K 6US VHNFDF wwi LET OP ONZE HUIS-AAN-HUIS KLEURENFOLDER LLI BOUWMARKT a Bert Krijger (VVD)'Soest moet niet zo hoog van de toren blazen' Beroepskrachten Federatieve Raad willen maatregelen tegen dagelijks bestuur Hummels vinden honk Grote ongerustheid bij raadsleden over problemen in Federatieve Raad gezien INLIJSTEN? 'Vanuit irritatie geen zaken te doen met mensen die de macht hebben' NS-overwegen afgesloten 'Ontmoedigende, onwerkbare en ziekmakende situatie gecontinueerd' Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Geen Boomplantdag in Soest 'Bejaardenwerk gaat kapot aan conflicten' HANDEL TlUi Nieuweweg 37 (werkplaats) - 4.5° Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen VARKENSLAPPEN Kilo 7?8 VARKENSROLLADE Kilo 998 VERSE WORST Kilo 6?8 HONSBERGEN Slaapmutsje Sauna De kritische brief aan Gedeputeerde Staten die het College van Burgemees ter en Wethouders van Soest heeft op gesteld als reactie op het provinciale voorontwerpplan verpleeghuizen, heeft in de gezamenlijke vergadering van de commissies Algemene Bestuurs zaken en Welzijn vorige week geleid tot een stevige discussie tussen met name VVD-fractievoorzitter Bert Krijger en burgemeester P. Scholten, die de gecombineerde extra-vergade ring voorzat. Krijger was het, evenals de overige le den van de beide commissies (waar van er in totaal slechts vijf aanwezig waren), volstrekt eens met de inhoud van de reactie op het plan, dat zoals burgemeester Scholten aan het begin van de vergadering duidelijk maakte een ernstige bedreiging inhoudt voor de plannen om van Maarschalksbos in Baarn een verpleegtehuis te maken en daarom ook een directe bedrei ging vormt voor de plannen voor "De Oelte". "De toon van de brief is nogal uitzonderlijk", aldus de burgemeester, "maar als de opstelling van Gedepu teerde Staten werkelijkheid wordt heb ben we straks helemaal niets." Snor "Met het wassen van uw snor lijkt de toon die Soest aanslaat ook' krijgs- haftiger te worden", merkte Krijger geprikkeld op. Burgemeester Scholten reageerde overigens alert door te wij zen op Krijgers behaarde gelaat. Deze liet onverstoord weten meer en meer verontrustende geluiden te horen over de toonzetting van de brieven uit Soest. "We zullen niet zo hoog van de toren moeten blazen. Op die manier be reiken we zeker niet wat we willen, omdat vanuit irritatie geen zaken te doen zijn met de mensen die de macht hebben. Dat geldt ook voor de Oelte. We zullen ervoor moeten zorgen dat de geloofwaardigheid van onze argumen ten voorop blijft staan." Ans Greefhorst CDAwas het wel een beetje met Krijger eens. Ook zij vond de brief te weinig zakelijk. De andere aanwezige leden - Lydia Meijer (PvdA), Adriaan Pothuizen (D'66) en Jan Vis ser (Progressief Soest) hadden met de gekozen bewoordingen aanzienlijk minder problemen. Lydia Meijer erkende dat de toon haar niet zo was opgevallen en Adriaan Pot huizen merkte op dat hij "iets had te gen het gebruik van een deemoedige toon alleen om iemand door de bocht te krijgen". Actiecentrum Jan Visser sprak (met een citaat uit de brief) zijn verbazing en teleur stelling uit over het standpunt van Krijger. "U wilt een knieval maken voor de mensen die de macht hebben." Hij vond dat het College de brief best nog wat mocht aanscherpen. "U leert langzamerhand heel wat van de actie groepen. Soest lijkt langzamerhand wel een actiecentrum te worden. Ver stuur de brief maar; mijn zegen hebt u", liet hij de burgmeester weten. Burgemeester Scholten stelde vast dat er toch grote mensen om de tafel za ten en dat Krijger dan maar eens pre cies moest vertellen wat er fout was. "We moeten recht door zee gaan. Soest verkeert niet vaak in zo'n situatie dat de belangen zozeer in de weegschaal liggen en dat er zo gevochten moet worden als nu." Uit gesprekken was hem nooit enige irritatie bij Gedepu teerde Staten gebleken. "We kunnen niet volstaan met een zakelijke brief. Onze zorg moet óverkomen." Welzijnsambtenaar Ad v.d. Haar, op steller van de brief, legde uit dat alle eerdere nette brieven ook niet waren overgekomen en dat het dus tijd was dat Soest van zich zou afbijten. Burgemeester Scholten noemde het te recht dat de zaken van Soest zo krach tig mogelijk worden bepleit. "We moe ten ons natuurlijk niet overschreeuwen, maar dat doen we,ook niet." Welzijnswethouder Frans Kingma (PvdA) wees erop dat het juist goed is om emoties te uiten, omdat ze de zakelijke argumenten kunnen verster ken. 