s MET HET OOG OP UW BRIL. G//0H .4? De Soester Duinen lbrilmodef Politie zoekt voorlopige oplossing voor vacature wijkagent PvdA-werkgroep gaat verkiezingsprogramma schrijven Gemeenteraadsvergadering donderdag 21 maart Id'Oude Enghe f" Aanpak vandalisme door brede opzet vertraagd Nieuwe volkstuinvereniging met voortvarendheid uit de startblokken Bang&Olufsenfi; van Schoemaker SCllOCIIISlltCI* Roomboter- koekjes 95 Kritiek op gebrek aan eensgezindheid in fractie Revolutionair: B&O "Red Line"speakers Firma Schoemaker Tot 20 april aanvragen bijdragen uit Kermispot 'Open Podium' voor iedereen! N NI NIE NIEU NIEUW GEOPEND DE HERBERG PAGINA 2 WOENSDAG 20 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 *0 Nu de politie het door personeelsge brek voorlopig zonder wijkagent moet stellen en er binnen het korps geen ani mo voor deze functie is, worden er plannen ontwikkeld om van elk van de acht surveillanceploegen waarmee het Soester politiekorps werkt telkens één man aan te wijzen voor de speci fieke wijksurveillance. "Op die manier krijgen we eigenlijk acht wijkagenten, die zonder auto door Soest gaan en volop aanspreekbaar zijn", aldus adjudant A. van den Born van de Soes ter politie, dinsdagsavond in "Proest", het politiek café van Progressief Soest dat in "De Rooie Haan" aan de Birk- straat was gehouden. Daarin werd de onlangs verschenen nota over het van dalisme besproken. Slechts een klein aantal mensen dis cussieerden onder leiding van Jan Vis ser over dit onderwerp. De speciaal uit genodigde criminoloog Jo Horn had kort tevoren laten weten dat hij verhinderd was en ook andere genodigden hadden verstek laten gaan. Niettemin ontspon zich in het café een boeiende gedach- tenwisseling. Vanuit het "welzijnsveld" werden nog al wat kritische opmerkingen over de nota geplaatst. Zo ontbrak het pijnlijk aan een analyse van de oorzaken van vandalisme en een visie op de juiste manier om het te bestrijden. Ook werd gehoord dat het een stuk was dat weer teveel dingen van bovenaf wilden re gelen, en dat de samenstellers van de nota - ambtenaren en politiemensen - niet bijzonder veel vertrouwen genie ten bij de groep jongeren waarom het meestal gaat. "Zij vormen juist een regelrechte bedreiging voor deze jon geren", aldus Wil Rolvink, oud-mede werker van de Molensoos. WD-fractieleider Bert Krijger, be halve Jan Visser de enige politicus in het gezelschap, bracht in dit verband naar voren dat de nota niet af was en dat er nog een ander deel geschreven moet worden, nadat de werkgroep zich heeft kunnen oriënteren aan de ideeën van de zgn. bemiddelingsgroepen (sport, welzijnswerk, etc.), al kunnen die niet alle jongeren bereiken en moet er dus zo vroeg mogelijk worden be gonnen: op de scholen. Leren kennen De heren Van den Born en Onvlee van de politie leverden een belangrijke bij drage aan de discussie. Zij wezen erop dat het politiekorps van Soest over weinig mogelijkheden beschikt, maar dat de mogelijkheden die er wél zijn goed worden gebruikt, met name door de voorlichting (o.a. verkeerslessen op school). "Daarmee bereik je dat er een relatie groeit tussen de politie en de jeugd, zodat we elkaar leren kennen. Dat voorkomt al veel vandalisme", aldus de heer V.d. Born, die overigens de anti-autoritaire opvoeding als één van de belangrijkste oorzaken van het vandalisme noemde, naast factoren als werkloosheid etc. In de ogen van de politie is de wijkagent een onmisbaar instrument bij de be strijding van .het vandalisme. Men hoopt die in de nabije toekomst weer té kunnen aanstellen en is in de tussen tijd op zoek naar voorlopige oplossin gen. Adjudant V.d. Born ontkende overigens met klem dat het overleg met de be middelingsgroepen vooral bedoeld zou zijn om zoveel mogelijk informatie los te krijgen over vernielzuchtige jongelui. "Als het er alleen om begon nen zou zijn om ons aan inlichtingen te helpen, dan stap ik morgen nog op!" aldus de adjudant. "De politie is niet alleen maar in de weer om coüte que coüte de daders te pakken, maar om vandalisme te voorkomen en de zaken op een fatsoenlijke manier te regelen. 