cm De Gouden Boeken week 'Met het oog op Hartje-Zuid' Grandioze Paasweek in 'Hartje-Zuid' Eerste steenlegging woningproject 'Bleekveld' Van Dam Super introduceert eigen "super'-merk Vrijwilligers Vakature Bank 'Van de schoolbank naar de handelsbank. 'Gouden' Boekenweek: 20 t/m 30 maart V V 20 maart t/m 30 maart 1985 WOENSDAG 20 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 10 Promotie-commissie strikt 'Hip de Haas STRAK EN STRALEND P. Stalenhoef autoschade Woningbouw kan vlot Vivo-zegels blijven voorlopig geldig Relaas van een vrijwilliger HARTJE-ZUID A.B.N. -Kantoorbeheerder F. S.M. Gerritsen: De volijverige leden van de promotie commissie "Hartje-Zuid" zijn er na moeizame en langdurige onderhande lingen in geslaagd "Hip de Haas", een befaamde organisator van Paasacties, te contracteren. De aandacht van de commissie was al enige tijd geleden gevallen op deze in de "Korte Duinen" residerende en nauw aan de Paashaas verwante langoor, die aanvankelijk deel heeft uitgemaakt van het Paas haas-gevolg, doch die nu al weer enige jaren voor zichzelf werkt. Ondanks het feit dat de regionaal werkende Hip een aantal zeer aantrekkelijke aanbiedin gen uit Gooi- en Eemland mocht ont vangen, is de keuze van zijn werkter rein in het Paasseizoen '85 uiteindelijk toch op Soest en dan met name op "Hartje-Zuid" gevallen. De commissie heeft handig ingespeeld op Hips chauvinistische gevoelens met betrekking tot ons dorp. Geboren en ge togen in de Korte Duinen van waaruit hij zijn uitstapjes naar de velden ten Zuiden van de Birkt maakt, voelt Hip zich een onvervalste Soester Knol. De kennis van deze nostalgische betrok kenheid vormde voor de commissie hét wapen waarmee een beslissing ten gunste van het "Hartje-Zuid"-gebied kon worden afgedwongen. Door de tentoonspreiding van zijn gro te commerciële gaven heeft Hip tijdens de harde onderhandelingen de bewon dering en de eerbied van de commis sieleden weten af te dwingen. Toen het contract eenmaal getekend was, ontpopte Hip zich tevens als een bemin nelijke en humorrijke gesprekspart ner, wiens sprankelende invallen de ene lachsalvo na de andere veroor zaakte. Toch was 't in het begin wel even wennen. De conversatie met een haas verloopt vanzelfsprekend moei zamer dan de gesprekken die de com missie sinds jaar en dag gewend is te voeren met Sint Nicolaas en de Kerst- amn. Uit alles bleek echter dat Hip uit voorafgaande contacten met de mens veel had opgestoken. Wanneer hij tijdens de discussies in zijn toch indrukwekkende kennis van de Neder landse taal te kort schoot, wist hij door middel van aanvullende gebaren een zodanige uitdrukkingskracht aan zijn woorden mee te geven, dat zijn bedoe lingen aan duidelijkheid niets te wen sen overlieten. Een fotogenieke haas in Restaurant van den Brink De gesprekken vonden steeds plaats in het van oudsher befaamde Restaurant van den Brink aan de Soesterbergse- straat, het werkterrein van de heer en mevrouw Ott, die zich beiden altijd nauw verbonden hebben gevoeld met het wel en wee van "Hartje-Zuid" en die ook nu weer met hun hartelijke ont vangst van Hip de Haas getuigenis aflegden van hun beider gastvrijheid. Een op aangepaste hoogte geïnstalleer de hazeleger en een door mevrouw Ott geserveerde schotel van krakendverse veldgewassen stemden Hip terstond tot grote tevredenheid. Tussendoor snoep te hij van door hemzelf meegenomen speenkruidknolletjes, die hij uit een op ingenieuze wijze opgevouwen koolblad toverde. Van meet af aan liet Hip blijken niet van