MET HET OOG OP UW BRIL. 199.- 199. 898 9 19?5 cnmbiFÖIÖ De Soester Duinen Gemeenteraad akkoord met nota vandalisme 6000 kaarten voor de Oelte Feestelijke open dag bij woningbouwvereniging 'Soest' Hoofdkantoor Rabobank in tijdelijk gebouwtje VOOR BETER BEELD NAAR UW COMBIFOTO-VAKMAN MINOLTA UU VOOR! 979.- scliociimkcr lbrilmodef foto-film-video computer/ Winkelcentrum „Hartje Zuid" Bang&Olufsenfjg van Schoemaker Ziekenhuisbestuur bedankt inwoners Overlegstructuur volkshuisvesting wel wat te vieren Daarvoor heb je toch de Soester Duinen of niet soms? Kunstwerk 'De Verstrengeling' onthuld Modern bankieren vergt verbouwingen WOENSDAG 27 MAART 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 M-W.'i. I". Minolta X-300 zoomkit. Deze reflex camera van Minolta, de X-300, wordt nu tijdelijk samen met het originele Minolta 3.5/35-70 mm objectief geleverd en een zwarte brede camera-riem. Minolta HI-MATICGF Symboolinstelling voor zon nig of bewolkt en afstand, ingebouwde flitser, incl. etui PROJECTA Projecta Computertafel Ideale Computertafel met goede werkhoogte. al uw apparatuur kunt u erop kwijt. Afmeting 70 x 85 cm uitgevderd met twee pl^tteau's. Goldstar MSX-Computer De GoldstarMSX-Computerisdecomputervan vandaag, want MSX is de standaard computertaal. Dus alles is uitwissel baar. Hij biedt u o.a. een 64K RAM geheugen, 16 tekstkleuren, muzieksynthesizeren nog vele andere mogelijkheden. Kodak 1 (Q.. Videocassettes van Kodak. Alleen de allerbeste kwaliteit in beeld en geluid is voor Kodak goed genoeg. - Nu bij CombiFoto de Kodak E-180 of L-750 videocassettes voor 'Als uitgangspunt voor overleg met bemiddelingsgroepen' Ondanks twijfels over de effectiviteit van de aanpak van het vandalisme- probleem, zoals die wordt geschetst in de nota "Vandalisme? Hou het gaaf! is de gemeenteraad vorige week donder dagavond unaniem akkoord gegaan met het voorstel om de nota als "uitgangs punt" voor het gemeentelijke beleid vast te stellen. De nota zal met name moeten gaan dienen als basis voor het overleg met de zgn. bemiddelingsgroe pen (sportverenigingen, jeugdwerk en welzijnsinstellingen Jan Visser (Progressief Soest) voerde als eerste het woord over dit agendapunt. Hij liet weten nogal teleurgesteld te zijn over de nota, waarin slechts wordt "gewapperd met 7000 gulden en een hoeveelheid lesbrieven." Visser vond dat de nota te weinig was doorgespro ken met de burgers, met name de be middelingsgroepen. "Een overval met deze nota werkt daar averechts," vreesde hij. Hij pleitte ervoor het vandalisme - "één van de ziekten van deze maat schappij, warin wij te weinig verant woordelijkheid voor elkaar voelen" - te bestrijden door het organiseren van een vorm van "sociale controle", waardoor de overheid meer greep op het vandalisme zou kunnen krijgen. "Ik weet dat sociale controle een beladen term is, maar het kan met in achtneming van de grenzen van de privacy." Emmer Hij constateerde dat in feite alleen de politie al aan de gang is op het gebied van de aanpak van het vandalisme. "Politiemensen komen op school. Dat is wel prachtig, maar het doet een beetje denken aan de neger die vroeger op school werd getoond met een em mer op z'n hoofd, waarover je je dan kon verbazen." Wethouder Menne in terrumpeerde Visser op dat punt met de opmerking: "Beter een emmer op je hoofd dan een plank ervoor," maar Visser drong er toch op aan de nota niet De Deense wxmgevere van beetó en gekfld 'n klasse apparaat bij 'n topdealer B&OVHS met 3 jaar garantie' 2095.