videotheek c: j ELK DA G//QH Soest 50 jaar geleden VIDEO TOP 3 rc lbrilmode vraagt uw aandacht IcïOude Enghet Meerjarenraming stadsvernieuwing ontmoet veel kritiek Gemeente rekent op veel medewerking bij riool- aanleg WOENSDAG 13 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 5 Tweede herziening bestemmingsplan Overhees Beschikking Hinderwet Hinderwet ontwerp-beschikking Hinderwet Verleende bouwvergunningen Reglement Verkeersregels en V erkeer stekens Discussienota gemeentelijke herindeling S I BAREETCAFE 9 DAGMENU S voor/ii,50 Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! Toch geen uitstel van behandeling Typemachine gestolen SSg veeSdig0En "1 va™ties pnjsexclusief. P P. u graag Leuke OVER ALLS slechts vrijetijdskleding 15 Maart 1935 Ingezonden stukken EJe burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 15 maart 1985 ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (ge iend iedere werkdag van 9.00 - 12.00 uur) en in het gemeentelijk INFOr- atiecentrum, Steenhoffstraat 9a, voor een ieder ter inzage ligt het be- emmingsplan "Tweede herziening bestemmingsplan Overhees", vastge- eld bij raadsbesluit van 15 februari 1984 en gedeeltelijk goedgekeurd door edeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 30 oktober 1984, afdeling RO, nummer 226RO/2685, welke goedkeuring onherroepelijk is geworden. Bij besluit van 5 maart 1985 heeft het college van b. en w. een beslissing nomen op de verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uitbreidings- irgunning van A. Hoegee, Joh. Poststraat 11 te Soest, voor een brood- en banketbak- ;erij op het perceel Tamboerijn 5 te Soest; Vorkheftruck-service H. G. Koenen B.V., Koningsweg 6a te Soest, >r een vorkheftruckservicebedrijf op het perceel Koningsweg 6a te Soest; O. E. M. W. van Keulen-Monsjou, Beetzlaan 65 te Soest, voor een gara gebedrijf op het perceel Beetzlaan 65 te Soest; Trane Airconditioning, Koningsweg 4 te Soest, voor een kantoor/maga- zijn/montage werkplaats op het perceel Koningsweg 4 te Soest; W. Strumpel, Eigendomweg 105a te Soest, voor een mestopslag op het perceel Eigendomweg 105 te Soest. De strekkingen van de beschikkingen voor de eerste vier luiden; "positieve •slissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, ichade en hinder maar buiten toe". •e strekking van beschikking voor W. Strumpel luidt: "negatieve beslis- ig op aanvraag". iet besluit ligt gedurende een maand vanaf 13 maart a.s. ter inzage op de jemeentesecretarie van 09.00 - 12.00 uur en in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren, egen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan de aanvraagster de betrokken adviseurs degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp laan liggen ter inzage de ontwerpen van de beschikkingen van J. P. de Bruin, Joh. Poststraat 25 te Soest, voor een slagerij annex worstmakerij en rokerij op het perceel Tamboerijn 17 te Soest; Hermans Groep B.V., Laanstraat 2 te Soest, voor een supermarkt op het perceel Van Weedestraat 141 te Soest; Telesonic B.V. Energieweg 4 te Soest, voor een inrichting tot het persen van grammofoonplaten op het perceel Energieweg 4 te Soest. De strekkingen van de ontwerpen der beschikkingen luiden: "positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe." Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schrif telijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schrif telijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om ver- gunning en hen die daartoe redelijkerewijze piet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten' bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 28 maart. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeente bestuur worden ingediend. Op het gemeentehuis (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan ligt ter inzage een verzoek om een oprichtings- cq. revisie- c.q. uitbrei dingsvergunning van B. Strumpel, Eigendomweg 105 te Soest, voor een inrichting voor grond en sloopwerken, handel in zand, grind etc., onderhoud en renovatie t.b.v. eigen machinepark, onder intrekking van aanvraag d.d. 4.9.1984. Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het College van Burgemeester en Wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 13 maart 1985. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aan vrager en de overige aanwezigen. De openbare zitting wordt gehouden op woensdag 3 april om 9.00 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben in gebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep instel len, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schrifte lijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet bekendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift, bij het College van B. en W. worden ingediend. Niet gebonden besluiten) plaatsen verblijfsruimte Tennispark, Koningsweg/Dorresteinweg, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7712; verbouwen c.q. gedeeltelijk vernieuwen woonhuis, Dorresteinweg 86; uitbreiden woonhuis, Vondellaan 5 bouwen rijwielberging en aanleggen terrasvormig talud t.b.v. amfi theater, Insingerstraat 39 uitbreiden garage/berging, Eigendomweg 71 bouwen garage/berging, Lange Brinkweg 29. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het College van B. en W. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. De minister heeft besloten, gelet op artikel 132 van het R.V.V., door plaat sing van borden 54d van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens mét onderbord de langs de zuidzijde van de weg Eemnes- Amersfoort (Rijksweg 721) tussen km 38,08i en km 38,110 in de gemeen te Soest gelegen verhardingsstrook aan te wijzen als laad- en loshaven en tevens het parkeren aldaar te verbieden van maandag tot en met vrij dag tussen 8.00 uur en 19.00 uur. Ingevolge artikel 135 van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens kan tegen dit besluit beroep worden ingesteld binnen dertig dagen na de dag waarop dit besluit in de Nederlandse Staatscourant ter openbare ken nis is gebracht. Het geschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, dient gemotiveerd te zijn en moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch - zo moge lijk in tweevoud - worden ingediend bij de commissaris der Koningin. De tekening hangt in het Informatiecentrum. Burgemeester en wethouders maken bekend dat vanaf heden in het ge meentelijk informatiecentrum, Steenhoffstraat 9a, alsmede in de biblio theken van Soest en Soesterberg, ter inzage ligt een exemplaar van de provinciale discussienota betreffende de gemeentelijke herindeling van ge meenten in het oostelijk deel van de provincie Utrecht. Deze discussienota, uitgebracht door het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht, bevat een aantal varianten voor wijziging van gemeente grenzen, die door het provinciebestuur wenselijk worden geacht. De betrokken gemeenten kunnen tot 1 juni a.s. reageren op deze nota. Na de reakties van de gemeenten stellen Gedeputeerde Staten in de loop van dit jaar een voorontwerpplan tot gemeentelijke herindeling vast. Eind 1986 zullen de grenswijzigingsvoorstellen van de provincie aan de Minister van Binnenlandse Zaken worden aangeboden. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld tot 5 april a.s. bij het gemeente bestuur te reageren op de nu aangeboden grenswijzigingsvarianten, zoals deze zijn verwoord in de nota. S Middelwijkstraat 2 I 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Tussen 17.00 en 20.00 uur Woensdag 13 maart Hutspot met klapstuk ƒ8,50 Donderdag 14 maart Rosbief met champignons Sperziebonen Gek. ofgeb. aardappelen Vrijdag 15 maart Groentesoep Spaghetti Bolognaise Sla Maandag 18 maart Haaskarbonade Gek. witlof Gek. ofgeb. aardappelen Dinsdag 19 maart Duitse biefstuk Sla Geb. aardappelen Woensdag 20 maart Kip in tomatensaus Rijst en doperwten De commissie Ruimtelijke Ordening staat nogal aarzelend tegenover de door het College van B. en W. opge stelde meerjarenraming voor Stads vernieuwingsactiviteiten. Dat bleek vorige week althans tijdens de commissievergadering, waar wethou der Plomp de leden er slechts met veel moeite van kon overtuigen dat het zin vol is deze raming (die weergeeft wel ke bedragen er in de komende jaren no dig zijn voor activiteiten op dit gebied) toch in de komende raadsvergadering te