Soester dames onschuldig opgesloten in politiecel in Ede Splinter Eemland introduceert de nieuwe Ford Scorpio Inbrekers verraden door sneeuwsporen KLM-huurdersvereniging vierde 10-jarig bestaan Paaskleurwedstrijd bij Winkelgroep 't Hart Zondagmiddagsoos voor eenoudergezinnen grote behoefte WOENSDAG 27 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 17 Diensttijd rechercheur was afgelopen a6° 'Hallo?' - 'Politie!' Op 9,10 en 11 april Polen-stichting houdt collecte Maandelijkse bijeenkomsten in Amersfoort Zomaar opgepakt worden zonder te weten waarvoor, om vervolgens in een politiecel te worden opgesloten tot de volgende dag: ze hadden wel eens gele zen dat zoiets in het buitenland ge beurt, maar mevrouw J. Kok en haar vriendin G. van der Heiden, beiden uit Soest, hadden het niet voor mogelijk gehouden dat dit ook in Nederland anno 1985 mogelijk is. Sinds kort weten ze wel beter. Het overkwam hen name lijk ook. Een nacht lang hebben ze on schuldig in een Edese politiecel geze ten, verdacht van het betalen met ge stolen girobetaalkaarten. Toen ze op het politiebureau aankwamen, liet de dienstdoende rechercheur hen weten dat zjn diensttijd erop zat en dat zij de volgende dag verhoord zouden worden. Daardoor werd toen pas duidelijk dat de beide Soester vrouwen onschuldig waren. Ze waren tijdens het winkelen bij Hoogvliet in Woudenberg door de cassière en de bedrijfsleider 'herkend' als de vrouwen die eerder, op 17 januari, gestolen girokaarten bij het bedrijf hadden uitgegeven. Op grond van die herkenning hield de plaatselijke rijks politie de vrouwen aan en droeg hen over aan de politie Ede. Desgevraagd verklaart de Edese poitiewoordvoer- der H. Hanekamp van oordeel te zijn dat de positieve herkenning door twee personeelsleden van Hoogvliet het redelijke vermoeden rechtvaardigde dat de vrouwen zich inderdaad hadden schuldig gemaakt aan het betalen met gestolen girokaarten. "Het ging immers om een dubbele verklaring", zegt hij. Hij vindt ook dat de politie zorgvuldig heeft gehandeld, "want direct na het verhoor zijn de verdachten vrijgelaten ze zijn dus niet in verzekering gesteld." Dat ze niet de zelfde dag verhoord konden worden, was overmacht: ook de politie kent vaste werktijdlen.Wie de pech heeft aangehouden te worden op het moment dat de dienstdoende rechercheur op het punt staat om weg te gaan of al weg is, Rijverbod Op de Soesterbergsestraat hield de poli tie maandag j.1. de 24-jarige J.D. uit Amersfoort aan, omdat zijn rijgedrag nogal opviel. De man legde de blaas- test af en kwam ervan af met een rij verbod. Wel kreeg hij een proces-ver baal omdat bij onderzoek werd vast gesteld dat de remmen van zijn auto niet deugden. De wagen werd voor ver der onderzoek aan het bureau ge plaatst. wordt in de cel gestopt tot het moment waarop het verhoor kan beginnen, de volgende dag dus. Vergissing De feiten: Op 15 jauari werden in Ede 15 girobetaalkaarten uit een auto ge stolen. Twee dagen later worden bij Hoogvliet twee van die kaarten uitge schreven. "Dat was op een donderdag en dan komen wij nooit bij Hoogvliet", aldus mevrouw Kok. Samen met haar vriendin doet ze er al jaren op vrijdag de boodschappen. Dat was ook op vrij dag 1 maart het geval. "Hoewel we sinds 17 januari, de dag waarop de ge stolen cheques werden uitgeschreven, nog een paar keer bij Hoogvliet waren geweest, werden we toen ineens "her kend". Er werd direct politie bijge haald en toen we buiten kwamen werden we opgewacht en aangespro ken. We dachten eerst aan een par- keercontrole of zoiets, maar het was om ons begonnen. We schrokken na tuurlijk erg, maar de politie vertelde ons dat er thuis in ieder geval niets aan de hand was. We moesten mee naar het bureau. Dat was niet leuk, want een heleboel mensen zagen dit allemaal gebeuren, en uitgerekend ook onze buren. We dach ten dat er een vergissing in t spel was en dat we meteen weer weggestuurd zouden