Natuur P Nabij PANTALONS 2.85 ROKKEN2.65 Scrabblekampioenschap kan niet meer stuk 'Bril 26 komt naar u toe' BLIJ MEI UE STOMERIJ Felle kritiek op Howson-directie en regeringsbeleid Patstelling bij kernenergie-vraagstuk superl? eleaneriw textielreinigers WOENSDAG 27 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 W 'Eemland' centraal bij jaarvergadering IVN Zondagmiddagconcert Kasteel Groeneveld Peuterspeelzaal 'in de ruimte' houdt ouderavond brilservice voor bejaarde inwoners Kursus Keyboards bij de Regionale Muziekschool Amersfoort Tijdens Oecumenisch Avondgebed over 'werkloosheid' Op JQVD-congrcs Eemland Het dertiende Nederlandse Scrabble kampioenschap is weer achter de rug. Niet minder dan 162 deelnemers en - neemsters bevolkten ook dit jaar weer de ruimte van de Rank aan de Soester- bergsestraat, waar het jaarlijkse lettertjes-woordjes-festijn werd gehou den. En opnieuw verliep de organisatie vrijwel vlekkeloos. Opmerkelijk was in elk geval dat het open karakter van het scrabblekam pioenschap nog eens werd benadrukt doordat de hoogste prijswinnaars niet uit Soest afkomstig waren. Op de eerste plaats eindigde mevrouw J. Lakmaaker-Burger uit Amersfoort, op de voet gevolgd door de Bunschoten- se mevrouw G. Sandijk-de Jager. i Daarmee werd tevens duidelijk dat de dames in het kampioenschap dit jaar duidelijk de toon aangaven. Pas op de derde plaats prijkte een heer, en nog niet de geringste ook want het was de kampioen van 1984, J. de Ridder uit r België. Gespeeld werd er in drie ronden van elk anderhalf uur. In die tijd moesten de punten worden verzameld om mee te dingen naar de hoogste eer. Tegen half vijf kon de prijsuitreiking plaats vinden. Er was ook een prijs uitgeloofd voor het langste woord, maar doordat de administratie daarvan wat te wen sen overliet kwam dat er dit jaar niet uit. Het meest originele woord bleek F quisse" te zijn. De dertiende editie van het Scrabble kampioenschap heeft - zonder ongeluk te brengen - bewezen dat het jaarlijkse evenement niet meer stuk kan. Bemzen, piekeren, puzzelen tijdens het 13e Scrabblekampioenschap in de Rank. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. De eerste volledige lentedag - 21 maart 1.1. - werd door de afd. Eemland van het IVN besloten met de jaarvergadering. In een redelijk gevulde ruimte werd de agenda vlot afgewerkt. Op wat kant tekeningen na gingen de aanwezige leden akkoord met jaarvérslag, finan cieel verslag '84 en begroting '85. De bestuurssamenstelling onderging één wijziging. Mark van de Schot trad af en werd door de voorzitter bedankt voor z'n inzet en inbreng in de afge lopen jaren. In zijn plaats werd Ad van den Herik gekozen. Tijdens de rondvraag/mededelingen kwam de landelijk te houden "zure-re- gendag" ter sprake, die 14 april a.s. is. De afdeling zal wandelingen rond Groeneveld organiseren. Via de diver se media volgen nog publikaties. Ook de door het IVN georganiseerde excursies leverden nog enige discussie op, nu blijkt dat het steeds moeilijker wordt een bus "vol" te krijgen. Samen met de maandelijkse wandelingen is dit vaak een eerste kontakt en het zou jammer zijn als deze aktiviteit in het slop jzou raken. Alternatieven zullen. wórdèn gezocht en verder uitgewerkt. Na de pauze werd vergadering "toege sproken" door de voorlichtingscommis sie die gevormd is uit leden van de Landinrichtingscommissie Eemland. De Vereniging Vrienden van Eemland had e.e.a. georganiseerd. Van diverse andere organisaties waren belangstel lenden aanwezig. De heer Wantenaar, agrariër te Soest, gaf in duidelijke bewoordingen een o- verzicht van het werk van de commissie