De Soester Duinen m SC' Woonhuis Soesterberg totaal uitgebrand Ondernemingsraad Howson komt met alternatief voor sluitingsplan Gemeenteraad kiest definitief voor éénhoofdige leiding basisscholen Personen-alarmering kan in april al operationeel zijn Schneider CPC 464 foto-film-video computer/ scliociimkcr NIEUW Bang&Olufsen(gf: van Schoemaker Enquête onder 410 adressen Arbeidskrachtentelling in Soest Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Slagroom- punten Elfstedenrijders Werkgelegenheid kan zelfs toenemen Afscheid Elly Joosten van Spullenhulp In de Herberg sfeer gezelligheid rustige muziek prima cocktails grill gerechten gastvrijheid Toch eens doen! Tapperij de Herberg Mogelijkheid voor 1000 aansluitingen Soldaten betrapt met dolkmessen en hasj Kratjes bier gestolen Restaurant van den Brink WOENSDAG 6 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 64 K COMPUTER incl. beeldscherm monochroom kleurmonitor 1699 - ingebouwde datarecorder - apart numeriek toetsenbord - zéér uitgebreide basic - geheugen uit te breiden tot 240 k - voorzien van genormalliseerde aan sluitingen voor printer, diskdrives, joy- Schneider printer999. Disc-drive I incl. cp/m en logo 1099. Disc-drive II 849. Joystick 59. Speciaal Schneider computer meubel 299. VRAAG INFORMATIE EN DEMONSTRATIE sticks enz. zeerd uitgebreide Nederlandse hand leiding 2 jaar garantie (eerste 3 maanden om- ruilgarantie) Winkelcentrum "HARTJE ZUID" 0e Deense vormgevers van beeld en geluid 'n klasse apparaat bij 'n topdealer B&O VHS met 3 jaar garantie' 2095.-, Schoemaker is dealer van B&O 1 voor Soest. Kleuren TV, video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Een uitslaande brand heeft vorige week vrijdag de helft van een dubbel woonhuis aan de Rademakerstraat 46 te Soesterberg vrijwel geheel ver woest. Van de inboedel bleef niets over, terwijl de andere helft van het huis ern stige waterschade opliep. Twee brand weerlieden liepen lichte verwondingen op, toen zij het huis van de familie Van Tol binnengingen, omdat het vermoe den bestond dat er nog een baby van zes weken oud boven lag te slapen. Overburen ontdekten de brand en waarschuwden direct de Soesterbergse brandweer, die binnen enkele minuten met één wagen ter plaatse was. Omdat de brand ernstiger bleek dan zich aan vankelijk liet aanzien werd ook de brandweer van Soest gewaarschuwd, die iets later arriveerde. Ook werd de ladderwagen ingezet, toen bleek dat de vlammen door het dak sloegen. De zes weken oude baby van de familie Van Tol bleek niet thuis te zijn toen de brand uitbrak. Mevrouw Van Tol had haar jongste kind voor het eerst meegenomen toen zij de andere drie kinderen uit school ging halen. Bij het bluswerk moest de brandweer gebruik maken van persluchtmaskers vanwege de sterke rookontwikkeling. De politie zette de Rademakerstraat af om de doorgang van de brandweerau to's te vergemakkelijken. Ook ambu lances van de GGD waren ter plaatse, Foto: Fred van Dijk maar behoefden niet ie worden inge schakeld. Doordat de zolderverdieping van de beide huizen niet is afgescheiden kon het vuur doordringen in het huis van de buren, de familie Pols. De brandweer wist te voorkomen dat ook hun bezit in vlammen opging. Later werd over het dak van de naastgelegen woning een zeil gelegd. De bestrijding van de brand vergde ongeveer drie kwartier; het nablus- werk ongeveer twee uur. Over de oor zaak is nog niets bekend, al wordt het niet uitgesloten geacht dat de brand is ontstaan doordat de kleding die voor een gaskachel te drogen hing heeft vlam gevat. De totale schade wordt ge schat op minstens 250.000 gulden. De Soesterbergse brandweer was vrij dag ernstig gehandicapt doordat de eerste uitruk wagen, die normaal als blusvoertuig dienst doet, voor technisch onderhoud bij de dienst Ge meentewerken in Soest stond. Deze au tospuit had in 1983 reeds vervangen moeten worden, maar deze vervanging werd bij de bezuinigingsoperatie des tijds uitgesteld. Overigens was de andere blusauto van de. Soesterbergse brandweer wel direct ter plaatse. Voor assistentie was het wachten op de uitrukwagen van de Soester brand weer. In het kader van