scliociiiflkcr De Daihatsu Charade is een heel andere auto geworden ms b.v. aan??? TEUR Samenwerkingsverband in het ongewisse over nota Minderhedenbeleid INTRODUCTIE VAN DE NIEUWE WERELDSTANDAARD VIDEO 8 mm Sony camerarecorder 8 mm of JVC camerarecorder VHS PAGINA 18 WOENSDAG 24 APRIL 1985 Nieuw bij Hans Huigen, Soest: SOESTER COURANT PAGINA 19 Èïi De Daihatsu Rochy: indrukwekkend knap èn knap indrukwekkend! mgen EEN KRACHTIGE EN ZUINIGE MOTOR ONDER DE KAR EEN FEILLOOS REMSYSTEEM. SUPERIEURE OPHANGING VOOR SUPERIEUR RIJKOMFORT. MET DEZE STIJLVOLLE '4-WHEEL DRIVE'KOMT U NOG EENS ERGENS. Kinderkoren in de Julianakerk College houdt advies ondanks belofte achter de kiezen Dichtersdiner in Kasteel Groeneveld Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Sony introduceert de nieuwe 8 mm video met camera met unieke prestaties. Kijk en vergelijk bij Schoemaker. Schoemaker staat er volledig achter! Voor alle zekerheid! WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) Jan Visser boos op College 11341 aanden - van 1 a verdienste. 30,-tol f3.200, - werk. iit, dat zij han- 'ijs. Vooral de of vrije dagen een afspraak 12155-17795 ten. Deze pro- rden verkocht kranten, tijd- van Powers medewerkers, nogelijke ter- tmheden aan t hij mee aan leedraaien in storingen zal n voor oplos die beschik- tiek of werk banken tuaties in di- matige tijden i sollicitatie web 02155- ZEER AKTIEF ALITEIT VAN 3NS BEDRIJF EN ARBEID Bij het bekende Soester autobedrijf Hans Huigen staat hij te fonkelen: de nieuwe Daihatsu Charade, die volgens Hans Huigen (en hij kan 't weten) een heel nieuwe auto is geworden. De Charade is o.m. leverbaar in (diesel) turbo en is daarmee de eerste kleine turbo ter wereld. Hij is ook leverbaar in "Van" (bedrijfsauto)-uitvoering. De Charade wordt geleverd met een speciale "underbody-coating", die een ML- behandeling overbodig maakt. De garantie tegen roest van binnenuit is maar liefst 6 jaar! Daihatsu houdt zich al sinds het begin van deze eeuw bezig met de ontwikkeling van auto's. Jaar in jaar uit worden nieuwe modellen op de markt gebracht Elke nieuwkomer weer beter dan diens voorganger. Een gevolg van voortdurend en diepgaand onderzoek, uitgevoerd door een komplete staf van ingenieurs op de researchafdeling van de üaihatsu-fabnek in Osaka, Japan. Al die evolutionaire ontwikkelingen hebben door de jaren geleid tot bijzonder revolutionaire modellea Verkrijg baar in zeer verschillende uitvoeringen Zo is er een Charade 3- en 5-deurs versie. Leverbaar met benzine, benzine-turbo. diesel of diesel-turbo-motor. Uitgevoerd met 4 of 5 versnellingen of met automaat Maar stuk voor stuk met dezelfde opzienbarende aërodynamische lija Gevormd door een in de carrosserie geïntegreerde bumper met spotier Een gril waann de koplampen zijn opgenomea Over lopend in een extra schuine motorkap. Bijna vloeiend doorlopend in de schuingeplaatste voorruit en de ver naar achteren doorge voerde daklijn Aërodynamica in optima forma dus. Hetgeen niet alleen heeft geresulteerd in een sportief, gestroomlijnd uiterlijk. Maar ook in veel minder weerstand (een aw.