.ode Kruis Soest/Soesterberg geconfronteerd met ledenverlies Dubbele overwinning voor Danscentrum Slingerland Bij ons op Soest Morgen 'Scholingsmarkt' bij Arbeidsbureau Amersfoort PHILIPS PAGINAio WOENSDAG 24 APRIL 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 Tijdens Ned. Kamp. Formation-dansen Goed en kwaad Platteland in beeld Vijftig jaar Nederlands Cultuurlandschap in de kunst in Kasteel Groeneveld Filmhuis: 'The Spongers' 4,-. Muziek/Theater: 'Werkgroep eigen werk (W.E.W.)' Theater: 'Het Vluchtige Is Eeuwig' door Quast 20e Kunstmarkt rondom Artishock IKEN- C1 voor ras- snipperen en >r. 136.-, iFoto: Herman van Onderscheidingen voor trouwe leden Huldigingen, dankbetuigingen en korte «spraken waren vorige week aan de forde op de jaarvergadering van de af deling Soest/Soesterberg van het Ne derlandse Rode Kruis. Wisselingen in de bestuurssamenstelling en het berei ken van zoveel jaren trouwe dienst 'door enkele leden lagen daaraan ten Tondslag. De heer A. C. Beek en nevrouw H. W. Slijper werden beiden [gehuldigd voor het feit dat zij zich dertig jaar lang hadden ingezet voor het Rode Kruis. Zij kregen daarvoor de medaille van verdienste in brons uitge reikt. en speld voor twintig jaar behulp- jaamheid was weggelegd voor evrouw F. Overbeek, die zich al die jaren heeft "opgeofferd" voor de Wel- 'are, één van de afdelingen van het "".ode Kruis, tenslotte werden ook me- rouw N. Borreman-Löhr en de heer P.J. van den Breemer in het zonnetje 'jezet als dank voor hun bewezen dien- ;T*ssten in het bestuur. Zij worden opge- door mevrouw A. Loef-Kluivers (secretaresse) en de heer A. Weeda lid )aling Ondanks de feestelijkheden was er eni ge reden tot pessimisme bji de aanwe zige leden. Hun aantal is in het afge lopen jaar namelijk sterk afgenomen. Met een daling van meer dan acht uocent (338 leden) bedraagt het leden- bestand op dit moment 3923. Alleen al omdat zij in de laatste drie jaar ver zuimd hebben de contributie te beta len, werden 110 leden afgevoerd. Niet per brancard, maar met een simpele pennestreek op de ledenlijst. Voorzitter G. Boelhouwer van het Rode Kruis zei in zijn vooruitblik op het resterende gedeelte van dit jaar te hopen op wederom een groot aantal actviteiten van de verschillende Rode Kruis-afdelingen. In 1984 bleken met name de Welfare en de colonne druk en p actief te zijn geweest. Met betrekking tot het steeds kleine wordende ledenaantal vertelde Boel houwer dat er campagnes voor leden wervingen te verwachten zijn. Het kringbestuur van het Rode Kruis buigt .zich reeds over dit probleem. Het te ruglopen van het aantal leden baart Boelhouwer ook zorgen voor de toe komst als het gaat om de geldinzamel- acties. Vorig jaar kon de afdeling Soest/Soesterberg van het Rode Kruis nog 53.000 gulden beschikbaar stellen aan de internationale hulpverlening. Hiervan kwam een groot gedeelte ten goede aan "Child Alive" (15.000 gulden) en de actie "Eén voor Afrika" (10.000 gulden). Een giromailing in Soest en Soesterberg had in 1984 al 34.000 gulden opgeleverd. Jeugd Rode Kruis In de afgelopen tijd hebben enkele oriënterende gesprekken plaatsge vonden met mensen, die te maken hebben met het Jeugd Rode Kruis. Ook in Soest en Soesterberg wil men deze afdeling starten. Dit zou in nauw over leg met de plaatselijke EHBO moeten gebeuren. Voor lesgevers aan de jeugd is inmiddels één cursusavond geweest. Het Rode Kruis is echter naar iemand op zoek, die de taak op zich wil nemen de jeugdafdeling leven in te blazen en deze vervolgens te coördineren. Auto over de kop Op de