lly Joosten nam met een lach en een raan afscheid van spullenhulp superare F0T0SC00P Grote Minolta-camera show bij Foto Van Essen in 'Hartje Zuid' Morgenmiddag symposium over ouderenhuisvesting in de Borg Abraham gezien. BLIJ MET DE STOMERIJ COSTUUM MANTEL C /K k OVERJAS Ji 1 J leaner bv WOENSDAG 13 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 Harde woorden over houding gemeentebestuur KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Antiëkbeurs DëBilt 15 t/m 17 maart Nieuwe volkstuinvereniging gaat morgen van start Stichting voor schooi en beroepskeuzevoorlichting Amersfoort geeft voorlichting over militaire beroepen Voorwaarden gemeentegarantie Soest 'Slank 82' nü ook in Soest F TEXTIELREINIGERS Woningbouwvereniging 'Soest' viert eerste lustrum itgewuifd door een groot aantal vrien- -n, bekenden, medewerkers en niet in de laatste plaats klanten van Spullen- p heeft Elly Joosten zaterdagmiddag et een lach en een traan" afscheid nomen van het kringloopcentrum aan jde Veldweg. Dat gebeurde na afloop van me Spullenmarkt die speciaal werd ge- -uden ten behoeve van het Rwanda- ~oject van de Derde Wereldgroep st. De kraampjes op het terrein wa tt met slingers en ballonnen ver- erd, zodat ook de argeloze voorbij- nger gemerkt moet hebben dat er ts bijzonders aan de hand was. erste onderdeel van de min of meer 'ciële afscheidsplechtigheden was de onthulling" van Elly's opvolger, Henk [Wansleben, die a la Hugo de Groot i binnengebracht in een enorme boe- ënkist. Toen hij uit zijn toch enigzins enarde positie werd bevrijd en uit de st verrees bood hij Elly als eerste en fraai boeket bloemen aan. "Mister pullenhulp 1985!was Elly's spontane egroeting van haar opvolger, j^oordat anderen de kans kregen een voord tot haar te richten was het Elly elf die een korte toespraak hield, jge bedankte het bestuur van Spullen- ulp voor het grote vertrouwen en voor et feit dat het door de jaren heen chter haar had gestaan, "ondanks mijn igenwijze manier van handelen en erken"; de medewerkers voor hun ulp en gezwoeg, met name Coby ner die haar meer dan 10 jaar trouw ~d bijgestaan, en tenslotte ook haar amilie. Afschuw '"Verder kan ik het niet nalaten om mijn afschuw uit te spreken over het beleid van ons gemeentebestuur," aldus Elly, "dat de laatste jaren met ongeïnteres seerdheid en zelfs wantrouwen heeft ge probeerd het Spullenhulp moeilijk te maken'In dat verband refereerde ze aan wethouder Frans Kingma als in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 "Frans Frutsel" en verweet het ge meentebestuur meer "in" te zijn voor kloppende begrotingen dan voor klop pende harten. "Ze staan borg voor onrendabele ge bouwen, terwijl menslievende gebou wen met afbraak worden bedreigd," merkte ze op naar aanleiding van de beslissing dat het Artishockgebouw zijn functie moet gaan verliezen. "Met alle geweld moet er een duur winkelcentrum uit de grond gestampt worden. Dat levert de gemeente geld op, maar een eenvoudig winkelcentrumpje voor de minder bedeelden, winkelcentrum Spullenhulp, bestaat voor hen niet." Ze riep de toehoorders op waakzaam te blijven: "Laat je Spullenhulp niet afpakken! Deze vrijplaats voor onze buitenlandse dorpsgenoten en ontmoe tingscentrum voor iedereen moet blij ven bestaan!Ze deed een dringend be roep op het bestuur en haar opvolger om het werk voort te zetten. "Misschien kunnen we dat o.a. bij de gemeentever kiezingen in 1986 laten merken," merkte Elly ten slotte op, waarbij zij aankon digde nog vaak bij Spullenhulp te zullen komen, 'want ik ben zelf ook een min der bedeeld vrouwtje dat haar tweede- handskleding hier moet kopen' Namens de medewerkers overhandigde Coby Kramer Elly een bos bloemen, waarna Dick Stroband, oud-voorzitter van de stichting Spullenhulp een kort woord sprak. Hij gewaagde van een nieuw elan, waarmee het