i Q [ndrukwekkend eerste optreden groot [KMA-orkest in Petrus en Pauluskerk Figurante in 'De Aanslag'een impressie DC-8 verlaat na 25 jaar KLM-du Nota minderhedenbeleid nog geen beleidsstuk Gemeentebestuur - .1 NGEN bedrijf RIFT bv Irijf 16 bv PAGINAÏg 1W0ENSDAG 13 MAART 1985" SOESTER COURANT ;ens langs srkers staan op uw Buurtbank! ■wet STRAKEN STRALEND j P. Stalenhoef autoschade Aanslag <£JA19 CT Grootste wens buitenlanders: eigen ontmoetingsruimte IELS op 5 kg pakken •EVEN - PARKERs kTSCHROEVEN op volle verpak- PROFIELEN ip lengten van I SMITSWEG 4 ERHEES) iet de bouw van 5r-één-kap een m van garage. Il-in. 1691 SOEST 3 - SOEST 386 gen milieu- ken bekend, dat op i een aanvraag van est, om vergunning hten en in werking hoeve van het riole- resteinweg 141 te verlenen. Aan de x>nden om gevaar, i ondervangen. 9 en de andere ter aart tot en met 12 d, kamer B 3.26, kdag van 8.00 tot i werkdag van 9.00 'ur; voorts in de bi- Ibert Cuyplaan 202 13 april 1985 elke je in het Provincie- Ie termijn waarbin- sn de beschikking i mondelinge toe- en. tiveerde bezwaren leputeerde staten Utrecht. Degene, srzoeken zijn per- <en. milieubeheer, tel. n tot één week ren worden inge- 'estigd, dat dege- waren hebben in- len die aantonen ijn geweest, naar kunnen instellen 'l - i |Het kan haast geen toeval zijn: in het I Europees Jaar van de Muziek èn het Internationaal Jongerenjaar van de 1 Verenigde Naties een concert, gegeven I door jongeren! Al enige jaren achtereen wordt de 1 zogenaamde Instrumentenparade ge- Ihouden in de Petrus en Pauluskerk: I een kennismaking met de vele muziek- I instrumenten door een concert van het I Adspirantenorkest van de Muziek- I school RMA. Ook in 1985 is deze I Instrumentenparade gepland, op 24 april a.s. Afgelopen woensdag, 6 I maart vond echter een eerste optreden I in Soest plaats van het Groot RMA- I Orkest, eveneens in de Petrus en I Pauluskerk. Dt is het orkest voor de gevorderde leerlingen van de muziek school, tot voor kort B-Orkest ge noemd. De nieuwe naam maakte het uit 85 leerlingen bestaande orkest vol ledig waar. De dirigent, Qui van Woerdekom, die stevig gerepeteerd moet hebben om dit resultaat te bereiken, kan trots zijn op zijn Groot RMA-Orkest. en de RMA op zo'n docent! Met de Mars uit een opera van Handel werd het publiek meteen enthousiast. Het programma bestond uit diverse kleine stukken, veelal klassiek, afge wisseld door vlotte, wat lichtere stuk jes, goed afgestemd op het vele jeug dige publiek. Uit een compositie van Grieg, alleen voor de strijkers uit het orkest, bleek dat de blazers toch moei lijk kunnen worden gemist. Vooral het deel uit een concert voor twee fluiten en orkest van Cimarosa klonk prachtig: de beide solis ten, Mar ja den Boer en Geertrui Kui pers, allebei afkomstig uit Soest, ver tolkten dit heel muzikaal en zuiver. Talentvolle leerlingen van Winnie Hes- terman In het Concerto Pastorale van de barokcomponist Joh. Chr. Pez speel den strijkers en fluiten afwisselend: een goed gekozen stuk, waarin vooral de fluitleerlingen uitblonken. De dirigent moet wel een duizendpoot zijn dat hij zóveel uit de leerlingen weet te halen. Hij demonstreerde dit door tijdens het concert een manke ment aan een viool te verhelpen. Opva- lend was de aandacht van de orkest leerlingen voor de aanwijzingen van de dirigent, vandaar dit prima resultaat. Op een vraag aan de kinderen uit het orkest wat zij leuker vinden om te spelen, het klassieke repertoire of lich te stukken, antwoordden jonge leerlin gen: die marsen en polka's vind ik het leukst, terwijl de ouderen "alles even fijn" vonden. Maar hard werken is het wel, Qui is wel streng en veeleisend! De opmerking van de direkteur van de RMA, Wim Schneider, tot slot van de avond, was juist gekozen: iets beters dan een "Bis" van de mars uit Carmen van Bizet was niet mogelijk. Het pu bliek klapte enthousiast mee op de maat van deze bekende