-waarde van slechts 0.38) Met alle brandstofbespanng van dien De Charade speelt perfekt in op de wensen van morgen. Niet alleen wat betreft stroomlijn, maar zeker ook qua styling komfort en pi .staties. De auto is uitgerust met een unieke 3-cilinder, 993 cm3 motor en realiseert daarmee een verbruik van slechts 1 op 22.7 (0 bi) 90 km/u konstant Terwijl hij zich wat betreft prestaties met de allerbeste tn z'n klasse kan metea De Charade biedt ruim voldoende plaats aan 4 volwas senen en is door z'n kleine draaistraal van 44 meter handig manoeuvreerbaar en makkelijk parkeerbaar Om oiJer alle omstandigheden goed te zien en gezien te worden, beschikt de Charade TS/CS standaard overalarmlichten, mistachteriamp, achterruitverwarming en achterruitewisser met sproeier, ruitewisser met twee snelheden en interval vóór, openge werkte hoofdsteunen en halogeen koplampen. In de Charade vergeet u die trouwens nooit meer uit te doem Want mochten uw lichten nog branden wanneer u uitstapt, dan roept een ingenieuze lichtzoemer u meteen tot de orde. De Charade denkt dus nog voor u ook En zo u wilt kan hij tevens voor u schakelen. In half- automaat-uitvoering, die door z'n hydraulische koppeling en olie- koeler onverslijtbaar is bovendien Met de Charade bewijst Daihatsu dat een kompakt auto-ontwerp heus met altijd ten koste hoeft te gaan van het komfort Het interieur biedt u meer dan voldoende hoofd en beenruimte. Verder beschikt de auto over een achterbank, waarvan de rugleuning én gescheiden neerklapbaar én in 6 standen verstelbaar is Zodat u elke gewenste zitpositie kunt kiezen en elke mogelijke bagageruimte kunt kreeren Daarnaast verschaft een opbergla onder de bestuur dersstoel u slimme bergruimte. De anatomisch gevormde stoelen geven u ideale ruggesteun bij het rijden De volledig stoffen bekleding geeft z'n innerlijk een extra fraai uiterlijk Voorts blijft het ongehoord stil in de wagen, omdat de ontwer- pers alle mogelijke bijgeluiden in de kiem hebben gesmoord. Aangezien u uw aandacht te allen tijde bij de weg moet kunnen houden, zijn de bedieningsschakelaars - makkelijk onder handbereik - aan de stuurkolom bevestigd. En om u in het donker niet in het duister te laten tasten, is zelfs het kachel bedieningspaneel verlicht Verder is elke Charade uitgerust met dagteller En als toppunt van vernuft bezit de auto een 'zelfdenkende' 2-standen chokeknop met waarschuwingslampje. Deze laat niet alleen zien wanneer hij uitstaat Maar daarbij zorgt hij dat u de auto nooit kunt 'verzuipen', door z'n uitgekiende brandstofbegrenzer. Men zegt wel' 'Je kunt niet alles hebben" De Charade turbo vormt een uitzondering op die regel. Het is tot nu toe de kleinste auto van Europa die uitgerust is met turbo-motor, waardoor u 'm tot grootse prestaties kunt aanzettea Verder is de Charade turbo behalve supersnel ook superzuinig. Met een verbruik van 1 op 20,4 bij 90 km/u konstant bewijst de wagen dat autorijden beslist geen dure hobby hoeft te zijn. Oe speciale wielophanging, uitgerust met dikkere stabi- lisatorstangen vóór en achter, zonjt voor optimale wegligging en koersvastheid Getint glas, extra brede 165 SR/70 banden, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, zwart-rode bekleding, kuipstoelen, sportstuur, toerenteller en een 5-ver snellingsbak geven de auto een extra sportief karakter Kortom, de Charade turbo maakt autoriiden puur plezier. Als gevolg van de vooruitstrevende technologie, waar1 aan al zo'n 80 jaar wordt gesleuteld door Daihatsu's eigen inge nieurs en topmonteurs, heeft Daihatsu nu ook 's werelds eerste 1 liter diesel-turbo in de showroom staan: de Charade diesel- ti rbo. Een auto, die opmerkelijke prestaties en superieure zui- Eveneens nieuw bij Hans Huigen: De 1998 cc