ijdelheid ontbloot te zijn. Als eer ste voorwaarde stelde hij dat de Paas- actie '85 in "Hartje-Zuid" volledig in het teken van Hip zou moeten staan. "Zonder Hip geen hippe actie", luidde zijn kernachtige commentaar bij deze eis. De commissie vond Hips idee. na enig nadenken, nog niet zo slecht. Ten slotte was hij een fotogenieke haas en voldeed hij aan de uiterlijke kenmer ken die een Paashaas dient te bezitten. Een in der haast ontboden tekenaar kweet zich op bekwame wijze van de niet eenvoudige taak om de nimmer stilzittende Hip "naar het leven" op papier te zetten. In een van tomeloze energie en zakelijk inzicht getuigende houding, de oren alert gespitst, de rechterduim branieachtig onhoog ge stoken, het "Hartje-Zuid"-vignet in de linkervoorpoot geklemd, presenteert Hip de Haas zich met zijn hierbij ge plaatste afbeelding voor het eerst aan het Soester lezerspubliek. Het is echt niet verwonderlijk, dat een zoveel slimheid uitstralende viervoeter er tot dusverre op glansrijke wijze in is geslaagd om tijdens de jachtseizoenen uit handen van snode jagers te blijven. Hip ontvouwt zijn actieplannen Vervolgens werden de grote lijnen van de Paasactie door Hip aangegeven. In een niet te stuiten waterval van korte, afgebeten zinnen, welhaast ritmisch begeleid door zijn stampende lopers, verordonneert hij: "Er moet absoluut een kleurwedstrijd komen voor jongens en meisjes van 6-12 jaar. Ik, Hip de Haas, wil op deze plaat in groot ornaat afgebeeld staan. Ik mag toch ook wel eens weten hoe de Soester kinderen een haas uit de Korte Duinen inkleuren. Uiteraard moeten aan deze wedstrijd mooie prijzen verbonden worden. Ik wil, dat de kleurplaten vanaf 20 maart a.s. via de scholen en de "Hartje- Zuid "winkeliers gedistribueerd worden. Tot en met vrijdag 29 maart kunnen de kinderen de platen bij alle Rabo-Banken in Soest inleveren. Ieder kind, dat zijn plaat inlevert, ontvangt een hip paaseitje en een sticker. De uitreiking van de prijzen moet nog voor Pasen plaatsvinden, laten we zeggen op 3 april om 15.00 uur, in Eltheto. Zor gen jullie vooral voor een deskundige jury. En ga eens even praten met Bak ker Boumans. Aardige man! Die bakt wel weer wat lekkers voor de kinderen en hun meekomende ouders." Hip haalt even diep adem om dan weer snel als een haas te vervolgen: "Er zal geadverteerd moeten worden, niet halfslachtig, doch groots opgezet, hele pagina's, op zijn Paasbest. In die ad vertenties moeten leuke dingen staan voor de mensen, niet tien, twintig of dertig, maar vijfenvijftig leuke dingen. Schrijf maar op, dat het allemaal supervoordelige aanbiedingen moeten zijn, die de mensen in een echte Paas- stemming brengen. Hebben jullie alles? Daar gaan we weer. Een grote loterij is ook in mijn Paasplannen opgenomen. Voor iedere vijf bij een "Hartje-Zuid"-winkelier bestede guldens ontvangt de koper een genummerd lot. Ik zou het wel leuk vin den om op die loten afgebeeld te staan. Krijg ik tenminste een beetje bekend heid. Volgend jaar moet ik toch weer leven. Zorg voor een aantrekkelijk prijzenpakket. En sluit mij van deelne ming uit, want anders krijgen jullie onherroepelijk grote moeilijkheden. Ik win namelijk altijd wat Okay, voorlopig laat ik het hierbij. Denk er goed aan, dat de Soester Cou rant op 27 maart a.s. met een huis-aan- huis editie zal uitkomen. Vergeet voor al niet om daarin het volledig uitge werkte Paasfeest-Plan in al zijn details onder de aandacht van het publiek te brengen. In de komende dagen zal ik alles tot in de kleinste