Winnaars Paaskleurwedstrijd winkeliers 'Hartje-Zuid' Voorjaar bij 'Groei en Bloei' ftje 1 'Met het oog op Hartie-Zuid' iien sten MCm cle Bruin [migYffkMfUS d^ö id'Oude Enghel College moet met Baarn gaan praten over Bremeentje 'Er gaat niks boven een échte Hollandse fiets! pagina!^ HAARDEN IERS 1CUES (ANALEN rtïing ing WOENSDAG 10 APRIL 1985 SOESTER COURANT PAGINA 15 m. CHINES 41137 iines Fort Hoofddijk, een bijzondere botanische tuin met een unieke collectie Alpenplanten i BAR EETCAFE o handenarbeid Volks schilderkunst Poppen maken HARTJE-ZUID Sjaak de Bruin: jplaatst. SOEST nr.l. Dffers kig is i dat mt af. cht- leeft oen 3t /eek kt! '0.70.70.600. at vooi prijs K) iimp Jinium I Foto: Herman van Dam Vorige week vond in 'Eltheto' in Soest- Zuid de feestelijke prijsuitreiking plaats van de grote kleurwedstrijd voor de jeugd, die door de gezamenlijke win keliers van 'Hartje-Zuid' was geor ganiseerd. Heel wat jongelui waren, al dan niet vergezeld van vader en moeder, naar de uitreiking gekomen, die een bijzon der feestelijk karakter had. Niet alleen was er volop limonade en een trak tatie van bakker Hans Boumans, maar de gelukkigen kregen ook nog een aantal zeer fraaie prijzen mee naar huis. Die werden uitgereikt door Carol Vo- ges en René Grendel. Carol Voges liet de jeugd weten dat de jury maar voor een moeilijke opgave had gestaan, maar dat iedere tekening heel goed bekeken was. René Grendel vertelde zelfs een beetje teleurgesteld te zijn, omdat er helemaal geen lelijke teke ningen bij waren. 'Je hebt hier in Soest Rembrandt's en Picasso's' stelde hij vast. Na afloop van de prijsuitreiking wer den de bekroonde tekeningen door Ca rol Voges eigenhandig opgehangen in de etalage van de C-1000 Voordeel markt aan de Zuidpromenade, waar ze gedurende veertien dagen te bezich tigen zijn. De lijst van de prijswin- De gezamenlijke prijsivinnaars voor zover aanwezig gingen met Carol Voges en René Grendel op de foto. naars luidt als volgt:Marlies Nusse. Victoriene Nuysink. Rogier Bemer. Ri- anne Druijff. Catharijne Nuysink. Erna Scholten. Rozemarijn Timmers. Leonti- ne Loeber. Mirjam van Oest. Sonja Hoksbergen. Anne Bootsman. Maeike v. d. Heuvel. Natasja Andeweg. An- drea van Duinkerken. Jan Weenink. Erwin Henkels. Christiaan van Apel doorn. Marije Ambags. Esther v. d. Water. Nicole Kuijpers. Sanna Kop penaal. Gijsbert Hagen. Eilien Hof man. Robert Ecury. Mark Sesink. Maarten Pijpers en Caroline de Bruin. Echt een Batavus die z'n naam eer aan doet! Een spor tieve fiets voor alledag. Of u nu boodschappen doet of er eens lekker lang op uit trekt, met de Winner gaat 't moeiteloos RUWIELSPECIAL1ST Vanaf GALLENKAMPPELSWEG 1 - SOEST m w TELEFOON 02155-12857 m Enige tientallen dames hebben vorige week in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg deelgenomen aan het ma ken van Paasversieringen onder lei ding van de cursisten van de Bloem schikkring van 'Groei en Bloei'. Met behulp van bloemen, groen en mandjes, die door de Soester afdeling van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde ter beschikking waren ge steld, werden er fraaie 'Biedermeiers' gemaakt, terwijl de deelneemsters in zelf meegebrachte schalen ook een Foto: Goos van der Wilt 'vegetatieve schikking' - wat zoveel wil zeggen als een mini-tuintje - maakten. Het spreekt vanzelf, dat er al veel gebruik werd gemaakt van de echte voorjaarsbloemen, zoals irissen en blauwe druifjes. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Woensdagavond 29 mei a.s. zal een ex cursie plaatsvinden naar de botanische tuin van de Rijksuniversiteit Utrecht. Deze tuin met een omvang van pi. m. 6 ha. is in 1964 gesticht op het terrein van een van Utrechts' forten: Fort Hoofd dijk (zie foto). De brede fortgracht en de prachtige, volwassen houtwallen vormen een mooie omlijsting. 'de tuin wordt gedomineerd door een e- norme rotspartij met een enkele meters hoge waterval, die via een moe rasje tenslotte in de fortgracht uit mondt. Op de rotspartij en de terrassen zijn ongeveer 1500 verschillende soor ten alpineplanten aangeplant; één van de fraaiste collecties van Nederland. De mooiste tijd van het jaar om een bo tanische tuin te bekijken is in de maan den mei/juni: vele heestersm rhodon- dendrons, vaste planten en ook de al- penplantn staan dan in bloei. De vertrektijd woensdagavond 29 mei is om 19.00 uur van het parkeerterrein bij Winkelcentrum Soest-Zuid. Men gaat met eigen vervoer; mocht u geen auto hebben dan is er vast wel plaats bij iemand anders. Hieruit volgt tege lijkertijd een vraag aan de autobezit ters: wilt u opgeven of er iemand met u mee naar Utrecht kan rijden? Meerij ders dienen bereid te zijn 3,- als bij drage in de kosten te betalen. De toe gangsprijs tot Fort Hoofddijk bedraagt 2,-. U kunt zich voor deze excursie opgeven bij: mevr. M. Janvier, tel. 02155-17109. (gaarne bellen tussen 17.00 uur en 18.00 uur). Voor de excursie op 8 juni naar de tui nen van kasteel de Wiersse te Vorden en naar de kwekerij V. d. Kaa Oud hof te Hummelo zijn nog plaatsen vrij U kunt zich tot 19 april a.s. opgeven bij mevrouw M. Janvier. Ook voor nadere informatie over deze excursie kunt u op bovenstaand telefoonnummer te recht. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 12.00 en 20.00 uur Wegens het succes van ons dagmenu hebben wij besloten J een meer-keuze menu samen te stellen a 11,50 van 11 april t/m 31 mei keuze uit: Duitse karbonade Wiener schnitzel Bal gehakt Gehakte biefstuk met uien Saté speciaal Geserveerd met groenten van de dag en aardappeltjes. Het dagmenu is van 12.00 uur tot 20.00 uur verkrijgbaar in ons eetcafé-gedeelte. In het restaurant worden de normale restaurantprijzen berekend Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. ••••••••••••••••••••••ft De kwestie van het Bremeentje kwam vorige week nog even ter sprake in de commissie Ruimtelijke Ordening, naar aanleiding van een notitie die het Col lege vooral op verzoek van de heer Eb- bers (VVD) had opgesteld en waarin een opsomming wordt gegeven van de activiteiten die het College na 1979 met betrekking tot deze zaak had onder nomen. Ebbers vond het resultaat nu maar magertjes, liet hij voorzitter Plomp weten. Hij had bovendien ontdekt dat er op het gemeentehuis nog aanvullen de informatie was, die niet in het stuk was verwerkt. In het bijzonder vond hij het vreemd dat hij bij een ambtelijk voorstel dat aan het College was voor gelegd in januari 1981 de kanttekening had gelezen "Voorlopig niets doen. Laten rusten". j 1 "Het gemeentebestuur heeft altijd als een kat om de hete brij heengedraaid, vooral in de jaren dat er verkiezingen wa ren", aldus de heer Ebbers. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de wijze waarop de gemeente Baarn was be naderd. "Zo ga je niet met een nabuur gemeente om, door de zaak altijd maar voor je uit te schuiven. 