mg en van lezers (JL8 VIDEO-WERELD (g) VIDEOWERELD I'Met het oog op Hartie-ZuidL J Feestelijke opening! Nieuwe Videokrant verschenen 'Ik had wel tandarts kunnen worden! Vrijwilligers Vakature Bank fAGÏNAf WOENSDAG 13 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 iocenten van Artishock ar het Vrijdag a.s. om 14.00 uur is de opening van: Artishock van hie' van Kwijtschelding/Afschrijving ifvalstoffenheffing/Rioolrecht Kasteelconcert Groeneveld met Vera Beths en Stanley Hoogland 'Bomen in het bos' Expositie in Kasteel Groeneveld Landschaps architectuur in Kasteel Groeneveld Vrouwen voor Vrede organiseert avond over kerncentrales Jaarvergadering Historische Vereniging Amersfoortse Cantorij en Amster damse schola in Xaveriuskerk HARTJE-ZUID De eigenaar van hakkenbar 'Sjoe': AmifJ Collecte Polen-aktie Vrijwilligerswerk vakantiekampen Onderzoek waardering winkelcentrum Soest-Zuid ging Artishock. In het jaar erenigtag Artishock oX •t ongemerkt voorbij fcj? neren. renigtag laten zien dat de bezoeken per jaar de kid ng georganiseerd Worden e voor (oud).leden en -do l/docent heten wij op deze n doe dit vóór 2s maart m vrijdag 5 april. kwam hij in de be- 1 initiatief om zijn toe te kennen aan 's, die echter deze a-Is dichter is Nico bekend werd zijn tsen". Hij zal zich i vooral bezighou- televisie, voetbal avond begint om tog. Presentatie: rt Jan Visser een werk van Nico en 65+ ƒ4,.. onze gezellige winkel aan de Van Weedestraat 82 U komt toch ook?! Elke nieuwe klant krijgt bij het huren van 3 films of meer een LUXUEUZE VIDEO OPBERGDOOS CADEAU! (Legitimatie verplicht - Alleen VHS) TELEFOON 02155-22339 'onderdag 28 maart "The ny Thomas (GB. 1984), 73 internationaal de aan- uiwege haar oneerbiedige x en politiek in het Italië Op zaterdag wordt om het optreden van Nico inde Literaire Salon, 3so" van Micljelangelp ertoond. 2Üjneerstè net als vele an,dere films de vrouw tot onderwerp v die in een vervreemden- naïviteit probeert terug oodgreep biedt geen uit- ft alleen, gevangen in "Deserto Rosso": 'Ik k gemaakt van de tele- ier van realisme op te gefascineerd door het personen met allerlei de dingen, de voorwer- len die in deze tijd een spelen." Net als zijn t's Resnais, Bresson en j meer geïnteresseerd s dan in het verhaal, gevoelens die de ge- unicatie en de ver- onze maatschappij uit n 1964 gemaakte film oni na films als 'La en "L'Aventura", nfilms. ir. Entree: 5,-/leden, Wertmüller (ondanks s ze Italiaanse van ge- ozeer in het verhaal !etails. De details vol ardigheden, bombast ironie. Haar humor ïgenstelling tussen de Ie underdog en diens ht. ïboren in 1928, begon regie-assistente van in 1963. In dat zij haar eerste film Ps met haar vijfde irchie" kreeg ze in leid. ;jp en 65 ƒ4,-. ïlangs is de eindafrekening afvalstof- /fenheffing/rioolrecht 1984 bij de Roester bevolking door de bus gerold. Öndanks de toezegging van de gemeen te, gedaan in 1984, om een beter voor lichtingsbeleid t.a.v. afschrijving/ rijtscheldig van gemeentelijke belastingen c.q. heffingen te ver zorgen, hebben wij daar tot op heden weinig konkreets van kunnen mer ken. Vandaar dat wij als Progressief Bestu ren Overleg mensen uit Soest met een ninimum inkomen willen wijzen op de nogelijkheid, afschrijving te vragen voor wat betreft de aanslag afvalstof fenheffing/ rioolrecht. Wie komen er nu wel en wie komen er nu niet in aanmerking voor een derge lijke afschrijving? Het hangt helemaal van de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager af of men al dan niet voor afschrijving in aanmerking komt. Ligt uw inkomen op het bijstandsniveau, dan wil dat nog niet zeggen dat u in aanmerking komt voor afschrijving. Pas als uw inkomen op bijstandsniveau ligt en u daarnaast kunt aantonen dat u bijzondere lasten en/of schulden hebt, kunt u eventueel in aanmerking ko men. Denkt u toch in aanmerking te