2975 Soest 50 jaar geleden W. W. DEELEN b.v. Id'Oude Enghei Veel bijval voor rapport over vandalisme Brede steun voor nota over vandalisme blijkt ook in commissie A.B.Z. vraagt: uw aandacht voor: 39° 29° 29° WOENSDAG 6 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 5 Gemeenterekening en rekeningen bedrijven 1982 Hinderwet ontwerp-beschikking Raadsvergadering Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Buit eruit. SOEST-ZUID l BAREETCAFE I Commissies Onderwijs en Welzijn: Complimenten voor politie van Jan Visser Auto's in Troelstrastraat vernield SOEST HEEFT NU EEN KONING Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soestersf Welzijnsplanning over Vandalisme-rapport? Kingma ontstemd over Jeugdzorg- verwijten POLO SHIRTS vri jeti jaskleding Ruiten Artishockgebouw vernield 8 Maart 1935 Ingezonden stukken Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat de gemeen terekening en de rekeningen van de gemeentebedrijven over het dienst jaar 1982 aan de gemeenteraad zijn aangeboden en vanaf heden gedurende 14 dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neerge legd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan liggen ter inzage de ontwerpen van de beschikkingen van Jm PUEM, Croeselaan 28 te Utrecht, voor een schakel- en transformator- station op het perceel Stadhouderslaan naast nr. 39 te Soest; Procar Verkoop B.V., Industrieweg 30 te Soest, voor een inrichting tot vervaardiging van autoreinigingsmiddelen, ontvettingsmiddelen en handreinigingsmiddelen, annex handelsonderneming op het perceel Industrieweg 30 te Soest Hermans Groep B. V., Laanstraat 2 te Soest, voor een supermarkt op het perceel Tamboerijn 11 te Soest. De strekkingen van de ontwerpen der beschikkingen luiden: 'positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schrifte lijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schrifte lijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergun ning en hen die daartoe redelijkerwijze niet tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 21 maart 1985. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. De eerstvolgende openbare raadsvergadering vindt plaats op donderdag 21 maart, 's avonds om half acht, in de aula van het Griftlandcollge, Noor- derweg. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt op het publikatie- bord van het INFOcentrum en ook bij de hulpsecretarie Soesterberg. Men kan ook telefonisch bij het INFOrmatiecentrum informeren welke agendapunten aan de orde komen. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voor nemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. Shell Nederland Verkoopmij. B.V., Hofplein 20 te Rotterdam, ten be hoeve van het plaatsen van een bakenmast met elektronisch prijsaan duidingsbord op het perceel Soesterbergsestraat 76 2. Coöp. Rabobank Soest B.A., Kerkplein 9 te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van het RABO-bijkantoor op het perceel Soesterbergse straat 14; 3. A. R. Poort, Molenstraat 63 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een huis op een perceel gelegen aan de Parklaan, sectie K, nummer 2393 ged. 4. P. P. G. van Rossenberg, Insingerstraat 68 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een semi-bungalow op een perceel gelegen aan de Insinger straat, sectie G, nummer 6266. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag, 7 maart 1985 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wet- houers in te dienen. De op deze verzoeken bétrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecreta rie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. (Niet gebonden besluiten plaatsen tuinschuurtje, Turfstreek 235 uitbreiden woonhuis, Plasweg 51 plaatsen blokhut, Kampweg 48 wijzigen gevelpui bankgebouwBuys Ballotlaan 6 uitbouwen bijkeuken, Birkstraat 79 plaatsen erfscheiding, Spinet 25 vernieuwen 2 garages/bergingen, Middelwijkstraat 58 en 60 vergroten woonhuis, Gallenkamp Pelsweg 4 bouwen hoogspanningsruimteFerdHuycklaan 20a gedeeltelijk vernieuwen woning, Veenzoom 10 bouwen woonhuis, Turfstreek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 8242. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het College van B. en W. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur Mevrouw J. R. uit Amersfoort deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van haar handtas uit haar auto, die zij had geparkeerd bij de picknickplaats aan de Foekenlaan. In de handtas bevonden zich o:m. een portefeuille met een rijbewijs, ken tekenbewijs, een giropas, zes chèques en een bedrag van ca. 50 gulden. De dief heeft vermoedelijk gebruik ge maakt van een valse sleutel. OSSENDAMWEG Nabij winkels, openbaar vervoer en na tuurgebied gelegen halff-vrijstaande woning (1953) met schuur en zonnige tuin (zuid). Ind.: entree, toilet, keuken, woonkamer (7 x 3.75) gedeeltelijk dub bel glas; verd.: overloop, 3 slaapka mers, modern betegelde douche; vaste trap naar zolder met grote kamer (dak kapel). Voorzien van gas-c.v. Verkeert in perfecte staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 173.000,- k.k. KASTANJELAAN Rustig gelegen - nabij bos en duinen - helft van dubbel woonhuis met garage en vrije zonnige tuin (Z). Ind. entree, toilet, kelderkast, woonkamer (3.80/3.20 x 7.50), keuken; verd.; 3 slaapkamers waarvan 1 met balkon, douche met 2e toilet, vaste trap naar zolder met kamer (dakkapel) en veel bergruimte. Voorzien van gas-c.v. en ged. thermopane beglazing. Gevraagde koopsom 228.000,- k.k. LARIXLAAN Geheel vrijstaande villa op ca. 1250 m2 grond. Romantisch gelegen in zeer bosrijk gebied nabij natuur reservaat "de Soesterduinen". Tuin met groot terras. Ind.: grote L-vormige woonkamer (met open haard) prachtig uitzicht biedend op bostuin, aangren zende open keuken met tegelvloer en balkenplafond, betegelde grote bij keuken, aangebouwde verwarmde garage en carport. Voorzien van spouwisolatie. Verd.: 2 grote slaapka mers (eenvoudige uitbr. tot 3) met bad kamer (alle met vaste wastafels). Grote wijn- en stookkelder (stahoogte). Voor zien van gas-c.v. Gevraagde koopsom f 370.000,- k.k. AKELAARSKANTOOR H Gallenkamp Pelsweg 11 Soest TeL 02155-15360* b.g.g. 10262, 17251 of 21752 Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 17.00 en 20.00 uur Donderdag 7 maart Kippesoep Gehaktbal Gestoofde prei Gek. ofgeb. aardappelen Vrijdag 8 maart Schashik Tuinboontjes sla Gebakken aardappelen Maandag 11 maart Groentesoep Karbonade met kaas Snijboontjes Gek. ofgeb. aardappelen Dinsdag 12 maart Hutspot met klapstuk ƒ8,50 Woensdag 13 maart Wiener schnitzel Tuinboontjes Gek. of geb. aardappelen Sinds 1 januari van dit jaar worden alle schadegevallen als gevolg van vanda lisme geregistreerd op een speciaal daarvoor ontworpen formulier. De re gistratie berust bij de politie. Daarmee hoopt men meer inzicht te krijgen in de oorzaken van het vandalisme. Dit werd vorige week meegedeeld in de vergadering van de commissies Onder wijs en Welzijn, voorgezeten door de respectievelijke wethouders J. Menne (CDA) en F. Kingma (PvdA), die zich gezamenlijke bogen over het rapport "Vandalisme? Hou het gaaf!voorbe reid door een speciale werkgroep, be staande uit A. v. d. Born, (politie), A. G. den Daas (bureau Onderwijs), J. van Gent (Gemeentewerken), A. v. d. Haar (bureau Welzijn), C. Onvlee (po litie) en G. Lenting (regionaal coördi nator voorkoming misdrijven Als eerste voerde Jan Visser (Prog. Soest) het woord. "Ik ben altijd de eer ste om ambtenaren lof toe te zwaaien, maar ik ben hierin bijzonder teleurge steld," merkte hij op. "Ik vrees dat er uit dit papieren rapport niets komt." Hij miste in elk geval effectieve maat regelen. "Je komt er niet met een lesje op school. De