worden, maar in plaats daarvan werden we naar Ede ge bracht, omdat we werden verdacht van het uitschrijven van gestolen giro kaarten, zoals we intussen te horen hadden gekregen Mevrouw Kok en mevrouw Van de Heiden raakten er behoorlijk van over stuur. "We mochten wel naar huis bel len, maar bij alles wat we deden, was een politieman in de buurt. Via de po litie in Soest hadden onze echtgenoten te horen gekregen dat het geen zin had om ons in Ede op te zoeken. Niet alleen zij, ook de auto van het loodgietersbe- drijf Evert Kerkhof in Soest die ze had den meegenomen (hun echtgenoten werken er) werd naar Ede overge bracht. Geen confrontatie Daar werden mevrouw Kok en me vrouw Van de Heiden in een cel gestopt, waar ze pas de volgende dag weer uitkwamen. Na verhoor mochten ze, tegen twaalf uur, naar huis. "Zonder ook maar geconfronteerd te zijn met de mensen die ons zogenaamd hadden herkend", aldus mevrouw Kok. Zij en haar vriendin vinden het "ver schrikkelijk, vernederend en onmense lijk" wat er is gebeurd. "Je leest steeds vaker dat zware criminelen vrij rondlopen. Dat is helemaal moeilijk te verteren wanneer je zelf volkomen onschuldig in de cel hebt gezeten", Evert Kerkhof, die tegelijk met de vrij lating van de twee vrouwen zijn be drijfsauto terugkreeg, zegt: "Het is toch niet te geloven dat iemand opge pakt wordt omdat een ander beweert dat je iets gedaan hebt zonder dat dit wordt nagetrokken. Als dit kan, in Ne derland, vrees ik dat er nog veel meer gekke dingen gaan gebeuren". Het gebeurde heeft mevrouw Kok en mevrouw Van de Heiden erg aangegre pen. Ze hebben inmiddels een advocaat in de arm genomen, mr. M. Vetkamp in Soest, om in ieder geval hun naam gezuiverd te krijgen. Ook de politie in Edde kan een pittige brief verwachten over haar rol in deze kwestie. Tenslotte willen beide vrouwen ook weten wat er met degenen gebeurt die er door hun "herkenning" voor hebben gezorgd dat zij ten onrechte werden opgepakt en vastgezet. Overigens hebben de be drijfsleider van Hoogvliet en de rayonleider inmiddels namens het bedrijf excuses aangeboden, naast een verklaring die het heeft uitgegeven en die in brede kring zal worden ver spreid. Geheel in tegenspraak met hetgeen de woordvoerder van de politie in Ede hééft verklaard, namelijk dat de vrou wen door twee personeelsleden waren herkend, is de schriftelijke verklaring van Hoogvliet b.v. Daarin staat dat 'begin maart één van onze personeels leden met stellige zekerheid twee dames meende te herkennen". De directie van het bedrijf spreekt van "een mense lijke beoordelingsfout". De directie zegt dat bedrijven zoals Hoogvliet regelmatig worden gecon fronteerd met het aanbieden van gesto len en vermiste girokaarten en cheques. Dat was ook in januari het geval. Ieder personeelslid bleef attent en hoopte de hiervan verdachte perso nen te herkennen. Begin maart werden hiervoor de dames Kok en Van de Hei den aangehouden. "Na een onprettige kennismaking met de politie te Ede bleek dat beiden niets uitstaande had den met vervalsingen of iets derge lijks", aldus Hoogvliet. 'De directie is begaan met de overlast die beide fami lies, al jaren vaste klant van Hoogvliet, hebben ondervonden en heeft hiervoor openlijk schriftelijk excuses aange boden. "Ons personeel deed zijn plicht, maar beoordelingsfouten, die menselijk zijn, kunnen helaas wel eens voorkomen". Splinter Eemland, de bekende Ford garage aan de Dalweg in Soest (en in Baarn) introduceert een geheel nieuwe reeks ruime en hoogst efficiënte Euro pese reiswagensde Ford Scorpio die in vijf jaar tijd met gebruikmaking van de allernieuwste technologie ontwikkeld is en een unieke combinatie van zuinig heid, ruimte, luxe en veiligheid biedt, gepaard met de hoogst mogelijke kwa liteitsstandaard. De nieuwe Scorpio vervangt de Ford Granada, waarvan in totaal meer dan 1,7 miljoen exem plaren zijn verkocht. Zuinig en veilig De Scorpio is