PANTALONS 2.85 ROKKEN2.65 Gemeente weigert vergunning om van kantoorpand winkel te maken Honden kunnen niet vals zijn bij een juiste opvoeding zeven miljoen liter bouillon per jaar! O De Hopman Masselman Groep bestaat veertig jaar 'Met een foto aan de wand, een t.v.-toestel in de hand 'Ruitershop Soest' opent op 13 april mannes^} BLIJ MET DE STOMERIJ WOENSDAG 10 APRIL 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 aCiND./^, SOES'V Het zilver poetsen HET WITTE HUIS TEXTIELREINIGERS Omstreden bestemming pand Soesterbergsestraat kontoor effirieniv TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamiêriwogt voor doe-het-zelvers Ons gazon na de winter door Arie Wandelaar Zeer onlangs vierde Arie het memora- bele feit dat hij het 25 jaar, in toespra ken spreekt men niet zelden over een kwart eeuw, bij een en dezelfde werk gever heeft uitgehouden. Op de feestelijke dag werd de jubilaris ongeveer de hemel ingeprezen, de rea liteit is natuurlijk dat de geleverde prestatie er één is van twee partijen. Aan de vooravond van het zilver poet sen leek het Arie een aardig idee om de man die hem destijds had aangeno men, inmiddels reeds geruime tijd uit beeld verdwenen, een bloemetje te sturen. Voor deze gelegenheid, op een veel te natte voorjaarsochtend, bij Scholten wat flora uitgezocht. Bij het invullen van het bijbehorende kaartje vertelde Arie iets over de intentie van de bloe menhulde, aan de altijd vriendelijke verkoopster. Had hij bij nader inzien beter niet kunnen doen, want een bij de toonbank aanpalend manspersoon begon daarop geheel ongevraagd zijn visie te ontvouwen. "Mijn chef bloemen sturen, een graf tak heb ik voor 'm over. Van paarde bloemen natuurlijk en dan moeten ze nog stinken ook." Het bloemenmeisje noch Arie reageer den. De pijnlijke stilte die er op volg de duurde even, totdat de man op nieuw verbinding zocht. "U hebt 't kennelijk met uw chef ge troffen", liet hij vervolgens weten. "Ik niet. Vanaf de eerste dag was 't al bonje. Dat heb je vaker, dat het van het begin af verkeerd gaat. Nou ben ik de laatste om de schuld alleen bij een ander te zoeken, maar het is wel vreemd dat hij mij altijd moet hebben. Bij ons kan de één 't koffiekopje laten vallen zonder dat er iets over wordt gezegd, terwijl een val van een paper clip door mijn toedoen bij de man over komt als een donderslag. Eigenaar dig hè." Arie knikte de man bemoedigend toe. Fout natuurlijk, want daaruit trok hij de voorbarige conclusie dat hij met z'n ach en weeverhaal aan het goede adres was. "Tegenwoordig", vervolgde hij, "word ik er niet koud of warm meer van. Vroeger wel, toen kon ik hem bij wijze van spreken wel een knal verkopen als ie me met opgetrokken wenkbrau wen van opzij zat te beloeren. Je wordt ouder, en dat houdt automatisch cok in dat de wijsheid op een hoger pitje komt te staan. Alhoewel 't gisteren weer bijna raak was. Ik leg bij zijn secretaresse een briefje neer. Een lief kind, maar dom. Omdat ze een woord niet goed kan lezen buig ik mij over haar schouder en begin uitleg te geven. Komt die chef van mij binnen en ver telt mij dat toelichtingen ook anders kunnen worden verstrekt. Met zo'n opmerking smeek je toch om moeilijk heden. Ik zeg nog dat geen dame van mij iets te vrezen heeft, omdat ik toe vallig nog wel vrijgezel ben. Zegt hij: "dat is 't hem juist." U kunt zich voorstellen dat je dan stadi te koken. Is het gek dat het op sommige -kantoren tot bloedvergieten komt?" En met deze vraagstelling leek alles gezegd te zijn wat 's mans lever ont lastte. Arie rekende zijn bestelling af en zag de praatgrage vrijgezel met een somber uitziend