12984 TAXI KLOMP ^É!ilik* BALKAN MENU De aardappel een bereisde wonderknol Café-Restaurant Soestdijk Hulpverleningsadressen SOESTER COURANT PAGINA 21 WardayAmerika en de wereld na de atoomoorlog VOORKOMING MISDRIJVEN Filmavond in de Vijverhof Burgerlijke stand Kasteelconcert in Groeneveld Instrumentenparade Muziekschool RMA R.K.kerkdiensten Lezing over erfrecht bij Alg. Mil. Pensioenbond NCVB Soest-Zuid TEL. Opbrengst rommelmarkt Vogelvreugde ZONNEGLOREN Felicitaties voor de AROS Predikbeurten SOESTER COURANT Talentenjacht en/of Playback-show in de Vijverhof Jeugdmiddag van 'De Vrije Vogels' Kontaktavond 'De Vrije Vogels' Vredehof straat 6-3761HB Soest tel.02155-12525 NU OOK IN SOEST! JOEGOSLAVISCHE SPECIALITEITEN Stichting Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen Soest Kinderbingo in de Vijverhof Medische dienst N.C.V.B. afd. Soestdijk Iedereen eet wel eens een Bintje, de be roemdste aardappel van onze streken. Maar dat er zo ongeveer vijfduizend rassen bestaan en dat er nog steeds ex pedities worden uitgerust om nieuwe te ontdekken, is een verhaal waar men niet zo gauw aan denkt als je kruimige piepers eet. Er is in de loop der jaren heel wat gesleuteld aan de erfelijke ei genschappen van de aardappel. Pas in 1893 kweekte Geert Veenhuizen een aardappel die er zijn mocht: de Eigen heimer. Een andere bekwame sleute laar was meester De Vries, een friese onderwijzer. Begin 1900 kweekte hij een fiks aantal rassen, die hij stuk voor stuk de naam van een van zijn negen kinderen gaf. Maar toen hij zijn tiende ras had uitgedokters, noemde hij dat naar zijn knapste leerlinge van zijn schooltje: Bintje Jansma. Nu nog een puike pieper, moeilijk te overtreffen in kwaliteit. Voordien was de aardappel een wild, exotisch gewas uit een ver land over zee. Hoe deze knol over de aarde reisde en hoe er over hem werd geoordeeld, beschrijft Frans Buissink in het augus- tus-nummer van Grasduinen. De inlanders noemde hem 'papa' In de 16e eeuw kwam Francisco Pizar- ro, de Spaanse conquistador en staats- boef in Zuid-Amerika, met de opdracht om het nieuwe land en zijn goud te ver overen. In zijn kielzog dobberde een ze kere admiraal Pedro de Cieza de Leon mee, die reisnotities maakte. Hij be schreef in 1538 als eerste een plant met eetbare knollen, die de inlanders "pap" noemden en die Inca's verwerk ten tot chuno, een soort puree. Het was de aardappel. Op hun terugreis naar Spanje namen de veroveraars, behalve de geroofde schatten, ook nog wat curiositeiten mee:papegaain, maïskol ven, pepers en papa's. De papa's wer den rond de Spaanse hoven in de grond gestopt; de edelen en hun dames babel- den geamuseerd over de reuze aardige bloemen die eruit groeiden. Heilig of zondig? Rond 8000 voor Christus komt in Zuid- Amerika een primitieve vorm van landbouw op gang, waarin de aardap pel vrijwel zeker een rol heeft gespeeld. De duizelingwekkende hellingen van het Andes-gebergte waren immers vanouds rijk aan nachtschade-achtige planten, zoals de "Solanum tubero- tum." Samen met andere knolvormen- de soorten dienden die de Indianen van Chili en Peru tot voedsel. Dit voedsel speelde zo'n belangrijke rol dat de knol als heilig werd beschouwd. Anders verging het Solanum Tubero- sum in Europa, de immigranten die in de 16e eeuw een grillige oervorm had den. Ze waren krom, vol bobbels en hadden merkwaardige kleuren: rood, geel en zwart. De Spanjaarden noem den ze misprijzend truffels; tartuffo's waar mogelijk het Duitse woord kar- toffel van afgeleid is. Het gerucht ging, dat de pieper een helse knol was, door de duivel zelf uit Egypte gehaald om melaatsheid en kwaadaardige ge slachtsdrift onder de Christenen te ver- speiden. Toch werden er in de omgeving van Lyon in 1593 aardappelen gerooid, maar in 1630 werd er een decreet uitge vaardigd, dat het telen verbood. Wat onder de grond groeide en zulke mon sterlijke vormen aannam, moest