marsmuziek. Een goede finale van een bijzondere presentatie van de Muziekschool RMA! Strak in de plaat Stralend in de lak, dat is ons vak! i 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Expositie 'Rondom de Petrus en Paulus' De nieuwe foto-expositie, die vanaf he den in de Oudheidkamer te zien is geeft een beeld van het gebied tussen station Soestdijk en de Kerkebuurt, een ge bied. waar van oudsher vele aktivitei- ten aanwezig zijn: De gemeente met zijn vele afdelingen, het postkantoor, de brandweer, het slachthuis, de gas fabriek. De gashouders, die aan de Lange Brinkweg stonden, zijn bij de komst van het aardgas afgebroken. Het slachthuis was vroeger een elektri citeitscentrale, waarin de elektriciteit citeitscentrale. Het gebied is vermoedelijk ook één van de oudste gedeelten van Soest. De namen Korte- en Lange Brinkweg en de Schans herinneren hieraan. De Schans was waarschijnlijk een versterkt gedeelte, dat diende om zich te weren tegen ongenode gasten. Langs het Kerkpad liggen verschilien- de oude boerderijen, waarvan de bouw jaren dateren van voor 1800. Veel foto's laten zien welke veranderingen ook hier zijn uitgevoerd. Na een bezoek aan de Oudheidkamer is het de moeite waard eens een wande ling te maken door dit gedeelte van Soest, waarvan de expositie een beeld geeft. De Oudheidkamer, Ferdinand Huyck- laan 18, is geopend van 13.30 - 17.00 uur op zaterdag en zondag. In één van de krantjes die wij gratis in onze brievenbus krijgen stond een bericht waarin werd gevraagd om fi guranten voor de film die Fons Rade makers van "de Aanslag" van Harry Mulisch gaat maken. Vooral oudere mannen werd verzocht te reageren. De opnamen zijn in februari/maart in Soest. Bij "De Brug" staan al enige mannen voor de gesloten deur te wachten. De tstauranthouder laat ons binnen. De annen praten over de kou .en schui ven aan een tafel. Een paar meisjes komen bij mij zitten. Tine Visser en Jos Faes begroeten mij lachend. Jos leerde mij zwemmen en later typen en steno. Tine ken ik van een cursus. We krijgen een papier waarop we onze gegevens moeten invullen. Ook con fectie- en schoenmaat. Bij de bijzon- dérheden zet ik dat ik amateurtoneel heb gespeeld. In Commissaris Fen- nedy van Gerard Reve was ik Cynthia. Gerard zei later dat ik veel te jong was voor die rol, maar ik was toen niet ouder. Ik wacht in een lange rij tussen man- nen van alle leeftijden en een groep jongens en meisjes, type onwijs-gaaf. We moeten met 3 tegelijk naar binnen. Van de mannen wordt hoofd- en nek- maat opgenomen. De ingevulde formu lieren worden op een tafel gelegd waar een knappe mevrouw achter zit, die niets zegt. Met een polaroid wordt een foto genomen. We mogen niet lachen. Het meisje naast mij heeft daar moeite mee. We worden bedankt en dat is het. Dinsdag daarop wordt ik opgebeld door Anita Bianchi. Ze vraagt of ik 29 januari in een restaurant in Soest wil komen om kleren te passen. Ik zou dan later een dag moeten komen om te figureren in een scène bij de gaarkeuken. Pasdag Vandaag is het pasdag. De knappe vrouw is er met Anita en twee meisjes, die ik maar de kleedsters noem. Anita deelt aan de aanwezigen een papier uit met instructies voor de dag van op name. Vóór mij zijn twee mannen en een mevrouw. Een van de mannen is aangekleed als "de man met de gleuf- hoed". De andere, een oudere meneer, krijgt een hoed op, winterjas aan. Voor hem wordt een das uitgezocht en hij zal van huis een paar wanten meenemen. Elgengebreide, die hij draagt als hij gaat vissen. In de grote zaal hangen jassen, jurken, broeken, kortom bur gerkleding, in een kleinere de mili taire kledij. De "gleufhoed" is een aan trekkelijke kerel; de regenjas die hij aankrijgt staat hem goed aankrijgt staat hem goed en ik raad hem aan eens vaker een hoed te dra gen en een lange jas. Zijn haar moet kort geknipt worden voor of op de dag van opname. De oudere meneer heeft al heel