auto smeering Smeeing occasions voor gegarandeerd rijplezier 'jaaarenlang'! Moeraseiken in de Van Weedestraat? Adjudant A. Smorenburg nam afscheid van Vliegbasis Tortel broedt in bouwkraan Ans Wortel exposeert de mens van onze soort Waar vlieg of rij je heen, als je de goedkoopste campingreizen zoekt 'Wij stellen de vanzelfsprekendheid van het meebetalen aan defensie aan de orde' WOENSDAG 1 ME11985 PAGINA 1 i Wethouder Plomp op VVD-vergadering Van Weedestraat Soest-Zuid Uitgebreid assortiment top-occasions met Nieuwe expositie in Galerij 'De Drie Ringen' HOIMNP INTERNATIONAL Betaal-niet-mee-groep Soest overaktie bij Gasbedrijf: Vernieling aan auto Dan hoef je niet ver te zoeken. Want ook hier in de buurt zit zo'n uitstekend Holland International Reisburo. Daar kunnen ze u snel een kompleet overzicht geven van alle campingreizen, per vliegtuig of per touringcar, van vrijwel alle reisorganisaties. En uiteraard bent u er ook welkom voor alle andere reis- en vakantie-aangele genheden. Naar de Steenhoffstraat 15a in Soest Reisburo Foto: Goos van der Wilt binnen MITSUBISHI - OCCASIONS - /f/Z/A/T/ Op de dezer dagen gehouden ledenvergadering van de WD afdeling Soest/Soester- berg in De Soester Duinen werd opening van zaken gegeven met betrekking tot de actuele politiek in gemeente en provincie. Achtereenvolgens voerden hierover het woord de wethouders drs. G. A. W. G. A. Plomp en drs. J. Th. Oude mans alsmede het lid van Provinciale Staten Utrecht mevrouw mr. E. Kort- huis-Elion. I Drs. Plomp stond stil bij diverse Soester problemen, o.a. de verkeerssituatie in de Van Weedestraat en Soest-Zuid, ter wijl ook het sluipverkeer op enkele i plaatsen (met name in de Eemstraat) j ter sprake kwam. Met betrekking tot de Van Weedestraat merkte de wethouder op dat het hier i gaat om een rijksweg, waardoor het gemeentebestuur in zijn handelen wordt beperkt. Er is een rapport met ideeën aan het college van B W te verwachten, waarin de brandende pro blemen als verkeërsdoorstroming, parkeergelegenheid e.d. aan de orde komen; B. W. zullen trachten vaart in de zaak te krijgen. Momenteel wor den de kosten begroot op 750.000,- waarvoor een verdeelsleutel nodig is; de kosten zullen worden gedragen door Rijkswaterstaat, de gemeente en de winkelkring Van Weedestraat. Een relatief goedkope voorziening is in voorbereiding: het is de bedoeling binnenkort een aantal uit de Achter hoek afkomstige bomen, zgn. moeras eiken, te planten zodat er wellicht wat graafwerk zal geschieden; daarbij mag de inrichting van de straat niet worden doorkruist en de eenmaal ge plante eiken zullen niet worden ver plaatst. Hierover is overeenstemming bereikt met de winkelkring. Op een desbetreffende vraag antwoordde wet houder Plomp dat de plaatsing zodanig zal geschieden dat zij niet verkeers- en parkeerbelemmerend zal zijn. Sluipverkeer Met betrekking tot het sluipverkeer in o.a. de Eemstraat merkte de wethou der op dat de commissie Ruimtelijke Ordening voor vele moeilijkheden staat, daar de meningen uiteenlopen. De zaak blijft voorlopig rusten, doch het interne overleg blijft voortgang vinden. Het afsluiten van de Eemstraat of het aanleggen van verkeersdrem pels stuit op grote problemen. Bestu deerd zal worden of het mogelijk is het sluipverkeer te hinderen door het aanbrengen van barrières bij de spoor wegovergang aan de Peter van de Bree- merweg, waarbij het agrarisch ver keer wel doorgang zal kunnen vinden. Het verkeersgebeuren bij