vanaf de start in 1977 tot heden. De vraag "Wat is wenselijk voor Eemland?" wordt uiteraard door de diverse leden verschillend ingevuld, maar de commisie hoopt - vermoede lijk najaar '85 - een voorontwerp in te dienen waarin alle aspecten vertegen woordigd zijn. Dit zal dan in de publici teit gebracht worden, waarna inspraakrondes volgen. De heer Jongsma uit Eemnes - namens Natuur Bescherming in de commissie - gaf een toelichting bij een kaart waarop ingetekend de natuurgebieden en de van bebouwing vrij te houden zone. De heer Bouwmeester - ambtenaar van het Min. van Landbouw - zette de pro cedure uiteen waaraan een ruilverka veling moet voldoen. Tevens ging hij in op de onderwerpen grondverwerking en kostenverdeling. Enkele belangrijke gegevens - Er komt een 300 ha. reservaatsgebied (binnen het 700.000 ha. grote gebied! met een zelfstandig te regelen water stand. Een 50 ha. is eveneens - over kleinere gebieden verspreid - als reser vaat gepland. - De mogelijkheid van 49 boerderijver plaatsingen is aanwezig. Om de open heid, die zo karakteristiek is voor "ons" Eemland, te handhaven, dient de situering van de te verplaatsen boerderijen zoveel mogelijk langs de rand plaats te vinden. - De kwetsbare kwelgebieden die m.n. hier ter plaatse voorkomen, dienen bij zondere aandacht te krijgen. De reakties en vragen uit de zaal had den betrekking op o.a. "verbetering" van waterlopen, stand van het water peil, jachtrecht, schaalvergroting on danks recessie en eventuele clustering van de bebouwing d.w.z. enige boerde rijen bij elkaar. Overigens kunt u meer uitgebreide in formatie ontvangen over de ruilverka veling Eemland (gratis) als u schrijft aan: Landinrichtingscommissie Eem land. Museumlaan 2, 3581 HK Utrecht, met vermelding: Ruilverkavelingskrant Eemland. Samenvattend was het een goede, informatieve avond. A.s. zondag 31 maart wordt in Kasteel Groeneveld in Baarn weer een zondag middagconcert gegeven. Ditmaal zijn .de uitvoerenden de alt-mezzo Meta Bourgonjen en haar zoon Mare Lezwijn, gitaar. Het concert begint om 16.00 uur. Op het programma staan Ferenc Farkas: "Voulez vous que je vos chant?" Vijf troubadoursliederen. Jean Baptiste Besard:Uit: "Thesaurus Harmonieus" - ma bella si ton ame an - Rosette (Ph. Desportes) John Dowland- Fine knacks for ladies - Come again. Jean Sibelius. Twee Shakespeare- liederen - Kom nu hit död - Hallila Fernando Sor: Variaties op een thema van Mozart opus 9 (gitaarsolo Johannes Brahms. TWee Deutsche Volkslieder. - Feinsliebchen - Da unteij im Tale. Paul DessauFünf Lieder nach Worten von Eva Strittmatter 1969 Heiter Villa Lobos Etude nr. 11 voor gitaarsolo. Joaquin Rodrigo: Tres canciones Espanolas (1959). Meta Bourgonjen studeerde na haar examen solozang (met onderscheiding) bij Hans Schouwman en later bij o.a. Coby Riemersma. Ze beheelde verschillende prijzen op zangconcoursen, kreeg in 1974 een prijs van de Johan Wagenaar Stichting voor haar uitvoering van moderne Neder landse muziek en in 1979 voor het project betreffende vrouwelijke com ponisten. Zij geeft veel liederenrecitals en schoolconcerten, is soliste bij orato riumuitvoeringen en kamermuziek concerten in binnen- en buitenland, verzorgde vele radioprogramma's en enkele TV-progrmma's (o.a. voor de BBC) en is vooral bekend door haar bijzondere en thematische liederenpro- gramma's. Sinds 1976 is zij hoofdvakdocente solo zang aan het Brabants Conservato rium. Mare Lezwijn begon zijn muzikale loopbaan op 17-jarige leeftijd met een eigen ensemble, waarmee hij prijzen behaalde op verschillende muziekfesti vals en waarvoor hij zelf veel composi ties schreef. Eén