ff Soest 50 jaar geleden M vraagt uw aandacht id'Oude Enghe\ Ouderen willen flexibele voorzieningen bij huisvesting, liefst op maat gesneden* Na 12V2 jaar nog genoeg werk voor Vrouwen Advies Commissie WOENSDAG 20 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 5 Bouwzaken V oorber eidingsbesluit Te Koop NÜW.W. DEELEN b.v. VAN WIJK b.v. ra Symposium van jubilerende Woningbouwvereniging Soest: Woningbouwvereniging 'Soest' houdt open huis Blouses met korte mouw Effen of geruit vrijetijdskleaing 22 Maart 1935 3. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voor nemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. fa. De Jong, Birkstraat 118 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een opslagloods op het perceel Birkstraat 118 te Soest. 2. M. van Zutphen, Heideweg 6 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een garage/berging op het perceel Henr. Blaekweg 14 te Soest. Stichting In de Ruimte, Klein Engendaalweg 52 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een transformatorruimte op een perceel aan de Insingerstraat te Soest. 4. W. van de Wiel en H. M. Koren, J. H. Isingserf 59 c.q. 61 te Soest, ten behoeve van het vergróten van een berging op de percelen J. H. Isings erf 59 en 61 te Soest. Tevens zijn Burgemeester en Wethouders voornemens op een daartoe strekkend verzoek met toepassing van artikel 10 van de voorschriften be stemmingsplan 2e herziening Overhees vergunning te verlenen aan de Ver eniging voor Protestant Christelijke Onderwijs te Amersfoort ten behoeve van het plaatsen van een noodlokaal op het perceel Sweelinckstraat 2 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf 21 maart 1985, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecreta rie, afeling 1, alsmede op dinsdag- en donderdagmiddag van 13.30 - 15.30 uur op de hulpsecretarie te Soesterberg ter inzage. De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat door de raad der gemeente Soest bij zijn besluit van 28 februari 1985, afdeling I, nummer RB 85-47, een bestem mingsplan in voorbereiding is verklaard voor het gebied dat op de bij dit besluit behorende kaart met een arcering is aangegeven en dat als volgt kan worden omschreven de gronden gelegen binnen de gemeentegrenzen van Soest met uitzonde ring van a. de bebouwde kom van Soest b. hetSoesterveen; c. het gebied tussen de wijk 't Hart en de westelijke gemeentegrens d. de omgeving van de Stadhouderslaan; e. een strook grond gelegen ten noorden van de Lange Brinkweg f. de bebouwing van Soestduinen g. de bebouwing van Soesterberg en enkele direct daaraan grenzende ge biedsdelen. Tevens heeft de raad bij zijn besluit bepaald dat het verboden is bepaalde werken, geen bouwwerken zijnde of werkzaamheden uit te voeren zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wet houders aanlegvergunning De gemeente Soest heeft te koop in het centrum van Soest aan de Steen- hoffstraat 46 een in goede staat van onderhoud verkerend voormalige klooster. Het gebouw dateert uit 1868 en is sinds 1974 in gebruik voor culturele acti viteiten. Het netto beschikbare vloeroppervlak beslaat ca 900 m2, verdeeld over twee bouwlagen en een zolder. De oppervlakte van het terrein, inclusief de ondergrond van het gebouw, beslaat ca 2500 m2. Het gebouw is als zodanig voor tal van doeleinden te gebruiken, zoals klein schalige instituten voor opleiding voor beroep en bedrijf of instellingen in de sociaal maatschappelijke sect^B-v-r-n c-yiji <-•- q\ ci\ - Eventueel noodzakelijke, verbouw opk.ten i,behoeve van een woon- of be- drijfsfunctie is bespreekbaar. Soest is landelijk centraal gelegen en heeft uitstekende verbindingen met Utrecht en Amsterdam en is bovendien per trein te bereiken. Het pand is op afspraak te bezichtigen. Schriftelijke reacties met prijsaanbiedingen voor 15 april a.s. te richten aan burgemeester en wethouders van Soest, Steenhoffstraat 2, 3764 BL Soest. Desgewenste nadere informatie kan worden verkregen op de afdeling grondzaken, dienst gemeentewerken, Lange Brinkweg 77, Soest. Telefoon 02155-16744. Toestellen 212/213. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur Waarom zou u een huis via een makelaar kopen? Een makelaar neet! een opleiding gehad die er op gericht 15 een vakbekwame specialist al te levererl bekend met alle facetten van het onroerend goed Zijn kennis en ervaring stellen hem in slaat als deskundige op te Weden en u te adviseren bi} al uw onroerend goed-caken Voor deze werkzaamheden betaalt u uw makelaar doorgaans courtage daarvoor begeleidt hii u bi| nel nem°n van een verstandige beslissing Daarom zou u een huis via een makelaar kopen' SOEST-ZUID SERVICE-APPARTEMENT SOESTERBERGSESTRAAT Fraai gelegen 2-kamer service appartement op de 3e woonlaag met berging en garage. Ind.: hal (2.74 x 2 82), keuken (2.74 x 2 28), woonka mer (6.82 x 3.98) met open verbinding naar slaapkamer met zit- c.q. werk hoek (6 29 x 3.58), luxe badkamer (2.48 x 1.62), toilet, balkon (4.60 x 1.85) op het zuiden. Voorzien van gas-c.v. Service-kosten voor 1 pers 1.080,- p.m. en voor 2 pers. f 1.240,- p.m. Incl. stoffering, badkamer compleet, luxa flex en zonnescherm. Gevraagde koopsom 145.000,- k.k. V\A^\ MAKELAARSKANTOOR MGallankamp Palsweg 11 Soast Tal. 02155-15360* b.g.g. 10262, 17251 0< 21762 BAARN BERNHARD ZWEERSLAAN Rustig gelegen helft van moderne dub bele villa voorzien van c.v. gas met garage en tuin. Ind.: ruime hal, kelderkast, toilet, royale woonkamer 4.5 x 8) met open haard en parketvloer, moderne keu ken met ingebouwde oven, keramische kookplaten, vaatwasmachine en af zuigkap. Verd.: 4 slaapkamers, waar van 2 met balkon, badkamer met lig bad, 2e toilet. Zolder met vaste trap en mogelijkheid voor 5e kamer. Het pand is praktisch geheel v.v. dubbele begla zing. Incl. vaste vloerbedekking. Aanvaarding direct. Koopsom: f235.000,-k.k. Makelaarskantoorionroerende goederen Kentekenbewijs verraadt jeugdige automobilist bij aanrijding De politie werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gewaarschuwd met de me dedeling dat op de Bosstraat een aan rijding had plaatsgevonden. Ter plaatse bleek een auto tegen een licht mast te zijn gereden en daarbij zwaar beschadigd te zijn. Van de bestuurder ontbrak elk spoor, terwijl bovendien de kentekenplaten verwijderd bleken te zijn. Onderzoek in de auto deed de po litie echter de naam van de eigenaar ontdekken op het deel III van het kente kenbewijs dat achter de voorruit was geplakt. De auto stond op naam van de 18-jarige R.K. uit Soest. Op het adres trof de politie de ouders van de jonge man aan, die van niets bleken te weten, ook niet van het feit dat hun zoon in het bezit was van een auto. Later meldde de jongeman zich in gezelschap van zijn vader en een vriend aan het bu reau. Hij vertelde dat de wagen, die hij overigens pas sinds begin maart bezat, een half uur voor het tijdstip van de aanrijding in Hilversum gestolen was. De politie vertrouvyde de verklaring niet en hield aan, tot de jongeman ten slotte bekende dat hij zelf de wagen te gen de lichtmast had gereden en er vandoor was gegaan. Hij kreeg diverse processen-verbaal, ook al omdat de auto niet verzekerd bleek te zijn. Voor 10.000 gulden uit auto gestolen De heer W.S. uit Soest meldde de po litie vorige week de diefstal van een groot aantal pennen, pennensets, agen da's, foldermateriaal en lederwaren, voor een gezamenlijke waarde van ca. 10.000 gulden. De goederen waren weg genomen uit zijn auto, die geparkeerd stond aan de Leeuwerikweg De dader bleek het kofferdeksel, een portier en een raampje te hebben opengebroken. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 s Tussen 17.00 en 20.00 uur X Donderdag 21 maart Tomatensoep J Wiener schnitzel Lof met kaassaus Gek. of geb. aardappelen Vrijdag 22 maart 2 Hamburgers speciaal Frites Sla Maandag 25 maart Uiensoep Verse worst i Bloemkool Gek. of geb. aardappelen Dinsdag 26 maart J Biefstuk Wortelen doperwten Gebakken aardappelen 5 Woensdag 27 maart J Haaievinnensoep l Bami speciaal Telor. atjar, saté babi J Kokolambalongko J Diefstal uit caravan De heer J.D. uit Amersfoort, die eige naar is van een stacaravan met een standplaats aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg, meldde de politie vorige week dat een onbekende dader zijn vakantieverblijf met een bezoek had vereerd. De heer D. miste een wek kerradio en een fles drank met een waarde van ca. 60 gulden. "Ik zou dit symposium in drie woorden willen samenvatten. In de eerste plaats zien ouderen graag dat er een duide lijk emancipatie-gericht beleid wordt gevoerd; ze vragen om flexibele voor zieningen, liefst op maat gesneden, en dat hoeft niet altijd méér in te houden, maar soms zelf minder." Met deze woorden sloot discussieleider P. Zeegers vorige week donderdagmid dag het symposium over het onder werp "Ouderenhuisvesting" af, dat op initiatief van de jubilerende Woning bouwvereniging Soest in de Borg werd gehouden en waaraan werd deelge nomen door vertegenwoordigers van verschillende instellingen, die op een of andere manier bij de huisvestingspro blematiek van de ouderen betrokken zijn. Achtereenvolgens kwamen aan het woord mevrouw M. Van Stiphout-Croo- nenberg, voorzitter van de Woningbouw vereniging, de heer J. van Bergen van de Provinciale Directie van het Ministe rie van WVC, de heer A. Witloks van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid, Frans Kingma, wethouder Welzijn van Soest, en T.F.W. Wehkamp van de ANBO, de Algemene Neder landse Bond van Ouderen. Mevrouw van Stiphout stond in haar toespraak stil bij de toenemende pro blemen die zich voordoen als het om de huisvesting van ouderen gaat, waarvoor de beleidsombuigingen bij de overheid een belangrijke oorzaak zijn. "Enerzijds word terecht bezui nigd op de opnamecapaciteit van be jaardenoorden en verpleegtehuizen, maar anderzijds staan onvoldoende middelen ter beschikking voor een al ternatief beleid." Ze wees in dit verband op de volgende feiten: de norm voor opname in een bejaardenoord is zonder meer vastge steld op 7%, terwijl de berekende groei van het aantal ouderen tot 1990 al zo'n 15% bedraagt. Verder vindt een dubbe le vergrijzing plaats, omdat de ge middelde leeftijd ook blijft stijgen, zodat de bejaardenoorden een ouder bewonersbestand krijgen met meer behoefte aan verzorging. Risico Mevrouw Van Stiphout waarschuwde ook tegen het beroep dat de overheid In 1972 werd in Soest de Vrouwen Ad vies Commissie voor de Woningbouw opgericht. Het initiatief daartoe werd genomen door de plaatselijke Vrouwenraad. Landelijk bezien waren er toen, met name in vele grote steden, al jarenlang VAC's. De VAC's ontstonden in de periode kort na de tweede wereldoorlog. De woning bouw moest snel van de grond komen. wat resulteerde! in grote fouten binnen:frftoméïit'heeft éètffprojekt de woning. Het gebeurde zelfs, dat de keuken totaal vergeten werd. Er ont stond toen bij de gebruikers, toen nog altijd vrouwen, zij immers brachten hele dagen door in huis, het idee om ge zamenlijk de nieuw te bouwen huizen eens kritisch te bekijken. Woningbouwverenigingen, gemeenten enz. waren hier niet altijd even geluk kig