Natuur Smee gegai Welterusten! open huis Stichting: school -en beroepskeuze Amersfoort 'Vrouwen maken er werk van Vlees-bingo-avond 'De Vrije Vogels' Nieuwe Kleurenplattegrond Informatie -avonden Vrije School Amersfoort Tbl'lNINEINhuis WOENSDAG 6 MAART 1985 SOESTER COURANT ——^WOENSDAG 6 W MET REUMA ZAKT DE GROND ONDER JE VOETEN VANDAAN. UW HULP KAN DAT VOORKOMEN. HET REUMAFONDS GEEFT NIEUWE KANSEN. LANDELIJKE COLLECTE: 11 TOT 17 MAART 'De vorming van strukturen in het heelal' Op 8 maart in Baarn: Rwanda-Project op ledenvergadering PvdA Brandweer Blust Brandje Bij Borg Pïn= harrie toonen assurantiën i Wordt De Smulderij de "Sterren". w j snackshop van Soest? Opnieuw 1 hülsta !2! Met het IVN kijken naar lenteverschijnselen Uitgebre top-occa Kc In navolging van de gesiaagde open da gen in november vorig jaar heeft het bureau voor school- en beroepskeuze voorlichting aan de Heiligenbergerweg 34 te Amersfoort besloten op donder dag 21 maart a.s. weer open huis a- vond te houden van 17.00-21.00 uuh. Het Nationaal Reumafonds, le Sweelinckstraat 62, 2517 GG Den Haag. Tel. 070-469696. Aanhanger gestolen De heer C. van D. van de Gemshoorn deed vorige week aangifte van de diefstal van zijn aanhangwagen. Het voertuig had bij zijn woning gepar keerd gestaan. De schade bedraagt ca. 650 gulden. Remleiding auto doorgeknipt De heer R. K. uit Soest meldde de politie vorige week dat de remleiding van zijn auto door een onbekende da der was doorgeknipt. Een en ander kwam aan het licht toen hij op de Dal- weg door zijn rem trapte. Gelukkig deed zich daarbij geen ongeluk voor. Wel bracht hij zijn (overigens gloed nieuwe) wagen naar de garage. Daar constateerde men dat de remleiding van één van de wielen was doorgeknipt. Fietsers met eieren bekogeld Twee inwoners van Hilversum stelden zich vorige week met de politie in ver binding nadat zij, fietsende over het Kerkpad, uit één van de huizen daar bekogeld waren met eieren. Onder zoek bracht aan het licht dat de 14-jari- ge D. H. uit Soest daar in de slaap kamer van het huis van zijn vriendje had postgevast, en vandaaruit de fiet sers had onthaald op de eieren. De kleding van de Hilversummers werd door het struif sterk verontreinigd. In overleg met de ouders van de jeugdige eierwerper werd afgesproken dat de schade vergoed zou worden. Bankstel in brand In de nacht van zaterdag op zondag werd de politie gewaarschuwd voor een brandje in de woning van de fa milie G. aan de Willaertstraat, waar in de achterkamer een bankstel in brand was geraakt. De politie wist het bankstel naar buiten te brengen, maar kon niet voorkomen dat de achterka mer uitbrandde. De brandweer wist het vuur te doven. In het huis ontstond een enorme roetschade. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een bran dende peuk. Bedoeling is, dat iedereen, zowel volwassenen als leerlingen van het lager- en voortgezet onderwijs, die op enigerlei wijze bezig zijn met het zoe ken naar een geschikte opleiding en/of beroep, die avond welkom is zich in het informatiecentrum van orib bureau daarop te oriënteren. Met name denkt het bureau voor S.B.K. aan die groep leerlingen die in deze tijd van het schooljaar bezig is met het samenstel len van een voor hun geschikt vakken pakket. Door deze openhuisaktiviteit in de na middag en de avond te houden heeft het bureau voor S.B.K. tevens gedacht aan de ouders en/of verzorgers, daartoe o- verdag doorgaans niet in de gelegenheid, om met hun kinderen mee te kunnen komen om eens gezamenlijk over de verschillende mogelijkheden van opleiding, beroep en vakkenpakket voor hun kinderen te praten met een beroepskeuzeadviseur of psycholoog. Deze zullen namelijk gedurende de ge noemde uren steeds ter beschikking staan om belangstellenden behulpzaam te zijn bij hun vragen. Daarnaast is het informatiecentrum iedere werkdag geopend van 13.30- 17.00 uur. Onder deze titel hield dr. V. Icke van de Sterrewacht van Leiden woensdag 27 febrauari j.1 de 3e lezing in het kader van de lezingenserie over Moderne Kosmologie. Plaats van handeling was de kantine van Het Baarnsch