benzinemotor heeft een boring x slag van 86 mm x 86 mm. Deze krachtige motor heeft een pittig acceleratie vermogen en trekt indrukwekkend snel door naar topsnelheid. Z'n felle acceleratie vanuit lage en gemiddelde snelheden maken deze motor ook uitermate geschikt voor de snelweg. De 2765 cc dieselmotor heeft een boring x slag van 92 mm x 104 mm. Deze duurzame dieselmotor heeft een tomeloze trekkracht. Geluid en trillingen blijven tot een minimum beperkt, door een ver doorgevoerde geluids isolatie en afdekking. Verder zorgt een geavanceerd voorgloeisysteem (Q.S.I.) voor een probleemloze start. De diesel- en bezinemotor zijn zuinig in gebruik, laag in onderhoud en leveren hoge prestaties. Precies datgene, wat u zoveel rijplezier verschaft. Een ander facet dat rijden in een Rocky zo aantrekkelijk maakt, is het geavanceerde remsysteem. De schijfremmen vóór hebben een grote, diameter, die slijtage voorkomt. Een vertragings- afhankelijke remdrukbegrenzer stemt de totale remkracht bovendien af op het gewicht van de lading. Zodat u de auto - al dan niet geladen - binnen de kortste keren stilzet, als het moet. Voor extra betrouwbaarheid en wegveiligheid worden bij Rocky'swielophangingonbuigbare assen gebruikt. Lange, gasgevulde schokdempers maken het gebruik van een blad- veer mogelijk. Dit in kombinatie met een onbuigbare Panhard-stang zorgt ervoor dat u de auto volledig in de hand hebt, wat er ook gebeurt. Sterker nog, dat u nog komfortabel rijdt onder de meest erbarmelijke omstandigheden. Ook de achterwielophang ing, een uitgekiende kombinatie van bladveren en vaste as, draagt bij tot dat komfort. Gasgevulde schokdempers worden ook hier gebruikt, voor een magnifieke grip op elk terrein. Rocky heeft zowel vóór als achter een korte overbouw, om bekwaam af te rekenen met steile hellingen en diepe dalen. Doordat de wagen hoog op z'n wielen staat, neemt ie hobbels en gaten zonder met z'n bodem de grond te raken. Terwijl z'n tank met beschennplaat (protector) liefst 60 cm boven de grond hangt. Er moeten dus rare dingen gebeuren, wil een gebied niet toe gankelijk zijn voor de Rocky. Door z'n grote motor vermogen en tomeloze trekkracht, rijdt de Rocky tegen de steilste hel lingen en bergwanden op. En door een laag zwaartepunt blijft de Rocky zelfs bij een zijdelingse hellingshoek "an 43 nog op z'n banden staan. Met de Rocky kunt u praktisch haakse bochten nemen. De Wagon modellen hebben een draaistraal van 5.8 meter. De overige uitvoeringen zelfs van 5.1 meter. Bij de ontwikkeling van de Rocky is men van twee basisprincipes uitgegaan. Aan de ene kant bouwen aan een steengoeie terreinwagen met een werkelijk superieur weggedrag. Ofteweleen auto waarvoor onbegaanbare wegen nog moeten worden uitgevonden en die probleemloos z'n eigen weg Lui banen. Aan de andere kant werken aan een auto, die naast ijzersterke rijkwalitciten ook een uitstraling en een bedieningsgemak heeft, waar menig luxe auto jaloers op 7.011 zijn. Die kombinatie van werk- en raspaard is uitermate goed geslaagd. "On-thc-road" - in z'11 2- wielaandnjving - is deRockv bijzonder temperament vol, met bovendien een tot de verbeelding sprekend gunstig brandstofverbruik. "Off-the-roaij" - in z'n 4- wielaandrijvmg - reageert ie meteen tip alles waar z'n baas of bazin maar in voor is. Kortom, Rocky is de eerste terreinwagen die perfekt in de omgang isdie zich op uw wenken laat bedienen. Hen auto die daarbij nog eens alleszins betaalbaar is, in vergelijking met z'11 konkurrenten. U zou 'm eens in 't echt moeten meemaken. 