komen voor afschrijving, dan kunt u tot na tioee maanden na dagtekening van de eindafrekening, een verzoek tot af schrijving indienen bijhet College van Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. U kunt dit doen door b.v. onderstaande voorbeeldbrief te sturen naar bovenge noemd college Soest, datum Mijne Heren, Hierbij verzoek ik, 4 naam adres:......... woonplaats kwijtschelding/afschrijving van de afvalstoffenheffing en/of rioolrecht aanslag 1984 gebruikers nummer Hoogachtend, Goede voorlichting t.a.v het kwijtscheldingsbeleid is belangrijk. Betere voorlichting over de kwijtschel- dings mogelijkheden voor wat betreft de onroerend goed belasting, heeft er b.v. toe geleid dat de kwijtschelding OGB in twee jaar is verdrievoudigd, (lande lijk). Namens het Progressief Besturen Overleg, Gerrit Leeflang, Fred Rijn talder. Op zaterdag 16 maart a.s. om 20.15 uur vindt in Kasteel Groeneveld in Baarn weer een kasteelconcert-op-de-zater dag plaats. Ditmaal treden op Vera Beths (viool) en Stanley Hoogland (pianoOp het programma staan - Ludwig van Beethoven: Sonate nr. 8 viool en piano in G gr.t. - Peter Tsjaikovski: Serenade me- lancholqe; -ClaudeDebussy: Sonate voor viool en piano - Ferruccio Busoni: Sonate nr. 1 voor viool en piano in C gr.t. Vera Beths ontving haar eerste viool lessen van vader Gijs Beths en stu deerde later bij Herman Krebbers. In hetzelfde jaar dat zij het Oscar Back concours won werd haar ook de Prix d'excellence toegekend, waarna zij haar studie afsloot bij Ivan Galamin in New York. Zij is een veel gevraagd soliste bij symfonieorkesten over de hele wereld en zij werkte met vele dirigenten van grote naam samen. Zij De structuur van het bos, opgebouwd uit de vorm van de individuele bomen en hun rangschikking in het bos, is het onderwerp van de etsen van Mar leen en Ronald van de Winckel. De ex positie is te zien in de Boomkamer van Kasteel Groeneveld van 9 maart tot en met 26 mei. De tekeningen werden door Ronald van de Winckel (bosbouw-ingenieur) ver vaardigd in twee semi-natuurlijke bos sen: in eeri Rijn-oeverbos in de Franse Elzas, dat in 1982 jammer genoeg ge deeltelijk werd gekapt en in de Wieden te Overijssel, één van de oudste elzen- bossen van Nederland. Als basis dient een vaak 20 meter breed en 100 meter lang afgebakend gedeelte midden in het grotere boscomplex. Samen bewerken Marleen en Ronald de veldtekeningen met behulp van de 'droge naald' tot etsen. Het typische van de ets is dat zuiver één aspect, namelijk de vorm, uit het bos naar vo ren wordt gehaald. Deze neiging naar het abstracte wordt nog versterkt door het in meer of mindere mate terug dringen van de plaattoon en het ge bruik van strakke witte lijsten. Openingstijden: dinsdag, woensdag en vrijdag: 10.00 - 17.00 uur; zaterdag en zondag: 12.00 - 17.00 uur; maandag en donderdag gesloten. bespeelt een Stradivivarius uit 1727. Grote vermaardheid kreeg zij als ka- mermuziekspeelster in het Rondom Ensemble en als duo partner met Stanley Hoogland, die zijn opleiding kreeg bij Jaap Spaanderman, (Amsterdam), Maria Curcio (Enge land) en Menachem Pressler (Ameri ka). Hij specialiseerde zich in het be spelen van authentieke "Hammer- klavieren" hetgeen resulteerde in grammafoonplatenopnames, zowel solistisch als tezamen met Vera Beths. Entree: 12,50; CJP en Pas 65: 11,-. Op zaterdag 16 maart a.s. om 10.00 uur opent ir. F. C. Prillevitz, algemeen di recteur van Staatsbosbeheer, de ten toonstelling "Landschapsarchitec tuur" in Kasteel Groeneveld in Baarn. "Landschapsarchitectuur" is georgani seerd door de gelijknamige afdeling van het Staatsbosbeheer. Veel fraaie ontwerptekeningen worden aan het pu bliek getoond. In een aantal gevallen wordt het hele ontwerpproces toege licht, van voorstudie tot eindontwerp. Foto's van de uitgevoerde situatie ge ven de mogelijkheid om de ideeën van de