Lyceum, die met ongeveer 120 belangstellenden weer goed bezet was. In tegenstelling tot de strukturen in ons zonnestelsel en ln ons melkwegstelsel blijkt het heelal op zeer grote schaal er gemiddeld overal hetzelfde uit te zien. Met behulp van een stelling uit de wis kunde liet dr. Icke zien dat er maar twee mogelijkheden voor bewegingen in het heelal zijn, puur chaotisch en puur systematisch. In het laatste geval is er sprake van uniforme uitdijing, waarbij alles zich verwijdert van het hemellichaam van waar we de waarne mingen doen. En wel zo dat hoe verder de hemellichamen zich van de plaats van waarneming bevinden, hoe groter de snelheid is waarmee ze zich verwij deren. Op grond van bekende snelhe den van sterrenstelsels blijkt de leef tijd van het heelal ong. 30 miljard jaar te zijn. De chaotische bewegingen vinden we in de zwermen van sterenstelsels, waarbij chaotische snelheden van 500 tot 1000 km/s voorkomen onder invloed van de zwaartekracht. Deze snelheden kunnen niet verklaard worden door de invloed van de zichtbare massa in het heelal, die is te gering. Welke massa dan wel verantwoordelijk is voor deze grote snelheden is niet bekend, vandaar dat de hulp wordt ingeroepen van de zgn. donkere materie. Om te kunnen begrijpen hoe de huidige strukturen in het heelal ontstaan zijn, voerde dr. Icke zijn gehoor terug tot de eerste tijd na de Big Bang. Toen waren namelijk ook andere krachten dan al leen maar de zwaartekracht van be lang. Alle natuurkrachten passeerden de revue, waarbij bleek dat pas l mil joen jaar na de big Bang de zwaarte kracht de overhand kreeg en de eerste grote zwermen materie begonnen sa men te trekken. Na zo'n 30 miljoen jaar konden dan sterren en sterrenstelsels ontstaan. Ook al hebben de sterrenkundigen tegenwoordig een duidelijk beeld van de vorming van het heelal, vanaf heel kort na de Big Bang tot nu, één schakel blijkt nog steeds te ontbreken: wat moet er verstaan worden onder die donkere materie. De zichtbare massa van sterren en sterrenstelsels lijkt het topje van een grote massaberg te zijn. De spreker, dr. V. Icke, bleek wederom in staat de vaak niet eenvoudige onder werpen van deze lezing zeer duidelijk en voorzien van talrijke vereenvoudig de modellen, uit het dagelijks leven ge grepen, aan zijn aandachtige gehoor over te brengen. Terecht werd hij dan ook aan het slot nadrukkelijk bedankt voor zijn bijdrage van 2 lezingen aan de lezingenserie over Moderne Kosmologie aan Het Baarnsch Lyceum. De volgende lezing in deze se rie, de 4e alweer, vindt plaats op don derdagavond 7 maart a.s., om 20.00 uur in de kantine van Het Baarnsch Lyceum. Spreker is dan dr. P. Katgert van de Sterrewacht Leiden over het on derwerp "Herleving van de Big Bang hypothese: het standaard model". De lezing is, zoals gebruikelijk, weer voor iedereen vrij toegankelijk. Auto uit verkeer genomen Op de Vredehof straat hield de politie vrijdag j.1. de 21-jarige L. J. uit Hil versum aan, omdat zijn auto aan de achterzijde geheel doorgezakt was. Bij onderzoek kwam vast te staan dat het chassis was doorgerot. De wagen werd naar het bureau overgebracht, waar L. afstand van zijn voertuig deed. Ruiter beschadigt auto De heer J. B. uit Baarn stelde zich in het weekeinde in verbinding met de. politie, nadat hij zijn bij het SEC-ter- rein aan de Bosstraat geparkeerde auto beschadigd had aangetroffen. Er zat een flinke deuk in het koetswerk. Volgens omstanders was even tevoren een ruiter langs de wagen gereden, die mogelijk verantwoordelijk was voor de schade. J. A. Westdijk beëdigd als taxateur onroei-end goed De heer J. A. Westdijk uit Soest, voor malig grondaankoper voor de ge meente Soest, heeft onlangs met goea gevolg de proeve van bekwaamheid als taxateur onroerend goed afgelegd voor de Kamer van Koophandel. Gisteren is hij officieel als zodanig beëdigd. Getankt zonder betalen Een garagehouder aan de Smitsweg meldde de politie vorige week dat een automobilist bij het benzinestation had getankt maar zonder betalen was weg gereden. De politie kon met de haar ten dienst staande middelen nagaan wie de houder was van het kenteken, dat de garagehouder had genoteerd. Deze kon de automobilist alsnog aanspreken. 