i YBNEDE 3 halen - 2 betalen! 6?8 mm mm KttJE rasper SCHOUDER KARBONADE (fotoshop 'tjtartje tó» gezien Provinciaal verpleeghuizenplan bedreigt realisering van 'De Oelte' Provincie heeft grootste vinger in de pap bij keuze voor ziekenhuisnieuwbouw INLIJSTEN? Voor mannen met smaak D'66: 'Nu druk op Gedeputeerde Staten!' 1 SILVERSTAR VIDEO Peters bv Makelaar o.g. KEUKENCENTRUM 63e JAARGANG NO. 29 WOENSDAG 13 MAART 1985 Zware kritiek van Soest op Gedeputeerde Staten Delegatie bij staatssecretaris aan het verkeerde adres aard lobby «^5 N.a.v. besluitvorming over 'De Oelte' GLAS HANDEL WEEKAANBIEDING* BLANKE SCHNITZELS SUIKER PINDA'S 9 Honsbergen SPINAZIE Honsbergen Kilo HONSBERGEN REPAREREN rt - door Gerard Paul Onzichtbaar aanwezig Sauna Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 INSTALLATIEBEDRIJF S P. A. VAN DEN DIJSSEL ZN gaat wat aan uw gasrekening doen! Soesterbergsestr. 45 - Soest - Tel. 02155-12472 Abonnement per halfjaar 112 Buiten Soest per half jaar f 24, Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Als Gedeputeerde Staten van Utrecht, het dagelijks bestuur van de provincie, hun voorstel handhaven voor een nieuw verpleeghuis van 90 bedden voor Soest en Baarn samen, houdt dit volgens Burgemeester en Wethouders van Soest een bedrelding in voor de realisatie van het nieuwe fusieziekenhuis De Oelte dat beide gemeenten willen bouwen. Het voorstel is voor hen dan ook niet aanvaard- baar. B. en W. schrijven dit in een concept reactie ophet provinciale voorontwerp plan verpleeghuizen. Deze wordt van avond besproken door de leden van de commissies Algemene Bestuurszaken en Welzijn. Vasthouden aan het 90-bed- denplan betekent volgens B. en W. van Soest dat het ziekenhuis Maarschalks bos in Baarn (120 bedden) niet tot verpleeghuis zal worden omgebouwd. Omdat hiermee wél rekening is gehou den in de plannen voor een nieuw basis ziekenhuis ter vervanging van Zonne gloren in Soest en Maarschalksbos in Baarn, zou dit ertoe kunnen leiden dat het ziekenhuisplan niet doorgaat. Dat is onaanvaardbaar, aldus B. en W. Zij vragen zich overigens af waarom ge deputeerde Staten (G.S.) zijn afgewe ken van het advies van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Daarin is met betrekking tot Soest en Baarn een verpleeghuis met 120 bedden opge nomen, hetgeen overeenkomt met het huidige aantal bedden in het zieken huis Maarschalksbos. B. en W. vrezen dat G.S. rekening houden met de bed den in De Stichtse Hof in Laren, nota bene in een andere provincie. Ove rigens pleiten zij voor realisering van een verpleeghuis voor Baarn en Soest met 150 bedden. Verbazing en teleurstelling In de concept-reactie schrijven B. en W. dat ze met verbazing en teleur stelling kennis hebben genomen van de inhoud van het voorontwerpplan ver pleeghuizen gezondheidsregio Amers foort, met name ten aanzien van de situatie in Soest en Baarn. Dit gold ook voor het standpunt van G.S. ten aanzien van de nieuwbouw van het zie kenhuis De Oelte. Zij veegden dit in eerste instantie van tafel en deelden bij die gelegenheid en passant mee dat er geen behoefte is aan een nieuw ver pleeghuis voor Soest en Baarn. Welis waar kwamen G. S. na aandrang van de statencommissie op hun oorspron- Onbekende man vernielt telefooncel Een bewoner van de Kerkstraat meldde de politie maandagmiddag dat hij even tevoren een man had gezien, die een ruit van de telefooncel aan de Kerk straat had ingeslagen. De man was ca. 70 jaar oud, had grijs lang haar en ver plaatste zich op een fiets. Kennelijk maakt hij een gewoonte van dit soort vernielingen. De politie stelde in de buurt nog een onderzoek in maar trof de man niet meer aan. kelijke standpunt terug waar het De Oelte betreft, maar de vraag die is blij ven hangen en nu door het vooront werpplan weer is versterkt, is: welk beeld hebben Gedeputeerde Staten voor ogen ten aanzien van de gezond heidsvoorzieningen in Soest en Baarn? Niet nodig? Het dagelijks bestuur van de provincie wekt op z'n minst de indruk dat het een verpleeghuis in Soest en Baarn niet nodig vindt. 