van zijn composities, "Droom- loop" voor fluit en gitaar, werd in 1980 uitverkoren door de Johan Wagenaar Stichting te Den Haag en kreeg een zeer lovende pers. Hij studeerde eerst enkele jaren aan het Rotterdams Conservatorium, daar na aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag bij Jan Goudswaard en in Frankrijk bij de Cubaanse gitarist Manuel Barrueco. Hij treedt regelmatig op als solist en als begeleider. Op 28 maart, van 19.30 uur tot 21.30 uur houdt de peuterspeelzaal van In de Ruimte een ouderavond op het terrein aan de Klein Engendaalweg. De avond geeft tevens gelegenheid voor belang stellenden om kennis te maken met.de enige Evangelische peuterspeelzaal te Soest. Het programma zal er als volgt uitzien 19.30 uur-20.00 uur: koffie in de peuter speelzaal. 20.00 uur-20,45 uur: lezing: Omgaan met peuters, door Janny van Nederpelt (dagelijks hoofd van de afdeling Kind en Evangelie van In de Ruimte). 20.45 uur-21.30 uur: Gelegenheid om vragen te stellen. Allen die meer willen weten over het omgaan met peuters en daarover willen praten zijn hartelijk welkom. Inlichtingen: tel. 18014, toestel 36. "Bril 26 komt naar u toe." Onder dat motto is de bekende brillenwinkel aan de F.C. Kuyperstraat 26 begonnen aan een tot dusver in Soest unieke vorm van serviceverlening aan met name de bewoners van de bejaardentehuizen in Soest. Bij de bejaardencentra en verzorgingstehuizen is daarvan onlangs via een opvallende mailing mededeling gedaan. Het initiatief is vooral gericht op die bewoners, die door hun leeftijd of handicap zelf niet zo gemakkelijk in de gelegenheid zijn om kontakt te zoeken met een opticiën of een oogarts. Van daar dat Bril 26 bij de mensen thuis komt. De heer C.N. Wildenburg, die belast is met deze "buitendienst", bezocht vori ge week het bejaardencentrum Molen schot waar een eerste "zitting" werd gehouden. De bewoners konden bij hem terecht voor betrekkelijk kleine werkzaamheden, zoals het stellen van de bril en kleine reparaties ter plaatse, maar ook voor een oogmeting, om vast te stellen of de oude glazen nog wel vol doende scherpte bieden. Deze serviceverlening geschiedt ge heel gratis. De buitendienst van Bril 26 heeft inmiddels ook kontakt gelegd met de centra Mariënburg en Honsbergen. Bril 26 verleent ook adviezen die te ma ken hebben met de aanschaf van een bril. Het financiële aspect kan daarbij namelijk nog wel eens een probleem zijn, omdat de vergoeding van het zie kenfonds doorgaans niet toereikend is voor de aanschaf van een nieuwe bril. Er bestaan echter mogelijkheden tot financiering door de Gemeentelijke So ciale Dienst, die de aanschaf kan ondersteunen. De heer Wildenburg heeft daarover alle informatie ter be schikking en kan als men dat wenst ook een bemiddelende rol spelen door de benodigde paperassen voor de geïn teresseerden in te vullen. In bepaalde gevallen is Bril 26 ook bereid om de aanschaf vaii de bril zelf vóór te finan cieren. Een probleem is in principe wel dat de Sociale Dienst een bril pas vergoedt bij een aanschafbedrag van 172,50. "Maar," aldus de heer Wildenburg, "in het algemeen zijn mensen van oude re leeftijd toch toe aan een zgn. dub- belfocusbril, of een afzonderlijke kijk en leesbril, zodat dat bedrag in de praktijk wel wordt gehaald." Niet overbodig De heer Wildenburg, heeft in de praktijk al ervaren dat zijn dienstverlening bepaald niet overbodig De heer Wildenburg van Bril 26 tij dens de 'zitting'in Molenschot. is. "Er zijn toch heel wat pnensen die een bezoek aan de opticiën zo lang mo gelijk uitstellen, soms wel fot zë.