'Onder uit de zak' Bert Krijger reageerde nogal veront waardigd op de opmerkingen van de burgemeester en verweet hem "man netjes te tellen". "Ik zit hier niet als individu! In de fractie maken we ons ernstig zorgen over de reputatie van Soest. En als u van mening bent dat emoties ook wel naar buiten gebracht mogen worden, dan verwacht ik dat u dat standpunt ook huldigt in brieven aan burgers van Soest. Ik zal het in elk geval onthouden. Het feit dat u Ge deputeerde Staten nu eens flink van on der uit de zak geeft zal het beeld al leen maar vertroebelen. Burgemeester Scholten gaf Krijger eerst een lesje staatsrecht: "U zit hier niet met vijf stemmen, al weet ik heus wel dat u namens een grote fractie spreekt, maar in de commissies heb ben alle leden één stem." Hij hield staande dat de brief wel kri tisch was, maar niet als een scheld kanonnade gekwalificeerd mocht wor den. Burgemeester Scholten maakte in de t Hert Krijger vergadering nog een enkele opmerking over het bezoek aan staatssecretaris Van der Reijden, in verband met de aanvankelijk van hem verwachte be slissing over de plannen voor 'De Oel te". Dat de actie van de gemeenten Soest en Baarn en van het ziekenhuis bestuur aan het verkeerde adres ge richt bleek was volgens de heer Schol ten een zaak waar Soest buiten staat. "Wij konden er niets aan doen. Het is een kwestie tussen Gedeputeerde Sta ten en de Staatssecretaris. Ik geef daar geen commentaar op. In verband met onderhoudswerk zaamheden worden deze week de drie overwegen over de spoorlijn Baarn-Amersfoort afgesloten voor alle verkeer. Vandaag (20 maart) geldt dat voor de overweg Weideweg; donderdag (21 maart) is de overweg Eemweg aan de beurt en vrijdag 22 rnaart wordt de overweg Spiekewerweg onder handen genomen. De werkzaamheden duren telkens van 's morgens 7.30 uur tot 's a- vonds 16.00 uur. Het verkeer zal worden omgeleid door middel van verkeersborden etc. Telefooncel-vernieler aangehouden De man die er een gewoonte van maakt ruiten van telefooncellen in te slaan, naar wie de politie sinds enige tijd op zoek was, is vorige week aangehouden. Het bleek de 68-jarige C.B. uit Amers foort te zijn. De man werd aan de tand gevoeld toen hij met zijn fiets over de Birkstraat reed, omdat hij nauwkeurig beantwoordde aan het signalement dat van de vernieler bekend was. De man gaf zijn wandaden toe. Ruiten broeikas vernield De heer L. van de Eigendomweg deed vorige week bij de politie aangifte van de vernieling van vijf ruiten van een broeikas bij zijn woning. De schade be draagt ca. 400 gulden. De ruiten bleken te zijn stukgegooid met stukken trot toirtegel. De conflicten binnen de Stichting Fede ratieve Raad Welzijnswerk Ouderen te Soest zijn vorige week opnieuw in alle hevigheid naar buiten getreden door een brief die vier beroepskrachten heb ben geschreven aan het ("algemeen") bestuur, met afschriften aan alle me dewerkers, het College van B. en W. en de fractievoorzitters van de in de gemeenteraad vertegenwoordigde partijen. In- de brief wordt het con flict tussen dagelijks bestuur ener zijds en beroepskrachten anderzijds nog eens aangescherpt door een felle aanval op het D.B., met name nadat dit onlangs het vertrouwen kreeg van het bestuur over het gevoerde beleid in de ontslagkwestie van de projectleid ster mevrouw J. Hukema. Zoals be kend wees de kantonrechter de ontsla- aanvraag af. "Uit de pers vernemen wij dat u het dagelijks bestuur opnieuw uw volste vertrouwen hebt geschonken en dat de leden van het D.B. in functie kun nen blijven. U hebt deze uitspraak ge daan nadat in twee jaar tijds voor de vierde maal en in toenemende mate is aangetoond dat de oorzaak van het conflict tussen het D.B. en de beroeps krachten dient gezocht te worden in de wijze waarop dit door u gekozen en namens u handelende D.B. zijn functie uitoefent", aldus de brief. "Uw besluit betekent voor