oauers v 'Gebrek aan toekomstperspectief is het meest wezenlijke probleem van ontwikkeling' -O Restaurant ^Qjehorinesl V vumUMiiï TUIN-ADVIESCENTRUM 't vomleriwoqt WOENSDAG 13 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 'SOES^' Costa del Soest HET WITTE HUIS in Soest N.C.V.B. Soest-Zuid Lucie de Zeeuw, terug naar Rwanda: Burgemeester Herinrichting Industrieverkeer voor bestemmingsverkeer Ledenvergadering Industrie- en voedingsbond CNV Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Soestdijk Eenzaamheid en wat doe je er aan De Zeister Postzegel- en Muntenbeurs Waar rij je heen als je straks een Avis-auto wil huren? Dan hoeft u niet ver te rij den. Want bij ons reisburo bent u ook aan het goede adres als u straks op uw vakantie bestemming één of meer dagen zo'n betrouwbare Avis-auto wilt huren. Vaak bent u dan zelfs goedkoper uit dan wanneer u ter plaatse een auto huurt. Dus u weet nu waar u heen moet. Naar de Steenhofjstraat 15a in Soest HOIMND INTERNATIONAL Friese Vereniging 'Frysk en Frij' Koopwoningen in Soesterberg: ca. 135.000,- MET REUMA ZAKT DE GROND ONDER JE VOETEN VANDAAN. UW HULP KAN DAT VOORKOMEN. HET REUMAFONDS GEEFT NIEUWE KANSEN. LANDELIJKE COLLECTE: 11 TOT 17 MAART Vrijwilligers aktief bij sorteren Rommelmarkt Jeugdzorg [jïM|(k VLEUGELS-PIANO'S-ORGELS kontoor Bffiriency Sweelinckstraat krijgt inritconstructie voor doe-het-zelvers Symphoricarpos, een gemakkelijke heester door Arie Wandelaar Arte houdt niet van reizen. Klinkt gek, maar 't is waar. Er zijn hem iri zijn leven door Luchtvaartmaatschappijen - wat beproevingen opgelegd. Reizen tijdens werken, het verhoudt zich wat Arie betreft als geroosterde pinda's bij een vers gestoomde makreel. Altijd op 't laatste nippertje vertrek ken, deel uitmaken van een kudde die voor veel geld bereid is zich in een veel te nauwe ruimte te laten parkeren. 'Werelddelen overbruggen, in het ker vertrekken, in het donker aan- amen. Slapen ho maar. Arie heeft wat bedwelmende middelen laten aanrukken teneinde tenminste één oog tijdelijk te kunnen dichtknij- keer is het hem gelukt gedurende üztig volle minuten de luiken geslo ten te krijgen. Weliswaar met opge- vkken benen, maar het kwam er toch van. Dit exclusieve gebeuren a?elde zich af ergens boven de At- "tische Oceaan, en kwam tot stand "at Arie's buurman diverse malen 'k had gegeven met darmstoornis- sen te kampen te hebben. De man ren de af en aan naar het veel te kleine Jrilet dat luchtvaartmaatschappijen aan het eind van het looppad hebben ten inbouwen. i enige vliegende starts, daarbij niet ~lden struikelend over Arie's veel te -ge benen, stelde hij een andere luchtroute voor. "Als u mij zoekt", !et de ongelukkige weten, "dan zit ik et eerste uurtje daar." Hij wees naar "e plek die reeds enkele malen ernstig nheil had voorkomen. "Het is een oplossing", opperde Arie, "maar wat doen wij met de mede-passagiers die ook aanspraak op een rustig plekje kunnen maken?" 5 gekwelde bleek twee dienstdoende stewardessen van het ongemak op de hoogte te hebben gebracht en was over eengekomen dat in noodgevallen enige klopsignalen zouden duidelijk maken dat er concurrentie op komst was. Opgestaan betekende bij wijze van uit zondering voor hem evenwel slechts tijdelijk plaats vergaan. Zoals gezegd 's-mans ongemak stelde Arie in staat met opgevouwen benen zijn zitplaats te benutten en een uurtje te gaan navelstaren. Met het stijgen der jaren had Arie met zichzelf afgesproken zijn vakantie plannen, wat vervoer betreft, via de o begane grond te laten vérkopen. Aan vankelijk stemde Marie mét'dit