ff r 89? vraagt; uw aandacht; voor: Soesterbergse Ondernemers Vereniging nu een feit Scholieren uit Titusville vinden hun weg naar Soest Id'Oude Enghei Drs. Trienekens uit Soest promoveert op onderzoek naar voedselvoorziening tijdens oorlog OVER ALLS! Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 24 APRIL 1985 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE Beschikking Hinderwet Winkels mogen open op Koninginnedag Verleende bouwvergunningen VAN WIJK b.v. Gemeente bereikbaar onder nieuwe telefoonnummers ƒ26,50 'Tussen ons volk en de honger' Ound^S vrijetijdskleding Rectificatie herdenking gevallenen 26 April 1935 Bij besluit van 16 april 1985 heeft het College van B. en W. een beslissing genomen op de verzoeken om een oprichtings- c.q. revisie- c.q. uitbreidings vergunning van R. W. v.d. Breemer, Birkstraat 135 te Soest, voor een rundveehouderij op het perceel Birkstraat 135 te Soest; D. Buijtenhuis, Dorresteinweg 121 te Soest, voor een veehouderij op het perceel Dorresteinweg 121 te Soest; P. A. en A. P. M. Hartman, Birkstraat 109 te Soest, voor een veehouderij op het perceel Birkstraat 109 te Soest; Gebr. van Roomen, Grote Melmweg 2 te Soest, voor de uitbreiding van een agrarisch bedrijf op het perceel Grote Melmweg 2 te Soest; Super Cleaner B.V., Koningsweg 14 a-16 te Soest, voor de uitbreiding van een chemische wasserij voor het reinigen van kledingstukken op het per ceel Koningsweg 14 a-16 te Soest; W. G. Rademaker, Laanstraat 31 te Soest, voor een inrichting t.b.v. be reiding van brood, banket en ijs op het perceel Laanstraat 31 te Soest. Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 24 april a.s. ter inzage op de gemeentesecretarie van 09.00 - 12.00 uur en de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren heb ben ingebracht d. enige belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid on der c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur,'Binnenhof 1,'s-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Aanwijzing Koninginnedag als dag als bedoeld in artikel 9, eerste lid van de winkelsluitingswet 1976. Burgemeester en Wethouders van Soest maken hierbij bekend dat zij Ko ninginnedag, dinsdag 30 april 1985, hebben aangewezen als dag, waarop de in de artikelen 2, eerste lid onder b en c, 7 en 8 van de Winkelsluitingswet 1976 vervatte verboden niet gelden. Het vorenstaande betekent dat in Soest en Soesterberg alle winkels alsme de de bedrijven, waar gewoonlijk goederen aan het publiek plegen te wor den verkocht dan wel te koop worden aangeboden op Koninginnedag voor het publiek geopend mogen zijn. Tevens is de uitoefening van de markt- en de straathandel voor degenen die daarvoor toestemming c.q. vergunning van het College hebben, op Koninginnedag toegestaan. Niet gebonden besluiten bouwen manége, Bosstraat, kad. bekend gem. Soest sectie G, nr. 8227 ged. bouwen beluchtingstorens met onderbouw, Van Weerden Poelmanweg, kad. bekend gem. Soest, sectie D, nr. 4298; uitbreiden garage, Turf streek 211 bouwen bedrijfswoning met garage/berging, Wieksloterweg/hoek Dor resteinweg, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 6305; bouwen garage, Hommel 28; •plaatsenberging, Klarinet52 verbouwen en uitbreiden woohhuis', Bosstraat 57 plaatsen dierenverblijf, Birkstraat 148; uitbreiden woning, Insingerstraat 15; bouwen 18 woningen nabij Turfstreek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 8244 bouwen 12 patiowoningen nabij Turfstreek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 8244; bouwen 2 half vrijstaande semi-bungalows, Albert Cuyplaan, kad. bekend gem. Soest, sectie K nrs. 1864 en 1865 ged. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het College van B. en W. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur SOEST-ZUID KASTANJELAAN ACACIALAAN Rustig gelegen - nabij bos en duinen - helft van dubbel woonhuis met garage en vrije zonnige tuin (Z). Ind.: entree, toilet, kelderkast, woonkamer (3.80/3.20 x 7.50), keuken; verd.: 3 slaapkamers waarvan 1 met balkon, douche met 2e toilet, vaste trap naar zolder met kamer (dakkapel) en veel bergruimte. Voorzien van gas-c.v. en ged. thermopane beglazing. Gevraagde koopsom f 198.000,- k.k. GALLENKAMP PELSWEG Nabij bos en duinen gelegen moderne hoekwoning (1975) met grote ga rage (7.15 x 3.65) en vrije tuin. Het pand is optimaal geïsoleerd; thermo pane beglazing, spouwmuur- en dak isolatie Ind.: entree, toilet, royale Z- vormige woonkamer (open haard) met serre en moderne keuken met app. (2 koelkasten, vaatwasmachine); verd.: 3 slaapkamers, luxe badkamer (ligbad, 2 v.w., 2e toilet), vaste trap naar zolder met kamer (vide) en veel bergruimte. Voorzien van gas-c.v. De woning- scheidende muur is een ankerloze spouwmuur. Totaal opp. 392 m2. Gevraagde koopsom f248.000,- k.k. MAKELAARSKANTOOR W. W. DEELEN b.v. Gallenkamp Pelsweg 11 Soeat Tel. 02155-15360* b.g.g. 10262, 17251 Of 21752 Rustig gelegen gemoderniseerde vrij staande woning met vrije tuin, schuur en afzonderlijk kantoorvertrek. Ind. entree, toilet, ruime woonkamer (met open haard, balkenplafond en parketvloer), aangrenzend open keu ken met ingebouwde app.; verd.: over loop, 3 slaapkamers, luxe badkamer (ligbad, douche, 2e toilet), vliering. Voorzien van c.v. Totaal opp. 320 m2. Gevraagde koopsom f215.000,- k.k. AMERSFOORT BISSCHOPSWEG Centraal gelegen gemoderniseerde middenwoning voorzien van lokale gasverwarming met schuur en diepe tuin. Ind.: entree, royale L-vormige woon kamer, kelder, keuken, douche/toilet. Verd.- ruime overloop met ingebouw de kastenwand, 3 slaapkamers. Het pand verkeert in een uitstekende staat van onderhoud. Aanvaarding in overleg. Koopsom: f 92.500,- k.k. Makelaarskantoor onroerende goederen Vanaf maandag 22 april zijn de gemeentelijke diensten bereikbaar onder het nieuwe telefoonnummer (02155) - 93411. Daarnaast is een aantal onderdelen bereikbaar onder een 'vast' telefoon nummer: Gemeentesecretarie, Sportstichting, Stichting Zwembaden, Gemeentelijke Sociale Dienst en Burgemeester en Wethouders93411 Sportstichting/Stichting zwembaden buiten kantooruren93546 Gemeentewerken93422 buiten kantooruren storingen93639 Brandweer Soest93888 alarm13333 Gas- en CAI-bedrijf93433 buiten kantooruren storingen gas14258 buiten kantooruren storingen cai20204 Politie19444 alarm14444 Secretarie-afdeling Welzijn, waaronder Huisvesting en Onderwijs10250 Gemeentelijk INFOrmatiecentrum22555 Informatietelefoon visueel gehandicapten93665 Ophalen grof vuil (aanmelden 10.00-12.00 uur)93666 Maandagavond is in "De Hoeksteen" te Soesterberg de "Soesterbergse On dernemers Vereniging S.O.V." van de grond gekomen. In de vijftiger jaren bestond er al een soortgelijke midden standsvereniging, die veel activiteiten ten toon spreidde, ook in contacten met de gemeente; na verloop van tijd sliep deze organisatie echter in. Herop richting in de jaren 1977-78-79 mis lukte. In 1984 bleek er duidelijk behoef te aan een ondernemersvereniging, mede omdat men in de gemeente Soest eind 