mee. Zij immers werden op de vin gers getikt door "niet-deskundigen". Maar de vrouwen gaven juist vanuit hun positie als grootste gebruikers ook suggesties waar de woningen door ver beterden. En zo veroverden de vrou wen langzaam terrein. Nu, anno 1985, zijn er over Nederland verdeeld zo'n tweehonderd gemeenten waar een VAC actief is. Al deze VAC's hebben zich in de loop der jaren aange sloten bij het Landelijk Contact voor de Vrouwen Advies Commissies in Delft. Dit bureau wordt gesubsidieerd door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Gesprekspartner Het doel van de VAC-Soest is namens de woonconsument gesprekspartner te zijn van opdrachtgevers, ontwerpers en uitvoerders, zowel tijdens de voor bereiding als gedurende de bouw van de woning en de aanleg van de woon omgeving. Veelal immers is de toekomstige bewoner niet bekend. De VAC-Soest heeft een elftal vrouwen, die veelal voortkomen uit de diverse Soester vrouwenorganisaties. Minstends éénmaal per maand komen zij bijeen voor gezamenlijk overleg. Zij bespreken dan de door hen uit te bren gen adviezen over plannen, die door woningbouwvernigingen, archi- tekten, aannemers en andere op drachtgevers toegezonden worden. Zij hebben zitting in bouwteams en volgen op deze wijze het gehele bouwproces. In de zeventiger jaren betrof het meestal huurwoningen, nu komen ook premie koop- en vrije sector-woningen aan bod. De VAC richt zich niet alleen op het wonen voor gezinnen. Ook het goed bouwen van praktische woningen voor bejaarden, één- en tweepersoons huis houdens en gehandicapten heeft de volle aandacht. In het recente verleden heeft zij geadviseerd bij het verbouwen van twee Soestër bejaardentehuizen. En thans heeft men nog steeds zitting in een bouwteam bij een in aanbouw zijnd complex bejaardenwoningen en eén dienstencentrum en gezondheids centrum. Dé VAC houdt .zich verder bezig met renovatie en gi?0b,t onderhoud. Op dit op de Eng- haar volle aandacht, evenals een nieuwbouwprojekt op hét voormalig terrein van wasserij Hafkamp. In het verleden heeft zij geadviseerd o.a. bij de wijk Overhees, De Gouden Ploeg, Beetzlaan, de wijk Engendaal, Bloem- heuvel, Steenberghe II en de bejaar dencentra Braamhage en Engendaal. Woongerief onderzoek Na ca. 1 jaar bewoning van met name nieuwbouwhuizen houdt de VAC een uitgebreid onderzoek onder de bewo ners. Het doel van dit onderzoek is om eventueel gemaakte "fouten" in de toe komst te voorkomen. Tevens dient het om eventueel "fouten", die algemeen voorkomen, indien mogelijk, te herstellen. Bovendien leren we ook de goede kanten kennen. De leden van de VAC-Soest krijgen een gedegen scholing voordat zij daadwer kelijk mee mogen doen aan het uitbren gen van adviezen en/of zitting kunnen nemen in een bouwteam. Deze cur sussen worden georganiseerd door het Landelijk of Provinciaal Bestuur. Zij worden gegeven door deskundigen op het gebied van Ruimtelijke Orde ning en Woningbouw, zoals stedebouw kundigen, architekten en aannemers. De VAC-Soest is een vrijwilligersorga nisatie. Zij is verantwoording schuldig over haar werkzaamheden aan het Col lege van B. en W. Zij immers geven subsidie, al twaalf en een half jaar lang. Zonder deze subsidie zou een VAC niet kunnen werken. Nu in Nederland weer goedkoper ge bouwd moet v/orden, is er voor de VAC weer volop werk. Juist nu heeft de wo ning weer gebrek aan bruikbaarheid. Er wordt weer sneller genoegen geno men met minder. Zo zien we het ge beuren, dat situaties van twintig jaar geleden, als bijv. een toilet, dat recht streeks uitkomt in een woonkamer, vanwege een bezuiniging weer terug komt. De VAC-Soest is dan ook tegen het "uit kleden" van de woning. De toeters en bellen mogen eraf, maar