ontwerper aan de werkelijkheid te toetsen. Daarnaast geeft de tentoon- Openbaar fractieberaad D'66 Maandag 18 maart a.s. houdt de werk groep gemeentepolitiek van D'66 weer haar maandelijks fractieberaad in Ge bouw Gemeentewerken, Lange Brink- weg 77, Soest. Aanvang 20.00 uur. Zoals gebruikelijk zullen de punten van de Raadsagenda van donderdag 21 maart a.s. onderwerp van de discussie uitmaken. U bent bij deze beraadsla ging van harte welkom. Indien U een onderwerp hebt, dat u na aan het hart ligt en dat u met D'66 zoudt willen bespreken, dan graag vooraf even een telefoontje naar Adriaan Pothuizen, tel. 19628, of naar Piet Kort, tel. 10243. Woensdag 27 maart in De Borg: De positie van de kerncentrales is flink in discussie. Het voorstel van de Ne derlandse regering er twee nieuwe kerncentrales bij te bouwen roept veel vragen op. Ook bij de vrouwenvredes beweging heeft dit voorstel grote ver ontrusting gewekt, want kerncentrales vormen een bedreiging voor de volks gezondheid. Vrouwen voor Vrede Soest besloot daarom ook plaatselijk aandacht te be steden aan de risiko's die kerncentra les met zich meebrengen. Zij organi seert op woensdag 27 maart a.s. een avond in De Borg waar de heer W. J. E. Verheggen, huisarts te Tilburg en voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie, een inlei ding zal houden over de problemen van kerncentrales in vredes- en oor logstijd. De avond begint om acht uur en staat open voor alle belangstellenden. De Historische Vereniging Soest houdt op maandag 18 maart haar jaarverga dering in De Rank aan de Soesterberg- sestraat 18. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Na het huishoudelijk gedeelte houdt de heer M. C. M. van Adrichem van de Streehistorische Vereniging "Westland een lezing met dia's. Vijf jaar geleden was de heer Van Adrichem aanwezig tijdens de bijeenkomst waarin werd besloten tot de oprichting van de His torische Vereniging Soest. Kinderfilmmiddag 'O verhees' Op woensdagmiddag 20 maart a.s. or ganiseert de wijkvereniging Overhees een kinderfilmmiddag in het diensten centrum van de Vijverhof, gelegen aan de Klarinet. Aanvang 14.00 uur. Ver toond wordt een Nederlands gesproken tekenfilm. Entree voor kinderen van leden en donateurs 1,50, voor introdu cé's het dubbele. Alle kinderen van Soest zijn van harte welkom. In de paüze worden zij getrac- teerd op een glas limonade. Videokrant nr. 16 is uit. In dit videojournaal, met nieuws uit Soest en Baarn, komen de volgende onderwerpen in beeld 1. OefeningE.H.B.O., brandweer en Rode Kruis 2. Overhandiging bus voor vervoer van ouderen 3. Dienstencentrum De Vijverhof geopend 4. Hond wordt bevrijd uit afvoerpijn 5. Jubilerende Rabobank deelt cheques uit 6. Wedstrijden op de Peters Baan door Kardinaal Alfrink Mavo 7. Splitsing van flats in Soest 8. Demonstratie van multifunctionele vrachtwagen 9. Carnaval in Soest 10. Spelmiddag voor de jeugd 11. Furrer ensemble te gast in Shoonoord 12:'Ziekenhuis de Oèlte moet er komen - 13. Slip jacht' av- De videokrant is te zien In Soest bij: Brilcentrum Nota Van Weedestraat 87 In Baarn bij: Bolwerk warmte sound Hoofdstraat 2 De videokrant is te koop of te huur In Soestdi jk bijFoto-V ideo V an Dam Praamgracht 5 Tel. 02155-17552. Op zondag 17 maart a.s. om 20.15 uur zal de Amersfoortse Cantorij in samenwerking met de Amsterdamse Schola Cantorum van de K.T.H.A. een concert verzorgen in de Franciscus Xaveriuskerk ('t Zand) te Amersfoort. Het programma van dit concert staat in het teken van de liturgie van de zondag 'Laetare', de Halfvastenzondag. Halfvasten, de onderbreking van de veertigdaagse vasten, is genoemd naar het begin van de intrede-zang, het Intro ïtus, "Laetare". De vierde zondag van de Veertigdagentijd heeft vanouds een geheel eigen karakter, de Boetestem ming is getemperd en orgelspel is toe gestaan. Het concert van