0 De Charade (l.) en de Rocky bij Hans Huigen "voor de deur". Foto: Herman van Dam nigheid kombineert De Charade diesel-turbo springt bijvoor beeld zo zuinig met elke druppel om, dat-ie zelfs z'n "benzine turbo broer" overtreft En niet te zuinig ook Met een verbruik van 1 op 27,8 bij 90 km/u konstant Daarmee is het op dit moment de zuinigste serie-auto die er op de wereld rondrijdt! Onder het motto "spreken is zilver, zwijgen is goud' laat dit sterke staaltje autovemuft van Daihatsu nu bovendien bijna niets meer van zich horen. De Charade diesel-turbo weet zuinigheid, snelheid en geruisloosheid op sublieme wijze te kom- bineren. Daarnaast beschikt hij over een arsenaal aan nj- eigenschappen, die absoluut uniek is voor een auto in deze klasse. Wat wilt u nog meer? De 3-cilinder, 993 cm3 motor van de Charade is perfekt qua techniek, doch probleemloos van opzet De motor onder scheidt zich dan ook door een minimum aan onderhoud en een maximale duurzaamheid. Dat geldt zeker voor de ijzersterke en technisch bijzonder 'begaafde' dieselmotor. Deze is voorzien van een indirekt injectie-systeem, dat werkt door middel van een rotatiepomp. Daardoor komt de auto veel sneller op toeren. Met als dubbel voordeel dat de Charade diesel nu sneller accelereert en aanmerkelijk minder brandstof verbruikt. Een wondertje van elektronica en mechanica is ook 't snelgloeisysteem, speciaal ontwikkeld voor dieselrijders met haast. Deze brengt de gloeibougies in luttele seconden op temperatuur. Als bewijs van blind vertrouwen in de Charade diesel, geeft Daihatsu maar liefst 3 jaar garantie op 't draaiend gedeelte van de motor. Zeifs als u 't klokje twee of meer keer rondrijdt Voor u betekent dat een garantie voor goedkope kilo meters. Zeker wanneer u bedenkt, dat de Charade dè laagst qeprijsde diesel van Nederland is. Waarbij u bovendien atief weinig betaalt aan de fiscus, aan verzekerings- en aan brandstofmaatschappijen. Kortom, wanneer u de komende 3 jaar volledig probleemloos en onbekommerd wilt autorijden, raadpleeg dan uw dealer Automobilist onder invloed aangehouden Op de Van Weedestraat hield de politie vorige week de 45-jarige B.T. uit A- mersfoort aan, die opviel door zijn rij gedrag. De blaastests wezen uit dat de man teveel alcohol had gebruikt, het geen werd bevestigd door de bloed proef. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Inbraak Albert Hahnweg Bij een inbraak in de woning van de fa milie H. aan de Albert Hahnweg heeft de dader vorige week vijf girobetaal kaarten en het bijbehorende pasje ont vreemd, alsmede een geldbedrag van ca. 50 gulden. Het vermoeden bestaat dat de dader gebruik heeft gemaakt van de sleutel, die de bewoonster enige tijd geleden werd ontstolen. Diefstal uit auto De heer J.H. uit Soesterberg deed vo rige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn radio-cassetterecor der uit zijn auto, die aan de Radema- kerstraat geparkeerd stond. De schade bedraagt zo'n 3000 gulden. Tas gestolen De heer J. van B. uit Bunschoten deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een schoudertas. De tas was hem ontstolen tijdens een bezoek aan een meubelzaak aan de Amers- foortsestraat. Op donderdagavond 16 mei vindt er in de Julianakerk in Soest een uniek con cert plaats. Van 19.30 tot 21.30 uur kun nen jong en