De §ter KRJB B mm ll?8 Sucadelappen Commissie financiën stelt strenge voorwaarden aan nieuwbouw politiebureau hans huigenLADA iMMBiassn x k zo gezien Wethouder Menne: Politiebureau kost Soest maar 1.326.660 m kilo 1 Q98 Problemen voor de Soester Courant door Pasen «foto shop 'taartje INLIJSTEN? Sanitair en Tegels Bestuur overweegt opheffing en liquidatie Federatieve Raad Put in de Koninginnelaan dicht 63e JAARGANG NO. 33 WOENSDAG 10 APRIL 1985 BIJ VAN KOOY LEAST U EEN MERCEDES-BENZ STATIONWAGEN VOOR Eigewijze mode voor sportieve mannen Jackets - Shirts Sweaters Vesten - Truien Paritalons Combinaties Schiesser - Robson SALAMI MAAS- LANDER van 18.98 voor X Hollandse ANDIJVIE Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Honsbergen Totl5me' een nieuwe Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Sauna Soest door GerardPaul Playboy PER KILO Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Wethouder Menne bepleitte dat er voor de bouwtijd met enige flexibiliteit teruggerekend moest worden naar het aanvangstijdstip van de bouw. Belas tingverhoging zit er volgens de wethou der niet in, althans: "De bedoeling is dat dat niet het geval is ten gevolge van dit project", merkte hij enigszins moei zaam formulerend op. De heer Van Dongen - chef Financiën van de gemeente - vond Van Logten- steins suggestie om het krediet te splitsen hoogst ongebruikelijk, maar kon wel akkoord gaan met een onder deling van het krediet in "hoofdstuk ken' die afzonderlijk bewaakt zouden worden. Wethouder Menne beloofde dat bij het publiceren van het bestek een "verdeelde" begroting zou worden aangeboden. Het "verplaatsen" van bomen noemde hij "heel duur": "Daar moet de raid dan maar een apart krediet voor be schikbaar stellen." Hij beloofde Van Logtenstein suggestie om e bomen eventueel te verkopen in overweging te zullen nemen. De commissie sprak tenslotte nog over de wenselijkheid van een kunstwerk bij het nieuwe bureau. Jan Visser wilde dat er in een vroegtijdig stadium e Wethouder J. L. Menne (CDA). kontakt zou worden gezocht met de kunstenaar Cyril Lixenberg, die al een ontwerp heeft gemaakt. Harde eis Willem Blaauw herhaalde nog eens het WD-standpunt dat elke maand uitstel "meegenomen" was. In dat verband benadrukte hij opnieuw de harde eis van het op de lijst van minister Ruding staan. "Meestal weten we in juli trou wens al wat er op Prinsjesdag uit de bus komt, dus een klein uitstel kan niet al teveel problemen opleveren. Wethouder Menne constateerde dat de commissie in beginsel voor de bouw van het nieuwe politiebureau was, mits aan de voorwaarden zoals de commis sie die had aangegeven voldaan zou worden. In de discussie over wat nu werkelijk de kosten voor de gemeente Soest zijn als binnenkort wordt besloten tot de bouw van het nieuwe politiebureau aan de Dalweg verstrekte de wethouder van Financiën, drs. J. L. Menne (CDA) ons de volgende toelichting: "Wat kost de gemeente Soest het nieuwe politieburo aan de Dalweg, indien dat buro per 1 juli '87 in gebruik wordt genomen? Om deze vraag te beantwoorden dienen de lasten (stichtingskosten) en baten (Rijkssubsidie) te worden uitgedrukt in guldens van dezelfde datum. In de volgende berekening is gekozen voor 1 juli 1987, de datum van de geplande ingebruikneming van het nieuwe buro. Stichtingskosten per 1/7 '87 ƒ6.994.000,- Rijksbijdrage per 1/7 '87, 5.667.340.