bijzonderheden voor jullie uitwerken. Uitrusten in de Korte Duinen Na deze lange tirade haalde Hip diep a- dem, ontblootte zijn "kingsize"-tanden nog meer dan normaal reeds het geval was en sprak grijnzend: "Ik verheug me nu reeds op de aanstaande gebeur tenissen, die ik overigens niet persoon lijk zal bijwonen. Dank zij mijn gede gen voorbereidingen zal ik aanstonds immers honderdduizendvoudig in "Hartje-Zuid" te zien zijn. De echte Hip de Haas zou daartussen niet eens opvallen. Tijdsverspilling derhalve. Ik lees alles wel in de Soester Courant waarop ik een abonnenment heb geno men. En ik ga lekker wat uitrusten op mijn hoofdbasisleger in de Korte Dui nen, dat ik helemaal heb volgepropt met allerlei lekkernijen." En schaterlachend: "Allemaal gekocht bij "Hartje-Zuid"-winkeliers, van mijn gage. En ik houd nog genoeg over voor de aanschaffing van een Personal Computer, want in de toekomst wil ik mijn zaakjes nog beter organiseren." En blijk gevend van zijn groeiende idiomatische kennis van de Nederlandse taal besloot hij met de woorden: "En verhippen jullie nu allemaal maar! Toen koos hij het hazepad. Een wel héél opmerkelijke haas, die Hip! Als de vele honden, die in de Korte Duinen los gelaten worden, niet der hazen dood zullen zijn, zal hij het nog ver brengen, onze Hip. Misschien wordt hij ooit wel de ECHTE Paashaas! Hoe het ook zij, de .promotie-commissie "Hartje-Zuid" prijst zich gelukkig, dat zij de Paas- aktie '85 samen met Hip de Haas, die rasechte Soester Knol, heeft mogen or ganiseren. Hoorzitting bestemmingsplan 'Winkelpool Soest-Zuid' In het gemeentelijke INFOrmatiecen- trum ligt ter inzage het advies van de Provinciale Planologische Commissie aangaande het bestemmingsplan Win kelpool Soest-Zuid, é-lsmede het be stemmingsplan zelf en het bij het Col lege van Gedeputeerde Staten van Utrecht binnengekomen bezwaar schrift tegen het plan. Woensdag 3 april om 14.15 uur wordt in het Provinciehuis, Achter St. Pieter, de gebruikelijke hoorzitting gehouden, waarvoor de reclamanten en de ge meente zijn uitgenodigd. Lak beschadigd of gekrast? Wij verzorgen de reparatie die daarbij past! 1 e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest bet kenmerk voor vakwerk Donderdag j.1. wapperde de Nederlandse driekleur fier in de wind op het "Bleek veld" tussen de Beetzlaan en de Nieuwstraat, het terrein van de voormalige wasserij Hafkamp. Daar worden momenteeel 18 verhuur wooneenheden ge bouwd door aannemingsbedrijf Hofman Bouwbedrijf te Amersfoort, onder architectuur van Inbo BV Architecten Adviseurs. De voorzitter van de opdracht gever, woningbouwvereniging St. Joseph, de heer H. Snel, metselde in aanwe zigheid van vele genodigden onder wie burgemeester P. Scholten, de "eerste steen" in de gevel, daarbij geassisteerd door de heer W. H. Schuurhannes. Dit geschièdde na een korte introductie door de heer A. van Kempen, een der be stuursleden van St. Joseph. Amper was dit geschied of het droge zonnige weer sloeg om, zodat het ge zelschap zich met nog bekwamere spoed naar restaurant Darthuizen be gaf, waar het heuglijke feit onder het •genot van een hapje en een drankje werd gevierd. Daar memoreerde de heer Van Kempen in een korte inlei ding dat de bouw in een vlot tempo verliep, mede dank zij o.a. de mede werking van het gemeentebestuur; als erkentelijkheid voor de goede aanpak overhandigde hij voorzitter Snel een- verzilverde troffel op voetstuk met de inscriptie "Ter herinnering aan de eerste steenplaatsing "Bleekveld" d.d. 