oud genieten van zang en muziek van kinderen en tieners. Het optreden wordt verzorgd door de be kende Ridderkerkse Kinderkoren o.l.v. Jennifer van der Hoek en het In de Ruimte-kinderkoor met Elly Rikkert. Tegenbezoek Twee jaar geleden op Koninginnedag, zong het toen half jaar oude In de Ruim tekinderkoor tijdens een concert van Jennifer's koren in de Ontmoetings- kerk te Ridderkerk. Nu komt het ervan een tegenbezoek aan Soest af te leggen. Voor de Ridderkerkse jongens en meis jes is dit optreden èèn uit de lange rij- Veertien jaar geleden begon Jennifer van der Hoek met een kinderkoortje. Dat ze voor deze taak in de wieg is gelegd, blijkt uit de explosieve groei. Nu heeft ze de leiding over pl.m. 600 kinderen, verdeeld over vijf koren. De Ridderkerkse Kinderkoren behoren nu tot de bekendste van ons land. Inmiddels zijn er vijf elpees van hen verschenen. Zingen prioriteit Maar niet alle 600 kinderen komen op Hemelvaartsdag naar Soest. Jennifer: "We gaan eigenlijk altijd met een gedeelte van het koor. Bijvoor beeld een of twee bussen vol. Anders zou het voor de kinderen teveel wor den". Zingen heeft voor de leden van haar koor een hoge prioriteit. "Tij dens de zomervakanties hebben we nooit optredens", vertelt Jennifer van der Hoek. Ze heeft dit de ouders plech tig beloofd, want voor sommige kin deren weegt een koorrepetitie zwaar der dan de gezinsvakantie. Een welkome afsluiting Ook het In de Ruimte-koor heeft een ontwikkeling doorgemaakt. Tegen woordig is het opgesplitst in een kleu terkoor, een kinderkoor en een tiener koor. Vorig jaar Kerst was het te zien in een EO-uitzending, waarin een door Elly Rikkert geschreven kerstmusi cal werd gespeeld en gezongen. Op Hemelvaartsdag wordt een geva rieerd programma geboden, juist ook afgestemd op het kind. In de Ruimte verwacht dat het concert voor veel gezinnen een welkome af sluiting van de feestdag zal vormen. De toegang is gratis. GOB HEEFT ALLE KINDEREN LI.EE De Nota Minderhedenbeleid, die het Samenwerkingsverband Buitenlandse Werknemers in Soest het licht heeft la ten zien, is weliswaar een goed stuk, waaraan menige gemeente in Neder land een voorbeeld zou kunnen nemen, maar roept daarbij zoveel vragen op dat het volstrekt onduidelijk is welke waarde de nota heeft. Vooral het feit dat het Samenwerkingsverband vol strekt in het ongewisse is gebleven voor wat de status van de nota betreft en dat de vraag nog open is welke hou ding het gemeentebestuur - met name het College - tegenover het stuk inneemt, laten de wensen, verlangens en aanbe velingen waarvan de nota rijkelijk is voorzien, voorlopig in de lucht hangen. Bovendien vormt het feit dat de finan ciële paragraaf van de nota vooral opvalt door het grote aantal vermel dingen "pro memorie" en "nihil" een teleurstellende aanwijzing voor de bereidheid van de gemeente Soest zélf geld uit te trekken voor een goed minderhedenbeleid. Dat is in zeer grote lijnen de voornaam ste kritiek op de Nota Minderheden beleid, die vorige week uitgebreid werd besproken in het politiek café "Proest" van Progressief Soest, in "De Rode Haan" aan de Birkstraat. Heel wat belangstellenden - buitenlan ders uiteraard, maar ook veel mensen die op een of andere manier bij het werk voor buitenlanders betrokken zijn - hadden de moeite genomen naar "De Rode Haan" te komen, waar zij wer den verwelkomd door gespreksleidster Leidje Tomassen. Ook de raadsleden Jan Visser (Progr. Soest) en Adriaan Pothuizen (D'66waren aanwezig, in schrille tegenstelling tot de overige politieke partijen uit Soest, van wie niemand kwam opdagen. Ook van het gemeentebestuur of de ambtenaren had niemand de moeite genomen de boeiende discussie bij te wonen.