'Uit de hand' Brigadier C. Onvlee liet overigens we ten dat het rapport "een beetje uit de hand was gelopen". "Wij hadden aan vankelijk veel bescheidener plannen, maar doordat ook de ambtelijke afde lingen Onderwijs en Welzijn erbij be trokken werden moest er een offi ciële nota komen. Op zichzelf is dat prima, maar wij hadden in januari al willen starten, en nu duurt het een jaar langer. Bert Krijger onderstreepte dat de aan pak van het vandalisme vooral prak tisch moet zijn. "Ik snap het wel, als het gemeentebestuur zich ermee be moeit moet het vooral ook een mooi stuk worden, dat liefst nog een voor beeld voor andere plaatsen moet zijn." Hij merkte verder op dat er ook een duidelijk Ruimtelijke-Ordeningsas pect aan de aanpak van het vandalis me zit. "Als je ziet hoe er in Overhees wordt gebouwd en je bedenkt hoe dat er over pakweg acht jaar zal uitzien, dan vrees ik het ergste. De WD-fractie- leider doelde daarmee op het feit dat het doorvoeren van goedkope woning bouw - teveel huizen op te weinig grond - ervoor zorgt dat er straks wijken gaan ontstaan die als het ware uitnodigen tot vandalisme. Van verschillende kanten werd een di rect verband gelegd tussen het over heidsbeleid (zowel in Den Haag als in Soest), waarbij met name de bezui nigingen hun effect niet missen. Wil Rolvink merkte op zich te hebben ge- ergerd aan de suggestie in de nota om een werkloze onderwijzer op te knap pen met het benaderen van de school jeugd. "Daar ga ik van over m'n nek. Als de gemeente het zo belangrijk vindt dat er iets gebeurt, waarom dur ven ze dan niet iemand in vaste dienst te nemen?" Hij verwees naar de erva ringen in Lelystad, waar de crimi naliteit sterk is gestegen terwijl het welzijnswerk uitsluitend aan vrijwilli gers wordt overgelaten. "Je ziet dat dat veel te riskant is." Meer entree Reagerend op een opmerking van poli tiezijde, dat men graag wat meer en tree zou hebben in de centra waar jon geren elkaar ontmoeten, merkte hij op: "Dat zijn nu juist voor de jongeren de veilige plekken waar ze zich kunnen vermaken zónder te worden geobser veerd". Adjudant V.d. Born benadruk te dat het er juist om ging een ver trouwensband te laten groeien. "We willen niet dat de jeugd ons alleen ziet als ei? rottigheid is." Hij constateerde met spijt dat er.blijkbaar nog altijd een. schutting om de politie heen staat, al gold dat niet uitsluitend voor de jon- Complex op de Eng achter Molenstraat Sinds vorige week donderdagavond is Soest officieel een volkstuinvereniging rijker. De naam van de nieuwe club, die waarschijnlijk pas in de loop van het komende najaar activiteiten kan -gaan ontplooien, zal bij een volgende gelegenheid worden vastgesteld, maar er is sinds vorige week al wel een be stuur, dat zich met de voorbereidingen intensief zal gaan bezighouden. Een groot aantal toekomstige leden (meer dan zestig) was naar de op richtingsvergadering in de Kinder boerderij aan het Vedelaarpad geko men, ruim meer dan de helft van de 100 De Deense vormgevers van beeld en getuid 'n klasse apparaat bij 'n topdealer B&OVHS met 3 jaar garantie' 2095. Schoemaker is dealer f van B&O voor Soest. ,k/C Kleuren TV,^ video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 geren, maar ook voor bijvoorbeeld raadsleden. De bijeenkomst werd muzikaal opge luisterd door de saxofonist Johnny van Daal, die met door merg en been drin gende muziek voor een indei'daad "cri minele" sfeer zorgde, al sloot hij de avond of met iets "softs". Jan Visser kondigde aan dat de volgen de "Proest" op dinsdag 16 april wordt gehouden. Dan zal de nota over het minderhedenbeleid in Soest centraal staan. Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY van 5.50 voor BRUIDSTAARTEN VAN WEEDESTRAAT 76 Huurdersvereniging KLM-flats viert tienjarig bestaan De huurdersvereniging van de KLM- flats aan de Johannes Poststraat gaat het tienjarig bestaan a.s. vrijdag 22 maart vieren met een feestavond in de Borg. Om 20.00 uur wordt in de Vijverzaal een receptie gehouden door het be stuur, waarna om ca. 20.45 uur de feest avond begint in de theaterzaal. Gasten van de huurdersvereniging zijn Gerrit den Braber, die een conférence zal hou den, en zangeres Therese Steinmetz. De muziek wordt verzorgd door het trio Nico vdLinden J r De driemansfractie van de Partij van de Arbeid hoeft in de gemeenteraad van Soest niet altijd eensgezind naar buiten te