ons als beroeps krachten - en het geldt eveneens voor de vrijwillig medewerkenden - dat u de ontmoedigende, onwerkbare en ziekmakende situatie continueert. Dit terwijl het D.B. bij herhaling heeft doen weten geen enkel vertrouwen te hebben in de werkers, noch in het werk dat zij doen, integendeel steeds meer taken zelf uitvoert. Werkruimte De brief, die is ondertekend door de beroepsmedewerkers J. C. van Ijlochove ("De Drie Eiken"), J. I. Hukema (projectleidster), M. van Dijk en M. v.d. Meulen (beiden "Honsbergen"), vervolgt: "Binnen de werkruimte die ons nog gebleven is proberen wij er voor te zorgen dat de werkzaamheden zoveel mogelijk kunnen doorgaan. Daarbij hebben we steeds getracht te voorkomen dat de gebruikers bij het conflict betrokken zouden worden. Dat zowel de gang van. zaken als de diverse perspublikaties hiertoe wel aanleiding geven valt buiten onze verantwoorde lijkheid. Dat, althans ogenschijnlijk, een aantal werkzaamheden nog "ge woon" voortgang vinden, is mee een gevolg van onze methode van samen werken met de vrijwillig medewer kenden. De briefschrijvers merken verder op dat na het ontheffen van de project leidster van haar leidinggevende taken de voorzitter zichzelf als coördinator heeft aangesteld. "Zij bezit daarvoor geen adequate beroepsopleiding en evenmin de vereiste grondhouding." Uitvoerig berichten de beroepskrach ten over de problemen waarmee zij sindsdien worden geconfronteerd, zo als het feit dat het bureau voor hen nauwelijks meer toegankelijk is omdat de beroepskrachten zélf geen sleutel meer hebben, en dat ze sinds maanden praktisch geen beleidsstukken of ander documentatiemateriaal hebben ont vangen. Ook het feit dat bestuursleden de beroepstaken overnemen is de brief schrijvers een doorn in het oog, waar bij hun eigen werkzaamheden "in ver sneld tempo worden gereduceerd tot een administratieve aangelegenheid: notulering/verslaglegging bij werk groepen, rapportage enz., met daarbij de verplichting e.e.a. ook voortaan zelf uitte typen." Ethische uitgangspunten "Voor de uitoefening van hun taken weten de functionarissen zich gebon den aan basisprincipes (beroepscode). Ook los daarvan dienen er in de onder linge omgang tussen mensen ethische uitgangspunten te worden gehanteerd. Het dagelijks bestuur heeft zich voort durend - aantoonbaar - schuldig ge maakt aan het schenden van deze om gangsregels." De opstellers hebben de brief ook rechtstreeks naar de instellingen ge stuurd die in de Federatieve Raad zijn afgevaardigd. "Ons is namelijk gebleken dat ten gevolge van de aan u opgelegde geheimhouding in meer gevallen de organisatie die u verte genwoordigt niet op de hoogte is van wat zich heeft voorgedaan en nog voor doet." Volgens de briefschrijvers is er van die zijde nooit enige kritiek om hun functioneren geweest. Zij zijn pok nooit ter verantwoording geroepen: 'U bent steeds afgegaan op de eenzijdig door het D.B. over ons verstrekte informa tie. Andere informatie, in welke vorm ook, zowel door onszelf ingebracht als recent door zoveel anderen, ook uit uw eigen midden, is door u terzijde gelegd." De vier beroepskrachten merken ten slotte op: "Wij willen weer, zoals voor heen, ons werk op normale wijze uit oefenen. Feitelijke situatie is echter dat het D.B. het ons als beroepskrach ten onmogelijk maakt om gewoon te kunnen werken." De ondertekenaars zeggen verder zich gesterkt te weten door zowel de resultaten van drie be middelingspogingen, de beschikking van de kantonrechter, en diverse brie ven met reacties op de ontslagkwestie. Stappen "Wij doen een dringend beroep op u, in het belang van de voortgang van het welzijnswerk voor ouderen, stappen te ondernemen waardoor aan deze on werkbare en ziekmakende situatie een eind komt en het Voor ons weer mo gelijk wordt om. onze werkzaamheden op een normale wijze uit te voeren." De brief is voorzien van een bijlage waarin een groot aantal citaten wordt opgesomd uit rapporten (o.m. van de bemiddelingspogingen die provinciale consulenten, vervolgens een commis sie van drie bestaande uit mevrouw M. J. Gordeau en de heren L. Bots en P. Kloek, en de vakorganisaties ABVA/ KABO en CFO