- Het was desondanks goed vol in het café. Status Dick Stroband, als medewerker van het ministerie van Sociale Zaken be- Net als vorig jaar zal op zaterdag 11 mei a.s. om half acht een zgn. "Dich tersdiner" plaatsvinden in het restau rant van Kasteel Groeneveld te Baarn. Tussen de zes gangen door van de poëtische maaltijd wordt gemusiceerd en worden gedichten gelezen. Tijdig inschrijven aan de balie vanwe ge een beperkt aantal plaatsen! Tele fonisch reserveren is ook mogelijk. Voorafgaand wordt die dag in de Has- selaerzaal van het Kasteel om zes uur een Literaire Salon gehouden waar Vlaamse en Hollandse dichters voorle zen uit eigen werk, afgewisseld met zang van de sopraan Elize de Broekert, die enkele Kurt Weil-liederen ten geho re zal brengen. De entree is gratis. Om half zes zal Raoul M. de Puydt, redaktiesecretaris van het literaire tijdschrift 't KOFSCHIP, in de Boom- zaal een expositie openen van Mark Meekers uit Heverlee België trokken bij het minderhedenheid op landelijk niveau, liet aló eerste inlei der zijn licht over de nota schijnen. Hij oordeelde in het algemeen positief over het stuk, maar stelde nadrukke lijk de vraag naar de status ervan aan de orde. "De wethouder is voorzitter van het Samenwerkingsverband, maar betekent dat nu ook dat hij de aanbeve lingen en de financiële paragraaf on derschrijft?" Hij stelde vast dat de minderheden problematiek in Soest nogal meevalt - zeker in vergelijking met de grote ste den - maar constateerde dat er blijk baar nog heel veel wensen leven. Daar bij doelde hij met name op het reeds lang gekoesterde verlangen van met name de Turkse bevolkingsgroep naar een eigen ruimte. Over de financiële middelen die tot dusver aan het min derhedenbeleid in Soest ten goede ko men merkte hij op dat volstrekt niet te traceren is wat daarvan voor reke ning van het rijk komt of wat de ge meente zelf betaalt. "Welke bedragen zijn in de eigen begroting van Soest opgenomen, en voor welke doelein den?", vroeg hij zich af. G. Pouw van de Stichting Gooi- en Eemland trad op als tweede inleider. Ook hij had lovende woorden voor de nota, die hij als deskundige in haar uitgebreidheid uniek noemde. Evenals Stroband stelde hij echter een aantal kritische vragen, met name over de doelstelling van het minderhedenbe leid. "Het is onduidelijk waar het be leid op gericht is. Is dat integratie, aanpassing of segregatie? Wat wil de gemeente eigenlijk?" Uitspraken Verder miste hij duidelijke uitspraken over de roJ van de gemeente ten op zichte van de religie ("Scheiding van kerk en staat"en een eigen perso neelsbeleid van de gemeente, waarbij buitenlanders nadrukkelijk gevraagd zou kunnen worden om naar openval lende functies te solliciteren. Het feit dat de gemeente Soest voor wat de huisvesting betreft van buitenlanders kiest voor een spreidingsbeleid vond hij maar weinig overtuigend. "Mensen die bovenaan de lijst staan moeten het eerst worden geholpen, buitenlander of niet. Integratie is niet af te dwingen door gespreide huisvesting." Ook vroeg hij zich af welke instrumen ten de gemeente beschikbaar heeft om de medezeggenschap van buitenlan ders in het onderwijs te