-. Schoemaker is dealer C{ van B&O (L voor Soest. Kleuren TV,\ video en stereo apparatuur van topklasse met driejaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 vast te stellen maar in overleg met de verschillende disciplines eerst met concrete plannen te komen. Adriaan Pothuizen (D'66) wenste een positieve benadering van het voorstel. 'Er moet nog veel gestudeerd worden op het menselijk gedrag, maar dat hoeft niet door ons te gebeuren," liet hij weten. "Daar kunnen we in elk geval niet op wachten." Hij had lof voor de nota, omdat hij erin een beleid Van kleine stappen vond, die het gemeentebestuur zelf kan nemen. Hij sprak verder zijn vertrouwen uit in de politie en de ambtenaren, die de nota gezamenlijk hadden opgesteld, en vond dat de nota daarom best als "richting" kon dienen voor de verdere aanpak. "Iets doen is altijd beter dan iets nalaten." Ans Greefhorst (CDA) steunde het voorstel ook, hoewel ze liet weten niet met alles even gelukkig te zijn. "U vraagt nogal wat van de bemiddelings groepen," hield ze het College voor. Ze had liever gezien dat in elk geval de sport op een of andere wijze bij de werkgroep betrokken zou zijn geweest, die de plannen in maatregelen moet gaan omzetten. Bert Krijger (VVD) merkte op dat de nota wel op de steun van zijn fractie kon rekenen, maar dat er nog heel wat méér moest gebeuren. Hij pleitte ervoor meer recht te doen aan het overleg met de bemiddelingsgroepen, door eerst met hen te spreken alvorens de nota als beleid vast te stellen, of het voorstel liever aan te houden en de nota als uitgangspunt voor dat overleg "mee te geven". Overigens wilde hij het werk van de politie daardoor niet be lemmeren. Lydia Meijer (pvdA) begreep niet waarom sommige fracties nu zo aarzelden. "De minderheden-nota ligt ook al een jaar ergens te wachten. Als we niet snel wat doen, lopen we weer een achterstand van een paar maanden op." Ze vond overigens wel dat er onderscheid moest worden gemaakt in soorten vandalisme. "Van dalisme door alcohol- of drugsgebruik verlangt een andere aanpak dan de vernielzucht die optreedt als groepen jongeren bijvoorbeeld bij "Luilak" al lerlei dingen uithalen." Ze drong aan op snelheid in het overleg met de be middelingsgroepen J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) voelde er niets voor de nota aan te hou den. "Anders werkt dat maar demoti verend op de leden van de werkgroep. 'Verklikken' Dat laatste werd beaamd door burge meester Scholten, die het trouwens ook eens bleek te zijn met Jan Visser in diens pleidooi voor invoering van "so ciale controle". Hij noemde Vissers op merking interessant, al leek het begrip "sociale controle" wel iets te hebben van "verklikken" - "en we hebben al tijd geleerd dat dat niet mag," aldus de heer Scholten. "Toch blijkt het nood zakelijk te zijn. We hebben nu eenmaal niet de mogelijkheid om overal altijd aanwezig te zijn. Hij deed de raad de toezegging dat er niets zou worden ondernomen dan nadat er goed overleg met de bemiddelings groepen had plaatsgevonden en de be vindingen daarvan waren "terugge koppeld" naar de commissievergade ringen. Binnen drie maanden zal die rapportage plaatsvinden, beloofde de burgemeester. Jan Visser was daarmee redelijk tevreden en schortte zijn afwijzende mening op. "'Ik wacht de reacties over drie maanden dan maar af. Dan hoort u van mij wel wat ik ervan vind. U krijgt het voordeel van de twijfel." De burgemeester liet weten dat de raad niet mocht verwachten dat er over drie maanden al een compleet in houdelijk stuk op tafel zou liggen. "We gaan het overleg full speed in, maar op de resultaten moeten we nog niet voor uitlopen." Bert