wel iets zondigs wezen. Niet het loof. De invloedrijke Sir Walter Raleigh had aan de overzijde van het kanaal andere besognes met de aardappel. Na een enigszins mislukt aardappelbanket voor de edelen van het land - de koks zetten het uigelezen gezelschap het ge kookte loof en de bessen voor, die het vergif Solainine bevatten - liet hij de knol telen op zijn landgoed in Zuid-Ier- land. De bevolking wist van meet af aan de nieuwe voedselbron naar haar juiste waarde te schatten: ze aten dan ook de knollen. De Ieren zijn nog steeds geweldige liefhebbersmen zegt dat zij er niet voor terugdeinzen per man drie kilo "praties" per dag te eten. Een groot deel van het succes van de aardappel is te danken aan de betrek kelijk makkelijke teelt. Het is makke lijker de aardappel in de grond te stop pen, dan de planten te zaaien. Uit zo'n "potertje" groeien binnen zestig dagen tien tot vijftien nieuwe aardappels. Aardappels zijn bovendien rijk aan vitaminen, mineralen en voedzaam zetmeel en ze bevatten nagenoeg geen vet. Voedingskundigen prijzen hem ho ger dan de befaamde sojaboon. Nederlanders eten per persoon per jaar 62 kilo en gebruiken daarbij nog eens 21 kilo in de vorm van chips, zoutjes, puree of andere aardapelpro- dukten, zoals. stijfsel. De Belgen we ten er ook raad mee: 103 kilo per per soon per jaar. De Britten gaan meer aardappels eten, want de huishoud beurs is daar de laatste jaren krap ge worden. Papa, de knol die Pizarro geen blik waardig keurde, heeft de wereld ver overd. Papa is nog steeds de vriend van arme mensen. 0 Uit een "potertje" groeien binnen zestig dagen tien a vijftien nieuwe aar dappels. Van het oorspronkelijke poot- aardapeltje is dan niets meer over; die heeft al zijn energie gestopt in het "uitzendenvan stengels. Het is 28 oktober 1988. Tien over vier. Tussen de Verenigde Staten en Rusland is een beperkte nucleaire oorlog uitgebroken. Washington bestaat niet meer. Moskou evenmin. New York City is een dode plek. Zes miljoen Amerikanen overlijden direct. Nog zeventig miljoen in de vijf daaropvolgende jaren. Dan is het 1993. En dan speelt 'Warday', een boek van de Amerikanen Whitley Strie- ber en James Kunetka. Strieber is een romanschrijver, bekend van o.m. 'De Honger" (verfilmd met David Bowie), een anders-dan-anders horrorverhaal: James Kunetka, een wetenschapsjournalist, gespecialiseerd in nucleaire zaken en auteur van o.a. een boek over Robert J. Oppenheimer. 'Warday' is zijn idee. Hij zoch de hulp van jeugdvriend Strie- Kunetka: 'We hadden bij het ber om er vorm aan te geven. Een bij- schrijven van dit boek èén doel voor zondere vorm. Want de auteurs zijn als privé-personen de hoofdfiguren in een reis door wat er nog van Amerika over is. Ze leveren een reportage, vermengd met interviews met overlevenden, eco nomische gegevens, bevolkingsonder zoeken, officiële documenten. Fictie gepresenteerd als feit. Amerika na de bom. Schrijvers Kunetka en Strieber vullen elkaar aan in een repeteervuur van antwoorden. Strieber: 'De Oorlog is uitgebroken, maar Rusland valt Europa niet aan. Want Europa heeft haar veiligheid in eigen handen genomen en tegen Ame rika gezegd: Als jullie wapens afvu ren zonder ons er in te kennen, bestaat de Navo niet meer. Rusland weet dat en laat Europa buiten schot. Boven Amerika en Rusland ontploffen tege lijkertijd Electro Magnetci Pulse- wapens. Wapens die x- en gamma-stralen met zo'nhoge kracht uitzenden dat alle computers vernield worden, alle auto ontstekingen niet meer werken, alle radio's en tv's kapot zijn en de com municatiesystemen weggevaagd zijn. Vandaar dat Washington en Moskou niet verder kunnen.' 36 Minuten Kunetka: 'De oorlog duurt maar 36 minuten. Maar in die 36 minuten wor den de Verenigde Staten honderd jaar teruggeworpen. Wat wij laten zien, is een portret van dat Amerika. Die Electro Magnetic Pulse bestaat echt. Dat is geen bedenksel van ons. Die komt vrij bij elke explosie, zelf bij TNT. Maar op een ongelooflijk krach tige manier bij een nucleair wapen. 