Stadhouderslaan deed zich maan dagmorgen een ongeval voor, waarbij een van de drie betrokken auto's over de kop sloeg en zodanig werd be schadigd dat hij total loss moest worden verklaard. Het ongeluk ontstond toen de 19-jarige G.V. uit Baarn een voor hem rijdende vuilniswagen wilde inha len. Hij zag niet dat vóór de vuil niswagen een personenauto reed, die linksaf een inrit wilde inrijden. Dat ont dekte hij echter wel tijdens de inhaal- manoevre, waarop hij scherp naar links stuurde, de macht over het stuur ver loor en over de kop sloeg. De bestuur der liep daarbij geen noemenswaardig letsel op. Het kentekenbewijs van de wagen werd ingevorderd. Poging tot diefstal uit auto De heer P. G. v.d. B. uit Eemnes deed bij de politie aangifte van een poging tot diefstal uit zijn auto, die gepar keerd stond aan de Albert Cuyplaan. De dader had getracht het portier slot open te breken maar had zijn poging opgegeven toen de schroevedraaier waarmee hij werkte afbrak. Een stuk van het gereedschap was nog in het slot blijven steken. Afgelopen zaterdag vonden in Sporthal de Koppel in Amersfoort de eerste Ne derlandse Kampioenschappen Forma- tion-Dansen Ballroom en Latin-Ameri can plaats. Voor een volledig uitverkochte zaal en een groot aantal genodigden waaron der de burgemeester van Soest, Mr. Paul Scholten en zijn echtgenote, en Drs. G. A. G. W. A. Plomp, Wethou der van Sportzaken, en zijn echtgenote, vond een grandioos spektakel plaats door zeven Latin American-Teams en vijf Ballroom Teams. Danscentrum Slingerland, o.l.v. van Wim en Willeke Slingerland, was op dit Kampioenschap vertegenwoordigd door drie teams, te weten Quick Motion Latin A, Quick Motion Latin B en Quick Motion Ballroom. Quick Motion Latin A ging de strijd in om haar titel te verdedigen, Quick Motion Latin B beleefde haar première in deze nationale titelwedstrijd, even als Quick Motion Ballroom. Pikant de tail betreffende dit laatste team is, dat het eerst in januari j.1. van start gegaan is met de choreografie, die slechts drie weken voor de Nederland se Kampioenschappen geheel gereed was en toen nog geperfektioneerd moest worden. Een bijna onmogelijke opga ve, die door het enthousiasme van zo wel de paren als de trainers Wim en Willeke toch resulteerde in een eervol le eerste plaats, evenals het Latin A- team, dat ziin titel mag prolongeren. De schrijfster: "Veertig jaar na de oor log denk ik nog steeds aan het Vrou wenkamp van Tjideng. Ik heb er over geschreven. Hoe de Jappen op een bepaald moment alle kinderen van het 'manlijke geslacht wegstuurden, omdat het kamp overvol was. Ik zie nog mijn beide zoons van tien en elf jaar de poort uit marcheren. Na de caputilatie vond mijn man die in een ander kamp zat, ons alle drie weer terug. We hadden in Indië een vakantiehotel. Vorig jaar heb ik die plek bezocht, er stond een nieuw hotel, maar ons zwem bad en de vijver waren nog helemaal intact. Ik liep het hek door en werd staande gehouden door een man, die tijdens ons gesprek een oud-bediende van ons bleek te zijn geweest in de der tiger jaren. Zo'n reis naar Indonesië is een fantas tische ervaring. De bewoners waren bijzonder aardig voor ons. Op de terug reis in het vliegtuig schreef ik het ge dicht "Weerzien met Soekaboemi". Ik dicht vanaf mijn jeugd. Dertig jaar geleden kochten we een huis in Soest. Een oom en tante van mij hadden ver vóór de oorlog het Oran jehotel aan de Burgemeester Grothe- straat gekocht voor zestienduizend gulden, alle tuinen er om heen inbe grepen. Het heette toen Javahotel voor mensen uit Nederlands Indië