1984 werd geconfronteerd met een standplaatsenbeleid, welk standplaat- senbeleid tot stand kwam zonder over leg met de middenstand aangezien de gemeente van mening was dat Soester berg zonder een ondernemersorganisa tie geen gesprekspartner was. Aldus de voorzitter van de S.O.V.de heer P.C. Pieren, in zijn openings woord. Er zijn vele zaken, aldus de voorzitter, die de aandacht vragen, o.a.een juist vent- en standplaatsenbe leid, parkeervraagstukken, recreatie. Ook het "promoten" van Soesterberg teneinde de inwoners bij hun inkopen hier te houden verdient aandacht, evenals het bevorderen van de bekend heid van Soesterberg in de regio waar door mensen van buiten Soesterberg naar Soesterberg komen om hun inko pen te doen. In Soesterberg werken 196 ondernemers waarvan er op dit moment 23 lid zijn van de S.O.V.duidelijk is dat er meer leden moeten komen, wil men tot een organisatie komen die representatief is voor Soesterberg. Aan alle bedrijven en industrieën is daarom enige maanden geleden een circulaire in deze zin ge zonden, waarop van de zijde van B&W positief is gereageerd. Reeds diverse activiteiten zijn ontplooid. Wanneer de vergadering de concept-statuten goed keurt kan men eerst goed aan de slag gaan. De cpncept-statuten, die geruime tijd ter inzage hebben gelegen bij de Rabo bank en de Openbare Bibliotheek, wer den met algemene stemmen goedge keurd, zodat notariskantoor Van Veeren en Elferink (de samenstellers) nu de werkzaamheden kan afronden en de statuten naar de K. v.K. kunnen worden gezonden, alsmede naar de KNOV en de NCOV. Contributie In een korte inleiding gaf de heer J.S. Nota, voorzitter van de winkelkring Van Weedestraat, een uiteenzetting over de contributie en aansluiting bij het KNOV Hij zette uiteen dat het lidmaatschap van een vakorganisatie betekent dat men hulp kan krijgen in de vakrichting; daarvoor is contributie aan de vakorga nisatie verschuldigd. Een ondernemersvereniging daarente gen biedt hulp aan alle aangesloten ondernemers ter behartiging van hun belangen; daartoe is aansluiting bij KNOV/CNOV noodzakelijk alsook betaling van contributie. Spreker trok ter verduidelijking een. parallel met de ANWB en de WW; het lidmaatschap van de ANWB geeft recht op informatie en hulp aan alle leden op ieder terrein, de Wegenwacht is er voor speciale hulp aan gestrande auto- en motorrijders; wil men van deze diensten optimaal gebruik kunnen ma ken dan dient men bij beide te zijn aangesloten. Zo zal de S.O.V. (in ver band te vergelijken met de WW) hulp geven met betrekking tot b.v. het stand plaatsenbeleid. Overeenkomstig het voorstel van het voorlopig bestuur werd de contributie voorlopig bepaald op 200,- per jaar; van dit bedrag moet 152,50 worden afgedragen aan de KNOV, zodat er voor de SOV per lid 47,50 resteert; op de afdracht wordt het eerste jaar een kor ting van 30% en het tweede jaar een korting van 15% verleend. De contribu tie is voorlopig niet al te hoog gesteld, maar het zou mogelijik kunnen zijn dat in de toekomst verhoging noodzakelijk zal blijken. Tot 1 juni 1985 is het mogelijk zich als lid te laten inschrijven zonder inschrijf geld; met ingang van die datum zal een inschrijfgeld van 50,- in rekening moeten worden gebracht. Bestuursverkiezing Het voorlopige bestuur werd door de vergadering bij acclamatie tot defini tief bestuur tot de eerstvolgende leden vergadering gekozen. Het bestaat uit de heer P.C. Pieren!voorzitter), me vrouw M.Krom-de Ron (secretaresse) en de heren R. Aldenzee (penning meester), H. van Barneveld, G.van Noordenburg, J. Schreuder en Chr. Thijsebaard. Het adres van het secretariaat luidt De Brik 22, 3769 JR Soesterberg, tele foon 03463-3600i Het bankrekeningnfummer luidt 16.21. 