^bartltui^en t Zwaantje üanö Supermarkt fa. Hilhorst onderging reorganisatie 'Would Be'-Mode voortaan 'Camarque' 'Er komen nog veel vervelende maatregelen voor WAO-ers aan' opvhannes Winterschade 't Luykje" TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamleriiocqt -pAGÏNÏTTr1 WOENSDAG 6 MAART 1985 TT-UW ELMAANDü 20.QQ 15.00 10.00 SOESTER COURANT PAGINA 17 Postagentschap geheel vernieuwd te keur. tweezitters, 'eezitters in 'ring, uiterst tweezitters eert een ilmans DiOQ leerjtjf! i een ieivs ra hogen,, -jcters.1 tpavond )ver iiet ijden it men reest RestaurantI Goed om er gast te zijn 'Open huis'hij modezaak aan Van Weedestraat -4 Elske ter Veld (PvdA) in Soesterberg: Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? A.n WEERD effioencv 'iUtUtolE Schuurtje uitgebrand voor doe-hct-zelvcrs ijdag uitsluitend tussen n 19.30 uur de gerechten met frites a„ ren zéér speciale prijs!! edos, spareribs, saté-super, t°ng, est - Tel. 02155-1 8252 aanbevolen, dag geopend. door Arie Wandelaar Uiterst royale 2-zitter mef Comfortabele, leerbare zit kussens en gezellige kussentjes tegen de arm- ieggers. Voor 3 bekleding is in zeer aparte gebloemde chenillestof gekozen. ial 3135.-. ""v.stoout ellende is begonnen in Arie's pril- I kinderjaren. Noem het kinderachtig, :ar de angst zat er zeer vroeg in. {ngst voor die enge man: DE TAND- RTS. Panisch is Arie geweest voor te witgejaste engerd met zijn dril- w>r, beitels en krabbezs. Wat er zich issen toen en nu tussen Arie en de ngesloten leden van de Maatschap- j tot Bevordering der Tandheelkunde Ifspeelde is deze week onderwerp in Rondje Soest." Geruststelling voor Wenen die bij het lezen van tandarts- lerhalen reeds braakneigingen krij ten: dit "Rondje Soest" kent een hap- [y-end. inds Arie in het bezit is van een pro- hese, de uitvinder(s) van deze 2-delige jiimelaars ontvangen hierbij alsnog pjn dank, heeft hij getracht een mini- alyse te maken over de oorzaken van te panische angst die kinderen, maar leker ook volwassenen, voor tandart sen hebben. Literaard speelt Arie's beleving daar- n de belangrijkster rol. Verplaatst U met hem naar de derti- jaren. Plaats van handeling een teel te kleine wachtkamer, waar drie >chtenden in de week tussen 8.00 en uur kleine en grote mensenkinde- ten bleek, dan wel rood aanlopend |iet naderend onheil zaten af te wach- Ziekenfondspatiënten, iedere ndarts had 't er in de crisisjaren mee. In die benauwde ruimte akte het afschuwelijke geluid van *en indringend zoemertje de aanwezi gen duidelijk dat het volgende slacht offer zich een deur verder kon laten •epareren. e klamme hand die je bij de behande lende tandarts in de aanbieding deed werd beantwoord met de nimmer ge- uststellende mededeling: "Heus jong, het doet echt geen pijn." Zelfs als klei- i jongen wist je wel beter. Je arg- i werd al gevoed door de manier [waarop je thuis op de executies werd| ■voorbereid. Van Opa een dubbeltje, I van Oma ene ijsje, mits je, overigens f niet naar eer en geweten, na afloop kon verklaren dat de tandarts aan jou geen kind had gehad. Dat had hij dus wèl. 's-Mans eigen schuld, want vol wassenen mag je in zulke gevallen misschien dan bedonderen, kinderen nooit. Deze, en vele andere tandartsen, ^tekenden met hun wijze van benade ring een eigen vonnis: Tandartsen, enge mensen. Ouders en grootouders werd nog wel vergeving geschonken. Ze wisten het misschien niet van tevo ren en stelden er in stoffelijk opzicht in ieder geval iets tegenover. Arie's volwassenheid heeft de angst voor tandartsen niet kunnen wegne men. De een probeerde 't door tijdens de behandeling muziek op verzoek te draaien, maar The Ramblers dan wel Mozart verloren het iedere keer weer van het ijle, satanische geluid dat de boor voortbracht. Enkele andere leden van de Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde, kennelijk