hebben ondernomen). In de bijlage wordt ook verwezen naar de uitspraak van de kantonrechter en tenslotte naar een brief van mevrouw W. van der Schoot, lid van het bestuur, die zich vorig jaar terugtrok. Gisteren ivas het voor de kleuters van de R.K. kleuterschool 't Hummelhonk een grote dag. Na jaren hun toevlucht te hebben moeten zoeken in het noodge bouw aan de Weegbreestraat, nadat hun eigen school zes jaar geleden was af gebrand, konden ze eindelijk hun intrek weer nemen aan de Smitsweg: in de twee overgebleven lokalen van de "bijbehorende Wiekslag, de lagere school. Dat gebeurde op een feestelijke manier. Met spandoeken werden de hummels in optocht van de Weegbreestraat naar de Smitsweg gebracht, waar hun door de kinderen van de Wiekslag een fraai welkomstlied werd toegezongen. De voor zittervan de ouder commissie, de heer H. Mönnich, overhandigde kleuterleidster Trees v.d. Pal een levensgrote sleutel van de school, waarna de nieuwe bewoners door een groot papier de school betraden. Foto. Go.,s van der Wilt De lange duur van de winter heeft ervoor gezorgd dat er vandaag géén boomplantdag wordt gehouden. Initiatiefnemer Chris Uiterwijk, die sinds de afschaffing van de boomplantdag door het gemeentebestuur al enige jaren zelf de organisatie daarvan voor zijn rekening heeft genomen, laat weten dat het boomplantfestijn dit keer wordt uitgesteld tot het najaar. De infra-structuur - het grondwerk, de aanleg van tegels, etc. - is nog niet zodanig in orde dat er door de kinderen al bomen geplant kunnen worden. Ze zullen dus nog geduld moeten hebben tot de komende herfst. De conflicten tussen het dagelijks be stuur van de Federatieve Raad Welzijns werk Ouderen te Soest en zijn be roepskrachten kwamen vorige week ook ter sprake tijdens de vergadering van de commissie Welzijn van de ge meenteraad. Ans Greefhorst (CDA) sprak haar grote ongerustheid uit over de recente ontwikkelingen en drong er bij wethouder Frans Kingma (PvdA) op aan zo snel mogelijk een gesprek te voeren met de Federatieve Raad, zowel met de bestuursleden als met de beroepskrachten. Eventueel zou ze ook de commissie met de betrokkenen willen laten spreken. "Ik weet wel dat de stichting autonoom is, maar er gaat toch ook een hoop subsidiegeld in om en het is goed dat we meer inzicht en 'grip' op de zaak krijgen. Er moet in elk geval meer dui delijkheid komen. Nu blijft de kwestie maar doorsudderen", Aldus Ans Greef horst. Ook Adriaan Pothuizen (D'66) drong erop aan dat er eindelijk eens Diefstal auto De heer Z. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn auto. De wagen stond gepar keerd aan de Schrikslaan, op de par keerplaats bij de tennishal. Toen de ei genaar het voertuig, een BMW, wilde meenemen bleek het te ziin verdwe nen. knopen zouen worden doorgehakt. Kingma liet de raadsleden weten dat zij van hem moesten aannemen dat het College niet met de handen in het haar de afloop zat af te wachten, maar dat de mogelijkheden formeel gezien uiterst beperkt waren. Hij vertelde dat er "hard gewerkt" wordt aan een dui delijk overzicht van de stand van zaken. Ans Greefhorst bracht naar voren dat het onderbrengen van de "zorgpoot" van het Ouderen-welzijnswerk bij de Stichting Centrum Maatschappelijke Dienstverlening weinig meer was dan een noodoplossing, al wees de wet houder erop dat dit toch al een uit vloeisel was van de herstructurerings plannen voor het Welzijnswerk. "Er lag echter en bod van de CMD, op verzoek van de gemeente." Burgemeester Scholten bevestigde dat er sprake is van een situatie die ernstige zorgen baart, maar wees erop dat het College er huiverig voor is als de com missie zelf met allerlei mensen gaat praten. "Daar is nu eenmaal een wet houder voor". Bert Krijger (VVD) sprak harde woor den toen hij opmerkte dat het volgens hem nu wel vaststond dat het bestuur van de Federatieve Raad incapabel is. "En het wordt gedekt door mensen die niet weten wat er werkelijk aan de hand is. De maat is nu wel vol' De zorg voor de ouderen in Soest gaat op die manier kapot. De limerick-rijm van Van Ede sóms klasse en soms daar beneden maar Van Ede zijn glas is altijd "firstclass" aan kwaliteit