de kwaliteit moet gehandhaafd blijven. De woning immers staat er ook nog in de tijd dat het weer beter gaat en het verleden heeft geleerd dat goedkoop duurkoop In het kader van de viering van haar eer ste lustrum organiseert de Woningbouw vereniging "Soest" op zaterdag 23 maart a.s. in haar kantoor aan de Laanstraat 84 een Open Huis. Van 11.00 uur tot 16.00 uur is iedereen die geïnteresseerd is in de Wo ningbouwvereniging "Soest" van harte welkom. Behalve dat iedereen een kijkje achter de schermen van de W.S. kan nemen, zijn er ook een aantal voorlichtingsstands inge richt, waar door bedrijven en instanties informatie gegeven wordt over voor huur ders interessante zaken als inbraakpre ventie en warmte-isolatie. Tevens zal er uitgebreid informatie- en demonstratie materiaal aanwezig zijn op het gebied van de Doe het zelf aktiviteiten. Met name voor de 3500 huurders van een woning is dit een ideale mogeljkheid om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden die er zijn om hun woning naar eigen smaak of behoefte zelf op te knappen. Medewerkers van de Woningbouwvereni ging "Soest" zijn beschikbaar om te ver tellen wat er wat betreft de Woningbouw vereniging op dat gebied mogelijk is. Zeker voor de bewoners die concrete plan nen hebben om bijvoorbeeld een open haard aan te leggen of om de badkamer te gaan opknappen, is het zaterdag 23 maart a.s. bij uitstek de gelegenheid om hun licht eens bij de Woningbouwvereniging op te steken. Maar ook als die plannen er niet zijn, kan het interessnt zijn om die dag naar de Laanstraat 84 te gaan. Voor de ruim 1000 oudere woningen van de Woningbouwvereniging "Soest" heeft de Woningbouwvereniging n.1. de meerja renplanning van het uit te voeren groot onderhoud zover gereed dat vrij nauwkeu rig aangegeven kan worden welke wonin gen wanneer aan de beurt zijn. Bovendien zijn medewerkers van de Woningbouwververeniging aanwezig om voor de nodige toelichting te zorgen. Voor kinderopvang is gezorgd, zodat, als u uw kinderen mee wilt nemen, dat geen probleem hoeft op te leveren. doet op de persoonlijke verantwoorde lijkheid van de burgers. "Zij verwacht dat de burgers die verantwoordelijk heid ook werkelijk op zich zullen ne men, maar de laatste decennia blijkt dat steeds minder bereid zijn die vrij- willigersrol op zich te nemen." Ze ken schetste het beleid dan ook als een groot risico, waarvan de ouderen de dupe kunnen worden. Toch wilde ze niet pessimistisch zijn. Wel vroeg ze zich af of Soest wel aan de toenemende vraag naar huisvesting voor ouderen kan voldoen. In 1983 was 12% van de bevolking van Soest ouder dan 65 jaar (4975 burgers). Afgaande op de landelijke trend zouden er in 1990 7500 ouderen in Soest wonen, het geen zou neerkomen op een behoefte aan 4000 woningen. Nu zijn het er nau welijks meer dan 900. Op dit moment kan Soest aan die behoefte dus niet te gemoet komen, ook al doordat de huur prijzen zonder meer hoog te noemen zijn en de servicekosten in het alge meen vrij fors en bovendien nog maar voor een gering deel onder de nieuwe huursubsidieregeling zullen vallen. De Woningbouwvereniging voelt er het meeste voor om de bestaande wonin gen van de ouderen zoveel mogelijk aan te passen. Een probleem is dat niet duidelijk is welk bedrag er be schikbaar is voor het aanpassen van de woning. "Wij zijn volgaarne bereid ons steentje bij te dragen tot een volwaardige leef situatie vobr ouderen. We denken ech ter dat het een eerste vereiste is na te gaan welke wensen de ouderen zelf hebben omtrent hun woon en leef situatie. Het is in onze ogen onjuist om over de hoofden van de mensen heen tot beleidsbesluiten te komen", aldus mevrouw Van Stiphout, die de hoop uitsprak dat het symposium