enige manier om het van dalisme aan te pakken is het benade ren van ouders, verenigingsbestuur- ders, jeugdwerkers, onderwijzers en de jongeren zelf." Via buurtcomité's, jeugdclubs en wijkverenigingen moet de "sociale controle" worden georga niseerd, aldus Visser, die er verder op wees dat een "perfect registratiesy steem" de problemen niet kan oplos sen. Gratis Lydia Meijer (PvdA) was aanmerke lijk positiever over het rapport. "Een "Het valt op dat de Soester politie kans ziet op succesvolle wijze de hand te leggen op individuen die proberen onze gemeenschap te ontwrichten door hun min of meer misdadig gedrag" Dit schrijft Jan Visser, gemeente raadslid voor Progressief Soest, in een brief aan commissaris J. K. Adema van de Soester politie. Het is Visser niet ontgaan dat de politie in de afgelopen maanden enkele be langrijke aanhoudingen heeft verricht, die hebben geleid tot het oplossen van een groot aantal misdrijven, niet al leen plaatselijk maar ook landelijk. 'Het verbaast me dat de politiemensen onder slechte huisvestingsomstandig heden een dergelijke positieve bijdra ge kunnen leveren adn het Soester welzijn", aldus Visser. Hij vindt het politiekorps bekwaam", omdat het ondanks de steeds harder wordende maatschappij in goed dienstverband weet te opereren. "Ik hoop dat de gemeentelijke nota 'Jeugdcriminaliteit' de mogelijkheid biedt en de instrumenten aanreikt om de sociale controle in soest te vergro ten, waardoor uw mensen het gevoel krijgen niet alleen te staan in de be strijding van onrust en onvrede bin nen de gemeentegrenzen. De politiek beseft dit te weinig", aldus Jan Visser in zijn brief. erg goede aanzet, als eerste stap naar, maatregelen." Zij drong aan op een goede registratie en suggereerde dat de inventarisatie van het vandalisme in Soest mogelijk een aardige opdracht was voor een student sociologie. "Dan gebeurt het nog gratis ook. Adriaan Pothuizen (D'66) stelde vast dat het rapport geen produkt van we tenschappers maar van "praktische mensen" was. Het verdiende volgens hem dan ook lof. "We vragen altijd om bescheidenheid, welnu, die is hier ge pleegd. Het moet een proces van kleine stapjes zijn." Ankie Nolen (VVD) stak haar lof even min onder stoelen of banken. "De sa menstelling van de werkgroep toont aan dat er een gericht gezelschap bezig is geweest, dat wel over veel inzicht moet beschikken." Zij wees er verder op dat er niet alleen naar de daders, maar ook naar de slachtoffers moet worden gekeken. Het registratieformu lier vond ze een goede oplossing, vooral omdat veel mensen aarzelen met het doen van aangifte. "En soms zijn het ook geen echte drama's, waarmee je per sé naar de politie moet. Gijs van Brummelen (CDA) stelde vast dat Soest geen Amsterdam of Rot terdam, maar uitte eveneens zijn waardering voor het rapport. J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) merkte op vooral de inschakeling van ouders belangrijk te vinden. Hij zou graag zien dat er jaarlijks huis aan huis een lijst van alle vernielingen zou worden verspreid. "Misschien helpt dat." Tenslotte pleitte hij voor "terug koppeling". "Als je aangifte doet en je hoort er nooit meer iets van, dan laat je het voortaan wel." Hij voelde er veel voor het uitgetrokken bedrag van 7000 gulden te verhogen. Dat vond ook Frans Ribbink (VVD). "Het mag best wat meer kosten." Ribbink ging wel even in de fout door te refereren aan een rapport uit 1980 over de problematiek van wat toen nog "baldadigheid" heette. Hij verkeerde in de veronderstelling dat destijds was aangenomen, maar hij werd gecorrigeerd door o.m. Jan Visser: "Was dat maar waar, dan hadden we nu al die problemen niet gehad. Mentaliteitsverandering Ans Greefhorst (CDA) sprak tenslotte haar tevredenheid uit over het feit dat het rapport geen dik boekwerk was ge worden. De voorgestelde lesbrieven voor het