de lente is al binnen! ITj adomo p 1 1 Mwrnr mwmmm HEROPENING B9 Gezamenlijke raadsvergadering unieke demonstratie van eensgezindheid Baarn en Soest GRANDIOZE VERBOUWINGS Kom en kombineer. INLIJSTEN? huitoit DONDERDAG 7 MAART, storo U uKV'^D^ct óCMOÖ^ GCZfittó WIARDi BKKIHANSTRAAT491, SOEST. TEL.10264 GLA, S HANDEL Morgenochtend laatste kans om briefkaarten voor De Oelte in te leveren NS-overwegen in Soest afgesloten wegens onderhoud 'De Oelte móet er gewoon komen!' Politie zoekt getuigen Aanrijding met dodelijke afloop INSTALLATIEBEDRIJF P. A. VAN DEN DIJSSEL ZN Spandoeken Jasje aan, jasje uit Sauna Soest 63e JAARGANG NO. 28 WOENSDAG 6 MAART 1985 BMRN-S0E5T WILLEN FiUj DE herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Geloofd en gedankt en geprezen Van Ede kan ramen genezen zonder pil of tablet DUBBEL GLAS ingezet staat uw woning gelukkig te wezen! Ti lil AjË/Aj Nteuweweg 37 (werkplaats) - Soest Morgenochtend (donderdag 7 maart) is de laatste gelegenheid voor de in woners van Soest om de briefkaarten aan staatssecretaris Van der Reijden over de Oelte in de stembussen te deponeren. Donderdagmiddag worden de bussen geleegd en de inhoud verzameld. De bussen staan opgesteld op de volgende plaatsen Gemeentehuis, Steenhoffstraat; Ziekenhuis Zonnegloren, Soesterbergsestraat; Openbare Bibliotheek, Albert Cuyplaan De Borg, Willaertstraat Infocentrum, Steenhoffstraat. Laat in de middag druppelden drie he ren door de draaideur van een deftig hotel en omdat bij de receptie niemand aanwezig was, zetten zij hun attaché- koffertjes met vergaderstukken en pyama op de grond en keken elkaar vragend aan. Ze waren gaar. Doodop van de ko medie die ze de hele dag, samen met te veel andere mannen, opgevoerd hadden. Niet bijgestuurd door het re lativerend vermogen van niet uitge nodigde dames werd de vergadering eindeloos gerektdoor onzin uitkramen de, zichzelf overschattende mannen en leed het intelligente deel aan de ruim vertegenwoordigde middelmatigheid. De enig aanwezige vrouw was slechts ingehuurd om te notuleren. Haar was het niet toegestaan om met een enkele spitse opmerking de potsierlijke ernst van de mannen onderuit te halen of de geladen sfeer te ontspannen. Nu de portier er toch niet was rekte iemand zich ongegeneerd uit, een tweede stampte eens lekker op de grond en de laatste liep door de hall als een kat met opgetrokken pootjes door het natte gras. "Hé jongens, zullen we doen wie het eerste boven is?" stelde iemand voor, terwijl hij wees naar de brede trap die zich gracieus omhoog slingerde. Op slag werd de geest vaardig over hen. De heren wierpen colberts en vesten richting handbagage en maak ten het bovenste knoopjes van hun overhemd los. Van de stropdassen werd een startlijn geformeerd. "Een, twee, drie!" en daar stormden ze met oorverdovend lawaai op de statige trap af, die net iets te smal was voor de breed uitwaaierende mannen. Met armen en benen worstel den ze zich joelend omhoog. "Hé, wat moet dat daar!" bulderde een verstoorde, rood aanlopende por tier onderaan de trap. De heer in kop positie leek niets te horen, maar de tweede keek schichtig om en hield even in. Dat veroorzaakte de val van de laat ste die nu op zijn buik de terugweg aanvaardde. "We zoeken de portier" riep de tweede, die nu helemaal stil stond. "Doet u dat altijd zo?" vrpeg de portier, in het mid den latend of hij daarmee de inmid dels onderaan de trap gearriveerde renner of hen alledrie bedoelde. "Het is hier geen speeltuin!" Terwijl de ge havende snelheidsmaniak zijn opko mende butsen en builen inspecteerde en zijn broek afklopte, kwam de ander druk redenerend naar beneden. "U moet begrijpen dat we de hele dag druk bezig zijn geweest. Toen kwam een van ons op het idee..." Rakelings passeerde hem de winnaar van de opwaartse sprint die nu met indianen- gehuil over de trapleuning de bocht om kwam zeilen en eerst toen de por tier ontwaarde die hem met open mond stond aan te staren. Alsof hij dit ritje elke avond maakte, voerde hij een perfekte landing uit. Daarbij was hij het echter onvermijdelijk dat hij vlak voor de vertoornde portier terecht kwam. Meesmuilend maakte de vlie ger met beide armen een ietwat hulpe loos gebaar en zich snel herstellend vroeg hij"Heeft u voor ons een kamer met ontbijt?" Met stomheid geslagen slofte de hotel portier naar zijn loge, boekte de man nen zonder commentaar in en herken de in de drie keurig in het pak ge stoken heren aan het diner op geen enkele manier de kwajongens die zijn domein ontheiligd hadden. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jk Peters bv, voor wonen in de groene zone. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 De Nederlandse Spoorwegen voeren deze week onderhoudswerkzaamhe den uit aan diverse spoorwegovergangen in Soest. Maandag j.1. was de overgang aan de Talmalaan al afgesloten. Dinsdag was de overgang aan de Dalweg aan de beurt. Vandaag is de overgang Ossendamweg/Nieuweweg voor de helft afge sloten; de doorstroming van het verkeer wordt geregeld met behulp van verkeerslichten. Morgen (donderdag 7 maart) worden werkzaamheden uitgevoerd aan de overweg Kolonieweg. Deze wordt geheel afgesloten en het verkeer wordt omgeleid roet behulp van aanwijzingen op borden. Vrijdag 8 maart wordt de overweg Veldweg onder handen genomen. Ook deze wordt geheel afgesloten. Het verkeer zal eveneens worden omgeleid. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Sn Abonnement per halfjaar f 12,- Bulten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opi. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG TE HUUR: Gereedschappen - materialen en nog veel meer AMERSFOORT Industrieterrein de Isselt Vanadiumweg 19 Tel. (033) 633182 HILVERSUM Tel. (035) 41375 gaat wat aan uw gasrekening doen! Let op de advertentie in deze courant van volgende week. Soesterbergsestr. 45 - Soest - Tel. 02155-12472 "Ik stel met voldoening vast dat het voorstel van de Colleges van Soest en Baarn unanieme steun ondervindt van de gemeenteraadsleden van beide ge meenten. De gemeenteraden verte genwoordigen de hele bevolking van Baarn en de hele bevolking van Soest. De fractiewoordvoerders hebben door hun uitspraken daardoor mede de ge voelens verwoord van al onze inwo ners. Het is niet acceptabel wan neer het vele voorbereidende werk voor ons nieuwe ziekenhuis, waarvan de opzet zo goed past in een eigen tijds beleid, gericht op verschuiving van intramurale naar extramurale en van klinische naar poliklinische zorg, voor niets is geweest. De opzet ligt bovendien geheel in de lijn van de staatssecretaris en diens ideeën om trent een goede gezondheidszorg. De kans om deze opzet bekendheid te doen krijgen en binnenkort in praktijk te brengen ligt er nü. Die kans hebben Soest en Baarn niet laten liggen, en die kans moet de staatssecretaris onzes inziens met beide handen oppakken. Na alle inspanningen die zovelen - zowel professionelen als vrijwilligers - zich in de laatste jaren getroost heb ben, mag het niet zo zijn dat deze droom in rook opgaat', móet het zo zijn dat de droom werkelijkheid wordt: De Oelte móet er gewoon komen Nadat de Baarnse wethouder van Volks gezondheid, mevrouw F. D. Sedee, deze woorden had uitgesproken aan het slot van de gezamenlijke gemeente raadsvergadering van Baarn en Soest, barstte er een ovationeel applaus los van de meer dan overvolle publieke tribune, waar niet eens alle belang stellenden een zitplaats hadden weten te veroveren. De stemming zat er dan ook goed in. Talrijke Soesters en Baar- naars, en zeker een indrukwekkende afgevaardiging van het ziekenhuisper soneel, hadden de gelegenheid te baat genomen om de raadsvergadering bij te wonen, daarbij de raadsleden zelf ook een onvergetelijke avond be zorgend: zoveel publiek was er nog nooit op hun beraadslagingen afgeko men! De vergadering, die werd voorgezeten door de beide burgemeesters, werd geopend door burgemeester Scholten van Soest. Hij wees erop dat de raads leden tezamen 65.000 inwoners verte genwoordigden en dat op hen de taak rustte een klemmend appèl op de staats secretaris te doen om het plan voor De Oelte een kans te geven. Raakpunt "Op deze plek, het raakpunt van ge zamenlijk belang, precies tussen de twee kernen, zijn we hier verenigd op nog geen 30 meter van de verkozen plaats voor het nieuwe ziekenhuis. De start van een eendrachtige aktie om de heer Van der Reijden door ons enthousiasme, onze eensgezindheid, onze vastberadenheid warm te maken voor dit nieuwe