treden. Mits het niet om prin cipieel politieke zaken gaat, mogen Raymond van Gelder, Joop van den Brakel en Lydia Meyer van mening verschillen, en als zodanig hun stem uitbrengen bij het nemen van raads besluiten. De ledenvergadering van de afdeling Soest/Soesterberg van de PvdA was het daar vorige week over eens tijdens de ledenvergadering in het Dorpshuis in Soesterberg. Aanvankelijk kreeg de fractie, in hel bijzonder voorzitter Van Gelder, enige kritiek te verwerken. Dit naar aan leiding van het niet-unanieme stand punt dat de fractie had ingenomen met betrekking tot de benoeming van de zeven directeuren in het openbaar onderwijs in Soest. In tegenstelling tot het voorstel van het College van Bur gemeester en Wethouders, meenden Lydia Meyer en Joop van den Brakel dat voor een tweehoofdige leiding moet worden gekozen bij de samenvoeging van de lagere- en kleuterscholen per 1 augustus van dit jaar. Daarbij waren vooral de aspecten in acht genomen met betrekking tot de emancipatie. Van Gelder vond dat in dit verband de emancipatie los gezien moet worden van de structuur van de schoolleiding, en dat de taken binnen de schoolteams evengoed kunnen worden verdeeld on der één directeur. Wil Stekelenburg uit Soesterberg sprak haar zorg uit over de verdeeld heid binnen de fractie, en was niet blij dat deze zo nadrukkelijk gemani festeerd was. De heer B. Blom zei dat dit niet goed over was gekomen bij de „man in de straat". Met het oog op de gemeenteraadverkiezingen in maart 1986 stelde hij dat er eenheid moet zijn in een periode van oogsten. Nuance verschillen De fractievoorzitter verdedigde zich door te zeggen dat binnen de fractie zeer beperkt onenigheid is. Hij vindt overigens dat dat wel mogelijk moet zijn. Ook wees hij erop dat binnen.de andere fracties eveneens nuancever schillen voorkomen. Hij werd daarbij gesteund door Lydia Meyer en Van den Brakel. Min of meer werd afgespro ken dat de PvdA-fractie bij belangrijke zaken één standpunt dient in te nemen. De afdeling Soest/Soesterberg van de PvdA begint binnenkort met het op stellen van haar verkiezingsprogram ma voor de gemeenteraadsverkiezin gen volgend jaar. Dit zal gemaakt wor den door de werkgroep gemeentepoli tiek van de PvdA, waarin onder an deren wethouder Frans Kingma van welzijn, Chris Uiterwijk, Thea Koppe en Wil König zitting hebben. Bij het bespreken van de politieke onderdelen zullen zij deskundigen binnen de partij raadplegen. Raymond van Gelder zag uit zorg voor SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 belangstellenden die zich in de afgelo pen maanden hadden opgegeven. De vergadering was voorbereid door een werkgroep, bestaande uit Chris Uiter wijk, die al jaren voor de aanleg van volkstuinen heeft geijverd, Hans v. d. Zwaluw, Marian Wiggerts en Joyce van Adrichem. Zij verschaften de aanwezi gen eerst de nodige informatie over de voorgeschiedenis. De gemeente, die de grond achter de Molenstraat op de Eng, beschikbaar moet stellen, is van goede wil, zo bleek tijdens de vergadering. Het toekomsti ge volkstuinencomplex meet drie hec tare en wordt onderverdeeld in per ceeltjes van 50 tot 200 vierkante meter. De leden konden zich daarvoor - na be taling van 10 gulden - laten inschrijven. De oppervlakte is voldoende om voor alsnog geen wachtlijst te hanteren. De leden zullen waarschijnlijk een pacht prijs van drie kwartjes per vierkante meteb moeten gaan betalen. Veel van de werkzaamheden zullen door de leden zelf moeten worden uit gevoerd, al zal de medewerking van de gemeente worden gevraagd bij het uit zetten van de percelen. Afscheidingen en hekwerk zullen de leden echter zelf moeten aanbrengen, evenals de aanleg van de waterleiding. Tijdens de vergadering kwamen ver schillende ideeën ter tafel. Zo vindt men dat een deel van de tuin ook voor minder-validen beschikbaar moet wor den gesteld en is men verder van me ning dat het gebruik van giftige bestrij dingsmiddelen in zeer beperkte mate moet worden toegestaan. De gedachte is het complex op te delen in een deel waar Wel gespoten mag worden en een deel waar dat niet zal gebeuren. Het complex kan overigens niet geheel en al van de buitenwereld worden afge sloten omdat het openbaar wandelpad de Enghenbergsteeg er dwars