een grote wagen met de zuinigheid van een kleine auto, een luxueuze en ruime auto die een gun stige prijs/prestatieverhouding biedt en uitblinkt in brandstof zuinigheid. •Met zijn ranke vijfdeurs-carrosserie combineert de Scorpio de luxe een elegantie van een klassieke sedan met de functionaliteit en veelzijdigheid van een hatchback. De aërodynamische efficiëncy van de nieuwe wagen wordt weerspiegeld door talloze ontwerpde tails, zoals de volkomen vlak in de sponning liggende ruiten, de in de portieropeningen verzonken wateraf- voergoten van het dak en de onder de motorkaplijn wegzinkende ruitewis- sers. Ruimte en comfort De Ford-ontwerpers hebben bij de ontwikkeling van de Scorpio veel tijd en aandacht besteed aan de interieur- ruimte en het comfort. Achterin de Scorpio is er zo veel knieruimte dat personen van gemiddelde lengte hun benen over elkaar kunnen slaan. Op de meest luxueuze versie is de rugleuning van de achterbank elektrisch verstel baar; de verstelbare achterbank is een hoogst ongebruikelijke voorziening waarmee eindelijk wordt erkend dat ook achterpassagiers in postuur kun nen verschillen. De Ford Scorpio is qua uitrustings niveau leverbaar in drie verschillende uitvoeringen: CL, GL en Ghia. Er is keuze uit vier benzinemotoren va riërend van 90 tot 150 pk (66-110 kW), waarvan er twee zijn uitgerust met 's werelds meest verfijnde motorbe sturingssysteem dat in seriewagens wordt toegepast. Begin 1986 zal het motorenprogramma worden uitge breid met een 2,5 liter dieselmotor. Vierwielaandrijving in 1986 Volgend jaar zal aan de Scorpio-model- lenserie ook een bijzonder attractieve versie met vierwielaandrijving worden toegevoegd. Dit luxueus-sportieve mo del met injectiemotor zal zich onder scheiden door een uitmuntende handel baarheid, wegligging en trekkracht overbrenging. Bij het ontwerpen van de Scorpio is ernaar gestreefd de voordelen van de nieuwste technologie ten goede te laten komen aan de uiteindelijke gebruiker, d.w.z. de bestuurder, de eigenaar en de voor- en achterpassagiers. De moder ne technologie is ook aangewend om een systematische kwaliteitsverhoging in elke ontwerp- en produktiefase van de wagen te realiseren, waardoor de Scorpio de hoogste kwaliteit heeft van alle auto's die ooit door Ford in Europa zijn gebouwd. Motoren De vier benzinemotoren die in de Scorpio modellenserie worden toege past, zijn een nieuwe 1,8 liter OHC- armmengselmotor, twee 2,0 liter vier- cilinder OHC-motoren - waarvan één met benzine-inspuiting - en een 2,8 liter V6-motor welke eveneens is uitgerust met een benzine-inspuitsysteem. Al deze motoren hebben een volledig elek tronische ontsteking met een door een SCORPIO GL microprocessor geregeld ontstekings tijdstip. Met zijn gemiddelde verbruik van 8,4 1/100 km (1:11,9) is de Scorpio 1.8 ruimschoots in staat om op één volle 70 liter tank de 800 km lange rit van Parijs naar Marseille af te leggen. Het verbruik bij 90 km/h bedraagt zelfs niet meer dan 6,41/100 km (1:15,6). De prestaties zijn echter geenszins opge offerd aan de zuinigheid, getuige de topsnelheid van 179 km/h die de Scor pio 1.8 heeft. Het topmodel van de Scorpio serie met 2,8 liter injectiemotor heeft een top snelheid van 208 km/h en accelereert van 0-100 km/h in 9,6 seconden. Niette genstaande deze indrukwekkende prestaties realiseert de Scorpio 2.9 brandstofverbruikscijfers die beschei den genoemd mogen worden: 7,4 1/100 km (1*13,5) bij 90 km/h en 11,5 1/100 km (1:8,7) onder gemiddelde bedrijfsom standigheden. Rij-eigenschappen Het weggedrag en de besturing van de nieuwe Scorpio modellenserie zijn zorgvuldig afgestemd op het hoge pres tatieniveau van de motoren. De stuur inrichting met variabele overbren gingsverhouding zorgt voor een exacte en toch lichte besturing en de met behulp van de computer afgestemde wielophanging geeft de Scorpio een comfort en een wegligging die op een uitzonderlijk hoog