plan, dat een voorbeeld kan zijn voor elders in ons land", aldus de heer Scholten. Hij merkte op dat het niet mogelijk was deze overtuiging door ambtelijke nota's en fletse papieren op de staats secretaris over te brengen, maar wel door deze nog niet eerder vertoonde demonstratie van 50 bestuurders, en door de briefkaartenaktie. En passant wekte hij de toehoorders nog even op toch vooral de briefkaart te posten, of de po,ster voor het raam te hangen "Van der Reijden mocht eens door onze gemeente rijden". Tegenover bestuur, direktie en perso neel van de ziekenhuizen merkte de heer Scholten op dat hun aanwezigheid in zo groten getale, de gemeente bestuurders sterkte in hun gezamen lijke werk. "Ik hoop dat u zich, omge keerd, gesterkt zult voelen door onze raadsvergadering. Uw werk verdient zonder meer voortzetting in de toe komst. Uw inzet is rechtstreeks in het belang van elke Soester of Baarnaar. Je zal maar een hartaanval of een'ver keersongeluk krijgen, hoe snel ook ambulances kunnen rijden. Je zal maar drie kwartier met de bus heen en drie kwartier met de bus terug en lopend naar huis terug moeten als je 70-plusser bent." De burgemeester drukte zijn gehoor wel op het hart dat het besluit van Van der Reijden wel eens langer op zich zou kunnen laten wachten dan "ons allen lief is". Wat de aktie betreft sprak hij echter: liever wat te vroeg dan net te laat. 'Leve de Oelte!' De raadsleden hield hij het volgende voor; "De indruk mag niet gevestigd worden dat de zaak bijna rond is en wel even in orde komt. Dan zou deze bijeenkomst overbodig zijn. Er is ech ter ook geen plaats voor somber pes simisme. We zijn een heel eind. Laten we zeker nu en in de komende weken en misschien nog maanden eensgezind vasthouden aan wat we eerder in deze raden samen begonnen zijn. Leve De Oelte!De woorden van de heer Schol ten werden ontvangen met een groot applaus. Na hem voerden de verschillende frac ties het woord. Neks Blommers deed dat namens de WD van Baarn en Soest. Zij wees erop dat evenmin als huis vesting, werkgelegenheid en onder wijs ook gezondheidszorg niet volledig geconcentreerd kan worden in een paar grote steden. Het wachten is nu echter op het fiat van de staatssecre taris. "60.000 inwoners van Baarn en Soest zullen hem daarvoor dankbaar zijn", aldus mevrouw Blommers. "Zij zullen in gezamenlijkheid aantonen dat een basis-ziekenhuis in nauwe samen werking met eerstelijnsvoorzieningen het enige antwoord is op hun gerecht vaardigde vraag naar een op behoefte en situatie afgestemde zorg voor de gezondheid." De heer J. Nijhoff uit Baarn voerde in dichtvorm het woord voor beide CD A-fracties"We kunnen er samen alleen maar over dromen, laat het er dan eindelijk eens van komen", klonk het in een poëzievorm die de spreker naar alle waarschijnlijkheid nimmer voor een staatsprijs in aanmerking zou doen komen. "Want Baarn en het uit gebreide Soest, zijn met hetzelfde voor nemen aan elkaar geroest." En: "Ja wij willen een veilige verzorging met rust en koelte, dat kan alleen maar door een spoedig gefundeerde Oelte", etc., etc. Volwassener tekst Mevrouw W. van Dijk sprak namens de PvdA in Baarn en Soest en merkte op zich het meeste te storen aan de kille, onpersoonlijke houding van de rege ring. Overigens merkte zij op dat ze op de voorgedrukte briefkaarten die de staatssecretaris moeten vermurwen graag een wat volwassener tekst had gezien, hetgeen met een applaus van de tribune werd onderstreept. Afkeu renswaardig vond ze de zinsnede waar in wordt gespeculeerd* op een nieuwe ambtstermijn van de staatssecretaris. Adriaan Pothuizen zei namens de bei de fracties van D'66 dat het voorstel glashelder was en dat de toelichting evenzeer bekend was. Hij had lovende De bezoekers van de gezamenlijke raadsvergadering staken hun mening over de plannen voor De Oelte bepaald niet onder stoelen of banken. Een greep uit de teksten - "Zet Baarn en Soest niet in de koelte. Geeft toestemming voor de Oelte". - Staatssecretaris Van der Reijden, leg onze aanvraag niet terzijde." - "Zonnegloren weg: stom hè. Ik vind het gewoon gezellig." -'Wij weg? Kom nou - "Baam-Soest willen beslist de Oelte" (in grote letters achter de beide Colleges van B. en W. - "Van der Reijden, je zult het