14-3-1985". Burgemeester Scholten begon wethou der Plomp te excuseren; de wethou der was wegens verplichtingen elders tot zijn spijt verhinderd. De heer Schol ten bracht vervolgens namens het ge meentebestuur de felicitaties over aan St. Joseph. Hij prees niet alleen de snelheid waarmee wordt gewerkt, Gas- en c.a.i.bedrijf in februari De gasinkoop in de maand februari bedroeg 10.753.396 m3. Dat was 975.398 m3 meer dan in februari 1984 toen de gasinkoop 9.777.998 m3 bedroeg. In februari 1983 was dat 9.928.105 m3. Het aantal gasverbruikers steeg verge leken met de maand januari van 14.729 tot 14.736. Het aantal c.ai. abon nementen steeg in dezelfde periode van '1.791 tot 11.798. doch eveneens de goede samenwerking tussen alle betrokkenen van hoog tot laag. De burgemeester noemde het project een parel in de buurt en hoopte dat de toekomstige bewoners het in de ze behuizing goed en gezellig zouden hebben. Architect C. J. J. de Lussanet betoogde in zijn speech dat de heer Snel het sym bool was voor enthousiasme op het ge bied van sociale woningbouw. Hij noemde St. Joseph een "lastige" op drachtgever in die zin, dat de woning bouwvereniging zeer precies was in de opdracht en de naleving daarvan. Goed samenspel tussen opdrachtgever en ar chitect heeft echter een optimaal re sultaat gehad. Als dank voor de goede samenwerking overhandigde hij de heer Snel een gravure, die zeker een plaats in het kantoor van St. Joseph zal krijgen. In zijn dankwoord merkte de heer Snel op, dat woningbouwverenigingen al vele jaren geleden zijn ontstaan uit idealistische overwegingen; dat idealis me viert heden ten dage nog hoogtij. Hij was blij en trots dat St. Joseph deze bouw heeft bewerkstelligd en sprak te vens zijn verheugenis uit over de goede samenwerking met het ge meentebestuur. Tot slot dankte hij de heren Van Kempen en De Lussanet voor de ontvangen geschenken en ook voor de door de heer Van Kempen overhandigde bloemenhulde voor zijn echtgenote. Uw verslaggever liet bij het weggaan een gezelschap achter, dat nog enige tijd onder genoeglijke kout de viering voortzette. De eerste steen wordt ingemetseld door de heer H. Snel, voorzitter Woning bouwvereniging St. Joseph. Samen met de 198 andere zelfstandige supermarkts die behoren tot de samen werkingsorganisatie "Club 199" begint Van Dam Super, de bekende super markt aan de Wiardi Beckmanstraat (onder Honsbergen), deze week met de introductie van een reeks eigen merk artikelen onder de naam "Super". Bijna 100 artikelen, variërend van koffie, thee, vruchtesappen, groente- conserven en dierenvoeding tot cosme tica, zullen onderverdeeld in 24 pro- duktgroepen vanaf 20 maart bij Van Dam Super onder deze naam verkrijg baar zijn. De prijs van deze artikelen ligt voor de consument zo'n 10 a 15 procent lager dan van de bekende A- merken. Zij onderscheiden zich met name op het gebied van kwaliteit. Bovendien wordt tegelijkertijd met de invoering van het "Super"-merk - in de afgelopen weken al een beetje geheim zinnig aangekondigd met de kreet "Stilte voor de storm" - ook een nieu we, unieke spaarmogelijkheid geïntro duceerd. Alle produkten hebben spaar- zegels op de verpakking van vijf cent. Het aantal zegels verschilt per produkt en kan variëren van één tot tien. De klant kan in elk geval zegels sparen over de gehele "produktielijn". Ook is het mogelijk de zegels bij het afreke nen aan te schaffen. De zegels kunnen worden ingewisseld tegen reischeques van de Nederlandse Spoorwegen of te gen cadeau-artikelen, waarvan een