het winkel centrum Hartje-Zuid, dat sinds de in richting van dit centrum drastisch is gewijzigd, zal nauwlettend worden ge volgd. Een onderzoek inzake eventueel noodzakelijke maatregelen is in gang, want de situatie aldaar heeft de volle aandacht van de gemeente. Koningsweg De nota inzake de doortrekking van de Koningsw^j wordt bestudeerd. Een probleem IvormeiT cK? nóodzak.elijke af- slagen en'de juiste plaatsing van ver keerslichten; ook de bereikbaarheid van de aan de Koningsweg gevestigde bedrijven is van groot belang; ener zijds dient de verkeersdoorstroming te worden bevorderd, anderzijds moet ook zeker rekening worden gehouden met de veiligheid van de voetgangers. Ten aanzien van de bereikbaarheid van de bedrijven is er overleg met de Soester Zakenkring. Ook de bereikbaar heid van het winkelcentrum Overhees speelt in deze materie een belangrijke rol. Soesterberg Uiteraard ging de wethouder ook in 'op de Soesterbergse problemen (Rade- makerstraat, Richelleweg), waarover de gemeente contact heeft opgenomen met de onlangs opgerichte Soester bergse Ondernemers Vereniging SOV. De kosten bedragen enkele ton nen, doch de SOV-plannen zijn wel licht iets goedkoper; binnenkort zijn bredere voorstellen te verwachten. Eveneens zijn er nauwe contacten met Rijkswaterstaat en Defensie. Bij de Richelleweg moet meer woningbouw komen, ten gevolge waarvan de afslag wellicht iets meer naar het oosten zal moeten worden geprojecteerd. Milieu Wethouder Oudemans belichtte het mi lieuvraagstuk en merkte op dat in tensivering van de controle noodza kelijk is. Wij hebben ingehaakt op de actie van het verzamelen van klein chemisch afval in mei. Inzake de ver wijten van "Soestdijk geen Stankwijk" aan het adres van Howson merkte de wethouder op dat men beschuldigingen wel hard moet maken en er duidelijk aanwijsbare feiten op tafel moeten worden gelegd, hetgeen niet is geschied. Ten aanzien van distributie van electri- citeit en gas voor stadsverwarming heeft het Gasbedrijf Centraal Neder land zeer gereserveerd gereageerd. Het streven van de regering is te ko men tot concentratie van nutsbedrij ven, maar de minister is bereid deze concentratieplannen op te schuiven als betrokkenen zelf de zaak bevorderen. De gemeenten Amersfoort, Baarn en Soest hebben een gezamenlijk gesprek over deze materie gevoerd maar de bedrijven staan niet te dringen om in tegratie. Indien al van integratie sprake zou zijn is een goede regeling van alle financiële aspecten nodig en zal aandacht moeten worden besteed aan een oplossing voor reserveringen en investeringen, personeelsregeling, bestuursvorming en omvang. De gemeente is waakzaam en houdt zeker de vinger aan de pols, aldus wet houder Oudemans. Gemeentelijke herindeling Mevrouw mr. E. Korthuis-Elion wees er op dat de gemeentelijke herindeling in Utrecht-Oost is gestart. Vele jaren wordt er al gewerkt aan een bestuur lijke organisatie. Er moet worden ge decentraliseerd, waardoor alles dich ter bij de burger komt. Opheffen van gemeenten is bijzaak; hoofdzaak is versterking van de gemeentelijke autonomie, ook in de toekomst. Be wonersaantal en functie van het gebied zijn van groot belang. Voor wat betreft Soest zijn geen ingrijpende maatrege len te verwachten. Met betrekking tot de A28 zal het neerkomen opbe- scheiden gebiedsruil tussen Amers foort, Leusden en Soest. De grens tus sen Baarn en Soest is geprojecteerd door de Praamgracht. Het ontwerp streekplan zal in mei wor den