Eemstraatbewoners verbolgen over uitblijven maatregelen sluipverkeer KRJE Robert K mm 149 198 hans Aulgen=kAOA Tennis In Soest en Baarn één christelijke scholengemeenschap voor VWO/HAVO/MAVO HANDEL MEDE BOUWMARKT M Herdenking der gevallenen op 4 mei 5 mei-feestprogramma rondom De Borg Bouwplan doorgezet zonder vergunning 1 zogezien Dikke vleesribbetjes HAMLAPPEN 10* ïMÊmM Dreiging met kort geding en boycot Ambachtenmarkt Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 ittubeb '*T Spoormannen ANDIJVIE Honsbergen SPINAZIE Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Sauna j§§S§w« K«0«C^ WOENSDAG 17 APRIL 1985 63e JAARGANG NO. 34 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f24,- nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Bewoners van de Eemstraat, die zich onlangs hebben georganiseerd in de "Vereniging Afsluiting Eemstraat" hebben vorige week in een brief aan het bestuur van de Soester VVD hun grote verontwaardiging getoond over de houding van - zoals het wordt om schreven - "de (VVD)-burgemeester en (WD)-wethouders" inzake de pro blemen die het sluipverkeer door de Eemstraat voor de omwonenden met zich meebrengt. In de brief constateren de Eemstraat bewoners dat zij "uiterst yerbolgen en gegriefd zijn, omdat burgemeester en wethouders niet het elementaire fat soen kunnen opbrengen corresponden tie te beantwoorden, althans niet in de daarvoor redelijk te achten termijn." Volgens de Eemstraat-bewoners doet een brief van 26 maart j.1., waarin het college meedeelt dat verschillende mo gelijkheden in onderzoek zijn en dat het wachten is op voorstellen van de directie verkeersveiligheid werkelijk "alle deuren dicht": "Voor de zoveel ste keer worden wij in deze reeds jaren lopende zaak met vage mededelingen aan het lijntje gehouden. Hier is sprake van (politieke?onwil, dan wel van het defunctioneren van het ambtelijk ap paraat inclusief alle commissies, in stellingen, etc. Wij wensen een oplos sing op korte termijn. Het bestuur van de WD wordt verzocht zijn standpunt aan de bewoners mee te delen, voordat dezen tot aktie over gaan. Onder die aktie wordt verstaan de opdracht aan de advocaat van de vereniging om B. en W. in een kort geding "in rechte te betrekken". Ambachtenmarkt Verder laten de bewoners weten dat de belangen van een deel van de Kerke- buurt "al jaren worden geschaad door de houding van burgemeester en wet houders". Ze hebben dan ook weinig behoefte meer mee te werken aan de traditionele "Oude Ambachtenmarkt" op Hemelvaartsdag - "een stukje Soest- promotie als het de gemeente uitkomt" - en zolang zij nog het hele jaar met alle overlast worden geconfronteerd lijkt het de Eemstraat-bewoners het beste om met name de Hemelvaarts dag tot één van de rustigste in onze buurt te maken. Op de achtergrond speelt de nu al jaren durende problematische verkeers situatie in de Eemstraat, die deel uit maakt van de sluiproute Peter van den Breemerweg-Eemstraat-Lange Brink- weg. Het sluipverkeer van Amers foort naar Baarn heeft voor de Eem straat-bewoners ernstige hinder en overlast meegebracht. Gevaar voor lijf en leden Tijdens de spitsuren kunnen de bewo ners zonder gevaar voor lijf en leden de voordeur niet meer uit of de straat op, zo heeft de advocaat van de vereniging het College bij een eerdere gelegenheid al laten weten. "De geluidsoverlast binnen de woningen is bovenmatig en bij voortgang van deze verkeersin tensiteit is ernstige schade aan hun eigendommen te verwachten, nu de huizen scheuren en verzakkingen zijn gaan vertonen. In het bijzonder bij de bocht Peter van den Breemerweg/Eemstraat is de