50.000 volt. 100.000 volt, misschien wel 125.000 volt per meter. Een kracht die alle electronisch gestuurde apparaten uitschakeld. Dat verandert de wereld volkomen. Het bankwezen stort in el kaar, de vier miljard dollar die op het moment van de aanval in heel Amerika overgemaakt worden, verdwijnen. Belangrijk geld voor salarissen en rekeningen. Dat brengt een ketting reactie op gang en we zitten met een depressie die groter is dan die van 1930. Toen verdwenen drie van elke tien dol laar. Met 'Warday' houden zes van de tien dollaar eenvoudigweg op te bestaan. Dus een algemene chaos breekt uit, de aandelenmarkt stort in, banken gaan kapot. Zwart portret Whitley Strieber: 'Maar er zijn veel complexere zaken. De staten van Ameri ka vallen uiteen. Californië heeft niet geleden, blijft 'de gouden staat' en sluit de grenzen hermetisch. Het zuid westen van de VS komt in handen van Hispanics, die een eigen staat, Aztlan, creëren. De 'fall out' heeft de graan voorraden vernield, branden woeden voort, het nucleaire stof maakt nieuwe graanbouw onmogelijk, er heerst hon gersnood. Het is een complex, maar erg zwart portret van vvat er over is van de Verenigde Staten. We noemen ons boek liever niet een roman. Het is een boek waarin we fictie gebruiken. Je zou het als een documentaire moe ten lezen. De lezer is daar, op de plek ken waar wij ons bevinden, in 1993. Daarom gebruiken we onze eigen na men, onze eigen farr/ilies.' ogen. Onze regering stelt altijd dat een nucleaire oorlog 'fightable, survivable and winnable' is. Te bevechten, te over leven en te winnen. Wij willen die term 'te overleven' nader bekijken. We willen het publiek duidelijk maken wat dat exact inhoudt. Het is essentieel dat mensen weten hóe leefbaar dat overleefbaar feite lijk is. Daarom hebben we gezorgd voor een sluitende wetenschappelijke achtergrond. Hebben we alle facetten van de samenleving laten zien. De traditionele romanvorm zou daarvoor veel te slap zijn geweest. Daarom deze, andre aanpak.' Europa: sleutel Kunetka: 'We zijn zo snel mogelijk met dit boek op de markt gekomen, omdat we de internationale situatie te ge vaarlijk vinden. We zijn bang dat de vredesonderhandelingen alleen maar bij praten blijven. Zodra Tsjernenko zei dat hij wel wilde praten, kwam Reagan met het punt van verificatie aanzetten, waarover ook al verschillen van mening bij Salt II waren. Het lijkt of de klok steeds wordt terug gedraaid. Van beide kanten.' Whitley Strieber. 'De sleutel voor vrede ligt in Europa. Veel eerder dan in de Verenigde Staten. De impasse tussen de supermachten is veel te diep. Ik geloof dat Europa, met de wapens die er nu zijn, tot een eigen veiligheids verdrag moet komen. Grote kans dat Rusland dan best wil luisteren. We geloven dat dit boek ook een bood schap voor de Europeanen heeft.' 'Warday' verscheen bij Elsevier en kost 27,50. m Een zaak van de politie èn u. De wijkvereniging Overhees organi seert op vrijdagavond 19 april a.s. een filmavond in de Vijverhof. Vertoond wordt de film waarin een Amsterdams jongetjes de hoofdrol speelt. Aanvang 19.30 uur. Leden en donateurs betalen voor een entreekaart 4.-; in- troducé's het dubbele. GEBOREN: Angelique, dochter van A. J. Kreté en A. D. de Zoete. - Priscilla Nella, doch ter van W. Wielders en B. van Ee. - Eny. zoon van E. A. H. Tammer en E. D. Zilverberg. - Ariane Merette, doch ter van J. A. W. Willemse en M. A. van den Broek. - Sharon, dochter van J. W. Zeijseink en P. S. Verhoeven. - Eline. dochter van H. G. P. van Luijn en H. A. Heesters. - Bastiaan Dirk, zoon van T. van Vulpen en T. C. Streefkerk. ONDERTROUWD: Bruno Carel Antony Nicolas en Marion Janneke Rodenhuis. - Jan Jacob Steur en Anneliesje Marina Jonasse. - Larry James Jarrard en Elze Pauline Goe- bertus. - Koen Houtkamp en Kitty