<èiêeflrT-1 lijk nauwelijks nog iets kunnen zien." Hij wijst er verder op dat veel oudere mensen geleidelijk de scherpte uit hun gezichtsvermogen verliezen, zodat ze zich niet aanstonds bewust zijn van de noodzaak van een nieuwe bril. "En atgezien van de financiële problemen is het voor heel wat mensen ook een heel "gedoe", reden waarom er van uitstel nogal eens afstel komt. Voor de oogmeting maakt de heer Wil denburg gebruik van de "oude" manier: met een pasbril met verschil lende glazen. "Het duurt wat langer dan bij de hypermoderne oogmeet- aspparatuur, maar het principe is toch hetzelfde: verschillende glazen. Bovendien heeft het nog een ander voordeel: oudere mensen ondervinden dikwijls de last van kwalen die hun ge zichtsvermogen beïnvloeden. Dat kun je met de moderne apparatuur niet ont dekken, maar een en ander kan het re sultaat van de oogmeting wel benade len. Op de ouderwetse manier is daar geen sprake van." Komt hij bij de oogmeting tot de con clusie dat er méér achter moet zitten, dan verwijst de heer Wildenburg uiter aard naar de oogarts. Op verzoek re gelt hij daarmee ook een afspraak. Afhaneklijk van de reacties op het ini tiatief overweegt Bril 26 ook over te gaan tot een "vast spreekuur" in de diverse centra in Soest, bijvoorbeeld eenmaal per veertien dagen, waarbij dan tegelijk ook afspraken kunnen worden gemaakt voor een oogmeting. Een en ander gebeurt uiteraard in overleg met de directie van het tehuis. De heer Wildenburg wijst er overigens op dat Bril 26 al complete brillen brengt voor de luttele prijs van 26 gulden. Verder zijn er ook halve lees brillen, compleet met glazen, voor de tijdelijke actieprijs van 26 gulden die normaal 49.50 kosten. De actie duurt tot 31 mei. Van tijd tot tijd lanceert Bril 26 speciale acties, waaraan ook binnen de tehuizen in Soest bekendheid zal worden gegeven. Wie meer informatie wil hebben kan zich wenden tot Bril 26, F.C. Kuyper straat 26, tel. 24827. Diefstal wieldoppen De heer j.ïs. uit soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van de vier wieldoppen van zijn auto, die geparkeerd stond bij de Borg. De schade bedraagt 184 gulden. Bij de Regionale Muziekschool Amers foort gaat binnenkort een kursus voor keyboards van start. Onder keyboards verstaan we de toets instrumenten met ingebouwde automa tische begeleiding en ritme. Het is dus duidelijk een ander instru ment dan een synthesizer, waarbij het op het programmeren van het instru ment aankomt. Men is tot het initiatief van deze cursus gekomen, omdat gebleken is dat het keyboard een populair instrument is geworden. Juist degenen die reeds in het bezit van een instrument zijn willen graag meer muziek maken. Deze kur sus biedt u de kans op korte termijn de mogelijkheden van uw keyboard te leren ontdekken. De kursus is bedoeld voor beginners. Het uiteindelijke doel is de basis te leggen voor modern repertoire. De the oretische onderdelen, b.v. ritme en no- Janny van Nederpelt. tenschrift komen aan bod. Er wordt ge werkt aan verbetering van de speel- techniek. Dit op een moderne en ver antwoorde manier: de lessen worden gegeven door ervaren docenten van de Regionale Muziekschool Amersfoort: Ton Beckers en Eddy de Goede. Bent u geïnteresseerd? Ga dan naar de informatiebijeenkomst op zaterdag 30 maart 1985. Voor deze informatiebij eenkomst stelt de fa. Staffhorst enkele keyboards ter beschikking. Heeft u nog geen instrument en bent u tocht geïnteresseerd? Ga beslist eens kijken. U kunt met al uw vragen terecht! De kursus bestaat uit 8 lessen en kost 50,- t/m 20 jaar en 80,- v/a 21 jaar. Deze wordt in Soest gehouden van 10.30 - 12.00 uur in de muziekschool, Kerkplein 1 en in