die hier met vakantie waren. Bij de opening speelde een krontjong-band en huurde men indische bediening van de Maat schappij "Nederland". Mijn man ging op z'n tweeën vijftigste nog studeren, haalde zijn wiskunde- diploma's en werd leraar aan een M.T.S. in Hilversum. Hij schreef daar naast populair-wetenschappelijke studies over sterrekunde, tekende, schilderde (winterlandschapjes) en maakte houtsnijwerk. In juli 1980 maakten wij een reis naar onze kin deren in Californië, in augustus over leed hij aan een hartaanval. Vorig jaar is rijn werk ten toon gesteld in de Oud heidkamer van Soest. Hameln Toen ik vijfenzestig jaar werd ben ik nog naar de moedermavo gegaan. Dat heet nu Dagschool voor Volwas senen en dat volg ik nu al zeven jaar met bijzonder veel genoegen. De leer krachten noemen we gewoon bij hun voornamen. In 1984 haalde ik het diplo ma Engels (atheneum), ik deed ook biologie (buiten mededinging), kunst geschiedenis en conversatie Frans en Engels. Mijn dochter geeft Engelse les op de televisie. Elk jaar schrijf ik in verband met dierendag een artikel in "Denk Doen" over een dierenonderwerp. Bijvoor beeld over blindengeleidehonden. Daar voor reisde ik naar Engeland om te kijken hoe die honden dat leren. Dat fascineert me. Interviews vind ik leuk. Ik zou best verslaggeefster wil len zijn. Mijn mooiste werkstuk is mijn Nederlandse bewerking op rijm van de Rattenvanger van Hameln (1284). Daar ben ik erg trots op en ik hoop dat het ooit nog eens wordt uitgegeven. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In "Bij ons op Soest" publiceert de Sóester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: mevrouw P. Rademaker-Duijts (72) se an unserer Rattenfangersage", schre ven ze mij in 1978. Vorig jaar bezocht ik de tentoonstel ling "Zeven honderd jaar ratten van gen" in Museum Fléhite in Amersfoort. Arie van de Berg schreef toen in de NRC dat in elke modertie bewerking het verhaal slecht hoort af te lopen. Net als in Roodkapje wordt het kwade niet door het goede beteugeld. Mijn op rijm navertelde versie telt vijftig strofen en is opgedragen aan grote en kleine mensen. Er gebeurt veel tussen goed en kwaad dat van be lang is voor jong en oud om te weten, te onthouden en nooit meer te verge ten. Zo schreef ik over het laatste jaar in Tjideng het volgende gedichtje: Maar ook dit went, we zagen haast niet meer de vele doden die werden langs ons heen gedragen. Zo'n dertig kinderen en vrouwen, alle dagen door vuil en dyscntric en honger, altijd weer. En ook dit went, de wagen die de- groenten brachten nam op de weg terug de lijken mede, we wisten zelfs niet wat ze er mee deden voor die nog leefden bleef de poort ge sloten, dag en nacht. Zelfs honger went zodat men nauw een zucht vernam. Ook van de kinderen niet die lange dagen met ons geen voedsel kregen en verstild te kijken lagen terwijl alleen voor sommigen de dood wat sneller kwam. Overigens heb ik gelukkig kunnen con stateren dat. de doden uit de kampen op de latere ere-kerkhoven terug te vinden waren. Nog even dit. Ik heb een hobby waar mee ik in Soest vrij bekend ben: mijn kostuumcollectie voor carnaval, to neel, ballet, Sint-Nicolaas, etc. Het is een soort verzamelwoede. Ik bouw er al twintig jaar aan. Er zijn veel prijzen mee gewonnen en ook de filmmaatschappij die vorig jaar een brandpreventiefilm.maakte in Molen schot en in de Soester duinen (ik had er zelf een rol in) gebruikte er enkele van. Die film is nog steeds niet uitgebracht, maar dat gaat wel gebeuren." Foto: Herman van Dam Mijn man kon deze ballade