aanstaande zondag volgt de liturgie van deze zon dag, zodat de samenhang tussen de uit te voeren werken zijn interacties be houdt. Op het programma staan: de Missa Benedicta Es van G.P. Palestrina, de Motetten Jubilate Deo en Domine non secundum van Josquin Desprez en de Gregoriaanse gezangen van de mis op Zondag Laetare. De reputatie van een componist als Pa lestrina, met een enorm oeuvre, is noodzakelijk gebaseerd op een selectie van zijn werk. De Missa Benedicta Es bezit ondanks de 'inzet' van enkelen nog geen grote bekendheid. Deze Missa laat een kant van Palestrina' s compo neren zien die getuigt van zijn "ver schuldigde eerbied' aan Josquin Desprez De Missa Benedicta Es staat bekend als een vroeg werk van Palestrina en werd vele jaren gecatalogiseerd als de 'Missa Sine Titulo'. Onder invloed van Peter Wagner, die in 1913 zijn 'Histoire of the Mass' schreef werd de Missa Benedicta Es 'gekoppeld' aan het motet van Josquin Desprez Benedicta Es'. Nauwkeurige analyses hebben aange toond dat er een muzikale relatie be staat tussen Palestrina en Josquin Des prez; zij waren min of meer tijdgeno ten. De Missa Benedicta Es werd vol tooid in 1562, wat is gebleken uit een brief van Palestrina. Naast de Amersfoortse Cantorij onder leiding van Wouter van den Braak, die in deze regio reeds een reputatie heeft opgebouwd, zal de Amsterdamse Schola Cantorum van de K.T.H.A. onder lei ding van Marcel Zijlstra te horen zijn Deze kleine Schola, bestaande uit theo- logie-studenten, zingt het Gregoriaans op een wijze die gebaseerd is op studie van oude handschriften uit de 10e en lle eeuw. Aan het orgel treffen wij Geert Bier- ling, die in eerdere concerten van de Amersfoortse Cantorij van zijn kunnen heeft blijk gegeven. Een bezoek aan dit concert op zondag avond om 20.15 uur, waarvan de pro gramma-samensteling getuigt van stijl en eerbied voor de context, wordt warm aanbevolen. Toegang: ƒ10,-. Donateurs, 65+ en CJP: ƒ7,50. Kg®®®®®®®®®®®®®®®®®®©®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®® Na de feestelijke opening van het nieuwe winkelcentrum, eind vorig jaar, in Soest-Zuid is er aan de "zuidpool" van Soest een betrekkelijke rust in getreden. De winkeliers hebben zich intussen ingewerkt en ook de con sumenten hebben de tijd gehad om aan de nieuwe situatie te wennen. Dat is vanuit beider gezichtspunt naar grote tevredenheid verlopen, zoals uit de positieve verhalen kan worden opgemaakt. In wekelijkse afleveringen zal de Soester Courant de winkeliers van "Hartje- Zuid" - onder welke vlag zich zowel de "oude" als de "nieuwe" winkeliers van Soest-Zuid gezamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek intro duceren. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oog op Hartje-Zuid". De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Aflevering6: Hakkenbar 'Sjoe', Zuidpromenade. Aan het woord is de heer S. Pel (37), die met deze uitspraak gekscherend doelt op de ouderwetse, langjarige opleiding, die hij heeft moeten volgen, alvorens hij zichzelf als volleerd schoen maker mocht bestempelen. Intussen snelt een paar chique dames schoenen, door zijn vaardige handen bestuurd, langs een indrukwekkende, gedempte pief-paf-poef-geluidjes voortbrengende machinerie. In een oogwenk is het karwei, het opzetten van een paar, mini-hakken, geklaard en de volgens geluiden zijn die van een ritselend plastic tasje en een rin kelende kassa, die een bescheiden be drag als tegenprestatie voor de ver leende dienst tot zich heeft genomen. De hypermoderne batterij machines, waaraan de heer Pel twee paar "inge bouwde handen" toedicht, omvat een spijkerautomaat, een persinstallatie, een revolver-fraisgedeelte, een (fijn) schuurmachine, alsmede een poets sectie. Deze "machinale medewer kers" kunnen het echter niet stellen zonder een paar geschoolde mensen handen, die niet alleen