52.965 t.n.v. Soesterbèrgse Onderne mers Vereniging S.O.V. te Soesterberg (postgironummer van de Rabo-bank 217131). Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter dat in de toe komst een evenementencommissie lei ding zal geven aan door de detailhandel te voeren acties, waaraan - uiteraard - alleen aangesloten leden kunnen deel nemen. Niet mopperen Na er nogmaals op te hebben gewezen dat de Soesterbergse Ondernemers Vereniging geen detailhandelsvereni ging is maar een organisatie voor het midden- en kleinbedrijf in de ruimste zin des woords sprak de voorzitter in zijn sluitingsspeech zeer behartens- waardige woorden, die eigenlijk bij Acht Amerikaanse scholieren kan Soest deze zomer verwachten in het ka der van een scholierenuitwisseling tussen Soest en Titusville. De Amerika nen uit Florida zullen ongeveer 3 weken te gast zijn in Soester gezinnen. Het tegenbezoek van een zestal Soester jongelui aan Titusville zal kort hierna plaatsvinden. De zes Soesters: Ineke van den Broek, Linda de Vries, Petra Buist, Ciska Boshuys, Arnoud Donker en Erik ten Hove zijn dan voor een periode van 3 weken de gasten van bur gemeester Scarborough van Titusville. Het speciaal voor de uitwisselingen geformeerde comité bestaande uit Betty Kuyvenhoven, Margreet van Brummelen, Paul ten Hove en Anton van Nes is blij met de komst van de 8 A- merikanen. Vorig jaar bezochten na melijk slechts 3 Amerikanen Soest. Vooral de intensievere benadering op de scholen in Titusville heeft geleid tot een grotere belangstelling voor de uit wisseling van Amerikaanse zijde, de deelname van Amerikaanse teen agers overtreft dit jaar de Soester be langstelling om de verre reis te maken. Iedere Amerikaan is bij aankomst in Nederland verzekerd van een onder komen. "Frappant," noemt het organiserend comité de eenzijdige belangstelling voor de uitwisseling. Vijf van de zes Soesters die in juli naar Titusville vlie gen zijn n.1. afkomstig van de Chr. Mavo aan de Noorderweg. Van de an dere scholen voor lager, middelbaar, hoger en voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs is op de uitwisselings plannen geen respons gekomen. Alle Soester scholieren zijn reeds eind vorig jaar benaderd middels een stencil met de wervende titel: "Frankie goes to Hollywood, but doyou go to Florida?" De Amerikaanse scholieren komen 10 juni in Soest aan. Vanaf deze datum wordt een programma in Nederland af gewerkt met het accent op Soest en om geving. Het programma met de diver se bezienswaardigheden die met de A- merikanen bezocht worden zijn door de Soester scholieren zelf aangedragen. Rekening houdend met de voorkeuren van de Amerikaanse scholieren zal men zeker bezoeken brengen aan Den Haag, Amsterdam. Rotterdam en Delft. Een overzicht van het totale pro gramma zal nog afgedrukt worden in een door de scholieren zelfgemaakt boekje. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Ons weekmenu wordt 14-DAAGS MENU van 25 april t/m 8 mei Helder prei bouillon Entrecóte pepersaus Diverse groenten Diverse aardappelen Coupe Romanoff Iedere woensdagavond LIVEMUSIC iedere organisatie op hun plaats zijn: Wij zullen uw belangen zo goed mogelijk behartigen en als er klachten of pro blemen zijn meldt ze dan aan het be stuur maar ga niet lopen mopperen en verspreidt geen geruchten. Vandaag, woensdag 24 april, zullen in de Capitulatiezaal van het voormalige "Hotel de Wereld" in Wageningen de resultaten van een onderzoek naar de voedselvoorziening in ons land tijdens de Tweede Wereldoorlog gepresen teerd worden. Drs. Gerard Trienekens (43) uit Soest, die dit onderzoek heeft uitgevoerd, zal bij die gelegenheid enige verrassende conclusies trekken en een nieuw licht werpen op de relatie tussen de Duitse bezetter, de Neder landse overheid en het verzet op het punt van de voedselvoorziening. Drs. Trienekens, die op deze studie eind mei aan de Landbouwhogeschool zal promoveren, geeft in zijn boek ant woord op de vraag in hoeverre in de be hoeften van de bevolking is voorzien in de jaren 1940-1945. De Rijksregering in Berlijn eiste een deel van het voedsel op. Nederland was afhankelijk van graan-, vetten- en veevoederimporten die van af mei 1940 geblokkeerd werden, en moest bovendien de bezettingsmacht voeden. Ook beschrijft Trienekens de factoren die leidden tot de Hongerwin ter, en in hoeverre het weinige voedsel voor de verschillende bevolkingsgroe pen beschikbaar was. 'De promovendus, die verbonden is aan het Utrechtse Instituut voor Ge schiedenis, en gespecialiseerd is in de agrarische geschiedenis, heeft een nauwgezette reconstructie gemaakt van de landbouwproduktie in de bezet tingsjaren, die vergeleken met de offi ciële cijfers zoals die door de toen- veelheden die het Nederlandse volk ten goede kwamen. De cijfers zijn ver werkt tot ruim honderd tabellen, gra fieken en balansen. Centraal in Trioenekens boek staat de energieke fi guur van ir. S. L. Louwes, directeur-ge neraal van de voedselvoorziening. Drs. Gerard Trienekens maakte ge bruik van een groot aantal bronnen bij het Algemeen Rijksarchief, het mini sterie van Landbouw, het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie en het CBS. Het boek, getiteld "Tussen ons volk en de honger", is verkrijgbaar in de boekhandel; het is een uitgave van uitgeverij Matrijs te Utrecht. Verkoop prijs 45.-. Bij intekening 36.-. Drs. G. Trienekens. inalige autoriteiten geregistreerd werden en een schatting gemaakt van de omvang van de zwarte markt. Dit gebeurde in samenwerking met diver se Wageningse deskundigen op het ter rein van de veeteelt, akker- en tuin bouw. Vervolgens heeft drs. Triene kens uitvoerige berekeningen gemaakt van de hoeveelheden voedsel die de Wehrmacht gebruikte, de hoeveelhe den die werden uitgevoerd en de hoe- Voetbalscheidsrechter gemolesteerd De heer L. de R. (39) uit Soest meldde zich begin deze week bij de Soester politie met de aangifte van mishande ling. De Soester had als KNVB-scheids- rechter opgetreden bij een voetbalwed strijd in Breukelen. Toen hij twee minu ten voor het einde van de wedstrijd een strafschop toekende aan een van uc apeicnue uuub, werd hij aanvanKe- lijk belaagd door twee spelers. De scheidsrechter nam het zekere voor het onzekere en vluchtte via de bossages langs het veld naar de kleedkamer, waar hij echter werd opgewacht door ca. tien man. Daarbij werd hij gesla gen en geschopt. Soester Courant, al zestig jaar 'thuis' in Soest ons dak lekt als een zeef wij geven gratis prijsopgave en helpen direkt GRATIS prijsopgave voor alle bouwkundige werkzaamheden Bouw- en onderhoudsbedrijf De Soester omgeving wordt ook niet vergeten: De Oudheidkamer, Paarden kamp. beklimming van een toren en een bezoek aan een boerderij. De Amerikanen worden ontvangen door burgemeester Scholten en zullen aan sluitend