'Haat en nijd' Hij drong erop aan dat het College nu eens met Baarn zou gaan praten en de zaak "rondmaken", zodat er een einde zou komen aan de "Haat- en nijd- strijd" tussen beide gemeenten. Hij wilde zich overigens opnieuw niet uit spreken over de doortrekking van het Bremeentje, omdat hij nog steeds te weinig informatie had gekregen. Ries van Logtenstein (CDA) nodigde Ebbers uit zich bij de rest de commis sie aan te sluiten en zich eveneens te gen het plan uit te spreken. Hij steunde de suggestie dat het College met Baarn moeten gaan praten, "in de weten schap dat de raad de doortrekking van het Bremeentje niet wenst' Gert Beijen (VVD) merkte overigens op dat Baarn sinds 1981 ook niet meer heeft gereageerd, zodat de zaak voor de buurgemeente blijkbaar ook niet erg urgent was. Wethouder Plomp rondde de discussie af met de opmerking dat de conclusie duidelijk was. "Het Bremeentje wordt geschrapt." Hij betreurde het dat de zaak al met al zo lang heeft moeten duren. uee|duu;6ujuox Alles voor o.a. vilt, raffia etc. o.a. pruikjes, mandjes, schoentjes, ogen, vulling etc. Honden vergiftigd op de Eng Twee honden zijn vorige week het slachtoffer geworden van het eten van vergiftigd vlees, dat door onbekenden was neergelegd op en In de omgeving van de speelweide op de Eng. De ene hond was een jonge herder van ca. ne gen maanden, eigendom van een fami lie aan de Hobbemalaan. De andere was een 10-jarige border collie van een familie aande Soester Engweg. De dieren vonden de dood na het eten van stukjes kippevlees, waarin zich vermoedelijk een hoeveelheid strychnine bevond. De dierenarts con stateerde bij twee andere honden even eens vergiftigingsverschijnselen. De bos- en veldpolitie heeft de zaak in on derzoek. .©©S®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®® Na de feestelijke opening van het nieuwe winkelcentrum, eind vorig jaar, in Soest-Zuid is er aan de "zuidpool" van Soest een betrekkelijke rust in getreden. De winkeliers hebben zich intussen ingewerkt en ook de con sumenten hebben de tijd gehad om aan de nieuwe situatie te wennen. Dat is vanuit beider gezichtspunt naar grote tevredenheid verlopen, zoals uit de positieve verhalen kan worden opgemaakt. In wekelijkse afleveringen zal de Soester Courant de winkeliers van "Hartje- Zuid" - onder welke vlag zich zowel de "oude" als de "nieuwe" winkeliers van Soest-Zuid gezamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek intro duceren. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oog op Hartje-Zuid". De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Aflevering 10: Jac. W. B. de Bruin, Rijwielhandel Gallenkamp Pels weg 1 ®®®®®g I iballero De spreker verleent aan zijn met grote overtuigingskracht uitgesproken geen tegenspraak duldende en door een krachtig gebaar onderstreepte woor den bijkans de onbetwistbaarheid van een leerstelling. Enige bekendheid met dit oerhollandse fenomeen mag hem natuurlijk wel toegeschreven worden, deze Sjaak de Bruin, die als het ware tussen de fietsen geboren werd. En dat hij er wat van af weet laat hij in de loop van het gesprek op een bescheiden manier, waaraan niettemin de trots van een vakman kan worden herkend, blijken. Het is gezellig toeven aan de ronde tafel die niet alleen een plaats van samenkomst is voor de gezinsleden en de in de directe nabijheid wonende familieleden, doch die ook gastvrijheid biedt aan de regelmatig binnenkomen de en weer voor volgende "kortver- banders" plaatsmakende bezoekers. Aangezien iedereen met iedereen praat, ontstaat er vanzelf een onge dwongen sfeertje, dat nog geaccentu eerd wordt door de rondgaande oude foto's en dito kranteknipsels, die Sjaak's vrouw, de bedrijvige Corry de Bruin, tussen de koffie door te voor schijn heeft gehaald. Drie generaties Alles draait in dit rasechte