besproken. Er zullen geen land bouwgronden voor andere doeleinden worden aangewend zonder dat daar financieel iets tegenover staat. In de zomer wordt de laatste fase van de streekplanprócedure verwacht. Provinciale financiën Met betrekking tot de provinciale fi nanciën merkte mevrouw Korthuis op dat de provincie op rozen zit. Er zijn financiële overschotten, doch terugbe talingen aan de burgers is practisch onmogelijk; "oppotten" is ook niet de bedoeling. Daarom heeft de provincie het voornemen uit die overschotten extra aanvullende bijdragen te geven. Zo wordt gedacht aan een eenmalige extra bijdrage voor stads- en dorps vernieuwing ten bedrage van 250.000,-, waarvan de gemeente Soest echter niet zal kunnen profiteren aangezien zij al van rijkswege voor dit doel wordt ge subsidieerd; tevens wordt gedacht aan een extra bijdrage in de komende 3 jaren ten bedrage van 1.100.000,- voor goede vrije-sector woningen. Niet al leen worden door deze maatregelen verschillende kosten verlaagd, doch bovendien werken zij stimulerend voor de werkgelegenheid. Adjudant Arie Smorenburg zet vandaag -1 mei 1985 - officieel een punt ach ter zijn carrière bij de Koninklijke Luchtmacht. Van vliegtuigmonteur is hij sinds 1952 opgeklommen tot werkcentrumchef van de "Cross-servicing". In de ze functie was hij direct verantwoordelijk voor het "servicen" (vlieg-gereed- maken) van alle de vliegbasis Soesterberg bezoekende vliegtuigen. Dat de cross- servicing van soesterberg zo goed bekend staat in luchtvaartkringen is dan ook met name aan Smorenburgs inspanningen te danken geweest. Op zijn laatste werkdag vorige week donderdag werden hij en zijn echtgenote door collega's met een uiterst stijlvolle vooroorlogse invalidenwagen van huis opgehaald, waarmee nog een passende ereronde over het vliegveld werd gemaakt. Een nogal ongebruikelijke en zelfs enigszins riskante plaats heeft een Turkse Tortel sinds vorige week uitgezocht voor haar nest: een bouwkraan. Het ge vaarte staat op de bouwplaats aan de ParklaanOplettende omwonenden ont dekten de vogel, die zich weinig aantrekt van het geraas en de bewegingen van de kraan, al ligt er zelfs een ei in het ?iest. Moeder tortel blijft als de kraan in bedrijf is in de buurt, in de hoopvolle ver wachting dat het nest in stand blijft. Dat is nog steeds het geval. Zodra de kraan stil staat zet ze haar broed-activiteiten weer voort. Foto: Goos van der Wilt BOVAG garantiebewijs 3-12 maanden extra zekerheid gunstige financierings mogelijkheden inruil alle merken mogelijk alle auto's warm en droog Openingstijden van 9.00-18.00 uur. vrijdag: koopavond van 19.00-21.00 uur Koningsweg 14-Soest -Tel.02l55-I3227 Reisburo In alle veertig recente gouches van Ans Wortel (56), die tot 25 mei in galerij "De Drie Ringen" (Burg. Grothestraat 51) worden geëxposeerd staat de mens centraal. "Niemand is alleen op de wereld, de hele wereld is er toch immers", schrijft ze heel optimistisch onder één van haar crea ties, die alle van teksten zijn voorzien. Haar menselijke figuren zijn typisch Ans Wortel-creaturen, duidelijk her kenbaar, naakt, armen vol émoties en opvallende handen. Veelvuldig afge beeld in het landschap (veel zon), tegen de stad als achtergrond of in re latie met de medemens. "Onze goede moederaarde en wij haar kroost van water en land", meldde ze de bezoekers zaterdagmiddag toen zij haar eigen expositie opende. Wat haar werk zo boeiend en persoon lijk maakt, is dat elk tableau een