de bevelen ge ven, doch die tevens de waarborg vor men voor de aflevering van een vak kundig werkstukje. Reeds op zeer jeugdige leeftijd wist de heer Pel, dat hij "schoenlapper" wilde worden en het bereikte resultaat wettigt de uitspraak, dat hij 't 'm ook werkelijk "gelapt" heeft. Want de nieuwste vestiging van Hakkenbar "Sjoe" in Hartje-Zuid is de vierde in de reeks zaken, die hij tot de zijne mag rekenen. Twee hiervan bevinden zich in Hilversum, de beide andere in Soest, waarvan de "langstlevende" reeds vanaf 1976 aan de Koninginne- laan is gelokaliseerd. Met dit "hak kenbarkwartet", dat door 6 vakkun dige medewerkers wordt bemand, vindt de heer Pel het voorlopig welle tjes. "Ik heb mijn risico's, dacht ik, nu voldoende gespreid", zegt hij, "en ik kan het geheel nog net overzien. Daarvoor moet ik wel van hot naar her springen, want je wilt niet alleen je gezicht overal laten zien, doch boven dien moeten de gaatjes die door vakan tie en ziekte ontstaan opgevuld wor den. Daarbij komt nog dat ik van na ture geen stilzitter ben' Na een 7-jarige opleiding op vakscho len en - als stagiair - bij verschillende meesterschoenmakers, nam de jonge Pel die toen nauwelijks 19 jaar was en zichzelf nog lang geen schoenmaker vond, de "praktijk" over van een "oud baasje". Als geboren en getogen Hilversummer is hij zijn geboorteplaats trouw geble ven, want het pand dat hij 2% jaar later aan de "Gijsbrecht" kocht, her bergt niet alleen zijn eerste échte schoenmakersbedrijf, doch tevens zijn "vijfkoppige" gezin. Trots lachend vervolgt hij, dat zijn kindertrio niet al leen is samengesteld uit beide soorten van de "homo sapiens", doch in haar kleur ook nog aardig overeenkomt met de tinten blond, zwart en rood, die hij uit zijn roterende poetsrollen weet te toveren. Sleutels en voeten Hij krijgt overigens niet de kans om het gesprek met gekruiste armen te Burgemeester en Wethouders hebben de "Stichting Midden Nederland Helpt de Polen" toestemming gegeven om in de periode 8 tot en met 10 april te collecteren. stelling een indruk van het werkter rein van de afdeling Landschapsarchi tectuur. Fraaie luchtfoto's en een continu dia programma vullen de tentoonstelling aan en geven een beeld van de diver siteit van het Nederlandse landschap. Een rijk geïlustreerde catalogus ver schaft aanvullende informatie en maakt het mogelijk het geheel thuis nog eens na te kijken. De tentoonstelling is te zien tot 29 mei a.s. De openingstijden zijn: dinsdag, woensdag en vrijdag: 10.00 - 17.00 uur, zaterdag en zondag: 12.00 -17.00 uur. In een volgend artikel willen we wat dieper ingaan op het zgn. Gilde-Gids- projekt, dat kortgeleden is gestart. Ouderen die daaraan hun medewer king willen verlenen wordt verzocht kontakt op te nemen met de Vrijwil ligers Vakature Bank Soest. Omdat het hier gaat om het overdragen van kennis en ervaring aan jongeren is het van belang dat jonge mensen die van deze kennisoverdracht willen profi teren, zich eveneens in verbinding stel len met de Vrijwilligers Vakature Bank. We willen er op wijzen dat jongeren met belangstelling voor vrijwilligers werk in de diverse vakantiekampen in Nederland en een aantal landen in Europa daarvoor zo spoedig mogelijk kontakt dienen op te nemen met de Vrijwilligers Vakature Bank. Het gaat om periodes van enkele dagen tot een paar weken. Omdat er ieder jaar veel belangstelling is voor dit vrijwilligers werk raden we belangstellenden aan snel een besluit te nemen. Uitgebreide informatie over deze vakantiekampen ligt bij de Vrijwilligers Vakature Bank ter inzage. Voor vragen over onderstaande vaka- tures eveneens kan men kontakt op nemen met de V.V.B., Steenhoffstraat 46 (op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur). Telefoon 12630. In bejaardencentrum is plaats voor enkele vrijwilligers m/v t.b.v. de be woners van het huis. Werkzaamheden