niet meer illustreren. Hij maakte nog wel een schetsje (zie tekening). Basis voor deze vertaling is een klassiek kinder boekje van Robert Browning (1912-1988) "The Pied Piper of Hamelin". Ik ben zelfs voor de bewerking naar het Duitse Hameln geweest aan de Weser om de historische plekjes in ogenschouw te nemen. Een aardig stadje waar alles herinnert aan het romantische verhaal van Grimm (1816). Overal zie je de afbeeldingen, dat be gint al op het station. En in het Raad huis. Als het klokkenspel begint te spelen komt er zelfs een rattenvanger naar buiten. En elk jaar wordt voor de toeristen de beroemde fabel opgevoerd. 'Wir danken lhnen sehr für lhr lnteres- JAN VISSER Deze tweevoudige overwinning bete kent automatisch dat de beide Quick Motion Teams, Latin A en Ballroom, op 30 november a.s. Nederland zullen vertegenwoordigen in Berlijn, waar de Wereldkampioenschappen gehou den zullen worden. Tijd om uit te bla zen is er bij de Slingerlandteams dus voorlopig niet bij, integendeel: er zal dubbel zo hard getraind moeten wor den om ook in Berlijn aan de verwach tingen te voldoen. Uitslag afdeling Latin: le: Quick Motion Latin A-team - Soest 2e: Vida Formation Team - Doetinchem 3eDoublé V - Hoorn Uitslag afdeling Ballroom le: Quick Motion Ballroom - Soest 2e: Pink Panter Team - Veghel 3e: Lizan Formation Team - Waaldijk De organisatoren, Dansstudio Christ uit Amersfoort en Danscentrum Slin gerland uit Soest, mogen tevreden te rugblikken op een grandioze avond voor een zeer enthousiast publiek, dat naast de wervelende formation-team- shows ook nog mocht genieten van de unieke rolstoelformation-demonstratie door de "Raddraaiers" uit Amstelveen, o.l.v. Corrie van Hugten, een fantastische rock and roll demonstratie door Jos van Nieuwenhuizen en Mariëtte v.d. Meer, onlangs vierde geworden op de WK Rock and Roll voor Amateurs, en last but not least de super-demon stratie door Ruud Vermey en Debbie Fletcher, meervoudig Ned. Kampioen professional Latin American Dansen. Kortom, een avond om nooit te ver geten en die je vooral doet uitzien naar de volgende Ned. Kampioenschappen Formation-Dansen I Burgemeester Scholten feliciteert Willeke en Wim Slingerland. - Dit jaar viert de Landinrichtingsdienst van het ministerie van Landbouw en Visserij zijn vijftigjarig jubileum. De dienst draagt zorg voor de voorberei ding en uitvoering van landinrichtings plannen. Deze landinrichtingsprojecten worden uitgevoerd met het doel de inrich ting van het landelijk gebied te ver beteren, met het oog op o.a. het land bouwkundig gebruik van het gebied, het ontwildtelen van de aanwezige natuur- en landschapswaarden en de uitbreiding van de recreatieve mo gelijkheden van het landelijk gebied. Ter gelegenheid van het jubileum is de tentoonstelling 'Platteland in beeld' vijf tig jaar Nederland Cultuurlandschap in de beeldende kunst georganiseerd. Vijftig jaar veranderingen in het cul tuurlandschap. Vele kunstenaars zijn op verschillende manieren door het cul tuurlandschap geïnspireerd. Sommige kunstenaars hebben een nostalgische visie op het landschap, anderen zijn geïnspireerd door de rechte lijnen van de ruilverkavelingen in het landschap. Beide aspecten komen in de tentoon stelling aanbod. Realistische, expres sionistische en abstracte kunst naast video-programma's, plastische en mo numentale vormgeving als foto's van z.g. land-art projecten zullen te zien zijn. De landschapskunst die het meest bekend is, is die uit de zeventiende eeuw. Maar de tentoonstelling in het Koets huis van Kasteel Groeneveld toont meer