier voor een laag bedrag te hebben laten vervoeren, zodat hij nu zal worden vervolgd wegens 'flessentrekkerij In de week van 4 tot 10 maart a.s. wordt opnieuw in Soest de grote collecte gehouden voor de epilepsiebestrijding. De opbrengst van deze jaarlijkse collecte maakt wetenschappelijk onderzoek en vele aktiviteiten voor epi- lepsiepatiënten mogelijk, die op een andere wijze niet te financieren zijn. De epilepsiebestrijding wordt dit jaar ook toegelicht in een informatieve col lectekrant. Deze krant is - gratis - aan te vragen bij het landelijk collecte bureau. Thema Het thema van de collecte en de collecte-, krant is: "Uw steun is voor ons 'HOOFD'-ZAAK". Zo'n 90.000 Nederlanders hebben epilepsie. Dat is ruwweg 1 op de 150. Een extra en zeei' groot probleem voor de patiënten zijri de vele verhaaltjes rondom epilepsie. De meeste mensen die epilepsie hebben - en u vindt ze in alle lagen van de bevolking - willen daarom voor hun omgeving vaak niet weten, dat zij epilepsie hebben. Het is een verzwegen ziekte. Epilepsie wordt te vaak gezien als een vreemd soort ziekte, met angstaanjagende aanvallen. Mensen met epilepsie zijn daarom - zo denkt men - "een beetje vreemd". Dat is volkomen onjuist. Via een goed medicijngebruik leiden de meesten een normaal leven. Voorlichting Juist om de verkeerde ideeën - waar mensen met epilepsie het erg moeilijk mee kunnen hebben - de wereld uit te krijgen, is voorlichting erg belangrijk. Echter: behalve aan voorlichting wor den collectegelden ook aan wetenschappelijk onderzoek en indivi duele, financiële steun, enz. besteed. Ondanks de geboekte vooruitgang is b.v. de vraag nog altijd niet beant woord waaróm bij sommige mensen de hersenen zó overgevoelig zijn, dat daardoor het normale elektrisch-che- mische evenwicht soms in de war raakt en waardoor er onverwachts een aanval optreedt. Daarom vraagt tussen 4 en 10 maart de epilepsiebestrijding aan iedereen: Steun on werk. Uw steun is voor ons let terlijk'HOOFD'-ZAAK. Gratis informatieve collectekrant De gratis informatiekrant kan aange vraagd worden bij: Nationaal Epilep sie Fonds/De Macht van het Kleine, Achterweg 5, 2103 SW Heemstede. Tel. 023-339060. vindt u Huiskamer van Soest Soesterbergsestraat 20 Soest De heer M. K. van-de Burgemeester Grothestraat deed in het weekeinde aangifte van de diefstal van een ijzeren tuinhek. De schade bedraagt ca. 200 gulden. Regelmatig wordt de gemeente een verwijt gemaakt dat zij de televisieont vangst van België Vlaams 2 afscha kelt. De oorzaak moet echter niet bij de gemeente gezocht worden, maar bij de Belgische P.T.T. Via de centrale antenne-inrichting van de gemeente Soest wordt ondermeer het T.V.-programma van België- Vlaams (BRT 2) in zijn geheel doorge geven. Dit programma wordt opgevan gen van de zender Schoten (bij Antwer pen Helaas zendt deze zender niet het programma van België Vlaams l uit. Bezuinigingen hebben de BRT enige jaren geleden doen besluiten minder programma's via BRT 2 uit te zenden. Omdat in midden-Nederland de zender Schoten (BRT 2 dus) de enige redelijk; te ontvangen Belgische t.v.-zender is, heeft op speciaal verzoek van de Ne derlandse houders van kabelnetten, de Belgische P.T.T. indertijd toegezegd zoveel mogelijk avondprogramma's van de BRT 1 ook uit te zenden via BRT 2 zender Schoten, op die tijdstippen dat er geen BRT 2-uitzending plaatsvindt. Over het algemeen houdt de Belgische P.T.T. zich aan die toezegging, behalve na sportuitzendingen op BRT 2. Deze programma's kunnen uitlopen en na beëindiging daarvan wordt niet meer doorgeschakeld naar het programma van BRT 1 en gaat de zender Schoten uit de lucht. De exploitanten van kabelnetten in Ne derland zijn wettelijk verplicht het ka belnet af te