voor nemen van harte in. Niet zo 'onbe grijpelijk, wanneer Arie U vertelt dat het echtpaar Wandelaar eens in een Roemeens vliegtuig, van Russische makelij, terecht kwam en tijdens een binnenlandse vlucht ontdekte dat de dienstdoende piloot het vanwege de ge ringe vliegtijd niet de moeite waard vond bij het starten en landen de veilig heidsriemen te laten vastmaken. Even min kreeg men de verplichting opge legd bij start en finish rookgerei te doven. "Deze vliegtuigen gebruiken zeker spuitwater", veronderstelde Marie met verontwaardiging in haar stem. Hoe de samenstelling van de brandstof is geweest werd niet duide lijk. Wel kon worden vastgesteld dat er vliegtuigen in het luchtruim zweven die over de eigenschap beschikken trampoline te kunnen springen, zonder daarbij evenwel de aarde te raken. De tijd heelt ook in dit geval alle won den. Deze week kwam Marie, met alle vakantiefolders die er door Soester kwartiermakers gratis worden ver strekt, thuis. "Ik dacht", aldus begon haar voorzichtige aanloop, "beter vroeg dan laat. Er zijn al heel wat reizen uitverkocht." Arie informeerde of ze de dodendans boven Roemenië was vergeten. Dat bleek inderdaad het ge val te zijn. Sinds de invasie van de vakantiefolders heeft plaats gevonden ziet onze vloerbedekking er onher kenbaar uit. Marie stapt bij wijze van spreken van de Schotse Hooglanden over naar het Schwarzwald, om ver volgens juichend een lezing te houden over een optrekje dat aan een van de vele Spaanse stranden schijnt te liggen. Wij zijn er, het zal u niet verbazen, nog niet uit. Op de foto's in de reis gidsen, die in visueel opzicht de teksten begeleiden, zijn alle luchten blauw en schoongeveegd. Het bruine leven lonkt. Slechts een aanbieding ontbreekt: COSTA DEL SOEST. Hoe vertel ik het Marie? ARIE WANDELAAR Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 70479 nl De N.C.V.B. Soest-Zuid houdt haar ledenvergadering op woensdagavond 20 maart in de Rank aan de Soester- bergsestraat. Mevr. J. H. Schutte-Aalbers verzorgt de avond met een speciaal paaspro- gramma. Aanvang 20.00 uur. "Wat me in Soest vooral is opgevallen is het enorme enthousiasme van de mensen van de Derde Wereldgroep. Ze steken er ontzettend veel tijd in, te gek gewoon. En wat de mensen in Soest zelf betreft: ik vond ze heel erg geïnteresseerd; ze stelden echt goeie vragen." Dat zegt Lucie de Zeeuw, kort voor haar definitieve vertrek naar Rwanda, dat deze week platsvindt, na een aantal we ken waarin ze vooral op familiebezoek is geweest. Vandaag is ze in het vliegtuig gestapt dat haar opnieuw naar het hart van Afrika zal brengen. Haar ervaringen tijdens haar verblijf in Soest zijn bijzonder positief geweest, ver telt ze in een kort vraaggesprek. Negatieve reacties zijn er niet geweest, al heeft ze de indruk gekregen dat de ont wikkelingsproblematiek in het algemeen en de aandacht voor het Rwandaproject in het bijzonder nog niet in "brede kring" leven. "Dat zeg ik omdat ik zie dat de Derde Wereldgroep er vreselijk hard aan trekt. De respons lijkt me wat dat betreft niet helemaal in verhouding. Ze doen 't zo ontzettend goed dat je je afvraagt waarom het resultaat niet tien keer zo groot is." 21e heeft verschillende avonden waarop ze als direct betrokkene bij het Rwanda project als inleidster optrad en allerlei vragen beantwoordde heel zinnig gevon den. "Het is ook heel goed om de proble men in min of meer persoonlijke gesprekken aan de orde te stellen. De televisie geeft vaak een wat afstandelijk, vluchtig en nogal eenzijdig beeld. De mensen in de ontwikkelingslanden zijn