aangetast door de tand des tijds, hadden iedere vorm van psychologische aanpak over boord gegooid en zochten reeds ver voor de behandeling, evenals menig patiënt, hun toevlucht in drank. Wat Arie be treft zij 't hun van harte vergeven, al heeft hij voor één per abuis getrokken hoektand en een slechts ten dele ge trokken kies toch de volledige schade loosstelling moeten betalen. Na vele martelende jaren waarin Arie's drankrekening tot ontzetting van Ma- rie tot recordhoogte steeg, werd Arie door een wijze Soester tandarts naar een erkende Hilversumse trekfabriek verwezen. De man die het verwijs- briefje schreef zag er terecht geen gat meer in.' In Hilversum sprak de dienstdoende K kaakchirurg voor 't eerst van zijn le ven de absolute waarheid. "U voelt er niets van mijnheer", liet hij weten ter wijl een knap ogende verpleegster voorbereidingen trof om Arie voor en kele ogenblikken uit de wereld te hel pen. Enige tijd later kwam Arie in een kraakhelder ziekenhuisbed weer bij de mensheid terug. Men had hem meer teruggegeven dan ingeleverd was: een prothese. De afhandeling vergde weinig tijd. Tegen de voorschrif- in in de burgerkleren gestapt, koffer tje gepakt en Marie gebeld. Een half uur later zat hij thuis aan een bord havermoutpap. Verstandig is anders, maar met het trekken van de restan ten was men vergeten de nog steeds aanwezige panische angst voor het fenomeen "enge man" mee te nemen. Tijdens Arie's kinderjaren er in ge beiteld, er deze week voor eens en voor altijd uit verwijderd. Dat kwam zo. Arie's prothese had de beste jaren van zijn bestaan gekend en was aan vernieuwing toe. "De enge ma" man dus. Vergeet 't maar. In de wachtkamer geen piepend zoemertje. Vrolijke bloemetjesgordijnen, voor volwassenen leesvoer in een mand, een tekenbloc en ander afleidingsmateri aal voor peuters en grote kinderen. In de wachtkamer een slungeltje van pakweg twaalf jaar. Alleen met al zijn ellende. "Hij moet me trekken", luidde de diag nose die hij Arie toevertrouwde. "Doet dat pijn.?" Arie draaide de film terug tot aan zijn kinderjaren en antwoor- de: "Ja, een beetje wel." De tandarts zelf kwam het mannetje halen. "Die mijnheer zegt dat 't pijn doet "hoorde Arie de kleine man zeggen. "Een Beetje" liet de tandarts, zonder opge wekt te willen lijken, weten. Voor zo een tandarts had Arie in zijn kinderjaren willen tekenen. Hij zou er een gaaf gebit aan overge houden hebben. ARIE WANDELAAR Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 Zonder officieel vertoon, maar daarom niet minder feestelijk, is maandag j.1. de bekende Enkabé-supermarkt aan de Nieuwstraat. 15 heropend. Dat gebeur de na een ingrijpende reorganisatie en verbouwing, waardoor de zaak eind vo rige week zelfs drie dagen lang voor het publiek gesloten moest blijven. "De zaak is helemaal omgezet; eigen lijk staat er niets meer op dezelfde plaats," aldus de heer W. J. Hilhorst, die samen met zijn echtgenote, me vrouw A. W. B. Hilhorst-v. d. Brink al 31 jaar lang de zaak leidt, bijgestaan door twee medewerksters. Eén van de voornaamste veranderin gen betreft de complete vernieuwing van het in de supermarkt gevestigde postkantoortje, dat een belangrijke functie vervult in 't Hart. Het postkan toortje is niet alleen van plaats veran derd (nu iets meer achter in de zaak), maar tegelijkertijd oók aangepast aan de eisen van de tijd, waarbij ook het veiligheidsaspect een belangrijke rol speelde. In de zaak is daarvoor een muur weggebroken, en dat heeft weer de nodige gevolgen gehad voor de opstelling vn alle rekken. Al met al be strijkt de wupermarkt nu een kleine 100 vierkante meter, en het is on gelooflijk om te zien wat men op die re latief niet al te omvangrijke oppervlak te aantreft. De heer en mevrouw Hil horst beschikken dan ook over een zeer compleet assortiment. "Het