basisonderwijs zag ze ook wel graag op het voortgezet onderwijs ver spreid worden. "Registratie verandert overigens niets aan de zaak zelf; er moet een mentaliteitsverandering ko men." Zij vond dat de bemiddelings groepen (sport, jeugdclubs, onderwijs, etc.meer mogelijkheden moeten krij gen. Wethouder Menne merkte in zijn beantwoording op dat het feit dat er nu twee wethouders achter de tafel zaten al wees op een "integralere" aanpak. Hij toonde zich verheugd met de posi tieve reacties, maar reageerde zeer verstoord op de kritiek van Jan Visser. "U hebt geen poot om op te staan om De gemeentelijke nota "Vandalisme? Hou het gaaf" vindt brede ondersteu ning van de politieke partijen in Soest. Dat bleek opnieuw tijdens de vergade ring van de commissie Algemene Be stuurszaken maandag j.1. waar alïe fracties zich positief uitlieten over het rapport van de werkgroep onder voor zitterschap van adjudant A. van den Born van de gemeentepolitie. Burgemeester Scholten zei dat met de diverse bemiddelingsgroepen, waaron der welzijswerk, het onderwijs en de sportorganisaties, overleg zal worden gepleegd over de aanpak van de toene mende (jeugd)criminaliteit. Omdat dit veel tijd zal vergen, wordt de nota al in de gemeenteraadsvergadering van maart behandeld. De verantwoordelijke werkgroep, verder bestaande uit vertegenwoordi gers van de gemeentelijke bureaus On derwijs, Welzijn en Volksgezondheid alsmede de dienst Gemeentewerken, gaat in haar rapportage uit van een budget van 7000 gulden als het gaat om de realisering van het werkplan. Bert Krijger VVDvond het budget niet het belangrijkste facet. "Het gaat erom dat je begint met de aanpak", aldus de fractievoorzitter. Neks Blommers (VVD) vroeg zich af waarom in het rapport vooral melding wordt gemaakt van jeugdige crimine len in Soest. Zij is van mening dat ook ouderen, en met name degenen die on der invloed van alcohol verkeren, de bedrijvers zijn van een groot aantal misdrijven. Totale politiecontrole in Soest tijdens de sluitingsuren van de bars vindt zij daarom geen overbodige luxe. Ook het feit dat in veel woonge bieden de verlichting niet optimaal is, is in haar ogen een stimulans voor vandalistisch gedrag. Effectiever Raymond van Gelder (PvdA) pleitte voor het oprichten van een overleg structuur tussen de verschillende groe pen, die te maken krijgen met vandalisme, omdat deze naar zijn zeggen complexe zaak niet door één discipline opgelost kan worden. Ook stelde Van Gelder voor duidelijkheid te verschaffen in het verhalen van toege brachte schade. Overigens wees hij erop dat de bestrijding van vandalisme op straat dient te gebeuren, en dat de wijkagent dus effectiever is dan aller lei bureaucratische procedures. Een lijst van vernielingen op verschil lende lokaties in Soest ophangen zou volgens de heer J. van Garderen (SGP- /GPV/RPF) een preventieve werking kunnen hebben. Hij vindt het geen kwa de zaak als meer aandacht wordt be steed aan de benadering van ouders. Dit blijkt in de praktijk echter moeilijk uitvoerbaar. De heer Van den Born zei dat dit in het verleden is bewezen. Ge poogd zal daarom worden om met zogenaamde "lesbrieven" de ouders via de scholen te bereiken. Adriaan Pothuizen (D'66) zei vrede te hebben met de gekozen politiek om met kleine stappen de problematiek van het vandalisme aan te pakken. De nota ge lezen hebbende veronderstelde Pothui zen dat de mensen die dit ten uitvoer moeten brengen achter het opgestelde plan staan. Of de gemeente ernst maakt met die aanpak werd betwijfeld door Jan Visser (Progressief Soest). Hij kon niet begrijpen dat men zich geen goed beeld kan vormen over de totale situatie: volgens hem spreken de cijfers van misdrijven voor zichzelf. In 1984 zijn bij de politie 196 aangiften gedaan van vernielingen. Ten opzichte van 1983 be tekent dat een stijging van negen pro cent. Luilak De