stukje van haar eigenzinnige leven symbo liseert: "Golven van leven waar de een aan onderdoor en de ander overheen moet", tekent ze aan. Je proeft het turbulente leven van deze Bergense kunstenares vooral uit haar boeken (zoals "De mens van deze soort") en uit haar gedichten waaruit ze zaterdagmiddag enkele fragmenten voorlas. Dat zij de "veertien staties van de kruisweg der liefde" op deze manier heeft afgelegd maakt haar tot een opmerkelijk, lyrisch schilderes. Wat verder opvalt zijn de schitterende kleuren blauw, groen en bruin van haar gouaches. Het is de verdienste van galerijhouder Harry de Wolff, dat hij, na een paar maanden in de lappenmand, het cul turele leven van Soest weer verrijkt met een prachtige expositie. "Ik wil datje ziet", schreef Ans Wortel onder één van haar werkstukken in de hal. En in de grote zaal hangt haar aanmoediging voor de Soester kijker: "Het hoofd boven water houden, dat moet je nietwaar". De kunstminnenden in deze regio kun nen hun hart ophalen. Openingstijden: woensdag t/m zaterdag van één tot vijf uur. De toegang tot deze verkoopten toonstelling is gratis. J.V. De heer A. H. uit Soesterberg meldde de politie vorige week dat een onbeken de dader het rechter portierraampje van zijn auto had vernield. Uit de auto, die geparkeerd stond aan de Plesman- straat, werd overigens niets vermist. Verzetshouding Behalve het protest tegen het defensie beleid speelt in de aktie nog een ander- aspect mee. Joop: "Het gaat ook om het aanleren van een verzetshouding. De beste defensie is die waarbij je geweldloos voor je eigen visie vecht." Peter vult aan: "De kwestie is nu of je voor de parlementaire democratie zo'n heilig ontzag moet hebben dat je alle beslissingen aanvaardt, of dat je die beslissingen ook zelf mag toetsen." "Het is voor mij vooral een kwestie van gezond verstand. Deze politiek is volstrekt uit de menselijke hand ge lopen. Het is niet alleen maar een pro test tegen de regering, maar tegen de machten die erachter zitten. De rege ring loopt aan de hand van die mach ten", vindt Toos Egmond. Binnen de groep wordt na de aktie verder gesproken over het vervolg. 'Teder kan zijn eigen weg gaan. We respecteren van elkaar volstrekt tot hoever iemand wil gaan. Dat is een persoonlijke keus. Maar we realiseren ons allemaal dat het van de gekke is dat je automatisch moet meebetalen van elk dubbeltje belasting gaat één cent naar defensie! Die vanzelfspre kendheid stellen we met deze aktie aan de orde." De drie deelnemers denken onderling niet helemaal gelijk over het gebruik van geweld. Toos omschrijft zichzelf als atoompacifiste; Peter weigerde in dertijd dienst maar werd niet erkend omdat hij niet kon beloven onder geen enkele omstandigheid een medemens te zullen doden, alleen Joop werd er kend dienstweigeraar. Bij hem speelt het gereformeerde klimaat een belang rijke rol. "In de oorlog werd er in mijn gerefor meerde kerk toen heel wat afgepraat over de vraag of je nu wel of niet aan de bezetters moest gehoorzamen. Die discussie is doorbroken toen de Duit sers aan de Joden kwamen, en hele maal toen ze aan de gereformeerden zélf kwamen. Toen zijn we langzaam gewend geraakt aan een houding van verzet. Ik hoop vurig dat de kerk ook nu de confrontatie niet uit de weg gaat. Mensen groeien daaraan. Democratie Vooral sinds de gereformeerde synode uitsprak dat het afgelopen moest zijn met nieuwe rondes in de wapenwed loop is hij bemoedigd tot "eigen stap pen". "Het politieke