de Europese samenwerking zal in bijna alle bij de E.E.G. aangesloten landen dit voorjaar evenals in voorgaande jaren weer een ar beidskrachtentelling worden gehouden. Het doel van deze telling is het verkrijgen van gegevens omtrent de om vang en de samenstelling van de beroepsbevolking. Dus over werken, werkloosheid en niet werken, beroepsopleidingen, over de positie van de werkende vrouw, van de gepensioneerden en dergelijke. De telling in Nederland wordt gehouden op steekproefbasis in de periode van 27 februari tot en met 31 mei. Voor de gemeente Soest houdt dit in dat door het C.B.S. ongeveer 410 willekeurige adressen zijn aangewezen, die zullen worden bezocht door een enquêteur/enquêtrice. In de loop van deze week zal gestart worden in Soest en Soesterberg. De enquêteur/enquêtrice is in het bezit van een legitimatiebewijs, waarop een fot van de houd(st)er met stempel van de gemeente. De bezoeken zullen voornamelijk in de avonduren plaatshebben. Aan de hand van enkele vra genlijsten zullen verschillende vragen worden gesteld. Eén en ander vergt ongeveer 15 minuten. De verstrekte gegevens zullen uitsluitend in statistieken worden verwerkt, terwijl op de vragenlijsten geen namen worden vermeld. Medewerking aan de arbeidskrachtentelling is geheel vrijwillig. van 2.00 voor VAN WEEDESTRAAT 76 Behalve de 39 namen die vo rige week in onze krant prijk ten van de Soester deelne mers aan de Elfstedentocht, blijken nog twee inwoners te hebben meegereden. Hun na men zijn Ab Smid en Izaak Verkruijsse. Het totaal aan tal deelnemers uit Soest be draagt dus 41 (tenzij alsnog rijders worden gemeld). De ondernemingsraad van Howson Algraphy in Soest, waar offsetplaten voor de grafische industrie worden vervaardigd, heeft vorige week zijn te- genplan aan de directie aangeboden. Het gaat ervan uit, dat de bestaande 234 arbeidsplaatsen in het bedrijf niet alleen blijven gehandhaafd, maar zelfs uitgebreid tot 252 in 1992. Tot nu toe ziet het ernaar uit, dat door sluiting van de afdeling plaatproduk- tie 138 arbeidsplaatsen in het bedrijf verloren gaan. De directie gaat ervan uit dat de afdeling wordt verplaatst naar het moederbedrijf in het Engelse Leeds. Daar zou goedkoper geprodu ceerd kunnen worden. De voornaamste kenmerken van het tegenplan van de ondernemingsraad, dat maandag met het personeel is be sproken zijn: - Behoud van de huidige 234 arbeids plaatsen in Soest, daarna een uitbrei ding naar 249 per juli 1987 en 252 in 1992. - Verdubbeling van de huidige produk- tie per juli 1987 en verdrievoudiging per 1992. Dit wordt mogelijk door het toepassen van automatiseringen. - Een optimaal gebruik van de bestaan de produktiemiddelen van de Howson- Algraphy groep. Dit in tegenstelling tot het direktieplan, dat uitgaat van het vernietigen van bestaande produktie- lijnen en het onmiddellijk bouwen van nieuwe lijnen. Winst Voor de Howson-Algraphy groep levert dit plan een winstverhoging op van bijna 2 miljoen pond in 1989 en van bijna 4 miljoen pond in 1993, dit tegen resp. 1,4 en 3,8 miljoen pond in de plannen van de direktie. Daarnaast wordt een betere spreiding van de pro- duktie bereikt, waardoor de gevoelig heid van de groep voor calamiteiten sterk vermindert. De ondermeningsraad, en met hem het personeel van de Soester vestiging, heeft een aantal forse kritiekpunten op het plan dat de direktie eind okto ber "1984 lanceerde, een plan dat slui ting van de produktie in Soest beoogt. De door de direktie gepresenteerde berekeningen bleken al snel niet te kloppen, aldus de ondernemingsraad. Om die reden heeft de direktie haar plannen door moeten trekken tot 1993. hoewel in de eerste presentatie al ge zegd werd door diezelfde direktie, dat verder vooruit kijken dan 1989 niet mogelijk was. Geen oog Uit alles blijkt, volgens de onderne mingsraad, dat de direktie van How son-Algraphy Europe BV geen enkel oog heeft gehad voor de sociale kon- sekwenties van haar plannen. Sterker nog, de direktie heeft schromelijk de belangen van de Soester onderneming verwaarloosd, en alleen de aanwijzin gen van de groepsdirektie opgevolgd, zonder ook maar een beetje kritisch naar die