heer Van den Born van de gemeen tepolitie wees ten slotte op het succes volle voorlichtingsproject met betrek king tot Luilak 1984. De samenwerking tussen politie en een groep vrijwilli gers (vooral jongeren) deed deze opzet slagen. Van den Born zei dat deze sa menwerking dan ook gecontinueerd zal worden. Onbekenden hebben vorige week twee auto's, die geparkeerd stonden aan de Troelstrastraat, met een scherp voor werp zodanig bekrast dat er ernstige schade ontstond. De heer H. v. D. uit Baarn meldde de politie een schade post van 2000 gulden. De auto van me vrouw C. J. H. uit Soest werd voor een bedrag van 300 gulden beschadigd. M.i.v. 6 maart a.s. TER KENNISMAKING: DROPMIX 500 gram WINTERMIX 500 gram BELGISCHE TOFFEES COTED'OR 250 gram STANDPLAATS: VAN WEEDESTRAAT Woensdagnaast Jac Hermans Zaterdag voor de N.M.B., van Weedestraat 10 Tegen inlevering van deze adverten tie iedere klant een leuke attentie voor de kinderen GRATIS In de commissievergadering Welzijn deelde wethouder Kingma, op vragen van de commissieleden mee dat het rapport "Vandalisme? Hou het gaaf" nog niet was aangeboden aan de com missie Welzijnsplanning, omdat deze haar werkzaamheden voorlopig heeft opgeschort. "Het heeft dus geen zin de commissie om advies te vragen". Sommige leden wezen de wethouder erop dat juist vanuit de commissie Welzijn was toegezegd dat er geen en kel voorstel meer zou worden behan deld zonder het vooraf ingewonnen advies van de commissie Welzijnsplan ning. Lydia Meier (PvdA): "Dan ra ken ze nog meer gefrusteerdAdri aan Pothuizen (D'66) bond de wethou der op het hart niet in de "oude fout" te vervallen en het rapport in elk geval aan de commissie Welzijnsplanning toe te sturen. Die kon dan altijd nog zelf uitmaken wat ze ermee zou gaan doen. Ans Greefhorst (CDA) had positieve herinneringen aan het overleg met de commissie Welzijnsplanning (onlangs gevoerd om te komen tot een beter functioneren daarvanmaar betreurd het dat ze in de krant had moeten le zen dat er toch nog allerlei kritiek was te horen geweest. "Dat is niet be vorderlijk voor de goede samenwer king." Wethouder Kingma verzuchtte dat de commissieleden maar moesten aan vaarden dat de sfeer niet al te positief zou zijn. Wethouder Frans Kingma (PvdA) rea geerde vorige week in de vergadering van de commissie Welzijn ontstemd over de verwijten van het bestuur van de Stichting Jeugdzorg, dat hij de raad "in strijd met de werkelijkheid" zou hebben geïnformeerd over de invulling van de bezuinigingen. Kingma: "Het is merkwaardig te ver nemen dat ik op één lijn wordt gesteld met mensen in de landelijke politiek, van wie wordt gezegd dat ze zich schul dig hebben gemaakt aan misleiding. Ik ben hierover nogal verbaasd en eigen lijk ook verontwaardigd. Kingma benadrukte dat hij de raad naar eer en geweten had geïnformeerd en alle stukken had overlegd. "Ik mis de feiten op grond waarvan Jeugdzorg zich in deze zin zou kunnen uitlaten. Het is heel onplezierig dat deze bewe ringen niet worden gestaafd met feiten. Ik kom er nog op terug", aldus de wet houder. dit afkeurend te bejegenen," aldus de wethouder. Hij meldde overigens dat het rapport het College niet "zomaar" gepasseerd was, en dat het eerder een keer was teruggestuurd naar de werk groep. De 7000 gulden vond hij een bedrag "dat er toch wel mag zijn". "We zijn er niet met deze nota," stelde hij vast, 'maar het kan het begin zijn. Zijn collega Kingma wees er in dat ver band op dat de overheid gen band op dat de overheid geen "Haar lemmerolie" tegen het vandalisme is, al merkte hij op dat dat misschien wel een beetje vreemd klonk uit de mond van een PvdA-er. "De overheid kan voorwaarden scheppen, maar de men sen moeten zelf zorgen dat het vanda lisme afneemt. Dat is een kwestie van normbesef, opvoeding en consequent gedrag." Welzijns-ambtenaar A. v. d. Haar, me de-opsteller