heeft het hem nooit geleden Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest mm Dit weekend CASHEW NOTEN nu 250 gram voor (Gezouten of ongezouten) Dit weekend GOED BELEGEN KAAS (natuurgerijpt) Bijzonder lekker nu ZT 45 500 gram O Dit weekend GOUDRENETTEN 2 1 59 P« 7 50 kilo X kist PERS- SINAASAPPELEN 15 stuks Jk 98 voorrB" per kilo Donderdag vrijdag en zaterdag K - door Gerard Paul In een bepaald stadium van de geschie denis van de mens gaf ons verstand ons in dat we inmiddels zo ver ontwikkeld waren dat er niets meer kon bestaan dat we niet konden verklaren of begrij pen. Alles wat we in redelijkheid niet konden aantonen was er eenvoudig niet meer. De Eeuw van de Verlichting was aangebroken en wie zich daar niet aan hield was achterlijk en telde niet mee. Zo langzamerhand komen we er achter dat met het badwater ook het kind is weggedaan. Er is bijvoorbeeld een groeiende belangstelling voor wat generaties lang aan kennis en ervaring werd opgedaan in de gezondheidszorg. Sommige medici die niet vastgeroest zitten aan de allopathische geneeskun de ervaren de in het volk opgeslagen wijsheid eerder als aanvulling dan als achterhaalde onzin. Als patiënt moetje er misschien even aan wennen als je het advies krijgt om eens wat meer water te drinken en je kijkt misschien vreemd op als de dokter vraagt of je je wellicht wat te veel aan allerlei dingen ergert als je met niersteenklachten komt. Als een volkswijsheid zegt dat de dokter aan de kant gezet kan worden zodra de haring in het land is, kun je dat afdoen als "een aardige slagzin", maar zeer onlangs is na uitgebreid we tenschappelijk onderzoek vastgesteld dat op plaatsen waar veel vis gegeten wordt, veel minder kanker voorkomt. Zoiets zet een mens aan het denken. Je hebt tenslotte maar één lichaam dat een levenlang mee moet en liefst een beetje kompleet. Als je het op die ma nier bekijkt gaan we er als regel slor diger mee om dan met onze auto. Als het fout gaat zijn er altijd poedertjes en pilletjes bij de hand en gespecialiseer de doktoren die de zaak weer kunnen rechtbreien. Het is natuurlijk veel beter om verstandig te leven en te eten en via bijvoorbeeld sapvasten alie kwalijke stoffen uit het lichaam te ver wijderen. Wie veel fluit of zingt schijnt trouwens daardoor ook aardig wat vuil kwijt te raken. Ik denk dat het goed is om deze alter natieve ontwikkelingen in de gaten te houden, echter zonder meteen al het bestaande overboord te gooien. Dat is al eens eerder gebeurd. "Het hoofd koel en de voeten warm" is trouwens ook zo'n aardig gezegde. Als de voeten warm zijn voel je je helemaal behaag lijk, maar een koude kop is daarente gen niet zo aantrekkelijk. Dat laatste zal dan ook wel figuurlijk bedoeld zijn. Via je hoofd verdwijnt veel warmte en kunnen je voeten dus koud worden. Als iemand leuk wil zijn en vraagt of je last van koude voeten hebt bij het dragen •van een hoofddeksel is dat dus eigen lijk helemaal nog zo gek niet. Om in bed lekker warm te blijven, droegen de mensen 's nachts een slaap muts. De drankwinkel heeft zich grin- nekend over dit kledingstuk ontfermd en daarmee de omzet verhoogd. Voor de textielindustrie is dit een gat in de markt. Wie de slaapmuts weer in ere herstelt en er mee naar bed gaat is trendsetter, wie ze gaat maken en ver kopen, een handige jongen. Inbrekers laten waterbedden leeglopen Bij een inbraak in een meubeltoonzaal aan de Amersfoortsestraat in Soester- berg hebben de onbekende daders niet alleen drie dekbedden met overtrek, maar ook twee waterbedden meegeno men. Daartoe lieten zij echter tevoren de inhoud van de waterbedden, zo'n 1200 liter water, weglopen in de show room. Daardoor ontstond grote water schade in het bedrijf. De daders kwamen het pand binnen door aan de achterzijde een ruitje te vernielen, waardoor zij gemakkelijk één van de ramen konden openen. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. gÊk Peters bv, voor wonen in de groene zone. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Met 4 naar de SAUNA voor de prijs van 3 Geldig t/m 31 maart Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 V

Soester Courant | 1985 | | pagina 1