■EST .ETE S- IKT Komende week vol Oranje-vreugde Voor moederdag 1 79 '269 99 1299 ,ht198 Directiewisseling ABN Soest d'OudeEnghe Raad van Kerken Soest geschokt door dreigende ontslagen bij Howson Raad akkoord met nieuwe verordening winkelsluiting INFO'85 van patiëntenverenigingen redelijk geslaagd f1 FotografenGilde^ 29 mille voor Jeugdzorg \AT 51B 55-14071 opend - - jel comel óf nwering Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: /ras Firma Schoemaker Politie gaat extra letten op leesbaarheid kentekenplaten Peuter gewond bij aanrijding Bang&Olufsen van Schoemaker scliociimluT Schoemaker is dealer van B&O voor Soest. Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Aardbeien stukjes Dronken autobestuurder rijdt fietsende meisjes aan Portemonnee gestolen J I Demotiverend 'Op onbehoorlijkeonevangelische wijze met mensen omgegaan' Steen door ruit bij sigarenwinkel Ondanks matige belangstelling Op formaat 20/25 Aktie-prijs PAGINA 2 WOENSDAG 24 APRIL 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 nsqolqirioo' ikale jaloeziën en lm horizontale jaloezieën nu met KORTING jratis montage, aag vrijblijvend prijsopgaaf. Ook voor enzonwering n rolluiken >eciale prijzen. PEZON WERINGBEDR. aat 129 - Soest 033-941750 of )3ook na 18.00 uur voor B&O VHS met 3 jaar garantie*s 2095. SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Vanaf 1 mei a.s. zal de Soester politie extra aandacht gaan schen ken aan de leesbaarheid van de ken tekenplaten van de auto's. Men heeft in de afgelopen tijd geconstateerd dat de leesbaarheid en de zichtbaar heid van de kentekennummers in te veel gevallen zeer te wensen over laat. De komende dagen zal de poli tie zich in voorkomende gevallen nog beperken tot het geven van een waarschuwing, maar vanaf 1 mei wordt de aanpak verscherpt. Een politiewoordvoerder tekent bij een en ander aan dat een overtre ding wordt gestraft met een boete van 50 gulden, terwijl men voor ca. tien gulden al nieuwe kenteken platen kan aanschaffen. Maandagavond deed zich op de Weeg breestraat een aanrijding voor, waarbij de 3-jarige Randy S. gewond raakte. Het jochie stak de straat plotseling over toen daar een auto naderde, be stuurd door de 37-jarige R.G. uit Soest. Deze kon de aanrijding niet meer voor komen. Met een gebroken heup en een hersenschudding werd het jongetje per ambulance naar Zonnegloren overge bracht. De Deense vornigewts van beeld en geluid 'n klasse apparaat bij 'n topdealer Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Kleuren TV, video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: •WK Wi. VAN WEEDESTRAAT 76 Vrijdagavond deed zich op de Koningin- nelaan een aanrijding voor tussen een auto, bestuurd door de 27-jarige R. H. uit Soest, en twee fietsende meisjes, de 14-jarige C. B. en de 15-jarige M. de B., beiden eveneens uit Soest. De auto mobilist reed de jeugdige fietsters van achteren aan, waardoor zij beiden ten val kwamen. Hij sprak ze weliswaar even aan maar verdween vrijwel on middellijk. De auto werd even later door de politie aangetroffen aan de Beetzlaan. De bestuurder bleek niet aanwezig te zijn, maar werd later staande gehouden in een café. Onvast ter been en wartaal uitslaande werd hij overgebracht naar het bureau, waar hij in een cel werd geplaatst, ook al omdat hij zich agressief gedroeg. Hij weigerde zowel de blaastests als de bloedproef te ondergaan. Uit een sportschool aan de Dahveg werd vorige week te nadele van de heer J. Z. uit Soest een portemonnee weggeno men. De inhoud bestond uit een bedrag van 100 gulden en een giropasje. De eigenaar deed bij de politie aangifte van diefstal. Op woensdag 17 april jl. heeft de heer H. T. J. Erdmann afscheid genomen als directeur van de ABN kantoren te Soest. In de relatief korte tijd (ruim 3 jaar), dat hij in Soest werkzaam is geweest, heeft