voomu/BD PANTALONS 2.85 ROKKEN2.65 van liiljQU •Utrorna (^Qjehamiesl Flatschilderingen Soest nu ook op ansichtkaarten Protest-marathon van Amsterdammer tegen religieuze onverdraagzaamheid Burgemeester Scholten opende Ruitershop Soest Kindertuintjes 'draaien' weer WOENSDAG 24 APRIL 1985 SOESTER COURANT PAGINA 17 TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwocjt voor doe-het-zelvers (f-rsen V^OESf Een paar schoenen TEXTIELREINIGERS VOOR DAMES EN HEREN Witte en rode bessen deel 2) HET WITTE HUIS Foto: Goos van der Wilt L t EUWARDEK_ DEN-HAAG As wullie gaaste hebbe, daan moewe noa un hortje kletse aaltied un stroatje om. Temingste, met daat plaan komt ik daan opdroave, waant zo laang kaan'k niet binne zitte, as 't un enkele keer mooi weer is. En aster niemaangd zin in het, daan goa'k moar aallenig d'r effe tusse uut. En doarom hewwe un hongdebeest, en daat motter op tied uut, aangders loop- tie over. As de gaaste wel waat wille bekieke vaan Soest, daan loat ik ze groag ouwd Soest zien. Aachter de ouwe Kaark met de opgeknaapte ouwe huze. Daat vingde ze aaltied haarstikke mooi en daat komt goed uut, waant as 'ebore Soesder ben'k d'r trots op. Moar je mot niet met zukke excursies op de spitsure te veld goan, waant zo rongd un uur of vief rieje ze je in de Eemstroat zo vaan de sokke, ajje ze an het. De doames vaan de nylons vaan eiges. 't Hoekje bie baakker Vaan Brummele is ok heulemoal haarstik ke gevoarluk. Ajje met de fiets vaan de Peter v.d. Breemerweg aafkomt, mojje straak an de kaangt blieve, aang ders rieje ze de ploje uut je broek. Zo links komme ze om de bocht. Daat noeme ze sluupverkeer. Ik het liever kruupverkeer, daan kaajje aal lus maakkelukker bekieke. Daajje un poar stoplichte kwiet wil weze, daat begriep ik, moar doet daan kaalm an. Moar daa's t'r niet meer bie teuges- woordig. Eerst haajje auto's, bevob- beid G.T.'s, en noeng motte ut aalle- moal Turbo's weze. Vink best, moar ze moste niet haard kenne rieje. Ajje op Je eige gemaak noar Oamers- foort wil traappe over de Peter v.d. Breemerweg, daan mojje gedurig de sloot in duke om ut leve te redde. Zuk jaakkere doeng de auto's doaro! In de meeste gevaalle ben ut jongeluu, die niks te doeng hebbe as gaas geve. As de pliesie ooit nog us zouw motto collectere veur un nieuw kluphuus an de Daalweg, daan kaan'k ze nog un zooi beste ploatse op Soest anwieze, woar daazze un poep cengte kenne vaan- ge, moar daan liever met bekeuringe. Borde met maaksiemum snelheid hel- pe ok geejn baarst, moar ik het waat aangderst bedaacht. Mojje luustere! Moak vaan de Eemstroat un baar slech te stroat, met aallemoal hobbels en ku- le d'r op en d'r in. Eejn keer deur de Eemstroat reze, en je het un bult op je haarses as de Stompert! En un hob- belweg met kingderkoppies en grote goate heurt bie de ouwe tied. Vrogger haajje geejn glaadde wege. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: zetter hier en doar nog un ouwe hooi- woage bie, of un mestkaar, of veur ming paart nog un beste pluus mest midde op de stroat. De meujte weerd veur un ploatje in ongze Oudheidkoa- mer! Niks te daanke, groag an 'eraje deur HANNES V.D.NENG efficiency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Andere busroute in Soesterberg op Koninginnedag In verband met de festiviteiten op Ko ninginnedag in Soesterberg zal op dinsdag 30 april a.s. bus 52 niet door het dorp rijden maar dezelfde route volgen als bussen 55 en 77. dus over de Ban- ningstraat. Bingo in de Vijverhof op 27 en 30 april De wijk vereniging O verhees organiseert op zaterdagavond 27 april en op dins dagavond 30 april bingo-avonden in de Vijverhof. Aanvang 20.30 uur; zaal open om 20.00 uur. Zoals steeds zijn op beide avonden prachtige prijzen te winnen. De prijs per kaart per avond bedraagt voor le den en donateurs 4.