Amersfoort van 13.30 - 15.00 uur in de muziekschool, Muur huizen 1, ingang: Zuidsingel t.o. 15. jj£ APRIL-AANBIEDING: P KONINGSWEG 16 - SOEST - TELEFOON 14302 Als men de kerken in Nederland en zeker ook in Soest het verwijt mag ma ken dat zij in kerkdiensten doorgaans slechts in vage en algemene termen spreken over de concrete problemen in de maatschappij van vandaag, dan geldt dat niet voor het Oecumenisch Avondgebed dat zondagavond j.1. in de Open Hof aan de Veenbesstraat plaatsvond. Onder auspiciën van de Raad van Kerken werd daar een bij eenkomst gehouden met als thema: "Arbeid: het recht van de sterkste?", geheel gewijd aan het probleem van de werkloosheid. Het avondgebed, waarin behalve voor bezinning en gebed doorgaans ook ruime plaats wordt ingeruimd voor con crete informatie over het onderwerp, kende twee sprekers die vanuit hun ei gen directe betrokkenheid de ongeveer 120 toehoorders lieten delen in hun er varingen en ideeën. Eerste spreker was Willem Agenant, in het dagelijkse leven o.m. secretaris van de Ondernemings raad van Howson Algraphy. De werkge legenheid van 138 personeelsleden bij Howson wordt bedreigd door de plan nen van de directie van deze "multi national", waarvan een ander bedrijf is gevestigd in het Engelse Leeds. Winst Agenant belichtte de achtergronden van de problemen die bij Howson de inzet vormen van een geschil tussen onder nemingsraad en directie, die plannen heeft om de produktie in Soest af te Bus remt bruusk: passagiere gewond Doordat de chauffeur van een autobus op de Kampweg in Soesterberg plot seling moest afremen voor een fietsend meisje, raakte een van de passagiers, de 20-jarige mevrouw M.M. uit Zeist gewond. Door de schok schoot zij in de bus naar voren en kwam lelijk ten val. Met rugletsel werd zij per ambulance overgebracht naar ziekenhuis de Lich- tenberg in Amersfoort. stoten. Daarmee wordt de winst in de komende vier jaar verhoogd tot 14 mil joen gulden meer dan thans het geval is. Agenant: "138 gezinnen worden door het streven naar maximale winst van de Howson-directie in de ellende ge stort. Veel van de 138 bedreigden beho ren tot de kanslozen op de arbeids markt. Die gezinnen komen binnen af zienbare tijd op bijstandsniveau, met andere woorden: onder het sociale minimum." Hij had uitgerekend dat dit de samen leving ongeveer 70 miljoen gulden zou kosten: "te betalen door de gemeen schap voor een meerwinst voor de Howson-aandeelhouders van zo'n 14 miljoen gulden tot en met 1989. En dan rekenen we het verdriet en de ellende voor de gezinnen niet eens mee want dat is niet te becijferen, evenmin als uitvloeisels als meer vandalisme en kansarme kinderen, met alle gevolgen vandien. Misdadig Agenant wees er bovendien op dat Howson bepaald geen noodlijdend be drijf is of bijna failliet dreigt te gaan. "Daar is geen sprake van. Integendeel Alleen al het afgelopen jaar heeft How son zo'n 42 miljoen gulden winst ge maakt. In de jaren tot en met 1989 ver wacht men totaal een winst van 250 miljoen gulden. Alleen om die 14 miljoen extra-winst wil men rücksichtslos 138 gezinnen de goot injagen." Agenant noemde dit "schandalig, of zo u wilt: misdadig." Hij wees er verder op dat een door de Ondernemingsraad opgesteld alter natief plan (dat ook winst zou op leveren maar de werkgelegenheid zou behouden en zelfs uitbreiden) door de directie niet zou worden overgenomen ook niet als de cijfers juist zouden zijn, zoals nog onlangs was meegedeeld. Verder blijkt de directie in Soest niet echt bevoegd te zijn tot onderhandelen. Geheel in de "lijn" van de bijeenkomst liet Agenant weten dat de Howson- werknemers zich in