verkeerssituatie met de dag on veiliger geworden, aldus de advocaat. "Steeds vaker doen zich ongelukken of bijna-ongelukken voor. De bewoners stellen zich op het standpunt dat het van geen goed beleid getuigt om te wachten totdat ernstige ongelukken hebben plaatsgevonden." Men vindt dat afweging van de belangen van de bewoners (onveiligheid op straat, in het bijzonder voor de kinderen, geluids overlast, schade aan eigendommen) tegenover de belangen van het sluip verkeer, het college in redelijkheid tot het oordeel moet brengen dat maat regelen niet langer achterwege kun nen blijven. Daarbij denken de Eemstraat-bewo ners met name aan het afsluiten van de Eemstraat door alle verkeer, be halve voor aanwonenden en degenen die er aantoonbaar gebruik van moe ten maken, of aan het aanbrengen van verkeersdrempels in het wegdek. Van een snelheidsbeperking tot 30 km. per uur wordt weinig soelaas verwacht. De jaarlijkse herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoor log op 2 mei vindt zoals gebruikelijk plaats bij het bevrijdingsmonu ment aan de Inspecteur Schreuderlaan om 20.00 uur. Aansluitend aan de plechtigheid daar volgt in de Mariakerk aan het Nieuwerhoekplein een bijeenkomst - aanvang 20.30 uur - waar burge meester P. Scholten een toespraak zal houden. Medewerking wordt verleend door het Motet- en Madrigaalkoor, Jan Jansen (orgel) en Christine Jansen (zang). De Eemstraat, hier gezien vanaf de Kerkstraa t, achter de Oude Kerk. De be woners vrezen de schade en de overlast die het gevolg zijn van het sluipverkeer tussen Amersfoort en Baarn, dat een route volgt via Peter van den Breemerweg, Eemstraat en Lange Brinkweg. Foto. Goos van der Wilt Bevrijdingsdag 5 mei a.s. wordt dit jaar in Soest toch nog uitgebreid ge vierd. Het organisatiecomité heeft voor de veertigste viering van de bevrijding, die over enkele weken plaatsvindt, een groot feestpro gramma opgezet, dat zich voornamelijk in en rondom De Borg afspeelt. Het ziet er als volgt uit 12.00 uur Wielerwedstrijden Op het industrieterrein. 14.00-14.30 uur: Ontsteken van het bevrijdingsvuur (parkeerplaats winkelcentrum). Welkomstwoord door de Burgemeester, ontsteken van het bevrij dingsvuur, hijsen van de vlaggen, lossen van duiven en een optre den van P.V.O. 14.30-16.30 uur: Dansmanifestatie (parkeerplaats winkelcentrum). Joegoslavische volksdansen, Soester Boerendansgroep, Square- dansgroep, Turkse volksdansen, Internationale volksdansen, Vendel- zwaaien. 14.30-17.00 uur: Sport en spel voor iedereen (grasveld voor De Borg) met: luchtkussen, kegelen, steltlopen, kussengevecht, ringsteken, hoe pelrace, boomstamwerpen, enz. 14.30 uur:Fiestpuzzelrit "Bevrijding". Start vanaf de Kinderboerderij Vedelaarpad 15.00-17.00 uur: Videofilms in De Borg, met o.a. "Het meisje met het rode haar". 15.00-16.00 uur: Gevarieerd dansprogramma van jong en "oud" in de theaterzaal van De Borg. 15.00 uur: Soester muziekgezelschap, in de Vijverzaal van De Borg. 15.00-16.30 uur: Straatteken-festival (straatweg voor De Borg). 19.30 uurPrijsuitreiking fietspuzzeltocht. 20.00-21.00 uur: Concert P.V.O. 21.30-22.45 uur: Big Band met "Muziek van toen" (eventueel gelegen heid om te dansen Programma Vijverhof Dit programma is uitsluitend bedoeld voor mensen die de oorlog hebben meegemaakt. In verband met de beperkte ruimte in de 'Vijverhof is het noodzakelijk dat belangstellenden zich in verbinding stellen met de Vij verhof. 15.00 uur: Ontvangst, dia-serie, expositie van de "Stichting Oud Soest". 15.30 uur: Engels volksdansen. Verhalen, gebeurtenissen en ervaringen uit de bezettingsjaren. 