-. Introducés be talen het dubbele. 25 april t/m woensdag n96n, drukfouten en/of door Arie Wandelaar W Het zat er al een tijdje aan te komen, en dus kwam het toch nog onverwacht. I De griep. Marie keek de afgelopen week op een I ochtend anders dan Arie van haar ge wend is. Bleek bekkie, waterige oogjes en bij de intocht van het dagelijks ontbijt op bed slaakte ze iets van: "Vandaag niet." Zonder dat wij in dit soort situaties rampenplannen raadplegen dient wel te worden vastgesteld dat er bij dit soort binnenbrandjes van een geheel ander rollenpatroon sprake is. Onverbiddelijk eiste Arie van de pati ënte dat de thermometer verder in zicht zou moeten verschaffen. De uit slag bleek zich rond 38 en een breuk te bewegen. Geen paniek dus in huize Wandelaar. Het voorstel om, voor je weet maar nooit, de huisarts op visite te vragen kreeg geen applaus. "Zonde van de centen", oordeelde Ma rie, "voor dat bedrag kunnen wij, als ik beter ben, een keertje extra de Chinees in huis halen." Teneinde toch een bijdrage tot een spoedige en algehele genezing te leve ren besloot Arie telefonisch een snip perdag te bestellen, om vervolgens over te gaan tot het verrichten van e- nige huishoudelijke werkzaamheden. Zoals daar zijnhet opzuigen van stof, de vervanging van plastic vuilniszak ken, het reinigen van enig vaatwerk met aangepast bestek. Arie had de klussen er net op zitten en dacht een half uurtje met het ochtend blad door te brengen, toen de patiënte nadrukkelijk liet horen nog geheel op de wereld aanwezig te zijn. Ter plekke vernam Arie de opdracht voor die dag. Of hij maar even naar Honsbergen wil de verkassen, aangezien zijn schoon moeder aldaar zich met niet passende schoenen nauwelijks kon voortbewe gen. Marie had haar moeder, de dag voor de griep toesloeg, de belofte gedaan nieu we schoenen te gaan kopen. En volgens Marie begreep Arie best dat 't oudje er helemaal op gerekend had. "En jij dan, hoe moet 't dan met jou?", probeerde Arie nog. "Laat mij maar slapen, en neem jij mijn moeder maar voor je rekening", luidde de uitspraak. In de flat van Arie's schoonmoeder trof hij een veelkleurig assortiment schoe nen aan. Paar na paar werd de hemel in geprezen, doch zijn verkooptechniek faalde. "Het zijn nog knappe schoe-" nen", vond ook de gekwelde bejaarde, "maar ze passen me niet. Ik heb echt niks om lekker in te stappen." Omdat de schoonmoeder in kwestie in de stad geboren is geeft zij er, 84 jaar oud, nog steeds de voorkeur aan inko pen bij het groot winkelbedrijf te doen. De keuze viel op V&D te Amersfoort. Op de parkeerplaats aangekomen deed ze het ongebruikelijke voorstel in de auto te blijven zitten, teneinde Arie in de gelegenheid te stellen met enkele paren op-zicht-schoenen te komen op draven. Arie stelde vast dat V&D zich daarvoor niet zou lenen. Zijn schoon moeder zag 't anders. "Probeer 't maar jongen, dat begrijpen ze best." Dat deed de poesachtige juffrouw, die de heren Vroom en Dreesman op de afdeling schoenen vertegenwoordigde, dus niet. Ook bij concurrerende bedrij ven bleek het wantrouwen groter dan de liefde voor de naast. Terug in het vierwielige compartiment trof Arie zijn schoonmoeder slapend