is hier altijd woekeren met de ruimte geweest, maar we hopen dat we erin zijn geslaagd de klanten nu wat meer doorgang te bieden," aldus de heer Hilhorst. "Bovendien is de pre sentatie op een aantal onderdelen aan gepast." Mevrouw Hilhorst in het geheel vernieuwde postagentschap in de supermarkt aan de Nieuwstraat. Foto: Goos van der Wilt. Geschiedenis De zaak van de heer en mevrouw Hil horst kan bogen op een lange, indruk wekkende geschiedenis. Zelf begon het echtpaar in 1954, nadat de zaak werd overgenomen van de vader van de heer Hilhorst. Deze had hem op zijn beurt o- vergenomen van diens schoonvader, de heer Grift, die intussen de gezegen de leeftijd van 88 jaar heeft bereikt. "Het pand is in 1914 gebouwd. Het be gon natuurlijk als een voor die tijd nor male kruidenierswinkel." Vader Hiihorst Sr. nam de zaak in 1921 over. Inderdaad, volgend jaar bestaan we 65 jaar." "Ik denk wel dat we dat een beetje vieren," aldus mevrouw Hil horst. Intussen waait er - om de woorden van de heer Hilhorst te gebruiken: "een nieuwe wind door de winkel". Het post agentschap, waarvan mevrouw Hil horst in het algemeen zelf de honneurs waarneemt, is al sinds 1975 aan de zaak verbonden. In 1977 kwam daar nog de verkoop van staatsloten bij, waarvoor de supermarkt aan de Nieuwstraat in middels een bekend adres is geworden. De zaak was donderdag, vrijdag en za terdag gesloten, althans voor het win kelend publiek. Binnen werd er echter met man en macht gewerkt om de in richting op tijd klaar te krijgen. Dat is gelukt. De klanten zullen misschien in het begin even vreemd opkijken van de veranderingen, maar al snel tot de con clusie komen dat de complete opknap beurt de zaak bepaald goed heeft gedaan. "Would-Be"-Mode, de bekende mode zaak aan de Van Weedestraat 46 (tus sen "Le Gourmand" en de winkel ves tiging van Yves Rocher), heeft onlangs een ingrijpende verandering onder gaan die men gerust een "face lift" mag noemen. Niet alleen kreeg de zaak een nieuwe naam en gaat zij vanaf he den verder onder de naam "Camar- que", maar ook het interieur heeft een ingrijpende wijziging ondergaan. Foto: Goos van der Wilt Het is inmiddels al weer zes jaar gele den dat "Would-Be" van start ging. Sinds de laatste jaren worden in de zaak, die onderdeel is van een bedrijf met twee filialen in Bussum en één in Den Haag, echter steeds meer artike len verkocht uit eigen atelier, in de merknaam "Camarque". Al met al re den genoeg om deze naam blijvend aan de zaak, die zich vooral richt op de meer exclusieve mode, te verbinden. "Camarque" biedt zowel de klant die "gekleed" door het leven wil gaan tal rijke mogelijkheden als de die zich lie ver wat sportiever kleedt. "We richten ons op de dames vanaf een jaar of acht tien," aldus filiaalhoudster Marjolijn Westerbrink, "maar ook de wat oudere dames kunnen hier veel van hun ga ding vinden. Wé werken vooral veeTmër kleuren, waarbij er talloze combinatie mogelijkheden zijn, of het nu gaat om eenbroek.een rok,een trui ofT-shirt." Doorgaans begint het met een panta lon, aldus mevrouw Westerbrink, en daar kan men successievelijk alles bij- kopen. "Camarque" biedt op dat ge bied een aantal zeer gerenommeerde merken, zoals "Lecomte", "Trend Tex" (vooral pakken en pantalons), "Seiler Werner" (rokken), "Haupt" (blouses) en vooral pakken van "Insi der". Ook voor schoenen en diverse accessoi res heeft "Camarque" heel wat in huis, en in het algemeen voor een prijs die weliswaar niet het allerlaagste is, Marjolijn Westerbrink (r.) en twee van haar medewerksters. Foto: Goos van der Wilt. maar toch zeker niet buitengewoon hoog genoemd mag worden. "Onze prijzen liggen ergens in 't midden," zegt mevrouw Westerbrink. "We heb ben al een trui van Lecomte voor 79,50, maar ook een trui van 225 gul den. Zoals duidelijk zal zijn richt "Camar que" zich overigens