door heen loopt. Ook over de "opstallen" zal nog nader worden overlegd. Volgens de gemeen telijke voorschriften mogen er op de tuinen geen bouwsel komen met een hoogte van meer dan een meter. "Groei en Bloei", de afdeling Soest van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, was tijdens de verga dering eveneens aanwezig en verstrekt informatie over cursussen groenteteelt etc., waarmee de adspirant-volkstuin- ders hun voordeel kunnen doen. Tijdens de vergadering werd een voor lopig bestuur gekozen dat zich in de ko mende tijd gaat bezighouden met de diverse zaken die nog om aandacht vragen. Het heeft de volgende samen stelling: Chris Uiterwijk. Hans v. d. Zwaluw, Leen Eikelenboom, S. Riet hof, Fred Hennephof, Nel Pors en Frits Visser. De functies zullen nog onder ling worden verdeeld. Op maandag 2 mei a.s. vindt de vol gende vergadering plaats. Foto: Goos van der Wilt Chris Uiterwijk aan het woord tij dens de vergadering van de volkstuin ders. Morgenavond (21 maart) wordt in de aula van het Griftland College aan de Noorderweg de vergadering van de gemeenteraad gehouden. Aanvang 19.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 19 decem ber 1984. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het Industrie terrein te Soesterberg, het winkelgebied Van Weedestraat en een perceel aan de Dalweg. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een riolering in de Kolonieweg. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een riolering in de Veldweg. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een drukrioleringssysteem in de Birkstraat. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor dé vervan ging van huisaansluitingen aan de Plesmanstraat en aan de Rubenslaan/Hobbemalaan e.o. 9. Voorstel tot het vaststellen van een meerjarenraming 1986 tot en met 1989 voor de stads- en dorpsvernieuwingsaktiviteiten. 10. Voorstel tot vaststellen van de verordening als bedoeld in artikel 9, lid 1 van de Winkelsluitingswet 1976. 11. Voorstel tot goedkeuring van de begroting 1985 van de Stichting Open bare Bibliotheek Soest. 12. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen voor 1982, tot goedkeuring van de rekening 1982 van de stichting lichamelijke opvoeding en sport en tot vaststelling van de rekening 1982 van de stichting zwembaden. 13. Voorstel tot uitbetaling van de vakantie-uitkering in 1985. 14. Voorstel tot het vaststellen van een overgangshuisvestingsoverzicht. 15. Voorstel tot het verlenen van medewerking als bedoeld in artikel E 42 van de Overgangswet Wet op het Basisonderwijs aan het be stuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs te Soest voor verbouw van de k.b.s. Soestdijk voor g.l.o., voor het huisves ten van de kleuterschool 't Kleüterhuis. 16. Voorstel tot vaststelling van de nota "Vandalisme? Hou het gaaf" als beleidsuitgangspunt voor het bestrijden van vandalisme. 18. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zone verordening Hinderwet ten behoeve van het uit breiden van een inrichting voor het aanbrengen van industriëlè coatings op metalen objecten op/in het perceel Industrieweg 39. 19. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het op richten, in werking brengen en in werking houden van een snackbar op/in het perceel Tamboerijn 15. 20. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het op richten, in werking, brengen en in werking houden van een chinees restaurant op/in het perceel Tamboerijn 25. 21. Voorstel tot verkoop van het perceel Verlengde Talmalaan 23 aan Ken- dar B.V. te Soest. 22. Voorstel tot verkoop van industrieterrein gelegen in het bestemmings plan Nieuwe Gracht aan Yves Rocher Nederland B.V. te Soest. Raymond van Gelder. het programma liever een kleine groep deskundigen te werk gaan om het programma te maken in plaats dat zij in tweede instantie voor advies wor den benaderd. ,,Ik stel vast dat het vorige verkiezingsprogramma door een heel kleine groep is gemaakt. Ze ker gelet op de goede ervaringen daar door, vind ik het jammer dat dat niet gecontinueerd wordt", aldus Van Gel der. Wethouder Kingma zei dat in de regio alle PvdA-afdelingen hun pro gramma's samenstellen via de werk- groep gemeentepolitiek. Het voorstel van het bestuur om