de ABN een ware ge daantewisseling ondergaan. In 1983 werd namelijk het huidige ruime kan toorpand aan de Van Weedestraat in gebruik genomen, waarmede de servi ce niet alleen aan de zakelijke relaties, maar vooral ook aan de particuliere cliënten sterk verbeterd kon worden. Gezien de gestadige groei van het cliëntenbestand hebben de bedrijven en inwoners van Soest dit blijkbaar 0 De heer Erdmann (m.) neemt de ge- lukivensen in ontvangst; rechts de heer Lohmann. Foto: Goos van der Wilt zeer op prijs gesteld. Dat is de mening van de heer TO M. Lohmann, die officieel per 1 mei a.s. de nieuwe di recteur van de ABN in Soest zal zijn. De heer Lohmann, 38 jaar oud, getrouwd en thans (nog) woonachtig in Amers foort, werkte de afgelopen jaren op het hoofdkantoor van de ABN te Utrecht in de sector zakelijke dienstverlening. Daarvoor had hij de leiding over enige kleinere kantoren. BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 12.00 en 20.00 uur Wegens het succes van ons dagmenu hebben wij besloten een meer-keuze menu samen te stellen a 11,50 van 11 april t/m 31 mei keuze uit: Duitse karbonade Wiener schnitzel Bal gehakt Gehakte biefstuk met uien Saté speciaal Geserveerd met groenten van de dag en aardappeltjes. Het dagmenu is van 12.00 uur j t/m 20.00 uur verkrijgbaar in ons eetcafé-gedeelte. In het restaurant worden de j normale restaurantprijzen I berekent. J I Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. 4 Tijdens een geanimeerde receptie in Darthuizen kwamen vele relaties af scheid nemen van de oude en kennis maken met de nieuwe directeur. De discussie over de nieuwbouw van het politiebureau in de gemeenteraad werd vorige week enigszins ontsierd door kritische opmerkingen van CDA- woordvoerder A. Bolhuis aan het adres van commissaris J.K. Adema, die met een flink aantal leden van het politiekorps de vergadering vanaf de publieke tribune volgde. Bolhuis hekelde de uitlatingen van de sommissaris, gedaan na de raads vergadering in december, toen de raad nog niet wilde besluiten tot nieuwr bouw van het bureau. "Het was teleurstellend dat de heer Adema in de pers zo'n negetief oordeel velde over de behandeling in de raad. De voorzitter concludeerde toen dat het een goede en nuttige vergadering was geweest. De heer Adema had blijkbaar niet goed geluisterd, want in de pers liet hij weten dat de besluiteloosheid van de raad demotiverend werkte op het po litiepersoneel. Juist deze opmerkingen werken demotiverend," aldus Bolhuis. Jan Visser (Progressief Soest) stelde zich tegen Bolhuis' opmerkingen teweer. "Het is juist het jarenlange beleid van CDA en VVD zelf om de nieuwbouw tegen te houden, die de politie heeft gedemotiveerd. Jaren geleden stond Soest al boven aan de lijst voor een nieuw bureau, maar de burgemeester moest op aandrang van CDA en VVD in Den Haag gaan vertellen: Haal ons er maar af." Hij vond het onverdiend dat de commis saris nu nog even een "kat" kreeg. Ook Adriaan Pothuizen (D'66) hekelde de opmerkingen van Bolhuis. Burgemeeste Scholten was het met Jan Visser eens. "De heer Adema con stateerde dat er in het politiekorps wel degelijk sprake was van demotiva tie, omdat men de raad een uitschuifbeleid verweet. De commissaris heeft dat aangevoeld en gekanaliseerd, en op de juiste manier naar buiten weten te brengen. De korpschef heeft de vrijheid om dat te doen; het is begrijpe lijk en-zeker niet onaanvaardbaar." aldus de heer.SfbQ.