16.00 uur: Koffie en wittebrood (aangeboden door de Soester bakkers en slagerij Van Ascb De Vereniging voor Protestants-Chris telijk Voortgezet Onderwijs in Baarn/ Soest (Chr. College Griftland en de Chr. MAVO Soest aan de Noorderweg) de Vereniging voor Protestants-Chris telijk Algemeen Voortgezet Onderwijs in Baarn (Waldheim-MAVO) hebben onlangs een studie in gang gezet om 'na te gaan of een fusie van de drie scholen "een goede basis kan zijn om de belangen van het christelijk voort gezet onderwijs in de regio te beharti gen". Volgens een mededeling van de beide besturen staan de belangen van leer lingen en ouders, alsmede het zoveel mogelijk veilig stellen van de werkge legenheid hierbij voorop. Zij hebben daartoe een coördinatiecommissie in gesteld, die in het komende najaar verslag moet uitbrengen van haar be vindingen. Daarna zullen beide vereni gingen moeten beslissen over het al dan niet doorgaan van de fusie. Op de achtergrond van de uitvoerige gedachtenwisseling en studie over de toekomst van het christelijk voortgezet onderwijs in Baarn en Soest staat het teruglopende aantal leerlingen. Voor de regio Baarn/Soest wordt in de ko mende tien jaar een daling verwacht van 40 procent. Dat cijfer geldt overi gens voor het gehele voortgezet onder wijs in de regio, en derhalve ook voor het christelijke. De scherpe daling van het leerlingenaantal wordt met name veroorzaakt door de sterke afname van het aantal geboorten in de laatste 15 jaar. In gevaar Verder speelt een belangrijke rol dat de Minister van Onderwijs en Weten schappen onlangs bij de Tweede Ka mer een voorstel heeft ingediend om de opheffingsnorm voor de scholen te wijzigen. Indien deze wetswijziging wordt aangenomen kan het protestants- Wanneer er in huis weer eens mot is en daardoor een ruitje kapot is je weet hoe dat gaat VAN EDE paraat en de huwelijksboot dan weer vlot is. Nieuweweg 37 (werkplaats» Soest christelijk onderwijs in de regio in ge vaar komen. De coördinatiecommissie geeft leiding aan het fusie-onderzoek, dat overigens al in januari j.1. is gestart. In decem ber vorig jaar hebben de beide bestu ren in een intentieverklaring al uitge sproken dat zij de mogelijkheden wil len onderzoeken om tot een fusie tus sen de drie scholen te komen. De com missie coördineert dat onderzoek, dat door een aantal werkgroepen wordt verricht. Deze houden zich bezig met de gebieden Onderwijs, Bestuur en Be heer, Schoolorganisatie en Rechts positie. De coördinatiecommissie is samenge steld uit de drie voltallige schoollei dingen en een bestuurslid van elk van beide verenigingen. De commissie wordt in haar werk deskundig bege leid door het Chr. Pedagogisch Studie centrum. In de werkgroepen hebben zitting leden van de schoolleidingen, docenten, niet-onderwijzend personeel en bestuursleden. Omstreeks 1 november wordt het eind rapport van de coördinatiecommissie verwacht. De besturen kunnen - na verkregen advies van de medezeg genschapsraden - mogelijk omstreeks januari volgend jaar een definitief be sluit nemen, dat overigens door de ledenvergaderingen van beide ver enigingen bekrachtigd moet worden. Een en ander komt uitvoerig ter spra ke op de eerstvolgende ledenvergade ring van de Vereniging voor Prot-Chr. Voortgezet Onderwijs in Baarn/Soest op 29 mei a.s. Het. ziet er somber uit voor het inmid dels gerealiseerde bouwplannetje van de Exploitatiemaatschappij Eemnes, eigenaar van een pand aan het Nieu werhoekplein, waarachter een werk plaats is omgezet in twee woninkjes. In het hoofdpand is een cafetaria en een woning gevestigd en het bestem mingsplan laat niet toe dat daarachter opnieuw een "hoofdgebouw" verrijst. Bovendien voldoen de l-kamer-wonink- jes niet aan de eisen, omdat ze geen goede bergplaats hebben en geen goe de ventilatie, en tenslotte beschikken ze evenmin over een stookgelegenheid. De exploitatiemaatschappij had laten weten in beroep te zullen gaan tegen de weigering van de bouwvergunning, maar had tot aan de vergadering van de commissie voor de Beroepschriften verzuimd daarvoor de motivering te verstrekken. Formeel gezien behoefde het bezwaarschrift dan ook niet in be handeling te worden genomen, zoals waarnemend voorzitter Ries van Log- tenstein en mr. J.J. Nieuwenhuyzen, de vertegenwoordiger van het College, lieten weten. Toch wilde de commissie de beide woordvoerders van de exploi tatiemaatschappij, de heren J. Hartog en M. Tijhuis, een kans geven. Op de opmerking van Van Logtenstein dat een motivering van het beroep toch wel het minste was dat de commissie mocht verwachten antwoordde de heer Tijhuis dat er problemen waren met de door hen ingeschakelde architekt, die nog altijd niet met gegevens was gekomen, en dat er bovendien een brief van de exploitatiemaatschappij moest SHOWROOMS KEUKENS. SANITAIR en TEGELS zijn zoekgeraakt op het gemeentehuis. Hij overlegde de commissie een kopie daarvan, ofschoon Van Logtenstein vaststelde dat een brief uit 1984 nooit de motivering kon bevatten van een be zwaarschrift uit 1985. Een andere brief van de exploitatiemaatschappij, die gedateerd was in 1984, bleek overi gens in 1985 verstuurd te zijn. Architekt? De heer Tijhuis liet weten dat hij he laas geen verstand had van bouwkun dige zaken. Bij een bezoek aan Bouw en Woningtoezicht, vorig jaar, had men hem hpt advies gegeven het bouw plan, dat in eerste instantie door een kennis was opgezet, te laten uitwerken door een architekt. Daarop had de heer Tijhuis, rijdend door Soest, zich ver voegd bij de eerste architekt die met een bord aan de straat als zodanig stond aangekondigd. Hij kon het ook niet helpen, vond hij, dat deze naar la ter bleek slechts binnenhuis-architekt was. Mr. Nieuwenhuyzen vond het "een treurig verhaal" en wees erop dat het College nimmer toestemming had kun nen geven wegens volstrekte strijdig heid met het bestemmingsplan. Erger was dat de bouw intussen toch was doorgegaan, ondanks aanzeggingen om die stil te leggen. Momenteel wonen er zelfs twee mensen in, aldus de heer Nieuwenhuyzen. "Als de vergunning alsnog wordt geweigerd, dan zal de si- o\ Laat NU in de lente uw haar wat opvrolijken door een coupe Soleil of een coupe Couleur, gestyleerd in de nieuwe lijn "Deauville". Dit ondersteund door de Sensor Computerpermanent Kinderen t/m 15 jaar knippen inclusief wassen 117.- dames/herenkapsalon Kerkstraat 44. 3764 CT Soest, Telefoon: 02155-12175 Ook vrijdagsavonds geopend - T» u-\ VI A door GerardPaul ,,'t Heb niks te betekenen", zei een col lega lachend toen hij voor de vijfde keer die dag vertelde dat er aan het eind van de week een beoordelingsgesprek zou plaatsvinden. „Dat zei mijn baas vroeger ook als hij in de zenuwen zat over de jaarlijkse inspectie", verduidelijkte hij. "Ik werk te toen op een klein stationnetje als stationsambtenaar, samen met een door de zon en de jaren krom getrok ken stationschef. Die man had het altijd hartstikke druk, want hij was voorzitter van de zang vereniging en lid van de plaatselijke toeterclub. Bovendien had hij een volks tuintje langs de lijn. Daar verbouwde hij zijn aardappels en groenten. Eén keer per jaar kwam de direktietrein, een heel speciaal geval dat nu nog ge bruikt wordt voor bruiloften en par tijen. Of misschien ook niet meer, want het is allemaal inmiddels