Krijger leek nog niet overtuigd te zijn maar verzette zich tenslqtte niet tegen aanneming van het voorstel. Het bestuur van de Stichting Maar schalksbos-Zonnegloren heeft de behoefte om inwoners van Baarn en Soest dank te zeggen voor hun inzet tij dens de briefkaartenactie rond de dub- bel-raadsvergadering van 28 februari j.1. Op zich was deze vergadering van 2 volledige gemeenteraden al een uniek gebeuren. Dat de bevolking zo intens heeft meegeleefd, was hartverwar mend. Er werden in het kader van de actie 22.000 brochures huis aan huis bezorgd. 4000 antwoordkaarten werden door u gedeponeerd in de daarvoor bestemde bussen. Op 8 maart werden deze 4000 kaarten ter hand gesteld aan de staats secretaris J. P. van der Reijden, die aan de delegatie mededeelde boven dien nog ongeveer 2000 kaarten recht streeks per post te hebben ontvangen. Bovendien deelde de staatssecretaris nog mede, dat alle kaarten die voorzien waren van een eigen tekst, door zijn staf waren gelezen. Deze respons van 6000 kaarten achten wij een hoge score voor een bliksem actie als deze. Ongetwijfeld heeft deze actie ruim schoots aan het gestelde doel beant woord namelijk om te onderstrepen, dat deze gemeenteraden in hun een drachtig optreden gesteund werden door de inwoners van wie zij de be langen moeten behartigen. Dit zal zeker meewegen bij de besluit vorming van de centrale overheden, die uiteindelijk moeten beslisen over de toekomst van de gezondheidszorg in ons woongebied. Voor de Stichting Maarschalksbos- Zonnegloren is het een grote steun te weten, dat de inwoners van Baarn en Soest zo betroken zijn bij de plannen, die de stichting nastreeft. Burgemeester en Wethouders hebben een tweetal overlegstructuren in het le ven geroepen op het gebied van de volks huisvesting. In de eerste overlegstruc tuur zijn naast gemeente afdelingen vertegenwoordigd de woningbouw verenigingen, de S.B.B.S., de bejaar deninstellingen en -tehuizen, de woon consumenten en de particuliere koop- en huursector. Voorzitter van het overleg zal de wethouder van Ruimte lijke Ordening zijn. Het overleg met "het veld" zal gaan over concrete algemene beleidsonderwerpen zoals invulling planningslij sten, de opzet en de uitwerking van volkshuisvestings- onderzoeken, de woningbouwprogram- mering en -plannen en de contingente- ring en de herstructurering van de bestaande woningvoorraad. De tweede overlegstructuur staat ook onder leiding van de wethouder ruim telijke ordening. Daarin hebben naast de gemeente zitting de beide, woning bouwcorporaties St. Joseph en Soest. Het overleg zal voornamelijk gaan over concrete projecten. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN Zaterdag j.1. was een dag die in de historie van de overigens nog maar jonge woningbouwvereniging "Soest" zeker een belangrijke plaats zal inne men. Niet alleen werd het eerste lus trum gevierd met de onthulling van een kunstwerk, maar ook vond een bijzonder geslaagde, feestelijke open dag plaats in het kantoor van de W.S;, van welke gelegenheid heel wat be langstellenden gebruik maakten om een kijkje te nemen en zich te oriënte ren over de plannen van de woning bouwvereniging. De dag begon met de feestelijke ont hulling van "De verstrengeling", een kunstwerk van bijna twee meter hoog te, uit harde natuursteen gehouwen door de Marokkaanse kunstenaar Ab- delrahim Chawki. "De verstrenge ling" symboliseert in een vlechtwerk de samenwerking tussen bewoners en woningbouwvereniging. Mevrouw Van Stiphout merkte in haar toespraak op dat de jubilerende wo ningbouwvereniging vol optimisme en