bestaan uit het serveren en afruimen en koffie zetten. In dienstencentrum wordt gastheer (evt. gastvrouw) gevraagd. Vu ui nei rondbrengen van maal tijden worden enkele vrijwilligers m/v gevraagd. Men dient over een rijbewijs te beschikken. Welke vrijwilligster wil voor be woners van bejaardenhuis boodschap pen doen, planten water geven, waar de bewoners dit niet zelf kunnen, op de koffie gaan of met de bewoners gaan wandelen. Docent Nederlands zoekt contact met een aantal vrijwilligers m/v ter assistentie bij het geven van Neder landse taal aan buitenlandse werkne mers. Welke dame wil assistentie verle nen bij het geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen. Mensen met belangstelling voor de natuur kunnen behulpzaam zijn bij het geven van natuurlessen aan kinderen in de praktijk. School voor moeilijk lerende kin deren kan de hulp gebruiken van en kelen vrijwilligers m/v om leerlin gen het lezen en schrijven bij te brengen. Vereniging van Turkse jongeren en arbeiders zoekt ter begeleiding van jongeren een vrijwilliger m/v bij het maken van schoolwerk. Kennis van de inhoud van het school werk is gewenst. Voor het geven van fotocursussen, het omgaan met videoapparatuur en het draaien van films worden enkele vrijwilligers m/v gezocht. Binnen het onderwijs is een groot aantal vakatures beschikbaar waar voor de hulp van vrijwilligers wordt ingeroepen. Inlichtingen over deze en andere vakatures bij de Vrijwilligers Vakature Bank. voeren. Achtereenvolgens worden twee klanten voorzien van "op maat gesneden" sleutels, die met behulp van een ingenieuze machine in de kortste keren worden vervaardigd. Honderden basismodellen van vele merken, waar onder Yale, Lips, Zeissikon en Nemef worden in voorraad gehouden, zodat misgrijpen niet of nauwelijks voor komt. In laatste instantie biedt de "sleutel-dictionaire" uitkomst en kan de klant alsnog, zij het met een korte wachttijd van 1 a 2 dagen geholpen, worden. Schoenreparatie en sleutelfabricage, kunnen die twee disciplines samen gaan? "Op papier misschien niet, maar in de praktijk van alledag werkt het prima. Het was een gaatje in de Soester markt en de opvulling hiervan vormt een dienstverlening die door het winkelend publiek gretig wordt geac cepteerd." Terwijl een paar licht bruine veters van eigenaar verwisselt, besluit hij dit onderwerp met: "en U hebt 't in deze korte tijd zelf ook al kunnen vaststellen Hij komt terug op zijn brede opleiding waarvan hij dagelijks de vruchten plukt. "Ik ben uiteraard op lange na geen podotherapeut, zodat ik mij er wel degelijk Voor wacht om het gladde ijs op te gaan. Maar ik weet wél welke mensen ik moet waarschuwen voor het nog verder dragen van onderkenbaar foutief schoeisel. Ik raad ze dan aan om eens naar schoenspecialist A of voetspecialiste B te gaan. Geen mens behoeft zich overigens zorgen te ma ken over het feit, dat hij een "schuins marcheerder" is. Normaliter worden de voeten immers in diagonale richting d.w.z. vanaf de buitenkant achter naar de grote teen "afgerold". Deze men selijke gang", doceert hij verder, "resulteert logischerwijze in enigszins schuins versleten hakken en zolen en daarop en ook daarmee weten wij uiteraard wel raad Nering en service Een mevrouw die met alle geweld haar peau de suède-schoenen wil verven gaat zonder potje verf de deur uit, na er met klem op gewezen te zijn dat een zodanig actie bij voorbaat tot mis lukking gedoemd is. "Kijk", merkt hij op, "neringziekte is een foutieve commerciële drijfveer. Een goed ad vies zet op de duur meer zoden aan de dijk dan een kassa-aanslag tegen beter weten in". Het is naargeestig weer. Niettemin blijft de winkeldeur onafgebroken in beweging. "Maar", aldus de heer Pel, "de verschillen zijn toch merkbaar. Nu wachten de mensen in de bar en aan de bar, totdat de reparatie gereed is, terwijl ze bij