al zo'n dertig jaar geleden. De machinist zat hoog in de lucht, dan hadden de heren binnenin een vrij uitzicht naar buiten. Dagen van tevoren liep de stationschef al te ijsberen, rotzooi op te ruimen en te pie keren wat hij allemaal zou zeggen als de trein binnen was. Zo'n zeven, acht man inspecteerden dan de hele boel, hoorden de klachten aan en beloofden iets aan de altijd haperende verwar ming te zullen doen. En telkens als hij mij dan tegenkwam zei hij: 't Heb niks te betekenen, 't heb niks te be tekenen' Grote rookwolken uitblazend struinde hij dan maar weer eens over het per ronnetje en keek op zijn papiertje of de verwarming er al op stond. Als hij echt niks meer wist te verzinnen ver dween hij naar zijn volkstuin. Een lagere inspecteur, die waarschijn lijk ook wat aan de nerveuze kant was, kwam eens een dag voor de grote dag onverwacht langs en vroeg naar de chef. Ik vertelde hem een of ander nat verhaaltje dat hij zonder meer slikte. Het werd pas echt moeilijk toen ik de chef op zijn klompen en met een grote kist aardappels voor zijn buik uit de volkstuin zag komen, richting stations gebouw, waar hij woonde. Het is gelukkig goed afgelopen, maar het was wel kantje boord", grijnsde hij. "Het was een dynamische tijd", mij merde hij nog wat na. "In een gek bedrijf. Ik weet niet of dat nog zo is, maar er werd gewoon van uitgegaan dat je werk je hobby was. Ze zagen het liefst dat je vader ook bij het spoor was. Je ziet toch ook bijna nooit personeelsadvertenties. Dat doen ze daar gewoon via 'De Koppeling', hun familieblaadje". Met iets van een milde glimlach wan delde hij mijn kamer uit, maar stak even zijn glunderende kop om de hoek van de deur en zei: "Ach, die beoor deling komt ook best in orde. 't Heb niks te betekenen." tuatie teruggebracht moeten worden naar de oorspronkelijke toestand. En dat is zonde van al het geld, de span ning, etc. Het had zover niet behoeven te komen." De heer Tijhuis reageerde daarop met de mededeling dat er uitwendig alleen een deur was verplaatst, en dat men van de interne verbouwingen niets kon zien. "De aannemer wilde na het vorst verlet graag beginnen en wij dachten dat het allemaal niet zo'n probleem zou zijn, omdat de gemeente er ook niet zo'n hoge pet van op had. Anders had den ze dat toch van tevoren kunnen zeggen?" De heer Nieuwenhuyzen betreurde het dat de bewuste brief op het gemeente huis scheen te zijn zoekgeraakt, maar wees erop dat een en ander geen conse quenties had voor de aanvrager. Ove rigens liet hij weten dat het pertinent niet waar is dat de gemeente Soest uit sluitend bouwplannen in behandeling neemt die uitgewerkt zijn door een "gediplomeerd" architekt BNA, zoals de heer Tijhuis veronderstelde. Voorzitter Van Logtenstein sloot de discussie af met de vaststelling dat er geen motivering was verstrekt en dat de omstreden brief - al dan niet ten ge meentehuize zoekgeraakt - toch geen rol speelde in de advisering van de commissie. a Alleen donderdag KILO Alleen donderdag KILO Alleen donderdag 2 kilo van 11.00 voor 6?" 2 kilo van 11.00 voor Hele weekend Kilo van 17.50 voor Dit weekend Shoarmavlees 795 Hierbij 5 broodjes 0.40 GRATIS Speciale aanbieding voor beginners 3x één uur les gratis tennisracket voor slechts75. Beperkte inschrijving. Reserveer dus tijdig! ^*080»* v/h De Inslag Bel 033-946732 Soester Courant, al zestig jaar 'thuis' in Soest Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. Jh Peters bv, voor wonen in de groene zone. Nu ook ZONNEBANK- KUREN Bel voor informatie Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 'fl

Soester Courant | 1985 | | pagina 1