vernieuwde bestuur in dezelfde geest waarmee Elly Spullenhulp had grootgemaakt zou door gaan. Hij onderstreepte de sociale functie van het kringloopcentrum, waarin Elly zich als een moeder tegen over haar medewerkers en klanten had opgesteld. "Je hebt het lang volgehou den; langer dan heel wat anderen die inmiddels, moe en moedeloos gewor den, afhaakten." Waarde Stroband merkte verder op dat het coördinatorschap van Spullenhulp in derdaad een betaalde baan moet zijn, omdat het een waarde heeft die bedui dend groter is dan vele andere gesub sidieerde activiteiten. "Het is jammer dat er van de zijde van het College en de Raad zo weinig waardering wordt getoond. "Hij overhandigde Elly ten slotte een door Ton Paauw ver vaardigd kunstwerk, waarin de functie van Spullenhulp is gesymboliseerd: "de welvaartshark die door de samen leving gaat en alles bij Spullenhulp terugbrengt." Tenslotte liet hij een driewerf hoera voor Elly weerklinken. Elly kreeg van de medewerkers een fraai getuigschrift aangeboden, waarna Nico van Waveren, de huidige voor zitter van Spullenhulp, haar een envelop met inhoud aanbood. Het geheel werd opgeluisterd door de muzikale inspan ningen van de Werkgroep Eigen Werk (W.E.W.) van Artishock, waarna de aanwezigen Elly persoonlijk nog kon den begroeten. Afgezien van Jan Vissei (Prog.Soest) had van het gemeentebe stuur niemand de moeite genomen om bij het afscheid aanwezig te zijn. Elly Joosten begroet haar opvol ger, Henk Wansleben. Foto: Goos van der Wilt De halfjaarlijkse antiekbeurs in het H.F. Witte-Dorpshuis te De Bilt zal weer plaatsvinden in het komend weekend van 15 t/m 17 maart. Op deze beurs zullen een kleine 30 anti quairs aanwezig zijn, die hier de beste stukken uit hun voorraad presenteren. Niet alleen stands met Hollands en En gels, maar ook met rustiek meubilair zullen op de beurs vertegenwoordigd zijn. Onder de gespecialiseerde stands met klein antiek zijn te noemen: sieraden, schilderijen, klokken en barometers, maten en gewichten, munten en oude prentbriefkaarten, porselein, kristal, waaiers en oosters antiek. Meerdere standhouders zijn bereid meegebrachte goederen te determine ren en kosteloos te taxeren. De antiekbeurs in het Biltse Dorpshuis is geopend vrijdagavond 15 maart, sa menvallend met de koopavond in De Bilt, van 18 t/m 21 uur, en zaterdag en zondag 16 en 17 maart dagelijks van 10.30 tot 17.00 uur. Het H.F. Witte-Dorpshuis ligt aan het Henri Dunantplein te De Bilt met een overvloed aan parkeerruimte. Morgen, donderdag 14 maart, zal op de Kinderboerderij "De Vrije Teugel" aan de Vedelaarpad de oprichtingsvergadering plaatsvinden van de nieuwe volkstuinvereniging, waarvoor al geruime tijd wordt geijverd door een werkgroep met o.a. Chris Uiterwijk. Het is de bedoeling dat de nieuwe vereniging gebruik gaat maken van een stuk gemeentegrond op de Eng, ongeveer ter hoogte van de voormalige gemeentekwekerij achter de Molenstraat. Tot dusver hebben zich al een kleine honderd adspirant-volks tuinders opgegeven. De bijeenkomst in de Kinderboerderij begint om 20.30 uur. In de informatheek van de Stichting voor School- en beroepskeuzevoorlich ting (S.B.K.) is informatie te vinden op het gebied van scholen, opleidingen, cursussen en beroepen. Regelmatig wordt er op een zogeheten thematafel speciaal aandacht besteed aan een bepaalde groep scholen, oplei dingen en beroepen. Vanaf heden tot 15 april a.s. is de the ma-tafel ingericht met voorlichting over opleidingen en beroepen op het gebied van het leger. Er ligt informa tiemateriaal betreffende de landmacht, de luchtmacht en de marine. Ieder middag van maandag tot en met vrijdag van 13.30 - 17.00 uur is de infor matheek geopend aan de Heiligenber- gerweg 34 te Amersfoort en kunnen leerlingen en ouders zich oriënteren zowel op de genoemde beroepsrichting op de thema-tafel als