de afgelopen jaren meerdere keren op de wang hadden laten slaan, maar dat zij de directie niet hun andere wang zouden toekeren. "We zullen terugslaan en indien nodig onze gesels pakken en deze woekeraars -want dat zijn ze in onze ogen- uit onze tempelslaan". Regeringsbeleid Albert Brand, voorzitter van de werk groep Uitkeringsgerechtigden/FNV, die uitgenodigd was om in het Avondgebed een bijdrage te leveren, liet zich in felle bewoordingen uit over het regerings beleid met betrekking tot de sociale uitkeringen. Met cijfers toonde hij aan dat in veel gevallen een drastische ver laging van de inkomens heeft plaats gevonden, zoals de WAO (naar 70%), de WW/WW V-uitkeringen (ook 70%). Ook noemde hij de korting op de uitkering uit de Ziektewet en de verlaging van de WAO-uitkeringen. Brand benadrukte dat het in zeer veel gevallen gaat om mensen die deze kor tingen juist niet kunnen opbrengen en stelde met name het CDA, als christe lijke partij, aan de kaak vanwege de verantwoordelijkheid voor de vormge ving van het sociale beleid van de rege- ring-Lubbers. Ook hekelde hij de plan nen om o.a. bejaarden uit het zieken fonds door te schuiven naar de parti culiere ziektekostenverzekeraars. Harde kritiek liet Brand ook horen op het feit dat jongere werklozen pas een uitkering kunnen krijgen als ze gedu rende een periode van drie jaar min stens 130 weken hebben gewerkt. Voor al jongeren, onregelmatig werkenden en mensen die opnieuw na lange tijd een baan gevonden hebben kunnen daarvan de dupe worden, terwijl jongeren onder de 23 jaar slechts recht hebben op een jaar uitkering. De bijeenkomst had al met al een voor een kerkdienst nogal opmerkelijk karakter en werd afgesloten met een oproep tot verschillende vormen van actie. In dat verband werd met name gewezen op ieders persoonlijk stemge drag bij de verkiezingen van volgend jaar. Zaterdag j.1. hield de JOVD Eemland haar voorjaarscongres in De Borg, welk congres in het teken stond van het energiebeleid, gevolgd door een leden vergadering. Het congres werd geopend door de burgemeester van Soest, mr. F. Scholten, die er o.a. op wees dat het begrip "energie" gedach ten opwekt aan kracht, enthousiasme en derhalve behoort bij jóng en jeugd en zeker op dit congres. Hij verwees naar de oliecrisis in 1973 en de import van vloeibaar gas van Al gerije naar Nederland in 1978. Deze laatste had yele nevenvoordelen zoals tankerbouw, scheepsbouw, werkgele genheid etc. De grote vraag was evenwel of de import via Rotterdam of Delfzijl moest geschieden; daarbij was de rol van de plaatselijke politiek door slaggevend: Rotterdam was tegen, Delfzijl vóór het ontvangen van het aardgas uit Algerije en het kabinet Van Agt-Wiegel koos tenslotte voor Delfzijl. Uiteindelijk was alle moeite voor niets omdat de levering uit Algerije niet doorging. Soest, aldus de burgemeester, is een energieke gemeente, getuige de sane ring van het grondbedrijf, de doorge voerde bezuinigingen, de automatise ring, het raadsvoorstel inzake huis vesting van het nieuwe politiebureau, de ontplooing van het bedrijfsleven en de woningbouw. Hij sprak de hoop uit dat tijdens dit congres het onderwerp "energie" even energiek zou worden behandeld en dat men ook ten aanzien van dit onderwerp zowel landelijk, regionaal als plaatselijk eensgezind en zorgvuldig zou zijn. Kernenergie (voorziening): vóór Onder leiding van het bestuurslid A.A. Wiekart vormden de heren R. Braams (2e Kamerlid VVD) en P.W. van Baarsel (D'66, voorzitter werkgroep Energie) het forum; de bedoeling om het forum te laten bestaan uit Kamer leden van VVD, CDA en D'66 ging he laas de mist in