kort haar, maar hij wil het toch nog laten knippen. De mevrouw krijgt een zwarte winter jas aan, een wollen das om en een beetje stijve hoed op, ook zwart. De donkere kleedster kijkt eens om en zegt dat ze zich afvraagt wat ze voor mij zal uitzoeken. Anita had al gezegd: "U krijgt dadelijk een complet aan". We lopen langs de stellage waaraan enige mantelpakken hangen. Een zwart is te klein, een beige te groot. We nemen een beeldig grijs pakje. Jas je met een schootje, rok met twee plooien voor. Het past goed. De rok moet even worden opgetrokken want die is te lang. Erbij hoort een prachtig gemaakte ceintuur, die geknoopt moet worden. Van dezelfde stof als het pakje met een rode bies, die ook op kraag en revers is genaaid. Hierbij zoeken we een zeer fraaie rode baret uit. Omslagdoek Nu nog een das en handschoenen. Ik pak grofgebreide wanten en een om slagdoek. Mevrouw Rademakers, de knappe mevrouw, komt kijken en zegt. "dat ze toch had gezegd dat ze geen omslagdoeken wil". Die gaat dus af en ik zal van huis mijn roodvos meene men. Verder moet ik enige truien on der het jasje doen, want een deftige mevrouw moet of een jas aan of veel truitjes onder haar jasjes. "Waarom geeft ze me geen jas?", vraagt de knappe mevrouw. Het antwoord van de kleedster is: "Omdat ik maar zo weinig jassen heb en er moeten nog zoveel worden aangekleed' Als er een jas overblijft, hangen ze die dan op mijn haakje? Ik merk het wel. Mijn haar mag niet mper geknipt. Jos is inmiddels gearriveerd. Ze heb ben Tine niet uitgezocht. Haar gezicht is te modern, juos krijgt ook een lange zwarte jas aan en ook zij zal een bont meenemen. Dat kan wel. want de scène speelt zich af in een deftige wijk, "maar het is geen modeshow"volgens de knappe mevrouw, "en niet iedereen moet met bonten komen". Het ver- huurbureau moet meer jassen sturen. Het wachten is nu op het telefoontje voor de opnamedag. Inmiddels is men in Almere begonnen met draaien. Op 4 en 5 februari waren Fons Rademakers en Harry Mulisch in resp. het half 6 en 8 uur journaal. We zien beelden van het huis en de omgeving compleet met sneeuw en ijs bloemen op de ruiten. Men spreekt over de duurste Nederlandse film met een budget van 4 miljoen. De film zal over 4 maanden in de bioscopen te zien zijn. Het cijfer 4 is kennelijk be langrijk voor deze film. Figuranten krijgen 40,- per dag. Wachten Figureren is wachten. Het hele flm- proces is wachten en voor veel mensen hard werken. Dat leer ik op maandag 25 februari 1985. Eén dagje achter de schermen kijken. 's Morgens moeten Jos en ik om 9 uur bij de voormalige Mariaschool aan de Mariastraat zijn. Bij de school staan twee bussen, een hoogwerker, een busje waar een generator in zit en een stellage waar lampen aan gemonteerd worden. Overal liggen kabels. Anita Bianchi verwelkomt ons. We moeten maar in één van de bussen gaan zitten. De koffie staat klaar. Naast de koffie een grote schaal met boterhammen. De catering wordt ver zorgd door twee dames die in een witte Renault-4 bestel een opslag hebben van klaargemaakte boterhammen, koffiezetapparaten, theekannen, voor raden koffie, thee en suiker, flessen koffiemelk, boekjes, flessen Cola en plastic bekers. De cola is voor de kinderen die in de bus wachten. Met of zonder hun moe ders. Aan één tafel zitten kinderen te scrabbelen. Er zijn ochtendbladen en oude tot zeer oude Margrieten en Libel- les. De verwarming in de bus brandt. Dat geeft een vervelende lucht. Een jongmens dat tot het personeel behoort zet het luik in het dak open en na enige uren is het door de zon aangenaam van temperatuur. Het wordt een mooie dag. Om de school heen is het erg druk. Mannen in rode overalls leggen slan gen neer. Ze spuiten sneeuw op de heg gen en het schoolplein. Hun firma heet Special-Effects. De sneeuw loopt na enige tijd uit de heg, als of het dooit, het plein blijft mooi wit. Om half elf moeten we onze kleren gaan