Brien. - Robertus van Hornsveld en Barbara Antoinette Diemers. Bernhard Jan Kolkman en Manon Yvette Roelands. - Brand Bijlard en Marisa Lenarduzzi - Patrick James Rellum en Sandra Weijers. GEHUWD: Mike John Vermeulen en Yvonne Janet van Marle. OVERLEDEN Tjitte Wassenaar, wed. van M. Tjals- ma. -Johannes Wilhelmus van der Veer, echtgen. van M. van den Broek. - Gerrit Rekké, echtgen. van H. M. van der Baan. - Catharina Gerarda Maria Peters, wed. van J. C. A. van Duren. - Jozef Franciscus Okkerman, echtgen. van H. M. J. de Jong. - Wilhelmina Drost, echtgen. van F. P. H. van Deijl. Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest - Baarn - Eemnes. Burg. Grothestraat 74, Soest, tél. 19004. Spreekuur Afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soesterberg: Geref. Kerk, Gen Win kelmanstraat 103, iedere donderdag, van 14.00-15.00 uur, tél. 03463-2606. Afdeling maatschappelijk werk In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soèsterberg: Geref. Kerk, Gen Win kelmanstraat 103, iedere woensdag en vrijdag van 9.30 tot 10.30 uur, tel. 03463- 2606. ADRESSEN TE SOEST Gemeentelijke Sociale Dienst afdeling maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brink weg 79, tel 16744, toestel 322. Spreekuur maatschappelijke werken den, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. Prot. Sociaal Centrum Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amers foort en omgeving. Spreekuur dageljks van 9.00 -10.00 uur, Bergstraat 29 te Amersfoort. Telefoon 033-10441. Sociaal Pedagogische Dienst (Maatschappelijk werk t.b.v. verstan delijk gehandicapten) 't Zand 25, 3811 GB Amersfoort, telefonisch bereikbaar van 09.00 -17.00 pur. Tel. 033-720624. Fed. Ned. Vakbeweging afd. Soest/Soesterberg. Informatieadressen Soest: A. Brand. Beetzlaan 99. tel. 19053; K. Spiegel, Verl. Talmalaan 17, tel. 16195: C. v. d. Brul, Harperpad 13, tel. 16640. Soesterberg: K. Baars, Postweg 73. tel 3706; J. Poort, Gen Winkelman straat 66,tel. 2404. Op zaterdag 13 april a.s. wordt in Kasteel Groeneveld het laatste concert van de lo pende serie "Kasteelcóncerten op de za terdag" gegeven. Als solist treedt op Rian de Waal, piano. Het concert begint om 20.15 uur. Op het programma staan werken van Bach, Mendelssohn. Beetho ven, Chopin en liszt. Toegang 12,50; CJP en Pas 65 11.-. Op woensdag 24 april a.s. worden in de Ptrus- en Pauluskerk aan het Kerk plein weer veel kinderen verwacht die een muziekinstrument willen gaan bespelen maar die misschien hun keus nog niet hebben gemaakt. Leeftijdgenootjes demonstreren daarom voor hen een aantal instrumenten, apart en in samenspel. Het adspirantenorkest van de Regiona le Muziekschool laat zich horen onder direktie van Qui van Woerdekom, die ook de avond leidt. Behalve de muziek schoolleerlingen uit de Algemene Muziekale Vorming-klassen zijn ook andere jongelui met hun ouders van harte welkom. Deze demonstratie, die precies om 19.00 uur begint, duurt on geveer een uur. De toegang is gratis. Inbraak Bij een inbraak in de woning van me vrouw V. d. D. aan de Willem de Zwij gerlaan heeft de dader enige tijd gele den al een gouden ring, twee zilveren ringen, een zilveren armband en 70 gul den aan buitenlandse valuta buitge maakt. Hij kwam de woning binnen door de ruit van een' van de tuindeuren te verwijderen, nadat hij eerdere po gingen via een bovenlicht en de keukendeur had moeten staken. Zatermiddagmuziek Op zaterdag 13 april a.s. vindt in het ka der van het Johan Sebastiaan Bach project in de reeks Zaterdagmiddag- muziek Domkerk het derde concert plaats. In dit project zullen alle Cantates met obligaat orgel worden uitgevoerd. Op 13 april zal dit Cantate no. 29 "Wir danken dir" zijn, die Bach schreef ter gelegenheid van de Ratswahl in 1731. Bovendien zal de derde Triosonate voor orgel worden gespeeld door Jan Jansen. Uitvoerenden zijn het koor en barok- orkest van de Domcantorij en de solis ten zijn: Christine Jansen, sopraan; Bernadette Bouthoorn, alt; Henk Vonk, tenor. Kees Jan de Koning, bas. Het geheel staat onder leiding van Domcantor Marten Kooy. Het concert begint om half vier en de toegang is gratis. Parochie Soest, Kerkplein, tel. 12688. Zaterdag 8.30 en 19.00 uur zonaag s.