- Gemeentelijke bijdrage per 1/7 '87 ƒ1.326.660,- De gemeente Soest verdeelt de betaling over 51 jaar, hetgeen 51 gelijke jaarlijkse termijnen betekent van ca. 100.000,- (rente en aflossing). Dat betekent echter niet dat bet nieuwe politieburo de gemeente Soest een bedrag van ruim 5.090.000,- kost. Het volgende voorbeeld maakt dat duidelijk. Stel A koopt een woning voor 150.000,- en betaalt d.m.v. een lening (hypotheek) tegen 8% rente met een looptijd van 30 jaar. Hoewel de betaling d.m.v. 30 jaarlijkse gelijke termijnen van 13.324,- geschiedt, betekent dat niet dat de woning daarmee 30 x 13.234,-= 399.720,- kost op de koopdatum. Neen, de woning kost 150.000,- op de koopdatum en de rest 250.000,-) is nodig omdat A de betaling uitstelt!" Laat u voorrekenen dat een Mercedes-Benz van Van Kooy goedkoper is dan u denkt Bijvoorbeeld een 240 TD-VAN op basis van een 25000 km-kontrakt reeds voor 1875,- per maand excl. BTW. HET BESTE VAN DE BESTE v. Weedestraat 7 Soest Alleen donderdag Alleen donderdag 100 gram Alleen donderdag KILO Alleen donderdag Bij voetbal op straat kan 't gebeuren dat ruiten gaan breken en scheuren wanneer dat geschiedt vergeet u dan niet Van Eda helpt vlot, zonder zeuren. Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest Gebrek aan tijd en zetcapaciteit, door het uitvallen van de maandag (tweede Paasdag) als produktiedag voor deze editie van de Soester Courant, heeft ons helaas ge noodzaakt een aantal artikelen en ingezonden berichten te bekorten of te bewaren voor de editie van 17 april a.s. Wij rekenen in deze situatie van overmacht graag op het begrip van lezers en scribenten. Redaktie Abonnement per halfjaar 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, jb Peters bv, voor wonen in de groene zone. Jazeker, wij zijn jarig en hebben daarom 1000 gratis kleurenfilms weg te geven, als u bij ons uw volle fotorolletje laat ontwikkelen en afdrukken. Geldig zolang de voorraad strekt. Koninginnelaan 11 Soest lel 23737 GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Met 4 naar de SAUNA voor de prijs van 3 Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 Nadat de commissie Algemene Be stuurszaken vorige week met nogal wat vijven en zessen het groene licht had gegeven voor de nieuwbouw van het politiebureau van Soest (aan de Dalweg), kwam het voorstel vorige week donderdag opnieuw ter tafel in de vergadering van de commissie Finan ciën, die zich met de financiële aspec ten bezighield. Met name de fracties - WD en CDA - blijken weliswaar vóór nieuwbouw te zijn, zoals in het raads voorstel van het College van Burge meester en wethouders wordt bepleit, maar zij verbinden daaraan zeer stren ge voorwaarden, zoals een volstrekt harde toezegging (in september) van de minister van Financiën dat Soest de begeerde rijksbijdrage van een kleine 6 miljoen gulden ook inderdaad zal krijgen, en dat er een zeer strak tijdschema voor de bouw wordt opge steld, teruggerekend van het geplande tijdstip van ingebruikneming op 1 juli 1987. Neks Blommers (VVD) opende als eerste de discussie met de eis op tafel te leggen van een "tijdlijn". "Wanneer wordt wat gedaan en op welk tijdstip wordt daarvoor geld beschikbaar ge steld?" wilde zij weten. "De VVD wil ook graag een nieuw politiebureau, maar niet ten koste van alles! Zij bracht naar voren dat elke maand uitstel 40.000 gulden minder zou kosten. Gezien het feit dat de eerste uitkering van Rijkswege pas in februari 1988 tegemoet kan worden gezien wees zij erop dat er dus nog eens 7 maanden extra door de gemeente zelf moeten worden voorgefinancierd. "Wanneer moeten wij precies betalen voor die dingen waar het rijk geen geld voor geeft?" wilde ze verder weten. Belastingverhoging? Haar fractiegenoot Willem Blaauw kri tiseerde het feit dat er van de plannen nog niet zoveel bekend was gemaakt. "Het meeste weten we uit de pers, en daar moet je 't als raad dan maar mee doen." Hij vroeg zich ernstig af of de nieuwbouw door de gemeente voorge financierd kon worden zonder belas tingverhoging voor de burgers. "1986 