daar het CDA afzegde en D'66 geen Kamerlid afstond. De heer Braams betoogde dat een lange discussieperiode aan dit onder werp is gewijd en dat de BMD onge veer een half jaar geleden is afge sloten. De regering zou met een ant woord op de BMD komen en er is geen noodzaak de weg van de kernenergie te blokkeren wanneer de electriciteitsbe- drijven deze inplannen. De centrales hebben als overheidsbedrijf de plicht om aan de vraag naar energie in vol doende mate te voldoen. Energie-op wekking door middel van b.v. water kracht is in dit vlakke land niet mo gelijk en het is niet juist om een hoog waardig product als aardgas voor energieopwekking te gebruiken; het is daarvoor een te dure "grondstof". Af hankelijk van de economische groei wordt een stijging van het electriciteits- verbruik verwacht van 1 a 2%. In de komende twee jaar moetworden be slist wat er moet worden gedaan om aan de energievraag te voldoen tot het jaar 2000. Gas is te duur, windenergie is niet haalbaar, olie is eveneens te duur en kolen te vuil. Blijft dus over kern energie, verreweg de schoonste bron, Bij een goede exploitatie van kern energie is er geen gevaar. Het enige gevaar ontstaat wanneer demonstranten tegen kernenergie voor transporten op de weg gaan liggen. Kernenergie (voorziening)tegen De heer Van Baarsel was het in het algemeen met het betoog van de heer Braams eens, doch volgens hem kun nen wind- en waterenergie toch wel een groter aandeel hebben. In een electrici- teitscentrale wordt over het algemeen 1/3 van de grondstof gebruikt en gaat de rest verloren. Kleine centrales dicht bij de gebruiker zijn aantrekkelijk, vooral wanneer de vrijkomende warmte wordt gebruikt; grote centrales hebben het bezwaar van transport van de vrijgekomen warmte. In de vijftiger jaren waren er reeds plannan om over te schakelen van kolen op gas en de aardgascontracten zijn op zichzelf een goede zaak, maar is het versneld opgebruiken van de voorraad aardgas wel verstandig? Het opwek ken van warmte en electriciteit in kleine centrales bevordert een goed ge bruik van het uiteindelijk product. Het gebruik van waterkracht en wind is uiteindelijk afhankelijk van de poli tieke wil om de juiste weg te bewan delen. Als men daarbij bedenkt dat Ne derland windmolens kan leveren het geen exportbevorderend is) en kern centrales voornamelijk uit het buitenland moeten worden geïmpor teerd (hetgeen importbevorderend is) kan de keuze niet moeilijk zijn; men denke daarbij terloops ook aan de werkgelegenheid. Met een aantal verbruikscijfers toonde de heer Van Baarsel aan dat zijns in ziens er geen reden is om tot het ge bruiken van kernenergie over te gaan. Patstelling In de daarop volgende re- en dupliek kwamen de verwoorde standpunten niet duidelijk als "de juiste" uit de verf en over dit onderwerp zal zeker nog menig jaar (verhit) worden gedebat teerd. Jaarlijkse afdelingsvergadering In de daarop volgende jaarlijkse afde lingsvergadering van de JOVD werden diverse verslagen en andere "routine- punten" vlot afgehandeld. Ook de JOVD bleek geen uitzondering te vormen op de regel dat enkelen het werk doen en b.v. ten aanzien van kopij voor het orgaan "Eemdracht" de leden moeten worden gesoebat om daadwer kelijke medewerking. De resolutie "Energiebeleid" werd met algemene stemmen aangenomen, doch niet dat nadat over de 25 amende menten zeer uitvoerig was gedebat teerd; dit laatste had tot gevolg dat 15 amendementen werden aangenomen (al dan niet gewijzigd), 4 amendemen ten werden ingetrokken en 6 werden verworpen. Voorts werd van de drie ingediende moties inzake Afghalnistan, mensen rechten en