plantje vertrek ken. Buiten gekomen hield hij Arie een ogen blik staande. "U jubileert binnenkort heb ik uit uw woorden begrepen. Ik ook, volgende week. Dan krijgt deze jongen zijn revanche voor 25 jaar." "Hoe bedoelt U dat?", informeerde Arie. Toegeknepen ogen gingen aan de uiteenzetting van zijn krijgsplan voor af. "Mijn chef", aldus de toelichting, "is nogal een liefhebber. Ieder café in Soest kan hij uittekenen. Nou heb ik met de eigenaar van de zaak waar mijn receptie wordt gegeven afge sproken, dat iedere consumptie die mijn chef bestelt uit leidingwater zal bestaan. Gemeentepils zogezegd. Als hij er iets op aan te merken heeft blijven wij keihard volhouden dat de man zijn smaakorganen zijn aange tast. Ziet U 't voor U? Kan er eindelijk door mij ook eens in 25 jaar gelachen worden. Een kwart eeuw alleen maar stikken of slikken is ook niet alles. Daar ben je tenslotte niet volwassen voor geworden." Lachend verdween hij uit beeld. Als een kind dat na heel lang zeuren einde lijk zijn zin heeft gekregen. ARIE WANDELAAR Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79470 nl Auto bekrast De heer F.L. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte wegens vernieling. Onbekenden hadden de rechterzijde van zijn auto op diverse plaatsen bekrast. De wagen stond ge parkeerd aan de Schrikslaan. APRIL-AANBIEDING: KONINGSWEG 18 - SOEST - TELEFOON 14302 De gemeente Soest is in een procedure gewikkeld met de eigenaren van een verzekeringsbedrijf aan de Soester bergsestraat in Soest-Zuid. De heer A. Sleutel wil van zijn pand, dat nu dienst doet als kantoor, een winkel maken. De gemeente vindt dit echter in strijd met het bestemmingsplan en heeft daarom nog geen vergunning ver strekt. Beide partijen deden vorige week hun verhaal bij de heer A. G. W. Schapenk, lid van gedeputeerde staten van Utrecht. Het gaat om het pand 74, dat grenst aan één van de nieuwe bushaltes. Deze zijn daar geplaatst nadat het voormali ge busstation in Soest-Zuid plaats moest maken voor het winkelcentrum aan de Zuidpromenade. Sleutel is van oordeel dat een winkel wel degelijk in overeen stemming is met het tweepolig winkel- beleid van het gemeentebestuur. De af stand van zijn pand naar het winkel centrum bedraagt nog geen vijftig me ter. Deze factoren, alsmede het feit dat het pand tot halverwege de zeven tiger jaren functioneerde als zuivel- winkel, vindt Sleutel voldoende hou vast om alsnog toestemming te krijgen voor de start van een winkel. Hij zei dat de planologische commissie on zorgvuldig had gehandeld. De planolo gische commissie sluit de ogen voor de werkelijkheid, besloot hij zijn relaas. Evaluatie-onderzoek Namens de gemeente zei de heer J. Bouwman dat een winkelbestemming in het pand van de heer Sleutel uitge sloten moet worden. Volgens hem is het huidige gebruik (kantoorruimte) daarop gebaseerd. Op een vraag hier over moest Bouwman toegeven dat nog steeds geen evaluatie-onderzoek is gepleegd naar aanleiding van het win kelcentrum. De gemeente heeft wel plannen klaar liggen om dit onder zoek te doen, maar men wil eerst de situatie een beetje aankijken. In het onderzoek zal ook worden nage gaan in hoeverre de bushaltes aan de Soesterbergsestraat hinderlijk zijn voor de buurtbewoners. De heer Sleu tel had wat dat betreft zijn huiswerk beter gedaan en concludeerde uit eigen telling dat de talloze wachttijden van de bussen variëren van drie tot elf minuten. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de overlast voor buurtbewo ners enorm is. De verzekeringsagent ging zelfs zo ver door te stellen dat een buurman door deze hinder vorig jaar een hartinfarct met fatale gevolgen had opgelopen. Volgens de busmaatschappij Centraal Nederland mogen de wachttijden van de bussen in Soest-Zuid niet langer dan twee, hooguit drie minuten zijn. Dat betekent evengoed een minimale wacht tijd van twaalf of achttien minuten per uur, omdat bij alle drie bushaltes twee keer per uur een bus stopt. Mocht het nader in te stellen onder zoek ook de gemeente overtuigen van de overlast voor de buurtbewoners, dan zal in overleg met Centraal-Neder- land naar alternatieven worden ge zocht. Of het kantoor van de heer Sleu tel dan is omgetoverd tot een winkel, hangt af van de beslissing van gede puteerde staten. Martin Gaus schreef boek over hondemanieren "Omdat de mens wil dat een hond een begrijpend, denkend en demokratisch individu kan zijn en omdat de mens zijn of haar hond als méns wil zien, ont staan bij de hond gedragsproblemen en dan wordt hem ten onrechte 'valsheid' of 'onbetrouwbaarheid' in de schoenen geschoven." Dat zegt tv-presentator van het populaire programma 'Dieren manieren' en dierenhotelhoofd Martin Gaus naar aanleiding van de verschij ning van zijn boek Hondemanieren. In het boek komt men op duidelijke manier aan de weet hoe je een hond beter kan leren begrijpen. 'En dat is nodig om je hond de juiste manieren bij te brengen,' zegt Gaus. Principe Bij de start van zijn Dierenhotel in Le lystad had hij een belangrijk principe een hond moet je nooit alléén in een kennel plaatsen. 'Het is een sociaal le vend dier,' zegt Martin Gaus. 'Hij hoort in een groep, dus plaatsen we de pensionhonden altijd samen. Liefst een teef met een reu want dat is de beste kombinatie. Na zo'n verblijf in ons ho tel kreeg ik van bazen te horen dat hun honden dikwijls veel rustiger waren geworden. Er was iets met ze gebeurd. Dat kon geen toeval zijn. Toen ben ik die honden gaan observeren en zag hoe ze elkaar aanvulden en van nature hun rollen onder elkaar verdeelden. Onlo gisch gedrag kwam niet voor. Dat doen dieren niet. Die zijn -in tegenstelling tot de mens, altijd konsekwent.' Vermenselijking Inmiddels zijn er al weer heel wat ja ren na die ontdekking verstreken en heeft Martin vele duizenden honden op gevoed. 'Aanleiding voor het schrijven van het boek 'Hondemanieren' is het gevaar van vermenselijking van de, hond. De hond is geen mens en daar mee uit. De bezitter moet hond met de hond zijn en dan loopt alles op rolletjes. In zijn boek vertelt Gaus hoe men een goede hond uitkiest, hoe een (zeer) jonge hond moet worden opgevoed en hoe een al wat oudere hond heropge voed kan worden. Tevens maakt hij duidelijk waarom een hond zich ge draagt zoals hij dat doet. Door de taal van de hond goed te begrijpen kan men hond met de hond worden. Immers, de hond kan nooit mens met de bezitter worden. "Hondemanieren" (dat 24,50 kost) zorgt voor een prima verstand houding met een jgehoorzame. blije en zelfverzeïterde hond. Poging tot inbraak 'De Drie Eiken' De heer M.V. uit Soesterberg meldde de politie vorige week dat onbekenden hadden geprobeerd zijn woning in "De Drie Eiken" binnen te dringen. Met een koevoet had men op ruwe wijze de deur willen forceren, maar dat was niet gelukt. Voor ƒ43.000 bouwmateiraal gestolen De heer H.M. deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van ruim 120 aluminium bekistingsbalken met een gezamenlijke waarde van ca. 43.000 gulden. De balken lagen opgeslagen op het bouwterrein aan de Koningsweg/Nieuwegraeht. De daders moeten de spullen al in het vorige weekeinde hebben weggehaald. Zodra de mens de kunst had geleerd om van klei potten te bakken, werd de bouil lon uitgevonden. Die uitvinding