zeer groot aantal beschikbaar is, van sieraden tot huishoudelijke artikelen, textiel, kleding, serviesgoed, bestek, klein meubilair, etc. etc. De nieuwe Super-zegels van 10 cent kunnen overigens worden bijgeplakt bij de oude Vivo-zegelboekjes, zodat deze hun geldigheid niet verliezen. De Vivo-zegelboekjes kunnen tot 1990 worden ingeleverd;tot l jauari 1987 in de winkel, daarna bij de Spaarmaat- schappij in Utrecht. Oveigens blijven de bekende A-merken naast het nieuwe "Super"-merk in het assortiment opgenomen, zodat de klant een eigen keuzemogelijkheid behoudt. <JL8 "Laatst werd mij als medewerker van de buitendienst V.V.B. "Soest" ge vraagd mijn ervaringen met het doen van vrijwilligerswerk aan het papier toe te vertrouwen. Welnu, aan dit ver zoek voldoe ik met alle plezier. Nog voordat ik mij definitief in Soest had gevestigd keek ik wel eens in deze krant om te kijken of er in de rubriek "Vrijwilligerswerk" voor mij interes sante vacatures bij zaten. Maar ja, niet altijd zit er iets bij waarvan je bij jezelf zegt: dat is nou echt iets voor mij. Tot dat ik op een keer een vacature in deze krant zag staan waarin de V.V.B. ie mand vroeg de buitendienst te gaan be mannen. Dat leek mij wel wat... en bo vendien een uitstekende manier om Soest te leren kennen en mijn sociale - kontakten te verbreden. Vandaar dat ik de stoute schoenen heb aangetrok ken en bij de V.V.B. ben langsgegaan. Daar werd ik hartelijk* ontvangen, en tijdens een innemend gesprekje werd mij in grote lijnen uiteengezet wat de aktiviteiten van de buitendienst zoal met zich meebrengen. Zo ben ik m.i.v. oktober verleden jaar bij de V.V.B. van start gegaan. Er heerst daar een prima werksfeer en ie dereen doet zoveel mogelijk zijn best om de belangen van hen die vrijwilli gerswerk zoeken zo optimaal mogelijk te behartigen. Nou, al gauw bleek ik overstelpt te worden met werkzaamhe den. Niet alleen moest ik de buiten dienst gestalte gaan geven en runnen, maar ook de toenmalige coördinator ondersteunen bij het opzetten van een samenwerkingsverband (o.a. inhou dende het uitwisselen van vacaturebe standen) met de V.V.B. van Amers foort. Hoewel ik een behoorlijke opleiding ge noten heb, bleek toch al gauw dat ik nog veel praktische zaken te leren had, zoals bijvoorbeeld het voeren van zake lijke correspondentie, het leren funk- tioneren in allerlei overlegorganen, notuleren, vergaderingen leiden, etc. Maar aldoende leert met... en zelfs vrij snel. Daarnaast werd ik goed opgevan gen en begeleid door de teamleden die al langer bij de V.V.B. werkzaam zijn. Door het doen van vriiwilligerswerk werd de pijn van mijn werkeloosheid verlicht. Behalve dan het "genieten" van een uitkering, heb ik dankzij het vrijwilligerswerk niet zo veel proble men meer met mijn status van werk loze. Door bezig te blijven, bijvoor beeld in de vorm van vrijwilligers werk, valt het stukken makkelijker de dag door te komen." Vacatures 0 Met spoed gevraagd een aantal vrij willigers m/'v om docent te assisteren bij het geven van taallessen aan buitenlandse werknemers/jongeren. (5/602). 0 Nachtreceptionist gevraagd in Soes- terberg. Werkzaamheden worden ver richt in wisseldiensten gedurende 7 dagen per week incl. slapen, maaltij den. (3/629). 0 Diverse speeltuinverenigingen heb ben plaats voor vrijwilligers m/v ter assistentie bij het uitvoeren van aller lei aktiviteiten vóór de jeugd. Tevens een aanvullend bestuurslid ge vraagd. (2/1 0 Jeugdvakantiefeest zoekt een twee tal vrijwilligers m. voor het uitvoeren van een groot aantal aktiviteiten waar onder het beheer, opslag, verhuur, ver voer, opbouw van materialen zoals bijv. tenten, geluidsapparatuur, spelenkermis, aanhangwagens, han- denarbeid-gereedschap, enz. Het ver richten van hand- en spandiensten. (1/78). 