99 Op vrijdag 8 maart wordt vanwege In ternationale Vrouwendag een dag en avond voor vrouwen van alle leeftijden georganiseerd rond het thema "Vrou wen maker en werk van". De organisa tie is in handen van het Baarns Vrou- wenoverleg (BVO), een overleg waarin werksters met vrouwengroepen in Baarn zitting hebben. Het programma wordt uigevoerd in het Nutsgebouw, Burg. Penstraat 6 in Het programma valt in twee delen uit een: Enerzijds kan worden deelgenomen aan een Spelgroep. Deze groep gaat op: donderdag 7 maart, van 20.00-23.00 uur, vrijdagochtend 8 maart, van 9.30-12.00 uur. vrijdagmiddag 8 maart, van 13.00- 17.00 uur een Inspringtheaterstuk voor bereiden rond het thema "Geen werk", dat op vrijdagavond 8 maart van 20.15- 21.15 uur voor (en eventueel mét) pu bliek gespeeld wordt. Deelneemsters hoeven geen ervaring met spel te hebben. Aanmelding tevoren is noodzakelijk vanwege de beperkte plaatsingsmogelijkheden. Deelname aan de spelgroep kost 5,-; Anderzijds is er naast de spelgroep een programma waarvan de onderdelen los te bezoeken zijn. Dat programma zier er als volgt uit: 's ochtends: 9.00 uur, koffie; 9.30-11.30 uur film "Ein ganz und" gar perféktes Ehepaar" - nieuwste speelfilm van Ulla Stöckl. Toegang 5,-; 11.30-12.00 uur, koffie; 9.00-12.00 uur crèche a ƒ2,-; 12.00-13.00 uur lunch (brood en soep tegen kost prijs). Aanmelding tot 9.30 uur aan de bar. 's Middags 13.30-16.00 uur: Tentoonstelling en interviews. Merendeels Baarnse vrouwen die hun eigen werk hebben gecreëerd zijn uit genodigd om iets over dit werk te komen vertellen of om dit werk uit te stallen. 's Avonds 20.00-20.15 uur koffie, live clavecimbel fluitmuziek; 20.15-21-15 uur Inspringtheatervoorstelling; 21.15- 21.30 uur pauze met clavecimbel en fluit; 21.30-22.00 uur Optreden Rianne van Ineveld (plaat "Valium 10") met oude en nieuwe liederen en gedichten; 22.00-24.00 uur muziek, zang en dans. Toegang 's middags en 's avonds is gratis. Mits tevoren aangevraagd kan ook 's middags een crèche worden georganiseerd. Voor aanmeldingen en informatie bellen naar: Marjolein Bemelman, tel. 02154-14396; Ditte van Roon, tel. 02154- 14198; Miep Koppes, tel. 02154-14813. Op de agenda van de ledenvergadering van de afdeling Soest/Soesterberg van de Partij van de Arbeid, die op dinsdag 12 maart wordt gehouden, is een voor name plaats ingeruimd voor het Rwan- da-project van de Derde Wereldgroep Soest. Leidje Tomassen, voorzitter van de Derde Wereldgroep, komt spreken over de voortgang van het project en illustreert dat met dia's. Er is ook ruimte voor een gedachtenwisseling. Na de pauze zullen de leden zich o.m. buigen over de instelling van een com missie die zich gaat voorbereiden op het verkiezingsprogram voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart 1986. Ook kan er met de fractie worden gediscusieerd. De vergadering vindt plaats in het Dorpshuis, Dorpsplein 17 in Soester- berg en begint om 20.00 uur. De jonge snelgroeiende vogelvereni ging "De Vrije Vogels" organiseert voor haar leden en donateurs, weer een grote bingo-avond op vrijdagavond 8 maart in het dorpshuis De Borg, aan vang 20.00 uur. Er zullen weer diverse tafels met di verse vleessoorten prijken zoals karbo nade, rollades, vleesschalen, verse kip en diverse worstsoorten, op ouderwet se ambachtelijke manier bereid. Ook zal er een verloting zijn met prachtige prijzen. De bingo wordt gehouden in de theater zaal, en zal worden opgeluisterd met een muziekje. De bingokaarten kosten slechts 7.50 en daarmee kan de gehele avond wor den gespeeld. De donateurs krijgen op vertoon van hun donatiekaart de ge bruikelijke korting. De Bingo zal wor den geleid door deskundige Bongomas- ters. Andere belangstellenden zijn ook van harte welkom, en neemt u gerust kinderen, vrienden of kennissen mee naar deze avond, want juist in deze tijd van inleveren en versobering kan een prijs u goed van pas komen. Amerikaanse mist koffers na ruzie met vriend De 