is met welhaast 100°/ozeker- heid toe te schrijven aan een mevrouw. Sloeg manlief een reuzen hert dood? Mevrouw haastte zich om destukken vlees en botten in een aarden pot op het vuur te zetten, gewoon met veel water. Merkwaardig dat dat simpele recept tot op de huidige dag zo populair is gebleven. Ruwweg getaxeerd wordt in de doorsnee Nederlandse keuken wel zo'n zeven mil joen liter bouillon gemaakt. Een deel is daarvan de ietwat moeizaam, zelf bereide bouillon van botten en vlees, een groot deel is afkomstig van het beken de eenvoudige maggiblokje. of bouillon tablet. EEN LEKKERE OPKIKKER Bouillon is beroemd om de opwekkende werking. Al heel vroeg werd het aan her stellende zieken gegeven. Maarbouillonis wat lastig te bereiden. Daarom bedacht Maggi een nieuw en simpel recept. Zij noemden het 'opkikker', een eenvoudig te bereiden drank, die als calorie-arm tus sendoortje kon worden gebruikt. Iets dat zonder bezwaar tussen twee maaltijden door kan worden gedronken, gewoon als je even flauw bent. Een simpele drinkbouillon, lekker ge kruid, waar je van opknapt. Opkikker wordt geleverd in drie smaken, tomaat-, vlees- en als kippebouillon, ver pakt inzes zakjes in een handzaam doosje. Deze handzame opkikker wordt in een tel gemaakt, dooropschenken van heet water. Dit feit wordt feestelijk herdacht op zaterdag 13 april a.s. om 20.00 uur in de Borg te Soest. In het jaar dat ons land herdenkt dat veertig jaar geleden de Tweede We reldoorlog eindigde en bovendien onge veer 100.000 mensen vieren dat Scouting Nederland vijffenzeventig jaar geleden in Nederland begon, viert de Hopman Masselman Groep zijn jubi leum. Flip Masselman was voortrekker in Zeist en kwam in 1935 in Soest wonen. Daar richtte hij met N. Carriere de Paltz-Scouts op. Die groep bleef be staan tot 1940, toen de padvinderij door de bezetter werd verboden. Direct na de bevrijding werd de groep heropgericht door Hopman F. v. d. Eist. Hopman Masselman was het slachtoffer geworden van het oorlogs geweld. Na een sabotagedaad aan een spoorlijn in het zuiden van het land werd hij door de Duitsers gefusilleerd. Ter nagedachtenis aan hem draagt de groep vanaf de heroprichting zijn naam. In juli 1945 verhuurde de gemeente aan de groep een stuk grond "gelegen aan de Sparrenlaan, eind verharde weg". Twee Duitse barakken in Soestduinen werden door het Militair Gezag ter be schikking gesteld en door de verken ners verplaatst. Dat wil zeggen, uit elkaar gehaald en met een handkar naar de Sparrenlaan gebracht "door mul zand en over hobbelige wegen" zoals in een verslag van die operatie staat. De Hopman Masselman Groep is nog altijd springlevend en telt, in drie leef tijdsgroepen, meer dan vijftig jeugd leden die iedere week, nog altijd vanuit de Sparrenlaan, het spel van verken nen in eigentijdse vorm spelen. Jeugdzorg geeft aan 15e Rommelmarkt een feestelijk tintje Bent u één van de gelukkigen, die uit één van de 15 foto's gekozen wordt? Als u 's morgens al op de rommelmarkt bent, wanneer er foto's gemaakt wor den, dan moet u beslist 's middags te rugkomen, want rond de klok van twee uur wordt de uitslag bekend gemaakt. Maar voor het zover is gaat u zelf nog even hard aan 't werk voor de rommel markt. Want er is nog één zaterdag ge pland, waarop er auto's door Soest rij den die de spullen bij u op komen halen. Nu de paasdagen achter ons liggen en we een dagje extra hebben kunnen uit rusten, hebben we weer genoeg energie om eens flink in huis te gaan opruimen. U kunt bijvoorbeeld met de kinderen, die vakantie hebben, het speelgoed gaan uitzoeken. Uw kinderen vinden het vast een leuk idee om het