realiseren. "Nederlanders krijg je al nauwelijks in een medezeggenschapsraad, laat staan buitenlanders." Ook miste hij de aan beveling dat de politie voorlichting zou moeten krijgen over het omgaan met minderheden. Andere onderwerpen die hij miste wa ren discriminatie en racisme, de sport, het kiesrecht, en de rol van de gemeen te. "Wat gebeurt er u eigenlijk op het gemeentehuis? na een korte pauze volgde een geani meerde discussie, waaraan door de buitenlanders evenzeer werd deelge nomen als door de Nederlanders. Voor al de Turken lieten weten dat het gemis aan een eigen ruimte hen hoog zat, en dat ze het gevoel hadden enigszins aan het lijntje te worden gehouden. Pothui- zens veronderstelling dat het uitblijven van subsidie wel eens veroorzaakt zou Jan Visser, raadslid van Pro gressief Soest en organisator van "Proest", is nogal boos op het College van Burgemeester en Wethouders, dat onlangs wei gerde zijn advies over de minder- hedennota van het Samenwer kingsverband voor de "gebrui kelijke datum" uit te brengen. In "Proest" kon daarom het standpunt van het College niet ter sprake komen. Visser hoeft inmiddels het Colle ge laten weten dat hij door deze gang van zaken zeer teleurge steld is. Hij wijst er in een brief aan het College op dat de wet houder tijdens de vorige verga dering van de commissie Welzijn juist op aandrang van de com missie had toegezegd dat het Col lege-advies eerder openbaar zou worden gemaakt. Hij verwijst daarvoor naar de besluitenlijst van die vergadering, waarin die belofte zwart op wit genoteerd staat. "Over deze toezegging rept u met geen woord", aldus Visser. "Blijkbaar ontbreekt er binnen uw College iets aan de coördi natie van afspraken. Wanneer u de stukken op 26 april verstuurt en wij ontvangen die op 27 april, dan rest ons nog één dag voor de nieuwe commissievergaderin gen beginnen op l en 2 mei. Zondag en Koninginnedag vallen ook al uit", aldus een teleurge stelde Jan Visser. "U had mijn teleurstelling kunnen voorko men door uw afspraken met raadsleden na te komen", besluit hij zijn brief, waarin hij het Col lege verwijt hem een "katterig" briefje te hebben gestuurd. 0 Veel belangstelling ivas er in Proest voor de bespreking van de Minderheden- nota. Foto:Goos van der Wilt kunnen worden door het gemis aan rechtspersoonlijkheid van de Turkse organisatie werd van de hand gewezen. "Het is gewoon een kwestie van geld", aldus G. Pouw. Zoetgehouden W. van de Bergh van de Werkgroep Buitenlandse Werknemers wees erop dat de zaalhuursubsidie van de ge meente incidenteel werd toegekend, maar dat de Turken een permanente eigen ruimte nodig hebben. "Ze moe ten niet afhankelijk zijn van nu eens een zaaltje hier en dan weer een zaaltje daar, maar een plek hebben waar ze doorlopend eigen activiteiten kunnen ontwikkelen." Het Samenwerkingsver band was volgens hem altijd zoetge houden met de mededeling dat er nu eenmaal geen ruimte is. Een en ander schijnt intussen te worden geïnventari seerd, al werd van andere zijde op gemerkt dat die inventarisatie allang klaar was. De gemeente blijkt een uit spraak of de buitenlanders kunnen op teren voor een eigen ruimte tot dusver vrij gemakkelijk uit de weg te zijn ge gaan. De vraag die vooral scherp op tafel kwam was die in hoeverre de nota als uitgangspunt voor het gemeentelijk be leid zal dienen. Van den Bergh liet we ten dat de leden van het samenwer kingsverband niet meer de mogelijk heid