|tèn. - De Raad van Kerken te Soest - waarin een aantal kerkgenootschappen officieel samenwerken - heeft in een brief aan het College van Burgemeester en Wet houders en aan de leden van de ge meenteraad zijn ernstige ongerustheid uitgesproken over de situatie bij How son Algraphy in Soest. De Raad is "geschokt door de berich ten dat 138 werknemers van de produk- tie-afdeling van het bedrijf op straat zullen komen te staan ten behoeve van een méèrwinst van enkele miljoenen op een verwachte totaalwinst van meer dan 250 miljoen tot het jaar 1989 voor de Howson Algraphy-groep als geheel" en heeft in zijn vergadering van vorige week donderdag in ruime mate aan dacht besteed aan de problemen rond het in Soest gevestigde bedrijf. Deze problemen werden tijdens een Oecumenisch Avondgebed op 24 maart j.1. in De Open Hof met als thema "Arbeid" en in discussies die daarna volgden aangesneden door de werk groep Oecumenisch Avondgebed van de Raad van Kerken. De Raad van Kerken wijst erop dat de dreigende ontslagen de gemeenschap tot 1989 ca. 70 miljoen zullen kosten "aan ondersteuning tot een minimaal inkomen voor deze 138 werknemers". "Hierbij is dan het niet in geld uit te drukken persoonlijke leed, spanningen in gezinnen en dergelijke niet meege rekend", aldus de Raad. Machtsstructuren "Onze Raad is van oordeel dat het tot de taak van de kerken behoort op te ko men voor mensen die in de greep van machtsstructuren dreigen onder te gaan. Dat zulks hier het geval is zal een ieder duidelijk zijn. De dreigende ont slagen bij Howson Algraphy komen niet voort uit een slechte economische situatie, noch minder uit een dreigend faillisement. De vestiging in Soest boekt, integendeel, zeer positieve resultaten", aldus de brief van de Raad van Kerken aan het gemeentebestuur. Verder wordt erop gewezen dat een door de ondernemingsraad van How son Algraphy aangedragen voorstel dat resulteert in een grotere winst plus een uitbreiding van de personeelsbe zetting niet bespreekbaar blijkt te zijn voor de directie van Howson. "De conclusie dat op een onbehoorlijke, in onze ogen onevangelische wijze met mensen wordt omgegaan lijkt daarom gerechtvaardigd", aldus de Raad van Kerken. Alle mogelijke druk Omdat het ernaar uitziet dat in de eer ste week van mei finale besluiten zul len worden genomen door de directie van Howson Algraphy-Soest, verzoekt de Raad van Kerken het gemeentebe stuur dringend "op zeer korte termijn alle mogelijke druk uit te oefenen op de directie van Howson Algraphy, om te voorkomen dat de voorgenomen slui ting wordt geëffectueerd. Van de brief is een afschrift gezonden aan de directie van Howson Algraphy en aan de Ondernemingsraad. In de Raad van Kerken Soest werken samen de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerk, de Nederlandse Protestanten Bond, de Evangelisch- Lutherse Gemeente en de Nederlands- Gereformeerde Kerk. In de raadsvergadering van vorige week donderdag kwam opnieuw het voorstel aan de orde voor een nieuwe verordening met betrekking tot de win kelsluiting. Daarin wordt ook een mo gelijkheid voorzien van beperkte open stelling op zon- en feestdagen. De heer J. van Garderen SGP/GPV/ RPF) liet weten ernstige bezwaren te gen openstelling van de winkels op zon dag te hebben. "Een deel van Soest voelt zich gebonden aan de Tien Ge boden, waarin de zondag als de Dag des Heren is vastgesteld, waarop niet gewerkt zal worden. Door de verorde ning te veranderen wordt een deel van de bevolking van Soest steeds verder teruggedrongen, omdat zij niet kun nen deelnemen aan de zondagactivitei ten." Hij wilde voorkomen dat mensen op die manier in gewetensnood zouden komen en verklaarde zich tegen het voorstel, tenzij de zondag er alsnog Uit zou worden gehaald. Ook vond hij dat niet het College, maar de raad zelf in dergelijke gevallen een beslis sing zou moeten nemen. Hij kreeg de steun van CD A-fractie voorzitter C. Verheus, die liet weten dat een deel van zijn fractie ook veel moeite had met het voorstel. "Het is jam mer dat de zondag nu weer als werk dag wordt ingevoerd, terwijl de vak bonden jarenlang hebben geijverd voor de vrije zaterdag. Dat is de klok terugdraaien." Ook steunde hij het voorstel van Van Garderen om