opzoeken en ons tonen aan Ulli, de kapper en zijn assistente.,De dames waren verzocht niet opgemaakt te ar riveren en dat blijft zo. Het voelt kaal aan. De assistente zet de baret op mijn krullen en beslist met Ulli dat mijn uit staand haar zo kan blijven. Ze hadden bij iedereen knotjes gemaakt en prui ken opgezet en het was wel goed zo. Terug naar de bus. Of wat rondhangen in het zonnetje. Op de trap van de school maakt een mevrouw wat foto's. Alle maal vrouwen in hun verkleedkleren en een Schalkhaarder. Het zal zeker een aardige man zijn, maar door dat uniform heb ik moeite met hem Plusfours Voor de school zit een toeschouwer die het allemaal prachtig vindt. Vooral één jongetje heeft veel bekijks. Zijn haartjes kort opgeknipt, scheiding in het midden, plakkerig van het vet. Hij draagt een pak met plusfours. De toe schouwer waant zich in 1944. Later zit hij in de bus, drinkt koffie en eet van de lekkere boterhammen. Net of hij er bij hoort. Een politieauto rijdt af en aan. Er staat een lantaarnpaal in de weg, die wordt voor die dag verwijderd. Ook een televisie-antenne die in het beeld komt wordt gesloopt. Moeders die niet meedoen komen af en toe naar hun kinderen kijken. De kin deren krijgen bezoek van hun school kameraadjes. Buiten staan jonge per soneelsleden met elkaar te praten. Wat hun functie is wordt ons de hele dag niet duidelijk. De cameraman heeft inmiddels alles gemonteerd. Jos wordt via de telefoon in de bus opgeroepen voor opname. Ze komt na ongeveer 2 uur terug. De scène moet 18 keer over. In die scène zit een oude mevrouw die aan de arm van een verpleeg ster naar de gaarkeuken loopt. De verpleegster zou een echte actrice zijn, zegt de tam-tam in de bus. Om half één komen er verse boterham men. Warme hamburgers worden bij de andere bus geserveerd. Tegen twee uur moeten de figuranten die nog niet aan de beurt zijn geweest op het schoolplein komen. Er is een nieuwe laag sneeuw gespoten. Op het plein schijnt de zon. Vet De mooie mevrouw heeft nog steeds aanmerkingen op mijn haar. Ulli heeft er al vet in gedaan. Dan nog maar wat haarspeldjes. Bij anderen wordt nog iets aan haar of kleding veranderd. Eindelijk gebeurt er iets. We maken een rij. De gaarkeuken is nog dicht. We moeten wachten totdat de man met het paard - het is een pony - de ga mellen met soep brengt. De Schalk haarder op een fiets begeleidt het transport. De mevrouw met haar verpleegster zoekt met enige anderen aansluiting aan de rij. Telkens moet het over, De sneeuw is niet echt, maar we krijgen ijskoude voeten. De soepuitdelers moe ten de gamellen van de kar halen. Na de 7e keer krijgen ze instructie van Fons Ttademakers dat ze dat snel moeten doen, niet staan afwachten. Na een tweede poging is het beter. Van één van de lezeressen ont vingen wij onderstaande im pressie over de opnamen voor de speelfilm "De Aanslag", die in de afgelopen weken o.m. in Soest hebben plaatsgevonden. Nog enkele keren lopen de man met het paard, de Schalkhaarder, de mevrouw met de zuster van de straat naar het schoolplein. Dan is het eindelijk goed. In de bus is thee met koekjes. Een meneer naast mij dommelt in slaap. De kinderen- zijn l^éf. Ze hangen wat rond, kijken iri de tijdschriften en naar de personeelsleden buiten die allemaal een walkie-talkie hebben. De mannen die enige dagen daarvoor een hacht- sceène hebben gespeeld vertellen hun verhalen. Hoe koud het was. Ze hadden uit een rijdende auto moeten springen. Iemand die ik van vroeger ken bekent dat hij dat eng had gevonden. Hij had zich ook pijn gedaan, maar vindt het enig om vandaag weer mee te doen. Opdracht Niet alleen de kinderen vragen de re gisseur om zijn handtekening. Eén van de mannelijke figuranten heeft het boek De Aanslag meegenomen, er zelf een opdracht ingeschreven, zodat Fons Rademakers alleen zijn naam maar hoeft op te schrijven. Jos moet nog een keer komen, dat blijkt een vergissing