behandelen, ondanks het feit dat staatssecretaris Brokx kort tevoren had laten weten dat de datum waarop de raming gereed moet zijn is verscho ven naar vorig jaar. De heer Plomp deelde dat de commis sie zonder vreugde mee. "Daarvoor is het hele ambtelijke en bestuurlijke ap paraat dan onder druk gezet)Hij was wel van mening dat het voorstel deson danks behandeld moest worden, al was het alleen maar om Gedeputeerde Staten te laten zien dat Soest zijn zaak jes voor elkaar had. De gemeente Soest krijgt in de komen de jaren telkens een bedrag van zo'n 800.000 gulden van het rijk voor stads vernieuwing. Dat is volgens de gepre senteerde raming echter lang niet vol doende. In 1986 is al een bedrag van ruim l miljoen geraamd, verdeeld over de volgende posten - verbetering particuliere woningen 150.000,-; -infrastructuur 530.000,-; - woningbouwcorporaties 323.550,-. Bovendien is voor de posten "welzijn", "monumenten en beeldbepalende pan den" en "bedrijven" slechts een pro- memoriepost geraamd. Volkstuinen? De discussue in de commissie werd in geleid door een pleidooi van Chris Ui- terwijk vanaf de publieke tribune, die 1.LUCKY 13 Charlene is verliefd op een T.V.-beeld, dat van een jongen van 17 die ze nooit in levende lijve gezien heeft. De jonge man is beschuldigd van moord. Hij wordt ter dood veroordeeld maar ontsnapt en komt terecht bij Charlene, tot haar grote verrassing. Charlene is nu op pad met een moordenaar wiens gezicht overal bekend is. Charlene en Danny beleven samen de meest bewogen periode uit hun jonge leven. Het laatste dat Danny verwachtte was, verliefd te worden op Charlene en, on danks haar weerstand, wordt ook het meisje verliefd op Danny. Voor beide vluchtelingen is die weder zijdse liefde nog het gevaarlijkste van alles. Maar er is geen weg terug want er staat te veel op het spel. «Lucky 13» is een nummer tussen liefde en dood. 2. TERMS OF ENDEARMENT Beloond met 5 Óscars. 3. STRIPES Kolder in het leger. Vorig jaar zijn in drie maanden tijd 120 nieuwe aansluitingen op de riolering tot stand gekomen over een totale lengte van zeven kilometer. Aan de Wieksloot heeft 90 procent van de betrokkenen hieraan meegewerkt, aan de Talma- laan heeft slechts één bewoner niet meegedaan. Vorige week stemde de commissie Bedrijven en Personeel in met de plan nen om zestien huizen aan de Kolonie- weg (153.000 gulden) aan te sluiten op het Soester rioleringsstelsel, dertien huizen aan de Veldweg 190.000 gul den) en zevenendertig woningen aan de Birkstraat (620.000 gulden). Bij deze laatste verspreid liggende boerderijen gaat het om een drukrioleringssysteem wat niet geschikt is voor bedrijven en stallen, doch alleen voor huishoudens. Als de gemeenteraad akkoord gaat zal onmiddellijk opdracht gegeven worden tot uitvoering over te gaan, zodat vóór 1 juli alle werkzaamhe den nog kunnen worden afgerond. In dat geval komt de gemeente in aan merking voor een landelijke verfij ningsuitkering van ruim zes ton, zodat de gemeentekas zelf nog slechts" 300.000 gulden moet bijpassen. Hoog percentage Men rekent erop, dat opnieuw een hoog percentage van de belanghebbenden zal meewerken in goed overleg. Sluit men niet direct aan, dan zijn de kosten voor de aansluiting later hoger en moeten de huiseigenaren zelf de fi nanciële consequenties dragen. Wethouder Oudemans (VVD) heette tijdens de vergadering twee nieuwe commissieleden welkom. Adriaan Pothuizen (D'66) is sinds kort toege treden tot de commissie, en de heer D. Amold (VVD) volgt als nieuw raads lid zijn collega Ebbers (VVD) op in de commissie bedrijven en personeel. Vaag Bij de rondvraag informeerde Jan Vis ser („Progressief Soest") naar het zogenaamde „Vandalisme-voorko- mend-onderhoud" van gemeentewer ken in verband met de nota „Van dalisme? Hou het gaaf!" Ir. S. H. Brunekreef, directeur van gemeente werken, gaf toe dat deze plannen vaag zijn. In andere gemeenten zijn de re sultaten van vandalisme voorkomende maatregelen niet bevredigend. Men kan eigenlijk alleen snel de schade her stellen en proberen materialen te kie- Uit de recreatiezaal van clubhuis De Praatpaal aan de Molenstraat is vorige week een schrijfmachine gestolen. M. P. deed