üu, 9.30 (hoogmis) en 11.30 uur In de week H. Missen te 8.30 en 19.30 uur Parochie Soestdijk, Burg. Grothestraat, telefoon 12775. Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.00 en 11.00 uur Dinsdag en donderdag 9.00 uur Maandag, woensdag en vrijdag 19.00 uur Parochie Soest-Zuid, St. Willibrordusstraat, tel. 19943. Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.30 en 11.00 uur Woensdag 19.00 uur Parochie Soesterveen Willaertstraat 51, tel. 16290-10522 Zaterdag 18.00 uur Zondag 10.30 uur St. Caroluskerk, Soesterberg, tel. 03463-1521 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur De afdeling Soest-Baarn van de Alge mene Militaire Pensioenbond houdt op woensdag 24 april a.s. een ledenver gadering in restaurant Darthuizen aar de Prins Hendriklaan. Aanvang 15.0C uur. Op de agenda staat o.m. een lezing door notaris mr. H. Elferink over het onderwerp "Enige aspecten van het erfrecht". De lezing duurt ca. 45 minu ten na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De NCVB Soest-Zuid houdt haar leden vergadering op 17 april a.s. in De Rank aan de Soesterbergsestraat. Ds. J. I. Butijn komt spreken over "Veranderd geloven". Aanvang 20.00uur. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Koninginnelaan 4 - soest Opbrengst van de rommelmarkt die is georganiseerd door Vogelvereniging Vogelvreugde heeft een netto bedrag .van 700,- voor deze vereniging opge bracht. Ondanks het slechte weer is het bezoe kers aantal wat klein gebleven. De naam die geraden moest worden en een zelf gemaakte pop te winnen is HAZEL. Deze naam is door niemand geraden. Deze kolom willen wij graag benutten om een organisatie die voor ons zieken huis bijzonder veel werk verzet in het zonnetje te zetten. Het betreft de Alge mene Radio Omroep Soest, beter be kend als de AROS. Deze week bestaat de Aros 12% jaar, een jubileum waar zij met recht trots op mogen zijn. In de loop van de jaren hebben vele vrijwilligers zeer veel werk verzet om de ziekenomroep te maken tot wat zij nu is. Alleen met een enthousiast team van hard werkende medewerkers is het mogelijk om studio's op te knap pen, programma's te maken en uit te zenden. Dat dit allemaal naast hun ge wone werk moet, maakt het bijzonder. 12% jaar al worden de patiënten van Zonnegloren opgevrolijkt met een praatje en een plaatje door de zieken omroep, en dat wil de Aros vieren ook. Op 11 april wordt er in de kerkzaal van Zonnegloren een feestavond georgani seerd voor de leden en donateurs, waar bij ook de aanwezige patiënten en per soneelsleden van Zonnegloren welkom zijn. Op zaterdagmiddag 13 april zal in de Aros Studio gelegenheid zijn het be stuur op de dan georganiseerde recep tie met dit jubileum te feliciteren, maar ook om de vernieuwde studio's te bezichtigen. Wij sluiten ons graag aan bij de wensen van de Aros om met hun werkzaam heden nog lange tijd door te gaan en wij willen dan ook graag hun verzoe ken ondersteunen voor financiële bij dragen en voor enthousiaste vrijwil ligers die hun vrije tijd willen steken in het bezig zijn voor anderen. Voor de technieken en voor de presentatie kun nen zij altijd nieuwe medewerkers ge bruiken. Als u interesse heeft gaat u eens bij ze langs. Wij feliciteren de Aros vanaf deze plaats van harte met hun 12% jarig bestaan. Wij hopen dat zij een heel plezierige jubileumviering zullen heb ben en dat zij in de toekomst met hun zo gewaardeerde werkzaamheden als ziekenomroep nog heel lang door kun nen gaan. Zondag 14 april HERVORMDE KERK Oude Kerk, Torenstraat 1 10.00 uur ds. P. Kloek Emmakerk, Regentesselaan 2 10.00 uur dr. A. Vos, Bilthoven 19.00 uur ds. H. van Heijst; gez. dienst De Open Hof, Veenbesstraat 2 9.00 uur ds. A. E. van Eeden, Putten Ichthuskerk, Albert Cuyplaan 2 10.00 uur ds. R. A. Grisnigt, Bennekom 17.00 uur ds. W. J. Gorissen, Voorthui zen. Zonnegloren, Soesterbergsestr. 