aan. Niet vreemd, wat wij deden inkopen, al thans pogingen daartoe, op een tijdstip dat ze zich in haar flatje doorgaans van binnen bekijkt. Op de terugweg stelde ze vast dat in haar tijd het begrip service een andere betekenis inhield. Een beetje verdrie tig om zoveel onbegrip was ze wel, waardoor Arie op de troostrijke inval kwam het nog eens in Soest te probe ren. Hoewel ze in dit dorp nog nimmer een schoenenwinkel van binnen heeft ge zien, stelde ze bij voorbaat vast dat Arie er rekening mee diende te houden dat ze zich geen klompen liet aansme ren. Bij Nic. van Dam werden beide par tijen uit hun lijden verlost, hoewel het begin van de victorie nog even aan een zijden draadje heeft gehangen. Toen maat 40 van het merk Antonio Paolo de goedkeuring verkreeg leek de prijs een onneembare hobbel te wor den. Zeer discreet zette Arie tegen een alles begrijpende verkoopster van schoenen de zaak uiteen. Ze glimlachte begripvol, en liet vervol gens weten dat er aan de prijs iets te doen viel, mits mevrouw bereid was daarvoor haar oude schoenen uit te trekken en af te staan. Arie snelde met dit verheugende be richt naar zijn in de Van Weedestraat geparkeerde auto, en kreeg, na de boodschap te hebben overgebracht, de tijding dat hij niet moest veronder stellen dat z'n schoonmoeder dement aan het worden was. "Maar het scheelt je tien procent op de verkoopprijs lief mens", verduidelijk te de schoonzoon. "Had dat dan eerder gezegd, dan waren wij niet naar Amersfoort ge gaan," repliceerde de eigenares van het door Nic. van Dam herstelde voet werk. Een dag nadat Marie de griep had overwonnen keerde ze terug van het dagelijks bezoek aan haar moeder. "Van moeder, voor jou," Ze gaf Arie een doosje sigaren. Oud Kampen, La Reina, zijn lievelingsmerk. "Omdat de schoenen zo goedkoop waren." Vrouwen en logica. Het blijft studeren. Levenslang. ARIE WANDELAAR Bestelauto gestolen De heer P. W. uit Soest meldde de po litie in het weekeinde de diefstal van een Simca-bestelwagen, die eigendom is van een autobedrijf aan de Nijver- heidsweg. APRIL-AANBIEDING: KONINGSWEG 16 - SOEST - TELEFOON 14302 Publiek was er niet toen de Amster damse amateurwielrenner en mara thonloper Paul Rood zondagmiddag om 12.00 uur arriveerde bij het ge meentehuis aan de Steenhoffstraat. Hij had Soest uitgekozen als etappeplaats voor zijn achtdaagse protest-mara thon, die vorige week in Leeuwarden startte en op 23 april in Den Haag moest eindigen. Het is daarom de vraag of zijn boodschap, die overigens werd uitgedragen door een volgauto waarop in koeien van letters te lezen stond "Vrijheid van religie", wel is "aange- Komen Volgens Paul Rood is die vrijheid de laatste jaren in toenemende mate in de gevarenzone komen te verkeren. Met name de nieuwe "religies" moeten het daarbij ontgelden, zoals de Bhag- wan-beweging en de Scientology Kerk, waarvan hij zelf actief lid is. De to lerantie ten opzichte van religies in het algemeen is aan hevige slijtage onder hevig, hetgeen bijvoorbeeld ook blijkt uit de anti-publiciteit rondom het Paus bezoek. Paul Rood heeft niet de bedoeling men sen tot zijn geloof te bekeren, maar wil met deze aktie de publieke opinie aanmoedigen tot meer verdraagzaam heid en het besef dat het ieder mens vrij staat de keuze van zijn eigen gods dienst te bepalen. Paul Roods angst is dat het onver draagzame klimaat zal lijden tot ver volging en inquisitie. Vandaar dat hij de mensen wil oproepen het niet meer zover te laten komen. Vooral de rol van de boulevardpers in de hetze te gen (nieuwe) religies mag volgens hem niet worden onderschat. 