vrolijkheid is, al was het niet allemaal rozegeur en maneschijn geweest in de afgelopen vijf jaar. Met name refe reerde ze aan de fusie, waaraan de nodige zware jaren vooraf waren ge gaan. "Toch is er heel veel tot stand gebracht en heeft de vereniging zich voor 100 procent ingezet voor de sociale woningbouw. We hoeven ons daarvoor niet te schamen, al moet er nog een heleboel gebeuren", aldus de voorzit ter, die er nog eens op wees dat de sterke vergrijzing van Soest een van de grootste zorgen is. In dat verband verwees zij ook naar het onlangs gehouden symposium over de ouderen-huisvesting, waarvan zij een samenvatting met aanbevelingen aanbood aan wethouder drs. G. Plomp, die namens het gemeentebestuur aan wezig was, evenals een groot aantal andere genodigden uit allerlei instel lingen waarmee de woningbouwver eniging kontakten onderhoudt. De heer Plomp feliciteerde op zijn beurt de woningbouwvereniging met haar 5 jaren. Hij merkte op dat de W.S. in feite nog jong was en tot de jeugd van Soest behoorde. "Het is goed dat de 'jongeren' zich bekommeren om het ouderenbeleid", aldus de heer Plomp. Hij sprak de hoop uit dat er in een drachtige samenwerkig tussen woning- i bouwvereniging en gemeentebestuur oplossingen gevonden zouden worden. Onder applaus verwijderde mevrouw Van Stiphout tenslotte het doek dat het kunstwerk tot dat moment aan het oog had onttrokken. De bezoekers konden vervolgens een kijkje nemen op de "bouwmarkt" die op het buitenterrein van het kantoor was ingericht, en waaraan werd deel genomen door een aantal bekende firma's uit Soest, o.m. Hooijer Ijzer waren en gereedschappen, Brandsma Glas, Wasiel Steitner vloerbedekking, Loodgietersbedrijf Soest, en ook de gemeentepolitie met een stand over inbraakpreventie. De belangstellenden konen ook het De cliënten van de Rabobank in Soest, en met name degenen die hun bankza ken plegen af te wikkelen aan het Kerk plein, worden de komende maanden geconfronteerd met enig ongerief. Een tijdelijk onderkomen, opgetrokken voor het hoofdkantoor van de bank aan het Kerkplein, zal dienst doen als kas- kantoor, waar de dagelijkse bankzaken vlot en efficiënt zullen worden afge handeld. De verbouwing die de bank ondergaat is mede het gevolg van een in het najaar door te voeren volledig geautomatiseerd administratief systeem. Daarmee wordt bereikt dat in- en uitgaande posten rechtstreeks in de administratievan de bank kunnen worden ingevoerd. Dit. leidt tot een nóg snellere manier van zaken doen, terwijl de nauwkeurigheid opnieuw terrëin wint. Automatisering Het woord automatisering staat ener zijds voor efficiëncy en snelheid, an derzijds dreigt een beetje de gedachte dat ook een bank in de toekomst louter uit machines zal bestaan. Koele ruim ten met steriele bediening die de Klant weliswaar feilloos zullen helpen, maar die het "persoonlijke" cachet kunnen aantasten. We denken daarbij aan de automaten op stations, bij het tanken van benzine, aan robots die ons straks blikkerig op onze wenken zullen bedienen. De heer Hilhorst van de Ra bobank in Soest moet er ook niet aan denken: "dat zal zo'n vaart niet lopen. Natuurlijk weet ook ik niet hoe de we reld er over enkele tientallen jaren uit zal zien, maar voorlopig denk ik niet dat u er bang voor hoeft te zijn. Wij, van de Rabobank, en dat geldt voor al onze kantoren in Nederland willen de service juist zoveel mogelijk die brood nodige persoonlijke sfeer meegeven.' Dat houden we bij alles wat we doen angstvallig in de gaten. Dat gebeurt dus ook nu er hier verbouwd wordt. We hebben van de noodzaak om