niet alleen maar zielig. Het gaat niet al leen om mensen die uitgemergeld op de grond liggen. Op sommige avonden hoor de ik zeggen: wat zien die mensen er goed uit! Maar het wezenlijke probleem van ontwikkeling is niet het materiële be zit van de mensen daar, maar het gebrek aan toekomstperspectief als het gaat om elementaire levensbehoeften als wonen, onderwijs, gezondheid. Hoe de mensen eruit zien of wat ze hebben is dikwijls maar een moment-opname; het kan allemaal zó weer weg zijn. Ontwikkelingshulp heeft dan ook veel meer te maken met de structuur dai^ met de conjunctuur van een land." Invoelbaarder Het zijn deze noties die ook de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV), voor wie Lucie in de afgelopen jaren werk zaam is geweest, wil overbrengen. "En dat gaat blijkbaar beter in persoonlijke kontakten. Dan is het invoelbaarder," aldus Lucie. Haar verbintenis met de SNV is overi gens intussen beëindigd. Voorlopig gaat ze als toerist terug naar Rwanda, al ver wacht ze dat ze met haar ervaring zeker de nodige hand- en spandiensten kan ver richten. In elk geval zal ze voor de Derde Wereldgroep het kontakt met het project in Kurusumo blijven onderhouden, van uit haar verblijfplaats Kilinda, die zich o- verigens op enige honderden kilometers van Kurusumq bevindt. Dat betekent ook dat ze er niet vaker dan eenmaal per maand kan gaan kijken, waarschijnlijk samen met de heer Gafa- ringa, de regionale afgevaardigde van de EPR, de presbyteriaanse kerk van Rwanda, die haar destijds met de bewo ners van Kurusumo in kontakt bracht. Kort voor haar vertrek kreeg Lucie nog een brief uit Rwanda, waarin verslag werd gedaan van de stand van zaken. Hialf februari waren de voorbereidingen voor het aanbrengen van het dak zo goed als afgerond. "Ik denk dat het er nu wel op zal zitten. Het hout èn de golfplaten waren er in elk geval al. War er nu nog moet gebeuren is dat de stenen van bin nen en van buiten worden afgesmeerd, zodat ze tegen de regen bestand zijn. De regentijd, die van november tot januari heeft geduurd, heeft de bovenste laag van de stenen toch een beetje verknoeid, maar ze zijn dat inmiddels aan het her stellen. Eerste aanzet Lucie onderstreept in dit verband nog eens dat het er bij de hulp voor het project vooral om gaat dat de mensen zelf, de bewoners van Kurusumo, de bouw en de activiteiten uitvoeren. "De eerste aan zet voor die activiteiten is er inmiddels, ook al is het gebouwtje zelf nog niet eens klaar. Er is een muziekgroep je gestart en voor de alfabetisering worden ook de laatste voorbereidingen getroffen. Er moet iemand uit de groep als cursuslei der optreden, van degenen die in elk geval zelf hebben leren lezen en schrij ven, en dat zijn er wel een paar. Alfabetisering omschrijft Lucie als een "basis-activiteit". "Als dat eenmaal goed op gang is ontstaan daaruit vanzelf andere groepen. Ook de gezondheidszorg heeft een hoge prioriteit. De overheid van Rwanda kan aan het welslagen van het alfabetiseringsproject afmeten hoe de zaken lopen, en stelt als alles goed gaat een opbouwwerker ter beschikking alsmede een verpleegkundige, die als een soort "gastdocente" instructie kan geven. Op den duur kan er dan zoiets als een klein consultatiebureau ontstaan. De kansen liggen daarvoor veel beter als het gebouwtje er eenmaal staat." Elke keer als Lucie een bezoek heeft ge bracht aan Kurusumo gaar er een brief naar de Derde Wereldgroep, zodat ook de mensen in Soest zo goed mogelijk op de hoogte blijven. "En als er iets essentieels te zien is maak in ook dia's," kondigt ze aan. Wat