9 Vorige week zijn 26 kinderen met groot enthousiasme weer begonnen met het werk in de - even zovele - kinder tuintjes bij de Kinderboerderij "De Vrije Teugel" aan het Vcdelaarpad. Twee keer per weck, op dinsdag en vrijdag na schooltijd, komt de jeugd de tuintjes onderhouden en bewerken. Dat het als een plezierige bezigheid wordt erva ren blijkt wel uit het feit dat de tuintjes allemaal zijn "volgeboekt De jongelui worden geadviseerd en begeleid door Hans r. d. Zwaluw, Joyce van Adrichem, Marjan Wiggerts en Rita Tillema, die ook de zorg hebben voor de grote biologische moestuin van de kinderboerderij. Foto: Goos van der Wilt nu eenmaal niet veel om op een ansicht te zetten," vinden ze. "Bovendien zijn de kaarten heel actueel. Het is ook aar dig om de serie cadeau te geven, b.v. bij een afscheid van de gemeente." De kaarten zijn fraai uitgevoerd en ge drukt bij "Arts Unlimited." Laatste fase Volgende week donderdag gaan de flat schilderingen aan de Dalweg de laatste fase in, aldus de beide beeldende kun stenaars. Er moeten nog vier gevels van zes verdiepingen hoog worden beschilderd, evenals een groot aantal randen. Paauw en De Rooy hopen het karwei in twee maanden te klaren. Mogelijk wordt het geheel in de loop van het jaar nog een keer feestelijk "ingewijd". De voormalige culturele ambtenaar Nico Schröder is bij zijn af scheid beleefd dat hij te gelegener tijd sympolisch "de laatste veeg" mocht opbrengen, bij wijze van officiële "opening". Paauw en De Rooy horen nog steeds zeer positieve reacties op hun werk. "Je ziet het pas goed als het er een maal opzit.' vinden ze. Het Polygoon bioscoopjournaal komt binnen afzien bare tijd opnamen maken, vertelden ze vorige week. Inmiddels hebben de bei de kunstenaars een opdracht gekregen van de gemeente Nieuwegein, waar'vier flatgebouwen aan het Nijpels plantsoen moeten worden verfraaid. Omdat de ondergrond daarvan niet te be schilderen is moet er gewerkt worden met reliëfs. Als motieven hebben de kunstenaars o.m. gekozen voor verf- tubes in de primaire kleuren rood, geel, groen en blauw, ook hier krijgt elk flatgebouw een eigen "karakter" door de beschilderingen. Paauw en De Rooy vinden het wel jam mer dat ook in dit geval de kunst alleen achteraf wordt "toegevoegd" aan het bouwwerk. "Het beste zou zijn dat je vanaf het begin erbij betrokken bent. Er is in Nederland veel hoogbouw uit de jaren '60 en '70, die zich ertoe leent om door middel van de kunst te worden verfraaid. Daardoor verbetert ook de leefbaarheid, niet als lapmiddel of om de ellende van de flatwijken te versie ren. maar als herwaardering van de buurten. Bovendien wordt de kunst op die manier uit haar maatschappelijk- elitaire positie gehaald, en dat is een goede zaak." Overigens beschouwen Ton Paauw en Egbert de Rooij het project in Nieuwe gein als het laatste dat zij zelf uit voeren. "We willen nog wel graag de ontwerpen maken, maar de uitvoering laten we dan over aan anderen." Op die manier hopen ze weer voldoende tijd vrij te krijgen om zich aan hun ei genlijke activiteiten te wijden. Controle zwaar vervoer Op de Far East bij de Vliegbasis Soesterberg voerde de politie maandag j.1. controle uit op het vrachtwagen- vervoer. Dat gebeurde in samenwerking met de douane en het Korps Contro leurs Gevaarlijke Stoffen. Er werden diverse waarschuwingen uitgedeeld en tien processen-verbaal opgemaakt, o.m omdat de chauffeurs