op die manier aan de gang gaan, wérd in grote meer derheid aangenomen. PvdA-leden uit Soesterberg vroegen aan de fractie wanneer ontwikkelingen zijn. te verwachten ten aanzien van de Rademakerstraat. De talloze be loftes van verschillende gemeentebe stuurders ten spijt constateerden zij dat nog steeds niets is gedaan aan de slechte situatie waarin de hoofdstraat van Soesterberg al jarenlang verkeert. Joop van den Brakel zegde toe op de eerstvolgende commissievergadering van Ruimtelijke Ordening, dan wel bij de direciteur van de dienst gemeente werken",'informatie iiv te winnen over dê stand van zakert van 'de plannen tot reconstructering van de Radema kerstraat. Standplaatsen Ook spraken de Soesterbergers hun zorgen uit over de aanwezigheid van standplaatsenhouders, die volgens hen een bedreiging vormen voor de plaatselijke middenstand in Soester berg. Raymond van Gelder zei dat de gemeenteraad niets aan deze situatie kan doen, omdat de gemeente slechts regulerend kan optreden. Een verbod tot kraam-verkoop kan alleen worden opgelegd als die de openbare orde zou verstoren. De enige oplossing ligt daarom volgens hem bij de bevolking, die dan zelf moet kiezen voor de win kels. Joop van den Brakel zei onge lukkig te zijn met de situatie -,,op" Soest. Het feit dat bij het nieuwe win kelcentrum in Soest-Zuid concurreren de kramen staan, vindt hij vreemd. BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 van 20 t/m 26 maart Kleine Hors d'euyre Varkenshaasje in roomsaus Diverse groenten Crêpe fantasie Iedere woensdagavond LIVE MUSIC Tf Ik vind dat je het verdiend hebt. We kunnen ook gaan gourmetten..., of zullen we gaan barbecuen? 'Maakt mij niet uit..., als ik maar niet hoef af te wassen, f24.50 p.p. RESTAURA N T SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN De Stichting Coördinatie Kermissen heeft enige tijd geleden de verpachting gehouden voor de dit jaar van woensdag 15 mei tot en met zondag 19 mei in Soest op het terrein aan de Koningsweg te houden Kermis. Voor de verpachting bestond grote belangstelling. Naast verschillende verkoopzaken en behendigheidsspelen, zullen onder meer de volgende attrakties op de kermis aanwezig zijn: autoscooter, spacewalk, holly cra- nes, rupsbaan, calypso round up, babymolen, spacewalk en videogames. Zo spoedig mogelijk na afloop van de kermis zal de Stichting Coördinatie Kermissen weer bepaalde bedragen uitkeren aan verenigingen en instel lingen die op sociaal-cultureel of charitatief gebied in Soest en Soesterberg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig van de pachtsommen. Vorig jaar hebben 105 verenigingen en instellingen een bedrag uit de Kermis pot gekregen. Verenigingen werkzaam op sociaal-cultureel of charitatief gebied en die voor bijzondere of buitengewone uitgaven komen te staan, kunnen voor een éénmalige uitkering in aanmerking komen. Dat betekent dus de kans op een extraatje. Aanvragen dienen vóór 20 april schriftelijk te worden gericht aan de Stich ting Coördinatie Kermissen, p.a. gemeentehuis Soest, Steenhoffstraat 2. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven worden, met eventueel een begroting. Koninginnedag in Soesterberg Daar de muzikale omlijsting van de elk jaar (plm. 30.000 bezoekers) al enige malen een daverend succes is geweest (o.a. vorig jaar 12 uur non stop live-muziek) wil het jaarmarkt comité ook dit jaar deze formule weer doorzetten. De bedoeling is een groot deel van het programma te besteden aan een muzikaal "open podium". Iedereen, uit alle genres van muziek, die zich een keer wil presenteren aan een wat ruimer publiek kan worden opgegeven. Cabaret is ook van harte welkom. De organisatie stelt een pro- fesseionele geluidsinstallatie ter be schikking. n. v-i qv i, Dus,-.gitaar, «op jec-nqH 10L.cassette bandje onder je. arm, én allemaal ko men meedoen en genieten. Voor verdere informatie: Wil Roelof- sen, tel. 033-805625. Happy hour van 16.00-18.00 uur 2 drankjes voor de prijs van één Geopend dagelijks van 10.00-1.00 uur. 's Maandags gesloten SOESTERBERGSESTR. 20 SOEST Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. w W ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874 WAGENS ONDFR f 5.000,-

Soester Courant | 1985 | | pagina 3