uitsluitend op da meskleding. De belangrijkste verandering die de zaak inwendig heeft ondergaan is de nieuwe houten betimmering, die het geheel een "licht" uiterlijk verleent. Het zitje van vroeger heeft intussen ook plaats gemaakt voor een gezellige bar, waar de klanten zich eventueel ge noeglijk kunnen ophouden en intussen een kopje koffie of thee drinken. Filiaalhoudster Marjolijn Westerbrink wordt in de dagelijkse winkelpraktijk bijgestaan door de vier part-time me dewerksters Elly, Corrie, Joke en Evelien. De veranderingen bij "Would Be"- "Camarque" worden deze week gevierd met een drie dagen durend "open huis", waarbij oude en nieuwe klanten het geheel in ogenschouw kunnen nemen onder het genot van een kopje koffie of een ander drankje "met iets lek kers". Ook de kinderen die meekomen worden gefêteerd met een kleine tracta- tie. In een inleiding voor een vijftigtal be langstellenden heeft mevrouw Elske ter Veld, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, vorige week maandag op een informatieve bijeenkomst van de FNV/Uitkeringsgerechtigden in Soest, Soesterberg en Amersfoort 'nog veel vervelende maatregelen voor de WAO-ers' aangekondigd. Zij had ern stige kritiek op het huidige kabinet, onder meer omdat het niet komt met duidelijke plannen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De bedoeling van het kabinet is het in elkaar schuiven van de huidige WW (werkloosheidswet) en WWV (wet werkloosheidsvoorziening). Wie deze nieuwe wet gaat uitvoeren, is nog niet En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg bekend. De regering streeft naar een slechts zeer kortdurende uitkering van 70 procent van het laatst verdien de loon. Deze uitkering duurt ongeveer een half jaar, waarna men overge heveld wordt naar de algemene bij standswet. Iemand met een modaal inkomen van 3.000 gulden per maand, kan na een half jaar al op de bijstand zijn aangewezen. Al 27 procent Met betrekking tot de WAO toonde zij aan de hand van voorbeelden aan dat door tot nu toe doorgevoerde be zuinigingen de modale WAO-er al on geveer 27 procent van zijn inkomen heeft ingeleverd. Staatssecretaris De Graaf wil ook af van het verdis conteren van de werkloosheid in de WAO. Dit betekent dat ongeveer 300.000 WAO-ers binnenkort ook zijn aange wezen op de bijstand. De uitkering volgens de ziektewet is teruggebracht tot 70 procent van het loon; bovendien wordt er over de uit kering premie geheven. Dat betekent dat mensen in de ziektewet er onge veer 17 procent op achteruit gaan. Het is mogelijk dat de werkgevers bij de cao-onderhandelingen tot het net toloon willen aanvullen, maar minister De Koning heeft al aangekondigd zulke overeenkomsten niet te accepte ren. Bijstandswet Van de uitvoering van de bijstandswet begrijpt niemand meer iets. De be doeling van deze wet is om diegenen een zeker menswaardig bestaan te geven die buiten hun schuld geen mid delen van bestaan hebben. De bij standswet is nooit bedoeld geweest om de WAO-ers, de langdurig werklozen, met een veel te lage uitkering op te vangen. De bedoeling van deze wet ten, loondervingswetten te zijn, is door het huidige kabinet in hoge mate aan getast, aldus mevrouw Ter Veld. Zij stelde, dat men nu bewust de WAO-ers en langdurig werklozen in een .nood situatie brengt. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het kabinet ook flink gaat snoeien in het voorzieningenbe- leid van de algemene arbeidsonge schiktheidswet AAWdoor beperking en zelfs afschaffing van de vervoers voorzieningen. De sociale onzeker heid neemt ook hierdoor in grote mate toe. 