te zijn. Af en toe kan er iemand naar huis. Anita denkt dat wij allemaal nog aan de beurt komen. Iri de school wordt het uitdelen van het eten gerepeteerd, weer met de mevrouw met haar ver pleegster. Wat zal ze moe zijn die avond. Om half 6 wordt het huis en de tuin tegenover de school vol gesneeuwd. Vol spanning wachten wij af wat er gaat gebeuren. Opeens krijgt Anita bericht door dat men ons niet meer nodig heeft. Afreke nen in de andere bus. De kleren in de rekken. Dagzeggen en tot ziens. Ik heb die dag mijn eigen zwarte schoe nen aangehad. Door de "sneeuw" zijn ze wat gevlekt. Bij de bus roept iemand "hé, je hebt je schoenen nog niet teruggegeven' Bij Jos drinken wen nog wat. Tine hoort onze verhalen aan. De hele dag heb ik niets gedaan, maar ik ben bekaf! Dies Ubink 27.2.1985 Laatste vlucht naar bakermat Nederlandse luchtvaart Hoewel op woensdag 13 maart met de landing van vlucht KL 762 uit Paramari bo een einde komt aan het DC-8 tijdperk bij de KLM, zal de allerlaatste vlucht op 14 maart met de DC-8 PH-DEF, vlucht nummer KL 8888 worden gemaakt van Schiphol naar Soesterberg v.v., de baker mat van de Nederlandse luchtmacht. De DC-8 Super 63, de zgn. "lange acht" PH-DEF "Henry Hudson", bestuurd door Chef-Vlieger DC-8 H.J.P. Dijkema, wordt op 14 maart omstreeks 11,30 uur LT op Soesterberg verwacht met aan boord zo'n 200 KLM'ers (en een aantal gezinsleden) die daadwerkelijk met de DC-8 hebben gevlogen of anderszins er bijvoorbeeld technisch mee te makèn hebben gehad. Na de landing zullen de "passagiers" en de extra cockpit-bemanning, naast de Chef-Vlieger Dijkema, als copiloten twee gezagvoerders en twee boordwerktuig kundigen op de DC-8, per bus worden vervoerd naar het Militair Luchtvaart Museum in het Kamp van Zeist te Soes terberg. Na het officiële gedeelte wordt een lopende lunch geserveerd. Geduren de deze bijeenkomst worden in de film zaal historische KLM-films vertoond. Het feesteljke gebeuren wordt bovendien muzikaal opgeluisterd door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht die van 13.00 - 14.00 uur een lunchconcert geeft met een nieuwe lichtshow. Tegen 15.30 uur worden de KLM'ers met gezinsleden teruggebracht naar de Vlieg basis waarna tegen vier uur de terug vlucht met de KL 8888 zal plaatsvinden. Met deze laatste vlucht van de bakermat naar Schiphol loopt het tijdperk van de zgn. "first generation jets" ten einde. Het begin van de "Jet Age" In het midden van de jaren vijftig bereik te in de luchtvaart de conventionele zui germotor het einde van zijn ontwikke ling. De laatste vliegtuigen, die met dit type motor werden uitgerust, waren de Lockheed L1049 "Super Constellation" en de Douglas DC-7, die respectevelijk in 1953 en 1967 bij de KLM in dienst kwa men. In dezelfde periode kondigden de vliegtuigfabrikanten de ontwikkeling van verkeersvliegtuigen met straalaandrij ving aan. De KLM was in 1955 de eerste Europese luchtvaartmaatschappij, die bij Douglas een aantal viermotorige lan ge afstands straalvliegtuigen van het type DC-8 bestelde. De erste KLM DC-8, the PH-DCA "Al- bert Plesman" arriveerde op vrijdag 25 maart 1960 op Schiphol en op 16 april van dat jaar werd met de "Albert Plesman" de eerste lijndienst uitgevoerd op de route Amsterdam-New York. Daarmee was bij de KLM de "Jet Age" begonnen. De introduktie van straalvliegtuigen be tekende voor de verkeersluchtvaart een revolutionaire sprong voorwaarts. Door de grotere kruishoogte ("boven het weer"), het lagere geluidsniveau van de trillingvrij lopende straalmotoren en de ruimere cabine, werd het comfort aan zienlijk verbeterd. Bovendien leek de aarde een stuk kleiner geworden, want door de hogere kruissnelheid (DC-8: 925 km/u versus DC-7:580 km/u) werden de vliegtuigen veel korter. Zo vloog de DC-8 van Amsterdam naar New York in ruim 8 uur. Met de DC-7 duurde dezelfde reis ongeveer 13 uur. Tenslotte was ook de ac commodatie