0 Binnen leefgemeenschap voor gehandicapten is plaats voor enkele vrijwilligers m/v voor het vervaardi gen van spelmateriaal (aangepast speelgoed e.d.) (1/79). 0 Vrijwilligers met een zekere handig heid kunnen zich verdienstelijk maken voor werklozenprojekt bij het repare ren van stoelen en bankstellen incl. stofferen. 1/99). Belangstellenden voor bovenstaande vakatures kunnen zich voor informatie wenden tot de Vrijwilligers Vakature Bank, Steenhoffstraat 46, op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Het telefoonnummer is 12630. Na de feestelijke opening van het nieuwe winkelcentrum, eind vorig jaar, in Soest-Zuid is er aan de "zuidpool" van Soest een betrekkelijke rust in getreden. De winkeliers hebben zich intussen ingewerkt en ook de con sumenten hebben de tijd gehad om aan de nieuwe situatie te wennen. Dat is vanuit beider gezichtspunt naar grote tevredenheid verlopen, zoals uit de positieve verhalen kan worden opgemaakt. In wekelijkse afleveringen zal de Soester Courant de winkeliers van "Hartje- Zuid" - onder welke vlag zich zowel de "oude" als de "nieuwe" winkeliers van Soest-Zuid gezamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek intro duceren. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oog op Hartje-Zuid De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Aflevering 7het ABN-kantoor aan de Soesterbergsestraat. Dat was het sprongetje, dat ik op 16- jarige leeftijd maakte, toen ik, schooldiploma op zak, mijn entree maakte bij de Algemene Bank Neder land N.V. Inmiddels zijn 17 jaren verstreken en thans beheert de heer Gerritsen al weer ruim vijf jaar het onder de 'Hartje-Zuid- vlag "meevarende A.B.N.-bijkantoor aan de Soesterberg sestraat. Uit de "afschriften opruimen de" en "postgirokaarten typende" jongste bankbediende van toen is een zelfbewustheid uitstralende kantoorbe heerder van nu gegroeid. Met zijn bei de assistenten, mevrouw Walboom en de heer Poot, verleent hij de huidige en de komende clienten alle diensten, die van het ABN-leveringspakket deel uit maken. Hij legt een verband tussen de belang rijkheid van dit aspect en de "grootte" van het pand, waarin hij zijn dagelijkse werkzaamheden verricht, wanneer hij zegt: "De kubieke-meter-inhoud van ons kantoor is omgekeerd evenredig aan de omvang van ons dienstenpakket". Hij last een pauze in om het gewicht van deze opmerking als het ware te ac centuren en zegt dan: "Van rekening- couranthouder tot en met spaarder, van hypotheekgever tot en met geld lener, van detaillist tot en met groothan delaar, allen kunne ze hier terecht". In zijn opmerking, dat de A.B.N.van uit een mondiaal oogpunt bezien, de grootste van alle Nederlandse banken is, gaan de trots en de zekerheid schuil van een zegsman die zich dor een machtige "heer" geruggesteund voelt. Heeft de bank "een eigen gezicht?" "Nou en of!", luidt het pertinente ant woord. "Het gezicht van de bank, van de ABN, komt via de media in woord en beeld naar de potentiële cliënt. Maar dat is natuurlijk nog niet genoeg. Het is de taak van het mannetje of vrouwtje achter de balie en in de spreekkamer om het geschetste beeld niet verloren te doen gaan. Een uiterst belangrijke opgave, die overigens niet moeilijk is, zolang je binnen de omtrekken