peil staan. De volledig onafhankelijke wielophan ging van de Scorpio is aan de voorzijde uitgevoerd met McPherson-veerele- menten, terwijl aan de achterzijde schuin naar achteren gerichte drie- hoeks-draagarmen zijn gemonteerd. Er is een automatisch werkende, pneumatische niveauregeling voor de achterwielophanging standaard op de Ghia en leverbaar op de CL en GL. Het eerder genoemde anti-blokkeer- remsysteem waarmee alle Scorpio's zijn uitgerust, is van het meest vooruit strevende type ter wereld. Het omvat twee microprocessors die zichzelf en het gehele remsysteem voortdurend controleren om zeker te zijn van de juiste werking. De hoofdremcilinder, de hydraulische bekrachtiger en de modulator van het anti-blokkeer- systeem bevinden zich in de ruimte die normaliter door de conventionele hoofd remcilinder en de vacuümbekrach- tiger worden ingenomen. Superieur in ruimte en comfort Tijdens het gehele ontwerp- en ontwik- lingsprogramma van de Scorpio is bijzondere aandacht besteed aan het bedieningsgemak en het comfort. Zowel voorin als achterin biedt de Scorpio meer been- en knieruimte dan ongeacht welk van zijn concurrenten. Sommige uitvoeringen kunnen wor den geleverd met een elektrische ver stelling van de voorstoelen en de ach terbank. Eveneens leverbaar is een elektrisch snelontdooiingssysteem voor de voorruit. De radio-antenne is opgenomen in het -verwarmingsele ment van de achterruit. Een ander uniek detail is de automatische inscha keling van de achterruitwisser waar mee bij in werking zijnde voorruit- wissers de achteruit wordt ingescha keld. Het stuurwiel is zowel in hoogte als in hellingshoek verstelbaar, terwijl de instrumenten en primaire bedie ningsorganen alle in de ergonomisch meest ideale posities voor de bestuur der zijn gegroepeerd. De Scorpio is ook leverbaar met een buitengewoon doeltreffend aircon ditioningsysteem. De» achterpassa giers kunnen beschikken over een eigen bedieningspaneel om de ver warming en ventilatie in het achter compartiment afzonderlijk te regelen. In dit paneel is ook plaats voor een af standsbedieningssysteem voor de ra dio, bestaande uit knoppen voor volu me- en toonregeling, alsook twee kop telefoons waarmee de achterpassa giers de radio kunnen beluisteren. De veiligheidsgordels van de Scorpio hebben een nieuw ontworpen oprol- mechanisme waardoor slechts een zeer geringe druk op het lichaam wordt uitgeoefend; de bevestigingspunten zijn verstelbaar zodat de gordels per fect zijn af te stemmen op de individue le gebruikers. De uit twee asymmetri sche delen bestaande achterbank (60/40%-deling) is op diverse manieren neerklapbaar om de bagageruimte nog verder te vergroten. In veelzijdigheid overtreft de Scorpio hiermee menig stationwagon. De portieren en de achterklep zijn alle beveiligd met voor de autowereld unie ke sloten die qua werking en construc tie overeenkomen met de systemen die in de kluizen en safeloketten van ban ken worden toegepast. Bovendien kan de scorpio van fabriekswege worden uitgerust met een anti-diefstalalarm. Cai' In de nacht van vorige week dinsdag op woensdag, toen het flink had ge sneeuwd, werd de nieuwsgierigheid gewekt van de bemanning van een politie-surveillancewagen naar de ban densporen die men op de Stadhouders laan aantrof. De politie besloot het sneeuwspoor te volgen en dat leidde naar de parkeerplaats bij het duiven- zaaltje aan de Schrikslaan. Daar stond een auto geparkeerd, met de sleutels nog in het kontaktslot. Voetsporen voerden vervolgens naar het hek van het Van Arkel-instituut, waar twee jongemannen werden ont dekt in één van de leslokalen. Ze gingen er bij het naderen van de politie vandoor. De politiemannen riepen versterking in en zetten het onderzoek in de omge ving voort. In de fietsenstalling van het Van Arkel-instituut werd één van de beide jongemannen aangetroffen: de 19-jarige E. B. uit Soest. Deze werd aangehouden. In het