aanzienlijk toegenomen (DC-8: 147 passagiers versus DC-7: 85 passagiers Diverse uitvoeringen Vanaf 1961 kwam de DC-8-53 in dienst. Deze versie was voorzien van zogenaamde "turbofan" motoren, die bij een grotere stuwkracht en een lager ge luidsniveau minder brandstof verbruikten. Hierdoor werd een verbetering van de economische eigen schappen en een vergroting van het vliegbereik gerealiseerd. In 1964 introduceerde de KLM de Dou glas DC-8-54F. Deze ut voering had een, door middel van een verplaatsbare wand, aan de vervoersvraag van vracht en passagiers aanpasbare cabine. Bij ge bruik als volledig vrachtvliegtuig kon de DC-8-F 38 ton vracht vervoeren. De DC- 8-F is in vrachtuitvoering bij de KLM in gebruik geweest. De laatste versie van de Douglas DC-8 kwam in 1967 bij de KLM in dienst. Dat was de DC-8-Super 63, die een 11 meter langere romp heeft en maximaal 233 pas- sas giers kan accommoderen. Van deze uitvoering, die in de wandeling "lange acht" wordt genoemd, heeft de KLM er elf gehad. Het vervolg In 1971 kwamen bij de KLM de eerste "wide-body" (breedromp) vliegtuigen van het type Boeing 747 in dienst, in 1973 gevolgd door de Douglas DC-10. Deze types vervingen op de meeste interconti nentale routes geleidelijk de DC-8, die echter bleef gehandhaafd op een aantal Afrikaanse en Midden-Oosten bestem mingen en op de dienst naar Suriname. Daarnaast werd de DC-8 ingezet op de drukke Europese trajekten en op tal van ITé-charters naar zonbestemmingen in Zuid Europa en Noord Afrika en op de Canarische Eilanden. In de herfst van 1983 werden de eerste Airbus A310 vleigtuigen aan de KLM af geleverd. De komst van dit derde breedromp type in de KLM vloot betekende een naderend einde van het DC-8 tijdperk bij de KLM. De A310 nam vanaf dat moment geleidelijk de meeste diensten waarop de DC-8-63 nog werd in gezet over. Dat betekende een verbete ring van het comfort en de vrachtmoge lijkheden. Daarnaast is de A310 zuiniger en produceert hij minder geluid dan de DC-8. Het verdwijnen van de DC-8 uit de KLM- vloot, betekent echter geenszins het ein de van het DC-8 tijdperk in de wereld- luchtvaart. Vel ex-KLM DC-8en hebben reeds hun weg gevonden naar nieuwe ge bruikers en in de Verenigde Staten biedt Gammacorp ombouwprogramma's aan, waarbij Super DC-8en worden voorzien van nieuwe (zuinigere en stillere) moto ren, een gemoderniseerd interieur en e- ventueel een eveneens gemoderniseerd cockpitinstrumentarium. Op vele luchthavens zal de DC-8 ook in de komende jaren een vertrouwde verschij ning blijven. In een brief aan de Raad deelde het College van B. W. vorige week mee dat in het programma Welzijnsactivi- teiten minderheden een passage die verwijst naar een uitvoerige informa tie in de Minderhedennota geschrapt zal worden en "dat bedoelde nota nog niet door ons als beleidsstuk is overge nomen". De Minderhedennota ligt al weken in vele exemplaren drukklaar voor ver zending gereed op de afdeling Welzijn van de gemeentesecretarie, maar het college van B. W. heeft nog geen beslissing genomen of de nota al of niet als beleidsstuk aan de Gemeenteraad zal worden aangeboden. De Minderhedennota (98 pagina's) is opgesteld door het zogenaamde "Sa menwerkingsverband", een groep mensen bestaande uit elf buitenlandse werknemers (zes leden van het Turkse comité en vijf leden van het Marok kaanse comité) en zes Nederlanders (waaronder één raadslid), onder voor zitterschap van wethouder Frans King- ma (PvdA). Unaniem vinden de buitenlanders dat het Samenwerkingsverband dient voort te bestaan als een officieel ingestelde commissie ex-artikel 61 van de ge meentewet. Vergaderfrequentie: twaalf keer per jaar. Kosten 5000 gulden. In de nota staat: "Het grootste knel punt is het gemis aan een duidelijke af spraak met het College van Burge meester Wethouders alsmede met de gemeenteraad. Het idee dat alle inzet tot nu toe nauwelijks tot wezenlijke veranderingen