wordt toch al een moeilijk jaar, en elke maand dat je 't uitstelt wordt het goedkoper. Als Soest In september niet op de li jst van minister Ruding blijkt te staan moet de beslissing in elk geval worden uitgesteld", aldus het WD- raadslid. "Daarom is een duidelijk tijdschema zo belangrijk. Dat we een nieuw bureau willen, dat staat vast. Maar wanneer, dat is een andere vraag. Ries van Logtenstein (CDA) consta teerde dat het voorstel zoals het er nu ligt wel grotendeels afgestemd was op wat de raad heeft te kennen, gegeven, maar sloot zich ook aan bij de WD- leden. Hij vond bovendien dat het voorstel maar "matig" was onder bouwd, voor wat betreft het bouw schema en de financiële aspecten. •"Het.belangrijkste vinden we niet in de stukken terwijl dit toch één van de belangrijkste investeringen sinds ja ren is Grove pot Naast andere punten van kritiek noem de hij het geen goede zaak dat het College de raad om een krediet van 8 miljoen in één keer vraagt. Hij wilde dat liever opsplitsen in deelkredieten voor met name de bouwkundige kos ten, de inrichtingskosten, de meldka mer, de telefoon-installatie en een post onvoorzien. Daardoor zouden onver hoopte kredietoverschrijdingen beter beheerst kunnen worden. "Anders wordt het één grote pot, waar iedereen maar wat uithaalt, zodat er aan het eind niemand meer verantwoordelijk gesteld kan worden voor de kredietbe waking." Ook hij onderstreept de harde eis dat Soest op de lijst van het ministerie van. Financiën zou staan. Tenslotte wees hij erop dat op de bouwplek nu een "kapi taal" bomenbestand aanwezig was. Hij wilde niet dat die gekapt zouden wor den, al wisten zijn VVD-collega's te vertellen dat de bomen al weg waren. J. van Garderen (SGP etc.) wilde niet alleen een zeer zorgvuldige kredietbe waking, maar ook een kostenbewa king. "Hoe kun je nu weten of de bouwkosten juist zijn? Er wordt tegen woordig voor veel minder geld ge bouwd dan vroeger." Eventueel moest daarvoor maar een extern bureau worden ingeschakeld. "Ik weet niet of gemeentewerken daarvoor wel vol doende kennis in huis heeft", aldus Van Garderen. Hij voelde veel voor Van Logtenstein idee om het krediet op te splitsen. Adriaan Pothuizen (D'66) toonde zich andermaal zonder voorbehoud voor stander van het krediet. "Ik heb daar niets aan toe te voegen". De suggestie om het krediet te splitsen leek hem onwerkbaar en hij steunde haar dan ook niet. Lek boven Jan Visser (Progressief Soest) toonde zich opnieuw ingenomen met het voor stel. Hij verweet de VVD dat die zich nog altijd terughoudend opstelde, nu er in Soest al 30 jaar over een nieuw bureau wordt gesproken. "Het is ver schrikkelijk belangrijk dat het er snel komt. Vooral nu we in Soest weer zoveel geld hebben dat we kunnen zeggen dat het lek boven is." Wethouder Jan Menne (CDA) toonde zich verheugd over de kritische bena dering van het voorstel. "Het gaat tenslotte om zeer grote bedragen. Dat we door te wachten 40.000 gulden per maand besparen is juist, zeker als we bedenken wat daarmee allemaal ge daan kan worden." Hij voelde niet al te veel voor het idee om het krediet te splitsen. "Ik heb alle vertrouwen in de huidige gang van zaken in de gemeente Soest." De wethouder vertelde dat hij eens had nagekeken wat er in de afgelopen jaren was gebeurd met 26 grote projecten in Soest, met een gezamenlijke waarde van 8 miljoen. "Bij al die projecten zijn we beneden, soms zelfs ver beneden het krediet gebleven dat de raad beschik baar stelde. Het eindresultaat blijkt vertrouwen te geven." Hij complimen teerde in dat verband de directeur van Gemeentewerken en diens medewer kers en zijn collega-wethouder van Openbare Werken, de heer Oudemans. Geen 5 miljoen Hij liet verder weten dat