lokaal stonden overigens al een videorecorder, een cassettedeck, een versterker en een radio-cassettere corder klaar om te worden meegeno men. B. was bij zijn aanhouding in het bezig van een alarmrevolver, die Met een drukbezochte feestavond in de BorgJjeeft de Huui;dersvereniging van dé KLM-tofenflati aan de Johannes Poststraat vrijdagavond het tienjarig bestaan gevierd. Dat gebeurde o.m. met een feestelijke receptie en een avond vol zang en dans, waaraan werd meegewerkt door de bekende zangeres Thérèse Steinmetz, Gerrit den Braber en het trio Nico van der Linden Jr. Tegen de tweehonderd huurders maak ten van de gelegenheid gebruik om het bestuur te feliciteren met de bereikte mijlpaal en het te complimenteren met de vruchten van hun inspanningen voor de bewoners. Vooral het feit dat het bestuur erin geslaagd is een uitspraak van de Huurcommissie te verkrijgen over de hoogte van de servicekosten - die in de afgelopen jaren veel te hoog berekend zijn geweest - oogstte veel waardering. Voorzitter J. J. Ribbens roerde deze zaak ook in zijn toespraak aan. Hij deelde mee dat het KLM-pensioen- fonds - de eigenaar van de woningen - ermee heeft ingestemd de kwestie van de teveel betaalde servicekosten voor te leggen aan de kantonrechter. Het bestuur is hoopvol gestemd over de afloop van deze zaak. Ook deelde de heer Ribbens mee dat waarschijnlijk binnen afzienbare tijd wordt begonnen met het afsluitbaar maken van de toegangsdeuren tot de torenflats. Het bestuur wil verder initiatieven nemen en ondersteunen om de doelstel- Thérèse Steinmetz luisterde het ju bileumfeest op. ling van de verenigmg te verruimen, in die zin dat niet uitsluitend de materiële belangenbehartiging van de leden zal worden nagestreefd, maar dat men ook meer aandacht zal schenken aan het bevorderen van de onderlinge saamho righeid. Namens de leden overhandigde de heer Bosshardt het bestuur een bedrag onder couvert, dat door de leden bijeen was gebracht als blijk van waardering voor de vele succesvolle werkzaam heden. Een en ander werd door een misverstand echter gepresenteerd als een schenking aan de vereniging. Tot het middernachtelijk uur werd het feest voortgezet, waarbij van de geboder gelegenheid tot dansen volop gebruik werd gemaakt. Inbraak Prof.Lorentzlaan Bij een inbraak in de woning van de familie H. aan de Prof.Lorentzlaan in Soesterberg heeft de dader o.m. enkele wandborden, waaronder een uit de 17e eeuw, en een aantal tinnen en koperen voorwerpen buitgemaakt. Ook ver dween een bedrag aan buitenlands geld ter waarde van 70 gulden. De dader forceerde het slot van de buitendeur. De benadeelde wist overigens ook te melden dat aan de Christiaan Huygens- laan een poging tot inbraak was onder nomen. Met ingang van vandaag starten de winkeliers van de winkelgroep 't Hart (Koninginnelaan, Nieuwstraat, Laan- straat e.o.) weer de traditionele paas- actie. Hoofdbestanddeel daarvan is een teken- en kleurwedstrijd voor de jeugd. De kaarten daarvoor worden huis aan huis verspreid en bevatten niet alleen een vak waarin een fraaie tekening gemaakt kan worden die ver volgens natuurlijk ook mooi ingekleurd wordt), maar ook een kleine wedstrijd. De jeugd moet namelijk op zoek naar een verborgen slagzin, die te vinden is in de etalages van de deelnemende winkeliers. Bij elk van hen staat in de etalage een ei, waarop letters staan. Die letters moeten in de juiste volgorde op de kaart worden vermeld, waardoor een slagzin te voorschijn komt. Aan de wedstrijd zijn veel mooie prij zen verbonden, zoals computerspelle tjes, rolschaatsen en nog veel meer. De kaarten moeten voor 13 april worden ingeleverd bij bakkerij Rade maker aan de Laanstraat of bloemiste rij Buxdorff aan de Koninginnelaan. De prijsuitreiking vindt plaats op 17 april, bij café Willem I aan de Koninginnelaan. De prijswinnaars krijgen vantevoren natuurlijk een be richtje. Aan de wedstrijd wordt meegedaan