dan die realistische plaatjes. De hier verzamelde werken van Chabot en Lataster, Benner en Armando, Dek kers en Dibbets en vele anderen illus treren dat in deze fraaie tentoonstel ling. De tentoonstelling duurt tot en met 26 mei en is te bezichtigen op dins dag, woensdag en vrijdag van 10.00 - 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 -17.00 uur. Toegangsprijs bedraagt 1,50. Op donderdag 25 april a.s. van 13.30 tot 19.30 uur is er weef eens een ma rkt op het Arbeidsbureau aan de Amsterdamseweg 37 te Amersfoort. Dit keer geen banenmarkt maar een scholi ngs m a rkt Scholing is de laatste jaren steeds be langrijker geworden op de arbeidsmarkt. Laaggeschoolden kunnen steeds moeilijker aan een baan komen; het aantal vakatures voor (hoger) ge schoolden neemt steeds meer toe. Het Arbeidsbureau Amersfoort voert, net als alle arbeidsbureaus in Nederland, het onderwerp "Scholing" dan ook hoog in het vaandel. Al jaren overigens. Op jaarbasis geeft het GAB hier zo'n 780.000,- aan uit (alléén in het rayon Amersfoort) en dan zijn de eigen insti tuten zoals de Centra voor (administra tieve) vakopleiding voor Volwassenen nog niet eens meegerekend. Scholing is voor een GAB iets anders dan voor het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Het GAB werkt marktge richt. Dit houdt in dat scholing via het GAB per definitie kort duurt (maximaal 1 jaar), praktijkgericht is (minder theorie, meer praktijken arbeidsmarktrelevan tie heeft (er is vraag naar op de ar beidsmarkt). De budgetten zijn echter gelimiteerd. Vandaar dat gezocht werd naar besparende methodieken. Projekt- matig werken betekent grotere aantallen kursisten, lagere kostprijs en meer aan dacht voor kwaliteit. Het onderbrengen van werkzoekenden in allerlei reeds lopende aktiviteiten is een tweede besparende methode. Een aantal opleiders is bereid gevonden hun "wa ren" op een aantrekkelijke manier ten toon te spreiden binnen de muren van het Arbeidsbureau. Op deze markt is iedereen welkom. Het accent ligt voor het GAB op de ingeschre ven werkzoekenden, maar ook voor werkgevers lijkt het onderwerp interes sant. Ook zij kunnen n.1. gebruik maken van de opleidingsfaciliteiten van het GAB! De scholingsmarkt zal een levendig geheel gaan vormen, waar iedereen kan zien hoe de diverse kursussen in het echt gegeven worden. Bovendien kan men direkte kontakten leggen met de docen ten of de kursisten, zelf eens proberen wat nu eigenlijk b.v. tekstverwerking of computerboekhouding betekent, meedraaien in een z.g. "oefenfirma". Direkt inschrijven? Ook het arbeidsbu reau is vertegenwoordigd. Een afspraak is snel gemaakt Vamaf 13.30 tot 19.30 uur zal een 8-tal op leiders haar "waren" tonen: De deelnemers zijn N.I.B.O.: Nederlands Instituut voor Be drijfsgerichte Opleidingen (Tekstver werking). C.B.B.A.Centrum voor Beroepsoriënta tie en Beroepsoefening Amersfoort, (E- lektro, Nederlands en verzorgende beroe pen). C.A.V.V.Centrum voor Administratieve Vakopleiding van Volwassenen (oefen firma). C.V.V.: Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen (Metaal-, Bouw- en Mon- tageberoepen Elisabeth Z.H.: (Opleiding 1.1. verpleegkundige en radiodiagnostiek, koks-opleiding). Avond M.E.A.O.: Avondscholenge meenschap Amersfoort (Bedrijfsad ministratie en Informatica voor HAVO-gediplomeerden S.B.B.O.: Streekschool Amersfoort Administratie (ve) Informatica en Ci viel/huishoudelijke technieken). Vrouwenpro jekt: een speciaal op (her(intredende vrouwen gericht pro- jekt waarin scholing een belangrijke rol speelt. Belangstellenden zijn van