28-jarige mevrouw J. L., afkomstig uit de Verenigde Staten, meldde zich vorige week aan het bureau met de mededeling dat zij na ruzie met haar vriend, J. T., besloten had naar haar vaderland te vertrekken. Voor haar vertrek naar het vliegveld wilde zij haar vier koffers ophalen bij het adres van haar vriend. Deze bleek echter niet thuis te zijn. De vrouw vermoedde dat hij de koffers, waarin zich voor haar noodzakelijke medicijnen bevonden, in zijn auto had meegenomen. De poli tie kon weinig voor haar doen. Wel meldde de vriend later dat onbekenden 's nachts waren binnengedrongen in zijn woning aan de Ereprijsstraat. De politie stelde bij onderzoek vast dat er een raampje was vernield van de achterdeur. De bewoner gaf echter te kennen dat er niets werd vermist. De politie zet het onderzoek voort. Gevoerde bromfiets in beslag genomen Op de Beukenlaan hield de politie vori ge week de 17-jarige G. C. uit Soest aan, omdat hij met zijn bromfiets niet alleen veel te hard maar ook zonder verlichting reed. De jongeman nam aanvankelijk de benen, maar de politie wist hem later in het park achter Hons- bergen in de kraag te vatten. De brom fiets werd aan het bureau geplaatst voor technisch onderzoek. Amokmaker vernielt inboedel officierskantine De politie werd vorige week telefonisch gewaarschuwd dat er voor de officiers kantine van de Du Moulin-kazerne aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg een vechtpartij aan de gang was. Ter plaatse werd de 19-jarige dienstplich tig soldaat R. B. uit Krommenie aan getroffen, die in kennelijke dronken schap wild met slagersmessen en bij len om zich heen zwaaide. Hij bleek intussen de inboedel van de officiers kantine kort en klein te hebben gesla gen en alle ruiten te hebben vernield. Het verkeer op de Amersfoortsestraat moest worden stilgezet. Twee bewa pende marechaussees hielden de sol daat intussen onder schot, die vervol gens het erf opliep van een woonhuis aan de Amersfoortsestraat en daar voor de erker ging staan. Terwijl hij door de politie werd omsingeld dreigde hij "zichzelf van kant te zullen maken" en sloeg hij twee ruiten van het huis kapot. Hij kondigde aan naar binnen te zullen gaan. De bewoners van het huis waren thuis. Toen hij aanstalten maakte om de woning in te gaan liet hij het slagersmes waarmee hij nog bewapend was even vallen. Op dat moment werd hij door de politie be stormd en overmeesterd. Bij de worste ling raakte een van de agenten ge wond; hij liep een gebroken pink op. Geboeid kon B. tenslotte worden over- leverd aan de Koninklijke Marechaus see, die hem in verzekerde bewaring stelde. verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14- 3766 gt soest-tel. 02155-18049 De politie werd maandagmiddag ge waarschuwd dat een drietal jongelui bezig waren een vuurtje te stoken tussen twee muren aan de achterkant van de Borg. De politie trachtte het vuur met een blusser te doven, maar slaagde daarin niet. De brandweer wist de vlammen wel te doven. Geconstateerd werd dat het isolatiemateriaal in brand was gestoken. Later kon de politie de jongelui aanhouden. Het bleken drie knapen uit Soest te zijn:D.B. (12), P.C. (12) en J. v. d. B. (13). Ze werden meegenomen naar het bureau en daar ernstig over hun 'gedrag onderhouden. De ouders konden hen later ophalen. De schade wordt onderling geregeld. Kaars op televisiebrand De brandweer moest in de nacht van vrijdag op zaterdag uitrukken voor een brandje in een pension aan de Ko- ninginnelaan. Een van de pensiongas ten, H. van B., had een brandende kaars op het televisietoestel geplaatst en had vervolgens zijn kamer verla ten. Toen hij terugkwam stond de zaak in lichterlaaie, omdat de televisie vlam had gevat. Er deed zich een enorme rookontwikkeling voor, maar de politie en kamerbewoners slaagden erin het vuur te blussen. Wel trad veel water schade op. De brandweer, die met twee wagens ter plaatse arriveerde, ver richtte het nablussingswerk. Inbraak Veenzoom Inbrekers hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag hun slag geslagen in het pand van een handel in autobanden aan de Veenzoom. De heer G. K. deed bij de politie aangifte van de diefstal van een onbekende geldbedrag en een aantal postzegels, alsmede van vier nieuwe autobanden. De daders kwa men het pand binnen door het forceren van een bovenraam. 