de Chr. Mavo bezoeken om het verschil te zien tussen ons onderwijs systeem en het Amerikaanse. De scho lieren uit Florida zullen ook nog thee gaan drinken met Amerikaanse land genoten "in den vreemde". Hiervoor zal een bezoek worden gebracht aan de wijk Apollo in Soesterberg. In deze wijk wonen de Amerikanen die gele gerd zijn op de Amerikaanse vliegba sis. De bezoekers uit het land van de "stars and stripes" zullen tijdens hun verblijf in Nederland een door het Soester be drijfsleven gesponsord uitwisselings programma aangeboden krijgen. Een dertigtal bedrijven in Soest is voor dit doel benaderd. Een groot aantal hier van reageerde positief en het benodig de geld om de uitwisseling vorm te geven komt vermoedelijk wel op tafel. Ook in Titusville zal de Soesters een verzorgd programma aangeboden worden door burgemeester Scarbo rough, die in februari van dit jaar voor een nieuwe ambtsperiode herkozen werd r. Verschillende kleuren en modellen vanaf v.Weedestr.59 tel.12424 Soest In ons bericht met betrekking tot de "Herdenking der gevallenen op 4 mei" is een storende fout geslopen. De jaarlijkse herdenking vindt uiteraard niet op 2 mei plaats (zoals wij publiceerden) doch op zaterdag 4 mei. Waletb.v. Postbus 171 - 3760 AD Soest Telefoon 02155-17797 Verjaardag Prinses Juliana Dinsdag 30 April, des avonds te 8 uur, zal de verjaardag van Prinses Juliana feestelijk herdacht worden door de Christelijke Oranje-Vereeni- ging "Juliana van Stolberg" alhier. Deze vereeniging organiseert in Hotel "Eemland" en avond vol af wisseling. Op 't programma vindt men vermeld: Feestrede door Ds. W. Seinen van Baarn. Uitvoering van eenige muzikale nummers door de Chr. Muziek- ver. "Oranje-Harmonie" te Hilversum en begeleiding van den zang. Het plan bestaal om ook op dezen avond de nieuwe Soester Oranje- Garde te installeeren. De voorbereidingen daarvoor zi jn in vollen gang. Men hoopt vóór 30 ApriJ gereed te zijn.De Oranje-Gardisten zijn vol en thousiasme. Moge de 30 April blijken, dat ook de ouderen warm voelen voor Oranje! Carlton Theater Naar wij vernemen, zal het Carlton Theater zeer binnenkort geopend worden in't voormalige Hotel Okhuysen. De zaal zal plaats bieden aan een beperkt aantal bezoekers, doch geheel modern worden ingericht. Een couloir zal tijdens de pauze de dames in de gelegenheid stellen zich eenige oogenblikken te verpoozen, terwijl verschillende voorzieningen het bezoek aan het Carlton Theater tot een genoegen zullen maken. De exploitatie zal geschieden door de N.V., waarvan de leiding berust in de beproefde handen van den huidigen exploitant. Wij kunnen niet nalaten den initiatiefnemer van harte een welverdiend succes toe te wenschen. Ingezonden stukken Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U opname van onderstaande in uw blad. Wij. Nederlanders vormen tesamen toch eigenlijk een heel bijzonder volkje. Als geen ander volk misschien kleven we aan onzen geboorte grond en hangen we aan den rand van moeders pappot, maar naar buiten "doen" we altijd, alsof we heelemaal niet bij mekaar hooren en ons voor elkanders verwantschap een beetje schamen. We hebben eigenlijk niet eens een vlag; geen wet of Koninklijk Besluit althans bepaalt haar kleuren. Toen we een paar eeuwen het rood, wit en blauw hadden gevoerd, deed de Handelsblad-journalist Elout de ont dekking, dat nóg vroeger boven den Hollandschen grond en over de Hollandsche wateren het oranje-blanje-bleu had gewapperd en dadelijk werd er een vereeniging gesticht