de be slissingsbevoegdheid aan de raad te laten. Vooroplopen? Zijn fractiegenoot Hans Blom vond dat er een essentiële verandeiing zou plaats vinden. "Hier wordt een grens over schreden, waarvan we de consequen ties niet kunnen overzien. Waarom moeten we als Soest hierin zo nodig vooroplopen? Wat 'verdienen' we hier in sociale zin aan? Joop van den Brakel (PcdA) merkte op dat iedereen de zondag moest kun nen gebruiken zoals hij dat wilde. "Dan moeten we ook geen bepalingen opleggen; dat is nu eenmaal democra tie." Hij wees er overigens op dat som mige werkgevers de zaterdag weer als werkdag willen invoeren, omdat dat economisch voordelen biedt. .Wethouder Plomp (VVD) merkte op dat het nu geformuleerde voorstel in nauw overleg met de betrokkenen tot stand was gekomen. Hij respecteerde de ideeën over de zondagsheiliging, maar wees erop dat dit nauwelijks een probleem hoeft te zijn. Hij deed de toe zegging dat wanneer het om de zondag zoü gaan een eventuele aanvraag eerst in de commissie Economische Zaken zou worden besproken. Van Garderen bleef echter bij zijn be zwaren, maar liet zich door burge meester Scholten overtuigen dat zijn verzet niet veel zin had, waarop hij liet weten dat hij "met moeite" dan maar instemde met het voorstel. Al leen Hans Blom bleek bij de stem ming nog tegen het voorstel te zijn. De sigarenwinkel van de heer J.A. aan de Steenhoffstraat heeft voor de zo veelste keer in korte tijd ernstige scha de opgelopen als gevolg van diefstal. Door een steen door de ruit te gooien werd een ravage in de etalage aange richt. De dader verdween met een aan tal aanstekers. Een aantal andere aan stekers en sigaren werden beschadigd voor een bedrag van ruim 600 gulden. De kapotte ruit vormt een schadepost van nog eens 650 gulden. volgende week dinsdag (30 april) respectievelijk hun 76e en 46e verjaardag. En om'dat diezelfde dag de traditionele Koninginnedag ook wordt gevierd, mag koningin Beatrix vanzelfsprekend in het rijtje niet ontbreken. 1 persoon per opname VAN WEEDESTRAAT 85 I CD SOEST TELEFOON 02155-13917 De komende week staat voor een belangrijk deel in het teken van de koninklijke familie. Aanstaande zaterdag (27 april) is^het kroonprins Willem-Alexander diezïjri'ïèe verjaardag viert. Prinses Juliana en Pieter van Vollctihoven vieren INFO '85, de informatiemarkt die de werkgroep Soest van de Diabetes Ver eniging Nederland in samenwerking met een groot aantal andere patiënten verenigingen zaterdag j.1. had georga niseerd in het Medisch Centrum aan de Nieuwe weg, kan ondanks een gema tigd aantal bezoekers toch een rede lijk succes worden genoemd. Dat vinden de beide initiatiefneem sters, Joke van der Zouwen en Nora Wagenaar, die in de afgelopen maan den onvermoeibaar aan de gang zijn geweest om de markt, die werd opge zet met medewerking van de Kruisver eniging, te laten slagen. Het is dan ook zeker de bedoeling dat de markt een voortzetting zal krijgen, al zal de opzet dan waarschijnlijk wel enige veranderingen ondergaan. De bezoekers van het Medisch Cen trum konden zich oriënteren over de activiteiten van een groot aantal pa tiëntenverenigingen, die aanwezig wa ren met veel informatiemateriaal, soms ook met beeld en geluid. Sommi ge clubs hadden er bijzonder veel werk van gemaakt. Mocht het publiek dan niet echt mas saal zijn opgekomen (met name de Soester huisartsen en specialisten schit terden door afwezigheid, terwijl zij het toch zijn die in veel gevallen patiënten op het zegenrijke werk van de patiën tenverenigingen attent zullen moeten makenSoests eerste burger, de heer Scholten, was er wél. Hij opende de informatiemarkt met het doorknip pen van een lint, dat door Joke van der Zouwen en Nora Wagenaar werd opge houden. Dat gebeurde na een hartelijk welkomstwoord door de heer Van Dijk van de werkgroep Soest van DVN, die