de in het voorstel genoemde gelden "contant" zijn gemaakt per 1 juli 1987. "De guldens die we later uitgeven zijn minder waard. Een gulden van nu is over tien jaar bijvoorbeeld nog maar 30 cent." Hij weersprak ook de bewe ring dat het nieuwe bureau de gemeen te Soest 5 miljoen zou gaan kosten. "100.000 gulden in 1987 is een andere 100.000 gulden over 40 of 50 jaar." Hij merkte op dat de gemeente Soest op die manier nog geen 20 procent van de kosten voor haar rekening nam, waarop Neks Blommers interrumpeer de: "De bedoeling is overigens nul procent!" Van Logtenstein wees erop dat - uit gaande van een uitgekiend bouwplan - pas in mei 1986 in plaats van september 1985 met de bouw begonnen hoeft te worden. De problemen binnen de Stichting Fede ratieve Baad Welzijnswerk Ouderen te Soest, die de laatste maanden naar buiten zijn getreden, hebben ertoe geleid dat het dagelijks bestuur zich vorige week tot de leden van het ("algemeen") bestuur heeft gewend met het voorstel de Federatieve Raad op te heffen en te liquideren. Het personeel - waarmee het bestuur in een diepgaand conflict is komen te verkeren - zou dan moeten overgaan in dienst van de gemeente Soest. Het dagelijks bestuur heeft de leden laten weten dat het in de afgelopen jaren "door lopend. intensief en met veel geduld heeft gepoogd het werk van de Federatieve Raad tot ontplooiing te brengen, waarbij de medewerking van de functionarissen als een onmisbare factor werd be schouwd." Het dageljks bestuur schrijft dat nu moet worden vastgesteld dat de functionarissen de werkzaamheden die van hen verlangd mochten worden volstrekt onvoldoende hebben uitgevoerd. "Na alle pogingen om het tegendeel te bewerkstelligen moet het bestuur thans constateren dat het geen en kel vertrouwen meer heeft in de functio narissen." Het tekent daarbij aan dat het meest voor de hand liggende beleid nu zou zijn de functionarissen te ontslaan, maar na de "zeer ongelukkige uitspraak van de kan tonrechter wenst het bestuur niet de daarmee gepaard gaande uitputtende e- nergie te besteden aan het ter hand nemen van ingewikkelde en langdurige ontslag procedures. Daar komt nog een aantal te genwerkende factoren bij, aldus het dage lijks bestuur, die ontstaan zijn buiten de Fe deratieve Raad om, zoals de perspubli- katies en de reacties vanuil politieke kringen." Daarmee ziel het bestuur van de Fede ratieve 'Raad zich voor een "volstrekt on werkbare en uitzichtloze situatie ge plaatst, waarvoor het niet langer de ver antwoording wenst te dragen," en die thans leidt tot de volgende voorstellen 1. De Federatieve Raad wordt opgeheven en geliquideerd, waartoe de statutair voorgeschreven procedure zal worden gevolgd 2. Het personeel dat in dienst is van de Fe deratieve Raad wordt overgedragen aan de gemeente Soest 3. De thans lopende belangrijke werk zaamheden in de zorgsector, zoals de maaltijdvoorziening en de alarmering, worden overgedragen aan de samenwerkende tehuizen voor ouderen 4. Sociaal-culturele werkzaamheden wor den overgedragen aan daartoe geëigende instanties 5. Het verdient overweging te zijner tijd een onafhankelijke adviesraad te vormen voor het ouderenbeleid in Soest. Taakstelling en samenstelling van deze raad zullen de uitkomsten zijn van het te voeren overleg tussen allen die betrokken zijn bij het welzijn voor ouderen in Soest. Inzittenden licht gewond bij autobotsing Bij een aanrijding die zich vorige week voordeed op de kruising Birkstraat/- Ferdinand Huycklaan raakten twee in zittenden van een van de wagens licht gewond. Zij liepen verwondingen op aan hun hoofr. Het ongeluk ontstond toen de automobiliste mevrouw A. v. d. W. (52) uit Soest van de Ferdinand Huycklaan het kruispunt opreed