zonnig weer met velen tegelijk even snel naar binnen wippen om hun wensen kenbaar te maken. Aan het einde van de rit komen ze dan hun bestelling weer ophalen. Dan is het vaak aanpakken geblazen! Foto: Goos van der Wilt Waar de klanten vandaan komen? Wel, in 't algemeen is het "een Soester ge beuren", Klanten die dichtbij wonen gaan nu vanzelfsprekend niet meer naar de Koninginnelaan. Erg fijn na tuurlijk dat ze komen, maar het be tekent geen vooruitgang. De groei zit duidelijk in de mensen, die vroeger naar Amersfoort gingen en ook in de genen die vanuit Amersfoort hier naar toe komen. Leusden "scoort" ook niet slecht. Ja, het klinkt misschien een beetje afgezaagd, maar je kunt er zelf natuurlijk ook veel aan doen, aan die groei bedoel ik. Kwaliteit is een dwin gende noodzakelijkheid, daaraan valt uiteraard niet te tornen. Nou, dat kost me geen enkele moeite, want ik heb van meet af aan geleerd en nooit meer verleerd, dat beter dan goed zeker niet slecht is, doch dat beter dan beter het beste is. Voeg daarbij de voor niets te koop zijnde vriendelijkheid en een concurrerend prijskaartje en het plaatje is compleet. De mond-op-mond"- reclame zorgt voor de rest. Restaureren en dikke Van Dale Tijdens het praten hebben zijn handen niet gerust en de machines evenmin. Een paar damesschoenen is van nieuwe hakjes voorzien en ondergaat nu een behandeling, die met de benaming "sealen" wordt aangeduid. Dunwan- dige kunststof buis ("plastic tubing") van de juiste afmeting, wordt over de beschadigde hak getrokken en in de hete luchtstroom van een föhn zodanig verwarmd, dat het materiaal krimpt en als het ware een geheel gaat vormen met het zich eronder bevindende leer. Met een paar snelle messneden wordt het overtollige materiaal verwijderd en enige subtiele bewegingen langs de rondtollende poetsrollen voltooien de restauratie. De heer Pel is nog steeds erg gelukkig met de fonetische benaming "Sjoe", die overigens ook buiten de landsgren zen bij hele volksstammen goed in het gehoor zou liggen. Met het woord "hak kenbar", hoewel volledig ingeburgerd en ook vermeld in de "dikke Van Dale", heeft hij eigenlijk een beetje moeite. "Wij bestrijken immers het gehele vakgebied van de schoenmakerij en daarbij komt echt nog wel iets anders om de hoek kijken dan alleen maar hakken". Misschien vormt de tenaamstelling H.Z.-Bar "Sjoe" een oplossing voor dit kleine taalprobleem? H.Z. kan zo wel staan voor "hakken" en zolen" als voor'Hartje-Zuid' Hoet het ook zij, de heer Pel en zijn medewerkers zien in één oogopslag waar een schoen wringt. Hun vak brengt met zich mee, dat zij dagelijks velen een "hak zetten", echter op een zodanige wijze, dat niemand zich hier bij "op de hak genomen" voelt. In de periode 13-27 maart zullen bezoekers van het nieuwe winkelcentrum Zuidpromenade benaderd worden met het verzoek mee te werken aan een korte enquête. Doel van het onderzoek is te achterhalen in hoeverre het nieuwe centrum voldoet aan de verwachtingen. In de enquête, uitgevoerd door studenten Geografie van de Rijksuniver siteit Utrecht, wordt gevraagd naar de waardering voor zaken als winkel aanbod, parkeergelegenheid, voetgangersgebied, structuur van het cen trum, etc. Tevens wordt onderzocht in welke mate het koopgedrag sinds de opening van het centrum veranderd is. Ook wordt geïnformeerd naar de waardering van het winkelen in Soest qua aanwezigheid van bepaalde soorten winkels en inrichting van de verschillende winkelgebieden. Naast deze enquête onder de bezoekers van het centrum zal ook een aantal Soesters telefonisch benaderd worden met een soortgelijke vragenlijst. Mogelijk kunnen de resultaten dan dit onderzoek bijdragen tot een verdere verbetering van de winkelsituatie in Soest. Daarom worden alle inwoners verzocht hun medewerking te verlenen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9