hadden gekregen om, zoals ze hadden gevraagd, hun commentaar op de eindtekst te leveren. "Anders hadden we sommige aanbevelingen zeker nog wat aangescherpt. Nu is het alleen een wensenlijstje van allerlei aardige dingen, -maar de nota biedt weinig houvast. Op wie kun.je nu eep beroep doen als het gaat om de uit voering van het beleid? Jan Visser liet weten dat het College in een "katterig" briefje nogal lako- niek had laten weten dat het zijn ad vies vooralsnog achter de kiezen hield. Het commentaar op de nota zou pas op 26 april - volgens de regels - naar buiten worden gebracht. "Ik ben blijk baar heel brutaal geweest om te vra gen of we het standpunt van het College eerder mochten vernemen. Ik krijg nu te horen dat ik dat had kunnen voorko men door dit politiek café later dan de 26e april te organiseren." Prullebak Evenals Adriaan Pothuizen sprak hij de vrees uit dat de raad de nota straks in de mei-vergadering voor kennisge ving zal aannemen. "Ik ben bang dat we allerlei mooie verhalen te horen krijgen en dat de nota dan over een jaar in de prullebak terechtkomt." Hij wekte het samenwerkingsverband en met name de buitenlandse vertegen woordigers op de commissieverga deringen in de komende weken te be zoeken en gebruik te maken van het spreekrecht. Pothuizen steunde die oproep, al merk te hij wel op dat het duidelijk moet zijn dat het Samenwerkingsverband zelf "als één man" achter het stuk staat. "Het College zal moeten aangeven wat het met de nota wil. Als het voorstelt het stuk voor kennisgeving aan te ne men, dan is dat wel het allermagerste." Leidje Tomassen onderstreepte dat standpunt. "De gemeenteraad kan het absoluut niet maken om met de nota niets meer te doen dan haar voor ken nisgeving aan te nemen. Dat zou ont zettend demotiverend werken voor alle leden van het Samenwerkingsverband, die zich voor de totstandkoming ervan hebben ingezet." Veel sprekers stonden nogal afwijzend tegenover de wijze waarop de gemeen te sommige activiteiten subidieert. Zo wordt bijvoorbeeld de sportsubsidie voor de buitenlanders betaald uit de rijksbijdrage voor het minderhedenbe leid, terwijl dat geld toch logischerwijs uit de begroting van de Sportstichting zou moeten komen. Gebedsruimte Gewezen werd ook op het feit dat een aparte (orthodoxe) Turkse groep sinds jaar en dag zonder gebedsruimte zit, omdat die plaats heeft moeten maken voor het gezondheidscentrum aan de Buntweg. Er werd op gewezen dat de toewijzing van een eigen ruimte aan deze groep zelfs niet in de aanbevelin gen wordt genoemd, met andere woor den: zou het gemeentebestuur de nota als beleidsstuk aannemen, dan zou er nóg geen sprake van zijn dat de groep een ruimte mag verwachten. Pothuizen reageerde daarop met de opmerking: "Ja, op die manier maakt het Samenwerkingsverband het de raad natuurlijk wel weer moeilijk", maar hij kreeg te horen dat hij dat be ter tegen de wethouder kon zeggen. Tijdens de bijeenkomst bleek verder dat een groepje van de organisatie "Vrouwen voor Vrouwen" zelf actie wil ondernemen tegen discriminerende of racistisch leuzen in Soest, al vonden sommigen dat hier in de eerste plaats een taak voor gemeentewerken ligt. Ook werd aangedrongen op een cen traal meldingspunt voor dergelijke uitingen. Adriaan Pothuizen sloot zich daarbij aan. "Gemeentewerken is niet de beroerdste, maar ze moeten het daar natuurlijk wel te weten kunnen komen."

Soester Courant | 1985 | | pagina 19