'Graag zullen wij ons door u laten overtuigen dat onze in druk onjuist is', aldus B. en W. Zij willen er verder van overtuigd worden, dat G.S. ('evenals wij") staan vooreen goed samenhangend stelsel van ge zondheidsvoorzieningen in Soest en Baarn, alsmede voor het realiseren van voorzieningen bij dan wel in de directie omgeving van de mensen voor wie die voorzieningen bestemd zijn. B. en W. wijzen op het verzoek van de Stichting Maarschalksbos/Zonne gloren om het ziekenhuis in Baarn de bestemming verpleeghuis te geven. Volgens berekeningen van de stich ting is een aantal van 150 bedden zeker nodig. De feitelijke behoefte wordt geschat op 208 tot 218 bedden. In deze cijfers is dan nog niet eens rekening gehouden met de door Ged. Staten ge hanteerde bevolkingsprognoses. Voor het door Gedeputeerde Staten voorge steld verpleeghuis met 90 bedden ge ven de instanties die daarover beslis sen geen toestemming. Daarvoor is een huis met minimaal 120 bedden no dig, en bij een gecombineerd verpleeg huis (zoals voor Soest en Baarn) 150 bedden. Het verzoek van de Stichting Maarschalksbos/Zonnegloren sluit op dat uitgangspunt aan. B. en W. van Soest gaan er evenwel van uit, dat de werkelijke behoefte aan bedden, ge zien het woningbouwprogramma en het inwoneraantal, groter zal zijn dan gedeputeerde staten en de stichting hebben becijferd. Stichtse Hof Met betrekking tot De Stichtse Hof in Laren begrijpen B. en W. Gede puteerde Staten niet. Enerzijds stel len zij immers dat verpleeghuisvoor zieningen en -functies in of nabij be- volkinsconcentraties gesitueerd moe ten zijn, geënt op een optimale sprei ding, anderzijds echter 'planten' G.S. bedden voor Eemland (Soest/Baarn) in het Gooi, waardoor zij meewerken aan een verdere overcapaciteit in dat gebied. Ondanks deze Gooise overca paciteit worden in Loosdrecht nog meer Gooise bedden gerealiseerd, maar moeten in De Stichtse Hof in Laren 'Utrechtse' bedden worden ge handhaafd. Daardoor is althans een deel van de inwoners van Soest en Baarn aangewezen op een voorziening elders. De logica hiervan ontgaat B. en W. 'Of het zou zo moeten zijn dat u van mening bent dat de belangen van Gooise instellingen zwaarder moe ten wegen dan de belangen van men sen voor wie er voorzieningen moeten zijn, met name voor wie een verpleeg huis met 150 bedden in Baarn bestemd is'. De 26 contractbedden in De Sticht se Hof moeten volgens B. en W. toege kend worden aan het verpleeghuis Baam/Soest. Zij pleiten voor zo'n huis met 150 bedden, omdat naar hun me ning het belang van de inwoners van Soest en Baarn prevaleert boven het belang van een historisch gegroeide situatie. Voor het handhaven van de 26 bedden voor Baarn en Soest in De Stichtse Hof in Laren bestaat volgens B. en W. geen enkele reële onderbou wing. Zij stellen tenslotte dat de realisatie van een nieuw ziekenhuis en van een verpleeghuis, waardoor een verbete ring in de gezondheidsvoorzieningen tot stand komt, bovendien een bespa ring van 1,7 miljoen gulden per jaar mogelijk maakt. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) stuurt binnenkort een brief aan het College van Gede puteerde Staten van de provincie Utrecht met het verzoek vóór 1 april de volg orde bekend te maken van de projecten in de gezondheidszorg, die in aanmer king komen voor de zogenaamde Ru- ding-pot (extra geld, waarmee het bouwplafond voor gezondheidsvoor zieningen wordt aangevuld). Daarmee komt de staatssecretaris terug op het eerder genomen besluit om de wensen van alle provincies op een nationale lijst te plaatsen en vervolgens zelf de prioriteit van de opgevoerde projecten te bepalen. Het verzoek van de staatssecretaris heeft voor de provincie het gevolg, dat opnieuw een keuze moet worden ge maakt tussen het Diakonessenzieken- huis in Utrecht en het voor Soest/ Baarn geplande ziekenhuis De Oelte. Naar verluidt wordt het Diakonessen- ziekenhuis zeer waarschijnlijk nummer één van de prioriteitenlijst, die de provincie moet maken. Daarbij wordt gewezen op het feit, dat GS zich eind vorig jaar al voor deze volgorde hebben uitgesproken. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 MODE Nu blijkt dat Gedeputeerde Staten het eerst aangewezen orgaan zullen zijn om richting te geven aan de besluitvorming over de Oelte vinden de leden van D'66 afdeling Soest dat Gedeputeerde Staten net als staatssecretaris Van der Reijden een goed beeld moeten krijgen van hoe de Oelte in Baarn en Soest leeft. De D'66-afdeling heeft Gedeputeerde Staten inmiddels een brief gestuurd met onderstaande tekst: Geacht College, Ziekenhuizen die vol liggen met patiënten die al naar huis hadden moeten zijn; die er misschien helemaal niet hadden moeten liggen; een gezond heidszorg waarin het accent te veel is verschoven naar de tweede lijn - het moet ook u een grote zorg zijn. Zelfs als dit niet het algemene beeld is, het is begrijpelijk dat naar ver sobering gestreefd moet worden. Een advies moet uiteraard rekening houden met een overmatig tekort op de rijksbegroting. Er moet een andere aanpak komen, eenvoudiger en als het kan nog beter ook. Allemaal akkoord. Maar heel anders ligt het als u zich negatief zou opstellen tegenover een initiatief dat zo'n moderne aanpak juist in de praktijk wil brengen. Het plan van Soest en Baarn om één nieuw ziekenhuis te bouwen in plaats van de huidige twee, beoogt precies wat u voorstaat. Hier zijn alle betrokkenen het eens geworden over een nieuwe vorm van met elkaar omgaan in de gezondheidszorg. Het nieuwe ziekenhuis zal vooral een instrument zijn voor huisartsen en wijkverpleging, het accent 7^1 verschuiven van klinische naar poliklinische behandeling en de specia listen hebben zich bereid verklaard een deel van hun activiteiten uit het ziekenhuis te halen, naar de mensen toe Wat doet het er toe of dit alles geboren is onder druk der omstandigheden? Feit blijft dat het nieuwe ziekenhuis 150 bedden zal tellen (plus tien voor dagbehandeling) tegen 270 nu; dat het centraal gelegen zal zijn binnen het verzorgingsgebied van bijna 65.000 mensen; dat het een bezuiniging be tekent van twintig procent; dat er juist voor dit doel een half miljard is ge reserveerd; dat het een uniek experiment kan zijn om tot een efficiënte, eigentijdse vorm van gezondheidszorg te komen. Naar onze vaste overtuiging zou de Oelte hoog op uw prioriteitenlijst moe ten komen. De staatssecretaris moet kans hebben met dit unieke experi ment in zee te gaan"aldus D'66 Soest. Kans nog niet verkeken De kans dat De Oelte niet wordt ge bouwd is daardoor toegenomen. Hele maal verkeken is ze niet, omdat voor de periode 1987-1990 dit project op nieuw wordt ingebracht. Hoewel de aanvragen en afgegeven goedkeuringen nu al verre de beschik bare financiën overtreffen en voor de bouw van De Oelte nog niet eens het fiat is afgegeven menen insiders, dat dit ziekenhuis best in de prijzen kan vallen gelet op het politieke feit, dat het provinciaal bestuur de noodzaak van De Oelte duidelijk heeft erkend. De delegatie die namens de gemeenten Soest en Baarn en het ziekenhuis Maar schalksbos/Zonnegloren vorige week vrijdagmorgen naar Leidschendam is geweest om de staatssecretaris het in de dubbelraad vastgestelde verzoek te overhandigen, alsmede de duizenden briefkaarten waarmee de bevolking dat verzoek heeft ondersteund, bleek bij de staatssecretaris dan ook aan het ver keerde adres te zijn, zoals haar werd meegedeeld. De delegatie bestond uit burgemeester P. Scholten van Soest, wethouder me vrouw F.D. Sedee van Baarn, dr. C.H. Willemse directeur Patiëntenzorg van de ziekenhuizen en voorzitter J.H.W. Habermehl van het ziekenhuisbestuur. De Staatssecretaris heeft duidelijk ge maakt dat de provincie op het gebied van de prioriteitsstelling een zeer be langrijke rol speelt. Zodra het advies van de Provincie binnen is over de prioriteitsstelling, met andere woorden welke projecten in de provincie binnen het ter beschikking gestelde bedrag in UGHTond EASY FOR MEN ZUIDPROMENADE 12 IR.02155-23530 37i58 EM SOEST-ZUID De wasem staat dik op de ruiten doorzicht, daar kunt u naar fluiten DUBBEL GLAS voortaan geeft een doorzichtig raam en u kijkt weer helder naar buiten! Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest DILLENBURGLAAN 2 (bij Jac. Hermans om de hoek) OPNIEUW DE NIEUWSTE SILVER STAR TOPPERS 1984: met Richard Burton PURPLE RAINvan Prince AGAINST ALL ODDS 'Geldig van 14t/m21 maart. TELEFOON 12340 Alleen donderdag Donderdag, vrijdag en zaterdag 100 gram i i Dit weekend 250 gram Alleen donderdag PER KILO De delegatie op weg naar de staats secretaris. V.ln.r. dr. C. H. Willemse, burgemeester P. Scholten (met een postzak met zo'n 1,000 briefkaarten) wethouder mevrouw F. D. Sedee (met een kopie van het dubbel-raadsbesluit) en de heer J. H. W. Habermehl. aanbouw kunnen worden genomen, zal de staatssecretaris hierover een stand punt bepalen. De heer Van der Reijden heeft erop gewezen dat het een misver stand is dat de Provincie geen advies over de prioriteitskeuze behoeft te ge ven. Naar verwachting zal voor het zomer reces van de Tweede Kamer bekend worden welke projecten in beginsel in de komende periode in uitvoering kun nen worden genomen. Naaktloper gesignaleerd De politie werd in het weekeinde ge waarschuwd dat zich in een bosperceel aan de Zoom een in het geheel niet geklede man ophield. Een paar meisjes hadden de man gezien. De politie stelde een onderzoek in, maar trof de "streaker" niet meer aan. De lijstenspecialist van Soest WIJ ook uw oude lijsten Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737 Geloven doe je in de kerk, heet het volgens een spreekwoordelijke dood doener. Moeilijk wordt het pas als je daar serieus op ingaat en vraagt wat je daar dan wel gelooft. Merkwaardig genoeg geldt dat zowel voor mensen die nooit een kerk van binnen zien als voor hen die daar geregeld hun gods dienst beoefenen. Het is dan ook maar een halve waarheid en dus een hele onwaarheid. In het kerkgebouw vindt de eredienst, de godsdienstoefening plaats. De praktijk van het geloven ligt buiten de kerkmuren. Toch is ook die praktische kant van het geloof moeilijk onder woorden te bren gen, terwijl we moeten 'worden als een kind' om het te kunnen begrijpen. Wie het nog kan volgen mag over mijn schouder meelezen hoe ik het onlangs formuleerde naar aanleiding van twee bekende gelijkenissen. Het blijft moei lijk aantoonbaar. Net als zaad en gist dat verdwijnt zodra er mee gewerkt wordt. Ik geloof in God de Vader, schepper van Melkweg en mosterdzaad, van mensen en dieren. Zijn allesomvattende liefde heeft het voortgebracht. Het onderhoud besteedde hij uit aan het pronkstuk van Zijn werk: aan mij. Ik geloof dat Hij mij het inzicht en het vermogen wil geven om dat volgens Zijn plan uit te voeren. Ik geloof in God de Zoon, lichtend, voor beeld op de weg naar Zijn Rijk. Mens naar Gods hart. Zaaier van het goede zaad. Bruggenbouwer bij uitstek, levend water. Ik geloof in de Geest die van deze God uitstraalt en mij bezielt tot het doen van grote daden, mijn ogen scherpen wil zodat ze een mosterdzaadje kunnen zien. ik geloof in de Geest die getuigt met mijn geest dat ik een kind van God ben. Ik geloof in de Geest van God die mijn leven doortrekt als een zuurdesem het brood. Ik geloof in het Rijk dat hier reeds ge stalte krijgt door een beker koud water, een hand op een schouder, een brief voor Amnesty International, een goed woord voor Jezus. Ik- geloof in de nooit eindigde kiem- kracht van het leven. Dat alles geloof ik. Ik weet het zeker. Met 4 naar de SAUNA voor de prijs van 3 Geldig t/m 1 maart Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 In maart opnieuw van start: Wie het gevoel heeft hoe langer hoe verder van huis te raken bij woningtransakties krijgt nu de kans alle voet angels en klemmen te leren kennen en vermijden. Op drie achtereenvolgende dinsdagavonden reiken vijf deskun dige docenten kennis aan over bouwtechnische aspecten, hypotheekvormen, taxatie, premieregelingen etc. Prijs van de complete cursus, inclusief handboek: f 30,-. Maximum aantal deelnemers: 30. Bei nu: 02155-16251 tof 21.00 uur) Voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, Soest Let op de advertentie in deze courant, op pagina 2.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1