harte welkom Donderdag 25 april, 21.00 uur: Roland Joffé maakte de afgelopen jaren voor de Engelse televisie een aantal realistische documentairachtige films, waarvan "The Spongers" met name opviel.. Pas dit jaar debuteerde hij met een speelfilm'The Killing Fields', die enthousiast door de pers werd be groet en acht oscar-nominaties kreeg. Engeland viert feest vanwege het ju bileum van de koningin. Pauline en haar vier kinderen hebben geen reden om feest te vieren. Na zestien jaar huwelijk is Pauline door haar man in de steek gelaten. Zij krijgt geen cent meer van hem en moet maar zien hoe ze zich redt. In principe zijn er de steun en andere sociale wetten, die Pauline kunnen helpen. Maar in de praktijk blijkt dit niet zo eenvoudig te zijn. Dat haar oudste dnr-htfrtip ook noe geestelijk gehandicapt, maakt het voor Pauline nog moeilijker. Als ten gevolge van de bezuinigingen dit kind door de gemeen te van een goede crèche naar een in richting wordt overgeplaatst en de financiële moeilijkheden haar boven het hoofd groeien, ziet Pauline geen uitweg meer. Aanvang: 21.00uur. Entree: 5,-/leden, cjpen 6 Agenda: do. 2 mei: "Vora, Nova" van Dick Rijneke en Mildred van Leeuwar den (Ned. 1984). De verrassende ope ningsfilm van het filmfestival in Rot terdam 1985. Do. 9 mei: "U Bent Mijn Moeder" van het Werktheater en Horst Königstein (Ned. 1984). De ver filmde weergave van het indrukwek kende toneelstuk van Joop Admiraal. Vrijdag 26 april, 22.00 uur: "Werkgroep Eigen Werk?" Wat is dat nu eigenlijk, wat moet dat voorstellen? Precies, dat vroegen wij ons ook af. Wij maakten een rondje en zie hier volgt een impressie van wat de werk groepleden en zelf van vinden: Ben: "Een mogelijkheid om samen te spelen en lol te maken". Herman'Waarlijk Een Wonder' Jan v.d. H.: "Een uitlaatklep maar meer ook niet". Jan v. V.L."Wij maken geen muziek, wij maken Kunst". Josje: "Gewoonleuk". Jessica: "Theekrans was niet voor han den". Marieke: "Een inspirerend muziekge- beuren' Nelleke: "De allerindividuëelste ex pressie van mijn diepste ziel". Paul: "De Muzen hebben mij altijd aangetrokken' Rob: "Nooit geweten dat vrije expres sie therapie zoveel publiek trok". Ron'Ik begrijp 't gewoon zelf niet' Roland: "Een raar zootje... af en toe gênant". Rosell: "Ik vind om met de W.E.W. muziek te maken net zo leuk als met de W.E.W. te eten en te drinken". Saskia: Ontspanning en gewoon leuk dat we met z'n allen zo bezig zijn. En ik ben blij dat het een band zonder pretentie is". Wilt U Uw eigen mening vormen over de W.E.W.? Kom dan op vrijdagavond 26 april naar Artishock en vorm (Kunst zinnig of niet) onder genot van enige consumpties (Wel Eens Water gepro beerd? dat waar U voor uit zal willen komen. Tot dan. Aanvang: 22.00 uur. Entree: vrij. Zaterdag 27 april, 21.00 uur: Ter gelegenheid van het jubileum "5 15 jaar Vereniging Artishock", Is op zaterdag 27 april een bijzondere voorstelling in Artishock te zien. Om 21.00 uur zal de theatergroep Quast het stuk "Het Vluchtige Is Eeuwig" bren gen. Dit theaterstuk is in de jaren twintig door de Vlaamse schrijver en kunsthis toricus Michel Seuphor (1901) ge schreven en geeft een fascinerende en beweeglijke kijk op de levenswijze uit die tijd. Over het zoeken en het ondergaan van het leven met een haast, natuurlijke afkeer tegen alle gevestig de waarden en normen. Een kijk die óók vandaag de dag van toepassing is. "Het Vluchtige Is Eeuwig" houdt de toeschouwer op een beeldende en hu moristische wijze een spiegel voor. Een spiegel die laat zien hoe de mens met de dagelijkse