125 10.00 uur R.K. Dienst In alle kerken crèche tijdens de mor gendienst, behalve in Zonnegloren. ook in de Ichthuskerk. GEREFORMEERDE KERK Julianakerk, Julianalaan 19 9.30 uur ds. G. J. v.d. Burgh, Huizen 19.00 uur ds. H. van Heijst; gez. dienst in Emmakerk Wilhelminakerk, Soesterbergestr. 18 9.30 uur ds. D. Land 17.00 uur dhr. P. Noordam De Open Hof, Veenbesstraat 2 10.30 uur ds. H. van Heijst CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan 90 9.30 en 17.00 uur ds. J. Oosterbroek, Harderwijk GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Parallelweg 1 9.30 uur ds. G. Blijdorp 17.00 uur ds. H. Drost GEREFORMEERDE GEMEENTE Rehoboth, Dal weg 44 9.30 en 15.00 uur leesdienst NED. PROTESTANTENBOND Rembrandtlaan 20 10.15 uur drs. M. Roos, Woubrugge EVANGELIE GEMEENTE "IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52 14.30 en 17.00 uur ds. H. H. ter Welle JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, St. Theresiastr. 18 Gemeente Soest dinsdag 19.25 uur zaterdag 18.00 uur gemeente Baarn: zondag 10.00 uur donderdag 19.25 uur SOESTERBERG HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 uur ds. D. Bouwknegt, De Bilt; gez. dienst in geref. kerk 14.30 uur ds. H. Denekamp; afscheids- dienst Sterrenberg 10.30 uur ds. P. v.d. Steeg, Houten GEREFORMEERDE KERK Gen. Winkelmanstraat 10.00 uur ds. D. Bouwknegt, de Bilt; gez. dienst BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63b 10.30 uur ds. H. J. ter Haar Romeny, Utrecht NED. GEREFORMEERDE KERK Nassaulaan 37 Voorganger niet bekend EVANGELISCHE LUTHERSE GEMEENTE Kapelstraat 7 10,30 uur ds. C. Pel, Ede VRIJE EVANGELISCHE KRING Eemnesserweg 63b 19.00 uur ds. Mietes, Zeist Redaktie-adres: Van Weedestraat 227, telefoon 14152 De wijkvereniging Overhees organi seert op woensdagavond 24 april a.s. voorronden voor een Talentenjacht en/of Playbackshow in de Vijverhof Iedereen vanaf 12 jaar kan meedoen, niet aleen zang maar ook conference e.d. is hiervoor geschikt. Zij die optreden dienen zelf voor hun attributen te zorgen. Aanmelding kan plaatsvinden t/m 12 april a.s. bij de re dactie van de Wijkdirigent, tel. 1Ö576. Aanvang 19.30 uur. De toegang is gra tis. De vogelvereniging '!De Vrije Vogels" organiseert in de Paasvakantie een voorlichtingsmiddag voor de jeugd. Alle jeugdleden van deze vereniging nemen kweekspannen mee naar deze bijeenkomst, en span voor span zullen deze onder deskundige leiding worden besproken. Het Bestuur wil de jeugd goed voorbereiden op het komende kweekseizoen en helpen aan goede vo gels, zoals kanaries, Tropische vogels of grasparkieten. Alle jongens en meis jes ouder dan 8 jaar die geïnteresseerd zijn in vogels mogen deze bijeenkomst gratis bijwonen... Ook de ouders mogen komen kijken wat "De Vrije Vogels" doet voor de jeugd. De jeugd betaalt slechts de helft van de contri butie, n.1. 20,- per jaar. Deze middag wordt gehouden op don derdag 11 april a.s., aanvang 14.00 uur, in de Kinderboerderij, Vedelaarpad 53. Jongens en meisjes die geen vogeltjes hebben zijn evengoed van harte wel kom. Inlichtingen: tel. 02155-20332 of 03463- 2482. Vanwege het succes van de vorige kon taktavond die de Vogelvereniging "De Vrije Vogels" maandelijks geeft, wordt er op dinsdag 16 april a.s. weer een interessante lezing gegeven in de Borg. Aanvang 20.00 uur. Deze lezing zal worden opgeluisterd met het vertonen van dia's van prach tige tropische vogels. Deze avond wordt geleid door de heer H. J. de Vos uit Utrecht, gediplomeerd keurmees ter van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers. Deze avond is gratis toegankelijk voor iedereen die geïnteresseerd