om die oudere kleuren te propageeren. Met het gevolg, dat we thans nationale vlaggen voeren: rood, wit en blauw voor de gesjochten vaderlanders en oranje-blanje-bleu voor de deftige en rijke landgenooten, die het zich kunnen permitteeren om de snelverschietende kleuren van de Elout-vlag telkens door nieuwkoopen te verfrisschen. Een officieel volkslied hebben we óók al niet. Tot enkele decennia terug zongen we bij elke vaderlandsche betooging het "Wien Neerlandsch bloed". Na den oorlog zijn we bezield geraakt van de groot-Neder- landsche gedachten en is ons "Dietsch" stambewustzijn ontwaakt. Daarom zingen we nu het Wilhelmus bij officieele gelegenheden en zullen we onder de toonen dezer nationale hymne eens ten strijde trekken naar Vlaanderen en Noord-Frankrijk, misschien ook nog naar de Unie van Zuid-Afrika, om er onze Dietsche broeders te er?lossen, welke er zitten te verlangen naar de hereeniging met het moederland. Ons heugt nauwelijks nog de tijd, waarin we zongen van "Wij leven vrij, wij leven blij, op Neêrland's dierb'ren grond". Ook dat volkslied schijnt taboe geworden en het fiere bewustzijn van onze vrijheid hebben we bljkbaar al lang over boord gegooid en vervangen door een kruiperige serviliteit ten opzichte van het vreemde, dat ons van over de grens over straalt. Wordt het geen tijd. dat we ons laatste restje vrijheidszin bijeenrapen en het beetje Nederlandsche bewustzijn, waarover we nog beschikken, een woordje doen spreken, een en ander als 'n laatste wanhopig verzet tegen de opkomende vreemde dwingelandij? Menig mensch is geneigd om middels een toegestoken vinger de heele hand te grijpen, maar de Duitscher bezigt de gelegenheid om je geheele corpus te annexeeren en de Duitsche Nationaal-Socialist pakt je ziel er nog bij. Het zoude goed zijn, dat minister Van Schaik dezen, onzen volkswil, met nadruk vernam. Het was tot heden ongehoord, dat een buitenlandsche regeering zich inliet met de wijze, waarop we een zoo bij uitstek interne aangelegen heid als onze verkiezingsactie, meenden te moeten voeren. En het is onduldbaar, dat onze regeering, althans onze minister van justitie, toegaf aan zulke thans toegepaste inmenging, welke op geen enkele reëelen grondslag steunde. Het ging hier om het verbod van een verkiezingsplaat van den Vrij heidsbond, welke een concentratiekamp in beeld bracht, bewaakt door mannen in uniform. En waarbij tot uitdrukking was gebracht, dat zulk perspectief ons volk niet aanlokt. De bewakers, zoo liet de Duitsche regeering aanvoeren, geleken voor wat hun uniform betreft, op S.A.- en S.S.-mannen. Wat zou dat tenslotte? In werkelijkheid droegen de afgebeelde mannen der concentratiekam pen-orde een volstrekt neutraal, gefingeerd ambtscostuum. Maar zelfs al zouden ze op S.A.-mannen hebben geleken, zou de uitbeelding dan be- leedigend zijn geweest? Indien het opsluiten om een afwijkende innerljke overtuiging van bur gers, politici en predikanten achter prikkeldraad en bewaakt door de satelieten van toevallige machthebbers, iets oneervols of schandelijks is, dat moeten die machthebbers terugtreden op de dwalingen huns weegs, maar zich niet beklagen tegenover de regeerders van een onaf hankelijk volk, dat met het afbeelden van zulke realiteiten tot uit drukking wil brengen, dat de perspectieven haar niet lokken, tot welke de staatkundige leerstellingen uit een naburig rijk noodwendig schijnen te moeten voeren. Met dank voor de plaatsing, M.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5