ook op andere op leidingen en beroepen. Ondanks het mistige weer en de nog lage temperaturen is bij Foto Van Es sen de voorjaarsstemming weerge keerd. Met het oog op een nieuw zomer- foto-seizoen wordt het bekende camera- merk Minolta een week lang eens extra in het zonnetje gezet. Minolta camera's en accessoires zijn bi Foto Van Essen altijd ruimschoots aanwezig in het assortiment foto-appa- ratuur. Van 18 tot 24 maart is alles wat Minolta op dit gebied maakt in dé zaak aanwezig. Uitgebreid programma Minolta is trendsetter in de camera- bouw en staat altijd voorop om nieuwe ontwikkelingen en technieken toe te passen. Veel modellen werden de afgelo pen jaren bekroond voor hun vooruit strevende techniek. Deze vernieuwingen dienden hoofdza kelijk twee doelen: De bediening ver eenvoudigen en de gebruiksmogelijkhe den vergroten. Een voorbeeld van de vereenvoudiging in de bediening: de compact camera's die alle functies automatisch regelen; zelfs is er een model dat tegen de gebrui ker spreekt als er toch nog iets fout dreigt te gaan, zoals geen film in de camera, te weinig licht, enz. De gebruiksmogelijkheden voor de amateur of zelfs vakman werden in de nieuwe reflexcamera gestopt, de 7000. Er zal geen vakman of amateur zijn die op deze camera aanmerkingen kan hebben, want alle fotografische wen sen worden door de Minolta 7000 ver vuld, en door de unieke autofocus en het belichtingsprogramma is hij zelfs heel eenvoudig te gebruiken. Van weinig tot veel geld zijn er Minol- ta's. Van de compactcamera, uiteraard volautomatisch en met inge bouwde flitser, die nog geen tweehon derd gulden kost, tot de meest geavan ceerde spiegelreflex ter wereld, van nog geen 1300,-. Naast de uitgebreide kollektie camera's worden ook alle ac cessoires geshowd, van piefjes en ringetjes tot ellenlange telelenzen. Camerakeuze Het aanbod camera's van welk soort of merk dan ook is overweldigend. On danks de "bezettingsgraad" in Neder land van gemiddeld één camera per gezin worden er toch veel nieuwe camera's verkocht. Dat is wel begrij pelijk wanneer we bedenken dat veel van de camera's die nu gebruikt wor den sterk verouderd zijn ot toch niet die optimale kwaliteit foto geven die de moderne camera's wél geven, en dan nog met een maximum aan bedie- ningscomfort, of zoals dat tegenwoordig heet: "gebruiksvriendelijk". Een stuk vervangingsmarkt dus, die de gebruiker in staat stelt zonder kennis der techniek tóch een perfecte opname te maken. Inruilaktie Gelijk met de Minolta show-week loopt bij Foto Van Essen een inruilaktie. Gebruikte camera's zijn bij Foto Van Essen natuurlijk altijd een mogelijk heid. Tijdens de Minolta-show van 18 tot 24 maart wordt bij aankoop van een Minolta-camera een extra inruilpremie gegeven van 25,- boven de normale inruilprijs. Persoonlijk advies "Welke camera zal ik aanschaffeneen kompakte mét flitser of een reflexca mera met lenzen?" is een veel gehoor de vraag en begrijpelijk. Je zult maar veel geld uitgeven en tot de slotsom komen dat er veel te veel op de camera zit wat niet wordt gebruikt, of te weinig, zodat de camera ook niet voldoet aan de eisen. Een vakkundig advies is dan van het hoogste belang. Bij Foto Van Essen staan vakkundige mensen klaar om bij deze moeilijke 0 Volautomatisch of met alleen hand- instelling, alles kan met het model 7000! keuze te adviseren. Zij .verkopen graag een goedkopere camera dan de koper in gedachten had, als er maar prettig mee wordt gewerkt, en er goede resul taten uitkomen. Een camera die in de kast verdwijnt omdat hij te moeilijk is geeft géén resultaat, en dat is zonde. De eisen van de koper worden op waar de geschat, en resulteren in een eerlijk advies. Minoltashow! Alles van dit merk ligt van 18 tot 24 maart te kijk bij Foto Van Essen. Vraag naar de gratis folders. 