haarzelf betreft: ze wil intussen graag terug naar Rwanda. "Ik ben een beetje nerveus nu, omdat je voor zo'n reis toch weer allerlei dingen moet rege len. En hier in het winterse Nederland lijkt Rwanda heel ver weg. De sfeer ervan kan ik hier niet goed voelen, maar dat zal waarschijnlijk wel iets met de temperatuur te maken hebben, denk ik." Over Soest merkt ze nog op: "Ik zou het ontzettend fijn vinden als de activiteiten van de Derde Wereldgroep inderdaad het succes hebben waarvoor de mensen zich zo inspannen, dat het ook écht effect heeft, dat de bevolking van Soest zich op een reële manier bewust wordt van de Derde Wereld-problematiek, en er meer bij betrokken raakt. Het officiële rege ringsbeleid van Nederland is vaak teveel gericht op eigenbelang. Je krijgt langza merhand de indruk dat het er vooral om gaat dat het Nederlandse bedrijfsle ven er een behoorlijk graantje van kan meepikken. En verder ben je er natuur lijk niet methet afschuiven van een paar miljoentjes. Het meest essentiële is dat de mensen de kans krijgen zichzelf te ontplooien. In dit verband informeert Lucie, die ge ruime tijd uit Soest is weggeweest, nog even naar het initiatief dat burgemeester Scholten, tijdens de bijeenkomst in Lucie de Zeeuw. Artishock, begin januari, aankondigde na het bezoek van een medewerker van de Novib. De heer Schol ten stelde zijn gehoor toen in het vooruitzicht dat het College van Burgemeester en Wethou ders van Soest, zeer geïnteresseerd in vormen van ontwikkelingssamenwer king, kontakt met de Novib zou opnemen om zich nader over die mogeljkheden te laten informeren. "Hoe is dat verder af gelopen?" wil Lucie weten. "Ik ben vlak daarna vertrokken en heb er niets meer van gehoord." De verslaggever moet het antwoord helaas schuldig blijven. Intussen is in Soest opnieuw een aardig succes geboekt yoor het Rwanda-project van de Derde Wereldgroep. De speciale Spullenmarkt die zaterdagmorgen bij Spullenhulp aan de Veldweg werd gehou den bracht het fraaie bedrag van 1000 gulden op. De totaalstand voor het Rwan da-project is daarmee gekomen op ruim 11.000 gulden, zodat kan worden vastge steld dat de Derde Wereldgroep zo goed als "op de helft" zit. Er staan nog enkele activiteiten op het programma, zoals een lezing van Derde Wereldgroep-voorzitter Leidje Tomassen tijden de PvdA-ledenvergade- ring die gisteravond zou worden gehou den en de kunstmarkt van Artishock op 30 april (Koninginnedag) en de Oude Ambachtenmarkt op 26 mei (Hemel vaartsdag), waarbij de Derde Wereldgroep aanwezig zal zijn. Het spreekt vanzelf dat de derde Wereld groep allerlei activiteiten die haar project kunnen ondersteunen van harte zal toejuichen,,Wie geïnteressseerd is 'kan'zich in verbinding stellen met Leidje Tomassen, Emmal'aan 6, tel. 13452, of met Ton Elderenbósch, Veenbesstraat 678,tel. 17001. Wie het project financiëel wil steunen kan dat doen door een bedrag over te maken op rekeningnummer 37.99.29.813 van de Rabobank Soest (giro van de bank212775)of op postgiro 5&.34.327, ten name van de penningmeester van de Derde Wereldgroep Soest. De firma Hendrikse Wegenbouw uit Soest zal in de tweede helft van maart op het Industrieterrein beginnen met een aantal werkzaamheden die gaan leiden tot de herinrichting van het In dustrieverkeer voor bestemmingsver keer zoals vrachtverkeer, bezorgend vervoer en personeel van de bedrijven. De werkzaamheden zullen ongeveer 4 tot 6 weken duren. Het gevolg van de herinrichting zal zijn dat de Beckeringhstraat en de Laan straat minder belast worden en de Ko ningsweg daarentegen zwaarder. Het