door onderstaande winkeliers: 1. Café- Rest. Soestdijk, 2. Garage Stam, 3. Banketbakkerij Oudwater, 4. Rijwiel handel Klomp, 5. Drogisterij A. Brey, 6. Fotohandel 't Hartje, 7. Boutique Ponbergiënne, 8. Hakkenbar Sjoe, 9. De Snuffeldoos, 10 Rabovank, 11. Bloe misterij R. Buxtorff, 12. Open Haarden Frank, 13. Schildersbedrijf B. v.d. Broek, 14. Aannemer J. de Vries, 15. Fruithan del 't Hart, 16. De Waakvlam, 17. Kaas specialist Robberse, 18. Woninginr. de kuiiU, iy Melkhandel Stalenhoei, 20. Banketbakkerij W. Rademaker, 21. Drankenhandel B. Rademaker, 22. Ga rage Broerse, 23. Automaterialen De Munt, 24. Garage van Doorn, 25. Davo, 26 Garage Smeeing, 27. Houthandel Wolfsen. Bij hen zijn ook extra kaarten ver krijgbaar. Midzomerfeest Inmiddels is de actieve winkelgroep 't Hart ook al begonnen met de voorbe reidingen voor een nieuw evenement: een Midzomerfeest. Een feestelijke zaterdag vol attracties voor groot en klein, die qua opzet en grootte weer een primeur voor de winkelgroep belooft te worden. De opzet wordt, naar ver luidt, zeer professioneel, omdat de win kelgroep zich heeft verzekerd van de medewerking van een aantal vakmen sen. De voorbereidingen zijn inmiddels volop aan de gang, al worden nadere gegevens pas over enige tijd bekend gemaakt. Zeker is dat het een bijzon der feestelijk gebeuren gaat worden. hij probeerde weg te gooien. De tweede jongeman bleef onvindbaar, tot de politie nog een kijkje ging nemen bij de oorsprong van de bandensporen een huis aan de Korte Brinkweg. Vast gesteld werd dat de auto daarvandaan was vertrokken. Hier werd, aan de hand van de voetsporen die bij het Van Arkel-instituut waren aange troffen, de tweede verdachte aange houden, de eveneens 19-jarige J. P. H. K. uit Soest. Beide jongemannen wer den overgebracht naar het bureau. Enige tijd later besloot de politie nog eens een kijkje te gaan nemen in een huis aan het Kerkpad. Toen ze de woning naderden hoorden de politie mannen een luid "hallo", waarop werd geantwoord met de groep: "Politie!". Een en ander herhaalde zich diverse malen, tot de politie besloot de woning binnen te gaan. Daar bleek het hallo- geroep afkomstig te zijn van een papagaai... Enige dagen later meldde zich aan het bureau vrijwillig een derde betrokke ne, de 20-jarige R. W. Na onderzoek bleken de drie heren zich te hebben schuldig gemaakt aan diverse diefstal len van auto-onderdelen, zoals wieldop pen aan de Veenbesstraat, de F. C. Kuyperstraat en de Akkeren, bum perrubbers van een auto .op de parkeer plaats bij het zwembad de Turf, het openbreken van auto's en diefstal van geluidsapparatuur uit auto's aan de Klaarwaterweg, het Tromslagerpad en de Valeriaanstraat, en een poging daartoe aan de Haverweerd. In totaal noteerde de politie 12 gevallen, waar van voor een deel reeds aangifte was gedaan. De stichting "Midden-Nederland helpt de Polen" nog steeds...! Niemand kon voorzien dat, na het eerste levensmid delentransport naar Polen in decem ber 1981, de stichting nü, in 1985, nog volop bij de hulpverlening betrokken zou zijn. Behalve de kerstpakketten worden er praktisch geen levensmiddelen meer verstuurd, maar zoveel te meer kle ding voor partikulieren (vooral op 't platteland) en hulpgoederen voor zie kenhuizen. Tevens bemiddelt de Stich ting bij de verzending van plm. 100 geadresseerde pakketten per maand. Ruim 120 transporten werden tot nu toe verzorgd en het eind van de hulpver lening is nog niet in zicht, als er ten minste... geld is om de transporten te financieren! De werkgroep Soest èn Soesterberg houdt nu op 9, 10 en 11 april een col lecte om alle kleding voor partiku lieren en hulpgoederen voor de zieken- Ruiten ingegooid Bij het Jongeren Ontmoetingscentrum achter de Wilhelminakerk werden in het 'weekeinde twee ruiten ingegooid. Vermoedelijk betreft het hier een wraakactie van enkele jongelui, die eer der de toegang was ontzegd Tas van fiets gestolen