van het rapport, wees erop dat de 7000 gulden slechts een bedrag is om de zaken op gang te helpen. Overi gens moest hij toegeven dat de "be middelingsgroepen", van wie de werk groep een aantal activiteiten program ma's verwacht, nog weinig van zich hadden laten horen. In de tweede ronde liet Visser (na de waarschuwing van Wethouder Menne om het toch vooral "gaaf te houden") nogmaals weten dat hij van de discus sie alleen maar somberder en agres siever werd. "Ik zie er nu helemaal niets meer van terecht komen. Ik wei ger te geloven dat het vandalisme wordt teruggedrongen door een schit terend systeem van meldingen en prachtige formulieren." in verschillende kleuren Bij ons van 34.95 voor v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Onbekenden hebben in het weekeinde drie ruiten van het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat vernield. Buiten verantwoording der Redactie. De verkiezingen naderen Mijnheer de Redacteur, Onder bovenstaand motto komt in uw blad van 1.1. Vrijdag een artikel voor met de uitgesproken tendenz: wikt en weegt de candidaten, want meer dan ooit vraagt thans de tijd constructieven arbeid. Ieder wel denkende en onbevooroordeelde kan niet anders dan deze raad en 't betoog, dat daaraan wordt vastgeknoopt, onderschrijven. In onze Ge meenteraad wordt te veel gepraat. Eene rumoerige vergadering met verwarde discussie komt nog al eens voor met als resultaat, dat de situatie na het eind der besprekingen nagenoeg gelijk is aan het begin, zoo niet minder. Er zijn personen noodig van wie met grond opbouwen de arbeid is te verwachten. De politiek, welke bij de laatste wethou ders verkiezing werd gevolgd, was een van de slechte soort. Hier staat de linksche groep het meest schuldig. Het was toch te voorzien, dat de betrokken persoon, die zelf blijkbaar dacht de bekwaamheid komt wel met het ambt, voor de functie van wethouder ongeschikt was. De stem werd blijkbaar gegeven om den anderen rechtschen candidaat, die meer capaciteit bezat, maar bij die groep blijkbaar geen persona grata was, te weren. En de gekozen wethouder bleef, ondanks het feit, dat hem door zijn eigen partij het vertrouwen werd opgezegd en ondanks de stormen, die op het Gemeentehuis boven zijn hoofd woedden, rustig op zijn zetel, gedachtig aan het j 'y suis, j 'y reste. In, het belang der Gemeente is 't wenschelijk, dat praktijken te wijten aan persoonlijke veeten, voor goed tot het verleden behooren. Het moet niet meer kunnen voorkomen, dat iemand van erkende bekwaamheid en hierbij denk ik aan het vroeger raadslid den heer Doorman, om fu tiliteiten door zijn eigen partij gediskwalificeerd wordt. Zulke personen, die vooral in dezen tijd, hunne aandacht zullen wijden aan de gemeen telijke uitgaven en waar noodig zullen ingrijpen, zoodat bijv. een deficit van 7000 bij de exploitatie van het Natuurbad nog wel na een mooien zomer, niet kan voorkomen, moeten juist aan het bewind komen. Het is te wenschen, dat ook de rechtsche groep in het belang der gemeente dit breede standpunt zal innemen in navolging van onze Minister- President en niet enkel tot richtsnoer zal nemen de uitslag der ge meenteraadsverkiezing. Het standpunt, dat bij de laatste verkiezing werd ingenomen: 9 leden rechts, 6 leden links ergo rechts alle bestuurs- plaatsen en links niets, is alleen te verdedigen indien slechts bij de rechtsche groep de voor het ambt geschikte candidaten zijn. C. J. LANDWEER. Soester vrijwillige reddingsbrigade Bovengenoemde vereen, hield in Hotel ,,De Gouden Ploeg" haar tweede jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. L. v.d. Es, opende deze druk bezochte en zeer geanimeerde vergadering met in 't bijzonder welkom te heeten de heer en mevr. v.d. Woord uit Amsterdam. Door ambtsbezigheden bleek voor de familie v.d. Woord verhuizing naar Amsterdam nood zakelijk