aangifte bij de politie. Het vermoeden bestaat dat de dader voor dat hij zijn plan uitvoerde eerst een raampje heeft opengezet, zodat hij ge makkelijk binnen kon komen. De schrijfmachine had een waarde van ca. 600 gulden. zen die onverwoestbaar zijn. Dat ge beurt ook wel. De kosten worden ge dekt uit het onderhoudsbudget. graag zou zien dat onder de post "wel zijn" een bedrag werd opgenomen voor het nieuwe volkstuinencomplex, waar voor hij ijvert. "Kan dat niet ingepast worden?" vroeg hij. Wethouder Plomp beloofde deze suggestie te zullen mee nemen, maar wees erop dat pas in de cember via het "volumebesluit" concrete voorstellen aan de orde zullen komen. Ries van Logtenstein (CDA) vond dat het College had gekozen voor een "niet al te harmonische oplossing." Voor de posten "woningbouwcorporaties" en "infrastructuur" was teveel geraamd, ten koste van de andere posten. Hij wilde de behandeling liever een maand uitstellen. Misser Joop v. d. Brakel (PvdA) noemde het besluit van de staatssecretaris "de zo veelste misser in dit kabinetsbeleid". "Hoeveel geld kost dit de gemeente? vroeg hij zich af. Hij drong evenals van Logtenstein aan op uitstel van de be handeling. "Nu we toch de tijd hebben moeten we de zaken eerst maar eens goed op een rijtje zetten. De rekening sturen we dan maar naar Den Haag. Adriaan Pothuizen (D'66) merkte op dat al het werk niet vergeefs gedaan hoefde te zijn, omdat hij had vernomen dat sommige gemeenten zouden mogen "proefdraaien". Wethouder Plomp antwoordde dat Soest niet een van die proef-gemeenten was. Pothui zen had ook wel wat vragen bij de ver deling, maar kon zich er "voor deze eerste keer" wel mee verenigen. Even als Van Logtenstein vroeg hij meer aandacht voor de "monumenten" in Soest. Ook Jan Visser (Progressief Soest) vond dat de posten "monumenten etc." te weinig uit de verf kwamen. Hij durfde in dat verband wel concrete projectén aan te wijzenhet Oranjeho tel. Hij vond het vreemd dat het Colle ge geen lijstje met "monumentale en beeldbepalende panden" had. "Dat kun je binnen een dag maken." Hij be loofde wethouder Plomp zo'n lijstje binnen 48 uur ter hand te stellen. J. Ebbers (VVD), voor het eerst in de commissie aanwezig, wees erop dat er al eens zo'n lijstje was gemaakt. "De Soester Gemeenschap heeft een paar jaar geleden al een dik boekwerk ge schreven. Die werkgroep heeft toen heel Soest doorgewandeld, dus dat hoeft niet meer onderzocht te worden. Spoor Hans Blom (CDA) had vooral moeite met het voorziene tekort. "Moeten we nu weer dat spoor op? Laat dan wat projecten afvallen. Ik voel niets voor zo'n bestuurlijke aanpak." J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) drong ook aan op een prioriteitenlijst je. Hij vond het onjuist dat van het tota le bedrag dat het rijk tot 1989 uitkeert (zo'n 3,2 miljoenmaar liefst 3 miljoen voor de infrastructuur gebruikt zou worden. "Dat lijkt meer op een vorm van ontlasting van de algemene dienst voor het onderhoud van gemeente eigendom." Hij zag in plaats van de PM-posten liever kleine stelposten. Wethouder Plomp wees de commissie erop dat de genoemde bedragen slechts een indicatie gaven. "Dit is geen begroting waarvan we de centen moeten verdelen. Het stuk is alleen bedoeld om Gedeputeerde Staten een indruk te geven van de bedragen die we mogelijkerwijs nodig zouden heb ben. En het laat in elk geval zien dat die bedragen hoger zijn dan men in Den Haag vermoedt. Er wordt op geen enkele wijze een aanslag op onze ge meentebegroting gedaan." Hij voelde niets voor uitstel: "Hoe eerder we dit aan G.S. doorgeven, hoe eerder zij er KJ ZUIDPROMENADE U wat aan kunnen doen, en des te beter is dat voor Soest." Complimenten Over de "monumenten" merkte hij op dat er reeds intensief overleg is geweest met de Stichting Oud-Soest en de Historische Vereniging om een plan ning op te stellen. "Bij de vaststelling van het volumebesluit kunnen we dan een keuze maken." Hij complimenteerde beide instellingen die zich bezighouden met het verleden van Soest overigens voor hun inzet. Van Logtenstein merkte in tweede in stantie op dat de fractie zich nog eens over het voorstel zou buigen, maar dat hij nog niet