niet over ver- voersvergunningen beschikten, geen registratiebewijs konden tonen en di verse aanhangwagens onberemd ble ken. In een geval was er sprake van een ongekeurde tachograaf. Ook werd een overtreding geconstateerd van de dierenvervoerswet. Na een druk bezochte receptie op vrij dag 12 april, waar Aart Steendijk en Lilian van Heteren met plezier op te rugkijken, werd op 13 april door Bur gemeester Scholten op spectaculaire wijze de opening verricht van Ruiter shop Soest, Oude Utrechtseweg 39. Spectaculair was dit gebeuren, omdat er, voordat de opening een feit was, een grote optocht door Soest, met 16 paar den, een koets en een ponywagen, aan te pas kwam. De stoet werd bovendien opgeluisterd met een in middeleeuwse kledij ge stoken muziekkorps van 45 man sterk uit Naarden, dat schitterende marsmu ziek ten gehore bracht en de Soester burgers min of meer uit hun bed trom melde. Voordat het echter zover was moest er nogal wat georganiseerd worden, 's Morgens was het daarom een drukte van belang bij Paardesportcentrum Soest, waar alle paarden die in de stoet moesten meerijden keurig werden ge- toiletteerd. Om half tien zette de stoet zich in be weging, richting Oude Utrechtseweg, vergezeld van de motorpolitie Soest, die een oogje in het zeil moest houden. Via de Ossendam en langs het winkel centrum "Hartje-Zuid" bereikte de op tocht het eindpunt, waar de burge meester al stond te wachten, die een zeer toepasselijke toespraak hield waarin hij ondermeer naar voren bracht dat deze ruitersport zeker een aanwinst zou zijn voor Soest en hij wenste deze jonge ondernemers uiter aard veel geluk. Daarna knipte hij het lint door. waarmee de officiële opening eenfeitwas. Onder het genot van een kopje koffie BEETZLAAN 74 heeft de burgemeester zich kunnen o- TEL. 02155-1 3990 ^Burgemeester Scholten in gesprek met Lilian van Heteren en Aart Steendijk. vertuigen van het uitgebreide assortiment ruitersportartikelen dat wordt geboden en van de prettige sfeer die deze ruitersportzaak zo bijzonder maakt. Vervolgens ging de stoet terug naar Paardesportcentrum Soest en werden er door de klanten die dag al aankopen gedaan. Vooral de openingsaanbiedin gen spraken het publiek bijzonder aan. Tot en met 30 april a.s. "springt" Rui tershop Soest in op het mooie weer. Men kan er nu paardendekens laten reinigen tegen de sterk gereduceerde prijs van 8,50 per stuk. Overigens kan men uiteraard voor alles op ruiter- sportgebied uitstekend terecht bij Rui tershop Soest. HAARMODE 7 Net een haartje beter i Als vervolg op de vorige aflevering deze week wat meer informatie over het planten van aalbessen, de snoei en de diverse teeltmethoden die mogelijk zijn. Eerst wat over het planten. Het is logisch dat wij bij het planten uit moeten gaan van gezond één of twééjarig plantmateriaal met zo'n 3-5 twijgen. Bessen mogen nooit worden geplant op plaatsen waar al eerder bessenstruiken gestaan hebben (dit in verband met lepelbladvirus; over ziekten dadelijk meer). We graven een ruim plantgat en voorzien dit zonodig van organisch materiaal en/of potgrond. Planten kan tegenwoordig praktisch het gehele jaar door omdat de bessen in container te koop zijn, waardoor de plant van het overplanten niets bemerkt. Pas geplante exemplaren houden we de eerste tijd goed vochtig om uitdroging te voorkomen. De snoei van rode en witte bes is belangrijk om jarenlang een gezonde goeddragende struik te houden. Gebeurt dit niet jaarlijks dan ontstaat er binnen afzienbare