familiebe drijf waarin de derde generatie zich inmiddels op een duidelijk waarneem bare wijze heeft aangeduid om fietsen en tabaksartikelen. Ook voor lotto- en totoformulieren, alsmede strippen kaarten kan men hier terecht, terwijl peuters, kleuters en de grotere kinde ren er ongetwijfeld hun geliefkoosde snoepje zullen kunnen vinden. Het begon allemaal omstreeks 56 jaar geleden toen Sjaak's vader, Bernard (Ben) de Bruin, op de hoek van de Vondellaan en de Soesterbergsestraat in een uiterst bescheiden optrekje be gon met het plakken van banden en het herstellen van rijwielen. Fietsenman en fietsenmaker waren destijds de in de omgangstaal voor dit beroep in zwang zijnde benamingen, die allengs voor de kwalificaties rijwielherstel ler en rijwielreparateur hebben plaats gemaakt. Het enige historische her kenningsteken ter plekke, wordt ge vormd door een boom die zich nog steeds in leven heeft weten te houden en ook aan de vernieuwingen op ver keersgebied heeft weten te ontkomen. "De boom" is voor de familie De Bruin een zicht- en tastbare herinne ring aan die begintijd. Ben Sr. verkaste al na een jaar naar het pand aan de Gallenkamp Pelsweg 1 waar het bedrijf nu, 55 jaar later nog steeds is gevestigd. Na de verhuizing in 1930 werd het dienstenpakket uitgebreid met rook artikelen, want een inkomen moest destijds en vooral in de daaropvolgen de crisisjaren met kleine beetjes bij elkaar geharkt worden. Bovendien wilde de actieve echtgenote van Ber nard ook wel iets te doen hebben, doch dat die tijdsbesteding zo'n dikke 40 jaar in beslag zou gaan nemen, zal wel niemand destijds hebben kunnen voor zien. In het bedrijf van De Bruin hebben de wiegjes altijd tussen de fietsen en de sigaren gestaan, zodat de aandacht voor de geachte cliëntèle en de levende have niet verdeeld behoefde te worden. Sjaak herinnert zich nog vaag de beelden van bungelende fietswielen en de luchtjes van olie en consistentvet uit zijn eerste levensjaren. De in een later stadium van zijn kinderjaren opgedane: ervaringen zijn veel tastbaarder en kunnen dan ook moeiteloos door Sjaak opgediept worden. "Het meehelpen in de allereenvoudigste zin begon al gauw", herinnert hij zich. "Of dat nu bestond uit het aangeven van een onderdeeltje wanneer vader aan het re- paieren was, deed er niet toe, er werd im mers geholpen. Toen ik een schoolgaand jochie was werd er na schooltijd vaak wel iets gevonden om me bezig te houden. In die tijd was het toch de gewoonste zaak van de wereld dat de kinderen ook wat deden. Al spoedig had het plakken van een bandje geen geheimen meer voor me en ik moet eerlijk bekennen, dat de tegenzin in al die voor een kind toch wel vaak verve lende klusjes mij nooit afkerig heeft gemaakt van het vak dat door mijn vader uitgeoefend werd. Misschien hebben de grote aandacht die hij aam zijn werk besteedde en het plezier dat hij er kennelijk aan beleefde toch wel een zodanige indruk op mij gemaakt, dat ik het vanzelfsprekend vond om rechtstreeks vanaf de schoolbanken mijn entree als jongmaatje in het bedrijf van vader te maken." Werd alles toen anders? "Niet alles. Ik moest natuurlijk wel harder werken. Wat je voorheen als een verplicht spelletjes beschouwde was nu een se rieuze aangelegenheid geworden. Va der bleef echter dezelfde. Halfbakken werk was er bij hem niet bij en datgene wat ik spelenderwijze al goed had moeten doen, moest ik nu uiteraard nog beter doen. Het was geen gemak kelijk mannetje, maar ik voeg er onmiddellijk aan toe, wél een moord - kerel waarvan ik veel geleerd heb, óók naast