heeft geleid is sterk." De instelling van deze commissie is één van de opmerkelijkste aanbeve lingen uit het rapport, dat in juni 1983 als ontwerp-nota de inspraak inging en waarop vele reacties zijn ontvangen. In het voorwoord schrijft wethouder Kingma: "Voor deze moeizame en lange weg is bewust gekozen, teneinde een zo breed mogelijke discussie tot stand te brengen. Uit de resultaten van de inspraak-ronde mogen we conclude ren dat wij hierin geslaagd zijn." Al het cijfermateriaal in de bijlagen dateert uit 1982 en 1983, terwijl in het overzicht van namen en functies van de taakgroepen van het samenwer kingsverband personen verkomen die zijn verhuisd of verdwenen. Andere belangrijke aanbevelingen zijn: - uitbreiding islamitische begraaf plaats - in stand houding ritueel slachten; - spreiding huisvestingsmogelijkhe den; - meer intercultureel onderwijs; - aanpak werkloosheid. Kosten 10.000 gulden - ondersteuning scholing voör werk in thuisland. Kosten 10.000 gulden; - part-time beroepskracht voor "Vrou wen voor Vrouwen" (35.000 gulden) - sociaal-culturele activiteiten lang durig werklozen (15.000 gulden) 'Dieven' bleken 'versierders' De politie werd zondagavond gewaar schuwd door de familie van Z. van de Ereprijsstraat met de mededeling dat er gerommel was gehoord voor het huis, waar de auto geparkeerd stond. Men vermoedde dat een dief de auto wilde openbreken. De politie nam pools hoogte en trof voor het huis enige ken nissen van de familie aan, die het huis aan het versieren waren. Het echtpaar van Z. zou de volgende dag namelijk 12% jaar getrouwd zijn. Controle schooljeugd Aan de Birkstraat hield de politie maandagmorgen tussen 8.00 en 9.00 uur een controle onder de schooljeugd. Er werden vier bromfietsers staande ge houden omdat hun voertuig niet verze kerd bleek te zijn. Ze werden gever baliseerd. Knapen aangehouden voor vernieling ruiten De heer L. van de Eigendomweg waar schuwde begin deze week de politie nadat hij had geconstateerd dat twee knapen de ruiten van zijn schuur hadden ingegooid. Een van de jongens de 8- jarige J.v.d.H. uit Soest, kon dadelijk in de kraag worden gevat, de ander, de 7-jarige J.R., eveneens uit Soest, nam aanvankelijk de benen. Met de ou ders is een schaderegeling getroffen. Telefooncel vernield Onbekenden hebben in het weekeinde een ruit van de telefooncel aan de Kerkstraat/Torenstraat vernield. De ruit werd met een steen kapotgegooid. A. r (O n Aanhanger gestolen De heer J.P. v.d. L. deed in het week einde bij de politie aangifte van de dief stal van zijn eenassige aanhanger. Het voertuig stond op de parkeerplaats aan de Isaacstraat en het Claroensteker- pad. De schade bedraagt 1200 gulden. Padvindersbaret gestolen De 13-jarige A.M. uit Soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van zijn zwarte padvindersba ret. Toen hij op het kruispunt Bosstraat Den Blieklaan fietste was hem een ca. 17-jarige jongeman tegemoetgekomen, die hem de baret van het hoofd griste en ermee vandoorging. De schade be draagt ca. 20 gulden. Automobilisten onder invloed De politie hield in het weekeinde op de Nieuweweg de 20-jarige B.J. uit Soest aan, die opviel door zijn rijgedrag. Hij kreeg een rijverbod na het afleggen van de blaastest. Op de Birkstraat "hield politie de 49-jarige bestuurder V. van Z. uit Amersfoort aan. Hem werd ook de bloedproef afgenomen, omdat hij slingerend over de weg reed. Hij kreeg een rijverbod en een proces-ver baal. Op de Van Weedestraat werd P. de G. 42uit Soest staande gehouden. Hij onderging zowel de blaastest als de bloedproef en kreeg eveneens een rij verbod en een proces-verbaal. 