overtuigd was door de wet houder. Van den Brakel stelde vast dat de bedragen berustten op "natte vin gerwerk", maar Pothuizen bestreed dat. Jan Visser bracht de inspraakmo gelijkheden nog ter sprake en de meeste andere leden lieten zich ten slotte overhalen door een andere formulering van het voorstel, om de "indicatieve cijfers als uitgangspunt voor de behoefte aan middelen in de ko mende jaren vast te stellen". Het voor stel wordt dus in de raadsvergadering van 21 maart wel behandeld. w in pastelkleuren v.Weedestr.59 tel.12424 Soest TELEFOON 12874 Kiezerslijst Op de kiezerslijst voor deze gemeente voor het jaar 1935 komen voor 8761 stemgerechtigden voor 'n eventueele Tweede Kamer-verkiezing; 8065 voor de Statenverkiezing en 7810 voor de te houden Gemeente raadsverkiezing. J. H. Pieper Dinsdag is alhier na ene langdurige ziekte in den ouderdom van 49 jaar overleden de heer J. H. Pieper, hoofd der Mariaschool. Vanaf de oprichting der school, nu ruim 13 jaar geleden, was de over ledene hoofd van genoemde school Algemeen belang Wij hebben reeds eerder gemeld, dat enkele personen in deze gemeen te hebben gemeend, zich te moeten laten gelden bij de a.s. Gemeente raadsverkiezingen door het propageeren van die personen voor een raadszetel, die daarvoor het meest geschikt lijken, onafhankelijk van de politieke kleur. Deze lieden hadden tegen Donderdagavond een al- gemeene vergadering belegd in „De Gouden Ploeg", onder presidium van den heer G. H. Veenstra, hoofd der.openbare school in de Kerke- buurt. Te ruim acht uur was de groote zaal geheel gevuld met belangstellenden. De heer Veenstra wijst er op, dat hij gedurende de ruim 20 jaren, die hij hier woont, zich altijd buiten de politiek heeft gehouden. Hij is van meening, en velen met hem, dat 't er bij een raadslid niet op aan komt, waar hij ter kerke gaat, wat hij gelooft, hoe hij denkt over 't Opperwezen, als hij maar een eerlijk, bekwaam raadslid is. Wij hebben noodig raads leden, die het algemeen gemeentebelang dienen en niet het groepsbe lang, zooals maar al te veel voorkomt. Men dient in den Raad niet te zitten als vertegenwoordiger van een of andere partij, maar als een vrij persoon, die enkel de algemeene belangen der gemeente wil be hartigen. Nu is deze gedachte geen novum, geen ei van Columbus, dat wij hier hebben uitgevonden. Ons kabinet is immers in gelijke conditie en bestaat uit bekwame mannen van diverse pluimage. Dat willen wij hier ook. Bij de behandeling van de Winkelsluitingswet heeft minister Colijn gezegd: wij hebben een nationaal belang te dienen, en de con cessies, die wij ter wille van de eenheid moeten doen, daarmede kan de partij zich niet inlaten. Ook in andere gemeenten, o.m. Naarden en Amersfoort, heeft men reeds vereenigingen als wij bedoelen. Wij willen vanavond geen kritiek voeren op de daden en den gang van zaken in onze gemeente, maar ieder in de gemeente heeft 't gevoel, dat het an ders gaan moet dan het nu in Soest gaat. En als wij het anders wenschen moeten we niet vragen of de personen, die het beter zullen doen, tot die of die partij behooren, neen, we hebben bekwame onafhankelijke eerlijke personen noodig. Hoewel spreker in geen geval de anti-revulutionaire beginselen aan hangt, wil hij toch zeggen, dat hij eenige jaren geleden nooit een beter wethouder heeft gehad voor het openbaar onderwijs dan de toen zittende A. R. wethouder. Daarmede wil spr. demonstreeren, dat mogelijk is wat wij voorstaan, n.1. om niet te zien naar de politieke kleur of gods dienstige gezindheid, maar naar de bekwaamheid, de oprechtheid, de eerlijkheid van de personen. Pas had iemand, in de politieke ver grijsd, hem nog gezegd, dat het idee van „gemeentebelang" eigenlijk te mooi was om verwezenlijkt te worden. Maar wij willen trachten ons doel te verwezenlijken. Met deze inleiding was het doel uiteenge zet en werd er gelegenheid gegeven vragen te stellen of meeningen naar voren te brengen. Een vraag over de financieele zijde werd beantwoord met de mededeeling, dat men gedacht had om l gulden contributie te heffen. De heer Haver staat sympathiek tegenover het doel en streven zooals de voorzitter dit uiteenzette. Toch