accent is op de Koningsweg gelegd, om dat aan de Beckeringhstraat en de Laanstraat veel woningen staan. De herinrichting zal bestaan uit het wijzigen van een aantal kruispunten, het aanwijzen van een aantal wegen als éénrichtingsverkeer, het opnieuw inrichten van het Weteringpad en het maken van een kortsluiting op het Weteringpad. Het plan is ontwikkeld in samenspraak met de Soester Zaken- kring. De Kostverlorenweg wordt éénrich tingsverkeer. Men kan alleen vanuit het Industrieterrein deze weg op. Dat betekent dat men niet, komende vanaf de Biltseweg over de Beckeringhstraat of komende vanaf Amersfoort over de Laanstraat, de Kostverloren weg kan inrijden. Verder wordt het gedeelte Industrie weg tussen de Dorresteinweg en de Energieweg éénrichtingsverkeer van af de Dorresteinweg. Gehandhaafd blijft het verbod voor vrachtverkeer om van de Dorresteinweg tussen In dustrieweg en Laanstraat gebruik te maken. Op het Weteringpad, ter hoogte van de firma Davo, wordt een zogenaamde kortsluiting aangebracht. Dat wil zeg gen: er komt een doorgang naar het Industrieterrein slechts voor fietsers en bromfietsers. Autoverkeer kan al leen de firma Davo bereiken via de Laanstraat en moet het Weteringpad ook weer verlaten via de Laanstraat. De kruispunt Dorresteinweg/Industrie- weg en Industrieweg/Energieweg worden iets verhoogd zodat een betere geleiding voor het verkeer ontstaat respectievelijk vanaf Koningsweg/ Dorresteinweg naar Industrieweg en vanaf Energieweg naar Industrieweg richting Weteringpad. De herinrichting van het Weteringpad tussen de Koningsweg en de 'Industrie weg houdt in dat het verkeer straks in beide richtingen van het Wetering pad gebruik kan maken. De auto's kun nen dan namelijk geparkeerd worden op stroken grond die zijn aangekocht en ingericht worden als parkeerplaat sen. Er wordt 'gestoken' geparkeerd. Dat wil zeggen 90 graden op de weg- as. Op die manier ontstaat er 15 pro cent meer parkeerruimte. Er kunnen geen auto's meer geparkeerd worden op het Weteringpad. Door deze wijzigingen ontstaat er een systeem van ringwegen op het Indus trieterrein. Het is de- bedoeling dat binnenkort ook iets gedaan wordt aan de herkenbaarheid van de wijken door een eenvoudige vak verdeling aan té brengen. De plattegröndkast van de gemeente komt straks te staan op Ko ningsweg, ongeveer 78 meter vanaf de Beckeringhstraat, aan de kant van de Nieuwegracht. Tekeningen van de nieuwe situaties op het Industrieterrein hangen in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum De afdeling Soest van de Industrie- en Voedingsbond CNV hoüdt op dinsdag 19 maart a.s. haar ledenvergadering in zaal 2 van de Julianakerk, Julianalaan 19. Aanvang 19.45 uur. Districtsbestuur der J. van Vuuren zal spreken over de financiële gevolgen voor de werkne mers door de wijzigingen'in de sociale verzekering. De NCVB nodigt iedereen uit de leden vergadering bij te wonen op donderdag 14 maart a.s. om 20.00 uur in het wijk- gebouw van de Emmakerk, Regentes- selaan 2. Mevr. Drs. L.C.J. Reedijk-Boersma uit Zeist zal over het onderwerp "Een zaamheid" komen spreken. Op de jaarvergadering van de ANBO, afd. Soesterberg, zal drs. Th. Wehkamp, landelijk voorzitter van de COSBO, een inleiding houden over het onderwerp "Eenzaamheid en wat doe je er aan". Deze jaarvergadering zal worden ge houden op donderdagmiddag 21 maart aanvang twee uur, in het Dienstencen trum "De Drie Eiken", gelegen aan het dorpsplein te Soesterberg. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Op deze bijeenkomst zal tevens worden behandeld het jaarverslag van de secretaris en penningmeester over het afgelopen jaar. Daar de afd. Soesterberg vele aktivi- teiten ontplooit en het ledental boven de 100 is gegroeid, zal tevens bespro ken worden tot uitbreiding van het aantal bestuursleden te komen. Het bestuur hoopt dat uit het ledental een aantal personen zich daarvoor kan didaat wil stellen. De eerstvolgende beurs zal plaatsvin den op zaterdag 16 maart van 10.00 tot 16.00 uur in de kantine van de Zinzen- dorf-Mavo aan de Zinzendorflaan, vlakbij het Zeister Slot. ONZE SPECIALITEITEN GEDURENDE DE MAAND MAART Bouchée au Salpicon deveau f9,75 Pasteitje met kalfsvlees-ragoüt. Scampi's d l'lndienne f 14,50 Grote garnalen in kerriesaus. Consommé Minestrone f 6,75 Italiaanse tomaten-groentesoep. Lady Curzon f 7,75 Gegratineerde schildpadsoep. Lotte de mer etuvé en sauce moutarde f29,50 Zeeduivel met zachte mosterd-dillesaus. Brochette de Viande f 26,50 Spies met verschillende soorten gegrilled vlees en sausjès. Fondue au chocolat f 8,50 Vruchtjes en koekjes in warme chocoladesaus met een bolletje ijs. Fruits frais ausabayonne f 12,50 Verse vruchten met een luchtige saus. Menuóf 39,50 Keuzemenuf 62,50 Zie ook onze hernieuwde menukaart. BURG.GROTHESTRAAT 55 SOEST Reserveringen: 02155-12516 DAGELIJKS GEOPEND i<OiuND Reisburo Op vrijdag 22 maart a.s. wordt door de Friese Vereniging "Frysk en Frij" te Hilversum weer een toneelvoorstelling gegeven in de grote zaal bij de Ontmoe- tingskerk, Minckelerstraat 161 te Hil versum. De voorstelling begint om 8 uur 's avonds. De bekende toneelclub "Wardy" van de zustervereniging te Arnhem, speelt het blijspel "Om it libben fan Lyfke" (Om het leven van Olive) in een verta ling van Roel Klynstra. Het bestuur rekent op een goede op komst van leden en niet-leden. Het spreekt voor zich dat ook niet-Friezen van harte welkom zijn. Wellicht biedt deze avond een goede gelegenheid om kennis te maken met de Friese cultuur. De literatuur wordt "geshowd" in de vorm van de boekentafel. Daarnaast zullen ook andere Friese specialiteiten verkrijgbaar zijn, waaronder ook sou venirs van de elfstedentocht. Inlichting»?! worden gaarne verstrekt door: J. Dijkstra, Meidoornweg 9, Soest, tel. 02155-15942. De 45 koopwoningen die in Soesterberg aan de lokatie Wostok gebouwd gaan worden zullen ongeveer 135.000 tot 137.000 gulden gaan kosten. Op dins dag 19 maart vindt hierover 's avonds om 8 uur in het Dorpshuis Soesterberg een informatieavond plaats. Aan de hand van tekeningen zal onder meer verteld worden hoe de woningen eruit gaan' zien. Het streven is om in de tweede helft van dit jaar met de bouw te beginnen. De woningen zijn van het tuinkamer type. Ze krijgen drie slaapkamers en een badkamer. De zolder is te bereiken via een vaste trap. Vanaf 20 maart hangen in het gemeentelijk INFOrma tiecentrum de tekeningen van de ge bouwen. Men kan zich op de informatieavond al laten inschrijven voor de woningen. Het Nationaal Reumafonds, le Sweelinckstraat 62, 2517 GG Den Haag. Tel. 070-469696. Een aantal vrijwilligers heeft zich enorm ingezet om de bij elkaar ge brachte spullen, t.b.v. de rommel markt van Stichting Jeugdzorg, te prij zen en netjes in dozen te verpakken voor vervoer naar de rommelmarkt, die op 20 april a.s. gehouden zal worden op het terrein van De Vangrail aan de Nachtegaalweg. Ook de dames bij de kleding hadden het erg druk. Zakken vol kleding wer den soort bij soort uitgezocht en daar na keurig verpakt in enorme zakken. Een heel karwei dus! De vrijwilligers willen tot 20 april aan het werk blijven. Help hen een handje door