Mevrouw K.D. uit Soest deed bij de po litie aangifte van de diefstal van haar tas. Toen zij op de Christinalaan fiets te met de tas in een mand achter op haar rijwiel, waren er twee jongeman nen op een bromfiets aan komen rijden, van wie de duopassagier de tas weg griste, waarop de bromfiets met grote spoed verdween. In de sporttas bevond zich een portemonnee met ca. 300 gul den, toiletartikelen en persoonlijke pa pieren. huizen, die nu nog opgeslagen liggen, te kunnen vervoeren. Want... een zak vol met kleren, die in Soesterberg of in Soest bij één van de werkgroepleden wordt afgegeven, komt niet als door een wonder op de plaats van bestemming. Daar is een vrachtauto voor nodig en dieselolie. Eén transport kost gemiddeld 2500,-, maar de hulpgoederen vertegenwoor digen voor de mensen in Polen wel een waarde, die 25 tot 40 maal zo groot is. Als iedere inwoner in Soest en Soester berg een kleine bijdrage wil geven aan onze collectanten, die dus op 9, 10 of 11 april aan de deuren komen, kunnen wij snel aan de vraag naar kleding zieken huisbedden, verbandmiddelen en ap paratuur voldoen en deze zo snel moge lijk naar Polen vervoeren. U kunt ook helpen de hulpverlening voort te zetten door donateur te wor den. Wij verzekeren u dat uw bijdra ge (op girono.: 54.80.231 t.n.v. stich ting Midden-Nederland helpt de Polen) tot de laatste cent aan de Poolse bevol king ten goede komt. Iedereen die bij het werk van de Stichting betrokken is doet dit zonder geldelijke vergoeding, de chauffeurs nemen er zelfs vrije da gen voor op. Ook kunnen wij nog wel wat collectan ten gebruiken. Wie kan en wil ons bij het collecteren helpen? Graag kontakt opnemen met: mevr. J. van 't Pad, tel. 11649, of met: mevr. S. Hornsveld, tel. 14537. Overigens wist u dat U elke woens dagavond (beh. schoolvakanties) uw gebruikte kleding e.d. kunt brengen naar de Alfrink Mavo in Overhees, tus sen 19.00 - 20.00 uur! Ook voor geadresseerde pakketten kunt u daar terecht. Alle inlichtingen bij mevr. Rademaker, tel. 10507. Oplettende lezers van de Soester Cou rant zullen zeker de korte aankondi gingen hebben opgemerkt die al enige tijd maandelijks verschijnen onder het kopje "Zondagmiddagsoos voor een oudergezinnen". Elke eerste zondag van de maand vindt deze bijeenkomst plaats in het NVSH-gebouw aan de Curacao- laan 49 in Amersfoort. Dat is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat het initiatief voor deze bijeenkomsten is uitgegaan van de afdeling Amersfoort van de NVSH, die overigens een werk terrein heeft dat zich breder uitstrekt dan de Keistad, en waartoe dus ook Soest wordt gerekend. De zondagmiddagsoos (die min of meer aansluit bij de zaterdagavondsoos voor alleenstaanden die elke laatste zaterdag van de maand op dezelfde plek wordt gehouden) biedt alleenstaande ouders de gelegenheid al dan niet in gezel schap van hun kinderen elkaar te ont moeten en ongedwongen onder elkaar te zijn. De behoefte daaraan was groot, zo blijkt uit een vraaggesprek met enkele van de deelnemers, o.a. Peter, Fred, Reinhard en Tonny, van wie Peter en 'Tonny vanuit de NVSH een begeleiden de rol spelen, met name door hun actie ve betrokkenheid bij de telefonische hulpdienst. Eén van de oorzaken van het ontstaan van de zaterdagavond en zondagmiddagbijeenkomsten is een stuk "ergenis", vooral aan groots opge zette initiatieven voor alleenstaanden zoals de geruchtmakende "open huis feesten". De meeste deelnemers aan de bijeenkomsten in Amersfoort voelen niets voor zo'n aanpak, waarbij het er vooral om leek te gaan allerlei alleen staanden zo snel mogelijk aan elkaar te koppelen. Daar is men bij de Amers- foortse soos zeker niet op uit. Afspraken Het bezoekersaantal beweegt zich de laatste tijd in een stijgende lijn, al varieert de opkomst nog wel eens. Tij dens de soosbijeenkomsten worden ge zamenlijke afspraken gemaakt, bij voorbeeld voor uitstapjes naar zwem