en heeft mevr. v.d. Woord voor het secretariaat moeten be danken. Ook dankte hij de heeren Dr. Stroband en Stoof voor de belang- looze medewerking, opnieuw weer in 't afgeloopen jaar ondervonden. De aftredende bestuursleden, de heeren M. L. v.d. Es, voorzitter, dr. H. J. Stroband, medisch leider en J. W. Quelle, penningmeester, wer den opnieuw gekozen, terwijl de heer J. Reiman Jr. bij eenigste can- didaatstelling het secretariaatambt werd opgedragen. Een schrijven van den Ned. Bond, waarin de vereeniging werd gewezen op het feit, dat, nu zij twee jaar ondersteunend lid is geweest, zij zich als afdeeling moest aanmelden, werd ter afdoening opgedragen aan een commissie uit het bestuur. Na diverse mededeelingen van den technischen leider, den heer M. L. v.d. Es, werden na de rondvraag eenige fraaie prijzen verloot. De gewonnen prijzen werden den penningmeester ter hand ge steld voor de a.s. tombola. Krijgt 't paleis een andere bestemming? Eenige maanden geleden is het landgoed ,,Soestdijk", de bezitting van wijlen Koningin-Moeder, op verzoek van de executuurs der nalaten schap onder de Natuurschoonwet 1928 geplaatst, zonder dat de terrei nen evenwel voor 't publiek werden opengesteld. Men had daarin dus alleen te zien een vrijwillige regeling, waarbij dit landgoed met be trekking tot het behoud van het natuurschoon onder een zeker regee- ringstoezicht werd gesteld. Thans vernemen wij, dat de aanwijzing van deze bezitting als een landgoed in den zin der Natuurschoonwet inmiddels weer een einde heeft genomen, doordat heeren executuurs aan de regeering hebben bericht, dat zij niet langer van de bepalingen dier wet gebruik wenschen te maken. Verkooping Dinsdagmorgen werd door Notaris A. O. Dammers in hotel ..Eemland" verkocht het gebouw, waarin tot heden hotel Okhuijsen werd gedreven. Kooper werd de heer J. v.d. Veer te Rotterdam voor 23.700,-. Feestavond voetbal-ver. „Soest" Maandagavond vierde genoemde vereenging in hotel Bosch en Duin" haar 12e jaarfeest. De zaal was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer Kaltofen, de avond met ene welkomstwoord opende. Spreker wijst hierbij op de verschillende vereenigingsaangelegenheden. Aan het ter rein der vereeniging werd een tweede veld toegevoegd, de vereeniging geeft thans een eigen weekblaadje uit en spr. hoopt, dat een en ander zal medewerken om „Soest" volgend jaar in de 3e klasse K.N.V.B. te doen uitkomen. Hierna werd voor het voetlicht gebracht de klucht in 3 bedrijven „Willy's Trouwdag". De vertoning was in goede handen en de vele koddige momenten waren oorzaak, dat er dien avond harte lijk is gelachen. Aan het slot bracht de Voorzitter dank aan de spelers voor het gebodene, waarbij zoowel de dames als de heeren namens de donateurs en de vereeniging werden gehuldigd met bloemen of een en veloppe. Het strijkje Uiterwijk-Van Bentum zorgde op uitnemende wij ze voor muzikale afwisseling. Op aangename wijze heeft „Soest" ook wederom dit jaarfeest gevierd. Joop ter Heul Voor hun leden en donateurs voeren de korfballers van H. E. 6 Maart „Joop ter Heul" op. Onder leiding van Rien van Noppen is ook dit jaar weer een stuk van Cissy van Marxveldt gekozen en gezien het succes van ,,'n Zomerzotheid" lijkt ons deze keuze niet slecht. „Joop ter Heul" is één van de beste bewerkingen van Dom de Gruyter. Een stuk zonder de afgezaagde intriges, naamsverwisseling, vergissingen enz. - maar vol humor; geestig van dialoog, en van begin tot einde spannend, om dat iedereen in de zaal stukken uit zijn eigen herinnering en jeugd op het toneel ziet herleven. De H. E.-ers hebben dit stuk reeds in Woerden gespeeld (ten bate van het Algemeen Ziekenhuis) voor een „uitverkocht huis" en volgens het Woerdens Nieuwsblad met eclatant succes. - We rekenen dus op een suc cesvollen avond.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5