effect staat niet eens voorop. Het gaat vooral om een eigen keuze en een visie op de demo cratie. Wat nu gebeurt is ongehoord slecht voor de democratie. De huidige regering heeft het lef zich te vervreem den, zelfs van groepen die haar het "Betaal-niet-mee-groep Soest opgericht." Zo luidde de kop van een ingezonden artikeltje in de Soester Courant van veertien dagen geleden. Ut het vervolg er van werd duidelijk dat de groep uit protest tegen de dreigende plaatsing van kruisraketten begin mei een symbolische aktie zal voeren. Van hun gas- rekening hebben de leden van de groep onlangs 5,72 (zoveel centen als er nieuwe middellange-afstandswapens in West-Europa worden gestationeerd) apart ge houden; dat geld zullen ze op maandag 6 mei om vijf voor twaalf - kort voor het maandelijkse sirenegeloei - min of meer demonstratief gaan aanbieden bij hef Gasbedrijf aan de Lange Brinkweg. De bedrijfsleiding is daarvan op de hoogte gesteld. Drie leden van de Soester groep (de aktie wordt in tal van plaatsen in ons land gevoerd) toonden zich bereid de aktie nader toe te lichten: Toos Eg- mond (62), gewezen maatschappelijk werkster en actief lid van Vrouwen voor Vrede in Soest; Peter Rpelofs (74), oud-chemicus bij de Octrooiraad; en Joop Verdonk (57), gereformeerd, oud-leraar wiskunde, nu actief binnen het (landelijk) Interkerkelijke Vredes beraad, tot voor kort "deputaat" voor het oorlogsvraagstuk van de Gerefor meerde Kerken. Opmerkelijk genoeg zijn de drie ver tegenwoordigers leden van de genera tie die de bezetting bewust heeft mee gemaakt. Dat dit aspect op de achter grond een rol speelt bij de keuze die zij hebben gemaakt voor de Betaal- niet-mee-aktie (BNM), zal niemand verbazen. Eerste stap "We beschouwen dit bewust als een eerste stap. We kiezen voor deze vorm van gescheiden betalen om duidelijk te maken dat wij ons verzetten tegen het automatisme waarmee belastinggeld (de aktie is feitelijk gericht tegen de BTW op de gasrekening) wordt ge bruikt voor een defensiebeleid waarte gen wij ernstige bezwaren hebben. Sommige leden zullen de tweede stap, het daadwerkelijk weigeren van beta ling, eveneens maken." Deelnemers aan de BNM-aktie hebben voor deze vorm gekozen omdat vrij wel iedereen eraan kan deelnemen. Bijna alle burgers zijn immers gas- verbruikers. De BTW op gas vloeit naar de algemene middelen van het Rijk, waaruit ook de defensie-uitgaven worden betaald. Het Gasbedrijf - zo is de deelnemers inmiddels gebleken - ziet dat anders. "Het gasbedrijf kent alleen betalers en wanbetalers en kan geen rekening houden met onze motieven. We hebben begrip voor dat standpunt. Het is ons er niet om begonnen de ambtenaren te pesten, en dat is ook bij het Gasbe drijf begrepen." Overigens weet Joop Verdonk te mel den dat de directeur van het gasbe drijf in Helmond zich tot de belasting inspecteur heeft gewend met het ver zoek toestemming te mogen verlenen om de 5,72 of een veelvoud daarvan niet af te dragen. Tot hij daarover uit sluitsel heeft gekregen wedt in Hel mond niemand op grond van meedoen aan de aktie van gasleverantie afge sneden. Joop Verdonk: "De gedachte is dat mensen niet langer tegen hun geweten in verplicht moeten zijn om mee te betalen. Dat is niets nieuws. Gewe tensbezwaren worden ook nu erkend, zoals bij dienstweigeren, AOW-premie- heffing, poliovaccinatie. Ih bepaalde kringen overweegt men belasting te weigeren uit protest tegen de abortus, die ook met gemeenschapsgeld wordt