'Juist daar waar een actief beleid gevraagd wordt voor hen die buiten Elske ter Veld (l.) aan het woord in het Dorpshuis. hun schuld niet meer aan het arbeids proces kunnen deelnemen, laat deze regering het afweten', aldus mevrouw Ter Veld. Zij ging vervolgens in op tal van vra gen onder meer over bijstandsmoeders, voordeurdelers en tweeverdieners. Emotionele reacties kwamen er toen de steunverlening van de regering aan de pharmaceutische industrie (600 miljoen gulden) ter sprake kwam, of schoon deze industrie het geld niet nodig heeft. Mevrouw Ter Veld zegde een onderzoek toe. Ook de grote finan ciële steun aan Philips, een bedrijf dat vele honderden miljoenen winst maakt, leidde tot emotionele reacties uit de zaal. Sociale diensten Door hun opstelling ten opzichte van bijvoorbeeld bijstandsmoeders lijken sociale diensten soms op recherche bureaus en/of huwelijksbureaus, aldus mevrouw Ter Veld. Voor het minste of geringste moeten bijstands moeders zich verantwoorden. Hierbij doen zich soms afgrijselijke toestan den voor, waarbij van enige souplesse van de kant van de sociale dienst geen sprake is. Voorzitter A. Brand bedankte in zijn slotwoord mevrouw Ter Veld voor haar uiteenzetting. Daarna werd zij nog door veel bezoekers bestormd voor het beantwoorden van persoonlijke vragen en problemen. Kapsalon Voor haar en voor hem De gehele week geopend. Afspraak aanbevolen. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Heul vrogger woare de Soesder niet zo baar op de "Boarineze", zo as wullie ze toeng neumde. En aangderstom beke- ke haadde ze in Boare ok nog wellus waat met Soest te verhaapstukke. Moar ut gong aallemoal nogaal kaal- lum an; zo aarg waas 't ok weer niet, aal viele d'r 's oaves op feestdoage wellus klaappe. Ut zaat ze in Boare niet zo lekker daattut Paleis zo dicht bie Soest lee. Veul dichter daan bie hullie zelluf. As we peste wouwe, daan zeeje we: 't Paleis heet Soestdiek en daat beurt dus bie Soest. Toeng prinses Beatrix in 1938 'ebore wier honge de Boarineze un doek over de stroat bie de Proam - graacht. "In Baarn is een prinsesje ge boren", sting d'r op. Ik ziettut nóg zo haange. Zuk laache deeje wullie toeng en ajje daan un Boarinees teuge kwaam, daan riep je: "Op Soest kriege we volgend joar un prinsje Daa's laang 'eleje. Vaandoag de daag legge de grenze an de Proam niet meer zo aaf 'eboakend. Veurige week gon- ge de gemeengtebesture zellufs soa- me an 't vergoadere. Over de Oelte, om te probere om d'r un ziekenhuus an over te hou we. Tusse hoakieshej je aal de aantwoordkoarte terug 'estuurd? Ik laacht me rot as de stoatssecretaris zeit daattut deurgoat, moar daawwe ut daan wel un aangdere noam motte geve... Je mot ut iesder smeje as ut heet is, dochte ze denk' in Boare, en doarom hoalde ze ut plaan vaan ut bruggetje over de Proam. moar weer us vaan staal. Ze wille un weg deur de polder laangs ut spoor, zodaajje zo in Soest en Oamersfoort ken komme, zongder stoplichte en zongder un end omrieje over de Staadhouwdersloan. Doar woare ze joare 'eleje aallus over an 't plaanne moake 'eweest. Daat doeng ze doerre dus ok; ik weet aallenig niet of ze doare alltied deurgoan. In aalle ge vaal, op Soest haadde ze d'r niet zo veul zin an. Ze deeje net of ze doof woare en zo gonge die plaanne de pot in. Moar Boare zaag noeng de kaans schoon en hoalde ze d'r weer uut. Un brug over de Proam in de polder? Ammenooitniet! Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Nog geejn pléAnk d'r over! 'k Het heul geejn hekel an Boare moar ze motte me niet te dicht bie komme. Ajje op ut Bremeentje loopt zie je ze aal oardig op Soest ankomme met de huze, en as de Proam d'r niet waas 'eweest, daan zoate ze noeng licht aal an de Moatweg. Gelukkig is de Proam nog geejn staankgraacht, moar as Boare nog un staap vaarder zet, daan vroagt ik in hoogt eige persoon bie Defensie om un taankgraacht. Ajje daat moar weet! En as 't heul niet aangders wil, daan bezette we de Noald, of we koape um. Kuwwe us kieke of wullie um schoon kenne kriege. In Boare ben ze aal moande an ut poetse, moar hie blieft net zo vuul astie laang is. En we verbraande aal joare ut vullus veur Boare, doar kaawwe ok zo meej ho houwe as we kwoad worre. Nee jonges, daat blieft un Brug te Ver veur jullie! Vrogger zeeje we daawwe op Soest lekker' veul groter woare daan Boare. Daat bewvve nog! Moar hullie hebbe meer cente daan wullie, docht Hannes van deNeng. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Met vuur spelende kinderen hebben er vorige week vermoedelijk voor ge zorgd dat het gedeeltelijk houten, ge deeltelijk ook stenen schuurtje van de heer P. van N. aan de Den Blieklaan afbrandde. Het vuur greep snel om zich heen, zodat de gewaarschuwde brandweer weinig meer kon redden. Door de enorme hitte bleek de muur omver gehaald te moeten worden, om eventuele verdere ongelukken te voor komen. De schade bedraagt tenminste enige duizenden guldens. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt We hebben de winter weer bijna gehad, een echte koude winter met sneeuw en ijspret, erwtensoep en warme chocolade. Een gezellige tijd voor menigeen het is warm in huis, de vogels doen zich buiten tegoed aan ons voedselaanbod, laat buiten de wind maar waaien. Maar hoe denkt onze tuin daarover, hoe voelen de tuinplanten zich in die extreme kou? Een algemeen antwoord hierop is moeilijk te geven. Het ene gewas heeft nergens last van terwijl het an dere het leven laat. Er zijn ook diverse planten die er door de winter zeer gehavend uit zien, maar zich gedurende het groeiseizoen met de nodige aandacht weer kunnen herstellen. Een plantengroep die zeer gehavend de winter doorgekomen is wordt gevormd door de laurierkers- familie vertegenwoordigers van de Prunus lauroce- rasus. Veel variëteiten van de laurierkers, normaal een groenblijvende heester, zijn diep ingevroren, in sommige gevallen zelfs tot aan de grond. De mate van bevriezen hangt sterk af van de standplaats; be schutte niet al te zonnige standplaatsen geven min der uitval te zien dan plaatsen waar wind en zon vrij spel hebben. Bovendien blijken pasgeplante exem plaren gevoeliger dan planten die goed geworteld zijn. Voor de laurierkersen die maar half ingevroren zijn geldt de volgende remedie. We controleren half maart hoe diep de struiken zijn aangetast; dit kunnen we doen door het verwijderen van een stukje van de bast met onze nagel op de plaats waar ver moedelijk de plant van bevroren in levend hout overgaat. Hebben we deze plaats eenmaal vastge steld, dan is het een kwestie van snoeien. Normali ter gaat de plant weer snel aan de groei, en zal er al na één groeiseizoen weer behoorlijk uitzien. Een plant die we in veel tuinen zien teogepast en er momenteel erg triest uitziet is de Vuurdoorn. Deze dappere geveïbedekker is heel wat gewend, maar moest het tegen zon, wind en strenge vorst toch dit maal afleggen. Uiterlijk tenminste, het blad is geheel bruigevroren en zal afvallen, maar in bijna alle gevallen leeft het hout nog volop en zal hier en daar iets insnoeien vol doende zijn. Hetzelfde geldt voor veel klimopsoorten die het op zonnige plaatsen zwaar te verduren hebben gehad. In de afgelopen jaren zijn er nogal wat coniferen en heesters in het assortiment bijgekomen die niet winterhard zijn. Dit werd natuurlijk sterk aange moedigd door de reeks van milde winters die we gehad hebben, waardoor ook de niet geheel winter harde gewassen zonder schade de winterperioden doorkwamen. Helaas zal dit brede assortiment in de komende jaren weer wat zijn gekrompen. Naast de paar plantensoorten die ik genoemd heb zijn er in de tuinen nog veel meer gewassen ter ziele gegaan, zoals Aucuba, Olijfwilg, Viburnum davidii en ver schillende heide variëteiten. Tuinbezitters die onzeker zijn of een bepaalde plant nog levenskansen heeft, kunnen voor advies terecht bij hun tuincentrum.

Soester Courant | 1985 | | pagina 17