aanwijzingen te kijken. De eerste onderhandelingen tussen on dernemingsraad en direktie over het tegenplan van de ondernemingsraad zullen op vrijdag 22 maart plaatsvinden. SS» lekker geslapen? Ik heb een verrassing voor je. Je hoeft niet te koken we gaan met de kinderen lekker brunchen. Waar? ja natuurlijk iedere zondag van 12.00 tot 15.00 een uitgebreid brunchbuffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten iedere week afwisselende gerechten. voor de groten f 19,50 kinderen tot 12 jaar f 12,50 SOESTERBERGSESTRAAT 188 - 02155-12739/19942 Zaterdag 9 maart a.s is een bijzondere dag voor Spullenhulp. Twee gebeur tenissen vinden dan plaats. In de eerste plaats de speciale markt voor het Rwanda-projekt. Spullenhulp is open van 11.00 tot 14.00 uur. Om 14.00 uur begint de tweede gebeurtenis: het afscheid van Elly Joosten. De treurigheid van haar vertrek wordt dan door enige vrolijkheid in de aan wezigheid van velen, omgezet in optimisme en vooruitzien. Iedereen die Elly Joosten een warm hart toedraagt is tussen twee en half vier van harte welkom aan de Veldweg. vindt u Huiskamer van Soest Soesterbergsestraat 20 Soest De gemeenteraad van Soest is in de vergadering van vorige week donder dag akkoord gegaan met het voorstel tot het benoemen van directeuren aan de zeven basisscholen die per 1 augus tus a.s. worden gevormd uit de lagere en kleuterscholen van het openbaar on derwijs. Dat gebeurde overigens na een intensieve discussie, waarbij voor al het punt één- dan wel tweehoofdige leiding aan de orde kwam. Jan Visser (Progressief Soest) diende een motie in die erop neerkwam dat er nog geen beslissing moest worden genomen over het directeurschap, maar dat eerst opnieuw' de school teams en medezeggenschapsraden de gelegenheid zouden moeten krijgen zich over de één- of tweehoofdige lei ding uit te spreken. Visser wees erop dat minister Deetman intussen zelf ook was teruggekomen van zijn aanvanke lijk vasthouden aan een eenhoofdige leiding en dat het College de voordelen van de tweehoofdige leiding helemaal niet had overwogen. Hij noemde als voordelen o.m. dat twee mensen elkaar optimaal kunnen aanvullen en met z'n tweeën tot meer in staat zijn dan elk af zonderlijk; dat het omvangrijke taken pakket beter vervuld zou kunnen wor den en de kans op overbelasting zou doen verminderen; dat de deskundig heid in relatie tot de leeftijdsgroepen binnen de directie op gelijkwaardig ni veau wordt gehouden; dat het leider schap er op vooruit zou gaan omdat de aandacht niet alleen op organisatori sche aspecten gericht zou zijndat een tweehoofdige directie een voorbeeld functie in emancipatorisch opzicht had en dat er ook meer aandacht besteed zou kunnen worden aan het lesgebeu- ren in de eigen klas van de directeuren. "Kinderen leren op die manier dat ook vrouwen leiding kunnen geven," aldus Visser. Aan de bak Lydia Meijer (PvdA) steunde de mo tie. Zij wees erop dat de scholen bij de kandidaatstelling niet konden weten dat minister Deetman ook de mogelijk heid zou geven voor een tweehoofdige leiding. "In Soest is de beslissing blijk baar al jaren geleden gevallen," stelde ze vast. "Dit zijn starre, ouderwetse i- deeën, die in 1985 niet meer van toepas sing zijn." Zij pleitte in een vurig betoog voor de mogelijkheid van het tweehoofdig lei derschap, vooral uit het oogpunt van e- mancipatie. In het bijzonder wendde zij zich tot de vrouwelijke raadsleden "Sla de deur niet dicht vrouwen, want ze komen nooit meer aan de bak. Nu worden de schoolhoofden vrijwel auto matisch directeur, en worden de vrou wen in deze sector weggedrongen." Het adjunct-directeurschap was volgens haar geen blijk van gelijkwaardigheid. Vooral betreurde zij het dat de wethou der de Haanschool in Soesterberg, die er op had aangedrongen, geen twee di recteuren mag hebben doordat het Col lege - in het bijzonder onderwijswet houder Menne - strak vasthield aan het voorstel. Ans Greefhorst (CDA) steunde de ei gen wethouder zonder terughoudend heid. '"Als er een goede verstandhou ding is tussen directeur en adjunct directeur, deelt de directeur zijn ver antwoordelijkheid toch wel." Dat er bij de benoeming