mijn vak. Ik ben blij dat ik nog steeds oude herinneringen met hem kan ophalen. Hij is nu 80 jaar." Wanneer heb je het bedrijf van vader overgenomen?" Dat was in 1971, nu dus ook al weer 14 jaar geleden. Ik had allang alle officiële papieren om zelf een bedrijf uit te oefenen. Diploma's moesten er natuurlijk komen, dus naast het dagelijkse werk was er de vakopleiding en 's avonds moest je er ook nog even tegenaan voor het theoretische gedeelte en voor het mid denstandsexamen." En dan ineens wat feller: "Ons vak wordt helaas nog wel eens ondergewaardeerd, maar neem nou maar van mij aan, dat er meer vastzit aan het goed stellen en nastel len van een fiets dan je in de verste verte kunt vermoeden." Bij het uit spreken van de laatste woorden kijkt hij zijn zoon Ben, telg uit de derde generatie van fietsenmakers aan, in de stellige overtuiging van die zijde bijval te kunnen verwachten. In die verwach ting wordt hij niet teleurgesteld, want Ben Jr. (24) die volgens moeder Corry eerder kon fietsen dan lopen, beaamt met het zelfbewustzijn en de rustige zekerheid van iemand die zijn vakbe kwaamheid gestoeld weet op een jaren lange ervaring en een rits diploma's: "Wij weten toch wel beter, Pa! En het is maar goed ook, dat onze klanten het verschil tussen een koekebakker en een vakman zien, anders hadden we het niet zo razend druk." Het is duide lijk dat vader en zoon een goed wieier- koppel vormen, doch vlak moeder Corry ook niet uit. In het gezin vormt zij de as waar alles om draait, in het huwelijk heeft zij onlangs met glans het zilver behaald en in de firma De Bruin tandemt zij al tientallen jaren mee als een volkomen zelfstandig be- heester van de uitgebreide afdeling rookartikelen. Al deze tijdverslindende bezigheden vervult zij met een stra lend humeur en dito lach, die waar schijnlijk de sleutel vormen van haar jeugdigheid. Voor haar huwelijk met Sjaak stond Corry al vaak achter de toonbank van de sigarenwinkel als voorbeeldige invalster van haar aan staande schoonmoeder, de huidige nog immer kwiek door het leven gaande Oma de Bruin, Corry, gniffelend: "In de begintijd van mijn huwelijk, toen ik nog steeds bijsprong in de winkel, zei een klant eens tegen mij: 'als ik U spreek, hoor ik U vaak zeggen... als ik mijn schoonmoeder niet had!, terwijl Uw schoonmoeder even vaak zegt.als ik mijn schoondochter niet had!" De familie De Bruin zit hecht in elkaar en de instelling om elkaar te helpen is hiervan het logische gevolg. Geen won der derhalve dat dochter Karin (22) die als vertegenwoordigster in de kin- der- en dameskleding van het bekende merk "Esprit" het handelaarsbloed van een echte De Bruin niet ver loochent, en ook schoonzus Marian, die eveneens op de Gallenkamp de Bruin- weg woont, bijspringen wanneer Corry even aan een adempauze toe is. Over haar werk in de winkel zegt Corry: "Ik vind dat geweldig om te doen. Het ver veelt me nooit. Ik ken de mensen en de FotoHerman van Dam mensen kennen mij. Die jarenlange vertrouwensrelatie leidt wel eens tot ontroerende ontboezemingen. Naast mijn werk heb ik dus ook nog een sociale functie. De klantenbinding is enorm en ik ben er trots op. Wat te denken van de man die zelf wegens ziekte verhinderd is om de straat op te gaan en die zijn vrouw verplicht om een busritje te maken naar Soest-Zuid, waar zich de sigarenzaak van Corry de Bruin bevindt, terwijl ze op enkele passen van haar woning de sigaretten voor haar man ook bij de supermarkt kan kopen." Terwijl de kan met verse koffie rond gaat springt het gesprek weer even gemakkelijk