0 De Minolta Allweather/onderwater - camera. Ten aanzien van de voorwaarden ge meentegarantie heeft de gemeente Soest sedert 1 augustus 1983 een eigen beleid. Dat houdt in dat bij nieuw bouwwoningen alle secundaire finan ciële verplichtingen voor het passeren van de akte moeten zijn afgelost en dat ze niet zonder toestemming van het College van B. en W. mogen wor den aangegaan door middel van over eenkomst met de hypotheeknemer. Bij bestaande woningen moet het maximaal te garanderen bedrag gelijk zijn aan de kale koopsom (geen bij komende kosten). De in het taxatie- rapport gemelde noodzakelijke ver- beteringskosten kunnen in het te ga randeren leningsbedrag meegenomen worden boven de kale koopsomDeze verbeteringskosten moeten echter in depot worden gehouden en mogen pas na verkregen toestemming van burge meester en wethouders worden aange wend. Wat betreft de secundaire finan ciële verplichtingen geldt dezelfde be palingen als voor nieuwbouwwoningen. Het College van B. en W. heeft momen teel een nota in voorbereiding waarin onder meer de eigen voorwaarden gemeentegaranties geëvalueerd wor den. Het lijkt dan ook niet juist om vooruitlopend op de inhoud van deze nota, de nadere voorwaarden te wij zigen. Ze blijven dan ook voorlopig ge handhaafd. Tijdens de ochtenduren kan men bij de afdeling financiën terecht voor ge meentegaranties. Al in een aantal plaatsen in Nederland staat de 'slank 82'-club bekend als "de" club om af te slanken volgens een 40- punten-systeemlekker eten, af en toe snoepen, zelfs een glas wijn drinken, en tóch afvallen. Dat kan met Slank 82. Het duurt nog een paar maanden voor dat de badpakken en zomerjurkjes weer aanmoeten; genoeg tijd dus om een aantal overtollige kilo's kwijt te ra ken. "Slank 82" heeft als doelstelling elkaar te helpen en te stimuleren om af te slanken. De deelnemers praten met el kaar over hun eetgedrag. Slank 82 is in Soest voorlopig nog ge vestigd op een huisadres en dus ge bonden aan de beschikbare ruimte. De bijeenkomst van de clud vindt plaats elke donderdagmorgen vanaf 9.15 - 9.30 uur en duurt tot 11.00 uur. Wie belangstelling heeft kan bellen met Inke Westerhof, tel. 11068. MAART-AANBIEDING: MINGSWEG16 - SOEST TELEFOON 14302 De Woningbouwvereniging "Soest" viert deze maand haar eerste lustrum. Het is immers vijf jaar geleden dat deze woningbouwcorporatie werd ge vormd uit de woningbouwvereniging 'Goed Wonen" (opgericht in 1920) en de Vereniging tot voortzetting van Pa trimonium Woningbouw (opgericht in 1959), alsmede het Gemeentelijk Wo ningbedrijf, dat na de oorlog ontstond. In 1977 kwam al een proces op gang tussen deze drie organisaties en de Woningbouwvereniging Sint Joseph (opgericht in 1916), welke echter in de loop van het eenwordingsproces af haakte en koos voor een zelfstandig voortbestaan. Eind 1979 kreeg de fusie officieel zijn beslag en sinds begin 1980 functioneert de door de drie genoemde samenstel lende delen gevormde woningbouwver eniging "Soest". Het lustrum wordt gevierd met ver schillende activiteiten. Zo verschijnt er een speciale uitgave van het orgaan van de Woningbouwvereniging 'Soest', "De Bouwsteen", met een aantal in terviews waarin veel aandacht wordt besteed aan verleden, heden en toe komst van de woningbouwvereniging, en wordt er op zaterdag 23 maart een "open huis" gehouden, waarbij de wo ningbouwvereniging zich presenteert aan bewoners, leden, instellingen en bedrijven. De eerste grote lustrumactiviteit is echter een symposium over het thema "Ouderenhuisvesting", dat morgen - donderdag 14 maart - wordt gehouden in de Borg aan de Willaertstraat. Ontwikkelingsplan Doel daarvan is het op gang brengen van een discussie over de plaats die ouderen zouden moeten innemen bin nen het geheel van de Volkshuisvesting in Soest. De woningbouwvereniging ziet die discussie het liefst uitmonden in het opstellen van een "ontwikke lingsplan huisvesting ouderen" in Soest. De gemeente Soest zou dan de coör dinatie op zich kunnen nemen om de velschillende sectoren die zich met be jaarden bezig houden te laten samen werken. In Soest zijn nogal wat instellingen werkzaam voor en door ouderen om op verschillende terreinen voorzieningen voor ouderen te realiseren. Er wordt door een aantal daarvan al intensief samengewerkt, maar verdere samen werking en afstemming moeten moge lijk zijn om in deze slechte economi sche tijd zoveel mogelijk voor ouderen te realiseren. Voor de woningbouwvereniging "Soest" is vooral belangrijk welke wijkvoorzie- ningen er zijn. De woonomgeving be paalt immers in belangrijke mate de kwaliteit van het bestaan, vooral voor ouderen van wie de "actie-radius" be perkt is. Daar is o.a. een degelijke ver kenning nodig van de bestaande situatie maar ook van de vraag, de "behoefte kant", en van de beschikbare facili teiten en wat er op korte termijn nog bijkomt. De woningbouwvereniging hoopt en vertrouwt erop dat het symposium een bijdrage zal leveren om voor ouderen in Soest een beter leef- en woonklimaat te realiseren. Aan het symposium, dat om 14.00 uur wordt geopend door mevrouw M. F. van Stiphout-Croonenburg, voorzitter van de W.S., wordt deelgenomen door vier inleiders. de heer J. van Bergen van de Pro vinciale Directie van het Ministerie van WVC, die zal spreken over het rijks- en provinciaal ouderenbeleid; de heer H. Witloks, beleidsmede werker van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, over de zorg- aspecten bij zelfstandig wonende be jaarden; wethouder Frans Kingma van Soest (Welzijn), over het gemeentelijke be leid; de heer T. F. W. Wehkamp van de ANBO, over de visie van de Ouderen bond op wonen. De discussie staat onder leiding van de heer P. J. Th. Zeegers, onafhanke lijk voorzitter van de adviescommissie Welzijnsplanning in Soest. Na de inlei dingen krijgt ook het publiek de gele genheid mee te dicussiëren. 'Open Dag' De "Open Dag" van de Woningbouw^ vereniging "Soest" wordt gehouden op zaterdag 23 maart en begint om 10.30 uur met de onthulling van een kunst werk van de Utrechtse kunstenaar A. Chawki. Daarna wordt een verslag van het symposium overhandigd aan het gemeentebestuur van Soest. Vanaf 11.00 uur is het gebouw aan de Laan straat voor iedereen toegankelijk. Een foto-expositie geeft o.m. een beeld van de meerjarenplanning en wat dat voor ieders woning betekent. Ook kan men vragen stellen aan het personeel. Verder worden ook de ingezonden foto's voor de wedstrijd "Wonen in Soest" tentoongesteld en wordt de prijswinnaar bekend gemaakt. In samenwerking met verschillende le veranciers wordt er in en rondom de werkplaats een "bouwmarkt" inge richt, waar men alles te weten kan komen over uiteenlopende zaken als schilderwerk, verwarming, inbraak preventie, tegelzetten, etc. Omdat de heer W. G. Bieshaar van het Julianaplein vorige week de leef tijd van 50 jaar bereikte en aldus "Abra ham had gezien" kreeg hij van de kin deren de oude aartsvader in tastbare uitvoering, vervaardigd door dochter Monique in samenwerking met de bu ren. "Abraham" zag er, compleet met sigaar en geflankeerd door de heer Bieshaar en Monique, fraai genoeg uit om door onze fotograaf voor het na geslacht bewaard te worden. Kleine fototip in woord en beeld FOTOGRAAF ALS VLAKVERDELER /JvEen modern ingerichte wachtkamer op een vliegveld met één reizigster, wachtend op haar vliegtuig. Niet di rect een inspirerend motief voor een mooie foto. Toch heeft de toevallig langskomende fotograaf er een boeiende plaat van gemaakt. De strakke vlakverdeling werd verkregen door het iets verhoogde opname standpunt. Het gevoe] van eenzaamheid van die wachtende vrouw wordt nog versterkt door de glazen wand op de voorgrond.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13