zon der voorrand te verlenen aan de auto van de heer D. v. d. Z. (20) uit Tiel. Diens medepassagiers, de 29 jarige E. H. uit Roiierdam en de 41-jarige J.S. uit Den Haag, raakten dot.r u. klap ge wond. Showroom De indrukwekkende, diepe put, die enige tijd het verkeer over de Konin ginnelaan heeft gestremd, is weer dicht. Vorige week werd en levensgrote af- dekplaat over de put aangebracht, die later werd bedekt met zand, waarop de bestrating weer werd aangebracht. Onder het wegdek van de Koninginne laan bevindt zich overigens nog dezelf- Foto: Herman van Dam de grote put, die nu echter aan het gezicht is onttrokken. In de diepte is een nieuwe riool-over- stortput gemetseld, zoals er overigens al zes in Soest zijn aangebracht. De overstort van het rioolwater is daarmee verbeterd. Ook in de Regentesselaan is onlangs een dergelijke put aange bracht. Toen ons nieuwe kantoorgebouw nog rook naar verf en vers-gelegde vloer bedekking werden wij in de gelegen heid gesteld het schoons te tonen aan allen die ons lief en dierbaar zijn. Bij zo'n gebeurtenis raken twee sferen el kaar en als het goed gaat nemen beide partijen er iets van mee, vloeien de huiselijkheid en de werksfeer even in elkaar over. Het was een alleraar digst gezicht om te zien hoe al die parmantig stappende mannen op de voet gevolgd werden door hun belang stellende wederhelften. Alleen Willem had een vrouw die zo te zien getrouwd was onder de uitdrukkelijke voorwaar de dat ze nooit en te nimmer in de schaduw van haar echtvriendje zou opereren, hetgeen ook iets zegt over Willem die zonder problemen achter haar aan dribbelde alsof hij en niet zij werd rondgeleid. Een beminnelijk mens die geen vlieg kwaad doet. Zelfs niet als hij op de meest onverwachte momenten op zeer humoristische wijze uit zijn hoekje schiet om zich daar even snel weer in te nestelen. Deze Willem was onzichtbaar aanwe zig op een samenscholing van perso neel, ter gelegenheid van een van de ve le feiten uit het repertoire feestelijke gelegenheid, die mensen kunnen ver zinnen als zij trek in koffie met gebak hebben. Een van de borrelpraatonder- werpen trok de aandacht en het ge sprek laaide hoog op. Totdat iemand meende zijn gelijk te kunnen binnen halen door het gedrukte woord er bij te slepen. "Ik heb het zelf gelezen in de Playboy. Een heel goed artikel. Willem, haal jij het eens even, als je wilt". De goede man verschoot van kleur, rechtte zijn ruggetje en zei trekkebek kend: "Eh, ik? Hoezo Playboy?" Betrapt keek hij met grote ogen om zich heen. Zijn blikken doorkliefden de schuldige stilte die als een natte deken over het gezelschap was geval len. "In je onderste lade, links" douwde de gelijkhebber onbarmhartig door. "Ik zal eens even gaan kijken" zei Willem afgemeten en met de klem toon op alle ennen. Hij stond op van zijn stoel waar hij een halve minuut later weer op ging zitten, de Playboy dichtgeslagen op zijn schoot. Vanaf de voorpagina drong zich een wulpse dame, schalks knipogend van boven haar weelderige boezem, aan hem op. Een ingehouden proesten prikte de genante stilte door, gevolgd door een lachsalvo dat als startschot voor een uitbundig feest klonk. Een paar tellen later brak de zon ook bij Willem door en ging de Playboy van hand tot hand. Tegenwoordig kan het gebeuren dat hij me met twinkelende oogjes naar zich toe wenkt en mij wijst op een foto in kleur waarop een lid van het vrouwe lijk geslacht haar vooruitstrevende snoeptafeltje toont. "Toch een mooie vrouw, hè" zegt hij dan gnuivend- Hij hoeft nu niet meer stiekem te snoe pen van onbereikbare groene blaadjes en hij jaagt nog steeds liever een vlieg het raam uit dan hem dood te slaan. Gerard Paul rf[

Soester Courant | 1985 | | pagina 1