niet betreuren; Geeft ons de Oelte en we zullen niet meer zeuren. De prijs voor het origineelste spandoek moet, als die gegeven zou worden, ongetwijfeld verdiend naar Chris Uiterwijk gaan, die nog een ander nij pend probleem tussen Baarn en Soest in zijn tekst aan de orde stelde. Het spandoekjeluidde: "Oelte ja! Breemeentje nee! Foto: Goos van der Wilt Bij een eenzijdig verkeersongeluk dat vrijdagavond omstreeks 22.30 uur plaatsvond aan de Birkstraat is de 22-jarige J. Fels uit Soest om het leven gekomen. Hij reeds als passagier mee in een auto die werd bestuurd door de 21-jarige P. S. uit Soest. De wagen raak te door nog onophelderde oorzaak, ko mende uit lie richting Amersfoort, frontaal in botsing met een boom, die links van de weg stond. De heer Fels werd op slag gedood. De bestuurder moest door de brandweer uit de auto worden bevrijd en werd per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. Foto: Fred van Dijk De politie verzoekt eventuele getuigen van het ongeval zich met haar in ver binding te stellen. Zie onze advertentie op pagina 7, 8 en 9 woorden voor de huis-aan-huis-folder. Bart de Graaff (PSP/PPR) vond het een verademing dat er eindelijk eens een voorstel lag waarmee hij het eens kon zijn. Hij refereerde veelvuldig aan het Bommelboek "Ook dat nog" én liet via een verhaal over zijn hond blijken dat ook hij ingenomen was met het voorstel om de staatssecretaris te ver zoeken een positief besluit te nemen. De heer B. Bremmer trad op als woord voerder van de SGP/GPV/RPF-frac ties en hield het op een uitwerking van de gelijkenis van de Barmhartige Samaritaan, al concludeerde hij dat de gezondheidszorg thans beter is ge regeld dan toen. Bij een negatieve be slissing van de staatssecretaris moest deze min of meer worden beschouwd als de priester en de Leviet, van wie in het bijbelverhaal sprake is. Plaatsgebrek Jan Visser (Progressief Soest) noem de het een ramp als er geen ziekenhuis voor de bevolkingsconcentratie in Eemland zou komen en noemde de be zuinigingswoede van de overheid ais oorzaak. "De vergelijking met het slui ten en afstoten van strafinrichtingen dringt zich onwillekeurig aan ons op. Nu loopt iemand die een ander een ko gel door z'n kop schiet vrij rond wegens gebrek aan opvang; het is niet te ho pen dat in de toekomst ook het slacht offer van zo'n schietpartij wegens plaatsgebrek de straat op wordt ge stuurd." Hij kondigde overigens aan zich te zullen verzetten tegen de verkoop van Zonnegloren voor militaire doeleinden en drong aan op ruime inspraakmoge lijkheden voor de bevolking als de Oelte eenmaal gebouw mocht worden. "Misschien dat deze hele aktie de re genten van de Stichting Maarschalks bos/Zonnegloren duidelijk maakt hoe belangrijk de steun is van de gewone burger." Hij had ook opgezocht wat een Ruding - dot wel mocht wezen: "Een dot is een doekje waarin men iets zoets heeft gebonden en dat men schreiende zuigelingen in de mond stak om ze te sussen." Burgemeester Miedema van Baarn sloot de vergadering met de vaststel ling dat het voorstel was aangenomen en dat het zo snel mogelijk aan de staatssecretaris ter hand zou worden gesteld. Hij dankte de raad van Soest voor de organisatie, waarna alle raads leden werden onthaald op een bos bloemen van de zusters van Zonneglo ren en Maarschalksbos. De NCRV-televisie maakte van de ver gadering enkele opnamen, die de dag erna in "Hier en Nu" werden vertoond. Opmerkelijk was dat daarin nogal wat nadruk werd gelegd op het feit dat in de nieuwe constellatie specialisten op huisbezoek moeten gaan, een ele ment dat in de discussie tot dusver nauwelijks openbaar besproken is. De opmerkingen van de staatssecre taris in dat verband leken er niet op te duiden dat de man werkelijk staat te springen om het plan voor De Oelte te helpen uitvoeren. Maar Soest en Baarn wachten vol spanning af. De publieke tribune xoas te klein voor alle belangstellenden. Met 4 naar de SAUNA voor de prijs van 3 Geldig t/m 1 maart Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 Een uniek beeld: de bijna 50 ge meentebestuurders van Soest en Baarn in vergadering bijeen. De tekst op de achtergrond maakt duidelijk waar het om ging. Foto: Goos van der Wilt

Soester Courant | 1985 | | pagina 1