nu weinig vrouwen aan de bak komen kon men wel betreuren vond ze. maar dat was dan toch te dan ken aan de scholen zelf, die immers de keuze hadden gehad. "Daar kunnen we in deze tijd van inspraak niets aan ver anderen." Bert Krijger (VVD) bracht naar voren dat het op de relatief kleine scholen in Soest niet nodig was twee directeuren aan te stellen. Hij vond het onzin om het punt emancipatie in de discussie te betrekken. "Bij een tweehoofdige leiding wordt de kleuterleidster van zelf directeur van de onderbouw en het schoolhoofd van de bovenbouw, en wat ben je dan opgeschoten?" Hij zou bij twee geschikte kandidaten liever de voorkeur hebben gegeven aan een vrouw, "maar je mag emancipatie niet opleggen. Het is niet aan ons om de be slissing van de scholen terug te draai en." Adriaan Pothuizen (D'66) sloot zich Fb staat voor Federatie belastingconsulent Een waarborg voor vakbekwaamheid, zorgvuldigheid en onafhankelijkheid bij fiscale advisering en verzorging van aangiften. Voor Federatie-belastingconsulenten gelden bindende beroeps- en gedragsregels. Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten Nieuwe Parklaan 11, 2597 LA Den Haag Telefoon 070-52 20 61 Volgende maand wordt in Soest op in stigatie van de Federatieve Raad Wel zijnswerk Ouderen een systeem van "personen-alarmering" geïntroduceerd ten behoeve van (alleenstaande) oude ren, gehandicapten, zieken, en anderen. Het systeem biedt in eerste instantie de mogelijkheid van 50 aan sluitingen, maar dat kan uitgroeien tot zo'n 1000 aansluitingen. De centrale van het systeem wordt gevestigd in het bejaardencentrum Molenschot aan de Alberi Cuyplaan. De kosten voor de deelnemers zullen ca. 25 gulden per maand gaan bedragen. Dat is vooral te danken aan een eenmalige subsidie van 50.000 gul den, die is toegekend in het kader van het zgn. flankerend bejaardenbeleid. Het gekozen systeem maakt gebruik van het openbare telefoonnet en bestaat uit een draadloos zendertje dat als een medaillon gedragen kan wor den, een ontvangsteenheid plus alarm kiezer en een centrale. Tijdens de voorjaarsvergadering van de Alg. Ned. Bond van Ouderen te Soest, die op 26 maart a.s. wordt gehou den in het dienstencentrum Honsber- gen aan de Wiardi Beckmanstraat (14.00 uur), wordt over het systeem een uiteenzetting gegeven door leden van de werkgroep personenalarmering. Tevens zal het systeem worden gede monstreerd. De toekomstige huurders van het sys teem krijgen een huurovereenkomst aangeboden, waarin een aantal voor waarden en voorschriften zijn opge nomen. Zo dient de huurder over een telefoonaansluiting te beschikken en moet hij of zij verklaren slechts in noodsituaties gebruik van het systeem te zullen maken. De apparatuur mag ook nooit worden uitgeschakeld. De hulpverleners die door middel van het systeem worden gealarmeerd dienen de woning van de deelnemer binnen te kunnen gaan; daartoe moeten zij over een sleutel beschikken. Sleutels aan de binnenkant in het slot, grendels en knippen op de deur zijn in verband met de hulpverlening dan ook niet toegestaan. Ook de vrijwillige hulpverlener zelf dient een overeenkomst te tekenen, waarin een aantal stringente voorwaarden zijn opgenomen. Welzijnsvoorziening Tegelijk met de invoering van het sys teem kan ook worden deelgenomen aan een extra voorziening, de "welzijnscontrole" geheten. Dat houdt in de installatie van een kontakt-ele- ment bij bijvoorbeeld de deur van het toilet. Wordt het toilet 24 uur niet gebruik (zodat de deur niet open of dichtgaat) dan wordt er automatisch .alarm gegeven. Voor een adequaat optreden van de hulpverlener wordt een instructiekaart samengesteld, waarop de deelnemer een aantal belangrijke gegevens dient in te vullen. De kaart moet een vaste bereikbare plaats in huis krijgen, bij voorbeeld in het toilet op de beneden verdieping. De kaart verstrekt de hulpverlener be langrijke informatie, zoals telefoon- De politie werd in de nacht van maan dag op dinsdag telefonisch gewaar schuwd door een bewoonster van de A- mersfoortsestraat, die gemorrel aan haar voordeur had gehoord. Toen ze ging kijken zag ze twee jongemannen weglopen in de richting