sluiten nadat de betreffen de zender uit de lucht is gegaan (het voorkomen van "piratenuit-t zendingen"); enige minuten later schakelt automatische ap paratuur over op de bekende "be richten". Als deze apparatuur niet zou overschakelen, zou men slechts "sneeuw" op het beeld krijgen, omdat de zender uit de lucht is. Indien het technisch mogelijk is naast België Vlaams 2 ook België Vlaams 1 goed te ontvangen en door te geven, zullen ook de programma's van de laatst-genoemde zender in Soest worden aangeboden via de centrale-an tenne-inrichting. De Ccentrale-anten- ne-inrichting c.a.i.voorziet de gehele gemeente van dezelfde beelden. Er bestaat geen verschil tussen de ver schillende wijken in Soest, zoals bij voorbeeld, Overhees, Soesterberg, Soestdijk of Soest-Zuid. Het opvallende occasionbord bij het bekende Soester automobielbedrijf Auto van Doorn aan de Laanstraat in Soest onderging onlangs een opmerkelijke verandering. Met een flinke kwast wit te verf werd in de aanduiding "3-12 maanden Bovag totaalgarantie" de 3 weggeschilderd, waarmee maar dui delijk gemaakt wil zijn dat men op het ruim gesorteerde en scherp geprijs de occacionaanbod van Auto van Doorn voortaan een eenheidsgarantie krijgt vaneen voi ja<u Van Doorn's slogan "Waarborg voor een goede service" blijft onvermin derd van kracht: nieuwe klanten hoe ven geen vrees te hebben als het gaat om de aanschaf van een gebruikte auto. Elke wagen krijgt standaard een grote beurt, nadat hij in het eigen tectylstation behandeld is. Het bedrijf, dat alle modellen Honda en Seat le vert, beschikt over een grote en ge varieerde voorraad occasions. Van de week bij de Soester Duinen gefondued hebben ze me daar dat hele buffet vernieuwd met allemaal lekkere salades extra. Ik snap niet hoe ze het er voor kunnen doen. f24.50 RESTAURANT De jaarlijkse Rooie Vrouwenbijeen komst werd op 25 februari in de Borg gehouden met als gaste Ina Muller- van Ast, PvdA 2e kamerlid met de portefeuille gezondheidszorg. Mevrouw Muller: de positie van de vrouw in de gezondheidszorg als pa tiënt is weinig rooskleurig. Vrouwen worden in de maatschappij dikwijls achtergesteld, waardoor met name op latere leeftijd vage "vrouwelijk" klachten ontstaan. De kinderen zijn de deur üït, haar specifieke rol'is 'uitge speeld. Ook de omgeving begrijpt haar onbehagen niet want ze heeft immers "alles". De gezondheidszorg heeft of geeft hierop geen antwoord, maar een recept is gauw geschreven. Kijken we naar de vrouw als werker in de gezondheidszorg dan zien we dat zij in de leidinggevende functies waar beleid wordt gemaakt) wordt ver drongen door mannen. Het Florence Nightingale-syndroom krijgt gestal te. De vrouw verzorgt de patiënt, de man hanteert de techniek en leidt de organisatie. Uit een typisch vrou wenberoep stoten meer mannen dan vrouwen door naar de top. Cijfers heb ben dit aangetoond. Hoe kunnen wij Ina Muller-van Ast aan het woord in de Borg. Foto: Goos van der Wilt. de bestaande situatie veranderen? Wanneer mensen zich bewust worden van een situatie, kunnen veranderin gen vorm krijgen. Als vrouwen in vloed willen uitoefenen, dienen ze om te beginnen vragen te stellen aan huis arts, ziekenfonds, ziekenhuizen, waar om de verhoudingen zo vrouw-on vriendelijk zijn. Een levendige discussie maakte dui delijk dat het bezoek van mevrouw Muller een prima injectie was voor de aanwezigen. Maandagmorgen hield de politie op de Lange Brinkweg de 38-jarige R. van W. uit Anjum aan, die door zijn rijge drag de aandacht trok. De man bleek teveel gedronken te hebben, zoals blaastests en bloedproef uitwezen. Hij kreeg een rijverbod en een pro ces-verbaal. ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874

Soester Courant | 1985 | | pagina 3