speelgoed waar zij toch niet meer mee spelen, te bestemmen voor de rommelmarkt en dan te weten dat de opbrengst is voor hun vriendjes die de buurthuizen be zoeken. Ook Jeugdzorg moet bezuinigen en met de opbrengst van de rommelmarkt wil len we voorkomen dat dit ten koste gaat van de jeugdaktiviteiten. Inmiddels stapelen de goederen zich op. Maar om iedereen een goede kans te geven iets leuks op de rommelmarkt te kopen, hebben we natuurlijk nooit genoeg. Tot vrijdag 12 april 19.00 uur kunt u ons bellen19871,19803 of 18211. Dit zijn enkele inleveradressenDe Akkeren 47. Klaarwaterweg 77, G. Gel derhof 4, Van Hamelstraat 1, Van Ha melstraat 22, T. Brandsmastraat 6, T. Dobbehof 38, W. Beckmanstraat 3 en 332, Beukenlaan 26, Nieuweweg 76 en 30a, Smitsweg 431, Ereprijsstraat 185, Valeriaanstraat 98, Kamperfoeliestraat 16, Smitsweg 5. Op 13 april a.s. wordt in Soest een ruitersportzaak geopend, die onder de naam "Ruitershop Soest" zal worden gerund door Lilian van Heteren en Aart Steendijk. Het royale pand aan de Oude Utrecht- seweg 39 biedt een geriefelijk onder komen een passende ontvang mogelijk heden voor ieder, die zich op ruiter- sportgebied iets wil aanschaffen. Bo vendien zijn de kleuren van de zaak (wit en grijs) harmonieus op elkaar afgestemd, Wat een prettige werkom geving schept. Om een breed assortiment ruitersport artikelen te kunnen verkopen, onder houden Lilian en Aart nauwe betrek kingen met vooraanstaande leveran ciers. Komplete dienstverlening vindt men bij 'Ruitershop Soest' noodzake lijk en dat vereist een rijk voorziene keuze uit bekende merken, die tegen aantrekkelijke prijzen bij hen te koop zijn. De klant moet kunnen kiezen uit ver schillende mogelijkheden en prijsklas sen, vinden Lilian en Aart, en het leveringsprogramma is daarom zeer gevarieerd. Originele Engelse jacht- rokken bijvoorbeeld kunnen bij hen op maat worden gemaakt. Bovendien stel len zij hoge eisen aan de kwaliteit van hun produkten, die toonaangevend moeten zijn. Maar niet alleen werd de nadruk gelegd op ruitersportartikelen, men kan bij hen ook terecht voor modieuze lams wollen truien, leuke T-shirts etc. Een uitgebreid assortiment kado-arti- kelen maakt het geheel kompleet en zelfs voor de heel kleine 'kinderpor- temonnee' is er in deze sfeer voldoende te vinden. Lilian en Aart, die al van de kleuter leeftijd vertrouwd zijn met paarden, zien de toekomst vol vertrouwen tege moet. Er wordt nog steeds veel paard gereden in Nederland en vanuit alle windstreken is men vanaf 13 april a.s. welkom bij 'Ruitershop Soest'. Auto beschadigd door kei De auto van de heer P. K. uit Soest liep vorige week enige schade op toen hij op de Lange Brinkweg over een flinke kei reed. De kei bleek afkomstig te zijn uit een van de tuinen, waar men aan het opruimen was. De schade zou onder ling worden geregeld. Belgische vrachtwagen uit verkeer genomen De politie hield vorige week in Soest een vrachtwagen met oplegger staan de, die werd bestuurd door de 40-jarige D. B. uit België. De combinatie ver toonde diverse gebreken, zoals een ge scheurde velg, een gescheurde rem- trommel, drie onberemde wielen en be schadigde veerbladen. De wagen werd uit het verkeer genomen. Na reparatie kon de Belg zijn reis voortzetten. Vals honderdje ontdekt De bedrijfsleider van een tankstation in Soesterberg vervoegde zich vorige week bij een bank in zijn woonplaats, in het bezit van een biljet van 100 gul den. Na onderzoek bleek het biljet vals te zijn. De bedrijfsleider zag daarmee zijn argwaan bevestigd tegen een auto mobilist die bij hem had getankt en met het biljet afgerekend. Hij had in elk geval voor de zekerheid het ken teken genoteerd, dat bleek te behoren bij een inwoner van Denekamp. De rijkspolitie aldaar is van een en ander op de hoogte gesteld. De man bleek al eerder valse bankbiljetten te hebben verspreid. Het onderzoek wordt voort- Ongze pliesie doettut moar meroakels best, vin ik. Ze zitte bie ongs op Soest bove ut gemiddelde mettut paakke vaan boeve. Doar neemt ik me petje veur aaf. En daat doet de pliesie zelluf ok. Ik ziet temingste wellus tute zongder pet an 't waark. 