er toe zou bijdragen dat er in Soest een werkelijk gecoördineerd bejaardenbe leid tot stand zou komen. Geleidelijk ,De heer J. van Bergen gaf in zijn speech een vooral met cijfers onderbouwde opsomming van de problemen waar voor de overheid zich gesteld ziet. Ge lukkig is het wel zo dat de vergrijzing geleidelijk gaat. "We zijn niet in één keer allemaal tegelijk oud, en we heb ben nog even de tijd om oplossingen te bedenken. Maar de tijd dringt wel, want we mogen de problemen niet een zijdig op het bordje van een volgende generatie leggen. De geldstromen zullen duidelijk verlegd moeten gaan worden." Hij noemde het zeer terecht dat de woningbouwvereniging de handschoen aan het gemeentebestuur toewierp, omdat daarvan de nodige initiatieven zullen moeten uitgaan. De heer Van Bergen poneerde vijf stel lingen, zoals: "ouderen moeten zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen en daarom dienen er in de ge meente voldoende woningen voor ouderen te zijn"; "Ouderen moeten daarbij wel de vrije keuze hebben uit verschillende vormen van wonen" (een gedifferentieerd aanbod van wo ningen met een oplopende zorgfunctie "De noodzakelijke hulp- en dienstver lening moet beschikbaiar en oproep baar zijn"; "Het verdient aanbeve ling tot één indicatiesysteem vóór alle voorzieningen te komen"; en tenslot te: "Voorzieningen vóór ouderen moe ten ook vooral voorzieningen van ouderen zijn". Toiletpot De heer Witloks bepaalde zich in zijn betoog vooral tot een opsomming van de voorzieningen die in de aangepaste woningen aangebracht zouden moeten worden, zoals een hogere toiletpot, liever een douche dan een bad, niet te hoge kastjes, het vriesvak van de koel kast liever onderin; variatie bij de keuze tussen open of dichte keukens; een extra slaapkamer. Verder onder streepte hij het belang van de lokatie van de woningen niet te dicht bij win kelcentra en jeugdhuizen, maar ook niet te ver weg). Hij had er overigens weinig vertrouwen in dat er over een aantal jaren voldoende goede bejaar denwoningen zouden zijn. Wethouder Frans Kingma wees er in zijn toespraak op dat de gemeente wel mag zorgen voor coördinatie en stimu lering van het ouderenwerk, maar dat zij zelf geen wezenlijke bestuurlijke mogelijkheden heeft. "Toch zitten wij in Soest zeker niet bij de pakken neer. Het bruist van activiteiten om be staande voorzieningen te perfectione ren en nieuwe tot stand te brengen. Als voorbeelden noemde hij o.m. de stuurgroep wijkfuncties verzorgingste huizen, de opzet van de warme maal tijdvoorziening, het experiment Thuis hulp van het Centrum Maatschappe lijke Dienstverlening en de start van een alarmeringssysteem voor vooral ouderen. Verder zette hij de overwegingen en uitgangspunten van het gemeente lijk welzijnsbeleid uiteen, waarbij overigens zoveel mogelijk instellingen betrokken moeten worden. Hij merkte tenslotte op dat ouderenbeleid niet al leen zorgbeleid is en hoopte dat het symposium een bijdrage zou leveren aan een "zelfbewust en zelfstandig functioneren van de ouderen in Soest en aan een samenhangend beleid. Verreweg het opvallendst was de bij drage van de heer Wehkamp van ANBO. Hij wees erop dat de emancipatie gedachte bij de ouderenbonden steeds meer aanhang vindt. Hij pleitte voor een zoveel mogelijk algemeen beleid: "Geen bejaardenwoningen, maar wo- W.S.