is in de vo gelliefhebberij. Zaal voor bruiloften en partijen v.a. 20 personen Dienstencentrum De Drie Eiken Dorpsplein 18, Soesterberg. Tel. 03463- 1402. Kantoortijden: maandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uür. Dienstencentrum Honsbergen Wiardi Beckmanstraat 475, Soest. Tel. 02155-10607. Kantoortijdenmaandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uur. Op deze adressen kunt u alle informa tie krijgen over de cursussen en .activi teiten, alsmede over de warme maal tijdvoorziening, bezoekdienst, indica tie-commissie, etc. ProjektleidsterJ. I. Hukema. Leiding dienstencentra: J. C. van Boc- hove (De Drie Eiken); mw. M. van Dijk (Honsbergen); mw. M. v.d. Meulen (Honsbergen). Adressen warme maaltijd voorziening: Honsbergen Dhr. C. J. H. Kniest, Eikenlaan 49, tel. il9093 (ma. 9.30 - 10.30 uur Honsbergen). Soesterveen Mw. T. Edelenbosch, Veenbesstraat 532,tel. 16540. Soest-midden: Mw. F. Koenders, Van Goyenlaan 12, tel. 16548. Soestdijk: Mw. B. Koelink, Pelikaanweg 12, tel. 15918. Soest-Zuid: Mw. E. Selter, Bosstraat 31, tel. 15220. Soesterberg: Mw. A. v. Esseveld, A. van Leeuwen- Hoeklaan 6, tel. 03463-1710. Alg. informatie Bureau-adres, Middelwijkstraat 36, tel. 19289. De wijkvereniging Overhees organi seert op donderdagmiddag 11 april een kinderbingo in de Vijverhof aan de Kla rinet. Aanvang 14.00 uur. Ieder kind dat graag bingo speelt is van harte welkom. Prijs per kaart voor leden en donateurs 1,50. Introducé's betalen het dubbele. In de pauze ontvangt ieder kind gratis een glas limonade. Vrouwen in de Bijstand Het komité "Vrouwen in de Bijstand", Soest houdt op dinsdag 16 april a.s. weer een koffiemorgen in clubhuis 't Kruispunt, Alb. Cuyplaan (naast de O- penbare Bibliotheek Aanvang 9.30 uur. Vrouwen in dezelfde omstandigheden zijn van harte welkom, eventueel ook hun kinderen. Vleesverkoop Donderdagmiddag om 14.00 uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan alle houders van kaarten. Zaterdag 13 en zondag 14 april HUISARTSEN De artsendienst wordt in het komende weekeinde van zaterdag 8.00 tot zondag 24.00 uur waargenomen door 0 Mevr. E. Floor, Varenstraat 39, tel. 12140. 0 P. H. J. M. Rupert. Schoutenkamp weg 4, tel. 12395. Het is aan te raden niet direct naar de dienstdoende arts te gaan. Eerst opbellen Soesterberg Weekenddienst, zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 uur 0 F. P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 1517. APOTHEKEN Weekend- en nachtdienst, ingaande vrijdag 17.30 uur: 0 Wolverlei Apotheek, Weegbreestraat 56, tel. 19646. Extra dienst op zaterdag. 9.00 -12.30 uur: 0 Apotheek Julius, Laanstraat 26. Baarn, tel. 02154-12432. TANDARTS Zaterdag en zondag, 13.00-13.30 uur: J. G. Hoogteijling, Heideweg 9, tel. DIERENARTS Van vrijdag 23.00 uur tot zondag 24.00 uur: Grote huisdieren 0 H. Blanken. Eemnes, tel. 02153- 12706. Kleine huisdieren: 0 J. M. L. Broeckman-Van Hall. Van Goyenlaan 17, tel. 19633. ZIEKENHUIS ZONNEGLOREN tel. 02155-19144 i Bezoektijden13.15-14.00 uur en 19.00 uur-19.45 uur. Kinderafdeling: Voor gezinsleden in overleg met de verpleegkundige. Overige bezoektijden14.30-15.00 uur. KRUISVERENIGING SOEST/SOESTERBERt i Tel. (antwoordapparaat! 02155-18770. Men hoort de naam van de dienstdoen de wijkverpleegkundige. 0 Soest, Medisch Centrum, Nieuwe- weg 14, tel. 18770. Spreekuur wijkverpleegkundige elke werkdag 13.00-14.00 uur; informatie, uitlenen verpleegartikelen, aanmelden voor deelname aan zwangerschaps- gymnastiek en opgave nieuwe leden tussen 9.00 en 12.00 uur. 0 Soesterberg Medisch Centrum: Rademakerstraat 43, tel. 03463-1540. Spreekuur wijkverpleegkundige elke werkdag 13.00-14.00 uur. Uitlenen van verpleegartikelen en informatie even eens tussen 13.00 en 14.00 uur. De ledenvergadering wordt gehouden op donderdag 11 april a.s. in het ge bouw van de Emmakerk, Regentesse laan 2. Aanvang 20.00 uur. Mevr. J. Gassenaar