van het "bankplaatje" gewoon jezelf blijft. Het is natuurlijk erg leuk om te constate ren, dat het "mensbeeld" van de bank vaak zó'n indruk op iemand heeft ge maakt, dat hij of zij, bijvoorbeeld na een verhuizing, toch het ongerief van een grotere afstand ondergeschikt maakt aan de opgebouwde vertrou wensrelatie". "Doorgeladen blaffer" Zijn er ook minder aangename erva ringen? "Ja, helaas wel. Als je ooit in de loop van een doorgeladen "blaffer" hebt gekeken, mag je jezelf rekenen tot de weinig benijdenswaardige groep van bankemployé's die met een "herin nering" rondloopt. Mijn kennismaking met het roversgilde dateert al van meer dan vijf jaren her, zodat inmid dels voldoende tijd is verstreken om de wond te helen, maar onderhuids blijft er vanzelfsprekend toch wel iets zitten. Je krijgt er ook iets bijeen nóg grotere vindingrijkheid op het gebied van de veiligheid dan je op grond van de voor schriften al behoort te bezitten. Of dat een voordeel is? "Ik denk van wel, ofschoon je zoiets nooit met zeker heid kunt weten. Iedere situatie is im mers anders en je kunt van te voren vBar' - Uw Bankpas niets instuderen. Een paar dingen moet je jezelf echter goed inprenten: hang nooit de held uit, "don't panic", kalmte kan je redden". Vliegensvlug stapt hij van dit onder werp af. Belangrijker acht hij kenne lijk de mededelingen, dat de Junior Spaarrekening-Actie een groot succes is gebleken en dat de ABN-Prima- Spaarrekening zich, dank zij de voor treffelijke voorwaarden, eveneens in de bijzondere belangstelling van de spaarzame burgers mag verheugen. Grappige belevenissen Valt er, naast het aanhoren van de laatste beursmoppen, in de tredmolen van het dagelijkse werk ook nog wel eens iets grappigs te beleven? "Uiteraard! Vaak zijn beginnelingen in het vak het slachtoffer van kort aan gebonden clienten. Ik herinner mij het voorval, met een meisje dat, voor het eerst achter de balie staand, meteen al gekonfronteerd werd met een lastige vragen stellende cliënt. Het arme kind werd zodanig in het nauw gedreven, dat de antwoordenniet meer wilden komen en de cliënt haar toevoegde: "Roept'u even een collega" die' 't '.w^l weet en gaat u maar tennissen "Maar ook de in het vak doorknede bankman vormt wel eens het doelwit van een snel op temperatuur komende bezoeker. Zo kreeg een doorgewinterde collega, die in het bezit was van een reeds flink kalende schedel, ooit van een geëxalteerde man wegens een onbenulligheid te horen, dat hij met zijn haren blijkbaar ook zijn verstand verloren had. Voordat de kwaad weglo pende bezoeker de deur achter zich dichtknalde, beet hij de verbouwereer de employé nog toe: "En ik weet even tueel ook nog wel een goed haargroei middel voor u! Hij lacht nog wat na en merkt dan snel bijsturend op, dat dergeljke voorvallen in ABN-kantoren tot de hoge uitzon deringen behoren. Waarvan bij deze acte Penningmeester 'Hartje-Zuid' De veiligheidsman kijkt weer even over de schouder van de bankman mee, wanneer hij wél vertelt, dat hij eens in de veertien dagen "op lokatie" De heer Gerritsen en mevrouw Wal boom. FotoHerman van Dam. werkt, doch er niet bij zegt wanneer en waar dit is. Oudere en/of slecht ter been zijnde mensen worden dan niet al leen voorzien van door hen opgevraag de kasmiddelen, doclvgelijktijdig weg wijs gemaakt in de voor hen vaak zo moeilijk toegankelijke jungle van administratieve beslommeringen, die het betalingsverkeer met zich mee brengt. Het penningmeesterschap van "Hartje-Zuid", dat hij met de heer Jasper van der Linden (Jaspermode) deelt, past uiteraard in het straatje van een professionele geldbeheerder. Doch dat is niet zijn enige drijfveer. "Ik vind het gewoon leuk om ook buiten kantoortijden bij het "Hartje-Zuid"- gebeuren betrokken te blijven. Het is een "hartje" waarvan ik de slag gaar ne beluister." Uit dit alles komt wel heel duidelijk naar voren, dat we in de persoon van F.S.M. Gerritsen te maken hebben met een rasecht'bankwezen' snjigioob *b mod uu.