tijd kaal hout, kleine besjes aan korte trosjes die onregelmatig rijpen. De winter- snoei wordt uitgevoerd in december, en januari en varieert per teeltmethode. Zomersnoei kan worden uitgevoerd rond eind mei en bij de kleuring van de bessen. Eind mei verwijderen we al te krachtig groeiende scheuten en de gronscheuten. Als de bessen op kleur gaan komen worden de andere twijgen tot op ongeveer 7 bladeren teruggeknipt. Dit laatste bevordert de rijping van de vruchtener is minder kans op vruchtrot en de pluk wordt gemak kelijker. Als we de aalbessen gewoon aan struiken kweken hanteren we een plantafstand van 2 meter tussen de rijen en lty tot 1% meter in de rij. Als we' jonge exemplaren aanplanten snoeien we de eerste winter alle scheuten terug tot 25 cm. boven de grond net boven een buitenoog. Na één groeiseizoen worden in de volgende winter de nieuw ontstane groeitwijgen weer gehalveerd. Zo *aten we er ieder jaar zo'n 30 cm bijgroeien tot de gewenste struik- hoogte is bereikt. Intussen begint de bes te "dra gen" aan zijn zijtakjes, onderaan de scheuten en aan de tuiltjes die het jaar ervoor zijn gevormd. Na ongeveer vijf jaar vervangen we een oude draagtak voor een verse goede grondscheut. Zo houden we tenminste een jonge goed producerende struik. De teelt van aalbessen op stam is nog niet erg ingeburgerd, maar is toch zeer de moeite waard omdat dit weinig ruimte vraagt. In de siertuin is aanplant heel goed mogelijk door de decoratieve groeiwijze, zelfs in een royale kuip op het balkon doet deze stamvorm het goed. De gemiddelde opbrengst van bessen op stam is minder dan die van de struiken, maar hier staat dan de sierwaarde tegenover. De teelt als haag is het aantrekkelijkst als het ons gaat om een zo groot mogelijke opbrengst. Hierbij gaan we uit van langs palen gespannen draden waarbij we om de 75 cm aalbessenstruiken planten. We leiden 3 stevige takken langs de draden en snoeien deze niet (hoogstens iets toppen). Van het ontstane zijhout worden de tuiltjes bij de snoeibeurt ontzien de scheuten worden tot op 4 of 5 ogen teruggesnoeid. Op latere leeftijd vervangen we eens een draagtak door een nieuwe grondscheut. Natuur lijk kennen ook aalbessen zoals zo veel gewassen hun ziekten en plagen. Bladvalziekte, de Bonte bessenvlinder, bladluizen, virusziekten (lepelblad virus) wantsen en schimmels zijn voorkomende aantastingen. Voor vragen omtrent ziekten en gewasbescherming kunnen we altijd terecht op de betere tuincentra. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De Soester kunstenaars Ton Paauw en Egbert de Rooy, die vorig jaar de op dracht verwierven tot het beschilderen van de flatgevels aan de Dalweg, de Akkeren en de Haverweerd, hebben on langs het initiatief genomen tot de pu- blikatie van vier nieuwe ansichtkaar ten van Soest, waarop de tot dusver aangebrachte schilderingen - de bekende potloden, de wasknijpers, de zaag en de stekker - zjn afgebeeld. De kleurenkaarten zijn vanaf deze week voor 1,25 per stuk verkrijgbaar op verschillende verkooppunten in Soest. Voor december a.s. zal nog een tweede serie van vier kaarten op de markt worden gebracht, waarop de schil deringen staan afgebeeld die Paauw en De Rooy vanaf 2 mei a.s. zullen gaan aanbrengen op de gevels. De beide kunstenaars sluiten met de ansichtkaarten aan op de behoefte aan nieuwe, actuele ansichten van Soest. "Behalve de Kerkebuurt is er in Soest Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl

Soester Courant | 1985 | | pagina 17