uit Amerongen zal de avond verzorgen en zal spreken over Joodse feesten en gebruiken. Weekend-Opvangdienst Maatschappelijke Dienstverlening Hulp bij dringende moeilijkheden. Zaterdag, zondag en algemeen erken de feestdagen, tel. 035-45555. Stichting Hulpdienst, Soesterberg Hulp aanvragen dagelijks tussen 9.00 en 10.00 uur, tel. 03463-1789 óf 2097. Stichting Het Veilig Huis Vaartweg 23-25, Hilversum, tel. 035- 23493. Opvang in crisissituaties. Opvang Borstamputatie N. v. Arkel, tel. 18068. Mevr. A. Pols, tel. 16224. Mevr. E. Ebbers, Soesterberg, tel. 03463-1283. Werkgroep Kind en ziekenhuis Behartigt de belangen van kind en ou ders vóór, tijdens en na de ziekenhuis opname. Voor informatie Mevr. M Vrieling, tel. 14470. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag van 20.00 tot 21.00 uur. Adres: Stadsring 31A (vrouwen huis), Amersfoort. Ook telefonisch bereikbaar: 033-16612. Als je anoniem wilt blijven kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjesproblemen. Maandag 19.00-21.00 uur; woensdag 16.00-18.00 uur. Telefoon 030-322020. Werkgroep Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hebben op het terrein van de Bijstand kunnen daar mee terecht bij de Werkgroep "Vrou wen in de Bijstand Soest." Telefonisch dageljks van 12.00 tot 13.00 uur of 's avonds na 18.00 uur. Soest: tel. 17431 en 22669, b.g.g. 22493. Stichting Projekt Vrouwen voor Vrouwen Parallelweg 7, 3764 BG Soest, tel. 23549. Organisatie van Nederlandse en bui tenlandse vrouwen. Spreekoehtend: woensdag 9.00 - 12.00 uur. Telefonisch bereikbaar op dinsdagmorgen: 9.00- 12.00 uur. VTO -Samen werkingsverband Amerfoorte.o. (Vroegtijdige Onderkenning Ontwikke lingsstoornissen bij kinderenPostbus 240, 3800 AE Amersfoort, tel. 033-637285. Oppascentrale voor gehandicapten Kontaktsdres: Elly Blltz, Prunuslaan 6, 3768 XM Soest, tel. 13522. Diabetici Telefonische hulpdienst 033-725083 dag en nacht bereikbaar. Lipleescursus Voor informatie Lipleescursus Me vrouw H. H. Heibloem-Crames, Logo pediste, Smitsweg3, Soest, tel. 11405. "Borstvoeding, natuurlijk" Vereniging "Borstvoeding, natuurlijk" afd. Soest houdt iedere maand infor matie-bijeenkomsten over borstvoe ding. Secr. Mevr. B. Postma, tel. 14605. Infoteek Vangrail Informatie over plaatselijke en maat schappelijke aangelegenheden. Nach- tegaalweg 8c, donderdags van 10.00 tot 12.00 uur. Al-Anon groep Soest Tel. 02155-10965 of 02155-12381 1 steun aan familie van degene, die overmatig veel drinkt of dronk Telefonische Hulpdienst Gooi- en Eem- land Dag en nacht bereikbaar voor psychi sche en sociale nood. Tel. 035-45555. Kinder- en jeugdtelefoon elke dag be reikbaar van 12.00 tot 21.00 uur. tel. 035- 45556. Vachtverzorging honden Spreekuur Rita van Luytenaar. Iedere 2e en 4e maandag van de maand in het dierentehuis aan de Klein Engen daalweg van 14.00 tot 15.00 uur. Voor inlichtingen: tel. 12855. Vrijwilligers Vacature Bank (V.V.B.) Voor een leuke vrijwilligersbaan kunt u terecht bij de V.V.B.p/a gebouw Ar- tishock, Steenhoffstraat 46, tel. 12630. Werkdagen 10.00-12.30 uur en 13.30-15.30 uur, bahalve op woensdag. Gastouder Project Soest Kinderopvang) Rina Brinkman-Stoffer, Schouten kampweg 73,tel. 23605. Maria Martens-Van Breukelen, Da Costalaan 17, tel. 14045. Anonieme Alcoholisten A.A. Werkgroep 'Nieuw Leven Baarn', Eemnesserweg 10, Baarn. Woensdagavond 19.30 uur, tel. 02155- 1188 en 50098. A.A. Werkgroep "De Weg Baarn", Eemnesserweg 10, Baarn. Maandagavond 19.30 uur, tel. 02155- 11433 en 12209. Kind Ouderhulp Advies aan en begeleiding van ouders en hun kinderen bij problemen op school, thuis of elders. Telefonisch bereikbaar: 14214. Elke morgen 9.15-10.00 uur, elke avond 19.00-20.00 uur, woensdagmiddag 14.00- 17.00 uur. Regentesselaan 17. Zwangerschapstelefoon Voor problemen rondom zwanger schap: tel 035-60660, dageljks tussen 13.00 en 17.00 uur.

Soester Courant | 1985 | | pagina 21