'Mooipratende' Belg aangehouden De pöïitie in Bergen op Zoom heeft vorige week de 43-jarige V. E. de S. uit het Belgische Brugge aangehouden op verdenking van oplichting. De man had in Soest een echtpaar weten te bewegen tot de aanschaf van een video recorder en een kleurentelevisie. De Belg inde de voorschotten maar liet zich naderhand niet meer zien In eerste instantie wist hij mevrouw M.Q., eigenares vn een koffieshop in Soest, een bedrag van 200 gulden los te praten als vooruitbetaling op een tv- video-set, die hij aanbood voor de uiterst lage prijs, van 1200 gulden, omdat de apparatuur volgens hem afkomstig was van een failliete zaak in België. Later wist hij haar echtgenoot, die wel twee sets wilde aanschaffen, een be drag van 2300 gulden afhandig te ma ken. Het echtpaar deed aangifte we gens oplichting. Portemonnee gestolen Mevrouw J. G. N. deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van haar portemonnee, inhoudende een be drag van ca. 80 gulden en een pasje. Ze had de beurs in een supermarkt aan de Van Weedestraat laten liggen, keerde op haar schreden terug maar moest vaststellen dat hij inmiddels door iemand anders was meegenomen. Na aanrijding doorgereden Mevrouw E. G., die haar auto vorige week had geparkeerd aan de Zuidpro menade, ontdekte bij terugkomst dat het rechter portier beschadigd was als gevolg van een aanrijding door een on bekend gebleven automobilist. Zij deed aangifte bij de politie. Plattegrondkasten worden aangepast Al een aantal jaren staan er in de ge meente Soest een 13-tal plattegrond-in- formatiekasten. Het gemeentebestuur heeft besloten de inmiddels verouderde plattegrond te laten actualiseren en te vens de kasten technisch te laten aan passen aan de eisen van deze tijd. De firma Suurland te Eindhoven heeft hiervoor inmiddels de opdracht ontvangen. Suurland is op dit terrein een zeer ge specialiseerd bedrijf en verzorgt in méér van 200 Nederlandse gemeenten opdrachten op het gebied van beweg wijzering en kleurenplattegronden. De informatiekasten zullen op verschillende facetten worden aangepast. Zo zal de plattegrond via het zeefdruksysteem achter de voor plaat worden aangebracht. Hierdoor bereikt men dat de bekende, lastige condensvorming voortaan is uitgeslo ten. Door dit systeem wordt tevens de lees baarheid vergroot en is ook verkleu ring van de plattegrond uitgesloten. Ook voor het actualiseren in de toe komst zijn afspraken gemaakt, zodat de vele gebruikers van deze kasten nooit tevergeefs de weg zullen zoeken. Adverteren Voor de eerste maal zal ook de midden stand van Soest in de gelegenheid worden gesteld te adverteren op de kasten Hiervoor zullen per kast 6 vak ken worden gereserveerd. Gezien het aantal kasten en het intensieve gebruik hiervan, is dit voor de adverteerder dus een uitstekend reclame-medium. De benadering van het bedrijfsleven zal ook onder verantwoordelijkheid van Suurland geschieden. Binnenkort zal een vertegenwoordiger van Suur land de middenstand hiervoor benade ren. Naast de informatiekasten zal binnen kort de derde druk van de bekende Falkplan-Suurland kleurenplattegrond verschijnen. De plattegrond zal ver vaardigd worden in een oplage van maar liefst 8.000 exemplaren en via het INFOcentrum en boekhandel te koop worden geboden. De plattegrond bevat de totale gemeente Soest en is voor zowel de ei gen inwoners als de bezoeker/toerist een zeer gewild artikel. Na het succes van de Informatieoch tend op 9 feWuari j.1. organiseert de Vrije School in Amersfoort twee Infor matieavonden op 13 en 20 maart a.s. Deze avonden zijn bedoeld om ouders en andere belangstellenden het een en ander over de methoden en werkwijze van de Vrije School te vertellen en hen nader te informeren over de achter gronden van het Vrije Schoolonder wijs. De avond van de 13de maart zal verteld worden over de Vrije Schoolbenade- ring. Op 20 maart zal worden ingegaan op het peuter- en kleuteronderwijs. Op beide avonden zal er ruimschoots gelegenheid zijn om op vragen over de Vrije School in het algemeen en de school in Amersfoort in het bijzonder, in te gaan en om kennis te maken met leerkrachten, bestuursleden en ouders Aanvang 20.15 uur. Indien u vooraf koffie of thee wilt drinken bent u wel kom vanaf 20.00 uur in de Vrije School Romeostraat 74, Amersfoort. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen door te bellen naar 033-727622 033-630164; 033- 948491. „e, ,Uk. er op, da. de Ijverige eigen. ££•^*^811 Dam rant in Nederland, De Hoefslag k natuurlijk in de ee Bosch en Duin) herkende echter dat je winkel ni middellijk in deze snacks een kwalitau«Wjken aa nad(,r(1 van ongekende hoogte, De kroket b vW°rdt- q resse van "De Smulderij ja, s^ckshop bij de spoorweg-overgang van Soestduinen, hard op weg is om een ster te behalen in de beroemde, alom geprezen en gelezen Guide ae Michelin", vakblad voor fijnproevers. Dat zou dan in een nieuwe op te richten categorie voor snackshops moeten zijn, want die worden, helaas, nog met vermeld. Waarom schrijven we dit nu eigenlijk? Welnu. Eigenaresse mevr. Boom, is op een van haar vele speurtochten langs de snackfabrikanten in Nederland op nog zo'n klein banketbakkertje gestuit, die niet alleen z'n eigen kroketten, maar daarnaast ook nog diverse ande snacks eigenhandig maakt. Nou en, zult u zeggen, een snack is toch een snack? Nee, dat is niet waar. De ene snack is de andere nog niet. Zelfs in de lopendebandsnacks zitten nog erg grote verschillen. sterren "-gehemelte van mevr. had een geheel eigen karakter, gt °°k,.®®"ering. Je moet zor vormd door een milde, smaakvol),gK" I, unrnirt voor e. kalfsragout, bereid volgens eigen b,f™"atuur|ijk de nodige cept en omwikkeld in een paneermenj.deze nalu J sel van een bijzondere samenr' laanstraat 22 Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Zondag 10 maart a.s. verzorgt het IVN-Eemland de maandelijkse natuur wandeling in het gebied van het Soes- ter Hoogt. Gestart wordt om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats aan de Van Weerden Poelmanweg. De wandeling vindt plaats in een perio de van het jaar waarin de natuur zich vanuit een rustsituatie naar een actie ve voorjaarssituatie begeeft. Bij lage temperaturen tot enkele graden boven nul is de wortelopname bij planten en bomen minimaal. Vogels,-insekten en ander leven piakep gedurende de win ter ook een rustperiode door. De ver anderingen bij plant en dier worden vnl. veroorzaakt door de toename van de daglengte. In maart bijv. neemt de daglengte totaal met ongeveer 29 min. toe, terwijl deze toename in juni slechts 3 min. bedraagt. De zon staat dus lan ger aan de hemel, waardoor de aarde langer verwarmd wordt. De bodem op zijn beurt verwarmt weer de lucht. Het weer in dit jaargetijde is daardoor ook erg veranderlijk. Het dier- en plan tenleven wordt door de hogere tempe raturen ook geaktiveerd. De vogels zingen hun eerste lied (territoriumaf bakening) en krijgen nesteldrang. We zien de blad- en bloemknoppen van bomen en struiken dikker worden. In een loofbos treffen we in het vroege voorjaar de grootste lichtintensiteit aan. In juni/juli laat het bos door z'n dicht bladerdek nog maar weinig licht door. We zien dan ook dat de kruiden- laag zich juist in het voorjaar ontwik kelt. Na deze kruidengroei lopen de struiken uit en omstreeks mei de bomen. Het ontwaken van het insektenleven in het voorjaar gebeurt eveneens in verschil lende etappes. Hiermee in verband staan de broedtijdstippen van ver- Aldus de heer W. van Dam Daarnaast maakt deze man ook nofvan van Dam Super bi] I die ouderwetse nierbroodjes. Hetze]). ande wiardi Beckmanstra de paneermengsel, maar dan geroijrii zaken die men waarscl om een feestelijke pastei die vermengd het meeste recht doet m is met speciale kerriekruiden. Eer,cUper-supermarkt", on lust voor de fijnproever. Mevr. Boohi^ritf met zijn vele hond heeft, voor zover wij weten, als enige kante meters