over op het onderwerp fietsen. Hoe lang ben je nu al weer eigen baas? "Veertien jaar. In 1971 heb ik de zaak van mijn vader overgeno men en ik ben hardstikke blij dat de familietradities in stand gehouden ku- nen worden, want zoon Ben heeft dezelfde opvattingen over vakman schap en klantenservice als zijn vader en grootvader. Voeg daarbij zijn frisse kijk op het huidige zakendoen en ik stel vast dat ik niet alleen rustig kan weggaan als dat zo nu en dan eens nodig is, doch dat ik ook nog wat van hem kan leren." Recycling en winkelcentrum De gedachten van Sjaak maken een sprong naar het jaar 1971 toen hij de zaak van vader overnam, en de gein van het komende verhaal valt af te lezen van zijn achter de brilleglazen van voorpret, twinkelende ogen. "Vader gooide nooit wat weg en hoewel ik ook wel een beetje behoudzuchtig ben, vond ik het toch noodzakelijk om eens een goede opruiming te houden. Er kwam dus het een en ander naast de vuilnisbak te staan. Niet voor lange tijd, want de lokale "morgenster" uit die dagen, zijn naam ben ik vergeten, laten we hem maar even Wimpie noemen, zorgde er wel voor dat het hele zaakje spoedig op zijn gammele bakfiets lag. Zo, daar ben ik van af, dacht ik. Totdat vader mij later op de dag trots kwam vertellen dat hij een leuk handeltje had gehad. Hij voerde mij naar zijn wagen waarvan de kof ferbak volgestouwd was met de onder delen die ik 's morgens bij de vuilnis bak had gedeponeerd. Gekocht van Wimpie zei vader, voor een prikkie! Kun je je voorstellen dat ik perplex was? En dat we daarna gegierd hebben van het lachen?" Ook ni buldert de lach door de kamer. De jongste zoon Jacco (15* steekt even zijn olijke gezicht om de hoek van de deur, maar hij is weer snel verdwenen. Heeft hij belangstelling voor het fiet- senvak? "Ik geloof dat het langzamer hand een beetje begint te komen", zegt Sjaak voorzichtig. "Hij moet het zelf maar bekijken. Dwingen is er hier niet bij". En met deze woordan schildert Sjaak op voortreffelijke wijze de geest die er in huize "Sjaak en Corry" heerst. Is er iets veranderd sinds de komst van het nieuwe winkelcentrum? "Jazeker", antwoordt Corry met grote beslistheid. "Meer klanten van buiten af. En het leuke ervan is dat ze blijven terugkomen. De verkoop van sloffen sigaretten is er aardig door gestegen, want deze klanten komen eens in de zoveel tijd en kopen dan voor die periode in. Ja, ik ben er wel gelukkig mee." Ook Sjaak ziet het wel zitten. "Er is mij Iets opgevallen", zegt hij. "Veel mensen komen op de fiets naar het winkelcentrum. Vaak komen ze dan mij mij voor een kleine reparatie, nieuwe verlichting, fietstassen, een bel, noem maar op. Ze zetten hun fiets bij mij voor een kleine reparatie, afloop halen ze hun rijwiel weer kant en klaar op. Leuk toch?" Rond de tafel zit een oerhollands gezin met een oerhollandse traditie: het re pararenen het verkopen van het populairste en gezondste vervoermiddel, de fiets. Geen gewone fiets, maar de échte Hollandse fiets. En met fietsen van Batavus, Fongers en Gazelle geven Sjaak en Ben Jr. blijk van hun voor keur voor oerhollandse producten die al vele generaties lang hun betrouw baarheid hebben bewezen. Omafiets, toerfiets, racefiets, rokertje, snoepje, strippenkaart, toto en/of lotto formulier, het is altijd iemand van de familie De Bruin die U eraan helpt. Het vakmanschap van de mannen, de char mante glimlach van de dames en het sociale contact met Corry zijn bij de prijs inbegrepen. Leuk trefpunt daar op de Gallenkamp de Bruinweg!

Soester Courant | 1985 | | pagina 15