betaald. Zowel naar links als naar rechts is de overheid bereid te wijken voor het geweten. De vraag is nu: moet de overheid dat niet altijd doen. Peter Roelofs: "Een meerderheid van het Nederlandse volk is duidelijk tegen de plaatsing van de kruisraketten. Er is gedemonstreerd in Den Haag. Op alle mogelijke manieren is er gepro testeerd. Er zijn weinig andere moge lijkheden meer tot protest." Toos Egmond: "Het protest kan niet alleen bij woorden blijven, maar vraagt ook daden, al zijn het maar kleine. Ik beschouw dit niet als een vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid, maar van burgerlijke verantwoordelijkheid." V. I. n. r. Joop Verdonk, Peter Roelofs en Toos Egmond. meest verwant zijn. Jk verwacht van een democratie dat zij rekening houdt met minderheden, en dus zeker met meerderheden, zoals in dit geval. Het is geen wonder dat mensen grijpen naar vormen van verzet." Joop wijst er overigens op dat de ker ken een lange traditie van burgerlijke ongehoorzaamheid achter zich heb ben. "Voor de kerken is gehoorzaam heid aan de overheid altijd een relatief begrip geweest; kijk maar naar Wil lem van Oranje en lees er ons volks lied maar op na. Verzet is principieel altijd mogelijk, en in zoverre is de overgang legaal-illegaal altijd relatief. Het is een afweging die mensen per soonlijk moeten maken." Joop verkeert als lid van het IKV in een enigszins opmerkelijk dilemma. Het IKV heeft zich namelijk tot dus ver niet achter deze aktie gesteld, al herkent het veel grondmotieven erin. Eén van de argumenten daarvoor is dat het IKV niet tegelijk aktie wil voe ren met legale (het komende Volks petitionnement tegen de kruisraketten) en niet-legale middelen, zoals de Be- taal-niet-mee-aktie er een is. Het IKV gaat daarom vooralsnog niet verder dan steun toe te zeggen aan diegenen die zich gedwongen voelen met de ak tie mee te doen. Het erkent wél dat de aktie een mogelijkheid biedt om de intensiteit van de bezwaren, die men tegen kernbewapening heeft, duidelijk te maken. Verantwoordelijk Belangrijk vinden de leden van de BNM—groep ook de manier waarop de aktie wordt gevoerd. "Als je tegen bewapening en voor de vrede bent, moet je dat ook laten zien in je op treden. Vandaar dat we gekozen heb ben voor een zorgvuldige benadering van het Gasbedrijf: openhartig, met respect en duidelijk. Wij erkennen het recht van de overheid om ons te ver volgen, al blijft iedere bestuursambte naar zelf verantwoordelijk. Hij heeft de plicht zelf te toetsen of hij de ver antwoordelijkheid voor zijn daden kan dragen. De verontschuldiging 'Befehl- ist-Befehlgaat niet meer op. Joop: "Het denken over burgerlijke ongehoorzaamheid, zowel links (be wapening) als rechts (Abortus) is - met name in de kerken - heel reëel. Door mee te doen aan dit soort zaken ont dek je dat je met alle draden vastzit aan de maatschappij. Je wordt je be wuster van je eigen verantwoordelijk heid." Peter: "Ik zoek allerlei manieren om te protesteren. Wat het uitwerkt weet ik niet. Ik weet alleen dat ik protes teren móet! Toos: "Het gaat er natuurlijk ook om anderen bewust te maken." Om dat laatste hoopt de groep dat er op 6 mei meer mensen dan alleen de aktievoer- ders bij het Gasbedrijf aanwezig zullen zijn. "We verwachten er eigenlijk ook mensen die misschien zelf nog niet zo ver zijn, dat ze mee kunnen doen maar die toch sympathie aan de aktie willen betuigen." Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 1985 | | pagina 11