die oude spullen die nog steeds bij u op zolder of in de schuur staan, op te ruimen. Let op de gele raambiljetten. Bei an ders: 19871 of 19803 of 18211 en u krijgt de nodige informatie omtrent de rom melmarkt. In onze toonzalen staan o.a.: Steinway Sons, Bösendorfer, Bechstein.Grotrian-.Steinweg, WÜÏ&ÏÏUh Seiler, Schimmel, Yamaha, Förster. TJaJLSI Amersfoort - Arnhemsestraat 8-10-Tel. 033 - 630144. As wullie vrogger noa schooltied bute speulde, daan kojje omtrent de heule stroat 'ebruke. En daan hek ut over de tied daatter nog zaat peerd en woages deur Soest re jé. Net zo as haangdkaar- re en waat loater baakfietse. Auto's haajje aallenig laangest de grote weg. Zomers, as ut in laang niet 'eregend haad, daan kwaam de sproeiwoage. Ik ziettut ding nog zo rieje. An de kaangte kwaam d'r un heule stroal woater uut en as jonges waas ut de mooiste sport om deur daat noodweer heejn te renne. Thuus kreje daan op je dongder om je naatte spulle, moar ut woord "dong der" dors je nog niet eejns te zeige. Je kreeg un paak op je broek en je mos binne blieve. Vaan aallus kojje op stroat beleve. Hoepele, knikker e en tolle en nog veul meer vaan daat soort "vriejetledsbe- steding", zo as daat noeng hiet. En ajje niks meer wis, daan gong je "keet- schuppe". Daat waas belletje trekke, winkeldeure ope gooie én ajje ut heule- moal ruug wouw doeng, daan deeje un hongdedrol in un pepiertje in de brieve- bus. As 't donker wier m'ós*je op huus an en om aacht ure laag je in bed. Toch ben 'k nog nooit "gefrustreerd" 'eweest in die tied. Vaandoag de daag hejje doar aal doaluk meej te moake ajje aargus waat vaan ziet of an doet. Toeng daat woord nog niet uut 'evong- de waas, haajje d'r ok nog geejn laast vaan. Aappeltjes jaatte en un ruut in- gooje woare omtrent de aargste mis- doade die je kong bedrieve. Op bede kom je un woord teuge daajje duzendmoal heurt of ziet: Vandaalis me. En waat daat is kaajje op Soest jaammer genogt ok goed gewoar wor- re. Je hoeft d'r niet veur noar de staad. 't Is heul baar ajje ziet waatter aallemoal noar de knoppe goat. Ik wor d'r soms oakelug vaan ak weer waat ongtdekt het. D'r is niet veul meer waat niet doaluk uut de haangd loopt. En daan kaajje proate en vergoadere en kommissies bie mekoar hoale en jeugdwerkers en ongderwiezers woar- schouwe, moar zo laang as de jonges teuge de meester "Joap" of "Piet" maagge zeige, zo laang zaal daat soort moatregele niet veul uuthoale. Daa's vaan eiges niet op aalle schole zo, moar ik wil d'r aallenig effe meej vaaststeile daattut ongtzaag d'r uut is. Ajje vrogger in iemaangds tuun liep om un baal op te hoale die je d'r in 'eschupt haad, daan kojje op Soest voak heure: "Hee jong, goat vaan me daam aaf, aangders krieje un pof veur je haarsus!En ajje daan niet moakte daajje vurtkwaam, daan krèje d'r ok eejn. 'k Het wellus un heule beste 'e haad en as je voader d'r aachter kwaam, kreje d'r thuus nóg eejn. En daat waarkte meroakels best. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige daajje niet de heule daag met de maat- teklopper hoeft kloar te stoan. Moar wullie woare aal kaallum as we um zoage haange. Je ziet niet veul meer vaan die dinge, vaandoag de daag. 't Ben aallemoal stofzugers 'eworre. Ajje veult waa'k bedoelt. Hannes v. d. Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Teleffonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines De Sweelinckstraat krijgt een inrit constructie. Daarmee wordt de straat ondergeschikt aan de Di Lassostraat. De huidige aansluiting op de Di Lasso straat roept regelmatig verkeerspro blemen op, te meer daar het vervolg van de Sweelinckstraat, de Krekel, wel weer een inritconstructie heeft op Turf- streek. Na realisatie over enige weken door de firma Almere, hebben alle verblijfsgebieden in Overhees een inritconstructie. Nu is de Sweelinck straat nog een vreemde eend in de bijt. De tekening van de nieuwe situatie hangt in het gemeentelijk INFOrma tiecentrum. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Bovenstaande Latijnse naam zal veel mensen meer zeggen als we deze vertalen door de gangbare Nederlandse naam: sneeuwbes of klapbes. De naam klapbes doet menigeen terugdenken aan zijn jeugd waarin de witte en rose bessen van de struik werden platgetrapt om zodoende het "klapeffect" te berei ken. Andere wat minder bekende volksnamen voor dezelfde struik zijn radijsboompjes en Sint Pieter heester. De sneeuwbes, zoals ik de plant verder maar noemen zal, is een struik die al lang geleden stad en platteland veroverde vanwege zijn eigen schappen als dankbare, sierlijke en sterke dekhees- ter. Toch merk ik ook regelmatig dat veel tuinbezit- ters de sneeuwbes nog niet kennen; vandaar dit maal wat extra aandacht. De Symphoricarpos is een uitgesproken beshees ters; de bloemen zijn erg klein en onaanzienlijk, ze bevatten overigens wel rijkelijk nectar en worden daarom intensief door bijen bezocht. Het is heel moeilijk om een makkelijker sflluik voor te stellen dan de sneeuwbes. De plant groeit op vrijwel iedere grondsoort en zelfs in de schaduw. De besdracht is bij de meeste soorten en variëteiten erg overvloedig, maar maximale besproduktie wordt bereikt door enkele planten van een andere soort in de buurt te planten. Dit geldt vooral voor de roze- vruchtige typen, de witte vormen hebben hier minder behoefte aan. Door de sneeuwbes regelma tig te verjongen, dat wil zeggen terug te snoeien tot even boven de grond, behouden we een frisse goed gevormde struik die flink bes draagt. Dit verjongen gebeurt eens in de 3 a 4 jaar. Al ruim voor de oorlog werden er door diverse kwekers pogingen gedaan het assortiment van de sneeuwbes te vergroten. Er werd in eerste instantie gezocht naar planten met grotere en feller gekleur de bessen. Direct na de tweede wereldoorlog werd de vorm "Magie Berry" gevonden, een vrij brede ongeveer één meter hoge, sterk vertakte struik. De bessen die aan deze plant komen, beginnen in juli te kleuren en worden lila-roze tot lila-rood. "Magie Berry" is geschikt voor solitair-aanplant, aange plant in groepen en eventueel bruikbaar als haag. Later rond 1950 ontstond een ander vorm met gekleurde bessen. "Mother of Pearl" een forse dichte struik met grote bessen, die bleekroze van kleur zijn. Later in het jaar kleuren ze donkerder. Tijdens deze kweekonderzoeken ontstonden er ech ter ook planten met afwijkende groeivormen. Nor maal heeft sneeuwbes een overhangende groeiwij ze, maar door selectie ontstonden variëteiten als "Erect" en "White Hedge" met snel opgaande groeiwijze. De variëteit "White Hedges" is nog steeds erg gewild vanwege zijn slanke gedrongen habitus. De bessen zijn wit en verschijnen in grote massa. De meest bekende sneeuwbes heb ik eigenlijk nog niet genoemd. Dat is Symphoricarpos albus var. laevigatus, een brede opgaande struik, die "sterk door de grond loopt". De bessen zijn zuiver wit en blijven lange tijd aan de plant. Vooral voor taluds een erg bruikbare struik. Tot slot vermeld ik nog de kweekvorm "Hancock" een platgroeiende sneeuw bes met takken die "stapelen". Een erg goede en sterke bodembedekker.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11