te verbou wen gebruik gemaakt om enkele ande re zaken verder te optimaliseren, zoals bijvoorbeeld de veiligheid. Die normen worden ook steeds hoger voorgeschre ven en ondanks het feit dat we al mo dern waren beveiligd gaan we nu nog een ferm stapje verder". Hilhorst vindt het wel vervelend dat de cliënt opnieuw met enig ongemak wordt opgezadeld. "Naar ik hoop zullen ze er begrip voor hebben. De automatisering neemt een grote vlucht en het komt de klant straks wel zeer ten goede. Het nieuw in te voeren systeem voorziet in een razendsnelle administratieve af handeling van zaken. Alles gebeurt direct aan de balie. Alle gegevens gaan via een aan de balie geposteerde zgn. terminal rechtstreeks de centrale ad ministratie is. Er kan onderweg, zoals dat traject nu nog wordt bewandeld, niets meer fout gaan. Correcties kunnen ook onmiddellijk worden uitgevoerd. In de toekomst, maar dan spreek ik over pak weg een jaar of drie, vier, zal aan de terminal waarschijnlijk een printer worden gekoppeld. Dan komen de dagafschriften, die we nu nog na zenden, op hetzelfde ogenblik ter be schikking. Maar frappanter is de om standigheid dat de cliënt met de nieuw ste gegevens huiswaarts kan gaan. Dat vind ik een enorme vooruitgang.". September De verbouwing begint na Pasen op 9 april en in september moet de nieuwe manier van werken operationeel zijn. In augustus gaat de bank ermee proef draaien. Hilhorst: "Er komen zgn. zit- sta-balies, waarin de terminal is inge bouwd. Daarmee èn met de manier van bouwen van de balie wordt het per soonlijke karakter van het kontakt van de baliemedewerker/ster met de cliën ten goed gewaarborgd. De kashal wordt gezellig ingericht, de snelkas wordt gerenoveerd. 0 Het dagelijkse bankverkeer wordt tijdelijk in dit gebouwtje van de Rabo bank aan het Kerkplein afgehandeld. Tijdens de verbouwing blijven de afde lingen in het gebouw normaal funk- tioneren. Dus wie een gesprek wil wordt gewoon, als vanouds, in het te verbouwen pand te woord gestaan. Er is zoveel mogelijk aan een goede conti nuïteit gedacht. Dat heeft nogal wat voorbereiding gevraagd. De heer Hilhorst deelt tenslotte mede dat het in de bedoeling ligt in de komende maan den ook de bijkantoren op het systeem aan te sluiten. Dan komen er opnieuw verbouwingen maar dan op de overige adressen van de bank in Soest. Alle cliënten kunnen, behalve in het noodgebouwtje op het Kerkplein, ook terecht bij de kantoren aan de Smits- weg, Koninginnelaan, Soesterbergse- straat en in Overhees. Mevrouw M. van Stiphout, voorzitter van de Woningbouwvereniging 'Soest', onthulde het kunstwerk voor het begin van de Open Dag. pand van de woningbouwvereniging zelf bezichtigen en zich door de mede werkers laten voorlichten over allerlei zaken, zoals de meerjarenplanning voor het groot onderhoud van de ca. 1000 oudere woningen die de vereniging: onder beheer heeft. Ook was er veel. informatie en demonstratiemateriaal voor het zelf opknappen en onderhou den van de woning. 's Middags vond in het kantoor nóg een bijzondere gebeurtenis plaats. Het was de uitreiking van de prijzen in de door de woningbouwvereniging georgani seerde fotowedstrijd onder het motto "Wonen in Soest". De eerste prijs ging naar de heer H. T. I. Krops, die een fraaie foto had ingezonden van de Eng, met een blik op de bebouwing aan de randen daarvan. De tweede prijs was - voor M. H. L. v.d. Grift, de derde voor D. Antheunissen. Een eervolle vermel ding was er tenslotte voor C. v.d. Brink. rQOi Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874

Soester Courant | 1985 | | pagina 3