verkoopruir in Nederland een overeenkomst mei „iet-meer op één lijn kan deze bakker gesloten om het lopende steld met de meeste anden jaar het verwende innerlijk van de delenbedrijven die onder Soestenaar hiermee te zalven. Dus, ^„g werken. Dat geldt nie voor liefhebbers van een culinaire de vloeroppervlakte, maai snack, naar "De Smulderij". wJlïe van bediening, die d Van Dam het gevoel gee - "thuis" zijn. Opnieuw ondergaat Van een ingrijpende verbouwt wordt gevraagd hoeveel k sen al verbouwd en gereor, lacht de heer Van Dam: hebben we zo ongeveer el! jaar'wel een flinke verbo voerd. Ook nu ondergaat een opvallende modermse "Stilstand is achteruitga van de credo's van de heer Vandaar ook dat hij alti; naar nieuwe verbetering alleen de bedrijfsvoering dienstverlening aan het klantenbestand ten goede maar nauwelijks op aden de invoering van de ni< nische kassa's die zijn Inj verwerken van de streep er nu weer een grote vera beuren. De invoering var code is overigens een kw die niet helemaal onopg bleven bij de bezoekers, •t begin nog wat kin overwinnen, en daardooi gelopen weken wel wat o treden," aldus de heer V vaste klanten hebben da maar ze hebben het g koop toegenomen." Man en macht Morgen opent de super) zijn deuren, na een s van drie dagen. Daari met man en macht gew voering van de nieuw overigens al enige tijc vooruit hebben gewor schillende vogelsoorten. Een broedsel kan deel zijn de aanzetten Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust ln een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! k.deboer&zoonbv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Na aanrijding doorgereden Mevrouw J. M.-P. uit Soest deed vori ge week bij de politie aangifte van aan aanrijding door een onbekende auto mobilist. Ze had haar auto aan de Van Weedestraat geparkeerd en trof de wa gen bij haar terugkomst aan met een flinke deuk. Vrachtwagen verliest kratten Een complete ravage ontstond vorige week woensdagmiddag op de Ossen- damweg, toen een vrachtwagen van een limonadefabriek uit Soest de la ding verloor, bestaande uit zo'n 40 kratten volle cola-flessen. Oorzaak van het ongerief was het feit dat van de laadruimte van de vrachtwagen plotse ling twee planken losschoten uit hun steunen. Het wegdek en een deel van het fietspad werden bezaaid met de scherven van bijna 500 flessen. De be stuurder, de 26-jarige A. C. M. uit Hilversum kreeg een proces-verbaal. Personeel van de limonadefabriek zorgde er later voor dat het wegdek werd schoongemaakt. Automobilist botst met ambulance en rijdt door Een tot dusver onbekend gebleven au tomobilist heeft op de Birkstraat de ambulance van de GGD aangereden toen deze onderweg was naar het zie kenhuis Zonnegloren. De ambulance reed met sirene en zwaailicht uit de richting Amersfoort over de Birkstraat en reed via de rijstrook voor het recht- doorgaande verkeer linksaf de Vondel laan in. Op datzelfde moment sprong het verkeerslicht op groen, zodat de au to's die op de linker rijstrook stonden voorgesorteerd om linksaf te gaan e- veneens konden oprijden. De voorste auto raakte met zijn rechterv'oorzijde nog juist de voor hem langs rijdende ambulance aan de linker achterzijde. De ambulance liep lichte schade op. De andere automobilist reed van de schrik door. De wagen staat op naam van een 74-jarige inwoner van Barneveld. De politie stelt een onderzoek in. De ambu lance werd bestuurd door de 26-jarige S.v.d.B. uit Baarn. pas slagen wanneer het voedselaanbod voor de jongen groot genoeg is. De natuurgidsen van het IVN zullen u graag op deze en andere lentever schijnselen tijdens de wandeling wij zen. Voor meer informatie kunt u bellen, tel. 02155-16491. Vogelexcursie naar de Flevo- polder De werkgroep excursies van het IVN afdeling Eemland, organiseert op zaterdag 23 maart a.s. een autobus tocht door de Flevopolder. De tocht gaat via de "Hollandse brug over de Oostvaardersdijk, langs de voge!rijke gelijknamige plassen en het Marker meer, door het bosgebied Hollandse Hout" en een oponthoud bij een vogel observatiepost om daarna in het polder