'Valse'sleutel'- maker aangehouden De politie hield op de Hertenlaan de 13- jarige M.E. uit Soest aan, die met een door hem zelf vervaardigde "sleutel" aan het slot van een daar geparkeerde auto stond te morrelen. De jongeman liet weten dat hij een stukje ijzer op de spoorrail had gelegd, dat door een trein was platgereden. Daar mee was hij op de auto afgegaan, maar alleen om "even te proberen of het werkte". De politie vond dat niet goed en nam hem het voorwerp af. Opgevoerde brommer in beslag genomen De politie hield vorige week op de A.P. Hiihorstweg de 16-jarige scholier M. B. uit Soest aan. De bromfiets van de jongeman bleek te zijn opgevoerd. Het voertuig werd voor nader technisch onderzoek aan het bureau geplaatst. Weidesleper klapt open: auto beschadigd Op het kruispunt Van Weede- straat/Stadhouderslaan deed zich za terdagmiddag een ongeluk voor, toen een deel van een weidesleper, getrokken door een landbouwtractor die werd bestuurd door de 25-jarige J.P.B. uit Soest, plotseling losschoot en op de auto klapte van mevrouw L.C.T., eveneens uit Soest. De auto liep aanzienlijke schade op. Hoe de weidesleper kon los schieten was onverklaarbaar. Vandalen zetten fiets pad af De politie moest zaterdagavond ingrij pen bij de spoorwegovergang in de Van Weedestraat, nadat jeugdige vandalen het pad hadden geblokkeerd door er een schrikhek van de spoorwegen te plaatsen. Het hek werd verwijderd en weer teruggezet op de juiste plaats. - part-time maatschappelijk werkende met opbouwfunctie (36.000 gulden) - meer voorlichting (6.000 gulden) - cursussen voor politiemensen over cultuur en levenswijze buitenlandse in woners. Behulpzaam Doel van de Minderhedennota is aan te geven hoe de gemeente Soest in de komende jaren behulpzaam kan zijn bij het oplossen van problemen van en rond de buitenlandse leden van onze be volking. Van de 40.000 inwoners hebben ruim 2000 een andere nationaliteit. Dat is 5% van de Soeste bevolking. Van de bui tenlandse werknemers, waarvoor de nota is geschreven, behoren er ruim 1000 tot deze doelgroep waarvan 800 Turken en bijna 200 Marokkanen. Dat is slechts 2% van de bevolking, een reden waarom Soest bijvoorbeeld geen aanspraak kan maken op de rijksrege ling voor een speciale maatschappe lijk werker. Belangrijkste wens van de buitenlan ders is de beschikking over een eigen ontmoetingsruimte. Vooral voor de jongeren is dit een schrijnend gemis. Op zeer korte termijn wil het samen werkingsverband een eind maken aan het mede-gebruik van de Moskeeruim te (Parallelweg) door beat-groepen en het gemis aan zelfstandige huisves ting voor de imam's van de Turkse moskee. In het onderwij shoofdstuk staat te lezen dat het openbaar onderwijs 129 anderstaligen opvangt, het prot. chr. onderwijs 4 en het r.k. onderwijs negen leerlingen. In de paragraaf Gezondheidszorg geeft de auteur van de Minderhedennota, welzijnsambtenaar Andries Schokker, toe dat binnen Soest geen enkele huis arts of specialist gebruik maakt van de z.g. luidsprekende telefoon, in combi natie met de stichting tolkendienst Utrecht, bij de behandeling van niet Nederlands sprekende patiënten. Knelpunt voor de minderheden wordt steeds meer de langdurige werkloos heid onder jongeren. Via de Wet Werk loosheidsvoorziening (WWV) kan de gemeente van het rijk geld ontvangen voor soc.-cultureel werk. Een eis daar bij is dat de gemeente een deel van de kosten betaalt. "Maar hiervoor is geen budget aanwezig", aldus de nota. Na aanrijding doorgereden Mevrouw J.P. van de F.C.Kuyper- straat meldde de politie vorige week dat haar auto, die bij haar woning stond geparkeerd, was aangereden door een tot dusver onbekende mede weggebruiker. Het vermoeden bestaat dat haar auto werd geraakt door een vrachtwagen. Snelheidscontrole De politie voerde vorige week woens dagmiddag een controle uit op de nale ving van de maximumsnelheid, met behulp van de mini-radarapparatuur. Op de Van Weerden Poelmanweg ble ken 12 van de 451 passerende automobi listen te hard te rijden. Zij kregen een proces-verbaal. De top lag op 121 km per uur. Tevens werden drie bekeuringen uitgedeeld wegens o- vertreding van het inhaal verbod.

Soester Courant | 1985 | | pagina 17