-voorzitter M. van Stiphout spreekt het welkomstwoord. Links van haar de overige deelnemers aan het symposium. FotoHerman van Dam. ningen van goede kwaliteit, voor ouderen maar óók voor anderen. Geen uitzonderingspositie Zijn betoog kwam er voornamelijk op neer dat ouderen niet voortdurend in een uitzonderingspositie moesten wor den geplaatst. Hij verzette zich tegen de gedachte dat wonen - een begrip met een emotionele lading - gelijkgesteld zou kunnen worden met huisvesting - een technisch begrip. "Wonen doe je maar op één plaats. Verhuizen doet vaak meer pijn dan meneer Ruding denkt. Bij tante Truus is het tenminste warm en dat moet je elders maar af wachten." Ouderen vragen volgens de heer Weh kamp allerminst om de obligate twee kamerflat waar je als oudere niets an ders kunt doen dan achter de ge raniums naar de straat kijken. Hij vond een driekamerwoning dan ook het "allerminste". "Anders is er geen ruimte om gasten te ontvangen, geen mogelijkheid tot privacy van de partners die niet meer zo verliefd zijn dat ze het hoogste genot vinden in het staren in de blauwe ogen van de ander." Hij sprak zich uit tegen complexen aanleunwoningen rondom een verzorgingstehuis, die de bewoners al op voorhand tot onvol waardig stempelen. Klakkeloos "Dus ook geen alarmeringstoestanden in wat men bejaardenwoningen noemt. Soms bekruipt mij het gevoel dat (van Bumper) v.Weedestr.59 tel.12424 Soest de zorgzame samenleving niet zal rus ten tot alle ouderen zijn voorzien van een elektronische koebel. Dat zulke dingen vaak zo klakkeloos gebeuren komt omdat wij ouderdom als een kwaadaardige ziekte beschouwen. Het schijnt dat wij voortdurend in levens gevaar verkeren. Nou, dat is dus niet zo." Ouderen mogen niet op een hoop wor den gegooid met gehandicapten, waar door het negatieve beeld van ouderen wordt versterkt, aldus de heer Weh kamp. En er is volgens hem veel te weinig invloed van de ouderen op de keuze en de inrichting, de planning en de kosten van de woningen. De me dezeggenschap moet beter geregeld worden. Voorzieningen moet op maat van de bewoners worden aangebracht. "Dan kan de vrije keuze worden ver groot, de betutteling verminderd en de woonlasten worden beperkt." Na de inleidingen volgde nog een ge animeerde discussie met het niet al te talrijke publiek, waaronder zich een flink aantal ouderen bevond. Het sym posium werd afgesloten met de fees telijke overhandiging van een cadeau van de jarige woningbouwvereniging aan het gemeentebestuur. Mevrouw van Stiphout bood wethouder Frans Kingma een chèque aan ter waarde van 3599 gulden, zijnde één gulden voor el ke woning die de W.S. in Soest onder haar beheer heeft, met het doel dit geld te besteden aan een woon- en leefwensenonderzoek onder de oudere burgers van Soest. A.R. Kiesvereniging "Nederland en Oranje" Belangrijke ledenvergadering op Woensdag 27 maart a.s., des avonds om 8 uur, in het gymnastieklokaal van de Chr. U.L.O. School, Spoorstraat. Mr. G.A.D. Diepenhorst te Zeist, de voorzitter van het Prov. Comité van Antir. Kiesver. te Utrecht, zal dan een verkiezingsrede houden. Wij behoeven er niets aan toe te voegen en zijn ervan overtuigd, wanneer onze leden en geestverwanten zich de moeite getroosten dien avond open te houden en komen luisteren, zij er geen spijt van zullen hebben. Er komt nog iets bij. Juist op dien zelfden avond zal de N.S.B. ook vergade ren in de zaal "Eemland" en zal die zaal wel vollopen. Laten wij nu als Antirevolutionairen eens tonen, dat wij niet voor hen behoeven onder te doen. De N.S.B. wil geen politieken partijen, maar wil de éénheid van de natie, maar dan onder de N.S. dictatuur. Eenheid in deze wereld van zonde wil zeggen: "Eén groep heeft zeggenschap en die groep culmineert zich in den Führer, wiens woord wet is. Weg met de vrije uiting van het woord. Weg met de vrijheid van vereeniging en vergadering. Weg met het Woord van den levenden God, want de Führer zal zelf uitmaken voor welken God wij hebben te buigen. Zal zelf uitmaken wat goed en wat kwaad is. We moeten weer oude Bataven worden en de afgoden dier oude heidenen