Cambodja! alleen de motie inzake de mensenrechten aangeno men. Deze motie komt na vele consta teringen en overwegingen tot het op roepen van de regering om de eerbiedi ging van de mensenrechten niet alleen in woord, maar vooral ook in daad toe te passen, in het bijzonder in totalitaire staten en om een eenduidig beleid te voeren, waar de eerbiediging van de mensenrechten in het gedrang komen c.q. lijken te komen. Lid van Verdienste Eenstemmig werd op voorstel van het bestuur de fractievoorzitter, de heer B. Krijger, benoemd tot Lid van Verdien ste wegens zijn grote inzet, niet alleen in de gemeenteraad maar ook voor de JOVD. Voorzitter Van Wuyckhuyse bracht een en ander in een korte speech naar voren, onder overhandi ging van een stoffelijke blijk van waar dering. In zijn dankwoord haalde de fractie voorzitter enkele politieke hete hangij zers aan, die wij hier niet in extenso publiceren; de raadsverslagen en an dere berichten brengen die voldoende in de openbaarheid. Wel vermeldenswaard achten wij zijn opmerking dat de realisatie van het nieuwe politiebureau reeds dit jaar kan worden aangevangen wanneer aan nog enkele voorwaarden kan worden vol daan Binnenlandse Zaken heeft reeds aan een aantal voorwaarden voldaan, doch de meerjarenraming is afhanke lijk van Financiën en daar zit nog een onduidelijkheid. Prinsjesdag 1985 zal hierover nader uitsluitsel kunnen geven. Bestuurswijziging Vervolgens werd het nieuwe bestuur gekozenhet oude was in zijn geheel af tredend. Op deze door fractielid Fr. Ribbink voortreffelijk geleide vergade ring werd, overeenkomstig het be stuursvoorstel. het volgende bestuur gekozen Ingrid Krijbolder, voorzitter; Irma van der Helm, algemeen secretaris; André Stork, penningmeester; Bart Wiekart, vice-voorzitter politiek; Ronald Bloe- mendaal, vice voorzitter organisatie; Willem Heerlien, secretaris vorming scholing, Bart Rijgwart, secretaris le denwerving, Liesbeth Kroes, secreta ris organisatie. Het adres van het secretariaat (Irma van der Helm) luidt: Burgemeester Grothestraat 3a, 3761CJ Soest, telefoon 02155-10227; het postadres blijft onge wijzigd postbus 779, 3800 AT Amers foort. Dat de bestuurswisseling gepaard ging met lovende woorden en stoffelijke blijken van waardering over-en-weer behoeft geen betoog. Liberaal van het Jaar Ten besluite van de congresdag werd des avonds in restaurant De Eenhoorn te Amersfoort een slotfeest gehouden tijdens welke feestelike bijeenkomst de minster van VROM P. Winsemius werd uitgeroepen tot de Liberaal van het Jaar. In zijn korte speech merkte de minister op dat het begrip "milieu" vroeger ten onrechte, werd vereenzel vigd met "politiek links"; de VVD ministers Ginjaar (voorheen) en hij- zelfs (thans) het milieu zeker ook een VVD-punt gemaakt. De deregule ring houdt in dat bij de lagere over heidsorganen een eigen verantwoor delijkheid voor eigen handelen moet komen. In de samenleving moet men leren leven met risico's. Maar vooral dient men te gast te zijn in eigen huis en zich als gast te gedragenmen dient het huis niet uit te wonen en goed te verlaten, m.a.w. de huidige generatie heeft de verantwoordelijkheid voor een leefbare wereld voor de komende gene ratief) en - met een kleine variant - is nog steeds het aloüde gezegde "Laat niet tot dank voor het aangenaam ver pozen de eigenaar van het bos de schil len en de dozen "van pas. Internationale samenwerking is nodig en ook de VVD is volkomen overtuigd van het nut van een goed milieubeleid. Met de oproep daarop toch vooral te blijven aandrin gen besloot de minster zijn toespraak.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11