informatiecentrum "De Driekap" een lunchpauze te houden van 12.00-13.00 uur. Het tweede deel van de toch gaat via een visonderzoek station en een 40 ha. groot rustgebied vooral voor trekvo gels met de mogelijkheid van een wan deling onder leiding van een boswach ter. Hierna gaat de autobustocht ver der langs het Ketelmeer en de Veluw- se randmeren. Een interessante tocht door een gevarieerd poldergebied van water, moerassen, hoogontwikkelde landbouwstreken, afgewisseld door uitgestrekte bossen, moderne stede- bouw en kampeer-recreatieterreinen. De IJsselmeerpolders, waartoe de Fle vopolder behoort, zijn belangrijke fou- rageer- en pleisterplaatsen van de vele tienduizenden trekvogels die op hun lange tocht naar het Hoge Noorden een korte of langere periode in de pol ders verblijven. Vele ook zeldzame vogelsoorten, een grote verscheiden heid. Opgave voor deelname zo spoedig mo gelijk tot uiterlijk maandag 11 maart a.s. De inschrijving wordt geaccep teerd na storting van een bedrag van 19,- op girorekening 444055 t.n.v. L. Dammers, Pieter de Hooghlaan 14, Soest, tel. nr. 17789 onder vermelding: Vogelexcursie IVN. De autobus vertrekt om 7.00 uur v.m. van N.S,station Amersfoort. Verdere opstapplaatsen zijn: a. Amsterdamse- weg vóór verpleegcentrum "Birkho- ven"; b. Birkstraat bij wooncentrum Middelman,; c. bij sporthal "Beuken dal" (ca. 7.15 uur); d. vóór postkan toor Steenhoffstraat; e. voor verzor gingscentrum Mariënburg, Burg. Grothestraatf. start vanaf laatste opstapplaats om circa 7.30 uur van het N.S. station te Baarn. Om circa 17.30 uur is de terugkomst gepland voor het station te Baarn, om via de reeds ge melde opstapplaatsen, ongeveer om 18.00 uur voor het station te Amersfoort te arriveren. verbouwing van de merkbaar geweest, me delig vleeswaren. In dagen is ook daaraan gelegd. Wat de klanten bij bini morgen (de zaak gaat liegen open, zonder oi nieshet eerste dat zal veranderingen bij de si Er staat een nieuwe toe betegeling is vernieuw- m&chines ook" Wat eff "De'slagerij is elf jai richt naar de toen g licht de heer Van Dan op dat gebied is er h wikkeling; de eisen strenger, zeker op hygiëne, etc. Met de i zijn we helemaal bij d De veranderingen bij waren zijn inmiddels procent gerealiseerd iets meer naar act waar nog ruimte w gang bij de winkel is door zijn de vleeswi "in de hoek" gezet, alleen voor de klant het personeel zelf n men is. "De omzet blijft enorm stijger Van Dam, "en dai voorzieningen onvermijdelijk." D< ling is niet alleen maar beschikt nu koelcel. Koelafdeling Er zijn nog meer oj ringen. Waar tot vo afdeling gevestigd koelafdeling verrez verpakte kaas (ooi zure haring, slaa vleeswaren, etc. D- een nieuwe plaa tot dusver de kaa was. Ook de broodafdel ke veranderingen een zelfbediening.' verpakt brood, on van de 'oude" bi erop, dat wil zeg wand waar vorige biscuits werden v compleet nieuws Inbraak Korte Brinkweg Mevrouw V.d. B. van de Korte Brink- weg meldde de politie in het weekeinde een inbraak in haar woning. De dader heeft zich daarbij meester gemaakt van drie zilveren rijksdaalders en vier zilveren guldens. Hij kwam het huis binnen door een raam te forceren. Na aanrijding doorgereden Mevrouw E. V. uit Soest deed bij de politie in het weekeinde aangifte van een geval van doorrijden na een aan rijding. Zij had haar auto op de par keerplaats van de Borg geparkeerd maar ontdekte bij terugkomst dat het rechter achterspatbord was ingedeukt- Op die plaats waren twee blauwe stre pen te zien, vermoedelijk afkomstig van een andere auto, waarvan de be stuurder onbekend is gebleven. Jeugd stoeit met gasfles De politie werd gewaarschuwd dat een paar jongelui zich in het weekëinde be zig hielden met een gasfles op het bouwwerk achter de Vijverhof aan de Klarinet. De jongelui hadden een slang aan de fles bevestigd en het uiteinde daarvan in brand gestoken. De politie voorkwam ernstige ongelukken door fles dicht te draaien en mee te nemen. BOVAGga -3-12 maao zekerheid gunstige tl mogelijkhi inruil alle i mogelijk alle auto's Openingstijl ES

Soester Courant | 1985 | | pagina 18