Amersfoort, waarbij zich even later nog een derde voegde. De politie ging op onderzoek uit en trof bij de Dumoulinkazerne drie dienstplichtige militairen aan, de 20-ja- rige J.W., de eveneens 20-jarige P.V. en de 18-jarige A.O., die alle drie in de Dumoulinkazerne gelegerd waren. Zij werder. aangehouden en meegenomen naar het politiebureau, waar ze werden gefouilleerd. Daarbij werden twee dolkmessen en een zakje hasj aange troffen. De soldaten ontkenden zich bij het huis aan de Amersfoortsestraat te hebben opgehouden. De dolkmessen voldeden niet aan de normen om daar voor een proces-verbaal op te maken, evenmin als de hoeveelheid hasj daar voor voldoende was. De politie heeft de soldaten dan ook weer afgezet bij de kazerne. De heer P.D. van de Eigendomweg meldde de politie in het weekeinde de diefstal van twee bierkratjes, waarvan een gevuld met lege, de ander met volle flesjes. Een en ander was wegge haald vanachter zijn woning. De scha de bedraagt 33.20. nummers van artsen, familieleden die in geval van nood gewaarschuwd moe ten worden en namen en gegevens over hulpverleners die beschikken over de juiste onformatie. Bovendien is er ruimte voor het noteren van eventuele belangrijke medische en andere gege vens van de deelnemer. aan bij Visser. "De zakelijke argumen ten van de wethouder hebben me niet kunnen overtuigen. Het kan toch geen kwaad nog eens bij de scholen zelf te rade te gaan?" Raymond van Gelder (PvdA) stelde zich niet achter het betoog van zijn fractiegenote Lydia Meijer. Hij meende dat er bij een tweehoofdige lei ding een keuze werd ontweken tussen een man of een vrouw. "En dat is een manier van besturen waar ik grote moeite mee heb." J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) liet weten niet te geloven in tweehoofdige leiding. "De scholen hebben de kans gehad een vrouw voor te dragen. Dat ze dat niet hebben gedaan is dan jammer." Calamiteit Neks Blommers vormde met Wil v. d. Klink de dissidenten in haar VVD-frak- tie. Zij vond het principieel onjuist dat mannen directeur konden worden en vrouwen adjunct-directeur. "Als je als adjunct de directeur kunt vervangen, dan heb je die capaciteiten óók als er nog geen calamiteit heeft plaatsgevon den." Zij wilde de schlen opnieuw de gelegenheid geven zich over de zaak uit te spreken en steunde de motie Vis ser. V. d. Klink merkte op dat de organisa tie niet bepalend is voor de integratie. "De mensen in het onderwijsveld moe ten het doen. Als ze vinden dat ze het zo moeten doen, laat ze dan. Als blijkt dat het niet gaat kunnen we altijd nog an ders." Wethouder Menne hield echter stevig vast aan het voorstel. "We zijn intus sen al een jaar bezig met de discussie over deze materie." Hij verweet Visser destijds ook voor het eenhoofdige lei derschap te zijn geweest en noemde hem een draaitol. Hij merkte verderop dat het punt werkgelegenheid niet in het geding was, evenmin als de emancipatie, althans niet in directe zin. Visser wees er nog wel op dat de scho len destijds niet beter hadden geweten datn dat er slechts één directeur be noemd zou worden, en Lydia Meijer bracht nog eens naar voren dat de wet houder uitsluitend organisatorische ar gumenten hanteerde "en dat zijn alle maal veronderstellingen"), maar dat mocht allemaal niet meer baten. De motie Visser werd overigens gesteund door zeven raadsleden: Visser zelf, Lydia Meijer en Joop ,v. d. Brakel (PvdA), Neks Blommers en Wil v. d. Klink (VVD), Gijs van Brummelen (CDA) en Adriaan Pothuizen (D'66). Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155-127 06 MENUDE CE MOIS f47,50 menu voor de maand maart CONSOMMÉ A U CELERI heldere selderijsoep CHAMPIGNONS FARCIE AUX CREVETTES champignons gevuld met holland- se garnalen SORBET AU FRUIT verfrissend ijsje op vruchten- basis MEDAILLONS DE BOEUF MAR TIN IQ VE runderhaasbiefstukjes met ananas in romige cocossaus geserveerd met een keur aan verse seizoengroenten en gebakken aardappelen CHAROITDE FROMAGE kaasvariatie POUDING A U RHUM gelatinepudding met rumtopf WIJNSUGGESTIE: MACON ROUGE Vergaderzalen bij gebruik lunch of diner géén zaalhuur.

Soester Courant | 1985 | | pagina 3