erop wees dat de patiënten op deze manier ook kunnen laten zien dat ze volledig deelnemen aan de samen leving en bij elkaar ondersteuning kun nen vinden. Begrijpelijk Burgemeester Scholten liet weten ver eerd te zijn met de uitnodiging. Hij noemde het zeer begrijpelijk dat de patiënten zich verenigen om hun be langen te steunen. "Het zijn immers net zulke mensen als andere, gezonde mensen." Veel patiënten ondervinden volgens de heer Scholten in het begin van hun ziek te wel belangstelling, maar die neemt vaak af naarmate de ziekte langer duurt. "Er blijven dikwijls maar een paar mensen over, die de zorg blijven dragen. Ook al die mensen om de pa tiënt heen verdienen waardering." Zelfhulp Dat de patiënten zich veelal verenigen in zelfhulpgroepen ontslaat de gezon de delen van de samenleving niet van hun verantwoordelijkheid, aldus de burgemeester. Vandaar ook dat de ge meente in enkele gevallen subsidie heeft verleend, al komt er noodzake lijkerwijs steeds meer nadruk te liggen op het vrijwilligerswerk. Zelfhulp ver dient in sommige opzichten zelfs de voorkeur boven professionele steun, omdat lotgenoten doorgaans beter dan wie ook weten wat het zeggen wil pa tiënt te zijn, aldus de burgemeester. "Beroepskrachten missen de ervarin gen en de emoties van de patiënten immers. Een informatiemarkt als deze kan de bekendheid met de patiënten vereni gingen belangrijk stimuleren, vond de heer Scholten, en hij had dan ook loven de woorden voor de initiatiefneemsters. "Ik denk dat u hiermee een goede zet hebt gedaan, waarvan ik hoop dat er grote stimulansen van uit zullen gaan." Eén van de hoogtepunten van de markt was de uciuunouaiie van de heer Peter Doorn uit Amsterdam, die met zijn blin dengeleidehond Andra min of meer de 0.Burgemeester Scholten knipt het lint door dat door Nora Wagenaar (l.) en Joke van der Zouwen wordt opgehouden. Foto: Goos van der Wilt show stal. 's Middags volgde o.m. nog een demonstratie reanimatie door me dewerkers van de Hartstichting. Som mige verenigingen konden in elk geval een flink aantal nieuwe leden inschrij ven, zodat de markt al met al toch ge slaagd genoemd mag worden. Op vijftig gulden na, heeft de rommel markt van Stichting Jeugdzorg aan de Nachtegaalweg, 29.000,- opgebracht. Al heel vroeg waren er afgelopen zater dag zo.n 120 medewerkers aktief om op hun kraam alles uit te stallen. Voor de hekken stonden een uur van te voren al vele mensen te wachten om de beste en de mooiste koopjes in de wacht te slepen. Om negen uur renden de eerste bezoe kers het terrein op en maakten meteen kans om gefotografeerd te worden en zo mee te dingen naar een portable t.v., die als eerste prijs van de fotowed strijd verloot zou worden. De t.v. werd gewonnen door de heer Doorduyn jr. Er waren stands die wat minder verkochten dan vorig jaar maar er waren er ook die aanzienlijk meer verkochten. De meubelverkoop vertoonde een stij ging evenals de sieraden. Omdat het weer aan de koude kant bleef hadden de bezoekers ook wel trek in een warm hapje, want ook daar werd meer ver kocht dan vorig jaar. Het rad van avontuur had weer een groot assortiment aan prijzen te bie den. Van een prachtige fruitmand tot een diner voor twee. De koopjesjagers hadden weer een beste dag, evenals Stichting Jeugdzorg die met 29 mille dik tevreden was. Het rommelmarktgebeuren werd be sloten met een gezellige avond in De Vangrail voor alle medewerkers en or ganisatoren. De heer Zijdeveld, voorzitter van de stichting, bedankte in het bijzonder de heer Visch, coördinator van de rom melmarkt en overhandigde hem een bloemstukje. De heer Visch bedankte op zijn beurt alle medewerkers voor hun enorme inzet. Het derde lustrum van de rommel markt van Stichting Jeugdzorg kan ook dit jaar weer een geslaagd evenement worden genoemd.

Soester Courant | 1985 | | pagina 3