vreest hij, dat het geen bevre diging zal schenken. Ieder heeft een levensbeschouwing en werkt en streeft daarnaar. Personen van verschillende levensbeschouwing wor den 't niet eens over een bepaald algemeen belang. Vier jaar geleden is ook een poging gedaan tot een dergelijke stap en gezien de ervaring, betwijfelt spreker of men nu zal bereiken wat men zich voorstelt. De heer Grootewal, raadslid, wil de gemeente zien als een groote zaak, die goed beheerd moet worden. En dan heeft de praktijk hem geleerd, dat de beste en vruchtbaarste besprekingen plaats hebben in de com missievergaderingen. Dan is men zichzelf en voelt men zich vrij. Maar in openbare raadsvergaderingen voelen velen zich gebonden aan de partij en zijn gevoelig voor het publiek op de tribune. Nadat tenslotte nog een en ander is besproken, kregen zij, die sympathie gevoelden voor het uitgelegde doel, gelegenheid zich als lid op te geven. De overi gen konden de zaal inmiddels verlaten. Na een korte pauze werd er een voorloopig bestuur gekozen en blijkt het, dat zich een 60 personen hebben opgegeven als lid. Het voorloopig bestuur werd als volgt samen gesteld: de heer H. J. Veenstra, voorzitter, en verder de heeren Van der Plas (Van Lenneplaan), ir Pattijn (Steenhofstraat), Krabbendam en Bloemen. Tenslotte wees de Voorzitter nog op het groote succes van dezen avond, maar hij wilde er toch vooral op wijzen, dat het verdere succes zal afhangen van de toegetreden leden zelf, die ieder voor zich propaganda dienen te maken, voor 't goede doel, voor het z.i. onaan vechtbaar systeem. Buiten verantwoording der Redactie De uitbreiding van Soest Het Soester uitbreidingsplan is - men weet het - reeds tal van jaren aan de orde. Dat de behandeling - om gewichtige redenen - bij herhaling is uitgesteld, moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. Hier dieper op ingaan heeft geen zin. Voor een definitieve vaststelling is echter thans de tijd wel rijp te achten. De gewijzigde omstandig heden oefenen een zoodanigen invloed uit, dat te hoopen is, dat dit jaar iedereen weet waaraan hij zich te houden heeft. Aan een vrijwel on- houdbaren toestand is dan een einde gemaakt. De tallooze bouwaan- vragen, welke op inwilliging wachten, wettigen vorenstaande vrij ster ke uitspraak. Een vlotte afhandeling is noodzakelijk. Het voornemen bestaat het uitbreidingsplan in Mei e.k. aan de orde te stellen. De vraag, of het huidige raadscollege bij machte is een goede oplossing te bren gen dient echter ernstig onder het oog te worden gezien. Immers, er heerscht in de gemeente een vrij sterk verbreide meening, dat het zittend raadscollege incompetent is. Rationeel zou het zijn, als de bur gerij als geheel zich zou kunnen uitspreken. Behalve, dat vereenigingen zich middels adressen tot den Raad kunnen wenden in welke adressen een zienswijze wordt neergelegd, waaruit kan blijken of vorenstaande vraag met ja of neen wordt beantwoord, is de meest gereede oplos sing wel de uitslag der a.s. verkiezingen. In ieder geval verdient het denkbeeld óverweging of de gemeente Soest niet het best zou zijn te dienen door de behandeling van het uitbreidingsplan tot na de verkie zingen aan te houden. Hetzelfde geldt „mutaties mutandis" voor de aanstelling van een directeur van Gemeentewerken. De impotentie tot het vlot doen loopen der gemeentezaken, is ook in dit geval aanlei ding tot scepticisme waar 't aanstelling van eèn persoon betreft, aan welke toch den eisch mag worden gesteld inzake het uitbreidingsplan de materie te kunnen beheerschen. En het een, én het ander vormt een collectieve eenheid. Het uitbreidingsplan is, wat de uitvoering betreft, niet te scheiden van de inzichten van hem, die met de uitvoering is be last. Of anders gezegd: vooraf gepleegd overleg terzake moet noodza kelijk worden geacht. Aangezien de vereeniging „Algemeen Belang Soest" dit onderwerp zeer zeker als een rijke bron van studie zal be schouwen, is er voor belanghebbende alle aanleiding de te voeren be sprekingen bij te wonen. Bij een uitwisseling van inzichten kan ten deze waarschijnlijk wel wat worden gereikt. M. M.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5