gaan aanbidden. We komen weer met Radbout II in aanraking, die, toen hij op het punt was om gedoopt te worden tot het Christendom, zijne voeten weer terug trok uit het doopwater, en liever met zijn voorvaderen bier wilde drinken in het walhalla uit de schedels der verslagen vijanden, dan zich zelf te verloochenen en te volgen achter den Man van Smarten, naar Golgotha's kruisheuvel. Neen, duizend maal neen! Wij laten ons niet het zwijgen opleggen door de dictatoren dezer zondewereld. Wij zullen spreken het woord, dat Hij, onze Meester, ons in den mond heeft gelegd en dat leeft in onze harten. Daar is maar éénen Naam in de hemelen en op de aarde, waarin wij met volmaakt vertrouwen zullen spreken. Voor dien naam zullen alle andere namen verbleeken en uitgewischt worden. Gelooven wij in Jezus Christus, die ook het wereldgebeuren in Zijn godde lijke hand heeft, dan zullen wij ook vertrouwen stellen in de mannen van den Staat, die voor dien Koning zich wenschen neer te buigen en van Hem wijsheid en kracht ontvangen om te kunnen regeeren. Dan zullen wij gaarne hem volgen onzen Dr. H. Colijn, die sober is in woor den, maar krachtig in daden. Een man, die niet belooft en niet vleit, maar die zich geeft voor land en volk. Een man, die niet met een enkele beweging de crisis oplost, maar een man, die in die crisis ziet het oordeel Gods over een wereld, die God uitgeschakeld heeft in het openbare leven. Een man, die belijdenis doet van zonde en schuld en met Gods hulpe door de moei lijkheden van de crisis wil heenkomen, met het gebed op de lippen, dat het Gode moge behagen weer eens verlichting te schenken van den druk uitkomsten in den nood. Achter dien man scharen wij ons Antirevolutionairen en zijn ervan over tuigd, dat God dan aan onze zijde staat en niet gebonden is aan de massa. Denkt aan de verkeersregels Wielrijders worden er aan herinnerd, dat zij verplicht zijn bij elke verande ring van richting tijdig dit voornemen kenbaar te maken door het uitsteken van een arm, stok of ander voorwerp. Dit voorschrift geldt ook, als men een bocht naar rechts maakt en zelfs als er verder geen verkeer is. Overigens is het verboden overbodige geluidssignalen te geven. Ter bevordering van de veiligheid van het verkeer op den openbaren weg, zal de politie nauwlettend er op toezien, dat bovenstaande voorschriften worden nageleefd. Tuinarbeid voor jeugdige werklozen Evenals vorige jaren zal ook thans weer gelegenheid gegeven worden aan jongelui, die werkloos zijn, leeftijd 14-24 jaar, om tuinarbeid te verrichten. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich deze week daartoe aanmelden bij den bode aan het Gemeentehuis des morgens voor 12 uur. De Oranje-garde De oprichtingsavond is nu in orde! Leo Lens komt spreken. "Fraternitas" heeft zijn standen reeds ingestudeerd. De Gardisten uit Baarn zullen ver-* schijnen. Een extra-verrassing zal nog aan het programma worden toege voegd, n.1. een marsch van de Baarnsche Oranje-Garde door Soest. Om kwart vóór zeven treden zij aan bij het Station Soest. Met slaande trom zullen zij met vlaggen en in gardetenue marcheeren langs den hoofdweg tot Nieuwerhoek en vandaar langs Julianastraat, Spoorstraat en Rembrandt- laan naar "Religie en Kunst". Wie iets van deze kranige jongelui wil zien, neme even 'n kijkje op den hoofdweg. Een verder zorge men er voor op tijd aanwezig te zijn in "Religie en Kunst", want de ruimte is beperkt. Alleen zij, die ouder zijn dan 13 jaar, kunnen lid worden en zijn dien avond hartelijk welkom. Studeert bij voorbaat uw Vaderlandsche liederen nog eens goed in, want er wor^t veel gezongen. De deuren worden om half acht geopend.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5