't Ken best weze daazze de klaangte beleefd wille benoadere, moar ik vin ut pet. 't Is trouwes heulemoal pet met de pette. Zie je nog wellus un postboje met zo'n ding op? Ikke niet. Of de maanne vaan gemeengtewaarke? De sjuffeurs vaan de VAD of de CN rieje ok aallemoal zongder. Geejn wongder daatter doaro zo veul zieke bie komme. Ze vaatte zó kouw, met de deur tellekus ope! Ik zaat ongderlest in 't spoor noar Utrecht en toeng kwaam d'r un kon- dukteur om me koaretje vroage en die haad ok aal geejn uniformpet op. Wél un oorbelletje in ze oor. Ut waas meer un haangertje met un tros druve d'r an. Hie von ut zeker un zure boan bie t spoor. Maagtie wel uutkieke, waant voortemee trekt ter nog us un paasse- zjier an de verkeerde noodrem. Maor aalle gekheid op un stokkie: zo iets liek toch naargus op! Vaan un post boje beurde ik daazze nieuwe uniforme zouwe kriege. Zouwe doaro ok nieuwe pette bie heure? Die ben daan zeker aallenig om meej te kollektere veur un goed doel. Zo 'ezeid: met de pet rongd goan, moar ik vin ut meer met de pet d'r noar gooje, zaa'k moar zeige. En daan mok toch baar laache ak in de grote kraangte tellekus leest: "Die pet paast ongs aallemoal". Ik denkt eerder daatter geejn eejn meer paast, ak ut zo bekiekt. Affing, we kriege greun licht veur ut nieuwe pliesieburo, hek in ongze Soes- ter 'eleze. As 't moar niet op rood springt as de heuje road aalle doage an de Daalweg stoat te kieke of ut wel goed goat met de bouw. Ze wille om- mers un begeleidingscommissie, die mot oplette daatter bevobbeld niet stie- kum duur behaang op de mure komt. Of w.c.'s met video of zo. En geejn aasbaakke vaan edel metoal. Un groazie om gaammele auto's te kontro- lere maag ok aal niet. Veurige week wis ik aal te melde daat ter ok geejn meldtoafel mocht komme en noeng leest ik daat de ouwe stoele en toafels ok meej motte verhuze. D'r wier wél geld 'evroagd veur un kunstwaark. Zeker un beeld vaan un haardloper, waant de pliesie zaal goed haard lope motte lere, ommers un schietkelder maag d'r niet bie weze. En je mot toch waat ajje un misdoa- diger in ze kroag wil vaatte. Neej jon- ges, as 't op deze zunige toer mot is veur ming de oardigheid d'r aaf. Ik zit alle joare om un nieuw bero te draam- .me, moar zo vin 'k d'r niks meer an. As de gemeengte wil daa'k blief draam- me, daan motte ze uut un aangder voatje taappe. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Gooi ut moar in me pet, moar ik kaan ok wel zeige: Ik hetter geejn hoge pet vaan op. En daat aallemoal as ter nog geejn cengt binne is veur ut plaan. Voortemee mot heul Soest nog met de pet rongd as ze an 't bouwe benne en de Hoag het niks veur Soest in petto. Hannes v. d. Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Diefstal uit auto Mevrouw T.V. uit Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van het feit dat uit haar auto, die gepas- keerd stond aan de Plesmanstraat, een broekpak, een rieten mand, een paar handschoenen en een paar leesboeken waren gestolen. Om de buit te bereiken had de dader niet al te veel moeite, omdat de eigenares het portierraam pje open had laten staan. De schade be draagt in totaal zo'n 500 gulden. Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt Zoals vorige week beloofd, wordt ditmaal de toe stand van onze gazons besproken. Dagelijks wordt ik namelijke vele malen geconfronteerd met tuinbe- zitters die geen raad weten met hun groene tapijt, waaruit blijkt dat informatie op dit gebied noodza kelijk is. Het in de praktijk meest voorkomende pro bleem is dat van mosvorming in het gazon, een kwaal die tal van oorzaken kan hebben. De aanwe zigheid van mos in het gazon is nu extra opvallend, doordat de koude winter het uiterlijk van de aan wezige grasplantjes (een gazon bestaat tenslotte uit duizenden dicht opeengroeiende graspolletjes) da nig heeft aangetast. Hierdoor lijkt op sommige plaatsen wel alsof er louter mos groeit en het gras het geheel heeft laten afweten, maar dit valt na een. paar dagen groeizaam weer doorgaans wel mee. Toch ergeren veel gazoneigenaren zich aan de ex pansieve mosgroei en willen hier wat aan doen. De meest eenvoudige weg die dan bewandeld kan wor den is de aanschaf en het gebruik van een pak mosdoder. Hiermee werken we op vrij korte termijn het probleem uiterlijk uit de weg. Als we echter hierna niets ondernemen om de (mogelijke) oorzaak van mosgroei te verhelpen zullen we binnen een groeiseizoen weer hetzelfde euvel terugkrijgen. Wat zijn de hoofdoorzaken van een slechte gras- groei, waardoor mosvorming een kans krijgt? Allereerst behoort een slechte bemestingstoestand van de grond hier vaak toe. Gras vraagt voor een gezonde groei vrij veel voeding. Wij maaien regelmatig, voeren het maaisel af waardoor het gras bij de groei voeding aan de bodem onttrokken heeft. Om nu de grasgroei regelmatig en gezond te laten verlopen is gewoon een goede voedingstoe stand van de grond noodzaak. Gedurende de winter kunnen we één a twee keer een gift siertuincompost toedienen volgens de op de verpakking voorgeschre ven hoeveelheid. Tijdens de groei kunnen we werken met allerlei meststoffen zoals enkelvoudige en sa mengestelde kunstmest, gedroogde koemest, bloedmeel en andere biologische meststoffen. We dienen deze produkten toe naar gelang de behoefte en de aangegeven hoeveelheden op de verpakking. Een tweede oorzaak van de vermossing van ons ga zon is veelal te kort maaien van het gras, waardoor wortelhalsverbranding van het gras optreedt. Het gras sterft af en wordt door de natuur direkt door mos of onkruidgroei vervangen. Maaien op mini maal 2Vé cm hoogte is daarom zeer belangrijk. Voor een gezonde groei verlangt een gazon verder de aan wezigheid van een flinke dosis lucht in de grond. Door belopen, sneeuw en regenval slaat de boven ste grondlaag dicht, zodat een gebrek aan lucht ont staat. Het met regelmaat beluchten van het gazon is dan ook gewenst. Hiervoor zijn diverse prik/beluch tingsgereedschappen in de handel. Een te zure bo dem zal ook de grasgroei tegenhoudenen een jaar lijkse kalkgift in de maanden dec./jan. houdt de zuurgraad van de grond op peil. Maar we zitten nog met het probleem van de slecht- uitziende gazons van dit moment. We kunnen eventueel nu vertikuteren zodat alle mos en andere ongerechtigheden verwijderd worden en er lucht in de opperlaag gebracht wordt. Het gras ziet er na deze behandeling verschrikkelijk uit, maar knapt na een flinke bemesting en eventueel doorzaaien zienderogen op. We kunnen zoals gezegd ook met mosdoder werken. Vooral in situaties met erg veel mos is dit een bruik bare methode. Na afsterving wordt het mos uitge harkt, waarna ook belucht, bemest.en doorgezaaid kan worden.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13