bad, bioscoop, dierentuin, voor wandel en fietstochten, etc. Op de ontmoetingsbijeenkomsten op zondagmiddag worden nieuwe mensen bijgepraat over de mogelijkheden en onmogelijkheden van de groep, die o- verigens geen vast verband kent, even min als een lidmaatschap. De bezoekers betalen dan ook geen entree en de prijzen voor consumpties in het NVSH- gebouw zijn nadrukkelijk zo laag ge houden dat die voor niemand een drem pel hoeven te vormen. Dat is vooral belangrijk met het oog op het feit dat heel wat een-ouders moeten rondkomen van een sociale uitkering, die het op zichzelf al onmogelijk maakt geld uit te geven aan dure uitstapjes of cafébe zoek. De groep is intussen wel zover van de grond gekomen dat er behoefte is ont staan aan een kern van gemotiveerde mensen om de verschillende ideeën die er bij de deelnemers leven te realise ren. Tijdens de soos van februari zijn er allerlei ideeën geopperd voor geza menlijke activiteiten, al zijn die op geen enkele manier verplichtend. "We zijn allemaal mensen in dezelfde situatie, die ook graag kontakten zoeken en hun ervaringen willen uitwisselen," zo klinkt het. Al heeft de soos zeker niet het karakter van een soort zelfhulp groep, toch kunnen de deelnemers el kaar tot steun zijn.Ze kunnen hun pro blemen met elkaar delen, bijvoorbeeld op het terrein van de relaties -bijvoor- beeld met de kinderen en de ex-part ners- maar ook materiele zorgen. Uitkomst "Voor veel mensen is deze ontmoetings mogelijkheid een uitkomst, omdat ze anders niet veel meer kunnen onder nemen dan thuiszitten, wat in de meeste gevallen ook niet zo plezierig is," aldus de woordvoerders. De leeftijd van de bezoekers varieert van begin twintig tot in de vijftig, zo blijkt. "Het zijn mensen die vaak in een isole ment leven, de een uiteraard meer dan de ander, en de groep heeft zichzelf zo'n beetje geselecteerd. Meestal zijn het een-ouders met kinderen, maar er zijn er ook die hun kinderen nooit meer te zien krijgen." De ervaringen met gezamenlijke activi teiten als museumbezoek, wandelingen, zwemmen, etc. zijn zo bemoedigend, dat men op dat spoor graag wil door gaan. Ook het onderling kontakt tussen de kinderen van de verschillende al leenstaande ouders blijkt zeer positief te werken, omdat zij eikaars situatie ook kunnen herkennen. "Hier horen ze tenminste niet voortdurend de geijkte vraag: waar is jouw vader? of: heb je geen moeder? Ze zijn er hier allemaal aangewend." De deelnemers aan de zondagmiddag soos komen behalve uit Amersfoort uit alle plaatsen in de omgeving. Ook uit Soest hebben al heel wat mensen de weg naar de soos gevonden; anderen komen uit Harderwijk, Hoogland, Wou denberg en zelfs uit het Gooi. NVSH Het aantal alleensaande ouders bi draagt in heel Nederland al ruimschooti meer dan één miljoen, weet men te vertellen. Het feit dat de eenouder- soos min of meer is voortgekomen uit de NVSH, hetgeen sommige mensen misschien twijfels doet hebben over het karakter van de bijeenkomsten, speelt geen rol. "Misschien worden sommige mensen erdoor afgeschrikt, maar er is geen sprake van een bijzondere nadruk op de seksualiteit. De NVSH richt zich tegenwoordig veel meer op de sociale aspecten. We ondernemen geen seksu eel gerichte activiteiten, en gaan uit van de gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen. Dat geeft met een heleboel andere zaken ook te maken dan met seksualiteit alleen. En het voornaamste is dat niemand zich hier bedreigd hoeft te voelen." De zondagmiddagsoos wordt ditmaal overigens niet op 6 april gehouden, in verband met Pasen, maar al op 31 maart. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. De zaterdag avondsoos (voor alleenstaanden zonder de kinderen) begint iedere laatste zaterdag van de maand om 21.00 uur. Voor de zaterdagavond is wel een toe gang van 2 gulden verplicht. Inlichtingen: iedere avond na 20.00 uur tel. 033-622217.

Soester Courant | 1985 | | pagina 17