dingen uit het leven omgaat, associeert, interpreteert en filosofeert. Vooral de vorm en de wijze waarop dit gebeurt is kenmerkend voor dit theaterstuk. Door de beweeg lijkheid van het onderwerp en de vele mogelijkheden om dit uit te drukken, wordt het stuk tweemaal gespeeld. Zonder onderbreking duurt deze bij zondere voorstelling ruim een uur. "Het Vluchtige Is Eeuwig" is geschre ven in de jaren twintig toen er in Europa veel gebeurde. Na het debacle van de Eerste Wereldoorlog moesten en nieuwe, positieve daden worden gesteld. Vernieuwingen en nieuwe ont wikkelingen op allerlei gebied waren de resultaten. Ten aanzien van de kunsten waren het de jaren van Kubisme, Dadaïsme, Futurisme, Surrealisme en Constructivisme, die tot ontwikkeling en bloei kwamen. Michel Seuphor verliet in 1923 Vlaan deren om zich in Parijs te vestigen, waar hij nog steeds woont. Seuphor is een zeer veelzijdige man en naast schrijver en beeldend kunstenaar ook actief als organisator, literator en kunsthistoricus. In 1926 schreef hij in Rome het theater stuk "Het Vluchtige Is Eeuwig". De Nederlander Piet Mondriaan ontwierp het decor, waarvan de maquette he laas verloren is gegaan. Ondanks het feit dat er een aantal voorstellingen waren gepland en die op het laatste moment werden afgelast, duurde het tot 1968 voordat het stuk voor het eerst werd opgevoerd. Daarna zijn er voor stellingen geweest in Milaan en in het Centre Pompidou te Parijs. De theatergroep Quast uit Amersfoort brengt "Het Vluchtige Is Eeuwig" voor het eerst in Nederland op de planken. Deze jonge groep van een twaalftal amateurspe(e)l (st)ers, wil dit belang wekkende stuk onder een breed publiek brengen. Door het intrigerende thema, de enor me speelsheid en de actuele relatie met religie en met name de (Vrouwen) emancipatie, maakt het stuk erg mo dern. Micher Seuphor zei in 1962 over het stuk" Het lijkt alsof in de diepste intimiteit van de geest alles vorm is in vorming (in wording). De eeuwigheid is in beweging, vertaalt zich in gol vingen, die ertoe neigen vluchtig te worden." Aanvang 21.00 uur: Entree 7,50/leden, CJP en 65+ ƒ6,-. Dinsdag 30 april, 10.00-17.00 uur: Op koninginnedag organiseert de ver eniging Artishock, voor de twintigste keer alweer, een kunstmarkt rondom het Artishockgebouw. Vanaf 10.00 uur zullen diverse kunstenaars hun werk in kraampjes exposeren. Een scala aan kunstuitingen zal van de partij zijn: schilderijen, tekeningen, beelden, grafiek, keramieken foto's. Achter het gebouw wordt een kunst- nijverheidsafdeling ingericht, waar onder meer allerhande (oude) am bachten zullen worden getoond. In het kort volgt nu een programma van de andere activiteiten die gelijktij dig met de markt zullen plaatsvinden 11.00 uur "The Star Lights": een groep kinderen van de werkplaats in Biltho- ven die een Rock 'n' Roll dansdemon- stratie geven. Naar eigen zeggen heb ben ze "de hele school als fans". 11.15 uur ..Jezuz Criziz": deze groep brengt totaaltheater, met als ingre diënten onder meer cabaret en muziek. 12.15 uur "De Trottoirband" speelt prima blues-muziek. 13.45 uur Poppentheater "Arti-Skoop" heeft hun poppenspel "logeren" spe ciaal aangepast voor een buitenoptre den; en treden derhalve buiten de pop penkast op. 14.45 uur Een tweede demonstratie van "The Star Lights". 15.00 uur "Werkgroep Eigen Werk (W.E.W.)" zorgt voor een knallend stuk totaaltheater. 16.00 uur "Duo d'Accoord" zorgt voor een stemmige afsluiting, want zij zin gen prachtige Franse chansons. 17.00 uur Sluiting.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11