- De Boekenweek vindt dit jaar plaats van 20 maart t/m 30 maart 1985. Het worden 10 bijzondere dagen: "De Gouden Boekenweek", omdat het de vijftigste boekenweek is. Ter gelegenheid van de Boekenweek 1985 verschijnt het 50ste Boekenweek geschenk: Somberman's Actie, ge schreven door Remco Campert. Somberman, de hoofdpersoon in deze kleine roman, is zonder werk komen te zitten door het faillissement van het warenhuis waar hij jarenlang een rusti ge baan had. Somberman's vrouw Bezig heeft wél werk, in de receptie van hotel Green back. Hun leven gaat steeds meer uit elkaar lopen. Somberman's apathie wordt voor Bezig een bron van ergenis, terwijl het feit dat Bezig werk heeft maakt dat Somberman zich steeds nuttelozer voelt. Somberman's enige vriend is de bescheiden dagdromer Domoor, die bij Bezig niet erg in de smaak valt. Door het barmeisje Soeza komt Somberman in aanraking met de artistieke Professor Knoert. Deze laat hem een andere kant van het leven zien. Dit leidt tenslotte tot de daad, die de geschiedenis zal ingaan als Som berman's Actie. Het Boekenweekgeschenk is tijdens de Boekenweek gratis verkrijgbaar bij aankoop van 19,50 aan boeken. De oplage van het geschenk is dit jaar 385.000 exemplaren. Thema Bij het 50ste Boekenweekgeschenk hoort "De Gouden Boekenweek" en dat is dan ook het thema voor 1985. Het zal dit jaar al goud zijn wat er blinkt: Gouden Boekenweekaffiches, Gouden Boekenbalversiering en veel, veel Goud in Boekhandelsetalages. Maar bovendien komt er een Herinneringsuitgave Deze uitgave, "De vijftig Boekenweek geschenken 1932-1985', werd samenge steld door Kees de Bakker en Herman Arnolds. Het boek bevat allerlei bijzonderheden over de verschillende Boekenweken en het geeft van jaar tót jaar een chro- Remco Campert, schrijver van het Boekenweekgeschenk. nologisch tijdsbeeld. Alle geschenken passeren de revue, inclusief gegevens over de desbetreffende auteur, oplage, etc. Aan 27 schrijvers, samenstellers en producenten is gevraagd naar hun herinnering aan het tot stand komen van het geschenk en de invloed ervan op hun verdere leven. Zo ontstond een anecdotisch document van blijvende waarde. Deze bijzondere herinnerings uitgave ligt vanaf 20 maart in de boek handel en kost 12,50. 'De vijftig Boekenweekgeschenken 1932-1985, kwam tot stand in samen werking met de Organisatie van Fa brikanten van Grafische Eindproducten. Boekenfestival Op dinsdag 26 maart a.s. organiseert het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen ter gelegenheid van de 50e boekenweek eenBoekenf"~t'"o1 in Ho Rorg. Aanvang: 20.15 uur. Zaal open: 19.45 uur. Toegangsprijs: 5,- per persoon. Het boekenfestival wordt georgani seerd in samenwerking met boekhan del v.d. Ven en de uitgeverij Fontein en de Prom te Baarn. De presentatie is in handen van Wim Hazeu. Mederwerking wordt verleend door de volgende auteurs, die geïnter viewd worden en zullen voorlezen uit eigen werk: Thera Coppens, Herman Kuip hof, Jan de Rooy, Lita Vuerhard, Ans Wortel en Jan Fillekers.

Soester Courant | 1985 | | pagina 10